Inspraak 1985 Unieke Siemens aanbieding Julianakorpsen verzorgen gevarieerde indoortaptoe GRATIS VVN-KEURING IN DE WALCHERSE GARAGES Schoolfoto uit de oude doos SIEMENS. DOORDACHT EN DUURZAAM. ELEKTRO BBgt mwa-jii" PSn! Van maandag 8 tot en met vrijdag 12 oktober IX BEROEP Adverteren bij de Faam - de Vlissinger zit U goed DE VLISSINGER Tentoonstelling tweede wereldoorlog Woensdag 3 oktober 1984 Vrijdag 1 2 oktober, 10.00 uur, vergaderen provinciale staten van Zeeland. Plaats van samenkomst is de statenzaal. Abdij 1 1Middelburg. De vergadering is openbaar. Nieuw statenlid Havenschappen Amendement PZEM-kapitaal Regio-indeling Maatschappelijke dienstverlening Chemisch analist Onderwijsproject Reiskosten Garantie geldleningen (OM MISSIES Volwassenen educatie Volksgezondheid VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Voordelen Reparaties Nog 'n week Gevonden k in Vlissingen OUDE SPORTFOI O'S ABDIJ Afvalstoffenplan ter discussie. Gedeputeerde Staten hebben het overzicht 'inspraakactiviteiten 1985' voorlopig vastgesteld. Voor elk plan en voornemen is bekeken of er inspraak moet wor den gegeven en op welke wijze dit kan gebeuren. De lijst ziet er zo uit: Autowrakkenplan, ziekenhuis- afvalplan, stichting ziekenhuis Hulst, hoofdlijnennota wel zijnsbeleid, plan kunst- en cul tuurbehoud, plan sociaal-cultu reel werk 1986-1989, tracéno ta aansluiting Oesterdam op Tholen, waterkwaliteitsplan, verpleeghuisplan Tholen/Sint Philipsland, plan psychiatrie, plan geestelijk gehandicapten zorg, plan bejaardenoorden, verordening op de bejaarden oorden, plan lichamelijke ge handicapten, emancipatienota, aanleg Dammenweg, grondwa terplan, plan zuiveringsslib, af valstoffenplan, streekplan Zee land, plan recreatieve fietspa den, provinciaal verkeers- en vervoersplan. Globaal zijn er vier inspraakpro cedures te onderscheiden: Procedure A: schriftelijke voor lichting van overheidswege ge volgd door schriftelijke reacties van de insprekers (meestal orga nisaties en gemeenten); Procedure B: (wettelijk verplicht) overleg of het houden van een hoorzitting. Overleg vindt plaats tussen de insprekers en de ver antwoordelijke gedeputeerde. Een hoorzitting wordt gekenmerkt door eenrichtingsverkeer; het be stuur hoort de meningen van de insprekers; Procedure C: uitgebreidere vorm van inspraak; behalve instanties zijn individuele burgers geïnte resseerd. Er worden discussie bijeenkomsten gehouden tussen insprekers en ambtelijk apparaat. De conclusies worden opgeno men in een verslag. Procedure D; deze procedure wordt gevolgd voor 'veelomvat tende plannen of plannen waar veel belangen mee gemoeid zijn. Er worden gespreksgroepen op gezet die verscheidene, malen bij elkaar zullen komen. Voor alle procedures is schrifte- Donderdagmiddag 4 oktober a.s. wordt in Sas van pent een ten toonstelling geopend, die gaat over de gebeurtenissen in de tweede wereldoorlog. De tentoonstelling bestaat uit drie onderdelen: een nationaal gedeelte, een provinciaal /regionaal gedeelte en een ge deelte waar Werkstukken van Zeeuwse jongeren te zien zijn. Het nationale gedeelte heet "Verzet en vervolging 1 933-1 9nu". Het is beschikbaar gesteld door het comité nationale viering bevrijding. Op boeiende wijze wordt een beeld gegeven van de gebeurtenissen in de tweede wereldoorlog, o.a.: de opkomst van het nationaal-socialisme, de Jodenvervolging, het verzet, de illegale pers, vervalsingen, honger, de gebeurtenissen in Indië, de bevrijding. Het Zeeuwse deel van de tentoonstelling omvat 24 panelen, waarop ongeveer 100 foto's, als mede 100 originele documenten te zien zijn. Zes panelen zijn speciaal gewijd aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het materiaal voor deze pane len is afkomstig van verschillende instellingen, gemeenten en particu lieren. Voorts is er een aantal bekroonde werkstukken van Zeeuwse jongeren te zien. De werkstukken hebben als thema "bevrijding en verdraag zaamheid". Op deze manier wil de tentoonstelling een lijn trekken van de tweede wereldoorlog naar het heden, nu er overal sprake is van symptomen van herlevend fascisme De tentoonstelling is van 5 tot en met 14 oktober te bezichtigen in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. De expositie is de gehele week geopend van 9.30-1 2.30 uur en van 1 3.30-1 6.00 uur. Hl lijke voorlichting gewenst. Deze zal in het algemeen bestaan uit een aankondiging in deze rubriek en uit een samenvatting van de plannen in de vorm van een in formatieblad of brochure. ledereen kan op het voorlopige overzicht reageren. Plannen of beleidsvoornemens die men mist, kunnen worden aange dragen. Ook kon de wijze en de periode van inspraak aan de or de worden gesteld. Reacties moeten voor 19 oktober worden gericht aan Gedeputeerde Sta ten (Postbus 6001, 4330 LA Middelburg). Provinciale Sta ten stellen het overzicht in spraakactiviteiten definitief vast. Wie na de definitieve vaststelling van het overzicht nog plannen, beleidsvoorne mens en dergelijke wil aanmel den voor inspraak, kan zich richten tot het provinciaal in- spraakpunt (adres zie onder). Wanneer een bepaald plan of be leidsvoornemen niet voorkomt op de lijst, betekent dat niet dat de burger zijn stem niet kan laten horen, ledereen kan proberen in vloed uit te oefenen op een uit eindelijke beslissing door middel van activiteiten in een politieke partij, een brief aan Gedeputeer de of Provinciale Staten, of door gebruik te maken van het spreek recht bij vergaderingen van de statencommissies; Voor de lijst met inspraakactivi teiten en informatie kunt u zich wenden tot het provinciaal in- spraakpunt, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01 180-31393. B uws Staten vergadering De vergadering begint met de toelating en beëdiging van me vrouw C. van Hoorn-Visser uit Axel als statenlid. Mevrouw Van Hoorn is de opvolgster van de heer B. Groot; zij gaat deel uitma ken van de PvdA-fractie. Onder de mededelingen doen ge deputeerde staten verslag van vergaderingen van de commissie economische zaken over haven schapszaken. Het gaat om de ha venschappen Terneuzen en Vlis- singen en een van de punten is de versnelde aanleg van de Bijle- veldhaven. Het Baken te Middelburg wordt verbouwd tot psychiatrisch hostel. De staten moeten zich uitspreken over een wijzigingsvoorstel (amendement) van het statenlid J.A. de Boe over de uitgifte van PZEM-aandelen. Gs willen de ge meenten bonus-aandelen van de PZEM geven, waardoor de winst deling aantrekkelijker wordt. Een deel van de staten gaat hiermee niet akkoord; het vindt dat winst van het energiebedrijf niet naar de provincie en de gemeenten hoort te gaan, maar ten goede moet ko men van de verbruikers. De stemmen staakten tijdens de vori ge statenvergadering en daarom komt de zaak nu opnieuw aan de orde. Gemeenten zijn nogal eens te klein om een aantal voorzieningen zelfstandig voor hun inwoners te kunnen realiseren. Om die voor zieningen toch te krijgen wordt dan met (buur)gemeenten sa mengewerkt. De samenwerkings verbanden rusten op de wet ge meenschappelijke regelingen. Deze wet wordt op het ogenblik herzien en op termijn moeten ge biedsdelen worden aangewezen waarbinnen de gemeenten kun nen samenwerken. Ook de wet voorzieningen gezondheidszorg schrijft regio-indeling voor. Gs stellen de staten voor de indeling voor beide wetten dezelfde te la ten zijn: Zeeuwsch-Vlaanderen; de Bevelanden, Schouwen-Dui- veland, Tholen en Sint Philips land; Walcheren. Op Tholen en Sint-Philipsland was er nogal wat bezwaar tegen de indeling gezien de praktijk met de ziekenhuiszorg. De twee gebieden zijn voor die zorg op West-Brabant aangewezen en gevreesd werd dat daarin nu verandering zou komen. Onder ling overleg tussen de provin cies Zeeland en Noord-Brabant en de gemeentebesturen van Tholen en Sint Philipsland leid de tot de afspraak dat voor de algmene en psychiatrische zie kenhuiszorg de inwoners van de Zeeuse gebieden tot het Noord brabantse verzorgingsgebied worden gerekend. Gs vragen de staten het krediet van ƒ210.000,— dat als knel- puntengeld ter beschikking is ge steld voor de maatschappelijke dienstverlening als voorschotten te betalen aan vier organisaties: De stichting Jeugd en gezin, de stichting Jeugd onder dak, de stichting Telefonische hulpdienst. Zeeland en de stichting Gehandi capten adviesbureau Zeeland. Definitieve bijdragen in het ex ploitatietekort kunnen nog niet worden verstrekt, daar de jaarcij fers nog niet bekend zijn. Het is dit jaar voor het laatst dat de pro vincie bijspringt. Gs vragen de staten in te stemmen met het aantrekken van een chemisch analist bij provinciale waterstaat. De functionaris moet volumetri- sche fluormetingen gaan doen Donderdag 1 1 oktober houdt de commissaris der Koningin (In zijn functie van voorzitter van het col lege van gedeputeerde staten) tweemaal zitting in een AROB- zaak, te beginnen om 16.00 en 1 6.30 uur. Het gaat om kwesties waarin bijstand is geweigerd aan inwoonsters van resp. de ge meenten Tholen en Axel op grond van art. 45 van de algemene bij standswet (spoedshalve bij stand). Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. gp via monsters die bij de industrie worden genomen. Andere taken zijn analyses naar de kwaliteit van het grondwa ter, onderzoek naar bodemver ontreiniging en analysering van chemisch afval. Benoeming van de functionaris betekent bespa ring op de kosten van het meet programma. Die kosten zijn nu ƒ126.000, en in de nieuwe si tuatie komen zij op 89.000,—. Een krediet van 17.000,— is nodig ter realisering van een on derwijsproject met de tweede wereldoorlog als onderwerp. Met het project, dat zich overigens niet tot de vijf oorlogsjaren beperkt, maar parallellen trekt naar nu, wil men de jeugd tussen twaalf en achttien jaar bereiken. In eerste instantie gaat het om de Wal- cherse jeugd, later kan worden bekeken of ook andere regio's kunnen mee doen. Gs stellen de staten voor het pro vinciaal reisbesluit Zeeland te wij zigen op het punt van de auto kostenvergoeding voor ambtena ren. Als de privé-auto voor de dienst wordt gebruikt, wordt de regeling dat de eerste 5.000 kilo meter 57 cent per kilometer wordt betaald, tussen de vijf en tien duizend kilometer is de vergoe ding 41 cent, tussen de tien en twintig duizend 34 cent en boven de 20.000 kilometer 29 cent De staten wordt geadviseerd de geldleningen van 1 miljoen voor het psychiatrisch hostel in Mid delburg en 2,2 miljoen voor uit breiding, aanpassing en verbou wing van de zwakzinnigeninrich ting De Sterre in Clinge te garan deren. Maandag 8 oktober 15.30 uur, vergadert in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg, de afdeling volwassenene ducatie van de Provinciale On derwijsraad. Er wordt o.a. gesproken over de ontwikkelingen op het gebied van de volwasseneneducatie (lande lijk, provinciaal en regionaal). Ook spreekt men over de etnische jon geren in het Zeeuwse onderwijs. Dinsdag 9 oktober, 19 30 uur, vergadert in hotel Terminus in Goes, de commissie basis- en eer ste lijnsgezondheidszorg van de provinciale raad voor de volksge zondheid. Aan de orde komen de coördinatie van het GVO (Gezondheidsvoor lichting en -Opvoeding), de nota uitgangspunten tbc-bestrijding en het verslag van de werkgroep jeugdtandverzorging De commissie geestelijke gezond heidszorg en zwakzinnigenzorg van de raad volksgezondheid ver gadert donderdag 11 oktober 9.45 uur, eveneens in hotel Ter minus te Goes. Zij bespreekt de nota geestelijke volksgezondheid van het ministe rie van WVC en het concept-eind rapport "Op weg naar een infor matievoorziening/beleid geeste lijke gezondheidszorg". Alle vergaderingen zijn openbaar. De commissies basis- en eerste lijnsgezondheidszorg en geeste lijke gezondheidszorg en zwak zinnigenzorg beginnen met een half uur spreekrecht voor het pu bliek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Bij ons maakt u kennis met de nieuwe serie was automaten van Siemens. Modern, compleet maar vooral zuinig èn profiteer van onze feestelijke aanbieding. Scheldestraat 17 - Vlissingen Tel. 01184- 12965 De korpsen van Juliana verzorgen op zaterdag 6 oktober een muzikale show in de sporthal De Kruitmolen te Middelburg. De Middelburgse mu ziekgroep zegt dit initiatief te hebben genomen om de liefhebbers ook in de winter te laten genieten van de alombekende taptoe's zoals de korpsen die als regel in de zomermaanden showen. Het programma begint om 20 uur. Bij de jaarlijkse uitvoeringen in De Schouwburg misten de organisatoren de mogelijkheid om het zo belangrijke showelement in te brengen. Het schouwburgtoneel biedt onvoldoende ruimte. Op de vloer van de sporthal kunnen de 'parade- paardjes' van de Julianakorpsen naar hartelust hun kunnen tonen en kan de taptoevorm zonder beperkingen worden toegepast. In een twee uur durend programma laat Juliana zien tot welke staaltjes men in staat is. De 190 leden hebben een uiterst gevarieerd programma ingestudeerd met grote en kleine groepen. De Kruitmolen is vanaf half acht zaterdagavond geopend. De entreeprijs bedraagt ƒ5,— per per soon. Van de 31 bevoegde garages op Walcheren bieden er dertig een gratis veiligheidskeuring aan vol gens de normen van Veilig Verkeer Nederland' Dat gebeurt van maandag 8 tot en met vrijdag 12 oktober tijdens de openingsuren van de werkplaatsen. De deelne mende bedrijven zijn allemaal Bo- vag-leden met een VVN keurings bevoegdheid. Bij wijze van proef voerden 27 Walcherse garages vo rig jaar een dergelijke actie. Van wege het 25-jarig bestaan van de strenge VVN-keuring wordt de actie nu landelijk gehouden. Vorig jaar was deze actie ronduit een succes, zo vertelt de Walcher se coördinator J.A. Cevaal. Maar liefst 1130 wagens werden ter keuring aangeboden. Schokkend evenwel was het resultaat. Maar liefst 61 procent van de gekeurde heilige koeien kreeg het predikaat 'onveilig' opgespeld' En zo rond de tien procent van de autobezit ters kreeg het advies hun vehikel maar naar de sloop te brengen, omdat de gebreken zo talrijk of groot waren, dat repareren geen enkel soulaas (meer) bood. De hoofdmoot van de gevonden ge breken was een jaar geleden roest aan dragende carrosserie, manke ment aan de stuurinrichting en/of ondeugdelijke remmen. Volgens de heer Cevaal heeft deze keuring talrijke voordelen. Hij noemt onder meer dat mensen 'met een smalle beurs' op deze manier zonder kosten te maken op de hoogte kunnen worden ge bracht van de technische staat van hun auto. "Is de wagen niet in or de dan krijgen de mensen het ad vies er wat aan te doen, maar ze kunnen ook zonder meer weg gaan. Zo'n keuring verplicht tot niets", benadrukt Cevaal. Ook om de heersende opvatting dat 'wie een garage binnenrijdt al vijftig gulden kwijt is als een monteur het portier opendoet', is volgens Cevaal een punt van overweging geweest om de gratis veiligheidskeuring wederom in de Walcherse garages door te laten gaan. Verder draait Cevaal er niet omheen als hij zegt dat er uit eindelijk ook een redelijke order portefeuille uit kan komen voor uit te voeren reparaties. Deze gratis keuring is precies de zelfde als die het gehele jaar door tegen betaling kan worden aan gevraagd. Middels een stan daardformulier van Veilig Ver keer Nederland wordt de auto punt voor punt getest, beklopt en bekeken. Alle delen die iets met verkeersveiligheid hebben te ma ken krijgen aandacht. De keuring duurt ongeveer één uur' "Het is mogelijk dat we het in één week niet rooien", verwacht Cevaal. "Als er meer aanmeldin gen komen dan wc in 5 dagen aankunnen, dan gaan we gewoon de week er na door. Dat geldt voor alle deelnemende garages. Wie zijn of haar auto laat testen heeft bovendien kans op één van de aantrekkelijke prijzen die met de ze landelijke actie via het invullen van een rebus is te winnen. De deelnemende garagebedrijven worden in deze krant via een pagi na grote advertentie vandaag be kend gemaakt. Het is raadzaam om zo snel mogelijk een afspraak te maken. Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 19 tot 26 september de volgende voorwerpen aan gegeven: 2 bankbiljetten, klauwhamer, kabelslot, da- mes-quartzhorloge. pontiac dameshorloge, milexa da meshorloge, bruine knip- portemonnee met sleutel, blauw sandaaltj.e mt. 22, armband met inscriptie André, fietssleutel, bos van 7 sleutels met een opener. Aangegeven dieren in asiel: Cyperse ongecastr. kater, donkere schildpadpoes met bruin leren bandje, wit- zwart jong katertje. AAP, NOOT, MIES Mevrouw J. de Jonge-Machgeelse stuurde ons een foto uit 1930 van School D in Vlissingen. Mevrouw De Jonge woont in Domburg in de P.J. Eloutstraat 9a. Zij meldt ons bijna alle namen van de klas genootjes. Bovenste rij: Ko Ba- rendse. Tonie Buitekamp. Ko van de Buuse. Leen Daane, Jo Ama- dio en mejuffrouw Zorgdrager. Tweede rij: Corrie Goedhart, Marietje Geeve, Suus Braun, Diena van de Berg. Nieni Kuyper. Ida Izebout, Marietje Tinus. Jo- zien Split, Corrie Nijborg en An nie van de Jagt. Derde rij: Broert jes Baak, meisje van de Berg. Stien Plezier. Elsje Dik, Loeki Reini- gerd, Jopie Machgeelse,' Jo Sie gers. Piet?, Jo Gijselman, Jaap Schipper. Vierde rij: Jan Pijpers, Freddy de Ridder. Ook deze foto kunt u weer bestellen door dit knipsel te zenden aan de redactie van dit blad (Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg), samen met de betaling 7.50. U kunt beta len met een cheque (op naam van onze fotograaf Ruben Oreel) of met geld (maar dan verplicht de PTT u de brief aan te tekenen). Wie nog oude sportfoto's heeft sportfoto's. De procedure is hetzelfde als bij de schoolfo to's. De foto moet vóór 1955 zijn genomen en u dient de namen te noemen van de men- kan deze zenden naar de red actie van dit blad. Dit najaar zullen we de rubriek Aap. Noot. Mies afwisselen met sen die op de foto staan. Het is logisch dat er wel eens eentje aan het geheugen ontglipt, dus alle namen hoeft niet. Het verzendadres is hetzelfde als voor de oude schoolfoto's.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 17