HET GROOTSTE PLEZIER VAN UW LEUKSTE FOTO. FOTO Onderwijsproject Tweede Wereldoorlog Bevrijdingstentoonstelling op Schouwen-Duiveland NU KODAK SELECT MINIPOSTER VOOR MAAR 1 a 4 BETALEN DE FAAM - DE VLISSINGER (OM MI SS IKS Economie Onderwijs Woensdag 19 september 1984 Gedeputeerde staten hebben provinciale staten van Zeeland een overzicht verstrekt hoe het er in Zeeland voor staat met de plannen ter verbetering van de waterkwaliteit Vergunningenbe leid Stand van zaken IN HEHOE! Geef ons uw best geslaagde nagatief om gróót te laten afdrukken door Kodak. Dan geniet u er het meest van. Neem de mooiste of origineelste opname die u hebt mee naar onze winkel. Wij zorgen dan, dat u hem snel als Kodak Mini- poster kunt komen ophalen. Voor maar f 9,75 op formaat 30 x 30 of 30 x 40 cm afhankelijk van negatief-formaat. En in een kwaliteit waar niets boven gaat: de kwaliteit van Kodak. ST. JACOBSSTRAAT15, VLISSINGEN BADHUISSTRAAT 60, TEL. 01184 - 14081. ZIERIKZEE ETTEN-LEUR PEPER VERSE WORST heerlijk gekruid mals varkensvlees waaraan groene pepers zijn toegevoegd 5 HALEN 1 00 gram Voor de boterham uit eigen keuken GEKOOKTE HAM 1 00 gram 1.80 GEKOOKTE WORST KEURSLAGER LANGE NOORDSTRAAT 55 MIDDELBURG ABDIJ Gedeputeerde Staten stellen provinciale staten voor een be drag van ƒ17.000,— beschik baar te stellen voor een onder wijsproject dat betrekking heeft op de tweede wereldoorlog. De totale kosten worden geschat op 34 000,-. Het initiatief komt van de werkgroep onderwijsproject WO II met als doel de hele Wal- cherse jeugd van 12 tot 18 jaar te bereiken door het geven van informatie over de tweede wereldoorlog. Aanleiding tot dit initiatief is dat het dit najaar 40 jaar geleden is dat Zeeland van de Duitsers is bevrijd. Het gaat hierbij niet alleen om gebeurte nissen van toen, maar vooral om het trekken van lijnen van toen naar nu. Gs staan positief tegenover de doelstelling van de werkgroep. De tweede wereldoorlog - waarvan op heel wat plaatsen in onze pro vincie de littekens nog zichtbaar zijn - blijft in de gedachten van velen een rol spelen. Toen de wa pens zwegen was daarmee niet voorgoed een einde gekomen aan allerlei vormen van onderdruk king en het vertrappen van men senrechten. Het is van groot be lang dat ook jongeren dat besef fen nu allerlei symptomen van een herlevend fascisme zich openbaren, aldus gs. Een ander punt is in hoeverre de provincie een taak heeft een pro ject als dit mogelijk te maken. Volgens gs kan men hier moeilijk spreken van een uitsluitend ge meentelijke of rijkstaak. De pro vincie zou, volgens gs, vanuit haar steunfunctie op verschillend gebied de activiteiten mogelijk kunnen maken. Ook vinden gs dat de bijdrage beschouwd moet worden als het provinciale aan deel in de kosten voor alle regio's voor zover die gaan meedoen (dus niet alleen Walcheren). In de praktijk betekent dit dat de provinciale bijdrage dan is bestemd voor enkele basisvoor zieningen en een deel van de variabele kosten. De staten be handelen dit voorstel in de ver gadering van 12 oktober a.s. Maandag 24 september, 16.00 uur vergadert in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg de statencommissie voor economische zaken. Besproken worden de agenda's van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. en de jaarverslagen van de NV Haven van Vlissingen en De Schelde. De Provinciale Onderwijsraad (POR) vergadert woensdag 26 september, 14.00 uur in het sta- tencomplex, Abdij 1 1 in Middel burg. Aan de orde komen o.a. het rap port "Etnische jongeren in het Zeeuwse onderwijsde her structurering van het basisonder wijs 1 984 en de verlaging van het budget van de POR voor 1 985 Beide vergaderingen zijn open baar. De commissie economische zaken heeft bovendien spreek recht voor het publiek. Van donderdag 20 september t/m zondag 30 september is in de Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven de tentoonstelling te zien die gewijd is aan de bevrijding van Zeeland in 1 944/ 1 945 en in het bijzonder van Schouwen-Duive- land. Eigenlijk gaat het om drie ten toonstellingen. een nationaal ge deelte, een Zeeuws gedeelte en een Schouwen-Duivelands ge deelte. Het Zeeuwse gedeelte toont tien tallen foto's en originele docu menten uit de oorlogs- en bevrij dingsdagen; ook van Schouwen- Duiveland worden zo n veertig foto's (en documenten) tentoon gesteld, bijvoorbeeld over de in undaties en de evacuatie. Voor de organisatie in Brouwers haven is samengewerkt tussen de provincie, de gemeente Brou wershaven, de kerkvoogdij van de NH-gemeente Brouwershaven en de Stichting culturele commissie Brouwershaven De Roode Lelie. De openingstijden zijn; van maandag tot en met zaterdag van 09.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 16.00 uur. Op zondag 23 september is de tentoon stelling gesloten, maar op zon dag 30 september is zij geopend van 13.30 uur tot 16.00 uur. De entree is gratis. U W S Beheer Zeeuwse waterkwaliteit De "Voortgangsrapportage wa terkwaliteitsbeheer 1983/ 1984" is onder andere geba seerd op de vorderingen die de waterschappen melden met de totstandkoming van o.a. zuive ringsinstallaties. Gs herinneren aan de wens van de samenwerkende Kamers van Koophandel in Zeeland om te ko men tot soepeler lozingseisen voor de Westerschelde. (Met an dere woorden: op de Wester schelde zou nog wel wat vervuild water kunnen worden geloosd.) Gs melden de staten nu dat zij voorlopig tot de conclusie zijn ge komen dat een verregaande ver soepeling van deze lozingseisen afgewezen moet worden. Op één punt zouden zij kunnen worden losgelaten, namelijk waar het gaat om de zg. nitrificatie-eis. Een zuiveringsinstallatie die niet aan deze eis voldoet "verwerkt" niet het ammonium dat zich in het afvalwater bevindt. De Wester schelde is echter voldoende zuur stofrijk om zelf dit ammonium af te breken. Wat het college betreft kan hier toe worden besloten voor de te bouwen zuiveringsinstallatie voor Walcheren, maar voor de andere nog te bouwen installaties langs de Westerschelde moet dit nog worden bekeken. Overigens wordt er wel op gewe zen dat de provincie officieel geen zeggenschap heeft over de lo zingseisen voor de Westerschel de. (Dat is een zaak van het rijk.) Wel is de provincie indirect bij het vraagstuk betrokken doordat zij toezicht uitoefent op het water kwaliteitsbeheer door de water schappen, b.v. in de vorm van goedkeuring van uit te voeren zuiveringstechnische werken (zui veringsinstallaties etc). In het algemeen wordt het af gelopen jaar volgens gs geken merkt door een toenemende zorg over de verontreiniging van de waterbodems. Het gaat dan vooral om de opeenhoping van anorganische microveront reiniging (b.v. zware meta len als kwik en koper en orga nische microverontreinigingen, bestrijdingsmiddelen, indus- triechemicaliën etc.). Er bestaat nog geen goed over zicht van de kwaliteit van de bodems van de Nederlandse wateren. Daar wordt wel aan gewerkt in opdracht van het rijk. Eenzelfde onderzoek zal de ko mende jaren worden aangepakt door de Zeeuwse waterschap pen. Ook zal dan worden nage gaan welke stoffen van nature mogelijk al aanwezig zijn. Hoewel nog niet precies bekend is hoe het rijksbeleid eruit zal gaan zien achten gs het waar schijnlijk dat er een verscher ping van het saneringsbeleid in de pen is, gericht op het ver minderen van de zg. microver ontreinigingen. Vanaf 1 januari van dit jaar heb ben de beheerders van de wa terkwaliteit (de waterschappen) een ruimere bevoegdheid gekre gen. Bepaalde categorieën van be drijven die op de riolering lozen (de zg indirecte lozing) moeten hiervoor een speciale vergunning hebben. Aanvankelijk zal het al leen gaan om bedrijven die stof fen in het water brengen die op de zwarte lijst staan, maar in de toe komst zal hieraan uitbreiding worden gegeven. Gs zeggen deze ontwikkeling toe te juichen. De Technologische dienst van de Zeeuwse water schappen is bezig met een plan ning voor de behandeling van de vergunningen van de bedrijven die onder de nieuwe maatregel vallen. De pijpleiding van rioolzuive ringsinstallatie Zierikzee naar de plaats voor de nieuwe installatie (bij gemaal Prommelsluis) is be gin dit jaar gereed gekomen. Ingevolge een uitspraak van de Kroon zal de aanpassing van de zuiveringsinstallatie in Wester- schouwen en de nieuwbouw in Zierikzee echter worden uitge steld. Op Tholen en Sint Philipsland heeft het waterschap een begin gemaakt met de voorbereiding van de sanering van Anna Jaco- bapolder, Sint Philipsland en Oud-Vossemeer. De tweede fase van de zuiveringsinstallatie in Sint Maartensdijk is in april in bedrijf gesteld. In volle gang is de bouw van de installatie in Waarde. In het najaar zou het karwei gereed kunnen zijn. In mei is begonnen met de aanleg van het persleidingenstel sel. Het programma van eisen voor de installatie in de Camper- landpolder (westelijk Noord-Be veland) is in werkgroepverband besproken. De algemene vergadering van het waterschap Walcheren is akkoord gegaan met de voorbereiding van de centrale zuiveringsinstallatie, die een capaciteit krijgt van 140.000 inwoner-equivalenten. Verwacht wordt dat de kernen Vogelwaarde en Hengstdijk eind dit jaar kunnen worden aangeslo ten op de installatie in Vogel waarde, die al vanaf eind vorig jaar in bedrijf is. Er zal nader overleg moeten plaatsvinden tussen het water schap, rijkswaterstaat en de provincie over de rioolzuive ringsinstallatie in Terneuzen. Een studie van de Grontmij - waar met name door de Kring van werkgevers in de Kanaalzo ne om was gevraagd - kon niet worden afgerond. Reden: de werkgevers konden niet vol doende gegevens verstrekken. De Grontmij had als opdracht de afvalwaterzuivering te bekij ken, zowel uit macro-econo misch als milieuhygiënisch oogpunt. De gemeente Oostburg heeft de wijziging van de bestemmings plannen ten behoeve van de in stallaties Breskens en IJzendijke in voorbereiding genomen. Voor IJzendijke heeft het water schap al een ontwerp opgesteld; de voorbereidingen voor het be stek kunnen beginnen; De commissaris der koningin, in zijn functie van voorzitter, van het college van gedeputeerde staten, houdt maandag 24 september, 10.10 uur een AROB-zitting. Be handeld wordt het beroepschrift van een inwoner van de gemeente Borsele tegen een beschikking van de commissaris over spoeds halve bijstand. Dinsdag 25 september behandelt de tweede kamer uit gedeputeer de staten zes beroepzaken op grond van de algemene bij standswet: te beginnen om 10 00, 10 20, 10 40, 11 00, 11.20 en 1 1.40 uur. Het gaat om uitspraken van resp de gemeenten Reimerswaal, Goes (2x), Borsele, Axel en Vlis singen. Zoals gewoonlijk zijn alle zittingen openbaar en worden zij gehouden in het provinciehuis, Sint Pieter- Straat 42 in Middelburg. Tenslotte maken gs gewag van een vrij algemene vertraging in de uitvoering van de werken (behal ve op Schouwen-Duiveland) van twee a drie jaar. De afvoer van slib afkomstig van de zuiveringsin stallaties naar de landbouw geeft in het algemeen geen probleem. Alleen Tholen heeft melding ge maakt van moeilijkheden bij de afzet. Overigens zal over de kwa liteit van het zuiveringsslib nog nader worden gerapporteerd, aangezien in dit slib stoffen kun nen voorkomen die mogelijk schadelijk zijn. Het rapport komt aan de orde in de statenvergadering van 9 no vember a.s. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 0 VUSSINSEN De leukste meubeltjes voor uw baby, peuter of kleuter vindt u in het Prénatal assortiment. Herkenbaar aan kwaliteit en exklusiviteit. Bovendien kunt u altijd rekenen op welgemeende adviezen en uitste lde Wanneer u toch in de winkel bent, vul dan meteen een kaartje in, dat u recht geeft op vier gratis verrassende ka- doos van Prénatal. En als u ook deze advertentie inlevert, dan krijgt u een leuk presentje. Prénatal Spuistraat 88 Vlissingen. Tel.: 01184-12844. Bevrijding verdraagzaamheid

de Vlissinger | 1984 | | pagina 13