informatiepagina van de gemeente vlissingen 11 £3 II Culturele minderheden in Vlissingen Zwembad in paasvakantie extra open Straatgeveltuintjes Scheldebuurt I Wat ligt ter inzage V rijdag en maandag wordt geen huisvuil opgehaald Informatiehoeken Huurwoningen in voormalig arsenaal Paardenstraat en militair hospitaal Koopavonden twee keer op donderdag DE VLISSINGER Woensdag 18 april 1984 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-15100, toestel 333, 335 en 337. O.a. Surinamers, Molukkers en Marokkanen Deze week verscheen de gemeentelijke nota "Van buitenstaander tot me deburger". In de nota staat in ontwerp het beleid omschreven dat burge meester en wethouders voorstaan ten aanzien van de culturele minderhe den in Vlissingen. Het gaat daarbij om Surinamers, Antillianen, Molukkers, Spanjaarden, Portugezen, Turken, Grieken, Marokkanen, Joegoslaven, Kaap Verdianen, woonwagenbewoners en vluchtelingen. Op het ontwerp- beleidsplan is inspraak mogelijk. Werkloosheid Huisvesting Gemeentelijke diensten maan dag en vrijdag gesloten Onderwijs Religie en cultuur Commissie minderheden Meer weten? Commissies vergaderen De inspraak Woonerfplan Slijkstraat en omgeving gereed Dl \U ^fafta Aanvragen Bouwaanvragen Even bijpraten met burgemeester Westerhout Nationale Herdenking Loodsensociëteit IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL <*i Bijna 5 procent van de Vlis- singse bevolking bestaat uit personen behorend tot deze bevolkingsgroepen. Daarvan vormen de grootste aantallen de Surinamers (850 personen), de Molukkers (600), de Marok kanen (338), de Joegoslaven (215), de Antillianen (100), de woonwagenbewoners (76), de Turken (57) en de Spanjaarden (24). De Marokkanen, Joego slaven en Turken wonen in Vlissingen vooral in de wijken Scheldebuurt, Bonedijke en Bloemen- en schildersbuurt. De meeste Surinamers en Antillia nen wonen in Paauwenburg en Bossenburgh. De meeste Mo lukkers wonen in de "Molukse wijk" van Oost-Souburg terwijl de woonwagenbewoners alle maal in de woonwijk "De Wind hoek" wonen. Al deze zogenaamde culturele minderheden kennen hun spe cifieke problemen of kennen dezelfde problemen als Neder landers in verhevigde mate. Eén van die problemen is de werkloosheid die onder de minderheden aanzienlijk groter is dan onder de Nederlanders. Zo is het werkloosheidsper centage onder de Surinamers en Turken in Vlissingen erg hoog. Om hieraan iets te doen stellen b w in hun nota o.a. voor de scholing en opleiding van culturele minderheden te trachten te verbeteren en de discriminatie van deze groepen tegen te gaan. Hierbij is een sti mulerende rol weggelegd voor het arbeidsbureau. Ook kunnen er wellicht werkgelegenheids projecten voor bepaalde groe pen worden ontwikkeld. Het rijk, de provincie en de ge meente zouden hierbij een "voorbeeld-functie" kunnen vervullen. Hierbij moet echter wel bedacht worden dat ook bij de overheid de werkgelegen heid terugloopt. Ook willen b w bezien in hoeverre vrouwen uit culturele minderheidsgroe pen betrokken kunnen worden bij functies in de gezondheids zorg en de maatschappelijke dienstverlening en vinden zij dat onderzocht moet worden hoe (thuiszittende) vrouwen uit deze groepen betrokken kun nen worden bij de vervaardi ging van handwerkprodukten, die via verkoopbeurzen kunnen worden verkocht. In Vlissingen is geen sprake van een bewust spreidingsbeleid. Ook in de minderhedennota gaan b w ervan uit dat ieder een, dus ook de culturele min derheidsgroepen, het recht Voor een frisse duik is de zee nu nog wel erg fris. Wie echter de komende week op deze manier toch eens lekker wat ontspanning wil zoeken biedt het zwembad een goed alternatief. De openings tijden voor vrijzwemmen zijn er (met uitzondering van de erkende feestdagen) voor verruimd, dus: wat let u? De openingstijden voor vrij zwemmen zijn de komende an derhalve week als volgt: vrijdag 20 april09.00 tot 12.00 uur, 13.00 tot 15.30 uur en voor volwassenen van 20.30 - tot 21.30 uur; zaterdag 21 april: 14.00- tot 16.00 uur; zondag 22 april: gesloten maandag 23 april: gesloten dinsdag 24 april: 13.00- tot 15.30 uur woensdag 25 april: van 09.00- uur en van 20.30- tot 21.30 uur; donderdag 26 april: van 09.00tot 12.00 uur (het dame suur vervalt daarmee), 13.00- tot 15.30 uur en van 20.00- tot 21.00 uur. vrijdag 27 april: van 09.00- tot 12.00 uu van 13.00- tot 15.30 uur en voor volwassenen van 20.30tot 21.30 uur; zaterdag 28 april: van 14.00- tot 16.00 uur; zondag 29 april: van 10.30- tot 12.00 uur; tot 12.00 uur, 14.00- tot 15.00maandag 30 april: gesloten. In verband met de feestdagen zijn komende vrijdag (Goede Vrijdag) en maandag (tweede Paasdagal le gemeentelijke diensten en in stellingen gesloten. Dinsdag kan men weer op de normale tijden in het stadhuis en bij de diensten daarbuiten terecht. De gemeente beheert vijf infor matiehoeken. Daar kunt u niet alleen stukken voor raads- en commissievergaderingen aan treffen, maar ook vele folders over uiteenlopende onderwer pen, de culturele agenda en dergelijke. De informatiehoeken zijn, naast die in het stadhuis, onderge bracht in de volgende gebou wen: voorkom sakkenrollerij i i - de openbare bibliotheek aan de Spuistraat, geopend 's maandags van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zater dags van 10.00- tot 12.30 uur, donderdag de gehele dag ge sloten; - wijkcentrum Middenhof, aan de Kanaalstraat in Oost-Sou burg, geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.30- tot 11.00 uur en tot en met don derdag bovendien nog van 19.30- tot 21.00 uur. Tijdens de paasvakantie is het centrum gesloten. - wijkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg 59, geo pend op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur. wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386, geopend tij dens activiteiten in het centrum; heeft zich in de stad te vestigen waar hij wil. Het bij elkaar wo nen van minderheidsgroepen is dan ook hun eigen keuze. On derlinge hulpverlening en cul tuurbeleving spelen daarbij een rol. Behalve door persoonlijke voorkeur wordt de keuze van een woning door leden van een culturele minderheidsgroep natuurlijk ook bepaald door de financiële mogelijkheden. Daardoor wonen in gedeelten van sommige stadsdelen meer leden van minderheidsgroepen dan op andere plaatsen. Voor wat betreft het wonen vinden b&w dat onderzocht moet wor den in hoeverre er bij de min derheden behoefte bestaan aan bepaalde typen woningen (met name grote woningen en bejaardenwoningen) in overleg met de woningbouwverenigin gen. De hoofddoelstelling van het onderwijs aan culturele min derheden is geriqht op het scheppen van gelijke kansen voor Nederlandse en "buiten landse" leerlingen. Zo vinden b&w dat er meer aandacht zou moeten worden besteed aan schoolonderzoek voor leerlin gen uit culturele minderheids groepen dat minder gericht zal moeten zijn op het Nederlandse cultuurpatroon en meer zal moeten aansluiten bij de bele vingswereld van die groepen. Dit zal de schoolkeuze verge makkelijken en de veelal een zijdige gerichtheid van deze leerlingen op het lager beroep sonderwijs doorbreken. Ten slotte zijn b&w in de nota voor stander van zogenaamd bi- en intercultureel onderwijs. Voor de eigen cultuurbeleving dienen de minderheden te be schikken over ruimtes waarin zij hun activiteiten kunnen organi seren, aldus b&w. Ook zijn b&w voorstander van het reserveren van een gedeelte van de alge mene begraafplaats voor isla mitische graven (begraven zonder kist). Burgemeester en wethouders van Vlissingen stellen in de conceptnota voor op korte ter mijn over te gaan tot instelling van een adviescommissie die het gemeentebestuur zal advi seren over het minderheden beleid waarin de zogenaamde "zelforganisaties" van de cul turele minderheden vertegen woordigd zijn. In de nota "Van buitenstaander tot medeburger" staat veel meer dan in bijgaand artikel geplaatst kan worden. Wie de nota zelf en het bijbehorende dikke inventarisatierapport wil lezen kan daarvoor terecht in één van de gemeentelijke infor matiehoeken (zie elders op de- Vandaag, woensdag 18 april, vergaderen in het stadhuis de commissies van advies en bij stand voor: - financiën, aanvang 17.00 uur; - personeelszaken en organi satie, aanvang 17.00 uur, - sociale aangelegenheden, aanvang. 19.30 uur. de stukken voor deze bijeen komsten zijn te vinden in de vijf gemeentelijke informatiehoe ken. In welke gebouwen deze zijn ondergebracht kunt u lezen in het bericht "Informatiehoe ken", rechtsonder op deze pa gina. In de Scheldebuurt (tussen Paul Krugerstraat, van Dishoeck- straat, Badhuisstraat en Aagje Dekenstraat) mogen de bewoners onder bepaalde voorwaarden zogenaamde straatgeveltuintjes aanleggen. Een straatgevel"tuin" is een smalle strook gemeen tegrond tegen de woning die de bewoners zelf mogen inplanten of -zaaien. Vrijdag en maandag genieten de medewerkers van de Vlis- singse reinigingsdienst van een paar verdiende vrije dagen. Met andere woorden: die dagen wordt er dus geen huisvuil op gehaald. De wijken waar deze dienst normaal op vrijdag komt wor den nu de dag ervoor, donder dag 19 april, gedaan. De route die men anders maandag rijdt, wordt verschoven naar de dag erna: dinsdag 24 april. Ook op maandag 30 april )Koninginne- dag) wordt het huisvuil niet op gehaald, wel de dag erna: dins dag 1 mei. De bewoners van de wijken waar het hier om gaat krijgen vandaag - tegelijk met het huis-aan-huisblad "De Scheldebode" - een brief van de gemeente in de bus. Daarin wordt hen gevraagd met deze wijzigingen rekening te hou den. En het huisvuil op de juiste dag buiten te zetten. In het kader van de stadsvernieuwing worden momenteel bouw plannen voor huurwoningen ontwikkeld in de bestaande monu mentale panden Paardenstraat 6 (voormalig arsenaal, nu Hema- magazijn) en Korenstraat 10 (voormalig militair hospitaal aan de Kalkhokstraat). Volgende week woensdag 25 april wordt voor omwonenden en andere belangstellenden een inspraakavond over deze plannen gehouden om 20.00 uur in het gebouw van de speeltuinvereniging "De Oude Stad" aan de Paardenstraat. Behalve mondeling tijdens deze avond kan ook schriftelijk op de plannen worden gereageerd bij burgemeester en wethouders van Vlissingen. De plannen lig gen voor belangstellenden ter inzage bij de afdeling ruimte lijke ordening in het stadhuis. De ontwerpen van de nieuwe woningen in de oude panden zijn van het Vlissingse archi tectenbureau Wisse. Tuinhof en Slemmer. Het is de bedoe ling eind van dit jaar te begin nen met de restauratie van en de nieuwbouw van woningen in de panden. ze pagina bij het bericht Com missies vergaderen. De rappor ten kopen kan ook. Het be leidsplan kost ƒ10,—, het om vangrijke' inventarisatierapport 25,—. Maar: een korte sa menvatting van dit alles is gra tis. Deze samenvatting is naar keuze verkrijgbaar in het Ne derlands, Turks, Marokkaans- Arabisch, Joegoslavisch, Spaans en Maleis (Moluks). U kunt voor dit alles én voor na dere inlichtingen terecht bij het bureau welzijn in het stadhuis (eerste verdieping, telefoon 15100, toestel 334). Op de nu verschenen ontwerp- minderhedennota kan zowel schriftelijk als mondeling wor den gereageerd. Schriftelijk is dat mogelijk tot 21 mei 1984 (reacties richten aan: burge meester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen), mondeling tijdens een inspraakavond op maandag 14 mei 1984 om 20.00 uur in "De Zwaan" aan de Kromwegesingel in Oost-Sou burg). Na het verwerken van de inspraakreacties zal op 7 juni een ontwerp-raadsvoorstel ver schijnen met daarin opgeno men de inspraakreacties en het commentaar en de conclusies van b&w daarop. Dit zal worden behandeld in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor het wel zijn op maandag 18 juni 1984 om 19.30 uur in het stadhuis. Tenslotte is het de bedoeling dat de gemeenteraad de nota zal behandelen in de vergade ring van vrijdag 29 juni 1984. (foto Cor Schuilwerve). Vorige week hebben alle bewo ners van de Breestraat, de Gro te Markt, de Bakkersgang en de Slijkstraat van de gemeente be richt ontvangen over het defini tieve plan tot inrichting van de Slijkstraat en omgeving als woonerf. Burgemeester en wet houders kunnen instemmen met het plan en zullen dit ter vaststelling en verlening van het benodigde krediet aan de gemeenteraad voorleggen in zijn vergadering van vrijdag 27 april as. Daarna is het de be doeling zo spoedig mogelijk met de daadwerkelijke uitvoe ring te starten. Het woord "stoeptegeltuin" geeft eigenlijk beter aan wat dit in de praktijk inhoudt: een groenvoorziening van maxi maal één stoeptegel breed langs de gevel. Bij de toestem ming die burgemeester en wet houders hiervoor destijds heb ben verleend aan het (toen nog in oprichting zijnde) wijkcomité waren een aantal voorwaarden opgenomen. Omdat waar schijnlijk niet alle "bezitters" van een straatgeveltuintjes die voorwaarden kennen laten wij die hierna nog eens volgen. Een straatgeveltuintje aanleggen mag, mits: - dat op een trottoir is; er maximaal één rij stoeptegels van 30 x 30 cm. wordt verwij derd; Turkpe "«"V bilgi i»jun <cJujw> 030-315212 030-312824 030-313024 W«fc*i|iu afctucle infomiat» m tm turks 0* 315212 m«rt>WiMns 030 bsrtwn 030 3130 24 - dat grenst aan de voorgevel rooilijn maar niet vóór deuren, poorten, hekken e. d. is; - daarin alleen beplanting wordt aangebracht (dus geen hekjes, afscheidingen e d boven straatniveau); eventuele schade aan ge meente-eigendommen op ver zoek wordt vergoed; de gemeente wordt gevrij waard voor alle aanspraken op schadevergoeding door der den; - u zich realiseert dat gemeente of nutsbedrijven niet aanspra kelijk zijn voor schade of ver nieling van de beplanting bij het uitvoeren van werkzaam heden (b.v. aanleggen van ka bels of leidingen); - u, indien de gemeente dat om een of andere reden nodig zou vinden, het groen verwijdert en de tegels weer teruglegt. Alhoewel in deze voorwaarden niets staat over het onderhoud van de "tuin" zal duidelijk zijn dat dit behoorlijk moet gebeu ren. "Hoe wilder hoe mooier" gaat lang niet altijd op want behalve licht in de woonkamer zal er toch ook een redelijke doorgang voor de voetgangers en kinder- en invalidewagens op het trottoir moeten blijven. Bovendien heeft goed onder houd van het groen alles te maken met waar het allemaal om begonnen is; verfraaiing van de buurt! Normaal wordt in Vlissingen koopavond gehouden op vrijdag. Een vaste uitzondering is echter de Goede Vrijdag. Dan is er geen koopavond maar wel de dag daarvoor. Deze week is het daarom morgen, donderdag 19 april, koopavond. Dezelfde regel geldt voor 4 mei, als de nationale dodenherdenking wordt gehouden, wanneer deze op een vrijdag valt. Dat is dit jaar. De koopavond wordt die week dus op donderdagavond 3 mei gehouden. Wilt u bij het doen van uw inkopen met deze wijzigingen rekening houden. Voor de winkels in Oost-Souburg, waar de koopavond altijd al op donderdag is, verandert er uiteraard niets. (Foto Cor Schuilwerve). Burgemeester en wethouders hebben besloten aan acht aanvra gers een Hinderwetvergunning te verlenen. Eén hebben ze er geweigerd. De namen van de aanvragers en andere gegevens vindt u in het tweede deel van dit artikel. In alle gevallen geldt, dat de besluiten en bijbehorende stukken ter inzage liggen op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Dit, tot en met 24 april 1984. Men kan op genoemde afdeling terecht op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. De stukken liggen eveneens tijdens bovengenoem de periode buiten de kantooruren ter inzage op woensdagen van 17.15- tot 10.15 uur in de hal van het stadhuis (informatiehoek 'Onder de trap"). Tot en met 24 april kan beroep bij de Kroon worden aangete kend door: - de aanvrager; - de betrokken adviseurs; - andere belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe niet redelij kerwijs eerder in staat te zijn geweest. B. en w. verleenden een Hin derwetvergunning voor: 1. een inrichting voor het be reiden en verstrekken van Chinese maaltijden in het perceel Beursplein 5-7-9, aan de heer K.C. Hu; 2. een schietaccommodatie in een perceel aan het Bas- kensburgplein, aan schiet vereniging 'De Fles'; 3. een inrichting tot het staal- gritten en conserveren van scheeps- en ketelonderde len met een verfdrooghal op een terrein aan de Ritthem- sestraat, (terrein Schelde- poort), aan het Rotterdams Zandstraal- en Schildersbe drijf; 4. het wijzigen van een viswin kel in een friture in het pand Oranjeplein 12 te Oost-Sou burg aan mevrouw PC. Schier-van Hekken; 5. het bijplaatsen van een propaanopslagtank ten be hoeve van verwarmingsdoe leinden op het perceel Fran- krijkweg 3, aan Electro Technisch Buro Zeeland; 6. een gasdrukregelstation op een perceel op de hoek Nieuwe Zuidbeekseweg/F- lamingoweg, aan de P.Z.E.M. 7. een gasdrukregelstation op een perceel op de hoek Paauwenburgweg/Chopin- laan, aan de P.Z.E.M 8. uitbreiding van het zelftank- station met een opslagtank voor dieselolie op het per ceel Gildeweg 6, aan de Mi- ro; Een vergunningaanvraag voor een autoherstelwerkplaats op het perceel Van Dishoeckstraat 550 hebben b. en w. afgewe zen. De aanvraag was gedaan door de heer J.A. Verhage. Drie personen hebben een aanvraag ingediend voor een hinderwetvergunning. Dat zijn: 1. de heer J.A. Cevaal uit Me- liskerke voor een herstelin richting voor motorvoertui gen op het perceel Indus trieweg 23; 2. de heer A.J. Somers uit Vlis singen voor het wijzigen van een brood- en banketbakke rij in het perceel Nieuwstraat 5; 3. de heer J.M. van de Berg voor uitbreiding en wijzigen van een autospuitinrichting in het perceel Cruquius- straat 35; De stukken liggen ter inzage tot en met 1 mei a.s. op de afdeling algemene zaken. Nadere gege vens daarover staan in de inlei ding van dit artikel. Schriftelijke bezwaren kunnen tot en met 1 mei a.s. worden ingediend bij burgemeester en wethouders, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. Als daar (telefonisch) om wordt gevraagd kunnen tot en met 24 april mondelinge be zwaren worden ingebracht. Door de heer J.C.A. Doorns is gevraagd een dakkapel te mo gen plaatsen op het pand Van de Spiegelstraat 33. Deze aan vraag en de bijbehorende bouw- en situatietekeningen liggen ter inzage bij de afdeling leder jaar heeft zijn eigen, bijzon dere karaktertrekken Die uiten zich bijvoorbeeld in herdenkingen Er zijn nu eenmaal vele gelegen heden die zich daarvoor lenen, zo ook in 1984 als in deze gemeente bijvoorbeeld het honderdjarig be staan van de loodsensocJéteit wordt herdacht. Daarop ga ik straks nog nader in. Ik wil namelijk graag eerst uw aandacht vragen voor de Nationa le Herdenking op 4 mei a.s. Dat is niet, zoals de meeste andere, een eenmalig maar een ieder jaar te rugkerend gebeuren. Ik vind dat een goede gewoonte, en ben blij met de groeiende belangstelling ervoor, óók van de generaties die de oorlog niet hebben meege maakt. Het is een gelegenheid waarbij de gedachten van velen weer teruggaan naar de tweede wereldoorlog Voor mij is het ook een gelegenheid voor bezinning: dit gruwelijke mag nooit meer te rugkomen Helaas drukken ont wikkelingen in de samenleving ons met de neus op de feiten. Discriminatie en fascisme - waar van we dachten dat ze volledig waren uitgebannen - steken weer de kop op Wat hier gebeurt is dat voor zaken, die een gevolg zijn van economische omstandigheden, zondebokken worden gezocht Dan doet het pijn te zien dat er Heden zijn die zich afzetten tegen gastarbeiders en andere minder heden. Het is bedenkelijk de schuld van de beperkingen die ons worden opgelegd op anderen af te schuiven. Nog bedenkelijker is het dat dergelijke zaken nooit echt weg zijn geweest. Ze zijn hooguit gecamoufleerd door de welvaart. Juist daarom moeten we anno 1984 ons bewust worden van de diepere achtergronden, die de kern van onze democratische sa menleving raken Daarbij mogen we met primair de schuld op an deren steken, maar is het ook reeel de hand in eigen boezem te steken. Ik hoop dat vanuit die in valshoek in Vlissingen oud en jong over twee weken zullen stilstaan bij de 4-mei-herdenking Maar ook in november, als de bevrijding van Walcheren veertig jaar gele den - wordt herdacht. Minder ingrijpend maar wel zeer verheugend is het jubileum van de loodsensociéteit Het is een niet dagelijks voorkomend gebeuren dat een organisatie honderd jaar bestaat Voor onze gemeente is deze herdenking mede zo belang rijk omdat wie Vlissingen zegt ei genlijk tegelijk loodswezen zegt Die twee zijn nu eenmaal onlos makelijk met elkaar verbonden Het loodswezen accentueert de plaats die Vlissingen in het inter nationale handels- en scheep vaartverkeer inneemt. Ik ben dan ook blij dat de Loodsen-sociëteit dit iaar bijzonder aan de weg zal timmeren. Bijvoorbeeld met een expositie van allure, die ik vorige week officieus heb mogen ope nen Hij is alleszins de moeite van een bezoek waard1 Daarnaast worden er in de loop van het zo merseizoen nog diverse andere spectaculaire activiteiten onder nomen Bijvoorbeeld de vloot- show én - wat me echt een boei end gebeuren lijkt - de beloodsing van een oud zeilschip op de manier zoals dat honderd jaar geleden ging. Deze zaken zullen zonder twijfel extra glans geven aan de festiviteiten die de gerenoveerde boulevards meer dan ooit in het zonnetje zullen zetten Niet alleen u als Vlissinger zult kunnen profi teren van tal van attracties. Ook voor de toerist zal er meer dan ooit te beleven zijn in het voor de eco nomische ontwikkeling van Vlis singen zo belangrijk zomersei zoen. Helpt u ook mee het een succes te maken ruimtelijke ordening in het stadhuis (kamer 147) tot en met 25 april. Dit is ook de termijn waarin belanghebbenden schriftelijk bezwaren kunnen indienen.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5