informatiepagina van de gemeente vlissingen De peuterspeelzaal, ook iets voor uw kind? Ongedierte? Pak dan niet direct gif! Nieuwe gebruiker Julianaschool I B. en w. willen onderwijsproject in Bangladesh steunen Kunstuitleen dinsdag weer open 11 O tl Vrijwilligers vacaturebank en klussendienst DE VLISS1NGER Woensdag 15 augustus 1984 Start op 20 augustus Ook voordat kinderen naar de kleuterschool toe mogen spelen zij graag met leeftijdgenootjes. Maar: die wonen lang niet altijd in de buurt. Boven dien is in sommige straten of buurten met bijvoorbeeld hoogbouw de speelruimte beperkt. Spreiding Pissebedden Spinnen Adressen Wat ligt ter inzage? Vacaturebank Stichting Sociaal Kultureel Werk (SKW) Stichting Kinderspeelzalen Vlissingen Stichting Peuterspeelzalen Oost-Souburg Commissies vergaderen I Autowrakken Informatiehoeken Bestemmingsplan Bouwaanvrage Bodemonderzoek Bangladesh Het project Eigen bedrijfje De U.C.E.P. heeft ook sociale werkers in dienst, die contacten onderhouden met de ouders en eventuele werkgevers van de kinderen. Ook worden medi sche zorg en maaltijden ver strekt: Voor afgestudeerden van de scholen wordt bemid deld bij het vinden van werk en het verschaffen van materiaal en beginkapitaal bij het starten van een eigen bedrijfje. Het ge leende kapitaal moet echter wel worden terugbetaald en vormt zo een fonds voor nieuwe af gestudeerden. Ook coöperatie ve bedrijven van afgestudeer den worden gestimuleerd. In 1973 startte de eerste oplei ding met 65 leerlingen. Dat de U.C.E.P. daarmee In een be hoefte voorzag blijkt wel uit het feit dat Dacca nu 11 basis scholen en 2 beroepsopleidin gen met 4500 leerlingen telt, er in Chittagong vijf scholen met 1800 leerlingen staan en de twee scholen in Kunna 1250 leerlingen tellen. Even bijpraten met wethouder Bruinooge Vrijwilligers Binnenstad Bangla Desh IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Daarom maken vele ouders en verzorgers van jonge kinderen dankbaar gebruik van de opvangmo gelijkheden die de peuterspeelzalen bieden. Per zaal - er zijn er verspreid over heel Vlissingen negen - zijn er twee vakbekwame kleuterleidsters. Die weten zowel op het gebied van verzorging als op het gebied van bezigheden alles van kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar af. Zij geven de kinderen de ruimte voor afzonderlijke activiteiten. Dat kan zijn vrij spelen, maar ook het vertellen van een ver haal. Meer gezamenlijke activi teiten zijn er natuurlijk ook, bij voorbeeld het samen versjes zingen. Bij dit alles wordt echter steeds rekening gehouden met het tempo van de kinderen zelf. Wanneer de kinderen gebracht zijn (meestal gaan de zalen tegen negenen 's morgens open) krijgen zij eerst gelegen heid om vrij te spelen. Meestal wordt er daarna geleidelijk aan overgeschakeld naar een vol gende activiteit. Bij zonnig weer kunnen de kleintjes op een omheind terrein spelen, waar dan veelal ook een zandbak is. Of zij nu binnen of buiten spe len, aan bewegingsvrijheid (be langrijk op hun leeftijd) hoeven ze niet tekort te komen. In alle peuterspeelzalen zijn namelijk Een opname van één van de negen peuterspeelzalen in Vlissingen. Zit uw kind er straks ook tussen? volop drie en vierwielige voer tuigjes te vinden en soms ook speeldingen als een wip, schommel of glijbaan. Bij het vestigen van de peuter- Het is niet leuk om ze in huis te hebben: kakkerlakken, mieren, boktorren, pissebedden, zilvervisjesGif lijkt vaak een afdoen de methode om ze te bestrijden. Lijkt, want lang niet altijd is het nodig spuitbus, poeder of ander materiaal aan te schaffen. Dat kan u dan wel eens meer geld gaan kosten dan nodig is. In vele gevallen hoeft het u echter niet meer neer te tellen dan een kwartje voor een telefoontje naar de gemeentelijke reinigingsdienst. Die heeft medewerkers die ook gespecialiseerd zijn in ongedierte- bestrijding. Hun voorlichting en adviezen zijn gratis. Mocht daar aanlei ding toe zijn dan komen ze eventueel zelf langs om u - op deskundige en veilige wijze! - van de insecten af te helpen. Deze bestrijding van insecten moet echter wel worden be taald! Van wat u zelf kunt doen volgen hieronder enkele voor beelden. Uiteraard is het maar een greep, want er zijn heel wat verschillende diertjes. Ze zijn trouwens lang niet allemaal schadelijk, eerder lastig. Sommigen voelen zich 'lekker' in een vochtig klimaat, bijvoor beeld de pissebedden. Het drooghouden van de ruimte waarin ze voorkomen is een oplossing. Daarbij dient echter ook te worden nagegaan of er niet ergens een kier is bij de vloer, het raam of in de muren. Vindt u er één, maak 'm dan dicht. Anders blijven ze moge lijk komen. Zilvervisjes - circa één cm. groot, garnaalachtig en zilverkleurig - houden ook van een vochtig klimaat. Houdt u de ruimte droog, dan zijn ze zo verdwenen. Spinnen en bijbehorende web ben laten zich het eenvoudigst opslokken door een stofzuiger. Ook vliegende insecten kun nen hiermee soms worden weggewerkt. Het laat in ieder geval geen sporen op de muur na, zoals bij de vliegenmepper. Een algemeen advies tenslotte: licht kan insecten ais muggen aantrekken. Daarom: deuren en ramen dicht als het licht aangaat. Vllegengaas en deur strips werken hier trouwens ook effectief. speelzalen is rekening gehou den met een redelijke spreiding over het totale Vlissingse grondgebied. Daardoor hoeven in het algemeen maar kleine afstanden overbrugd te worden om de peuters in hun gewaar deerde omgeving te brengen. In de nieuwbouwwijken is de vraag het grootst. Het lukt dan ook niet altijd om een kind ge plaatst te krijgen op de meest nabij gelegen peuterspeelzaal. Wie zich echter de moeite wil getroosten een eindje verder te lopen, fietsen of te rijden, zal in de meeste gevallen er toch in slagen een plekje voor zijn of haar peuter te vinden! Voor hen, die niet het risico willen lopen een speelzaal te treffen die volledig bezet is, bestaat de mogelijkheid zich vroegtijdig op een wachtlijst te laten plaatsen. Hieronder volgen de contact adressen van de stichtingen die in Vlissingen peuterspeel zalen beheren, met namen en adressen van betreffende za len. Deze stichtingen staan onder leiding van vrijwillige Hun vakantie zit er bijna op. Maandag a.s. staan de mede werksters van de klussen dienst weer paraat. Om mis schien wel uw kraan te repare ren, een stukje van uw huis te schilderen of een en ander daar nu eens echt goed vast te tim meren. Ook voor het oppassen van kinderen kunt u trouwens bij hen terecht. De medewerk(st)ers van de klussendienst werken echter alleen voor mensen, die tot de zogenoemde categorie van de minima behoren. Voor het eer ste uur rekenen zij 2,50, voor ieder volgend uur 5,—. Het adres waar men meer inlichtin gen kan krijgen en waar men zich kan opgeven is: Badhuis straat 104; het telefoonnummer is 19397. Op dit adres en 'achter' dit te lefoonnummer is trouwens ook de Vrijwilligersvacaturebank te vinden. Bellen kan men, ook vanaf de 20ste, van maandag tot en met vrijdag. Wie liever onder vier ogen een en ander bespreekt kan terecht (volgen de week) op donderdagmiddag van twee tot vier uur en vrijdag morgen van negen tot twaalf uur. Eén van de komende we ken zal op deze pagina een overzicht worden gegeven van de projecten waar nog vrijwilli gers aan de slag kunnen. besturen. Nog vragen? Schroom dan niet te bellen: vragen staat vrij! Centraal kantoor: Hogeweg 103-105, tel: 14660: bij geen gehoor 01180-38067. 1. 'De Ukkies', Hogeweg 103-105 (hoek Bonedijke- straat), Vlissingen, tel: 14660. Leidsters: Marijke Keus en Tilly Klip. 2. 'De Prletpraters', Beatrixlaan 2, Vlissingen, tel: 16223. Leids ters: Petra Dane en José Clarijs. 3. 'De Hummeltjes', Papegaai enburg 9, Vlissingen, tel: 70727. Leidsters: Ria van den Bosse en Liesbeth Leynse. Voor informatie: Marja Heili gers, tel: 60584. 1. 'De Berlagertjes', Koestraat 1. Vlissingen, tel: 14298. Hoofdleidster: Dinie ten Pas. 2. 'De Keetschoppertjes', Van Raaltestraat 2, Vlissingen, tel: 66038. Hoofdleidster: Frieda Schram. 3. 'Het Dorpeltje', Westerzicht 384, Vlissingen, tel: 63422. Hoofdleidster: Tineke Blaauw. Kinderadministratie: Lies Man- gold, Zaanstraat 80, Oost-Sou burg, tel: 67061. 1. 'De Kabouter', Ritthemse- straat 17, Oost-Souburg, tel: 66427. Hoofdleidster: Toos Os kam. 2. 'De Paddestoel', Irenestraat 29, Oost-Souburg, tel: 66431. Hoofdleïdster: Marianne van Peenen. 3. 'Het Baken', Irenestraat, Oost-Souburg, tel: 66431. hoofdleidster: Hetty van de Wal. De voormalige Julianaschool aan de Rehobothstraat in Oost- Souburg heeft een nieuwe gebruiker. Met Ingang van het school jaar 1984/1985 (dat maandag a.s. begint) neemt het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs (I.H.B.O.) er haar intrek. Het zijn met name de studenten van de school voor Hoger- Economisch- en Administratief Onderwijs (H.E.A.O.) die het gebouw voorlopig zullen bevolken. Die behoren echter tot een wat andere leeftijdscategorie dan die van de leerlingen van de la gere school. Ze verplaatsen zich dan ook niet alleen per (brom)fiets, maar ook met de auto. De studenten komen na melijk vanuit geheel Zeeland. Zowel de leerkrachten als de studenten met auto zullen hun voertuig parkeren op het schoolplein. Dat zullen er da gelijks zo'n 20 tot 30 zijn. Een en ander betekent wel dat het verkeersbeeld in de Rehoboth straat zich zal wijzigen. Dat zal voor omwonenden het meest merkbaar zijn rond kwart voor negen 's morgens, bij het in gaan van de school. Een der gelijke 'spits' zal er 's middags niet zijn. De leerlingen en leer krachten vertrekken gespreid over de gehele middag. Foto: De voormalige lagere Juliana school aan de Rehobothstraat in Oost-Souburg. Op de voorgrond het plein dat vanaf volgende week als parkeerterrein zal dienen foto Cor Schuilwerve). Het is geen fraai gezicht, au towrakken langs de kant van de weg of straat: roestend, lekke banden, kapotte ruiten... Mo gelijk staat er ook bij u een voor de deur, kapot en een reparatie niet meer waard. Er is echter een simpele oplos sing. Burgemeester en wethou ders zijn namelijk met de firma M.P. Kuzee overeengekomen dat het terrein van dit bedrijf aan de Industrieweg voortaan als verzamelterrein voor autow rakken zal dienen. U kunt daar uw autowrak gratis achterlaten. Eén telefoontje naar de firma Kuzee (nummer trouwens 61498) en het wrak wordt zon der kosten voor u opgehaald! Langzamerhand gaat het 'gewone' leven weer beginnen. Voor de meesten' zit de vakantie er weer op en maandag beginnen ook weer de scholen. Ook de medewerkers van de Kunstuitleen zijn weer van vakantie terug. Dinsdag kunt u weer bij hen terecht. De deuren van de kunstuitleen (gevestigd in gebouw 'Bree- hof') gaan die dag open van 'smiddags twee tot vier uur en van 's avonds zeven tot negen uur. Men kan dan kiezen uit zeer uiteenlopende werken, grote en kleine, kleurrijke en sobere, hangende en staande schilderijen en plastieken. De werken die men uitkiest kan men direct meenemen. Wél moeten dan de verschillende bedragen voor abonnement en verzekering tegelijkertijd wor den voldaan. Deze en volgende week verga deren de meeste vaste com missies van advies en bijstand. Tenzij anders staat vermeld, komen ze bijeen in het stad huis. De stukken, die bespro ken worden kunt u inzien in de vijf gemeentelijke informatie- hoeken. Waar die zijn onder gebracht vindt v in het tweede deel van dit artikel. De commissies die gaan verga deren zijn die voor - financiën op woensdag 22 augustus, aanvang. 17.00 uur; - onderwijszaken op dinsdag 21 augustus, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en volks huisvesting op maandag 20 augustus, aanvang 19.30 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 22 augustus, aan vang 19.30 uur; - welzijn op maandag 20 au gustus, aanvang 17.00 uur. U kunt de informatiehoeken vinden in: - het stadhuis, op werkdagen geopend van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur (infor- matiehoek "onder de trap" in de hal); openbare bibliotheek, Spui straat 22-24, geopend 's maan dags van 13.30 tot 21.00 uur en op overige werkdagen van 10.00 tot 21.00 uur en zater dags van 10.00 tot 12.30 uur; - wijkcentrum "Middenhof", Kanaalstraat 64, Oost-Sou burg, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 11.00 uur; tot en met donder dag bovendien van 19.30 tot 21.00 uur. Tijdens de schoolva kanties gesloten; - wijkcentrum "Open Hof", Al exander Gogelweg 59, geo pend maandag tot en met vrij dag van 8.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur. Tijdens de zomervakantie gesloten; wijkcentrum "Aldegonde", geopend op maandag van 11.00 tot 13.00 uur uur, dinsdag van 13.30 tot 17.30 uur en voorts tijdens activiteiten in het wijkcentrum. De informatiehoeken zijn er voor u, gebruik ze dus! Tot en met 10 september ligt bij de afdeling Ruimtelijke orde ning in het stadhuis (kamer 147) ter inzage het ontwerp van de 5e planverandering van het bestemmingsplan Schoonen- burg. De verandering betreft een vergroting van de bestem ming "openbare en bijzondere doeleinden" van het perceel waarop inmiddels aan de Roer straat een school is gebouwd en het wijzigen van de bestem ming "openbare en bijzondere doeleinden" in "groenvoorzie ningen" van een terrein aan de Gouwestraat. Tegen de wijzi ging kan men gedurende ge noemde termijn schriftelijk be zwaren indienen bij de ge meenteraad. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft het college van b. en w. verzocht om een bouwvergunning voor de bouw van zes woningen aan de Lek straat/ Dintelstraat. Het college overweegt die vergunning te verlenen. Voordat dat gebeurt liggen de bouw- en situatiete keningen tot en met 22 augus tus a.s. ter inzage bij de afdeling Ruimtelijke ordening in het stadhuis (kamer 147). Gedu rende deze termijn kunnen be langhebbenden eventuele be zwaren schriftelijk bij b. en w. indienen. Bij de afdeling algemene zaken in het stadhuis (eerste verdie ping, kamer 118) kunt u inzien het rapport van het voorlopige onderzoek van de grond, waar op vroeger aan de Paarden straat een gasfabriek heeft gestaan. De conclusie van dat onderzoek luidt dat er aanlei ding is een saneringsonder zoek in te stellen. B. en w. stellen de gemeenteraad voor 10.000,— beschikbaar te stellen voor het zogenaamde U.C.E.P.-project in Bangladesh. Met dit project worden onderwijs- en vormingsprogramma's geboden aan de minst bedeelde kinderen één van de armste landen ter wereld. Het voorstel vloeit voort uit een beslissing van de gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling in februari j.l. Op voorstel van mevr. F.A. Suwijn bestemde de raad toen ƒ10.000,— voor een derde wereldproject. Tevens werd besloten een werkgroep in te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van alle fracties in de gemeenteraad en een lid van het college van b. en w. Het resultaat van de werkzaam heden van deze werkgroep wordt nu in een voorstel aan de raad voorgelegd. B. en w. staan geheel achter het (unanieme) advies van de werkgroep het U.C.E.P.-project mede te finan cieren. Deze steun gaat, als de raad ermee instemt, via de N.O.V.I.B., een particuliere or ganisatie die zich onder meer bezighoudt met de financiering van ontwikkelingsprojecten in de derde wereld. Bovendien werkt deze organisatie in Ne derland mee aan het bevorde ren van bewustwording ten aanzien van de wijdse derde wereldproblematiek. Dit ligt in de lijn van de visie van de werkgroep, dat ook de bevol king van Vlissingen nader be trokken zou moeten worden bij dit project. B. en w. hebben de ze suggestie overgenomen en zullen bezien hoe dit vorm ge geven kan worden. Bangladesh is een land dat on geveer vier keer zo groot is als Nederland en sinds 1971 een onafhankelijke republiek. Het telt echter 93 miljoen inwoners (bijna zeven keer zoveel als in Nederland), waarbij de bevol king nog eens toeneemt met 2,7 procent per jaar. Bangladesh is dan ook een van de dichtstbe volkte landen ter wereld, waar van veertig procent jonger is dan 15 jaar! Van de totale be volking is bovendien tachtig procent analfabeet. Het beeld wordt nog schrijnender als de financiële situatie in ogen schouw wordt genomen. Het gemiddelde inkomen ligt op ƒ182,— per persoon per jaar. De buitenlandse schuld is daarbij ongeveer drie miljard dollar. Het land is dan ook voor tachtig procent afhankelijk van buitenlandse hulp. Het behoeft weinig betoog dat in zo'n situatie voor de miljoe nen jongeren lang niet vol doende voor huisvesting, voedsel, kleding, medische zorg, onderwijs en werk kan worden gezorgd. Vele jeugdi gen proberen dan ook via de straathandel een beetje bij te Een voor Bangladesh niet ongebruikelijk straatbeeld de watervoorziening foto NOVIB). voorgrond verdienen, terwijl meisjes bi] de rijken als dienstmeisje gaan werken. De stad Dacca alleen al telt 25.000 straatjongens op een bevolking van 2 miljoen in woners. Om aan de situatie van de straatjeugd wat te doen werd in 1972 door de Nieuw-Zeelander Cheney de organisatie E.C.E.P. opgericht. (De afkorting staat voor Underpriviliged Childern's Educational Programme). Deze organisatie biedt onderwijs en vormingsprogramma's aan de ze minst bedeelde kinderen. Hiervoor bouwde zij in een aantal steden scholen en op vangtehuizen, waar deze kin deren (in principe die tot veer tien jaar) zowel basisonderwijs als een beroepsopleiding kun nen krijgen. Naast die opleiding blijven de kinderen gewoon werken in de straathandel of als dienstmeisje (Zie ook de rubriek 'Even bijpraten met wethouder Bruinooge). 'Bruisend als de brandingOnder dit motto zijn en worden er deze zomer in het Vlissingse een groot aantal culturele en recreatieve ac tiviteiten gehouden. Hoewel ze nog steeds voortduren, kan ik ze nu reeds een groot succes noe men. Zonder overigens over exac te cijfers te beschikken denk ik dat een aantal van enkele honder dduizenden mensen de activitei ten heeft bezocht. En dan doel ik op het hele pakket, met daarin het straatfestival, de activiteiten en de expositie van het Loodswezen, het Open Podium, de Maritieme Expo, tentoonstellingen in het Stedelijk Museum, noem maar op. Ik durf dan ook de stelling aan dat de doelstelling: activiteiten voor eigen bevolking en stimulering van dagtoerisme door acquisitie in landelijke en regionale media ge slaagd is. Op deze weg moeten we voortgaan. Dan moeten echter wel twee be langrijke zaken in het oog worden gehouden. Gebleken is dat het open terrein aan de Boulevards Bankert en Evertsen een ideale 'stek' is voor met name het straatfestival. Alleen, de ver wachting is dat daar op niet al te lange termijn gebouwd gaat wor den. Het Straatfestival moet dus ergens anders heen. Het meest wenselijke is de binnenstad. Ik zie dan als de meest geëigende plaats: in en rond het Arsenaal. Tweede punt is dat de promotie activiteiten voor 'Vlissingen-Ma- ritiem' niet enkel door de ge meente gedragen kunnen worden. Ik hoop dan ook op een actieve deelname van de middenstand en het bedrijfsleven in de op te rich ten stichting Vlissingen Promotie. Het is zeker ook hun belang dat daarmee gediend zal zijn. Op deze plaats wil ik mijn oprech te waardering en dank uitspreken voor de tientallen vrijwilligers die er vaak keihard voor hebben ge werkt om de vele uiteenlopende gebeurtenissen tot stand te bren gen. Zonder hen was bijvoorbeeld het Straatfestival in deze kwaliteit niet mogelijk geweest. Eenzelfde dank en waardering geldt voor vrijwilligers die de honderden be zoekers van Speels tad aangename dagen hebben bezorgd. Dat ver dient navolging! Voor de vakantie werd er een voorzichtig begin gemaakt, erna is de aannemer concreet aan de slag gegaan voor de renovatie van de Vissershaven. Naar verwachting zullen de werkzaamheden tot na het zomerseizoen van '85 duren. Maar dan zal er ook gekomen kunnen worden tot een afronding van het binnenstadsbeleid. Zelf wil ik dat niet los zien van aankoop en renovatie van het Arsenaal, maar het is uiteraard de raad die daarover beslist. Samen kunnen die de economie in de binnenstad een goede, maar ook noodzake lijke impuls geven. Waar ik ook blij mee ben is dat er onlangs kon worden begonnen met de bouw en uitbreiding van het zwembad. Als het goed gaat kunnen daar in september 1983 de eerste polo- wedstrijden worden gezwommen. Elders op deze pagina kunt u meer lezen over een voorstel van b. en w. aan de raad om f 10.000, - beschikbaar te stellen voor een project in Bangla Desh. Ik hoop dat met name de jeugd, maar ook andere lagen van de Vlissingse bevolking, hieraan een vervolg willen geven, dit willen uitbou wen. Niet alleen financieel gezien, maar ook in het kader van een stukje bewustwording Want we mogen er best we! eens bij stil staan hoe schrijnend de armoede daar is en in wat voor welvaart we hier dan leven!

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5