Cultuurinvloeden Doedelzakspelers: 'wie trommelt er met ons mee?' Districtsgezondheidsdienst ADVERTEREN BIJ DE FAAM - DE VLISSINGER ZIT U GOED ADVERTEREN BIJ DE FAAM - DE VLISSINGER ZIT U GOED Studiekosten Slechts één tamboer in Zeeuwse doedelzakband Ballerina vanlurbo-perforatiemateriaal wneefband in Japan-look. PIX-MIDDELBURG PIX-VLISSINGEN DE FAAM - DE VLISSINGER E E LAN I) IN DE PEN Woensdag 25 april 1984 Tot 15 juni kunnen bij gedeputeerde staten reacties worden ingediend op het beleidsplan recreatie en toerisme. Gedepu teerde en provinciale staten laten die reacties meewegen in hun beslissing, die later in het jaar moet vallen. Ambtelijk plan Doelstelling Indeling Afweging Speerpunten Informatie/in spraak Plan en informatie blad Reacties V- vvT Langeviele 29 Walstraat 64 ABDIJ Onder de titel "Elementen van de cultuur in Zeeland" heeft de werkgroep Historie en archeo logie van het Koninklijk Zeeuwsch-Genootschap der Wetenschappen een jubileu muitgave van het tijdschrift Nehalennia uitgegeven. De uit gave is ter gelegenheid van het vierde lustrum van de werk groep. Vier scribenten, op hun terrein deskundig, hebben aan dacht besteed aan het bouwen in Zeeland (H. Janse), het Zeeuwse in de materiële woon- cultuur (J.H. Kluiver), het "Zeeuwse karakter" (J.J. Te- vel) en aan het echt Zeeuws in de Zeeuwse dialecten (A. de Vin). In het voorwoord van de bundel heeft R.C. Hol geschreven dat het niet de bedoeling is de discussie over "wat is echt Zeeuws" weer te beginnen. Het gaat om invloe den van elders op de cultuur in Zeeland met voorbeelden te on derbouwen en daarin de Zeeuwse elementen aan te wijzen. Wie zich met de geschiedenis van Zeeland in de middeleeuwen bezighoudt, weet dat de invloed vanuit Vlaan deren bijzonder sterk is geweest, maar, zegt Janse, er blijken toch typisch Zeeuws vormen en bouw wijzen te bestaan. "Typisch Zeeuws kan men zeker de in de veertiende eeuw gebruikte bak stenen noemen". Dieprode kleur en veel groen geglazuurde kop pen als gevolg van het bakproces in de oven (invloed van zout). Ook in de bouwvormen en construc ties zijn verschijnselen aan te wij zen die typisch voor de provincie Zeeland zijn. Op het gebied van de meubel kunst was de invloed vanuit het Zuiden ook groot. Kluiver wijst aan dat het niet bleef bij import van meubelen en navolging van de Vlaamse stijl, maar dat men zelf de produktie ter hand nam, waarbij zich een eigen .stijl ont wikkelde. "Een rol daarbij speelde vooral de geleidelijke toepassing van edelhoutsoor- ten, die door de Oostindische Compagnie werden geïmpor teerd. "Over het kunstbezit maakt Klui ver de opmerking "dat er sinds de zeventiende eeuw in Zeeland een belangrijk regionaal kunstbezit is geweest van overwegend Zuidne De gemeenten in Zeeland hebben vorige week een nieuwe versie aangeboden gekregen van het voorstel te komen tot een districts gezondheidsdienst in Zeeland. Aan de colleges van burgemeester en wethouders is gevraagd het ontwerp van de gemeenschappelijke regeling aan de gemeenteraad aan te bieden, opdat tot vaststelling kan worden overgegaan. De bestuurlijke werkgroep die de gemeenschappelijke regeling heeft voorbereid, schrijft aan de gemeentebesturen dat de begroting voor de dienst sluitend is en dat de staatssecretaris van volksgezondheid heeft aangegeven welke posten voor rijksvergoeding in aanmerking komen. In de regeling is rekening gehouden met een aantal opmerkingen vanuit diverse gemeenten bij eerdere behandeling van de zaak. Het is van belang dat de gemeenteraden zich voor 1 juli over de gezondheidsdienst uitspreken, want tot die datum is ƒ1,25 mil joen van het rijk beschikbaar. Is echter op dat moment geen be slissing genomen, dan besteedt de staatssecretaris het geld aan andere projecten in den lande. Tot de taken van de districtsgezondheidsdienst moeten worden gere kend advisering aan de gemeenten over de gezondheidszorg in het algemeen en over taken die in de wet aan de gemeenten en de provincie zijn opgedragr-n op het terrein van de volksgezondheid, bevorderen van samenwerking tussen de diverse instanties die zich in een gemeente met de gezondheidszorg bezighouden (artsen, kruiswerk), opsporen en bestrijden van infectieziekten, controle in o.a. zwembaden en op cam pings, het doen van inentingen, het geven van geneeskundige hulp aan politie en justitie, het doen van lijkschouwingen en werkzaamheden voor de jeugdgezondheidszorg. De bestuurlijke werkgroep heeft een brochure samengesteld met daarin doel en taken van de districtsgezondheidsdienst. De brochure is aan te vragen bij de gemeente Goes, Stadskantoor, Oostwal 31tel. 01100-21212, toestel 113. IEUWS derlandse en Noordnederlandse meesters met een slechts zeer be scheiden inbreng van regionale kunstenaars". Het eigen karakter moet veeleer worden gezocht in een combinatie van invloeden: voor 1650 de Zuidelijke Neder landen, na 1650 vanuit Holland, daarbij ook begrepen de handels betrekkingen met Europese lan den en de gebieden van de Oos tindische Compagnie. Zeeuwen en Zeeuws - een discus sie zonder einde. Het Zeeuws is geen taal. De vraag kan worden gesteld of de Zeeuw opvalt door bepaalde kenmerken. Tevel heeft geprobeerd uit de literatuur een balans op de maken, maar hij komt er niet uit. L.W. de Bree zei het onomwonden: Het is onmo gelijk van een Zeeuwse aard, een Zeeuws volkskarakter te spreken. Hoe komt het, vragen wij ons af, dat juist de "inkomelingen van buiten" zich bijzonder inspannen om het dialect te begrijpen, zich bezighouden met de geschiedenis van eiland of gewest, zich ver bonden gaan voelen met de au tochtonen? De Vin wijst erop dat omgekeerd "de taalinvloed van importbevolking uit de Randstad (en de rest van Nederland) zo groot geworden is, dat met recht naar een evenwicht gezocht moet worden om oorspronkelijke ka raktertrekken van onze Zeeuwse dialecten te bewaren". Inspraak op recreatiebeleid Het plan dat nu ter beoordeling van de bevolking is heeft de status van ambtelijk voorstel; gedepu teerde staten hebben er hun me ning nog niet over gegeven. Basis van het plan is de studie van de Grontmij naar het toerisme en de recreatie in Zeeland en de ont wikkelingsmogelijkheden van die twee terreinen. De Grontmij heeft bij de presentatie een aantal aan bevelingen gedaan: een deel daarvan is terug te vinden in het ambtelijke plan; op sommige punten zijn er afwijkingen. De ontwikkelingsmogelijkhe den van recreatie en toerisme moeten worden gestimuleerd, zij het dat met andere belangen rekening moet worden gehou den. Centraal bij die doelstelling zijn punten als bevordering van de werkgelegenheid, seizoenver lenging, goed gebruik van re creatieve voorzieningen, kwali teitsverbetering, versterking van typisch Zeeuwse elemen ten en uitbreiding van de ver- blijfsrecreatie. Bij dit alles mag niet uit het oog worden verloren dat negatieve effecten voor an dere beleidsterreinen moeten worden vermeden of in ieder geval beperkt. Bij het ontwikkelen van de doel stelling moet goed worden beke ken welke zaken in welke gebie den het best tot hun recht komen. Er wordt onderscheid gemaakt in drie gebieden: de Noordzeekust, de oevergebieden langs de Delta wateren en het achterland. Voor de kuststrook geldt dat de ont wikkelingen in de concentratiege bieden, waar nu al veel recreatie ve voorzieningen zijn, hun beslag kunnen krijgen. Gebieden waar het nog betrekkelijk rustig is, moeten worden gespaard. Het gaat vooral om opheffing van het tekort aan kampeerplaatsen. Langs de oevers van de Deltawa teren moet worden gewerkt aan produktontwikkeling, gericht op vergroting van de aantrekkings kracht. Uitbreiding van dag- en verblijfsrecreatie is er ook hier in de concentratiegebieden moge lijk. In het achterland moeten voorzie ningen worden geprojecteerd bij dorpen en steden of andere loka- ties waarop de recreatie al een stempel heeft gedrukt. Op die manier kan het landelijke gebied verder behouden blijven. Het is niet de bedoeling dat alle onderdelen tegelijk en even ri gorous worden aangepakt. Het plan strekt zich uit tot 1995 en daarom kan volgens een pro gramma worden gewerkt. Het plan gaat uit van de volgorde: seizoenverlenging, het maken van elkweervoorzieningen, het stimuleren van goedkope lo- gies-accommodatie en ontwik keling van doelmatige toeristi sche organisatie en promotie. Tegelijkertijd moet op korte termijn het tekort aan toeristi sche standplaatsen worden weggewerkt. De seizoenverlenging, het maken van elkweervoorzieningen en de realisering van goedkope logies- accommodatie worden op vier plaatsen - speerpunten - gecon centreerd: damaanzet Brouwers- dam (bij Scharendijke), Neeltje Jans, Vlissingen en Cadzand. Bij de Brouwersdam en Cadzand gaat het om versterking van het huidi ge recreatieve gebeuren; bij Vlis singen staat voor van de stad een trekpleister te maken gedurende alle seizoenen, terwijl Neeltje Jans een nationaal en internatio naal attractiepunt moet worden - een sterk instrument in de pro motie. Op drie plaatsen in de provincie worden informatie/inspraaka vonden belegd. Het beleidsplan recreatie en toerisme zal er wor den toegelicht en er is ruimte voor discussie. De bijeenkomsten wor den gehouden in Middelburg, maandag 7 mei, Concert- en Gehoorzaal, Verwerijstraat; Oostburg, donderdag 10 mei, De Eenhoorn, Markt 1; Haamstede, maandag 28 mei, dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22. Alle bijeenkomsten zijn om half acht 's avonds. Het wordt op prijs gesteld wanneer men zich vooraf aanmeldt voor een der avonden. De aanmeldingen worden ingewacht bij het bu reau voorlichting van de pro vincie, tel. 01180-31395. Het ambtelijke beleidsplan re creatie en toerisme is voor 1 5,— te koop bij het bureau recreatie van de provincie, tel. 01180-31493. Van het plan is een informatieblad gemaakt met de voornaamste gegevens Dit blad en de informatiebladen met een samenvatting over de Gront- mij-rapporten zijn verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie, tel01 1 80-31 3 9 5 Behqlve de reacties die op de informatie- en inspraakavonden kunnen worden gegeven, is er de mogelijkheid schriftelijk een mening te geven. Die schrifte lijke reacties moeten worden gericht aan gedeputeerde sta ten van Zeeland, postbus 6001 4330 LA Middelburg. Zoals gezegd moeten alle reac ties voor 15 juni bij de provincie binnen zijn. Bij de stichting Zeeuws studie fonds kunnen aanvragen worden ingediend om een bijdrage in de studiekosten. Om voor een bijdrage in aanmer king te komen, geldt de voor waarde dat de student als Zeeuw te boek staat. Mensen die van buiten de provincie in Zeeland komen studeren, vallen niet onder die termen. Een ander, minstens zo belangrijk criterium is de fi nanciële draagkracht van de stu dent of zijn ouders/verzorgers. Het Zeeuws studiefonds verstrekt doorgaans renteloze voorschotten aan studenten die niet of maar in beperkte mate kunnen rekenen op steun van het rijk, hetzij via een rijksbeurs of - een - studietoelage. In het laatste geval moet worden gedacht aan vormen van particu lier onderwijs of aan uitwonende studenten die een middelbare be roepsopleiding volgen en nog geen 21 jaar zijn. In beginsel komen alle opleidin gen in aanmerking voor een bij drage uit het Zeeuws studiefonds. Een uitzondering wordt gemaakt voor studies in het buitenland, maar daar staat weer tegenover dat opleidingen in België wel kunnen worden gefinancierd. Aanvraagformulieren voor het Zeeuws studiefonds zijn ver krijgbaar bij de gemeentehuizen in Zeeland, de gewestelijke ar beidsbureaus en bij het secreta riaat van het fonds. Bij het se cretariaat kan bovendien nade re informatie worden ingewon nen. Het is gevestigd in het ge bouw van het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland, Dam 31 Middelburg, tel. 01180-33024, toestel 51. De openingstijden zijn van 8.30-12.30 uur. De aanvragen voor de studie kostenvergoeding moeten voor 1 september binnen zijn. Aan vragen die na die datum worden ontvangen, worden niet in be handeling genomen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Wat doet een doedelzakband in Nederland? Antwoord: muziek is internationaal. Dus is het ook vol komen gelimiteerd om de (Schot se) klaagzang uit varkensblazen in Zeeland te introduceren. Althans zo dacht een groepje enthousias telingen in de nazomer van 1980. gelinspireeerd door de Schotse Week. Die liet de Recreatieraad in Vlissingen in de zomer van dat jaar plaatsvinden. Nu. anno 1984, re peteren reeds 12 mannen en vrou wen wekelijks op een speelpijpje (practise chanter) om straks, als de met schotse ruit behangen blaas eenmaal is aangeschaft, al enigs zins een gezellig wijsje te kunnen spelen. Jan Jacobs, functionaris van de Recreatieraad, steunt de groep met de naam Eerste Zeeuwse Doedelzakband. Hij speelt zelf niet mee. "Na de Schotse week sprak een aantal mensen me aan. De Schotse band die hier op be zoek was. had indruk gemaakt. Die mensen stelden voor om ook in Zeeland een dergelijke band op te richten. Van mijn bestuur kreeg ik toen toestemming om de groep professioneel te begeleiden. Dat houdt in dat ik de administratie voer en de groep hel bij juridische zaken zoals de club gieten in een verenigingsvorm". Onder de doedelzakspelers zijn zowel ervaren spelers als absolute nieuwelingen die geen noot kon den spelen. Reeds geruime tijd instrueren de twee ervaren spelers - Leen Jobse uit Oostkapelle en Bil Dobson uit Middelburg - de nieuwelingen. Over een jaartje of wat hoopt de club zich te presen teren. Regelmatig oefent de gehe le groep samen in de Jan Ligt- hartschool in Vlissingen. Het groepje doedelzakspelers dat regelmatig samen oefent in de Jan Ligthartschool. Individueel oefenen de leden bij instructeurs. (Foto Ruben O reel). Behalve doedelzakken heeft de Eerste Zeeuwse Doedelzakband echter ook een aantal tamboers nodig. Tot op heden meldde zich er nog slechts één. "In totaal zijn er minstens acht nodig. Een band van twintig mensen is een prima bezetting", zo weel Jacobs. Ondanks deze povere bezetting heeft de in Vlissingen geconcen treerde doedelzakband toch al op tie genomen op de complete tam boersuitrusting van de Beatrix Pi pe Band in Hilversum. Zoveel ver trouwen heeft de groep in de toe komst. Onlangs is een actie ges tart die de naam kreeg 'Wie trom melt er met ons mee?' "Trommelen in een doedelzak band vraagt een hele andere tech niek. Bij de Nederlandse drum bands valt de maatslag altijd op de eerst tel. Bij deze muziek komt de maatslag pas veel later". Jacobs concludeert hieruit dat wellicht tamboers van andere bands juist daarom niet zo snel genegen zijn zich te melden bij de Zeeuwse doedelzakband. Maar, zo voegt hij daar aan toe, de trommel maakt evenveel muziek als de doedelzak. Het is niet uitsluitend ter ondersteuning. Tegelijk met de voorbereidingen om de status van vereniging te kunnen aannemen, heeft de groep een aanvraag om een financieel ruggesteuntje gevraagd bij het Anjerfonds, de provincie, enkele Zeeuwse bedrijven en service- clubs. "Die steun is broodnodig, willen we niet een elitair clubje worden. Een doedelzak kost na melijk om en nabij de 1100 gul den. Een trommel rond de 700 gulden. Veel mensen die een uit kering hebben kunnen dat geldt niet zelf opbrengen. Ook die mensen moeten een kans krijgen". Wie interesse heeft om lid te wor den van deze jonge club, kan con tact opnemen met deeigenaren van de volgende telefoonnummers: 01184-16674, 01184of 01180- 37486.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 17