I 1 t I DIENSTENCENTRA BIEDEN VEEL VOOR OUDEREN Talrijke interessante evenementen onder de vlag Stichting Welzijn 'Onvrijwillig plassen bespreekbaar maken' 5WD 5WD \Wm VOORSTELLINGEN Gratis rechtshulp in Vlissingen DE VLISSINGER Woensdag 12 september 1984 Sociëteitswerk Creatieve handvaardigheden Sjoelgroepen Dammen en schaken Meer Bewegen voor Ouderen aktiviteiten Kontaktochtenden voor ouderen BINGO Lekker goedkoop met een Pas 65 INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN YERSCHIJ !%T 2 MAANDELIJKS BEHALVE DE VAKANTIEPERIODE 7 Backten Poorte, Oost-Souburg. Backten Komme, Badkuisstraat, Vlissingen De toegang tot deze films is gratis en worden op de volgende adressen vertoond: De Zoute Viever: maandag 17 september om 19.30 uur De Vijf Klavers: dinsdag 18 september om 14 uur Bachten Reede: woensdag 19 september om 14 uur. Bij de stichting Welzijn voor Oude ren in Vlissingen hebben aktiviteiten op het gebied van ontspanning en ontmoeting altijd een belangrijk on derdeel van het werk gevormd. In de toekomst zal dit zeker niet verande ren. De drie dienstencentra nemen hier bij een centrale plaats in. De stich ting Welzijn voor Ouderen in Vlis singen biedt de ouderen lal van mo gelijkheden zoals: 1. op het vlak van ontmoeting en ont spanning: "sociëteitswerk biljarten, kaarten, gezelschapsspelen 2. op kultureel en rekreatief vlak: zang, handvaardigheid, kulturele evenementen 3. in het kader van Meer Bewegen voor Ouderen (MBVO); bewegings- les, volksdansen, koersbal. Onderstaand een overzicht van de aktiviteiten die op het gebied van de sportieve en rekreatieve tijdsbeste ding dagelijks en wekelijks in deze gemeente onder de vlag van de stichting plaatsvinden. Iedere oudere van de gemeente Vlis singen kan dagelijks in de diensten centra de sociëteit bezoeken. De voornaamste aktiviteiten welke in de sociëteiten plaatsvinden zijn kaarten, dammen, sjoelen, schaken en lezen. De openingstijden zijn van 13.30 tot 17.00 uur. Bachten Komme: donderdagmiddag van 14 tot 16 uur. Haken, breien, bordu ren en dergelijke; tevens da messociëteit met gezelschaps spelen. vrijdagmiddag van 14 tot 16 uur: macramé en weven. Bachten Reede: dinsdag- en donderdagmor gen van 09.30 tot 11.30 uur. dinsdagmiddag van 14 tot 16.30 uur: haken, borduren, breien, macramé. Bachten Poorte: dinsdagmorgen van 09.30 tot 11.15 uur: (macramé). donderdagmiddag van 14 tot 16.15 uur: haken, breien, bor duren en dergelijke. Bachten Komme: dinsdagmorgen van 09.30 tot 12 uur. Incontinentie is het onvrijwillige ver lies van urine en/of ontlasting. Er wordt aangenomen dat er in Neder land 500.000 mensen in meer of min dere mate incontinent zijn. Incontinentie is een probleem waar over niet of nauwelijks gepraat wordt. Het taboe komt voort uit schaamtegevoel; alsof het niet zin delijk zijn maatschappelijk onaan vaardbaar is. De incontinente mens is in veel gevallen bang voor onbe grip en misprijzen van mensen uit de direkte omgeving. Zo'n persoon heeft daarom gauw het gevoel te leven in een isolement. Praten kan dit isolement doorbreken en het on derwerp uit de taboesfeer halen. Met het oog hierop is enige tijd gele den de Landelijke Vereniging In- continenten opgericht. Deze vereni ging behartigt de belangen van in- continenten door het opzetten van landelijke steun- en hulpposten: het nauw samenwerken met patiënten verenigingen en organisaties en het leggen van contacten met hulpverle ners. De vereniging, die is aangesloten bij de Nederlandse Gehandicaptenraad, werkt vooral in de praktijk. Finan ciële ondersteuning komt uit contri buties, donaties en steun van de Stichting Incontinentie Nederland, een club van deskundige voorlich ters. Informatieverzoeken en aan meldingen voor het lidmaatschap kunnen schriftelijk gericht worden aan: Landelijke Vereniging Incontinenten Postbus 91403, 2509 EA 's- Gravenhage De contributie voor 1984 bedraagt f 10,— per jaar plus f 2.50 inschrijfkosten. Bachten Reede: dinsdagmiddag van 14 tot 17 uur. Bachten Poorte: maandagmiddag van 14 tot 17 uur. Elke woensdagmiddag van 14 tot 17 uur komt de dam- en schaakclub bijeen in dienstencentrum Bachten Reede. a. Gymnastiek Bij de gymnastiek wordt getracht de beweging zodanig te laten plaatsvin den. dat de belangrijkste spieren re gelmatig en afwisselend een beurt krijgen en dat dit op verantwoorde wijze geschiedt. Deskundigen bege leiden de gymnastiekgroepen. De gymnastiek wordt gegeven in: Bachten Komme: dinsdagmiddag van 15 tot 15.45 uur. Bachten Reede: woensdagmiddag van 14 tot 14.30 uur. Bachten Poorte: woensdagmiddag van 14.45 tot 15.15 uur. De Vijf Klavers (Ritthem): dinsdagmiddag van 13.30 tot 14 uur. b. Volksdansen Bij het volksdansen ligt het accent van het bewegen op de muziek. Als zodanig geeft dit in het algemeen een apart karakter, mede doordat deze DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur PTT vrijdag van 09.30-11.00 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582/61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang, volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 70278 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64537 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA OPPÏ HOF Paauwenburq (tel. 65454) ALDEGONDE sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Westerzicht (tel. 66318) DE VÏÏF KLAVERS sociëteit op iedere dinsdagmiddag van 14.00-17.00 uur Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 vorm van bewegen al snel leidt tot gezellige kontakten met anderen. De groepen worden eveneens door deskundigen begeleid. Het volksdansen wordt gegeven in: Bachten Komme: woensdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. Ter Reede: donderdagmiddag van 13.45 tot 17 uur. Walk-Inn, Min. Lelystr: maandagmiddag van 14 tot 16 - uur. Bachten Poorte: woensdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. De Vijf Klavers (Ritthem): dinsdagmiddag van 13 tot 13.30 uur c. Koersbal Koersbal is een gezelligheidssport bij uitstek. De Stichting Welzijn voor Oude ren in Vlissingen houdt het ko mende seizoen een tiental kon taktochtenden. Op deze ochtenden praten de ouderen met elkaar over het ou der worden. Het kan fijn zijn om ervaringen uit te wisselen over gewone dingen. En oud worden is zo gewoon, dat het iets is om over te praten. Denkend aan ouder worden is er echter meer. Het maakt veel uit in welke tijd en in welke samenleving je oud wordt. Vroeger werd men anders oud dan tegenwoordig. In de naoorlogse jaren is een an ders oud worden ontstaan een nieuw soort ouderdom. Opmer kelijk is, dat dit zo goed als onopgemerkt bleef. Zo zelfs, dat we bij 'oud' voornamelijk zijn blijven denken aan hulp en zorg. aan niets meer kunnen, niets meer hoeven en niets meer mo gen. Het gevolg is. dat we oude ren zijn blijven zien als afhanke lijke, hulpbehoevende mensen. Maar de meeste ouderen weten zich aardig te redden en gaan stilletjes hun gang. Alleen: als een wat vergeten groep in onze sa menleving. Aan weinig valt te merken dat er een nieuwe ouder dom ontstond, een ouderdom van vele. dikwijls vitale, jaren. Nie mand heeft er op gerekend en ouderen zijn er in veel gevallen nog het meest door verrast. Een belangrijke reden om bij het ou der worden stil te staan. Een zaak die vooral ouderen zelf aangaat. Tijdens deze kontaktochtenden zullen Vlissingse deelnemers in een kleine groep een aantal kan ten van het ouder worden beps- reken. De bijeenkomsten zijn be doeld voor mannen én vrouwen vanaf de leeftijd van 60 jaar. Voorwaarde is wel dat men niet meer werkt. Op vrijdag 14 september (aan vang half tien 's morgens) is er een informatiebijeenkomst in het welzijnscentrum Bachten Kom me. Badhuisstraat 104. Tijdens deze bijeenkomst wordt verteld wat deze kontaktochten den precies inhouden. Tevens maakt u dan kennis met Ans Huige. die deze bijeenkom sten zal verzorgen. De afwisseling van geconsentreerde actie, kijken naar elkaar, helpen et cetera verleent aan koersbal de sfeer, die zo kenmerkend is voor deze sport. koersbal wordt gespeeld in: Bachten Reede: donderdagmiddag van 14.30 tot 17 uur. Bachten Poorte: woensdagmorgen van 9.45 tot 11.30 uur. De dienstencentra bieden tevens on derdak aan diverse verenigingen of clubs van ouderen, zoals bridgeclubs, zangverenigingen en biljartclubs. Voor inlichtingen kan men altijd te recht bij de dienstencentra Bachten Komme 16440. Bachten Reede 12706 en Bachten Poorte 61582 of 61280. l€ ZEÉrfcEM t>AT i< E*. UEA.DOI WtU) dceD ufTfc'c H DAT I* Nofc. J Et'r ae»r p De Koningin weer thuis Koningin Wilhelmina betreedt in 1945 in Zeeuwsch-Vlaanderen voor het eerst na de oorlog de vaderlanse bodem. De film toont beelden van de overstroming in Zeeuws Vlaanderen en d de tocht van H.M. de Koningin per "Duck" door het onder water staande gebied. Daarnaast zijn er opnamen gemaakt van de ontvangst in de verschillende steden van Noord Brabant en Limburg. Het laatste schot Enthousiast toegejuist door de be volking maken Canadese troepen hun intocly. in Amsterdam, waar de laatste oorlogsslachtoffers nog maar net begraven zijn. De mensen zijn uitgehongerd en vallen flauw temid den van de feestvreugde. De Duitsers trekken weg. vluchtelingen en ge vangenen keren terug. Het land is ontwricht. Er is geen werk, geen stroom. Er is niets te koop en de mensen staan in de rij voor eten. De oorlog is voorbij, maar de nasleep ervan begint pas. Vrij en onverveerd Deze film geeft een beeld van de ge schiedenis van de Tweede Wereld oorlog en het aandeel van de Neder landers in de overwinning. De inva-- sie van Nederland in mei 1940, de capitulatie, de terugtocht bij Duin kerken. de slag om Engeland. Later de luchtbombardementen op Duits land. De strijd in het Verre Oosten en in Egypte. Het keerpunt van de Tweede Wereldoorlog: .STalingrad. 'De conferenties van Casablanca, Teheran en Yalta. De bevrijding van Nederlands-lndië. In de komendemaanden worden in de dienstencentra bingo's gespeeld. Er zijn prachtige prijzen ter beschikking. De toegangsprijs bedraagt 2.50 De volgende data zijn vastgesteld: BACHTEN POORTE: Dinsdag 25 september en dinsdag 20 november 14.00 uur) BACHTEN KOMME: dinsdag 2 oktober en dinsdag 6 november 14.00 uur) BACHTEN REEDE: woensdag 10 oktober 14.00 uur) en dinsdag 6 november (19.30 uur) jifiï helemaal wot, ér^umen. LyV ï>vr in. uotf HGEL- M»K tVKT QEV HAAft. vieutetL. TF ooi) OM TEpOfW.. 0 Sinds 11 september houdt het 'buro voor rechtshulp' een spreekuur in Vlissingen. Dit spreekuur wordt elke dinsdagmorgen tussen 09.30-11.30 uur gehouden in het pand van de Stichting Gezinsverzorging aan de Brouwenaarstraat 4. Twee juridische medewerkers van het bureau proberen om - samen met de cliënten - een oplossing te vinden voor de juridische problemen die hen bezig houden. Bij het buro voor rechtshulp kan iedereen terecht voor juridisch advies en toewijzing van een zo kosteloos mogelijke raads man. De adviezen van het buro zijn gratis. Waarmee kunt u nu terecht bij het buro voor rechtshulp? In beginsel met elk probleem waar juridische kanten aan zitten. Een paar voorbeelden: huurproblemen. problemen met uitkeringen, ontslag, consumentenkoop. verblijfsvergun ningen. problemen met justitie en/of politie, met het rijk. de provincie of de gcuibiuu-", cbiitsiuciuiugcii, ali mentatie enz. enz. Het bureau voor rechtshulp is opge richt in 1978. Het is een onafhanke lijke stichting; dus niet een onder deel van rijk, gemeente, provincie of justitie. Het bureau is begonnen met drie spreekuren in Middelburg. In de loop der jaren zijn hier spreekuren in Terneuzen en Goes bijgekomen. De hoofdvestiging in Middelburg is ge durende de hele week week telefo nisch bereikbaar: 01180-37120. Ouderen kunnen lekker goedkoop uit zijn voor een theaterbezoek als zij zich een Pas 65 aanschaffen. Voor een luttel bedrag (denk aan een pas foto) is een dergelijk kortingsdocu ment verkrijgbaar bij de afdeling "burgerzaken" op hel gemeentehuis. Bij talrijke evenementen krijgt de houder er van korting. Wie de vijfenzestig jaar is gepasseerd kan een Pas 65 aanvragen. Voorts kan een ieder die zestig jaar of ouder is hem aanvragen, mits hij of zij sa menwoont met iemand die de pen sioengerechtigde leeftijd reeds heeft bereikt. Houders van de pas kunnen onder meer rekenen op korting bij deelna me aan diverse cursussen (ZVU) be zoek aan Schouwburg, concerten, taxicentrale Walcheren in Middel burg. musea, Sporthuis Centrum op een Midweekboeking, grenswissel kantoren. sportfondsenbad in Vlis singen. Instituut voor Kunstzinnige Vorming en Openbare bibliotheek.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 9