232 Commissie Middelburg-Carmel wil buitenboordmotor kopen 22 voor het hele gezin f Bij Landgraaf hangt de winkel vol netjes (nee niet om te viss net truitjes, net broe net hesjes, enz. ja zelfs V net sjaals Aanleg fietspad ln het vakantieseizoen wordt een proef gehouden om in Zee- InduStfiolG promotie Studiedag gehandicaptenbeleid DE FAAM - l)E VUSS1NGER Woensdag 18 april 1984 ianu arnverenae loerisien ie Kunnen iriTormeren over logiesa- dressen die nog beschikbaar zijn 0 de toegankelijkheid en de aanpassing van verkeers- voorzieningen door plaatse lijke/regionale werkgroepen toegankelijkheidsbevorde ring; 0 welke alternatieven voor ar beid of sociaal-culturele ac tiviteiten zijn er voor jongere en oudere mensen met een handicap plaatselijk nodig? 0 zijn er voldoende arbeids plaatsen (ook in deeltijd) voor mensen met een handi cap; COM MISSIES Stuurgroep Oosterschelde Behoefte Centrale-post Infoposten Bemanning Gebruikers Proefperiode Kosten binnenvoering - MIDDELBURGSE MIEP DEKKER IN DE PROBLEMEN Kerkje IA. «NIEUWS ABD v' Toegankelijkheid van gebouwen - gesprekspunt op studiedag Verstrekking logiesinformatie Lokaal en regionaal gehandi captenbeleid, wat moeten orga nisaties 'zelf hier samen aan doen; Dit is het motto van de provinciale studiedag voor ge handicaptenorganisaties in Zeeland op zaterdag 28 april, op het Zilveren Schor in Arnemui- den,. De Zeeuwse stichting voor revali datie heeft de organisatie in han den. De studiedag is speciaal be doeld voor bestuursleden van ge handicapten organisaties en an dere instellingen die in het pro vinciaal overlegorgaan revalidatie zijn vertegenwoordigd, maar ook voor mensen die niet zo n nauwe relatie hebben met de zaak is er ruimte. Op het programma staan o.a. een inleiding door directeur drs. F. Mulders van de Zeeuwse stichting voor revalidatie en de vertoning van de film "Samen op weg De film heeft als onderwerp de sa menwerking tussen de gehandi captenorganisaties en de ge meenten; door overleg over de toegankelijkheid van gebouwen komen vaak ook andere terreinen van gezamenlijk belang ter sprake en op die manier kan vlotter zaken worden gedaan dan door afzon derlijk te werken. Hoofdmoot van de studiedag vormt de uitslag van de enquête die de Zeeuwse stichting voor revalidatie eind vorig jaar onder de Zeeuwse gemeenten heeft gehouden. Zesentwintig van de dertig ge meenten in Zeeland hebben een vragenlijst ingevuld en die antwoorden staan op de studie dag ter discussie. Het is de be doeling dat in kleinere groepen de volgende onderdelen worden besproken: 0 inbreng en honorering van activiteiten van gehandicap- tenorgasniaties in de ge meentelijke welzijnsplan ning; 0 welke gezamenlijke, plaat selijke/regionale voorlich- tings- en andere activiteiten zijn er nodig? De gespreksgroepen moeten Gs vragen de staten ruim 2 mil joen voor de uitvoering van de tweede fase van het fietspad langs de weg Oud-Vossemeer/Sint An- naland. Het gaat om het deel tus sen de aansluiting van de Kleine Dijk en de kom van Sint Anna- land. Van het krediet verwachten gs een kleine 9 ton terug van het rijk, zodat voor rekening van de provincie blijft 1.4 miljoen. Langs het overige deel van de weg tussen de dorpen is het fiets pad een paar jaar geleden al aangelegd. lij 2 Woensdag 25 april, 14.30 uur vergadert de stuurgroep Ooster schelde. Op de agenda staan o.a. een procedure-voorstel over het provinciaal beleidsplan recreatie en toerisme en de concept voort- gangs- en evaluatierapportage 1 983 voor de Oosterschelde. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het staten- complex, Abdij 11 in Middelburg. aan de hand van de enquête uitslag en hun bevindingen daarover aanbevelingen opstel len die later op de dag in de vol tallige vergadering aan de orde komen. Aan het eind van de studiedag worden de aanbeve lingen en de conclusies over de uitvoering ervan gebundeld. Aanmeldingen voor de studiedag worden ingewacht bij de Zeeuwse stichting voor revalidatie, Beatrix- laan 24, Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. 01100- 15931 /15892. Deelname is gratis. Zoals gezegd is de studiedag op zaterdag 28 april, in het vor mingscentrum Het Zilveren Schor in Arnemuiden Begonnen wordt om 10.00 uur en de sluiting wordt rond 1 6.00 uur verwacht. Om die proef mogelijk te maken vragen gs aan provinciale staten een krediet van 45.000, In Zeeland moet worden gere kend met 200.000 toeristische slaapplaatsen. De bezetting van die slaapplaatsen wisselt naar mate het seizoen vordert, maar ook doordat mensen dagelijks van slaapplaats kunnen veran deren. In het aantal slaapplaat sen zit enige rek, doordat bij volledige bezetting tegenwoor dig vaak gebruik kan worden gemaakt van overloopterrei nen. Om te weten of een beroep moet worden gedaan op die overloopterreinen, om mensen te verwijzen en om te weten of illegaal-kampeerders werkelijk geen kant meer uit kunnen, is het handig te beschikken over een centraal punt waar die in formatie voorhanden is. De provinciale VVV in Middelburg heeft het meeste inzicht in de be schikbare verblijfsaccommodatie in de hele provincie. Het ligt daarom voor de hand het centrale informatiepunt daar onder te brengen en steeds te actualiseren. Op de centrale post zouden tien info-posten aangesloten moeten worden waarbij moet worden ge dacht aan terminal-beeldscher- men met daarop oproepbaar de informatie die men wenst. De infoposten moeten op plaatsen komen waar zij het meeste rende ment opleveren. In ieder geval betekent dat dat er posten moeten zijn op de belangrijkste toevoer wegen. Mensen die op die punten een terminal raadplegen kunnen zich een rit besparen naar een plaats waar geen logies meer be schikbaar is. Voor de mensen die het er wel op wagen moeten er posten zijn in de toeristencentra. Per regio zou een infopost kunnen worden inge richt. Naast de autoreizigers moet na tuurlijk ook rekening worden ge houden met mensen die van het openbaar vervoer gebruik maken. Er wordt dan ook aan gedacht terminals beschikbaar te hebben op bus- en spoorstations. De apparatuur moet gemakkelijk te bedienen zijn, want in de proef wordt ervan uitgegaan dat de in foposten worden toegevoegd aan bestaande instanties, zoals lokale VVV's, benzinestations en restau rants. Het zou erg duur worden als per terminal iemand zou moe ten worden aangesteld. Het han digst is het wanneer mensen die daar nu al werken met de appara tuur kunnen omgaan. Het is overigens de bedoeling ook een terminal aan te schaf fen die de toeristen zelf kunnen bedienen: public-acces-termi- nal. Deze is echter duurder dan de andere, omdat de uitvoering onoordeelkundig gebruik moet kunnen doorstaan. Bovendien moet het apparaat stevig wor den verankerd aan de vloer of in een muur, opdat een passant hem niet per ongeluk mee neemt... Het zijn in de eerste plaats de toe risten die van de dienstverlening gebruik zullen maken, maar er zijn meer gebruikerscategorieën. Ge meentebestuurders moeten we ten wanneer zij de overloopterrei nen beschikbaar moeten stellen, de politie moet op de hoogte zijn Vari 26 tot en met 28 mei houdt de Nederlands-Duitse kamer van koophandel haar jaarvergadering in Zeeland Ruim 200 leden van de kamer - ondernemers - hebben zich aangemeld. Gedeputeerde staten schrijven aan provinciale staten dat dit evenement voort vloeit uit een gezamenlijke uitno diging van hun college en de twee Zeeuwse kamers van koophandel en fabrieken. Doel ervan is de aandacht te vestigen op Zeeland en de mo gelijkheden en kansen die er in de provincie liggen voor be drijfsvestiging. In het verlengde daarvan moet worden gezien de provinciale zorg voor de werk gelegenheid. In het concept provinciaal so- van nog beschikbare ruimte om te kunnen verwijzen, maar ook wan neer alles vol is. Het optreden tegen het illegaal kamperen zal hierop mede worden gebaseerd. De plaatselijke WV's kunnen een beroep doen op de informatie als hun eigen gübied vol is en zij moeten verwijzen naar buurge meenten. De proefperiode is bepaald in de maanden juni, juli en augustus. Kort na het toeristenseizoen moet worden bekeken of de op zet heeft voldaan en hoe ermee moet worden verder gewerkt. De provincie en het Automatise ringsbureau toerisme zijn verant woordelijk voor de kosten. Gs stellen de staten voor van provin ciezijde maximaal 45.000.— bij te dragen. Provinciale staten be spreken de zaak op 11 mei. ciaal-economisch beleidsplan staat immers dat als geen actie wordt ondernomen het Zeeuw se werkloosheidscijfer op zijn minst uitkomt op het landelijke gemiddelde. Nu is het Zeeuwse percentage 15,7, terwijl het landelijke op 1 7.9 ligt. Het ligt daarom voor de hand dat wordt geprobeerd de werkgele genheid te vergroten en daarbij moet vooral aan de marktsector - het bedrijfsleven - worden ge dacht. De dienstverlening - zoals kantoren - neemt al een belangrijk deel van de werkvoorziening voor haar rekening. Voor de spreiding is het daarom beter de marktsec tor te activeren. Ter promotie van Zeeland ko men er in mei dus zo'n 200 on dernemers uit Nederland en Duitsland om te vergaderen, maar ook om de provincie te bekijken en dan vooral bedrijfs bezoeken te brengen en indu strieterreinen te bekijken. Leden van de Acquisitiegroep Zeeland (de provincie, de gemeenten Zierikzee, Goes, Middelburg, Vlissingen, Tholen en Terneu- zen, de havenschappen Terneu- zen en Vlissingen en het Econo misch technologisch instituut voor Zeeland) zullen de gasten wijzen op de voordelen van Zeeland als vestigingsgebied. Onderdeel van het programma is ook een ontvangst van het gezel schap door gs. De kosten van het geheel worden gedragen door de provincie, de acquisitiegroep en de twee kamers van koophandel en fabrieken in Zeeland. Voor het provinciale aandeel vragen gs de staten een krediet van 10.000.—. Provin ciale staten beslissen 11 mei over dit voorstel. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 hulst, sluis zondagopen. vvinkels in lurg zijn op VLISSINGEN Langs Zelke 13-15 OOST SOUBURG Paspoortstr. 15-17 HULST - Bierkaaistraat 11 AXEL - Weststraat 5 TERNEUZEN - Noord straat 68 OOSTBURG - Zuidzandstraat 29 SLUIS - Meerminnestraat 4 Blouse 100% katoen khakL 'O®* ^^95 vanal met net zakken jack met klep borstzakken mt r»ropnte borsi^atx— jack met gestreepte^ Tien jaar geleden wist iedere Zeeuw wie Miep Dekker was. Dankzij een inzamelingsactie on der de Zeeuwse bevolking,,kon de ze uit Middelburg afkomstige zen dingsarts in 1974 een snelle mo torboot kopen. Daarmee was ze in staat om veel meer Boslandcreo len in het binnenland van Surina me te bereiken en te genezen, dan voorheen. Precies op het moment dat Miep Dekker een kwart eeuw onder de oerwoudbewoners ver blijft zit ze in de problemen. De buitenboordmotor van haar boot heeft het begeven en kan niet meer worden gerepareerd. Zon der buitenboordmotor is dokter Miep Dekker letterlijk en figuur lijk 'stuurloos'. De Middelburgse Miep Dekker zei in 1959 haar werk in het Gast huis in Middelburg vaarwel. Het Zeister Zendingsgenootschap (ZZG) van de Evangelische Broe dergemeente in Zeist zond haar toen uit naar het bosland van Su riname. Een in Domburg op gang gebrachte actie leverde haar in 1974 de snelle motorboot 'Hassi- man' op. Dit is de Surinaamse vertaling van 'De Ruyter'. Nu de Hassiman-motor het heeft bege ven. is Miep Dekker weer aange wezen op een oude korjaal met een pietepeuterig motortje van slechts 25 pk. Miep Dekker is nu 63 jaar. Op een leeftijd waarop de meesten met de VUT gaan. blijft zij zich inzetten voor het welzijn van de bosnegers in Suriname. Een nieuwe buiten boordmotor is daarbij wel onmis baar. De Commissie Middelburg- Karmel. een werkgroep van de Centrale Diakonic van de Her vormde Gemeente Middelburg, houdt daarom nu een inzameling. Degenen die aan de nieuwe motor willen meebetalen, kunnen een gift storten op gironummer 39.22.440 van de Commissie Middelburg-Karmel, onder ver melding van Jubileumgeschenk dokter Dekker. In totaal is een bedrag van bijna 9000 gulden nodig. Mocht dit streefbedrag worden overschre den. wordt de rest van de giften gebruikt voor een deel van de bouw van het dorpskerkje van Ladoani, de standplaats van Miep Dekker. Het kerkje wordt stukje bij beetje gebouwd. Als er geld is, gaan de bouwwerkzaamheden verder, maar veel vaker liggen ze - door geldge brek stil. Voltooiing van het kerkje, dat nu nog uit vier kale muurtjes bestaat, beschouwt Miep Dekker als de voltooiing van haar levenswerk. Mevrouw Dekker tijdens haar werk

de Vlissinger | 1984 | | pagina 17