m i KONTAKTOCHTENDEN VOOR OUDEREN Individuele huursubsidie (ftjgxxèfr TIPS Voorwaarde voor een gezonde ouderdom I a3jbg^gp»*ai Speciaal voor oudere voetgangers EEN GOED GEBIT: DE VLISSINGER Woensdag 29 augustus 1984 Programma voor ouderen in Vlissingen Bejaardenziekenfonds per 1 januari 1985 van de baan Ongehuwd samenwonen niet verbieden Alleenstaande-toeslag inwonende bejaarden en gehandicapten ENGELS VOOR OUDEREN aktiviteiten INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHUIMT 2 MAANDELIJKS BEHALVE DE VARA IMTiEPERIODE Xn ^3QpC^ Ki tofl» "Md KKUACTIE: BADHUISSTRAAT 101 1381 LV VLISSINGEN TEL. 01181-18140 Verleden heeft afgedaan alleen de toekomst telt Voor nieuwe aanvragers en indi viduele huursubsidie voor het tijdvak 1 juli 1984 tot 1 juli 1985- volgen hierna enige belangrijke regels. Men moet in een zelfstandige woning of wooneenheid wo nen, ouder dan 18 jaar zijn en niet in de vermogensbelasting vallen. (Het laatste geldt ook voor huisgenoten). Als het huishouden uit twee of meer personen bestaat, dan mag het gezamenlijk inkomen niet hoger zijn dan 34.000,—De huur moet liggen tussen 239,58 en 650,— per maand. Voor alleenstaanden vanaf 23 jaar geldt een maximum-in komen van 30.000,— en een huur tussen ƒ239,58 en 650,— per maand. Uitzonderingen: In een aantal gevallen behoudt u het recht op subsidie, ook al ligt uw huur boven de huurgrens van 650,— per maand. Het deel van de huur dat boven die 650,— ligt komt dan niet voor subsidie in -aanmerking. Dit is ondermeer het geval als: u in een bejaardenwoning woont en vóór 1 juli 1984 64 jaar of ouder bent, of als u 65 jaar of ouder bent en u al vóór uw 64ste de woning be trok, of als uw huishouden uit 8 of meer personen bestaat. Dit is tevens het geval als: u op 30 juni 1984 geen huur subsidie ontvangt en uw huur op die datum niet hoger is dan 735,— per maand en u nog steeds de zelfde woning bewoont. Voor woongroepen in een daar voor door de minister aangewe zen woongebouw gelden afwij kende regels. Informeer daarnaar bij de gemeente. Als het gezamenlijk inkomen en de huur onder de hiervoor ge noemde grenzen blijven, hoeft dat nog niet te betekenen dat u subsidie krijgt. Betaalt u een huur die bij dat inkomen "past", dan krijgt u geen huursubsidie. Hoe hoger het inkomen, hoe meer u zelf aan huur moet besteden. Bij woningen met een hogere huur komt een groter deel voor uw rekening dan bij woningen met een lagere huur. Voor een hogere huur heeft u tenslotte meestal een beter of groter huis. Een aanvraag om huursubsidie moet u voor 1 januari 1985 bij de gemeente indienen. Vaak kunt u dat doen via uw huisbaas.. In dat geval heeft die ook een aan vraagformulier voor u. Anders kunt u zo'n formulier bij de ge meente krijgen. Aan de hand van de huur die u op 1 juli 1984 be taalt, uw leeftijd en het voeren van een één- of meerpersoons- huishouden op die datum en van wat u in 1983 verdiende, wordt bekeken of u huursubsidie kunt krijgen. Is dat zo, dan krijgt u subsidie voor de periode van 1 juli 1984 tot 1 juli 1985. Tussentijdse wijzigingen leiden doorgaans niet tot de verandering van de bijdrage, behalve wanneer u verhuist of als de huur met mi nimaal 50,— per maand stijgt of daalt. Is dat het geval, dan moet u opnieuw huursubsidie aanvragen en wel binnen 6 maanden nadat uw nieuwe huur is ingegaan. De ze aanvraagtermijn geldt ook als u voor het eerst een woning huurt. Betaalt u een voorlopige huur dan kan dat (met terugwer kende kracht) gevolgen hebben voor de subsidie als de definitieve huur 12,— of meer per maand hoger of lager uitkomt. Zowel de aanvragen voor huur subsidie als nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij de gemeente. Ook de verhuurder kan informatie verschaffen. Diegenen die al individuele huursubsidie ontvangen, maar nog geen bericht hebben gekre gen over het opnieuw aanvragen daarvan, kunnen bij de gemeente een formulier ophalen, mét de nodige toelichting. De Stichting Welzijn voor Oude ren in Vlissingen houdt het ko mende seizoen een tiental kon- taktochtenden. Op deze ochtenden praten de oude ren met elkaar over het ouder wor den. Het kan fijn zijn om ervaringen uit te wisselen over gewone dingen. En oud worden is zó gewoon, dat het iets is om over te praten. Denkend aan ouder worden is er echter meer. Het maakt veel uit in welke tijd en in welke samenleving je oud wordt. Vroeger werd men anders oud dan tegenwoordig. In de naoorlogse jaren is een anders oud worden ontstaon; een nieuw soort ouder dom. Opmerkelijk is, dat dit zo goed als onopgemerkt bleef. Zo zelfs, dat we bij 'oud' voornamelijk zijn blijven denken aan hulp en zorg, aan niets meer kunnen, niets meer hoeven en niets meer mogen. Het gevolg is, dat we ouderen zijn blijven zien als af hankelijke, hulpbehoevende men sen. Maar de meeste ouderen weten zich aardig te redden en gaan stillet jes hun gang. Alleen: als een wat vergeten groep in onze samenleving, 'Aan weinig valt te merken dat er een nieuwe ouderdom ontstond, een ou derdom van vele, dikwijls vitale, ja ren. Niemand heeft er op gerekend en ouderen zijn er in veel gevallen nog het meest door verrast. Een be langrijke reden om bij het ouder worden stil te staan. Een zaak die vooral ouderen zélf aangaat. Tijdens deze kontaktochtenden zul len Vlissingse deelnemers in een kleine groep een aantal kanten van het ouder worden bespreken. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mannen én vrouwen vanaf de leeftijd van 60 jaar. Voorwaarde is wel dat men niet meer werkt. Op vrijdag 14 september (aanvang half tien 's-morgens) is er een infor matiebijeenkomst in het welzijns- centrum Bachten Komme, Badhuis straat 104. Op deze bijeenkomst wordt verteld wat deze kontaktochtenden precies inhouden. Tevens maakt u dan kennis met Ans Huige, die deze bijeenkomsten zal verzorgen. Niemand is voor zichzelve alleen geboren, wie voor zichzelve leeft, leeft voor niemand. Francis Quarles Naargelang we ouder worden gaan we ons steeds meer als voetganger verplaatsen op de steeds drukker wordende wegen, want behalve honderdduizenden vrachtauto's zijn er in ons land ca. vijf miljoen personenauto's, waarv an een groot deel dagelijks op de weg is. We dachten er goed aan te doen de voornaamste rechten en plichten nog eens op een rijtje te zetten teneinde zo veilig mogelijk aan het verkeer te kunnen deelnemen. Maak gebruik van trottoir of voetpad. Als U een fiets aan de hand meevoert of een kinderwagen mag U andere voetgangers niet hinderen. Bij een in- of uitrit mogen auto's en fietsers ook over het trottoir rijden, maar dan wel aan voetgangers voorrang geven. Toch maar goed opletten of ze dit doen! Is er geen voetpad of trottoir, dan gebruik maken van fietspad of fietsstrook. Is er geen fietspad dan uiterst links van de weg lopen, zodat U het naderend verkeer ziet aankomen. Met fiets aan de hand moet u rechts van de weg lopen! Bij oversteken heeft rijdend verkeer voorrang, behalve als dit links- of rechts afslaat. Bent U op een zebra, dan hebt U voorrang op al het andere verkeer. Voor uw eigen veiligheid: alvorens over te steken let altijd goed op afbuigend verkeer en kijk vóór het oversteken naar links, naar rechts en weer naar links en steek recht over. Komt er halverwege toch rijverkeer op U af? Blijf dan stil staan, desnoods midden op de weg. Moet u tussen geparkeerde auto's door overtuig U dan eerst of er een misschien wil wegrijden of achteruit wil rijden en zorg vooral dat U een goed uitzicht hebt, alvoren .verder te gaan. Maak gebruik van vluchtheuvels en middensteunpunten, zodat U in etappes kunt oversteken. Steek nooit over bij rood licht of wanneer het groene licht al knippert. Bent U uit bus of tram gestapt, wacht dan tot deze is weggereden alvorens Uw weg te vervolgen. Steek bij voorkeur in groepjes over en maak gebruik van verkeersbrigadiers of vraag desnoods hulp aan een me devoetganger. Steek als het donker is bij straatlantaarns over. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen heeft weer een groot aantal activi teiten voor het winterseizoen op het programma staan. Om iedereen in de gemeente Vlis singen de gelegenheid te geven kennis te nemen van het pro gramma, komt er op woensdag 12 september in deze rubriek een totaal overzicht van alle activiteiten. Met ingang van 1 januari 1985 wordt de bejaardenziekenfondsverzekering 'afgegrendeld'. Vanaf die datum worden er geen nieuwe verzekerin gen meer toegelaten. Welke verzekeringsvorm er voor in de plaats komt is nog onduidelijk. Evenmin wat er met de huidige circa één miljoen ouderen in de bejaar denziekenfondsverzekering gaat ge beuren. De ziekenfondsraad is voorstander van het opheffen van de gehele be jaardenziekenfondsverzekering. Dit zou de eerste stap zijn op weg naar een wijziging van het stelsel. Uitgangspunt voor de Ziekenfonds raad is, dat iedereen bij het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd ver zekerd blijft, zoals dat daarvoor was. Verplicht verzekerden in het zieken fonds zouden gewoon verplicht ver zekerd moeten blijven. Degenen die partikulier of in het vrijwillige zie kenfonds verzekerd zijn, zouden ook hun oude verzekering moeten hou den. Voor degenen die momenteel al via de bejaardenziekenfondsverze kering zijn verzekerd, moet ook de oorspronkelijke situatie hersteld worden, meent de Ziekenfondsraad. Ouderen, die vroeger verplicht ver zekerd waren, opnieuw verplicht verzekeren. Als deze regeling zou worden doorgevoerd, zou de bejaar denziekenfondsverzekering zonder meer opgeheven kunnen worden. Eenzelfde regeling zou moeten gaan gelden voor ouderen, die thans een premiereduktie bij de vrijwillige zie kenfondsverzekering krijgen. Daar komen de'ideeën van de Raad glo baal op neer. Over de financiële ge volgen van deze ideeën is momenteel geen zinnig woord te zeggen (of te schrijven). Althans niet over wat be treft de hoogte van de te betalen premies. De provincie Zuid-Holland heeft bepaald dat bejaardenoorden via het huisreglement het ongehuwd sa menwonen van bewoners niet mogen verbieden. De provincie beschouwt dit als een aantasting van de indivi duele vrijheid en verantwoordelijk heid van de bewoners. Enkele bejaardenoorden op gods dienstige grondslag hadden een AROB-procedure aangespannen tegen de weigering van de provincie om huisreglementen waarin ver bodsbepalingen voor samenwonen den waren opgenomen, goed te keu ren. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben inmiddels de •AROB-bezwaarschriften ongegrond verklaard. Staatssecretaris Koning van Finan ciën heeft een regeling bekend ge maakt waardoor het mogelijk wordt aan ongehuwde bejaarden en ge handicapten, die door familieleden (kinderen, ouders, broers of zusters)' worden verzorgd en daarom bij hen inwonen, een alleenstaande-toeslag toe te kennen. Kriterium voor de toekenning van deze toeslag is dat de bejaarde of ge handicapte aangewezen zou zijn op beroepsmatige hulp als hij of zij niet zou inwonen. Toekenning in deze gevallen van de alleenstaande-toeslag aan de onge huwde bejaarde of gehandicapte heeft voor de naaste verwant tot ge volg dat bij diens tariefgroepindeling evenmin met de inwoning rekening wordt gehouden. De ongehuwde be jaarde of gehandicapte zal dus in deze omstandigheden ingedeeld worden tariefgroep II met een belas tingvrije som van 10.298,— (basis vrijstelling van ƒ7.662,— met al leenstaande-toeslag van 2.636,— Belanghebbenden kunnen die al leenstaande-toeslag verkrijgen door inzending van een (nieuwe) werkne mersverklaring aan de inhoudings- plichtige werkgever of instelling (Sociale Verzekeringsbank, pen- sioenfonds). Vraag 10 van die verklaring dient in zo'n geval met 'ja' te worden beant woord. Op latere leeftijd is een goede tand- verzorging of een goed passend kunstgebit even belangrijk als daar voor. Misschien zelfs nog belang rijker. Dit klinkt misshien wat over dreven, maar toch is het de waarheid. Waarom? Om meerdere redenen. Verlies van tanden, pijnlijk tandvlees of een slecht passend kunstgebit kunnen ervoor zorgen, dat het voed sel niet goed wordt gekauwd. Dit leidt er vaak toe dat bepaald voedsel niet wordt gegeten, omdat het problemen veroorzaakt bij het kauwen. Hard voedsel, bijvoorbeeld een harde appel of rauwe groente wordt vermeden en er verschijnt alleen zacht, soms zelfs gemalen voedsel op tafel. De gevol gen kunnen zijn obstipatie (niet meer naar de w.c. kunnen), gebrek aan sommige noodzakelijke voedings- stofTen, futloosheid, kortom een ver slechterende gezondheid. Het risico bestaat dat men ook geestelijk achteruit gaat als men bepaalde voe dingsstoffen mist. Iemand die slecht eet, loopt zelfs meer risico's voor zijn gezondheid dan iemand die te weinig beweegt! Een slecht gebit vergalt ook vaak het plezier dat men kan hebben aan het eten. Men mist dan iets belangrijks in het leven, want zo is het toch: genie ten van het eten is voor een mens erg wezenlijk (en niet alleen voor man nen, bij wie volgens het gezegde de liefde door de maag gaat....). Maar naast het eten zijn er nog andere za ken waar je niet meteen aan denkt als je praat over een goed gebit. Als tanden zijn uitgevallen of als een kunstgebit slecht past, ontstaan er problemen bij het praten. Hoe vaak komt het niet voor, dat niet naar ou dere mensen wordt geluisterd, omdat het de luisteraar te veel moeite kost om het verhaal te volgen? Sommige mensen zijn zelfs geneigd te denken dat een bejaarde die onduidelijk praat dement is (of wordt). Een goed passend gebit en goede tanden kunnen ervoor zorgen dat er beter naar je wordt geluisterd. Voor een oudere is het vaak net zo be langrijk hoe hij/zij er uitziet als voor een jongere. Iemand met rotte tan den, iemand zonder kiezen en ie mand met een slecht passend kunst gebit - het bovenstuk valt om de ha verklap naar beneden - ziet er lang niet zo goed uit als iemand zonder deze problemen. Sommige oudere mensen gaan er zó onder gebukt, dat ze er slecht uitzien, dat ze contacten met anderen gaan t vermijden. Een laatste reden waarom een goede tandverzorging nodig is en blijft, is de pijn die je bij tijd en wijle kunt krijgen bij het verwaarlozen van het i gebit. Dat geldt niet alleen voor de weinige ouderen die nog eigen tan den hebben, maar ook voor mensen met een kunstgebit. Sommigen heb ben jarenlang hoofdpijn tot ze ont dekken, dat het komt doordat het kunstgebit niet meer goed past. Het is nl. zo dat een nieuw gebit overal op het tandvlees aansluit, maar doordat de kaken na het trekken van de tan den blijven krimpen, komt er hier en daar ruimte tussen gebit en tand vlees. Op de plaatsen waar nog wel contact is, wordt het tandvlees extra belast, wat allerlei onprettige gevol gen kan hebben. Het is zulke geval len onverstandig om kleefpasta's te gaan gebruiken. De enige goede op lossing is dat de tandarts het gebit weer passend maakt. De moraal van dit verhaal: Ga re gelmatig, dus halfjaarlijks naar de tandarts als je nog eigen tanden hebt. Ga ook regelmatig op controle als je een kunstgebit hebt, zeker éénmaal in het jaar. Als je ouder wordt, krim pen de kaken en wordt het gebit na verloop van tijd te groot. Het is mogelijk dat je om gezond heidsredenen niet naar de tandarts kunt. In zo'n geval kan de tandarts bij u aan huis komen. Hiervoor hebt u wel een verwijsbrielje nodig van de huisarts. Overigens kunt u op medi sche indicatie ook een taxivergoe ding krijgen, echter uitsluitend in dien de behandeling niet thuis kan plaats vinden. Wanneer U zieken fonds verzekerd bent, hebt u per 12 maanden voor dit vervoer wel een eigen risico van 113,— (wanneer u om andere medische redenen per 12 maanden vaker gebruik maakt van een taxivergoeding zit u al snel boven dit bedrag!). Wanneer u par ticulier verzekerd bent, doet u er goed aan eerst informatie in te win nen bij uw eigen ziekenfonds of ziektekostenverzekering. Huub Buijssen Staffunctionaris Sociale Gezonds heidszorg Kruisvereniging Breda. De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt in het seizoen '84-'85 een cur sus Engels voor beginners en gevor derden in de dienstencentra Bachten Reede en Bachten Poorte. De beginnerscursus is een kennis making met de Engelse taal, en vooral op de praktijk gericht. Al heel snel wordt geprobeerd eenvoudig Engels te spreken. Een beetje huis werk hoort bij de wekelijkse lessen. Luistervaardigheid wordt middels een cassettebandje beoefend. De cursus voor gevorderden bor duurt hierop voort. Op maandag 3 september is er in het dienstencentrum Bachten Reede een kennismakingsochtend voor alle groepen aanvang 10.00 uur. Belang stellenden kunnen dan meer infor matie krijgen. Men kan zich op die ochtend tevens aanmelden. Duur van de cursus is 25 ochtenden van één uur. Het cursusgeld bedraagt voor hou- iers van een Pas 65 85,— anderen betalen 100,— De leerboeken worden collectief door de docenten besteld. DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur PTT vrijdag van 09.30-11.00 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582/61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang, volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel. 70278 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64537 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA OPEN HOF Paauwenburq (tel. 65454) sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur ALDEGONDEWesterzicht (tel. 66318) sociëteit op iedere dinsdagmiddag van 14.00-17.00 uur DE VIJF KLAVERS Ritthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930

de Vlissinger | 1984 | | pagina 9