De Kousteensedijk MAARTENSE TENTOONSTELLING VAN RAMSCHIP SCHORPIOEN IN GEVANGENTOREN Schoolfoto uit de oude doos (JUNI)NUMMER NIEUW ZEELAND HEKELT ANDERMAAL DE PZC vergunning gemeente vlissingen GEBRUKTE MEUBELEN VVV-logiesinformatie ZEELAND IN DE PEN Planologie Volksgezond heid DE VLISSINGER Woensdag 6 juni 1984 Van donderdag 21 juni tot en met zondag 24 juni worden in Kamperland de Veerse Meerdagen 1984 gehouden Aanlei ding hiertoe is de officiële opening op 21 juni van het wind- surfcentrum "De Schotsman". Samenwerking -Ook voor gehandi capten Programma OM MISSIES provinciale griffie Verkoop van Impuls Tien mille A B D IJ Het komende vakantieseizoen kan via een computer informatie wor den verkregen over de beschik bare ruimte op campings en in hotels en pensions in Zeeland. Van ongeveer 400 bedrijven, met een gezamenlijk aantal slaap plaatsen van ongeveer 1 50.000, worden dagelijks (behalve zon dags) de gegevens verzameld Ook wordt informatie verstrekt over het kamperen bij de boer en over zomerwoningen en kamers bij particulieren. Bij tien WV- kantoren zullen beeldschermen worden geplaatst De dienstverle ning aan de toerist kan hierdoor een belangrijke verbetering on dergaan. De VVV's kunnen nu bv. bij grote drukte veel gerichter in formatie geven over mogelijkhe den buiten het eigen werkgebied. Ook telefonisch kan informatie worden ingewonnen, nl. via nummer: 01180-34200. Het op dit nummer aangesloten ant woordapparaat is dag en nacht bereikbaar. Het systeem gaat in werking op donderdag 28 juni en duurt t/m 25 augustus. Op het onderstaande kaartje is aangegeven waar de beeld schermen zijn geplaatst waar toeristische informatie kan worden ingewonnen. Nu het grote gebouw aan de Kousteense dijk te Middelburg, waarin de Zeeuwse Bibliotheek wordt gevestigd, zijn voltooiing nadert, duikt de vraag naar de betekenis van de naam Kous teen telkens op. "Het is moeilijk een bevredigende betekenis te geven aan de naam Kousteense dijk in Middelburg. Kareis heeft enige tijd geleden in "De Wete" de stelling ingenomen dat deze dijk "herinnert aan de aanvoer van kousteen natuursteen) (koud integenstelling tot ge bakken". Overtuigend klinkt dit niet aldus Taeke Stol in "De Wete", het tijdschrift van de Heemkundige Kring Walche ren, april 1984. Hij vraagt zich af of natuursteen inderdaad be kend stond onder de naam kousteen of koude steen. "De tegenstelling doet denken aan die tussen een warme of een koude bakker". Stol mag als deskundige gelden op het gebied van straat- en ter reinnamen. In het Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap heeft hij zich uitvoerig met de straatnamen van Middelburg bezig gehouden. In De Wete ver haalt hij dat we pas in 1 590 van de Kousteense dijk horen. Ge sproken wordt dan van de "Cau- wensteensen dijck". In 1624 spreekt men van Couwsteen- schen dijck" en dan zijn we al dicht bij de huidige naam. Stol acht het mogelijk dat de naam Kousteense dijk ontleend is aan een bijzondere gebeurtenis die zich in deze periode afspeelde. In 1585 viel Antwerpen in Spaanse handen mede als gevolg van de nederlaag die o.a. de Zeeuwen leden in de strijd om de Cauwen- steinse dijk ten noorden van Ant werpen gelegen. Stol vervolgt: "De identieke spelling van de dijk bij Antwerpen en die in Middel burg in 1590 is opvallend. De mogelijkheid van een vernoe- mingsnaam is daarom de moeite van het analyseren waard". De naam Cauwensteinse dijk bij Antwerpen valt pas in de 16e eeuw. Aan het eind van de dijk was in het midden van de 15e eeuw een speelhof of buitenplaats verrezen, gebouwd of verbouwd door een rijk man uit Antwerpen, de ridder Jan Pot. Het hof kreeg de naam Cauwestein. De dijk bij Cauwestein bood bescherming, althans gedeeltelijk, voor de lage re gronden aan de Schelde gele gen. De dijk gaat een rol van be tekenis spelen bij het beleg van Antwerpen dat in augustus 1 584 begon. Farnese (Parma) was een bekwaam veldheer en met behulp van Mondragon gelukte het hem Antwerpen zo te isoleren dat de hongerende inwoners van de stad niet meer bevoorraad konden worden. "Dit kon alleen via de Cauwensteinse dijk, maar die moest dan veroverd worden op de Spanjaarden. Na een mislukte aanval op 6 of 7 mei 1585 pro beerde het Staatse leger het op nieuw eind mei met twee vloten van samen 200 schepen. Door een ongelukkig beleid moest het Staatse leger het onderspit delven waaronder ook de Zeeuwen die onder leiding van Haultain, de gouverneur van Walcheren, ston den. Haultain sneuvelde alsmede de Antwerpse admiraal Jacobsen. Stol komt tot de vraag of "de Kousteense dijk in Middelburg niet vernoemd kan zijn naar de ze fel betwiste naamgenoot". De strijd om de dijk zal in Zee land en Middelburg grote in druk gemaakt hebben. De val van Antwerpen betekende dat Middelburg definitief van zijn achterland werd beroofd. Gelet op het feit dat in Middelburg op het eind van de 16e eeuw veel nieuwe straten ontstonden die een naam moesten krijgen, houdt Stol rekening met de mogelijkheid van een vernoe ming van de Kousteense dijk naar zijn Antwerpse naamge noot. IEUWS Feest aan het Veerse Meer Deze opening wordt verricht door de minister van Landbouw en Visserij, ir. G.J.M. Braks. Het gaat om het eerste wind- surfcentrum in Nederland, dat een gericht "plankzeil-beleid" moet ondersteunen. Het re creatieschap "Veerse Meer" wil namelijk de beoefenaars van de plankzeilsport goede facili teiten bieden en een zo groot mogelijke vrijheid, maar het wil er ook voor zorgen dat er geen hinder ontstaat voor andere water- en oevergebruikers. De Veerse Meerdagen bestaan uit een groot aantal sportieve, re creatieve en culturele evenemen ten die op en aan de oevers van het meer in de omgeving van het windsurfcentrum zullen worden georganiseerd. Tevens is een prijsvraag uitgeschreven met vra gen over de historie, natuur, wa tersport en regels op het water. De vragen zijn van dien aard dat deelnemers gedwongen zijn zich serieus in het onderwerp te ver diepen. Te winnen zijn complete zeilplanken, een surfpak, zwem vest met trapeze, vliegtochten, zeil- en surfcursussen, kampeer en bungalowarrangementen enz. Het wedstrijdformulier wordt een week voor de manifestatie huis- aan-huis in Midden-Zeeland ver spreid; ook tijdens de Veerse Meerdagen kunnen nog formulie ren worden afgehaald. Het programma is tot stand geko men in samenwerking tussen het recreatieschap "Veerse Meer", het recreatiecentrum "De Schots man" en de Belgisch-Nederland se Vereniging Zeeland (Benev.). Ook allerlei andere instellingen hebben hun steentje bijgedragen. Het is de bedoeling dat de Veerse Meerdagen het begin zijn van een in de toekomst jaarlijks terugke rende gebeurtenis. De Veerse Meerdagen zijn niet al leen bedoeld voor de Zeeuwse bevolking, maar ook voor re creanten uit de rest van Neder land en zeker ook uit België Alle evenementen zijn voor jong en oud gratis toegankelijk. De Zeeuwse lichamelijk en geeste lijk gehandicapten zullen via de overkoepelende organisatie speciaal worden uitgenodigd. Bij de samenstelling van het programma is met hun deelna me rekening gehouden. Tegelijkertijd met de opening op donderdag 21 juni gaat een foto- en grafiektentoonstelling van Bel gische kunstenaars en amateur fotografen open, met als thema "Water". De expositie is gratis voor het publiek toegankelijk tot zondagavond 23 juni, 22.00 uur. Op vrijdag 22 juni is er van 13.00 tot 18.30 uur gratis zei len voor 9-12 jarigen in kleine zeilbootjes, mini jachten en ca tamarans. Van 18.30 uur tot 22.00 uur: marsen en concerten door de muziekverenigingen Ons Genoe gen (Kamperland), Excelsior (Goes), Arne's Genoegen uit Ar- nemuiden, Apollo uit Wissenker- ke en Wilhelmina uit Colijnsplaat. Er zijn dan ook optredens van de volksdansgroepen Scaldis, De Grutmole, Folklorite en De Bab belaars. Vanaf 22.00 uur treedt de Salt Lake City Jazzband op. Op zaterdag 23 juni is er vanaf 13.30 tot 18.30 uur een spel- lencircuit (oude Vlaamse café- spellen, zolas kruisboogschiet- ten, schreefwerpen, krulbollen en troumadam en verder ring- werpen, reuzenganzebord, stokvangen, balrollen etc). Ook zijn er waterspelletjes voor de jeugd, onder begeleiding van de Stichting Recreatiewerk Zeeland. Evenals de vorige dag kunnen 9- tot 12-jarfgen gratis zeilen en zijn er concerten, ditmaal door Vee re's Genoegen en Eendracht maakt macht (Kortgene). Om tien uur is er een spectacu laire catamarandemonstratie en om 16.30 is er een grote show: admiraalzeilen met Belgische en Nederlandse ronde en plat- bodemjachten, "afgenomen" door burgemeester P. Wisse van Kamperland, 's Avonds is er van 18.30 tot 19.15 uur een licht-klassiek concert. Vanaf 19.45 tot 22.00 is er in de recreatiezaal van "De Schotsman" een groot optre den van de groep "Tijl" uit Gent. Deze brengt een pro gramma van dans, muziek en theater. Zondag 24 juni (11.00 uur) be gint met "muzikale verrassin gen" van de violist Frits Tavenier en enkele gastmusici. Van 12.00 tot 16.00 uur houdt de Thijs Akademie voor plank- zeilen open dag met videofilms, demonstraties, spelletjes etd. Vanaf 12.30 zijn er ook recrea tieve plankzeilwedstrijden, georganiseerd in het kader van de "nationale plankzeildag" door de surfclub "Zuid-West Zeven". Er zijn twee afstanden: 20 km - start om 12.30 en 8 km - start om 12.45. Elke deelne mer krijgt een herinnering. De snelste deelnemer (van de 20 km) krijgt de Veerse Meer-wis- selbeker. Het aantal deelnemers is maxi maal 250. Inschrijven tussen 9 30 uur en 12.00 uur bij het windsurfcentrum. Om 17.00 uur wordt de uitslag van de prijsvraag bekendge maakt. Tenslotte zijn er op het terrein verschillende voorlichtingsstands van het recreatieschap, provincie Zeeland, rijkspolitie, watersport met gehandicapten etc. Woensdag 13 juni a s., 10.00 uur vergadert de provinciale pla nologische commissie in het ge bouw van de PPD, Groenmarkt 13 in Middelburg. Op de agenda staan het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme en het woonwagenplan provincie Zee land 1985-1990. Verder komen aan de orde de nota's, 'stads- en dorpsvernieuwing' en 'een dorp verder'. De commissie verpleeghuiszorg en bejaardenzorg van de provin ciale raad voor de volksgezond heid vergadert donderdag 1 4 juni a s. 9.45 uur in hotel Terminus in Goes. Er wordt gesproken over een ontwerpnota over het te voe ren beleid voor de zorgverlening aan de ouder wordende hulpbe hoevende mens en een experi ment/onderzoek van de verplee- gafdeling van het Jacob Rogge veenhuis. Verder staan op de agenda het beleidsplan verpleeg huizen Nationale Ziekenhuisraad en een verzoek van De Cederhof (verzorgingstehuis Kapelle) om uitbreiding met 8 bedden voor bejaarden die zeer veel zorg nodig hebben. Beide vergaderingen zijn open baar De commissie verpleeg huiszorg en bejaardenzorg begint met een half uur spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag De gemeente Vlissingen heeft bij hen op 7 maart 1984 een aanvraag om vergunning in gevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een vis mijn. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Binnenhaven 11 te Vlissingen, kada straal bekend gemeente Vlissingen, sectie C, nr. 1773 ged. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 7 juni 1984 tot en met 6 juli 1984 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 08.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavpnd van 17.45-20.45 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 7 juni 1984 tot en met 6 juli 1984 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is gewesst overeenkomstig de hierboven genoemde arti kelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 7 juli 1984 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 6 juni 1984. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 KoOPJE Ritthemsestraat 9, Oost-Souburg. Geopend donderdagmiddag -avond, vrijdagmiddag en zaterdagmiddag. Gelijktijdig met de opening van de vernieuwde Boulevard in Vlissin gen wordt zaterdag 16 juni in De Gevangentoren een expositie geo pend over het ramschip De Schor pioen. 'Verleden, heden en toekomst van De Schorpioen' is de naam van de tentoonstelling. Omstreeks die datum krijgt ook Middelburg zijn Schorpioen, al is het maar een kleintje. De modelbouwer Coen van de Beek uit Eindhoven is be gonnen met het nabouwen van het ramschip. Het model krijgt te zij ner tijd een plaatsje op Miniatuur Walcheren. Mevrouw Wil van Son. een van de Schorpioenmen sen van het eerste uur, heeft dit meegedeeld. 'De impuls die het Prins Bernhard Fonds ons begin april gaf door een bedrag van 150.000 gulden in het vooruitzicht te stellen, is het startsein van vele activiteiten die op en om De Schorpioen worden ontplooid', zegt ze. Zo wordt op dit moment gewerkt aan het plaatsen van de rookkast onder het stormdek en aan de bepantse ring aan bakboordzijde. Onder deks worden kabels getrokken voor verlichting en andere electri- sche functies. Een probleem vormt af en toe het plaatsen van deuren en panelen, die vaak met de rondingen van het schip mee lopen, waardoor het gebruik van waterpas niet mogelijk is. AAP, NOOT, MIES De derde klas van de Juliana- school in 1935 is de foto uit de oude doos die we deze week plaat sen. Inzender is F.A. Wisse, die woont aan de Bosschaartsweg 6 in Ritthem. In het jaar dat de foto werd gemaakt, vierde de school het 25-jarige jubileum. De heer Wisse noemt ons de vol gende namen. Bovenste rij v.l.n.r.: Aarnoud Ba- rentse. Frits Wisse (de inzender) Gilles Bostelaar (overl.). Bram Cijsouw, Daan Cevaal, Adrie Riekwel. Middelste rij v.l.n.r.: onderwijzer G. de Ru (jr.), onderwijzer J. Ma ring, Janna Schout. Marie Kruit hof. Sien Jongepier. Fina den Ex- ter, Betsie de Visser (overl.), juffr. Visser, hoofdonderwijzer G. de Ru (sr.) Overl. Onderste rij v.l.n.r.: Arie v.d. Kaay, Rinus Meulenberg. Ko Kaljouw, Maarten Baljeu. Bram Bolleman, Gerard Heymans, Si mon Vreeke. Ook deze foto kunt u weer bestel len. Hij kost ƒ7,50. U dient dan dit knipsel aan ons te zenden met het geld of een cheque. De cheque svp op naam van onze fotograaf Ruben Oreel. Betaalt U met geld aan te tekenen. Het adres: Postbus dan verplicht de PTT u de brief 5017. 4330 KA Middelburg. Het juninummer van het maand blad Nieuw Zeeland vergelijkt de totstandkoming van het Zeeuws Oorlogsboek met het verhaal van een lijdensweg. De auteur van dat artikel. Kees Slager, stelt na een gesprek met het statenlid Van de Bosse vast, dat het boek enkele tonnen gaat kosten. Dat deze prijs zo hoog ligt heeft er - zo consta teert Slager - alles mee te maken dat er een commissie over de tot standkoming waakt, die op de allerkleinste details let. Het eerste deel van het Zeeuws Oorlogsboek is overigens al ver schenen. Vooral het tweede deel - zo blijkt uit het artikel is een ge weldige lijdensweg. Voorts neemt Nieuw Zeeland de PZC nog maar eens op de korrel. Ook nu weer vond de redactie (alweer Kees Slager) mensen die de Zeeuwse 'monopoliekrant' met graagte in een verdomhoekje zet ten. Deze keer worden de heren Scheltens en Klerk opgevoerd. Het tweetal humanisten vroeg de hoofdredactie om meer aandacht in de krant vanuit een humanisti sche visie, net als de rubriek 'Stemmen uit de Kerken' voor de gelovigen' wekelijks wordt ge schreven. De hoofdredactie - al dus Nieuw Zeeland - had er aan vankelijk wel oren naar. maar kwam later afspraken niet na. "Ik heb me woedend gemaakt en op 't punt gestaan om ze een vrief op poten te sturen", zo wordt de heer Klerk geciteerd. "Maar ach ja. je trekt toch aan het kortste eind". Een nieuwtje in het juninummer is de rubriek Vuulte, naar het voorbeeld van de rubriek Terzijde in Vrij Nederland. Opvallend is trouwens dat de schrijver G.P. Kool weer publiceert. In Nieuw Zeeland schrijft hij "Sprookjes van de neef van de lokomotief, deel 2. Verder onder meer deze maand in Nieuw Zeeland: Rector schorst pacifisten, een brief van een bij standsvrouw (zeer uitvoerig, maar jammer genoeg onder pseudo niem), nieuws over de vijfde kerncentrale bij Doel. het pro gramma van het Festival Nieuwe Muziek en talrijke aardige car toons van Joop Dam. Met betrekking tot de buitenacti viteiten meldt mevrouw Van Son dat het Lentefeest, dat de Vlis- singse Lions Club ten bate van De Schorpioen heeft gehouden, zeker tien mille opbrengt. Inmiddels hebben de Stichting Gezinscontact Zeevarenden en de Vlissingse Rotary Club activitei ten aan boord van de Schorpioen gehouden. Op 6. 7 en 8 juli richten de mensen van De Schorpioen een kraam in tijdens de altijd drukbezochte Vlootdagen in Den Helder; de plaats waaruit het ramschip afkomstig is. 'Zo blijkt weer dat we met heel veel plezier doorrammen om van De Schorpioen een bezienswaar digheid te maken waar menig stad jaloers op zal zijn!' zegt mevrouw Van Son enthousiast.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 13