Keïtc ZONNEVELD BESTAA T 75 JAAR uit liet zakenhert Schoolfoto uit de oude doos André en Elke Slik: 'We beschouwen dit als een mijlpaal in ons zakenleven' DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 april 1984 Helemaal los Feest Snel handelen ZEEUWSE WIJNIMPORT NU OP EEN PLAA TS Exclusief Culturele raad Jaap van der Scheur Play Back-show Toertocht Oranjeloop Martelingen FIOM Zeeland Fietsen graveren Kledingbeurs Eén-oudergroep Miniatuur Walcheren Modelvaargroep Nationale expositie Arthropodarium Vogelruilbeurs Profwielrennens Basketbal-instuif Vakantiekamp Fotowedstrijd Spanje Dromen Stille kring Hond mogen zijn Vakantie Vogelbeurs Paasloop Paasdienst Van sanatorium tot 'cafetaria' Afgelopen zondag was het precies 75 jaar geleden dat mejuffrouw Elisabeth Dina van den Broecke in Domburg het zeehospitium Zon neveld stichtte. Vandaag (woens dag 18 april) wordt die nobele daad herdacht met onder meer de pre sentatie van het jubileumboek 'Zonneveld 1909 - 1984', aan de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Aanvankelijk was Zonneveld een inrichting voor on- of minvermo gende aan tbc lijdende kinderen. Als kindersanatorium heeft de in- Niettemin is er nog slechts één derde van de kinderen intern. "Belangrijk is dat zowel het on derwijs als de behandeling op el kaar zijn afgestemd", benadrukt Rob van IJssel, hoofd van de school op Zonneveld. "Het on- derwijsteam en de therapeuten hebben regelmatig contact met elkaar. Ze weten van elkaar hoe een kind in elkaar zit en waar er problemen zijn". Momenteel verblijven rond de 65 kinderen intern op Zonneveld. Zij wonen op Zonneveld en gaan er naar school in de kleine klasjes van soms nog geen tien leerlingen. In de klas is een onderwijzer en lijke handicap. "Maar", zo be zweert sociaal-pedagoog Zant, "kinderen met een ingrijpend li chamelijk handicap hebben veelal ook een geestelijke achterstand. Wij doen er dan ook alles aan om de kinderen bijvoorbeeld te leren zich zelfstandig voort te bewegen. "Dat kan varieren van een drie wieler tot een electrisch aange dreven rolstoel. Naar mijn opvat ting zou het vermogen om zich geestelijk te ontwikkelen nog eens extra gestimuleerd kunnen wor- gaat. Neen, over een termijn kan ik niks zeggen. De ontwikkeling kun je niet van te voren in jaren uitdrukken". Dc vr^ag doemt dan onmiddellijk op, of de geestdriftige bezuinigin gen Zonneveld en aanverwante instellingen niet in de richting van het 'cafetaria' dwingen. "Van be zuinigingen hebben we nog niet zoveel last, maar we voelen het wel", constateert Rob van IJssel. "Het vervoer staat wat onder druk. Dat wordt momenteel kri tisch bekeken. Op zich vind ik dat trouwens logisch. Het geld hoeft niet over de balk te worden ges- ïonneveld: vroeger een sanatorium met verpleegsters in steven schorten. Foto uit het jubileumboekje). teurig witte ge- Zonneveld: tegenwoordig de kinderen zo zelfstandig mogelijk te laten omgaan met hun lichamelijke handicap. (Foto John Siwabessy). stelling destijds een belangrijke rol vervuld. Toen in de jaren vijf tig tbc werd teruggedrongen, ver anderde de doelstelling. Er werd meer aandacht besteed aan de re validatie van kinderen. In 1957 kwamen de eerste kinderen bin nen met restverschijnselen van kinderverlamming. Een jaar later werden dc eerste spastische kin deren opgenomen. In 1967 werd het sanatorium geheel opgeheven. En zo bleef Zonneveld in ontwik keling, parallel aan de ontwikke ling in de gezondheidszorg en die in d emaatschappij. "We hebben ons los kunnen maken van het ziekenhuis-idee", zegt sociaal-pe dagogisch directeur Roelf Zant. "Ons streven is er op gericht de kinderen zoveel mogelijk in hun huiselijke situatie te laten leven. Soms kan dat echter niet door allerlei omstandigheden". Als oorzaken voor dat niet kunnen noemt hij onder meer het grote aantal echtscheidingen, waardoor één ouder er niet ook nog een ge handicapt kind bij kan hebben. een assistent(e). Verder is een groep van meer dan vijftig leer lingen, die na de school naar huis gaat. Ook is er nog een 25-tal ge handicapte peuters aanwezig. Verder komt er nog een aantal van tien kinderen regelmatig op Zonneveld voor uitsluitend thera pie. De jeugd van Zonneveld is er om allerlei redenen; in de meeste gevallen vanwege een lichame- den, als de kinderen zo goed als helemaal los zouden komen van instellingen als Zonneveld. Ik maak wat dit betreft wel eens het vergelijk tussen een restaurant en een cafetaria waar je zo een fri- kandel uit de muur trekt. Zonne veld is nog teveel een restaurant waar het kind wordt bediend. Ik heb de overtuiging dat Zonneveld in de toekomst die richting uit meten. Maar kinderen die het echt nodig hebben zullen vervoer van en naar Zonneveld om hun aan gepaste lessen te kunnen volgen, blijven houden". Ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan is er tot eind november feest op Zonneveld. Vandaag (woensdag 18 april) gaat de voor lichtingsfilm 'Zonneveld' in pre miere tijdens de feestelijke bij eenkomst. Zaterdag 5 mei is er een reünie voor de verpleging die er werkte tussen 1946 en 1949, don derdag 31 mei is er van 10 tot 16 uur een Open Dag. Half juni ver schijnt het jubileumboekje 75 jaar Zonneveld en op vrijdag 22 juni wordt een studiebijeenkomst ge houden. net als op zaterdag 8 september en vrijdag 12 oktober. Begin november is er een thema avond en op vrijdag 30 november vindt er op Zonneveld een sym posium plaats voor verwijzers en instellingen. De Middelburgse leraar MO li chamelijke opvoeding, André Slik en zijn vrouw Elke Slik-Rüchel vormen een ideale combinatie. Hij is verrukt van wijn en zij is een uitgekiende zakenvrouw. Officieel vormt het tweetal nu al vier jaar de Zeeuwse Wijnimport cv. Hij als adviseur en mevrouw houdt de za kelijke touwtjes in handen. Vorige week woensdag 11 april openden zij een nieuw gebouw aan de Kle- verskerkseweg 16 in het hartje van het Middelburgse industrieterrein. En daarmee kwam een eind aan de opslag her en der, waarbij vooral de garage naast het woonhuis van het echtpaar Slik een curieuze wijnopslagplaats genoemd kan worden. Met graagte laat Elke Slik het woord aan haar man. Zij is van Duitse afkomst en hij kan het be ter, zegt ze. En dat komt ook van pas. Het is namelijk André Slik er niet om te doen zijn in twintig jaar tijd verzamelde wijnkennis uit sluitend voor zichzelf te gebrui ken.. Op vele plaatsen in Zeeland was hij reeds een welkome gast om lezingen te houden. En wie hem ooit heeft gehoord, weet na afloop 'er over mee te praten', zo helder en duidelijk zijn de uiteen zettingen van dc veel gevraagde heer Sljk. "Mijn hobby is dan ook zo gegroeid, dat ik het nu mijn beroep kan noemen". "We beschouwen dit nieuwe ge bouw als een mijlpaal in ons za kenleven", zegt Slik. "Totnutoe gebruikten we naast onze garage vooral de opslagruimte van de Vege. Die werd ons opgezegd. We moesten toen snel handelen. We hebben nog een beroep gedaan op de medewerking van het Zeeuwse bedrijfsleven. Behalve aanbiedin gen om een pakhuis voor enkele tientallen duizenden per jaar te huren, kwam daar verder niets uit de bus. Maar binnen de kortst mogelijke tijd beschikten we hier in het industrieterrein over een lap grond om deze loods te bou-, wen". De bouw van de loods verliep su persnel. Binnen drie weken was het gebouw gebruiksklaar. De af metingen bedragen ongeveer veertig bij twintig meter. De wan den, die gebouwd zijn rond een stalen constructie, bestaan uit ijzer (buitenkant) en aluminium (bin nenzijde). Het geheel is uiterst degelijk geïsoleerd, zodat we hier een constante temperatuur van om en nabij de 10 graden celcius kunnen houden; zowel 's zomers als 's winters. En dat is een prima temperatuur voor de wijn". Voor wat betreft de wijn kan de Zeeuwse Wijnimport cv putten uit een voorraad van minimaal 200 uitgelezen soorten. Minimaal zes tig soorten komen uit Duitsland en het overige deel uit Frankrijk. Voordat het echtpaar Slik wijn te koop aanbiedt, wil het eerst weten wat er allemaal achter zit. Tijdens vakanties - zo ontvouwt de advi seur - nemen ze er een kijkje. En zo heeft men ook beslag weten te leggen op een exclusieve wijn. namelijk die van het Franse huis Devignes. "Ik liet een advertentie zetten met de vraag naar een huis dat wijn naar Nederland wenste te exporteren. Uit de berg reacties koos ik dit als eerste. Het klikte meteen. Verder zoeken was niet nodig. Behalve Amsterdam en omgeving heb ik de exclusieve importrechten in Nederland van Devignes". Het Middelburgse echtpaar is er trots op dat diverse restaurants van niveau hun wijn afnemen. Daarnaast is de Olau Line de grootste klant met zo'n 14.000 Hessen per jaar. "Maar we hebben ook goedkopere wijnen in voor raad. Maar allemaal in de fles. Zelf bottelen doen we niet. Ik sta garant voor elke kwaliteit. Ook met de goedkopere wijnen, is ge garandeerd niet geknoeid". Het echtpaar Slik brengt een toast tijdens de drukbezochte openingsreceptie (Foto John Siwabessy) Een groot aantal subsidieverzoe ken komen donderdag 19 april aan de orde tijdens de vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg. De leden van de raad buigen zich tijdens de vergade ring, die om twee uur begint, over verschillende aspecten op het ge bied van cultureel toerisme, edu catief werk. wooncultuur, beel dende kunst. Theater en letteren, muziek en cultuurbehoud. De le den van de raad komen samen in het gebouw van de stichting Zee land aan de Dam 31 in Middel burg. De voorzitter van de ambtena renbond ABVA/KABO, Jaap van der Scheur, komt vanavond (woensdag) naar Vlissingen. In gebouw Het Anker aan de Bone- dijkestraat praat hij vanaf half acht over de 'sociale zekerheden', Van der Scheur is te gast bij de afdeling Vlissingen van de FNv, die vanavond haar jaarvergade ring houdt De FNV-leden praten onder meer over het beleidsplan van de afdeling. Henny Huisman presenteert zon dag 22 april een voorronde voor zijn televisieprogramma Play Back show. Deze voorronde wordt gehouden in discotheek De Hooi zolder aan de Grindweg 6 tu-sen Zoutelande en Westkapelle. Tien kandidaten treden er in op. De twee besten gaan door naar een halve finale en de acht besten daarvan komen uiteindelijk in de maandelijkse televisie-uitzending. De jury bij de voorronde bestaat uit regisseur Nico Hiltrop, zange res Maria Verano en een journa list van de regionale pers. De voorronde begint om half twee 's middags. Taveerne 'Het Koper Galjoen' aan het Damplein in Middelburg houdt zondag 6 mei een toertocht over 60 of 120 kilometer. De deelnemers kunnen zelf de af stand kiezen. De start is tussen negen en twaalf uur-'s morgens vanaf 'Het Koper Galjoen'. Het zijn 'vrije toertochten die aan de hand van een routebeschrijving worden gereden. De toerclub van 'Theo Middelkamp' is bij de or ganisatie betrokken. Voor de deelnemers die een herinnering aan deze tocht willen is een in schrijfgeld van vijf gulden ver schuldigd. Traditiegetrouw houdt Zeeland Sport op 30 april de Oranjeloop in en rond het Nollebos. Inschrijven vanaf 10.15 uur op het parkeer terrein naast de oprit naar de boulevard. De kleine loop van 2.5 km start om 11.00 uur en is gratis voor kinderen t/m 12 jaar. De grote loop van 7.5 km start om 11.15 uur. Het inschrijfgeld be draagt 3,— Elke deelnemer ontvangt een herinneringslint. Bij de finish wordt een wedstrijdklok opgesteld. 'Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook', is het thema van een actie van Amnesty International. In een rapport van Amnesty staat, dat de regeringen van 98* landen over de gehele wereld martelingen al dan niet oogluikend toestaan. Amnesty International wil dan ook, dat de Verenigde Naties het ontwerp verdrag tegen martelen snel aan nemen. In Zeeland is de organi satie actief met voorlichtings stands. Op 21 april staat een Am- nesty-kraam in de Lange Delft in Middelburg; op 28 april op de braderie van Renesse. Op 1 en 5 mei wordt de kraam opgesteld in Goes en op 26 mei op de jaar markt in Oost-Souburg. Amnesty geeft verder acte de presence tij dens de tentoonstelling 1933- 19NU, die vanaf 27 april wordt gehouden in de Wandelkerk in Middelburg. De stichting FIOM Zeeland, een organisatie tot hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap, heeft het jaarverslag over '82-'83 uitgebracht. In het verslag is veel informatie opgeno men over 'afstand doen ter adop tie', 'zelfhulpgroepen van alleen staande ouders' en 'structurele hulpverlening'. Belangstellenden kunnen contact opnemen met FIOM Zeeland, Varkensmarkt 1 in Middelburg 01180-27311. De groep Veere van de rijkspolitie wil de fietsen graveren van de in woners van de gemeenten Veere, Arnemuiden en Domburg. In to taal verwacht de politie een aan bod van 7000 rijwielen. Voor het graveren van deze rijwielen zoekt de politie vrijwilligers, die hun eventuele uitkering overigens mogen behouden. Het graveren vindt plaats in de derde en vierde week van mei. Vrijwilligers kun nen zich opgeven bij de groep Veere van de rijkspolitie Burg Dregmanstraat 21 in Serooskerke. telefoon 01189-1910. Schone en goed draagbare kle ding kan woensdag 25 april wor den ingeleverd in de Nutskleuter- school aan de Julianalaan in Vlis singen. De dag erna probeert de afdeling Vlissingen van de UW deze kleding te verkopen. Dit ge beurt tussen tien en vier uur. In leveren is mogelijk van drie tot acht uur. De aanbieders van de kleding krijgen 75 procent van de taxatieprijs, de rest komt ten goe de aan de UW. FIOM Zeeland'begint donderdag 3 mei met een één-oudergroep in Vlissingen. De groep is bedoeld voor alleenstaande moeders en vaders die met anderen die in een vergelijkbare situatie verkeren, ervaringen willen uitwisselen. Zo kunnen zij hulp en steun krijgen met elkaar om de nieuwe levens situatie die een scheiding met zich mee brengt, te aanvaarden en te verwerken. De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds in Het Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen, Inlichtingen 01180-27311. Gedeputeerde J.B. Ventevogel verricht donderdag 19 april de of ficiële openingshandeling waar mee Miniatuur Walcheren aan het 31-ste seizoen begint. Zoals bekend heeft Miniatuur Walche ren een 'face-lift' ondergaan. Het achterstallig onderhoud is voor het grootste deel weggewerkt en ook de ingang is verplaatst. Die ligt nu ter hoogte van de muziek- kiosk in het plantsoen aan het Molenwater. De gedeputeerde opent Miniatuur om vier uur 'smiddags. Miniatuur is vanaf vrijdag 20 april dagelijks geopend van half tien tot zes uur 's avonds. De modelvaargroep Vlissingen houdt dinsdag 24 april haar op richtingsvergadering. die om acht uur begint in Het Woltershuis aan de Hogeweg in Vlissingen. De commissarig van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, opent vrijdag 27 april de nationale ten toonstelling 'Verzet en Vervolging 1933- 19NU'. De expositie is op gezet door het Comité Nationale Viering Bevrijding. De tentoon stelling wordt ingericht in de Wandelkerk in Middelburg. Er zijn enkele aspecten uit de jaren 1940-1945 aan toegevoegd. Ook de bekroonde inzendingen van een wedstrijd onder de Zeeuwse jeugd over het thema 'bevrijding en verdraagzaamheid' zijn te zien. Aan de opening gaat een officiële bijeenkomst in de Statenzaal vooraf, die alleen toegankelijk is voor genodigden. De repticlcnzoo Iguana in Vlis singen is uitgebreid met een arlh- ropodarium. Gedeputeerde J.D. de Voogd opent dit nieuwe deel van de reptielenzoo met een toes praak. Lennart Koelewijn, leer ling van de Ichtusschool in Vlis singen, neemt de openingshande ling voor zijn rekening. Lennart doet dit donderdag 19 april om kwart over zeven 's avonds. Na de toespraak van de gedeputeerde volgt een receptie. De vogelhoudersvereniging Zanglust in Arnemuiden heeft besloten om een extra koop- en ruilbeurs te houden. Voor dit doel staan de deuren van de Groen markt zaterdag 21 april tussen één. en vier uur open. Iedere kweker kan aan de koop- en ruilbeurs deelnemen. Zeeland telt vier professionele wielrenners. Jan Raas, Cees Priem. Jos Schipper en Heddy Nieuwdorp zijn dit seizoen zes keer in hun eigen provincie te be wonderen. Zij nemen deel aan de volgende Zeeuwse wielerkoersen: 19 mei Ronde van Midden-Zee land met start in Vlissingen en fi nish in Goes, 9 juni Kloosterzan- de, 11 juni Hansweert, 30 juni Kruiningen, 27 juli Kwadendam- me en 12 augustus 's Heerenhoek. Hel internationale wielercircus is overigens ook op 31 mei in Wouw, op 6 augustus in Roosendaal en op 16 oktober in Putte/Kapellen te bewonderen. Jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar kunnen woensdag 25 april deelnemen aan de basketbal-in stuif van de Basketbalvereniging Souburg. Van 10 tot 12 uur kun nen zij in de Van Dyuvenvoorde- zaal in Oost-Souburg spelender wijs kennis maken met de basket- balsport. Als deze kennismaking goed bevalt, mogen de jongeren vrijblijvend nog vier weken met de vereniging meetrainen. De in stuif staat onderleiding van gedi plomeerde trainers. Inlichtingen bij Tom Joziasse, 01184-63169. Kinderen uit één-oudergezinnen mogen deelnemen aan het vakan tiekamp, dat Humanitas Zeeland deze zomer voor de derde keer wil houden. Het vakantiekamp, be doeld voor kinderen van 6 tot en met 10 en van 11 tot en met 14 jaar, wordt gehouden tussen Vrouwenpolder en Veere. Alle nadere gegevens vertelt René Beenhouwer die te bereiken is via 01184-64955 (alleen tussen 17 en 18 uur). De vereniging van Spaansspre kenden in Zeeland (Circulo Cul tural de hablo Espanol) heeft een fotowedstrijd uitgeschreven, waaraan iedereen die naar Spanje of een Spaanssprekend land op vakantie gaat, kan meedoen. De leukste, mooiste en meest origine le foto die in het Spaanssprekend land wordt ge' maakt, worden be kroond. In de jury zitten gedepu teerde J.P. Boersma. fotojourna list Ruben Oreel, Ineke de Haan van bureau Culturele zakn in Middelburg en Garcia Martinez, bestuurslid van de Circulo. Foto's moeten vóór 1 september worden gezonden naar de Circulo, Post bus 7075. 4330 GB Middelburg. Nadere inlichtingen geeft T. Meyeren. 01180-36162. 'Dromen bevatten een schat aan inzichten en informatie over ons leven' meent het Surati Rajneesh Meditatie Centrum aan de Brak straat in Middelburg. Daarom or ganiseert het centrum een reeks bijeenkomsten om 'met dromen te leren werken'. Aan deze bijeen komsten gaat vrijdag 27 april een informatieavond vooraf, die om acht uur in het centrum begint. Nadere informatie kan worden verkregen bij het centrum, tele foon 01180-38198. De vredesbeweging in Middel burg protesteert zaterdag 21 april weer door middel van een stille kring tegen de kernwapenwed loop tussen Oost en West. De stille kring, een zwijgende vorm van protest, wordt tussen half twaalf en twaalf uur gehouden op de hoek van de Lange Delft en de Koorkerkstraat in Middelburg. 'Hond mogen zijn in een mensen wereld' is het thema van een con tactavond van de Kynologenclub Zeeland. De avond wordt gehou den in de -Kastanje in Klooster- zande en begint om acht uur. De heer J. Th. Lubbers houdt een le zing over het nut van de opvoe ding en opleiding van honden en de manier waarop dit kan.gebeu ren. Nu het vakantieseizoen weer voor de deur staat heeft het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering opnieuw de folder 'Vakantie en sociale verzekering' uitgegeven. In de folder staan wetenswaar digheden over wat te doen bij ziekte in het buitenland. Ook gaat het boekje in op de zaken die uit- kerings-gerechtigden aangaan wanneer zij op vakantie gaan. De folder is verkrijgbaar bij het voorlichtingscentrum in Amster dam, telefoon 020-448418. De Vlissingese vogelhoudersver eniging De Vogelliefhebbers houdt zaterdag 21 april de maan delijkse vogelruil- en -koopbeurs op het adres Gerbrandystraat 46 in Vlissingen. De beurs is geopend van half tien tot twaalf uur. Ook dit jaar weer verzorgt de buurtvereniging Van Duiven voorde op paasmaandag een paasloop te Oost-Souburg. Gelo pen kan worden over de afstanden 2,5 5 en 10 kilometer. Gestart wordt bij het buurthuis De Schuur aan de Middelburgsestraat 113. waar de deelnemers ook kunnen inschrijven. Aanvang van de prestatieloop is 11 uur. De paasdienst in de Ontmoe- tingskerk aan de Oosterschelde- straat in Middelburg - zondag morgen 22 april krijgt een extra feestelijk karakter door de mede werking van het Middelburgs Kamerkoor onder leiding van Pe ter Arts en de trompettisten Ro nald Baljeu en Dagevos. Zij spe len werke van Melchior Franck en Hugo Distier. Er is ook een ruime creatieve inbreng van vooral jon ge gemeenteleden. De paasdienst staat open voor iedereen. De dienst begint om tien uur. AAP, NOOT, MIES De honderdste foto in deze rubriek is deze van de School met de Bijbel te Gapinge en werd gemaakt in. 1927. De inzendster, mevrouw N.T. van de Veere-Franse, ze woont aan de Rijnstraat 4 in Mid delburg, kreeg van de redactie van dit blad een kleine attentie: de in gezonden foto vergroot en keurig ingelijst. Mevrouw van de Veer noemt ons de volgende namen: Bovenste rij van links naar rechts: Kees Pauwe. Cor Houterman. Andries Louwerse, Neeltje v.d. Bosse. Tweede rij: Marie Versluis. Mees ter Oranje, Ko Wondergem, On bekend. Ko Goedbloed Pzn.. Jan Louwerse, Joost Breel, Simon Siemense, Ko Dingemanse, Bas Ardense. 2 onbekend. Cor Franse. Ko Goedbloed. hoofdmeester Verhage. Onderste rij Piet en Gerrit Verha ge. Piel Boon. Corrie Corbijn. Maatje van Tatenhove, Marie Goedbloed. Susan Koppejan, Pietje Suurmond. Susan Louwer se. Greta Suurmond, Tine Meyer. Lefina Houterman, Tinie van Maldegem. Tannetje Maas, Bets Melse, Anne Koppejan, Nel Franse. Lentje v. Tatenhove. Greta Boon. Helemaal beneden: Leintje Pou- wer. Ko Meyer, Ko Louwerse. Ook deze jubileumfoto' kunt u weer bestellen bij de redactie van dit blad. U dient dan dit knipsel aan ons te zenden met J" 7.50. Be talen kunt u met een cheque (svp op naam van Ruben Oreel. onze fotograaf) of met geld. Betaling met geld dient te worden aange tekend. Het adres: de Faam de Vlissinger. Postbus 5017,4330 KA, in Middelburg.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 7