informatiepagina van de gemeente vlissingen not B. en w. willen openbare ver lichting uitbreiden Vrije optredens voor straat artiesten! lüe raadsagenda r Nieuwe folder over huur opzeggen, huur bescherming en servicekosten Overname Beatrix kleuterschool DE VLISSINGER Commissie Communicatie beleid Informatie hoeken Klussendienst nodig? Vakantie en uitkering Fiets- en voetpaden Bushalten Wie heeft er wat tijd over voor de kunstuitleen? Nieuwe huisaan sluitingen riool Palingstraat en Slijkstraat Even bijpraten met wethouder G.J.A.M. Adan Agenda Voorstel b. en w.: Lambrechtsen straat wordt heringericht Collecte Onderwijs Detailhandel Woensdag 27 juni 1984 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, itelefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Begin vorig jaar werd in vrijwel de gehele gemeente de openbare verlichting gehalveerd. Doel was een beperking van de energiekosten. Dat lukte. Er kon ruim anderhalve ton per jaar worden bezui nigd. Al vanaf het begin werden sommige drukke- en gevaarlijke (kruis)punten ontzien; zij behielden de volledige verlichting. Er kwam echter een groot aantal klachten binnen van bewoners die de verlichting op andere plaatsen onvoldoende vonden. De gemeente heeft daarnaar een onderzoek ingesteld. Daaruit komt uiteindelijk het voorstel van burgemeester en wethouders voort om op zo'n 250 punten in de gemeente het verlichtingsniveau weer op te voeren. Vrijdag a.s. komt dat voorstel aan de orde in de gemeenteraad. De klachten gingen zowel over woonstraten en -erven als rij wiel- en voetpaden, bushalten en doorgaande stadsstraten. Wat de woonstraten en -erven betreft kwamen de klachten voornamelijk uit de nieuwe wij ken als Schoonenburg, Wes- terzicht, Bossenburgh, Paau- wenburg en Papegaaienburg). Ook in de wijken met woon buurtverbetering en herinrich tingsplannen (Oranjekwartier. Leeghwaterstraat en omgeving, A. Coortelaan en omgeving en de H. Vroomlaan en omgeving) was men lang niet altijd tevre den. Vaak is daar decoratieve verlichting met éénlampsarma- turen. Als gevolg van het doven van de avondverlichting (die van ongeveer zonsondergang tot 23.00 uur en eventueel van 6.30 uur tot zonsopgang kan branden) bleef er alleen nog nachtverlichting over. En dat was op veel plaatsen zéér pover tot onvoldoende. Juist deze straten zijn vaak nogal bochtig, gebouwen verspringen en ten opzichte van elkaar er hebben bovendien nogal wat obstakels. Op een aantal lokaties, zo stel len b. en w., blijkt dan ook dui delijk de noodzaak de aanwezi ge (maar gedoofde) avondver lichting opnieuw in gebruik te stellen. In doorgaande straten als de Ritthemsestraat de Vlissingse- straat, Middelburgsestraat, Zandweg en parallelweg Nieu we Vlissingseweg wordt druk geparkeerd. Bovendien is er 'Huur opzeggen gaat zomaar niet'. 'Bescherming bij huur van woonruimte' en 'Servicekosten' zijn de titels van brochures van het ministerie van Volkshuisvesting. Ze zijn verkrijgbaar bij de gemeentelijke informatiehoeken. U kunt ze ook toegestuurd krij gen, als u daarvoor contact opneemt met het Stafbureau voor lichting in het stadhuis (tel. 87000). 'Bescherming bij huür van woonruimte' bestaat reeds en kele jaren. De uitgave 1984 is echter aangepast aan recente ontwikkelingen. In het boekje wordt ingegaan op zaken als - Hoe moet de huur worden opgezegd? - Wanneer mag de huurovereenkomst wor den beëindigd? - Wat gebeurt er na schei ding? - Hoe is de situatie na overlij den van de huurder? Daarbij worden steeds zowel de rechten van huurder als ver- huurder belicht. 'Huur opzeggen gaat zomaar niet' Het gaat hier om een vorig jaar verschenen uitgave. De meeste gestelde vragen op het gebied van huurwet geving worden erin globaal beantwoord. Vra gen als -in welke gevallen kan de verhuurder de huur opzeg gen? - wanneer heeft de huur der of medebewoner bescher ming en wat moeten zij daar voor doen? Servicekosten. Bij ongeveer de helft van alle huurwoningen worden servicekosten in reke ning gebracht. Dat zijn kosten die huurders aan verhuurders betalen voor bepaalde leverin gen en diensten. Er bestaat echter nogal wat onduidelijk heid over welke diensten nu tot de servicekosten mogen wor den gerekend. Nu heeft de Werkgroep Servicekosten van het Ministerie van Volkshuis vesting het rapport 'Van service naar kosten' een aantal aanbe velingen gedaan over deze problematiek. Deze zijn globaal in de brochure opgenomen. hier vaak veel verkeer. B. en w. vinden dat ook hier op een aantal punten meer verlichting nodig. Maandag 2 juli vergadert in het stadhuis de Commissie Com municatiebeleid. De aanvang is om 19.00 uur. Het is een open bare bijeenkomst. Belangstel lenden zijn dus van harte wel kom! Voor zover bij het inleveren van de kopij voor deze pagina be kend was, staat mogelijk op de agenda de bespreking van drie notities. Die gaan over resp.: 'Voorbereiding vergaderingen Commissie communicatiebe leid', 'Evaluatie inspraakplan ontwerp-welzijnsprogramma 1984' en de 'Ontwerp-regeling verkoop en uitleen stukken bij inspraakprocedures'. Voor informatie over gemeen telijke zaken hoeft u niet altijd naar het stadhuis. Met de vijf informatiehoeken komt de ge meente zelf al met velerlei za ken naar u toe. Die informa tiestands zijn te vinden in: - de openbare bibliotheek aan de Spuistraat; - wijkcentrum Middenhof (Oost-Souburg). - wijkcentrum 'Open Hof' (Paau- wenburg), wijkcentrum 'Alde- gonde' en 'onder de trap' in het stadhuis. Als u via de gemeentelijke so ciale dienst een uitkering ont vangt en u wilt met vakantie, dan moet u dat vooraf melden bij deze dienst. Dat kan telefo nisch tussen 09.00- en 10.00 uur. Het telefoonnummer is 87000, de toestelnummers waar u naar moet vragen" 542, 543 of 544. De medewerk(st)ers van de Vlissingse klussendienst zijn van vele (arbeids)markten thuis. Of het nu om oppassen van kinderen of een timmerkar- weitje gaat: u mag een beroep op hen doen. Echter: de 'klus sers' staan alleen klaar voor de mensen die tot de zogenoemde categorie van de minima beho ren. Voor het eerste uur reke nen zij 2.50; voor ieder vol gend uur 5,—. Het adres waar men meer inlichtingen kan krij gen en waar men zich kan op geven is: Badhuisstraat 104; het telefoonnummer is 19397. Overigens is de klussendienst wegen vakantie gesloten van 9 juli tot 20 augustus. Klachten zijn er ook binnenge komen over onvoldoende ver lichting van voet- en fietspaden in of tussen nieuwe woonwij ken. De lichtpunten zijn daar indertijd aangelegd met een onderlinge afstand, die twee maal zo groot is als de gebrui kelijke. Bovendien werden ze toen ook om en om als avond en nachtbrander geschakeld. Toen vorig jaar de avondbran ders werden gedoofd, werd de afstand tussen de nachtbran ders nog eens twee keer zo groot. Precies in de drukke ochtend- en avonduren is de verlichting daar dan ook onvol doende, zo constateren b. en w. Daarom willen ze ook hier op nieuw de avondbranders ont steken. Een uitzondering vormt de ver lichting van het Koopmans voetpad tussen de Burg. Ste- merdinglaan en de Diezestraat en het fietspad langs de Sloe- weg. Die bestaat groten deels uit avondverlichting. Die gaat nu, als de raad het voorstel goedkeurt, 's morgens en 's avonds weer gewoon als vroe ger aan. De busmaatschappij Z.W.N. had klachten over het doven van avondbranders bij bushal ten. De chauffeurs konden daardoor niet zien of er mensen stonden te wachten. Bovendien konden passagiers-in-spé vaak de dienstregeling niet meer le zen. Ook in de buurt van enkele haltes gaan de lichten straks weer branden. Net zoals in de buurt van zuilen met stadsplat tegronden. Omdat, vinden b. en w. die evengoed 's avonds als overdag gebruikt moeten kun nen worden. Tenslotte willen b. en w. ook tegemoet komen aan het ver zoek van de vereniging winkel centrum Vlissingen in de Wal- straat en omgeving de in totaal 46 avondbranders hun werk te gaan laten doen. Het weer ontsteken van de 250 lichtpunten komt, inclusief de schakelkosten, dit jaar aan ex ploitatiekosten op 9.500,—. De Culturele Raad Vlissingen is hard op zoek naar mensen die willen helpen bij de kun stuitleen. 't Gaat om vrijwilli gers met interesse voor beel dende kunst, die tijdens de openingsdagen de uitleen aan de Breestraat willen 'beman nen'. Daarbij zal het zeker op prijs worden gesteld als zij ook willen helpen bij de adminis tratie of bijvoorbeeld het foto graferen van de collectie. Be langstellenden kunnen meer informatie krijgen bij Leon Riekwel van de Culturele Raad. Hij is op werkdagen te vinden in welzijnscentrum 'Bachten Komme', Badhuisstraat 104, tel. 14928. De kunstuitleen (gevestigd in gebouw 'Breehof' aan de Bree straat) is trouwens volgende week dinsdag geopend. Men kan er dan terecht van 's mid dags twee tot vier uur en 's avonfs zeven tot negen uur. Men mag de kunstwerken die men uitkiest - en er is grote keus!- direct meenemen. Wél moeten dan de verschillende bedragen voor abonnement en verzekering tegelijkertijd wor den voldaan. De gemeente Vlissingen wil deze zomer de binnenstad en de boulevards vrij maken voor sfeerbrengende straatoptredens. Of het nu solisten, duo's grote of kleine groepen zijn en of ze nu zingen, muziek maken of toneel spelen: ze zijn allemaal welkom. Het enige wat ze moeten doen is zich éérst even melden bij de Culturele Raad (Badhuisstraat 104). De Culturele Raad heeft namelijk van burgemeester en wethou ders voor een en ander ontheffing gekregen. Daarbij is zij aange wezen als coördinatiepunt. Daarom wordt van belangstellenden -die verder alle vrijheid hebben- verwacht dat ze eerst even bij de Culturele Raad langs gaan. Doet men dat niet, dan werkt men namelijk zonder vergunning. En dat kan onnodige én vervelende gevolgen hebben. De vrije straatoptredens mogen worden gegeven tot en met 30 sep tember op de boulevards en in de binnenstad. De toneelspelers, mu- ziekmakers en andere artiesten mogen trouwens 'met de pet rond', (foto P. Lievense). De afgelopen maanden stelde de gemeenteraad geld be schikbaar voor de herinrichting van de Palingstraat en omge ving en de Slijkstraat en omge ving. Bij de uitvoering van de werkzaamheden moet de ver harding over de hele breedte worden opengebroken. B. en w. stellen nu de raad voor om, als het zover is, ook de meeste huisaansluitingen te vernieu wen. Het college vraagt de raad daarvoor vrijdag respectieve lijk 40.000,- en 44.000,- uit te trekken. In de Palingstraat en omgeving moet het hoofdriool nog wor den vervangen. Dat gebeurt echter onafhankelijk van de herinrichting van de straat. Wanneer tegelijk met het hoofdriool ook de huisaanslui tingen zouden worden vervan gen, dan zou de straat weer over de gehele breedte 'open' moeten. De huisaansluitingen liggen namelijk nogal dicht naast elkaar. Dat kan nu dus worden voorkomen. In de Slijk straat werd het hoofdriool in het recente verleden al vernieuwd. De oude huisaansluitingen werden toen echter niet volle dig vervangen. Wanneer deze daar wel aan toe zouden zijn, zou de straat weer over de hele breedte opengebroken moeten worden. B. en w. willen daarom nu gelijk de hele zaak in orde maken. De vakantie staat weer voor de deur, ook voor de raadsleden. Zij hebben in juli, wat deze functie betreft, vrijaf. Volgende maand zijn er daarom geen raads- noch commissievergaderingen. Vrij dag a.s. komt de raad dan ook de laatste keer voor de vakantie bijeen voor haar maandelijkse vergadering. Die begint om twee uur 's middags. De populaire raadsagenda ligt op de publieke tribune voor belangstellenden gereed. Op de agenda staan weer een groot aantal uiteenlopende onder werpen. In het tweede deel van dit artikel staan ze op een rijtje. Over enkele ervan kunt u elders op deze pagina een artikel en enkele berichten vinden. Meer informatie is te vinden in de raads voorstellen zelf. Een complete verzameling daarvan is té vinden in iedere gemeentelijke informatiehoek. Wie nog meer over de voor stellen wil weten kan ook de eventuele bijbehorende stukken in zien, zoals die ter inzage liggen voor de raadsleden. Dat geldt ook voor ingekomen stukken en dergelijke. Medewerkers van het Stafbureau voorlichting en inspraak van de gemeente zijn u er graag bij behulpzaam. Zij zitten in het stadhuis op de begane grond in kamer 034. De agenda voor de raadsver gadering van komende vrijdag (voor zovér vorige week vrijdag bekend) ziet er als volgt uit: Opening Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 30 ja nuari 1984. Mededelingen Over te leggen stukken 1-1 Ontslag ambtenaar van de burgerlijke stand. 1-2 Benoeming lid Culturele Raad Vlissingen. 1-3 Benoeming directeur be jaardencentrum 'Ter Reede'. 2-1 Voorbereidingsbesluit Vlis- singen-Oost II 2-2 Wijziging Verordening, re gelende de samenstelling en de bevoegdheden van de vaste commissie van advies en bij stand. 3-1 Krediet energiebesparende maatregelen brandweer. 3-2 Uitbreiding openbare ver lichting. 4-1 Gemeenschappelijke rege ling Districts Gezondheids dienst Zeeland 5-1 Krediet inrichting terrein Lambrechtsenstraat. In het zuidelijke deel van de Lambrechtsenstraat te Ritthem zijn te weinig parkeerplaatsen. Om dit tekort weg te kunnen werken, willen burgemeester en wethouders een aan deze straat gelegen binnenterrein opHieuw inrichten. Zij denken daarbij aan zes parkeerplaat sen plus wat groenvoorzienin gen. In totaal zal de uitvoering van dit plan 33.800,kosten. Vrij dag behandelt de gemeente raad een voorstel om dit bedrag beschikbaar te stellen. Van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening wordt echter een bijdrage van 32.500,— verwacht. Voor re kening van de gemeente blijft dan 1.300,—. 5-2 Krediet bouwrijp maken gronden westzijde Spuistraat. 6-1 Krediet investeringen Rei nigingsdienst 6-2 Krediet vervanging huis aansluitingen rioleringen Slijk straat e.o. 6-3 Krediet vernieuwen huis aansluitingen rioleringen Pa lingstraat e.o. 7-1 Verwerving gebouw en speelterrein p.c. Beatrixkleu- terschool. 7-2 Verkoop pakhuis aan Lan dingstraat 9. 7-3 Aankoop perceel grond aan de Slijkstraat. 7-4 Aankoop Paardenstraat 6 (voormalig arsenaal Wijnberg- sekade). 7-5 Verkoop perceel grond aan Badhuisstraat. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor het gebouw van de Beatrix-kleuterschool te kopen voor het symboli sche bedrag van 1,—. De school is nu nog eigendom van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs te Oost- en West-Souburg. De overname van het gebouw houdt verband met de hergroe pering van scholen in Oost- Souburg. Dat betekent onder meer dat in augustus in het nu te kopen gebouw (gelegen aan het Oranjeplein) de openbare kleuterschool De Piggelmee komt. Bovendien is het de bedoeling dat te zijner tijd de openbare Pieter Louwerseschool wordt ondergebracht in lokalen, die op het terrein bij de kleuter school zullen worden gebouwd. Foto Cor Schuilwerve). Misschien is 'ie al aan de deur geweest, misschien ook niet. In het laatste geval mag u hem of haar deze week nog verwach ten: de collectant(e) van het Diabetes Fonds Nederland. Dit fonds heeft namelijk toestem ming van burgemeester en wethouders deze week (tot en met 30 juni) een huis-aan-huis collecte te houden. Er is even eens vergunning voor een straatcollecte op zaterdag 30 juni. 7-6 Verkoop perceel grond aan Gerbrandystraat/ Pierson- straat. 7-7 Aankoop Kerkstraat 11 /Oude Markt 1-3 7-8 Verlenen rechten van erf pacht en opstal (manege Bos weg.) 7-9 Aankoop Groenewoud 3 7-10 Aankoop Groenewoud 42/44. 8-1 Vaststelling vergoeding va konderwijs over 1982 ten be hoeve van de school voor moeilijk lerende kinderen "De Triangel". 8-2 Vaststelling vergoeding sa lariskosten van de administra tieve kracht, de conciërge, de logopediste en de schoolpsy chologe, werkzaam voor 'De Triangel'. 8-3 Medewerking als bedoeld in artikel 72 van de lager onder wijswet 1920. 9-1 Afrekening extra bestuurs- kosten minderhedenbeleid 1983. 10-1 Statutenwijziging N.V. PZEM in verband met her schikking en herkapitalisatie aandelen-bezit. 10-2 Beroepschrift op grond van de Marktverordening van de heer L. Kamphuis. 12-1 Vaststelling begrotingswij zigingen 1983: a. gemeentebe groting; b. begroting gemeen tewerken; c. begroting reini gingsdienst; d. begroting vis- mijnbedrijf. 12-2 Vaststelling begrotingswij zigingen 1984: a. gemeentebe groting; b. begroting reini gingsdienst; c. begroting grondbedrijf. Rondvraag Sluiting Het schooljaar nadert zijn einde. Voor velen de reden om de school een tijdje te vergeten, maar niet voor een onderwijswethouder. We staan nog maar één jaar af van de wettelijke samenvoeging van alle kleuter- en lagere scholen in onze gemeente tot basisscholen. Per 1 augustus 1985 moet dat gebeurd zijn. We zijn daar inmid dels .al een aardig eindje mee ge vorderd. Zo wordt de Prot. Christ, school in Schoonenburg volgende week opgeleverd en 'begin juli vindt dan de verhuizing plaats vanuit de Julianaschool. Die school is door het schoolbes tuur verkocht, maar het gebruik als school zal gehandhaafd blij ven. De lokalen zullen als nood- huisvesting gaan dienen voor de HEAO (onderdeel van het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs). Ook uitbreiding van de Prot. Christ, school "De Burcht" met twee lokalen voor het kleuteron derwijs verloopt voorspoedig. Volgende week wordt er het hoogste punt bereikt. Ook daar staat dan een basisschool, die aan alle eisen voldoet. Door deze laatste ontwikkeling komt de Beatrixkleuterschool (die nog met "De Burcht" een scho len koppel vormt) vrij. In de raads vergadering van deze week stelt het college de raad voor de kleu terschool aan te kopen. Daarach ter kan dan de nieuwbouw van de Pieter Louwerseschool plaatsvin den. De openbare basisschool die daar ontstaat moet met ingang van het schooljaar '85/ '86 ge reed zijn. De eindconclusie van dit alles kan in elk geval zijn, dat de "basis schoolmanoeuvre" in Oost-Sou burg aan het eind van het volgend schooljaar geheel achter de rug zal zijn. ZDASG Als eerste school in Zeeland heeft de Zeeuwse DagAvondscholen gemeenschap certificaten uitge reikt voor het onderdeel "infor matica". Behalve deze primeur is het bijzondere daarvan voorts, dat de school tot dusverre niet over eigen apparatuur beschikte. De deelnemers aan deze richting zijn de afgelopen twee jaar te gast geweest van het Deltacollege en de Stedelijke Scholengemeen schap in Middelburg. Een woord van erkentelijkheid daarvoor vind ik hier op zijn plaats. Gelukkig echter heeft een achttal avond scholen in ons land nu geld van het ministerie ter beschikking ge kregen om eigen apparatuur aan te schaffen. De ZDASG is er daar één van! Ik hoop dat mede daardoor bereikt zal worden dat het be drijfsleven deze economisch-ad- ministratieve opleiding meer zal gaan waarderen. Want met een geschikt vakkenpakket is de be zitter van het einddiploma MEAO vrijwel gelijk te schakelen met een bezitter van de diploma 's Mfoder- ne) B(edrijfs)A(dministratie) of P(raktijk)D(iploma)B(oekhouden). Na dit onderwijsgebeuren even naar een ander portefeuille onderdeel. Ik heb al eens eerder in deze rubriek betoogd dat het ge meentebestuur er alles aan doet om voor de Vlissingse onderne mers een goede startpositie te scheppen door het uitvoeren van allerlei werken. Ik blik nu nog maar eens even terug op de opening van de boulevards. Naar mijn mening een mede door de hulp van de weergoden feestelijk verlopen ge beurtenis. De Vlissingse gemeen schap is daarbij verrijkt met een tweetal zeer fraaie geschenken. Een plastiek van André Volten, geschonken door de Kon. Mij De Schelde en een stenen peiltafel. geschonken door de jubilerende Vereniging de Nederlandse Lood sen Sociëteit. Beide objecten zijn aanwinsten voor ons Vlissings vi sitekaartje! Ik ben er van overtuigd, dat de boulevards een positief uitstra lend effect op de gehele binnen stad zullen hebben. De Vlissingse ondernemer moet dat uitbuiten. Gelukkig gebeurt dat ook en dat uit zich ondermeer in een teruglo pende leegstand van winkels, winkelvernieuwing en plaatsing van terrassen. Vlissingen heeft alles in zich om voor inwoner èn bezoeker een trekpleister van je welste te zijn.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5