informatiepagina van de gemeente vlissingen Naar de stembus voor Europa Sociale Dienst vanaf 13juni in nieuw gebouw Klussendienst Vlissingen Maandag en dinsdag geen ophalen huisvuil Gemeentelijke diensten maandag en dinsdag gesloten I I Wat ligt ter inzage Oorlogsgraven en monument1914/1918 nu op Noorderbegraafplaats DE VLISSINGER Woensdag 6 juni 1984 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-15100, toestel 333, 335 en 337. rrrv 12 W De Europese commissie. Het Europees Parlement Raad van ministers Europese Hof Meer weten? Per 1 juli 1984: WETTELIJKE HUURVERHOGING EN GEWIJZIGDE REGELS VOOR HUURSUBSIDIE. Sociale dienst deze week gesloten Aangiften Collectes Laat struiken niet het uitzicht belemmeren Commissies vergaderen Overtollig glas? De gemeentelijke informatie Ihoeken Hinderwet Bouwaanvragen Voorbereidingsbesluit Even bijpraten met wethouder Bruinooge Vrijwilligersprojecten de Schorpioen derde wereldproject IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL De Europese verkiezingen staan weer voor de deur. Donderdag 14 juni mogen de Nederlandse stemgerechtigden naar de stembus. Om de samenstelling van het Europees Parlement te helpen bepalen. In 1979 kon dat voor het eerst. De zittingsperiode van vijf jaar zit er voor de 434 parle mentsleden (waaronder 25 Nederlanders) echter op. Een nieuw parlement dus. Rond het functio neren ervan worden, u heeft dat de laatste tijd in de pers kunnen zien, nogal wat vraagtekens gezet. Inderdaad heeft het parlement geen beslissende invloed. Wèl kan het zekere druk uitoefenen en heeft het de laatste jaren meer controle op de uitgaven van de Gemeenschap gekregen. Op de rol van het Europees Parlement en haar plaats in de Europese Gemeenschap wordt in dit artikel nader ingegaan. Elke organisatie heeft een 'da gelijks bestuur' nodig. Bij een gemeente is dat bijvoorbeeld het college van burgemeester en wethouders, in een land- is dat bestuur de regering. Ook de Europese Gemeenschap heeft een soort regering: de Europe se Commissie. Die bestaat uit vertegenwoordigers van alle deelnemende landen. De grote sturen er twee, de kleinere één. Samen stippelen zij beleid uit, stellen ze wetten op én zorgen ervoor dat die wetten ook wor den uitgevoerd. Toch is de Eu ropese Commissie geen echte regering. Waarom niet? De Eurpese Commissie moet namelijk vooral rekening hou den met wat de regeringen van de deelnemende landen wel of niet willen. In feite hebben de ministers uit de verschillende landen het laatste woord. Wel is afgesproken, dat de leden van de Europese Commissie geen instructies van hun nationale regering aannemen. Ze zijn dus redelijk onafhankelijk. Maar niet zo machtig als een 'echte regering'. De Europese Commissie neemt gezamenlijke beslissin gen en stapt daarmee naar het Europees Parlement. De parle mentsleden kunnen verande ringen in de plannen voorstel len. De commissie neemt de opmerkingen van het parle ment serieus, maar is niet verplicht ze op te volgen. Ook niet als er een meerderheid voor is. Wel kan het Europees Parle ment het totale beleid afkeuren en de commissie naar huis stu ren. Daar is een meerderheid van twee-derde vopr nodig. In de praktijk is dat nooit voorge komen. Het is ook de vraag of het afzetten van de commissie enige zoden aan de dijk zou zetten. Noch parlement, noch Europese kiezers kunnen na melijk nieuwe leden van de commissie aanwijzen. Dat kun nen alleen de nationale rege ringen. Toch mag de druk die het parlement kan uitoefenen niet worden onderschat. Als commissie de wijzigingen van de volksvertegenwoordiging overneemt, is het moeilijk voor de nationale regeringen de zaak weer terug te draaien. Het belangrijkste besluitvor mende orgaan van de Europese Gemeenschap is de Raad van ministers. Deze bestaat uit le den van de regeringen van de deelnemende landen. Per ver gadering kan de samenstelling echter verschillen. In het prak tijk zoekt men naar oplossingen dievoor alle landen aanvaard baar zijn. Trouwens, de minis ters in de Europese Raad van ministers zijn geen verantwoor ding schuldig aan het Europees Parlement, maar aan hun eigen nationale volksvertegenwoor diging. Tenslotte is daar nog het Euro pese Hof. Zijn de ministers van de raad het eens geworden, dan komt er een regeling of wet die voor het hele gebied van de Europese Gemeenschap van kracht is. Bij overtreding daar van worden de deelnemende landen op de vingers getikt door het Europese Hof, waarin uit elk land één rechter zitting heeft. Voor belangstellenden ligen in de gemeentelijke informatie- hoeken twee verschillende brochures gereed die op bovenstaand onderwerp be trekking hebben: 'Kiezen voor Europa brochures mag u gratis meenemen. Ook kunnen ze u worden toegezonden. U kunt daarvoor bellen met het Staf bureau voorlichting en in spraak, tel: 87000, toestel 335. Huurverhoging van 3% tot maximaal 6%. Mei ingang van 1 ,ut. mogen, na een heel iaar. Oe huren weer verhoogo worden Daat» moeien de verhuurdeis zich aan een aantal woneiiike regels houden \Kxf sommige woonruimten is een huurverhoging van 3', toegestaan, voor andere woonrutmien meer De mammaal toegestane huurverhoging is 6* Dat mag echter aueen als de oude huur veel ie laag was in verhouding lot wat de woning waard is Dt wordt oepaaid aan de hand van een punten systeem. waar de verhuurder van uil moei gaan. Mel Oehulp van dil puniensysleem kan de huurder kontroloren ol zt|0 huurverhoging iuisI is. Twee wijzigingen in de regels voor de aanvraag van huursubsidie per 1 juli. Per 1 tuil gaat levens een nieuw iaar van huur subsidie in Hiervoor moei opnieuw oen aanvraag ingediend worden, ook door huurders die reeds huur subsidie knigen Oe regels hiervoor zi|n op twee poolen gewiizigo m bepaakle gevallen gekJt nu een maximale huur van 1650.- per maand Bij de vaststelling van het gozms-mkomen wordt net inkomen van de echtgenote e»i dal van de huurder opgeteld. terwi|i voor mecverdieoenoe kinderen ol andere lamiiieieden een altrek geldt van mammaal 17000.- van elk van die inkomens Uitgebreide informatie in uw eigen taal. De overheid heelt een speciale lotdei over de huurverhoging en huursubsidie m uw eigen taal gemaakt u kunt die loider gratis alhaien t»i uw gemeente ol woningbouwvereniging, ol aanvrager. b»i de Stichting voor Buitenlandse Wciknemcrs .-I-lil l i Ï-ÓJöU^iSva uui,.i^r^:j iw.Y' j>- Aü, uu i^i- uw--.,r -j JVw» ufc. J JA-Ü .1- US-Z. Het is zover: de Gemeentelijke Sociale Dienst kan haar intrek gaan nemen in het geheel nieuwe, eigen gebouw. De ver huizing is deze week. In ver band daarmee is de dienst vanaf woensdag (vanaf 12.30 uur), donderdag (gehele dag) en vrijdag (gehele dag) voor het publiek gesloten. Na pink steren kunnen de cliënten van af woensdag 13 juni in het pand aan de Dokter Gallandatstraat 1 terecht. De openingstijden voor het pu bliek blijven dan zoals ze zijn: van 08.30- tot 12.30 uur. De (bijstands)maatschappelijk werkers zijn voor het maken van afspraken tussen 09.00- en 10.00 uur telefonisch bereik baar. Het nieuwe gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst ligt dicht bij het stadhuis. Staat nien met de rug naar de voorzijde van het stadhuis, dan is G.S.D. rechts achter het ge bouw van de N V. Haven van Vlissingen reeds te zien. (foto Cor Schuilwerve). Vanmiddag (woensdag), morgen (donderdag) en vrijdag is de Ge meentelijke Sociale Dienst geslo- Volgende week maandag (tweede pinksterdag) zijn alle gemeentelijke diensten voor het publiek gesloten. Omdat de medewerkers van de gemeente traditiegetrouw ook op 'Pink sterdrie' vrij zijn, komt men ook dinsdag (12 juni) bij de ge meente voor gesloten deuren. Met één uitzondering. Het bu reau van de burgerlijke stand is deze derde pinksterdag open van 08.30- tot 09.30 uur. Men kan dan echter alléén terecht voor het doen van aangiften van geboorte en overlijden! v Volgende week maandag en dinsdag (tweede en derde Pinksterdag) wordt er geen huisvuil opgehaald. In de wij ken, waar de gemeentelijke reinigingsdienst normaliter komt, worden nu komende vrij dag (8 juni) de grijze zakken meegenomen. In de wijken die anders dinsdag worden 'gedaan' wordt het huisvuil deze keer volgende week woensdag (13 juni) opge haald. Willen de bewoners van deze wijken met deze wijzigin gen rekeningen houden en hun huisvuil op de goede dag buiten zetten? Het Anjerfonds Zeeland houdt in de periode van 12 tot en met 23 juni een huis-aan-huiscol- lecte. Burgemeester en wet houders hebben daar een ver gunning voor afgegeven. Die omvat tevens een straatcollec te op zaterdag 16 juni. Bij het verlenen van de vergun ning hebben b. en w. wel enkele voorwaarden gesteld aan het Anjerfonds. Zo moeten de col lectanten een door het fonds afgegeven legitimatiebewijs bij zich hebben Op dat bewijs Misschien heeft u het, ais u de gelukkige bezitter bent van een tuin, ook wel eens gehad: het leuke kleine struikje dat daar in het begin zo leuk langs het pad stond 'groeide groot'. Lastig zoiets. Overhangende takken die niet alleen het pad ver kleinden, maar ook kleding niet ongeschonden lieten. Met be hulp van een snoeischaar kan dat 'leed' echter snel tot de verleden tijd behoren. Nu kan het zijn dat uw tuin grenst aan een openbare weg of stoep. Maargebruikte u bij die af scheiding de snoeischaar ook wel eens? Zo niet, dan moet u vandaag of morgen er toch eens gaan kijken of dat niet nodig is. Want het kan zijn dat de weg gebruiker last heeft van de ho ge of te brede begroeiing van uw tuin. Bijvoorbeeld omdat het uitzicht over een kruising of in een bocht (gedeeltelijk) wordt weggenomen. Of omdat het trottoir of fietspad half onder het groen verdwijnt. Dat kan de veiligheid van de weggebrui kers behoorlijk in gevaar bren gen. Trouwens, volgens de Al gemene Politieverordening van de gemeente Vlissingen zijn dergelijke 'uitwassen' verbo den. 19841 eJüiul Sxfcl U j Sj i 1,1 X« Jl Xi^é *I>JI «>- lylfe J O..-,'- i fi iu'm, .«j» ja j guy* 2 jijjoujuüvió»ii>ïJi j I J* j AJJUI „LJI 4-,>n i.1^-1—ÜUJJ -V-" OT J .-J. W- uV—jlj. Morgen, donderdag de 7de, treffen in het welzijnscentrum de leden van de Culturele Raad elkaar om 20.00 uur. De week daarop, donderdag 14 juni, is de vergaderruimte in dit cen trum vanaf 19.30 uur gereser veerd voor het algemeen be stuur van de Jeugd- en Re- creatieraad. Alle vergaderingen zijn openbaar. Belangstellen den zijn dus van harte welkom. Over de onderwerpen die tij dens deze bijeenkomsten aan de orde komen kunt u meer te weten komen in de gemeente lijke informatiehoeken. De vergaderstukken liggen daar ter inzage (in de kleine blauwe map of de gele ordner). Elders op deze pagina staat een bericht over de informatiehoe ken. Op verschillende plaatsen in onze gemeente staan de zoge naamde glascontainers waarin u lege flessen, potten en ande re glazen verpakkingen kwijt kunt. Van het op deze wijze verzamelde glas wordt nieuw glas gemaakt. Dat spaart heel wat grondstoffen! Daarom, als u glaswerk over heeft: graag in de glascontainers. U vindt ze op de volgende plaatsen: - Nieuwendijk; -parkeerter rein achter de Zeemanserve; -Bonedijkestraat/hoek Sot- tegemstraat; - Alexander Gogelweg/hoek Schaepmanstraat; -Hercu les Segherslaan (bij de Pres. Rooseveltlaan); - Schelde- straat; - Van Bossestraat; -parkeer terrein Miro; -winkelcentrum Papegaaienburg; Parklaan (tussen Westerzicht en Mar- nixplein); - aan het eind van Walenburg (in Bossenburgh); en op het Oranjeplein. Moet er een wandje worden behangen, een lekkende kraan gerepareerd of zoekt u een oppas voor kinderen? Dan kan de Klussendienst VI ssin- gen u wellicht helpen. Echter: de medewerkers ervan staan alleen klaar voor de mensen die tot de zogenoemde categorie van de minima beho ren. De kosten bedragen voor het eerste uur f5,— en voor ieder volgend uur f 2,50. Het adres waar men verder inlichtingen kan krijgen én zich kan opgeven is: Badhuisstraat 104het telefoonnummer is 19397. moet vermeld staan: -de datum waarop- of het tijdvak waarin de collecte wordt gehouden; -het adres en de leeftijd (minimaal zestien jaar) van de collec tant^); -een politiestempel. Het spreekt voor zich dat de bussen goed moeten zijn afgesl ten. De kans bestaat trouwens dat er deze week nog een vrijwil- lig(st)er van het Rode Kruis aanbelt. Deze hulpverlenings organisatie heeft namelijk ver gunning voor een huis-aan- huiscollecte in de periode tot en met 9 juni en een straatcollecte zaterdag a.s. Iedere week is er wel iets nieuws te vinden in de ge meentelijke informatiehoeken. Of het nu gaat om folders van de gemeente of van het rijk, om stukken van commissies- en raadsvergaderingen, nota's, begrotingen... de gemeente komt ermee naar de burger. Die dus in vele gevallen niet naar het stadhuis moet om er om te vragen. Wat dan een hele rit kan uitsparen! De informatiehoeken zijn inder- gebracht in de volgende ge bouwen: - de openbare bibliotheek aan de Spuistraat, geopend 's maandags van 13.30- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur, don derdag de gehele dag ge sloten. - wijkcentrum Middenhof aan de Kanaalstraat te Oost- Souburg, geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.30- tot 11.00 uur en van maandag tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur. - wijkcentrum 'Open Hof' aan de Alexander Gogelweg 59, geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. - wijkcentrum 'Aldegonde' Westerzicht 386, geopend tijdens activiteiten in het centrum. - het stadhuis, geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. ten. Deze dagen kan men noch telefonisch, noch persoonlijk bij deze dienst terecht. Reden hier voor is dat deze dienst verhuist naar het nieuwe gebouw aan de Dokter Gallandatstraat 1. Woensdag 13 juni staat men daar weer gereed vóór de cliënten. Bij de afdeling algemene zaken in het stadhuis kunnen worden ingezien de stukken die be trekking hebben op de onder staande hinderwetaanvragen. Deze zijn in verschillende fa sen van behandeling. U kunt op genoemde afdeling (eerste verdieping) terecht op maan dag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.00 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Verder kunt u tot genoemde data ook op woensdagavonden naar de informatiehoek 'onder de trap' in de stadhuishal ko men. De openingstijden daar voor zijn van 17.15- tot 20.15 uur. De betreffende stukken liggen daar dan eveneens ter inzage. Vergunning aanvraag Namens de heer P. van Ham is een Hinderwetvergunning aan gevraagd voor een verrijdbare frituurwagen op het perceel op de hoek Troelstraweg/Alexan der Gogelweg. Deze aanvraag ligt ter inzage tot en met 25 juni a.s. Tot en met die dag hebben belanghebbenden gelegenheid schriftelijke, gemotiveerde be zwaren in te dienen bij het col lege van burgemeester en wet houders. Als daar (telefonisch) om wordt gevraagd kunnen er tot en met 18 juni tevens mon delinge bezwaren worden in gebracht. Vergunningverlening Burgemeester en wethouders hebben aan J.A. Cevaal te Me- liskerke een vergunning ver leend voor een herstelinrichting voor motorvoertuigen op het perceel Industrieweg 23. Ook deze stukken kunnen worden ingezien tot en met 25 juni. Tot en met deze datum kan beroep worden ingesteld bij de Kroon door onder meer zij die kunnen aantonen niet redelijkerwijs eerder in staat te zijn geweest bezwaren in te brengen. Bij het college van b. en w. zijn de volgende bouwaanvragen binnengekomen: - van de Woningstichting Walcheren voor de bouw van 26 bejaardenwoningen aan de Hudsonstraat; - van Stienstra Onroerend Goed voor de bouw van 21 eengezinswoningen, even eens aan de Hudsonstraat; - van de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland voor de bouw van 22 bejaardenwo ningen aan de Noordbeek- se weg. Voordat over het verlenen van de bouwvergunning een beslis sing wordt genomen, liggen de bouw- en situatietekeningen tot en met 13 juni ter inzage op de afdeling Ruimtelijke Ordening in het stadhuis (eerste verdie ping, kamer 147). Gedurende deze termijn hebben belang hebbenden de gelegenheid schriftelijk hun eventuele be zwaren hiertegen in te dienen bij burgemeester en wethou ders. Bij de afdeling ruimtelijke orde ning kunnen worden ingezien de voorbereidingsbesluiten die door de gemeenteraad op 25 mei zijn vastgesteld: Be schermd Stadsgezicht, Oost- Souburg (Hudsonstraat), West- Souburg (Noordbeekseweg) en Paauwenburg I (De Beaufort- straat). Sinds kort hebben 41 in de oorlog van 1914-1918 gesneuvel e geallieerde militairen op de Noorderbegraafplaats een laatste rustplaats gekregen. Hun plaats wordt gemarkeerd door een mo nument van de Belgische Herdenkingsbond, zoals bovenstaande foto toont. Zowel graven als monument zijn overgebracht van de voormalige begraafplaats 'Vredehof'. Het gaat om de graven van 3 Franse, 5 Belgische en 33 En gelse militairen. Zij kwamen niet in Vlissingen om. Sommigen overleden in Middelburg, in de meeste gevallen echter spoel den hun stoffelijke overschot ten elders langs de Zeeuwse kust aan. Zij werden echter al len begraven op 'Vredehof'. In 1921 plaatste daar de Belgische Herdenkingsbond het monu ment. Zo'n 40 jaar geleden werd 'Vredehof' als begraaf; plaats gesloten. In de jaren daarna is het terrein in gebruik genomen door de gemeente lijke afdeling beplantingen. Het ereveld kwam daardoor minder tot zijn recht. Bovendien was de toegankelijkheid voor nabe- staanden niet meer optimaal. De gemeente stelde instand houding echter op prijs. In overleg met de Belgische en Nederlandse Oorlogsgraven stichting en de (Britse) Com monwealth War Graves Com mission (C.W.G.C.) is toen ge kozen voor het overbrengen van graven en monument naar de Noorderbegraafplaats. Deze werkzaamheden werden uitge voerd door de Britse en Belgi sche instantie. Voor het onder houd van de graven (gelegen aan de zijde van de President Rooseveltlaan) draagt de afde ling beplantingen van de ge meente zorg. (foto Cor Schuilwerve) De lokale werkloosheid vormt voor het gemeentebestuur een bron van voortdurende zorg. 2343 werknemers zijn zonder werk en 40% daarvan is jonger dan 23 jaar. Helaas zijn de mogelijkheden voor de plaatselijke overheid om die cijfers te verlagen niet groot. Het laten uitvoeren van kapitaal- en arbeidsintensieve werken is zo'n mogelijkheid. Ik denk daarbij bv. aan renovatieprojecten, woonbuurtverbeteringen, de bouw van het zwembad de res tauratie van de Vissershaven, e. d. Toch zijn er nog andere wegen waarlangs we proberen serieus iets aan deze problematiek te doen. Ik heb dan het oog op de gemeentelijke vrijwilligersvacatu- rebank, die tot op heden voor zo'n 100 vrijwilligers bemiddelde op een 40-tal inmiddels door de re gionale toetsingscommissie goedgekeurde vrijwilligersprojec- ten. Ik noem als voorbeeld de ge meentelijke klussendienst. die vorige maand van start is gegaan en waarover u ook in deze rubriek al hebt kunnen lezen. Vrijwilligers verrichten tegen zeer geringe be dragen "klussen" voor degenen die tot de echte minima behoren. Ook is er een zogenaamde "star- terscursus" gegeven voor mensen die belangsteldng hebben een ei gen bedrijfje te beginnen. Twintig cursisten namen er aan deel. Twee ervan zijn inmiddels met een eigen bedrijf begonnen en drie verkeren in de fase vlak ervoor. Het heeft dus resultaat! En met de goedkeuring van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur zullen nog dit jaar dertien werkprojecten voor jeugdige wer klozen van start kunnen gaan! Zo proberen we als gemeentebe stuur concrete hulp te bieden aan de individuele werkloze die voor zichzelf wil beginnen, wanneer de basisvoorwaarden voor het slagen daarvan aanwezig zijn. Een veelbesproken onderwerp in onze gemeente is het ramschip "de Schorpioen". Veelbesproken, onder meer in verband met de door het bestuur van de gelijknamige stichting gevraagde ligplaats in de Vissershaven en het voornemen het schip na restauratie aan de gemeente te schenken. De ge meenteraad heeft dat geschenk niet aangenomen omdat hij vindt dat de gemeente niet de taak heeft zo'n schip te exploiteien. Wel is besloten dat een ligplaats in principe mogelijk kan zijn wan neer uit nadere studies blijkt dat aan de daaraan verbonden proble men het hoofd kan worden gebo den. De uitleg die sommigen daaraan geven, dat de gemeente niets om "de Schorpioen" geeft, wijs ik vierkant van de hand. Het ramschip wordt mede gerestau reerd door 8 werknemers in het kader van de werkverruimende maatregel en die medewerkers hebben een dienstverband bij de gemeente Vlissingen. Ook vorig jaar hebben 8 jongeren op deze wijze werkervaring op "de Schor pioen" kunnen opdoen. De ge meente voelt zich dus wel degelijk betrokken bij het Schorpioenge- beuren. Maar als beheerder van de I/Us sing se belastinggelden vind ik dat de gemeente pas een deugde lijk besluit kan nemen over een ligplaats in de Vissershaven wan neer alle financiële consequenties daarvan haarfijn bekend zijn. Dat lijkt me een heel redelijk stand punt en ik hoop dat men dat met mij eens is. Een wel geheel ander onderwerp vormen de noden van de derde wereldlanden. Ook in Vlissingen staan we daarbij stil. Voor 1984 is een (noodgedwongen beschei den) bedrag van f 10.000,— op de begroting gereserveerd voor een project. Een werkgroepje, waarin van elke fractie uit de raad een lid zitting heeft, bereidt dat project voor. Als voorzitter van dat werkgroepje hoop ik dat het col lege de raad in augustus een voorstel kan aanbieden hoe we dit jaar en hopelijk ook in komende jaren als gemeehte zinvol aan een derde wereldproject kunnen bij dragen.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5