informatiepagina van de gemeente vlissingen D a si De boulevards en hun verleden •sinae* 1 Alarmnummers Wisselende afsluiting Paspoortstraat 1 Woning kopen of verbeteren? Kent u Vlissingen? langs vlissingse monumenten Fototentoonstelling 'Strand, Wind, Water' in hal stadhuis Geen goed vakken pakket voor vervolg opleiding? Wat ligt ter inzage DE VLISSINGER Woensdag 4 juli 1984 Waterkering Vestingmuur Recreatieve functie Boekje Vertoeter uw eigenhuis IDe klussendienst: van vele markten thuis Gemeentepolitie 13333 Brandweer 14444 Ambulance (01100)14444 Regionaal hulp centrum Noord en Midden-Zeeland (01100)14444 Vakantie en uitkering De gemeentelijke informatie Ihoeken Klachten over openbare verlichting riolering of bestrating? Commissie personeels zaken Aanmelding Wanneer Hinderwet Vergunningaanvragen Vergunningverlening Voorbereidingsbesluit "Even bijpraten met IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Enkele weken geleden hebt u er uitvoerig over kunnen lezen in de pers: over de officiële opening van de Vlissingse boulevards. Ze mogen er zijn. Ze bieden zowel Vlissinger als toerist ruim gelegenheid zich er te verpozen, genietend van het steeds wisselende schouwspel van scheepvaart op de Westerschelde. Niet iedereen weet echter hoe nauw de boulevards met de historie van Vlissingen verbonden zijn. Wie nu over de boulevards rijdt of loopt waardeert de boulevards waarschijnlijk het meest omdat je er plezierig kunt recreëren, ontspannen. Bij storm komt een andere belangrijke taak van de boulevards naar voren: die van zeewering. Wie de tweede wereldoorlog heeft meegemaakt zal zich waarschijnlijk nog maar al te goed herinneren dat ze toen met name als vestingmuur dienden. Gelukkig behoort die functie nu tot de verleden tijd. Het is met name aan die drie aspecten waaraan aandacht wordt besteed op de expositie (Het verleden van de Vlissingse boulevard'. Het gehele zomer seizoen (tot en met 22 septem ber) is deze te zien in het Ste delijk Museum aan het Bella- mypark. U bent daar op maan dag tot en met vrijdag welkom van 10.00- tot 17.00 uur 's za terdags en 's zondags van 13.00- tot 17.00 uur. Het eerste deel van de expositie gaat in op de boulevards als waterkering. Tussen de twaalf de en vijftiende eeuw werd de kust van Walcheren geteisterd door verschillende hoogwater standen. Mede hierdoor veran derde de loop van de rivier De Schelde. Een van de belang- Ooit had ook Vlissingen een wande/pier. Oorlogsgeweld deed 'm echter verdwijnen De Gevangentoren, kort na de tweede wereldoorlog, 'gevangen' in een 'corset' om verder verval tegen te gaan. rijkste riviergeulen ontwikkelde zich vlak langs het eiland Wal cheren. Door die stormen kalf den steeds groter wordende delen van het eiland, ook in de omgeving van Vlissingen, sterk af. In 1293 werd van Dishoek naar Vlissingen een dijk gelegd. Deze lag waar nu de Wester schelde stroomt, ongeveer en kele tientallen tot honderden meters buiten de huidige kust van Vlissingen. Achter deze dijk lag een slaperdijk, ongeveer op de huidige plaats van de boule vards. Door dijkdoorbraken tussen 1326 en 1439 verdween echter de oorspronkelijke dijk: de slaperdijk werd zeekering. Het was 1489 toen Vlissingen toestemmjng kreeg zich te voorzien van versterkte muren en vesten. Doel daarvan was zich te kunnen verdedigen tegen aanvallen van buitenaf. Het deel van de wat nu de Bou levard De Ruyter is (tussen Keizersbolwerk tot aan de Coosje Buskenstraat) werd voorzien van een stenen muur. Zodoende kon ze ook dienen als vestingmuur. In de loop der tijd is daar echter nogal wat aan 'vertimmerd'. Allerlei fortificaties werden er aangelegd en tijdens de Napo leontische bezetting werd Vlis singen zelfs omgebouwd tot vesting. De stad had nu een maal een strategische ligging, zo aan de monding van de Westerschelde. Tijdens de tweede wereldoorlog kreeg Vlissingen wederom het twijfe lachtige genoegen om tot 'ves ting' te worden verheven. De „gevolgen van de oorlogshan delingen rond de 'Vesting Vlis singen' zijn tot op de dag van vandaag nog duidelijk waar neembaar. Ongeveer een eeuw geleden begon Vlissingen zich te ont wikkelen als badplaats. De Boulevards namen hierin een belangrijke plaats in. Voor al op delen van de Boulevard Bankert verschenen diverse voorzieningen voor de toeris ten: een hotel, badcabines en zelfs een echte pier. Tijdens de tweede wereldoorlog werd veel hiervan verwoest. Sindsdien heeft men echter niet stilgeze ten. Langs de boulevards ver rees -aan de landzijde- veel nieuwbouw; aan de andere zij de werd een wandel'gebied' gecreëerd, compleet met zitjes. Kortom: de boulevards onder gingen een behoorlijke ge daanteverwisseling. Voor wie zich eens wil verdiepen in hoe de veranderingen aan de bou levards zich hebben voltrokken is ook dit aspect van de expo sitie zeker de moeite waard. In het Zeeuws Tijdschrift werd onlangs een uitgebreid artikel ge wijd aan de geschiedenis van de boulevards. Door de welwillende medewerking van de redaktie van het Zeeuws Tijdschrift en de uit gever konden hiervan overdrukken worden gemaakt. Deze zijn te koop bij de kassa van het mu seum. De Gevangentoren anno 1984. Voor huiseigenaren (in Spé) zijn sinds kort bij de gemeente twee nieuwe brochures van het ministerie van Volkshuisvesting ver krijgbaar. Deze liggen natuurlijk in de gemeentelijke informatie- hoeken (zie bericht elders op deze pagina). Bovendien kunnen ze u, na een telefoontje aan het Stafbureau Voorlichting en Inspraak, gratis worden toegezonden (tel. 87000). Het gaat om de volgende uitga ven: Premiekoopwoningen A en B. Vast en Zeker. Premiekoopwoningen zijn huizen, waarvoor de over heid onder bepaalde voor waarden subsidie geeft. De overheid wil daarmee het kopen van een eigen woning aantrekkelijker maken. Per 1 januari is de oude subsidie regeling aangepast. Het nieuwe stelsel geeft meer zekerheid, waardoor men fi nancieel minder risico loopt. Premiekoopwoningen A en B, Vast en zeker Verbeter uw eigen huis met subsidie Er is een regeling op grond waarvan de gemeenten geld van het rijk kunnen krijgen om het verbeteren van wo ningen door particuliere ei genaars te bevorderen. Onder woningverbetering wordt hier verstaan: verbe tering van de indeling of van het woongerief en/of het opheffen van bouwtechni sche gebreken, met name aan fundering, muren, vloe ren en dak. Her gewone onderhoud valt echter niet onder deze subsidierege ling. Niet minder dan 111 personen uit het gehele land hebben in totaal 380 foto's ingestuurd voor de fotowedstrijd 'Strand, Wind en Wa ter'. Een deskundige jury had er dan ook een hele klus aan om uiteindelijk de winnaars aan te wijzen. De foto's van de winnaars en die van ruim dertig anderen zijn te zien op een uitgebreide expositie in de hal van het stadhuis. Dat betekent evenzoveel persoonlijke visies op het thema 'Strand, Wind en Water'. In zwart-wit, maar ook in kleur. 'Levendige' opna men, maar ook stillevens. Vrolijk, maar ook wat somber. Kortom: zeer afwisselend. De kwaliteit mag er echter zijn! Een bezoekje aan het stadhuis, alleen om de tentoonstelling te bezoeken is dus zeker de moeite waard. Enne, de toegang is uiteraard gratis. Belang stellenden kunnen op werkdagen in het stadhuis terecht van 08.30- tot 12.30 uur en van 13.30tot 17.00 uur. De landelijke fotowedstrijd en -tentoonstelling 'Strand. Wind, Water' werd georganiseerd door de Culturele Raad Vlissingen in samenwerking met het B.N.A.F. V. (Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Vere nigingen) en de Fotoclub Paraplu. De expositie werd maandag geopend en duurt nog tot en met vrijdag 31 augustus, (foto Z. Savic). bruisend als de branding De medewerk(st)ers van de Vlissingse klussendienst zijn van vele (arbeids)markten thuis. Of het nu om oppassen van kinderen of een timmerkar- weitje gaat: u mag een beroep op hen doen. Echter: de 'klus sers' staan alleen klaar voor de mensen die tot de zogenoemde categorie van de minima beho ren. Voor het eerste uur reke nen zij 2,50; voor ieder vol gend uur 5,—. Het adres waar men meer inlichtingen kan krij gen èn waar men zcih kan op geven is: Badhuisstraat 104; het telefoonnummer is 19397. Overigens is de klussendienst wegens vakantie gesloten van 9 juli tot 20 augustus. Het is niet te hopen dat u ze ooit nodig zult hebben. Toch is het goed ze 'bij de hand te hebben', naast de telefoon bijvoorbeeld. Want als u ze nodig hebt, kan iedere seconde tellen....'Ze', dat zijn de alarmnummers van brandweer, politie en ambu lance. Hieronder volgen ze. Als u via de gemeentelijke so ciale dienst een uitkering ont vangt en u wilt met vakantie, dan moet u dat vooraf melden bij deze dienst. Dat kan telefo nisch tussen 09.00- en 10.00 uur. Het telefoonnummer is 87000, de toestelnummers waar u naar moet vragen: 542, 543 of 544. Vlaandag is men begonnen met de werkzaamheden voor de he rinrichting van de Paspoortstraat. In verband met de bouwvakva kantie zal deze niet in een aaneengesloten periode worden uitge voerd. Het werkschema ziet er als volgt uit: - van 2 tot en met 13 juli zal de waterleidingmaatschappij (WMZ) de twee in de straat, aanwezige hoofdwaterlei dingen vervangen door één nieuwe. Tijdens dit werk zal de straat voor autoverkeer zijn afgesloten. - van 16 juli tot en met 3 au gustus is het bouwvakantie. Er wordt dan niet gewerkt. In deze tijd zal de bestrating echter tijdelijk zijn hersteld, zodat de straat opengesteld zal zijn voor verkeer. - van 6 tot en met 17 augustus hervat de waterleidingmaat schappij haar werkzaamhe den. De straat is dan weer voor autoverkeer afgeslo ten. - Vanaf 20 augustus zal een aannemersbedrijf onder toezicht van de gemeente werken aan de herinrichting van de straat, zoals dat in overleg met belanghebben den is opgesteld. De straat blijft dan voor autoverkeer afgesloten. Tijdens alle werkzaamheden zal worden geprobeerd het laden en lossen van goede ren en dergelijke mogelijk te maken. Ook zal er doorgang mogelijk zijn voor politie, brandweer en ambulance. (foto Cor Schuilwerve Iedere week is er wel iets nieuws te vinden in de ge meentelijke informatiehoeken. Of het nu gaat om folders van de gemeente of van het rijk, om stukken van commissies- en raadsvergaderingen, nota's, begrotingende gemeente komt er mee naar de burger. Die dus in vele gevallen niet naar het stadhuis moet om er om te vragen. Wat dan een hele rit kan uitsparen! De informatiehoeken zijn ondergebracht in de volgende gebouwen: - de openbare bibliotheek aan de Spuistraat, geopend 's maandag van 13.30- tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00- tot 12.30 uur, don derdag de gehele dag ge sloten. - wijkcentrum Middenhof aan de Kanaalstraat te Oost- Souburg, geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.30- tot 11.00 uur en van maandag tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur. - wijkcentrum 'Open Hof' aan de Alexander Gogelweg 59, geopen^l op maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00tot 23.00 uur. - wijkcentrum 'Aldegonde', Westerzicht 386, geopend tijdens activiteiten in het centrum. - het stadhuis, geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Klachten over de openbare verlichting? Dan kunt u het beste met de, gemeentelijke werkplaats bellen. Die is ge vestigd aan de Kasteelstraat 146 en op werkdagen bereik baar onder telefoonnummer 17841. Voorheen kon men voor dit onderwerp terecht op het stad huis. Dat 'klachtennummer' is echter komen te vervallen. Ook de vermelding op pagina 25 van de informatiegids 'Kijk op Vlis singen' is nu dus onjuist. Kunt u déze wijziging zelf in de gids noteren? Bij de gemeentelijke werkplaats kon men ook reeds klachten over bestrating en riolering kwijt. Dat blijft zo. Dus: klachten over openbare verlichting riole ring of bestrating? 17841 bel len! Maandag 9 juli houdt de vaste commissie van advies voor personeelszaken en organisa tie een extra vergadering. Deze vindt plaats in het stadhuis. De aanvang is om 16.00 uur. Het voornaamste punt op d^ agen da is de reorganisatie van het gemeentelijke apparaat. Bij een v.w.o., h.a.v.o., m.a.v.o. moet men al een vakkenpakket kiezen, terwijl men soms nog niet weet welke vervolgopleiding men gaat doen. Dan kan het gebeuren dat men, als de keuze voor de vervolgopleiding eenmaal gemaakt is, niet het juiste vakken pakket heeft om daarop toegelaten te worden. Dat hoeft echter niet te betekenen dat men niet verder kan. vember. Het mondelinge deel in oktober of november. Wie wil weten welke examenstof ve reist is, kan daarvoor bij de Staatsuitgeverij in Den Haag bestellen de publikatie nr. 127, 3de bijgewerkte druk in de se rie 'Wetten en bestuursmaatre gelen onderwijs en weten schappen'. De Staatsuitgeverij is gevestigd in Den Haag en heeft als telefoonnummer (070)78.99.11, (afd. verkoop). Zij, die dit jaar op grond van een volledig eindexamen een diplo ma v.w.o. (atheneum A/B, Gymnasium A/B) of h.a.v.o. hebben behaald, kunnen na melijk dit najaar nog deelstaat sexamens afleggen. Dat kan dan gebeuren op het niveau van een eerder verkregen di ploma öf een lager niveau. Bovendien mag men alleen deelstaatsexamen doen in hoogstens twee bij het diploma niet eerder geëxamineerde vakken. Nu kan het zijn dat u dit jaar een diploma m.a.v.o. 'nieu we stijl' behaalde. Ook dan kunt u dit najaar weer 'op' voor een of twee bij het diploma niet eer der geëxamineerde vakken. Dat kan dan naar eigen keuze op C of D niveau. Belangstellenden moeten zich voor 1 september opgeven bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De aanmel dingen kunnen worden gericht aan: de afdeling Organisatie Examens, sectie staatsexa mens, Postbus 967, 9700 AZ Groningen. Men moet dan op geven op welk niveau (v.w.o., h.a.v.o., m.a.v.o. C of D) en in welk(e) vak(ken) men deelexa- men wil afleggen. Bovendien moet een fotokopie van het eerder behaalde diploma èn van het bijbehorende cijferlijst je worden meegestuurd, even als een uittreksel uit het per- soons- of bevolkingsregister. Na aanmelding krijgt men dan bericht over de verdere gang van zaken. Onder meer over de betaling. Het examengeld be draagt namelijk, ongeacht het aantal vakken, 105,—. Het schriftelijk deel van de deelstaatsexamens wordt af genomen in de periode van 19 november tot en met 30 no- Bij de afdeling algemene zaken in het stadhuis kunnen worden ingezien de stukken die betrekking hebben op onderstaande hinderwetaanvragen. Deze zijn in verschillende fasen van behan deling. U kunt op genoemde afdeling (eerste verdieping) terecht op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.00 uur en van 13.30-tot 15.00 uur. Weet u dat de gevelsteen van *t huis in de St. Jacobsstraat 10 herinnert aan de inname van 's Hertogenbosch door Frederik Hendrik in 1629? En weet u waarom die gevelsteen daar zit? En hebt u de gevelsteen in het geboortehuis van Jacobus Bellamy al eens bekeken? En hebt u de blauwe steen met het jaartal 1572 die herinnert aan de terechtstelling van de Spaanse edelman Don Pachie- co, in het wegdek van het Bel- iamypark al eens gezien? En wist u dat er in de Wetering straat een pakhuis staat dat in 1610 als synagoge is ge bouwd? Weet u wat het tableau in de gevel van het pand op de hoek van Coosje Buskenstraat en Betje Wolffplein inhoudt? Weet u waar het zandstenen poortje in de Branderijstraat vandaan komt? Waar "Uncle Beach" ligt en waar de "Garnaetappel" staat? Enne Ja nog veel meer is er te zien en te ontdekken op de wandeling "Langs Vlissingse monumen ten", die u voor het luttele be drag van 1,— kunt kopen bij VVV, Stedelijk Museum of bij het Stafbureau Voorlichting en inspraak in het stadhuis. Geen geld voor iets waar u uren zoet mee kunt zijn: een uitgestippel de en beschreven route in een handzaam formaat. Misschien ook een idee als u gasten hebt? En wilt u iets meer over de geschiedenis van Vlissingen weten, dan kunt u op dezelfde adressen voor ƒ1.50 ook het boekwerkje "Vlissingen in de tijd" krijgen. Doen! Een goede Vlissinger kent z'n stad! Verder kunt u tot de genoemde data ook op woensdagavonden naar de informatiehoek 'onder de trap' in de stadhuishal ko men. De openingstijden daar voor zijn van 17.15- tot 20.15 uur. De betreffende stukken liggen daar dan eveneens ter inzage Door de firma L. Hoek is een aanvraag ingediend voor een inrichting voor het bewaren en/of bewerken van afvalpro- dukten zoals oude metalen, ac cu's, oud papier e.d. op het perceel Ritthemsestraat 37a te Oost-Souburg. Deze aanvraag ligt ter inzage tot en met 13 juli 1984, bij de in de inleiding ge noemde afdeling. Dat is ook de termijn waarbinnen een be zwaarschrift kan worden inge diend. Als daar telefonisch om wordt gevraagd, kan tot en met 6 juli 1984 bovendien monde ling bezwaren worden inge bracht bij B. en W. van Vlissin gen. De heer W. Wallach heeft een hinderwetvergunning aange vraagd door een verkoopruimte van etenswaren, dranken, tijd schriften en bad- en aanver wante artikelen op een perceel aan de Boulevard De Ruijter (Keizershoofd). Van Rietschoten Houwens B.V. gaat de inrichting van het bedrijfspand aan de Mercurius- weg 15 uitbreiden en wijzigen. Daarom heeft zij opnieuw een hinderwetvergunning aange vraagd. De heer J. Wisse uit Ritthem tenslotte heeft bij de gemeente een verzoek inge diend voor een hinderwetver gunning. Die is bestemd voor een herstelinrichting voor mo torvoertuigen. Burgemeester en wethouders willen de vergunningen, onder voorschriften, verlenen. De aanvragen van de heren Wal lach en Wisse en van Van Riet schoten en Houwens plus bij behorende stukken liggen ter inzage tot en met 20 juli 1984. Dat is ook de termijn tot en met welke bezwaarschriften kunnen worden ingediend bij b. en w. Als daar telefonisch om wordt gevraagd kunnen tot en met 13juni a.s. mondeling bezwaren worden ingebracht. Aan Aldi Bouw Best b.v. heeft het college van b. en w. een vergunning verleend voor een opslag- en verkoopruimte op het perceel Vlissingsestraat 1 in Oost-Souburg verleend. Het besluit en bijbehorende stuk ken liggen ter inzage bij de af deling algemene zaken van 14 juni tot en met 13 juli 1984. Tot en met deze datum kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door onder meer hen die kun nen aantonen niet redelijkerwijs eerder in staat te zijn geweest bezwaren in te brengen. Bij de afdeling ruimtelijke orde ning kunnen worden ingezien de voorbereidingsbesluiten die door de gemeenteraad op 25 mei zijn vastgesteld: Be schermd Stadsgezicht, Oost- Souburg (Hudsonstraat), West- Souburg (Noordbeekseweg) èn Paauwenburg I (De Beaufort- straat). Bovendien ligt op deze afdeling ter inzage (vanaf morgen, 5 ju li), het voorbereidingsbesluit Vlissingen-Oost II zoals dat door de raad op 29 juni jl. werd vastgesteld. Sommige leden van het college van burgemeester en wethou ders zijn al met vakantie ge weest, anderen gaan (in de loop van) deze maand met vakantie. Daarom zult u de gehele maand juli in deze kolom niet de ru briek "Even bijpraten met aantreffen. Vanaf 1 augustus zullen de collegeleden u echter weer op de hoogte houden van de uiteenlopende zaken die zij behartigen.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5