fCïlté Steunkomitee KMS geeft gratis boek uit over De Schelde in Surseance ZAKEN zijn ZAKEN Sportief en combineren is troef in najaar en winter Dit klavertroef- montuur kost mt v Het lakenHart Dit klavertroef- montuur kostA 'Ik leen gewoon een vakman van één van de collega's Uitgebreide informatie over wintersport in De Schouwburg DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 september 1984 CHRONOLOGIE OVER VIER MAANDEN SOLIDAIR KNOKKEN MODESHOW BIJ MIRO OP VRIJDAG 28 SEPTEMBER Kindermode Ambtswoning Bier en wijn maken persoonlijk advies schriftelijke garantie Rinck-kwaliteit quick service rihek brillen MIDDELBURG: Lange Delft 8a en 8b, tel.: 01180-13792. FRANS DAMMAN LEIDT EENMANSZAAK IN MIDDELBURG Franse avond Bode H.Jacobs De chef-bode bij de gemeentese cretarie Middelburg, de heer H. Jacobs neemt afscheid. Dinsdag 25 september krijgt hij een recep tie aangeboden door het gemeen tebestuur van Middelburg. Die begint om 16.00 uur in de Burger zaal van het stadhuis in Middel burg. Vernieuwde scholen Beroepskeuze Vrouwenemancipatie Kunstenbeleid Reanimatie Nieuwe LHNO-school VOS-cursus 65 Jaar getrouwd Basketbal CNV Voorlichter Pechiney Kerkdienst Dodd in binnenstad Westkapelle Bewapening Vredesweek Afstandsmoeders Vrije Schooi Vredesweek Film voor groepen Computerbeurs V redesproblematiek V ol wasseneneducatie Film en literatuur Op initiatief van de Stichting Filmhuis Middelburg is een werkgroep in het leven geroepen om voor de boekenweek 1985 een grote manifestatie te organiseren met als thema Film en literatuur. De aktiviteiten zullen geconcen treerd worden in het filmtheater Meccano en in de nieuwbouw van de bibliotheek aan de Kousteen- sedijk. Cursussen voor ouaeren Hartstichting Wielerronde persoonlijk advies schriftelijke garantie Rinck-kwaliteit quick service rthek brillen MIDDELBURG: Lange Delft 8a en 8b, tel.: 01180-13792. De periode van 3 februari tot 3 juni 1983 waren spannende dagen voor iedereen die ook maar iets heeft te maken met De Schelde. Het scheepsbouwbedrijf was 'in sur seance', het voortbestaaan hing aan een zijden draadje. Het in dit tijd uiterst actieve Steuncomité behoud KMS-groep heeft over die periode een boek vervaardigd on der de titel 'Uitgewrongen, maar blijven drijven'. In die uitgave, zij werd maandag officieel aangebo den in het Vlissingse Stadhuis, wordt een chronologisch overzicht gegeven van wat er in genoemde periode rond De Schelde gebeur de. Voorzitter Jan. W. Scheffers he rinnert in de inleiding van het boek er nog maar eens aan dat de Zeeuwen - ongeacht de politieke achtergrond - destijds een geslo ten front vormden. "Direct na de eerste schok kwamen velen in het geweer. Mensen uit alle geledin gen van de betrokken bedrijven (gierij Middelburg, KMS Vlissin- gen en vestigingen in Goes en Terneuzen, red) de vakbonden, en de ondernemingsraad. Uit de Zeeuwse bevolking werd het Steuncomité Behoud KMS-groep' opgericht. Politieke partijen, ge meentelijke en provinciale over heden, kerken, organisaties: ze vonden elkaar in een uniek soli dair verzet tegen de dreiging die boven Zeeland hing. Er volgde een reeks demonstraties, bijeen komsten en acties. Steeds met de leuze 'Vecht voor je Werk'aldus Scheffers in zijn voorwoord. Het verslagboek geeft alvorens aan de opsomming van gebeurte nissen te beginnen, helder weer wat er allemaal aan voorafging. Het RSV-debacle waar de KMS de dupe van dreigde te worden wordt uiteraard genoemd alsook het onderzoek van McKinsey dat zo negatief oordeelde over het voortbestaat van het meer dan honderdjarige Vlissingse bedrijf. Na de constatering dan Van Ar- denne (minsiter van economische zaken) dat de KMS zou kunnen blijven voortbestaan, mits er en kele duizenden arbeidsplaatsen in Vlissingen zouden verdwijnen (3 februari), is volgens de samen stellers van het boek het begin voor een goede samenwerking tussen de verschillende vakbon den. Al één dag later, bij de ui treiking van een gezamenlijk pamflet was die samenwerking een feit' "Die (de samenwerking, red.) zal niet meer verdwijnen", wordt geconstateerd. Vervolgens herinnert de tekst on der 'maandag 7 februari' er aan dat zowel vakbondsbestuurder Waumans als directeur Pröpper voor hetzelfde doel het woord voerden: behoud van de KMS. Ook enkele tweede kamerleden droegen verbaal hun steentje bij. "De sfeer in Het Scheldekwartier is te snijden: strijdbaar en gela den". Toch wel een belangrijke dag die zevende september waarover Tiny Hofman, voorzitster bedrijfsle- dengroep Industriebond FNV in een impressie in het boek onder meer schrijft: "De demonstratie vond ik geweldig, een echte sfeer van 'laat ze eens komen, we pik ken het niet als Zeeuwen, erg strijdbaar...". Na de vele dagen spanning en maar wachten op wat er gaat ge beuren, komen de sucessen. De 'glorietocht begint in het boek op 29 april met de positieven berich ten over de ketelbouw, de steuno peratie van de provincie en de principeovereenkomst tussen de bonden en de directie over de be- drijfsschool. Niettemin gebeurt niet alles haarzuiver, althans vol gens de bonden. Waumans schrijft in een brief aan het ar beidsbureau, dat de selectie van werknemers die worden ontslagen zeer onzorgvuldig is geweest. La ter geeft hij toe (in een impressie) dat het arbeidsbureau toch ook wel goed werk heeft gedaan. Eind mei worden de puntjes op de i gezet. Het spandoek nabij het Betje Wolfplein in Vlissingen met het «opschrift 'De KMS laat zich niet verzuipen' wordt vervangen door een doek met de letters 'Zeeland bedankt'. In het boek wordt per dag inge gaan op de actuele zeken. Na le zing ontstaat er een goede over zicht van wat er zich in de periode van 3 mei tot 3 juni heeft afges-' peeld. Het geheel wordt met teke ningen en foto's geillustreerd. En kele Scheldewerknemers, onder wie Bram de Loof en Tiny Hof man, geven impressies over hun persoonlijke ervaringen. Datzelf de doet ook Waumans. Het boek is gratis verkrijgbaar bij diverse instanties. De winter- eu najaarscollectie staat centraal tijdens een brui sende modeshow' vrijdag 28 sep tember in de Miro te Vlissingen. Vooral de sportieve kanten worden uitvoerig belicht. Deze modeshow begint om drie uur vrijdagmiddag. Behalve dat de sportieve kanten van het modebeeld worden be licht zal gedurende de show veel aandacht worden besteed aan allerlei combineermogelijkheden. Miro besteedt trouwens in zijn assortiment veel aandacht aan steeds weer anders combineren, met - in principe - dezelfde kleren. De damesmode bij Miro kent dit seizoen drie belangrijke kleurthe- ma's, namelijk de boskleuren (wolwit, khaki, lever en taupe), grijs-zwart-blauw en donkere rui ten. Heel sportief zijn twill en canvas en wat meer gekleed is flanel. Opvallend zijn de vele vormen winterjacks, die zeer ruim zijn bemeten en naast de lange mantels springen de 3/i-coats van flanel of tweed in het oog. Uiter aard worden de jassen geshowd met bijpassende rokken en broe ken. Voor de heren heeft de Miro een ruime collectie truien met 'fraaie dessins' en nieuwe halslij nen. Ze worden getoond in tweed en melangegarens, in jaquarpa- tronen en ook in grof gebreide uni. Combineren is ook bij man nen troef. Ook de kindermode bruist van de mogelijkheden en levenslust en"leuke prijzen', aldus de Miro. Stoere broeken met veel fijne zakken, lieve truitjes of juist heel sportieve, flanellen bloesjes of sweatshirts zijn de talrijke mo gelijkheden die in de rekken van het Vlissingse warenhuis zijn te vinden. Goede voorbereiding op de win tersportvakantie is uiterst belang rijk. Behalve werken aan de con ditie is ook de keuze van de plaats waar de vakantie wordt doorge bracht niet zomaar voor de hand liggend. Daarom houdt de Rabo bank in samenwerking met het Oostenrijks Verkeersbureau, Ho telplan en de Jong Intra op vrij dagavond in De Schouwburg een voorlichtingsbijeenkomst. Deze bijeenkomst in de vorm van een wintersportshow begint om acht uur. Mensen uit de praktijk zullen die avond talrijke handige tips geven. Niet alleen voor de beginnend wintersporter kunnen deze vin gerwijzigingen waarde hebben, ook de meer geroutineerde skiër kan er zijn voordeel mee doen. De eerste Nederlandse profskiër Lieuwe van der Chijs geeft uitge breide informatie over materiaal. Tijdens de pauze geeft een verte genwoordiger van de Rabobank informatie over de reizen die de bank aanbiedt. De toegangskaar ten voor deze show zijn verkrijg baar bij elke Rabobank. Ze kosten 3.50, inklusief een kopje koffie. De gemeente Arnemuiden gaat de ambtswoning, waar nu nog bur gemeester M M. Markusse woont, verkopen. De burgemeester laat zelf een woning bouwen in het uitbreidingsplan Brakenburg 2. De opbrengst van de ambtswo ning gaat naar de reserves van de gemeente. De gemeenteraad van Arnemuiden buigt zich maandag 24 september over deze zaak. De raadsvergadering begint om half acht in het gemeentehuis. De Nederlandse Federatie van Amateur Wijnen Biermakersgil- den houdt zijn jaarlijkse nationale keuringen feestelijke bijeenkomst dit jaar in Vlissingen. Het Schel dekwartier aan de Van Dishoek straat staat op zaterdag 22 sep tember voor dit doel open. Naast Nederlanders doet een groot aan tal Engelsen mee. Wijnmakers komen tegen elkaar uit in 27 klas sen. Verder zijn er zes bierklassen, 's Morgéns leveren de deelnemers hun in totaal bijna duizend in zendingen in. 's Middags worden deze door een erkende jury ge keurd. Vervolgens kunnen de deelnemers met de jury over hun eigen produkten praten. In de avonduren worden de prijzen uit gereikt. Voordelig win- JA kelen begint bij KLAVERTROEF. Honderden scherp geprijsde kwaliteitsmonturen voor: 45,- 75,- 95,- 125,-. Naast een riant prijsvoordeel krijgt u: ziekenfondsleverancier 012 Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog. Het staat met grote letters op het etalageraam: 'Piet Damman en Zn. woninginrichting', en zoals de naam suggereert werkt daar vader en zoon. Maar dat is niet juist. Vader Piet Damman, de oprichter van de zaak, is al in 1973 overle den. "Maar de naam heb ik altijd gehandhaafd. Veel mensen zeggen dan ook Piet tegen me, maar ik heet Frans. Aan het woord is de man achter de zaak voor een complete wonin ginrichting aan de Nieuwstraat 39 in Middelburg, Frans Damman. "Een woninginrichting tussen woonhuizen. Niet al te opvallend en dat is eigenlijk wel een nadeel", vindt de 48-jarige ondernemer, die ook in de winkelruimte nogal beperkt is. "Daarom heb ik me gespecialiseerd in klassieke meu belen. Dat brengt met zich mee dat ik vaak oudere klanten heb. En dat zijn meestal ook tevreden klanten", stelt Frans Damman, die ook nog een ouderwetse servi ce verleent. "Omdat ik niet zo in de loop zit moet ik het van mijn service hebben en uiteraard van de mondreclame". Frans Damman heeft als jongen een opleiding tot scheepsstoffeer- der gevolgd. In die branche werk te hij zeven jaar. In 1960 kwam hij in de zaak bij zijn vader. Vijfjaar later ging hij alleen verder en trok vader Piet Damman zich uit de zaak terug. Frans Damman doet de zaak overigens niet alleen. Overdag is hij vaak op karwei en dan zwaait zijn vrouw Annie de scepter in de winkel. "Het komt er eigenlijk op neer dat mijn vrouw voor het overgrote deel de winkel doet en daarnaast naait zij alle overgor dijnen en vitrages die de winkel verlaten. Zelf ben ik dan op pad voor het leggen van vloerbedekking of het bezorgen van de meubelen", ver telt Frans Damman met grote waardering voor de inzet van z'n echtgenote. Hoewel de verkoop ruimte in de zaak niet zo groot is, heeft de firma Damman toch een ruime sortering in meubelen, bedden, slaapkamers, vloerbe dekking, overgordijnen en vitra ges. Frans Damman is een all round vakman. Hij doet alles zelf. Niet alleen het leggen van vloer bedekking of het ophangen van overgordijnen maar ook het op nieuw bekleden van meubelen, want het stofferen leerde hij al in zijn jongensjaren. Voor deze laat ste werkzaamheden is achter de winkel een werkplaats ingericht. Ook de bedrijfsadministratie voert Frans Damman eigenhan dig uit. "Daarvoor heb ik de za terdag gereserveerd. Het komt er dus op neer dat ik alleen 's zon dags vrij ben, maar ja dat is het gevolg van een éénmanszaak". Toch zijn er wel eens momenten dat Damman het werk niet alleen aankan, maar dan kan hij altijd terugvallen op zijn collega's. "Ik leen dan gewoon een vakman van één van de collega's, dat is geen probleem. De samenwerking on derling is erg qoed". Het ziet er naar uit dat binnen niet al te lanqe tijd de naam "Damman en Zn" weer met recht kan worden gebruikt. De 18-jarige zoon Erwin van het echtpaar Damman is ook in het vak gestapt. Hij volgt nu een opleiding voor woninginrichter bij een bevriende collega in Goes. "Maar of het zover komt, weet ik nog niet. Ten eerste moet mijn zoon in de zaak willen komen en daarnaast moet er ook een boter ham voor beiden te verdienen zijn", stelt Frans Damman die voorlopig nog samen met zijn vrouw Annie de zaak voortzet. A llround woninginrichter Frans Damman (Foto John Siwahessy) Dc Franse Culturele Vereniging in Zeeland (Association de la Culture Francaise en Zélande ACFZ) heeft zaterdag 13 oktober weer een Franse avond in petto. Deze keer gaat het over de Franse visserij. Er worden twee films vertoond. Ook kunnen op vier manieren bereide mosselen wor den geproefd. De Franse avond begint om 19.30 uur in het Fit nesscentrum Schuttershof aan de Vlasmarkt in Middelburg (hoek Kromme Weele). Inlichtingen: 01184-18713, 01180-15837 en 01182-1563. Wethouder G. Adan opent don derdag 20 september om 14 uur de vernieuwde scholen De Burcht en Schoonenburg in Oost-Souburg. De al bestaande lagere protestants christelijke school De Burcht is uitgebreid met een nieuw ge bouwde kleuterschool. Deze komt in de plaats van de vroegere Bea- trixschool aan het Oranjeplein, die al eerder in gebruik werd ge nomen als kleuterschool bij de P. Louwerseschool. De nieuwe ba sisschool Schoonenburg komt in de plaats van de voormalige kleu terschool Klein Schoonenburg en de lagere Julianaschool. Beide nieuwe scholen houden Open Dag. De Burcht op donderdag 20 september van 16.30 tot 18.30 uur en de Schoonenburg op vrijdag 21 september van 18.30 tot 20.00 uur. De christelijke stichting voor school- en beroepskeuze in Vlis singen en de Zeeuwse stichting voor school- en beroepskeuze in Goes houden maandag 24, dins dag 25. en woensdag 26 september open dagen. Niet-schoolgaande werkloze jongeren en volwasse nen tot 30 jaar kunnen die dagen bij de bureaus van deze stichtin gen terecht voor informatie over beroepsopleidingen, studies en cursussen. De bureaus kunnen echter geen informatie over vaca tures geven. Inlichtingen en aan melding: 01100-12120 en 01184-13655. De stichting Vrouwenemancipatie Zeeland in Middelburg is veron trust omdat het rijk de tijdelijke rijksbijdrageregeling emancipa tiewerk aan de provincie Zeeland heeft stopgezet. De slichting con stateert enerzijds dat het rijk een zeer onduidelijk emancipatiebe leid voert en aan de andere kant dal de provincie zich wel voor emancipatiezaken wil blijven in zetten. Daarom hoopt de stichting dat rijk en provincie tot een com promis kunnen komen. De minister van WVC heeft Zee land opgedragen 1.8 miljoen gul den in te leveren op het kunsten beleid Als deze operatie doorgaat, dreigt het kunstenbeleid in Zee land compleet van de kaart te worden geveegd. Dat is de mening van de Zeeuwse Culturele Raad, die zijn verontrusting kenbaar heeft gemaakt bij vele instanties. Hartinfarcten en reanimatie zijn de centrale onderwerpen van een voorlichtingavond van 2de afde ling Vlissingen van de Neder landse Hartstichting. Prof. dr. A. Zimmerman, cardioloog van het Streekziekenhuis Walcheren, spreekt over de risicofactoren voor een hartinfarct'. Mevrouw dr. A. Drenth gaat in de hartrea- nimatie. Ook Wordt de film 'Wanneer elke seconde telt' ver toont. Na een forumdiscussie, on der leiding van Walcherse des kundigen. wordt een demonstratie op poppen gegeven. Ook kan men zich opgeven voor de cursus har- treanimatie. De voorlichtings avond begint maandag 24 sep tember om 20 u in hotel Britannia aan de Boulevard in Vlissingen. Inlichtingen bij de heer D. Murre, 01184-14530 of 01184-60604. Migraine Dokter Spierings, medisch advi seur van de Nederlandse Vereni ging van Migrainepatiënten, geeft maandag 24 september een lezing in het zaaltje boven Wienerwald aan Markt in Middelburg. Hij doet dat op uitnodiging van de afdeling Zeeland van deze vere niging. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De nieuwe school voor lager huishoud- en nijverheidsonder wijs Oranjezon in Oostkapelle wordt dinsdag 9 oktober officieel geopend. De school is nu geves tigd aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Wat er met de hou ten schoolgebouwen aan de To renstraat gaat gebeuren is nog niet bekend. Op dinsdagmorgen 25 september begint in 't Pand aan de Kerksteeg in Middelburg weer een VOS- cursus. Deze cursus bestaat uit twaalf bijeenkomsten. Behandeld worden onderwerpen als: Be wustwording van de plaats die vrouwen in de maatschappij in nemen, inzich krijgen in waar en wanneer er beslissingen worden genomen in onze samenleving en zelfvertrouwen krijgen. Verder komen ook onderwerpen aan de orde die de deelnemers zelf aan dragen. Over deze cursus kan men informatie krijgen bij Raja Cop- pejan 01180-16492 of Marina van Poelje, 01180-33478. De heer Caljé (87) en mevrouw Caljé-De Bree (89) vieren van daag (woensdag 19 september) hun 65-jarig huwelijk. Dat ge beurt in Ter Mantelinge in Dom burg, waar het echtpaar nu vier jaar woont. Tijdens een receptie, die om 16 uur in Ter Mantelinge begint, komt ook Domburgs bur gemeester ing. P.A.D.H. Diepen horst de gelukwensen overbren gen. De Nederlandse Basketbalbond nodigt jongeren tussen 13 en 17 jaar uit om mee te doen aan de basketbalclinic, die maandag 15 oktober wordt gehouden in de nieuwe sporthal aan de Zwem- badweg in Goes. Die dag wordt opgeluisterd dooreen groot aantal topspelers en choaches uit de bas- kelbalwereld. Zij willen jongens en meisjes op aantrekkelijke wijze kennis laten maken met de bas- ketbalsport. Iedere deelnemer krijgt van een sponsor een T-shirt. Belangstellende jongeren kunnen zich opgeven bij Magda Rijk in Goes, telefoon 01100-23482 (tus sen 19 en 21 uur). Het Christelijk Nationaal Vak verbond bestaat 75 jaar. Daarom houdt de werkgroep ontwikke lingssamenwerking van de CNV- districtsraad Zeeland een thema avond over ontwikkelingssamen werking. Die thema-avond wordt dinsdag 25 september gehouden in De Prins van Oranje in Goes en begint om half acht. Werkgroeps voorzitter Rens Lous houdt een toespraak, waarna een diaserie over regionale activiteiten rond ontwikkelingssamenwerking wordt vertoond. Verder spreken districtsraadsvoorzitter Leon Phermanbucq en Henk Hofstede, viee-voorzitter van het CNV. De bijeenkomst begint om half acht. De Middelburger Gerard Baijens (52) is benoemd tot hoofd van het bureau Voorlichting van de ge meente Middelburg. Baijens werkt nu nog bij de afdeling Voorlichting en Documentatie van de Deltadienst van Rijkswa terstaat in Zierikzee. Baijens volgt de Oostsouburger Arend de Jonge op. die onlangs een betrekking aannam bij de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) in Middelburg. 'Pechiney en het chemisch proces' is de titel van een lezing en een diaserie die donderdag 20 sep tember te horen en te zien zijn in de leerlingenruimte van de Chris telijke Scholengemeenschap aan de Elzenlaan in Middelburg. Deze worden gegeven door de heer Henning. die werkzaam is bij deze Franse aluminiumgigant, die ook gevestigd is in het Vlissingse Sloegebied. De lezing begint om half drie. De organisatie is in handen van de Chemische Werk groep Walcheren. Er is gelegen heid voor het stellen van vragen en voor discussie. "Denk aan het verbond' is het thema van een bijzondere oecu menische kerkdienst, die zondag 23 september wordt gehouden in de Evangelisch-Lutherse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. De dienst, die om 10 uur begint, staat in het teken van de vredes- week. Ds. W.M. Buissing-Van Beers leidt de dienst, waaraan de organist Jos Verpoorten muzikale medewerking verleent. De theatergroep DODD geeft za terdag 22 september (alleen bij goed weer) een kindervoorstelling in de binnenstad van Middelburg. Tussen 14 en 16 uur voert DODD het stuk 'Beschuit met muisjes' op op een openluchtpodium dat staat opgesteld op de Markt. Het op treden is georganiseerd door De Ceremoniemeesters, de evene mentencommissie van de VVV in Middelburg. 'Van Wèskappel tot Westkapelle' is de titel van het boekje dat op 25 september wordt gepresenteerd in Hotel Walcheren in Koudekerke. Het boekje is geschreven door de Middelburger A. Boone. Tijdens de presentatie, die om 20 uur be gint, houdt de heer Boone een le zing en laat hij dia's zien over de geschiedenis van de Westkappelse Zeedijk. De bijeenkomst is geor ganiseerd door de Heemkundige Kring Walcheren. Mevrouw Rosalinde Blonde uit Namibië gaat op 24 september in op de gevolgen van de bewape ning voor de Derde Wereld. Dat doet ze vanaf 19.30 uur in het dorpshuis van Meliskerke. De or ganisatie is in handen van de IKV-kern Walcheren. Er is gele genheid tot het stellen van vragen en de Wereldwinkel uit Westka pelle laat dia's zien. Ook voor het Interkerkelijke Co mité Tweezijdige Ontwapening (1CTO) is de vredesweek reden voor het organiseren van bijeen komsten. Drs. G. Vigeveno uit Den Haag praat woensdag 26 september in Ons Huis in Melis kerke over 'Kernwapens en Ont wapening'. Zijn lezing begint om 20 uur. 'Vechten voor vrede?!' is het thema van een lezing, die ds. R. van Voorst Vader uit Breda donderdag 4 oktober afsteekt in het jeugdgebouw van de Petrus- kerk in Vlissingen. Ook deze le zing begint om 20 uur. Na de in leidingen kan worden gediscus sieerd. Het ICTO staat zaterdag 25 september met informatie kraampjes in de binnensteden van Vlissingen en Middelburg. Vrouwen die een kind ter adoptie hebben afgestaan en daarover met andere afstandsmoders willen praten kunnen terecht bij FIOM- Zeeland. Varkensmarkt I in Mid delburg. Maandag I oktober komt een groepje afstandsmoeders om 20 uur in het FIOM-gebouw bij een voor een kennismakings avond. Informatie bij FIOM-Zee- land. 01180-27311. Vanavond woensdag 19 septem ber spreekt A. van Trigt over kin derkleding. Woensdag 26 sep tember vertelt. C. Goedhart iets over kringspelen. Beide lezingen beginnen om 20 uur in het ge bouw van de Vrije School aan de W. Arondeusstraat in Middel burgse wijk Klarenbeek. De provinciale bijeenkomst die woensdag 26 september zou wor den gehouden in het kader van de vredesweek is verschoven naar donderdag 11 oktober. Het on derwerp van de bijeenkomst, die om 19.30 uur begint in de Tho maskapel aan de Vrijlandstraal in de Middelburgse wijk Dauwen- daele. is 'Het spreken van de ker ken en de gevolgen daarvan in de gemeente en de parochie". Na een inleiding wordt een forumdiscus sie gehouden. De bijeenkomst is georganiseerd door de Provinciale Interkerkelijke Werkgroep Vre deswerk. Het Filmtheater Meccano in Middelburg gaat overdag films vertonen voor groepen. Hierbij wordt gedacht aan scholen, vrou wengroepen. actiegroepen, en dergelijke. Het filmtheater wil op die manier een basis- en steun functie zijn voor het sociaal-cul tureel werk. Films kunnen via het filmtheater worden besteld. Maar ook zal Meccano regelmatig zelf een aanbieding doen aan de doel groepen. Inlichtingen tussen 10 en 12 uur: 01180-33414 Nascholing De Nutsacademie in Rotterdam, met een dependance voor deel tijdlerarenopleidingen in Middel burg, richt deze maand in Mid delburg. Goes en Terneuzen na- scholingsmarkten in voor docen ten in het voortgezet onderwijs. Tijdens deze bijeenkomsten wordt informatie verstrekt over het cur susaanbod van de in de regio Zuid-West Nederland samenwer kende instellingen op het'gebied van nascholing. De nascholings- markten worden gehouden in Middelburg (vanmiddag, woens dag 19 september, 14 uur. Stede lijke Scholengemeenschap), Goes (dinsdag 25 september, 15.30 uur. Rijksscholengemeenschap Het Goese Lyceum Van Dusseldorps- straat 78) en Terneuzen (donder dag 27 september 15.30 uur. Scholengemeenschap De Leeuwtjes, Rêmbrandtlaan 28» Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan heeft het Delta College in Middelburg een computer- en ef- ficiencybeurs voorbereid. Deze wordt van 3 tot en met 6 oktober gehouden in de gebouwen van de school aan de Merwedestraat. 'lnformatika '84' is de naam van de beurs, waaraan verschillende Zeeuwse en Landelijke bedrijven met computers en software mee werken. Het jarige college houdt zelf-in dezelfde periode ook een beurs. De Parochieraad van de St. Mar- tinusparochie te Souburg en de Kerkeraad van de Federatieve Wijkgemeente Lammerenburg beleggen in overleg met de IKV- Kern Souburg-Lammerenburg- Ritthem een avond in het kader van de Vredesweek. Deze bijeen komst vindt plaats op dinsdag 25 september om 20.00 uur in de Schaapskooi bij Winkelcentrum Papegaaienburg. Pater Willie de Boer zal daar spreken over: Vrede, missie, ont wikkelingssamenwerking. Witte Pater Willie de Boer was 30 jaar werkzaam in Opper Volta (Bour- kina Fasso) en heeft in zijn huidi ge woonplaats Breda veel kontak ten met I.K.V. en Pax Christi. Naar aanleiding van de provin ciale basisnota en de twee deel- nota's over volwasseneneducatie, heeft het bureau voorlichting van de provincie een informatiefolder over deze materie uitgebracht. Belangstellenden hiervoor kun nen het provinciehuis in Middel burg bellen: 01180-31011. Diverse instellingen hebben al la ten weten plaats te willen nemen in de werkgroep. In de werkgroep zijn nog enkele plaatsen vrij. De werkgroep komt op donderdag 27 september voor de eerste keer bij elkaar ten kantore van de Zeeuw se Kulturele Raad. Dam 31 te Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Inlichtingen: tel. 01180-33414. Donderdag 20 september wordtn in het dienstencentrum 'Het Schuttershof te Middelburg een kennismakingsochtend gehouden voor de cursus 'Engels voor oude ren'. Om 9.30 uur worden de nieuwe cursisten verwacht; om 10.30 uur zijn de cursisten van het afgelopen jaar welkom, voor de indeling in groepen. De zelfde cursus in Vlissingen begint op maandag 24 september inhet dienstencentrum "Bachten Re de"; in Oost Souburg begon op vrijdagmiddag 14 september te 13.30 uur in het dienstencentrum "Bachten Poorte". De cursus "Spaans voor Ouderen" (begin ners) begint op donderdag" 27 september te 13.30 uur in het ZVU bureau Dam 22 te Middelburg. Voor inlichtingen: ZVU-Dam 22, tel. 01180-34800. Steeds meer (ex)hartpatiënten of mensen uit hun omgeving bellen de informatielijn van de Neder landse Hartstichting, 070-614614. In de eerste 8 maanden van dit jaar waren dat er zo'n 4.000 tegen 3.500 in 1983. Gemiddeld duren die gepsrekken ruim 20 minuten. Dat geeft aan waarom mensen bellen: ze willen hun verhaal kwijt en ze willen dat vertellen aan ie mand die echt wil luisteren en daar ook alle tijd voor heeft. Uil de talloze gesprekken blijkt dat men vaak te weinig weet over de eigen ziekte. Vragen over hoge bloeddruk, hartritmesloornissen, open-hartoperaties, angina pecto ris en het hartinfarct worden dan ook dikwijls gesteld. Deze meer feitelijke vragen gaan in vele ge vallen samen met grote emotio nele problemen en angstgevoe lens. Een groot aantal bellers zou graag met lotgenoten willen pra ten. maar dat lijkt lang niet altijd te lukken, zeker niet dichtbij huis of in de eigen regio. De landelijke spreiding van de patiëntenvereni gingen laat hier wat te wensen over. Op en om de Boulevard van Vlis singen wordt zaterdag 22 septem ber een wielerronde voor dames, jeugd en nieuwelingen verreden. In verband daarmee worden die dag énkele verkeersmaatregelen genomen. De Boulevards Evert- sen en Bankert zijn die dag afge sloten. Dit geldt tussen 10 uur en 16.30 uur. Alleen de doorsteek bij het Maritiem Instituut is toegan kelijk tussen 13.15 en 13.30 uur en tussen 15.15 en 15.30 uur. Ook geldt zaterdag voor genoemde boulevards en de Kenau Hasse laar,straat een parkeer- en stop verbod. Voordelig win- kelen begint bij KLAVERTROEF. Honderden scherp geprijsde kwaliteitsmonturen voor: 45- 75,- 95,- 125,-. Naast-een riant prijsvoordeel krijgt u: ziekenfondsleverancier 016 Rinck houdt de prijzen ekstra scherp in het oog.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 7