informatiepagina van de gemeente vlissingen Expositie over 'Vervolging en verzet 1933-19NU' Bouwplannen huurwoningen in binnenstad Naar welk algemeen voortgezet onderwijs? Inspraak bewoners inrichting van terrein Ritthem I 10 Ir Branderijstraat -Schuitviotstraat I Commissies vergaderen Verkeersmaatregelen voor jeugdwielerronde op boulevards Laatste kansen in fietsgraveerproject DE VLISSINGER ^7 Woensdag 11 april 1984 12 w redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-15100, toestel 333, 335 en 337. Nationaal Zeeuws Waar, wanneer ui i!i Na hat lager onderwijs Tegemoetkoming studiekosten Start aanleg parkeerplein zuidelijk deel Bellamypark Inspraak op bouwplannen Paardenstraat Korenstraat en Emmastraat Even bijpraten met wethouder Hoefkens Passend werk Niet verplicht Dienstverlening Sociaal beleid IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL "Verzet en vervolging 1933-19NU". Dit is de naam van de tentoonstelling, die van 27 april tot en met 16 september in Middelburg en daarna in Veere te zien is. Het is een nationale tentoonstelling. Zij werd samengesteld onder verantwoordelijkheid van de Nationale Federatieve Raad van het voor malig verzet Nederland en het Sachsenhausen-comité. Er zijn echter ook provinciale en regionale aspecten aan toegevoegd. Deze hebben betrekking op de gevolgen van oorlogshandelingen, het dagelijks leven tijdens de tweede wereld-oorlog en het verzet in Zeeland. Daar komen bij de bekroonde inzendingen van een wedstrijd onder de Zeeuwse jeugd en jongeren (verhalen, gedich ten, tekeningen) over het thema "Bevrijding en verdraagzaamheid". De Kloostergangen in de Middelburgse Abdij waar het Zeeuwse deel van de expositie 'Verzet en vervolging 1933-19NU" te zien zal zijn. (Foto Willem Mieras). Alle scholen op Walcheren is dan ook gevraagd de expositie te bezoeken. Omdat, zoals de commissaris van de koningin dr. C. Boertien dan ook aan de scholen heeft geschreven: "toen na de tweede wereldoor log de wapens zwegen en daarmee niet voorgoed een einde is gekomen aan allerlei vormen van onderdrukking en het vertrappen van mensen rechten. Het is van groot be lang dat ook de jongeren da beseffen nu allerwege sympto men van een herlevend fascis me zich openbaren". Het 'nationale' gedeelte van de tentoonstelling is ingedeeld in twaalf hoofdstukken. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan de concentratie kampen, Jodenvervolging, ge wapend verzet, verleden en he den (1933-19NU). Bovendien is er een 'Indisch hoofdstuk'. Bij elkaar zijn er meer dan 250 fo to's en documenten verwerkt. Tekstpanelen geven een uitleg bij het getoonde materiaal. Bovendien maakt een band dia-presentatie deel uit van de expositie. Zo mogelijk kunnen indien daar prijs op wordt ge steld, persoonlijke begeleiders worden ingeschakeld. Apart onderdeel vormen de Zeeuwse aspecten van oorlog en bezetting tot vlak na de be vrijding. Ook hier wordt door middel van foto's en documen ten getoond hoe het is geweest op een groot aantal gebieden in Zeeland van 1940 tot 1945. De bezoeker krijgt bijvoorbeeld een indruk van de gevolgen van bombardementen en inunda ties, van evacuatie en vordering van goederen, van distributie van levensmiddelen en maatre gelen van de Duitse bezetter. Na dit historische deel (waartoe ook een aantal in de oorlog ge bruikte voorwerpen behoort) besteedt de tentoonstelling aandacht aan de resultaten van de inspanningen van school jeugd en jongeren. Zij hebben kunnen meedoen aan een wedstrijd over het thema 'Be vrijding en verdraagzaamheid'. De manier waarop zij dat 'invul den' liep uiteen van gedichten, verhalen en interviews tot teke ningen, schilderijen en ontwer pen voor affiches in Middelburg zal de expositie zijn opgesteld in de Wande/kerk tus sen de Nieuwe Kerk en Koorkerk) en Kloostergangen Abdij (ingang Abdijzijde). De openingstijden zijn vrijdag 2 7 april van 14.00- 1 7. Oo uur. Daarna, tot en met 12 mei, dagelijks van 10.00- 13.00 uur en van 14.00- tot 17.00 uur (de donderdagen 3 en 10 mei ook van 19.00- tot 2100 uur). De zonda gen 29 april en 6 mei kan men er terecht van 13.00- tot 17.00 uur en zaterdag van 5 mei ook van 18.00- tot 2100 uur. in Veere zal de expositie van 1 7 mei tot en met 16 september te vinden zijn in de Grote Kerk. Daar zijn de openingstijden maandag tot en met zaterdag van 10.00- tot 1 7.00 uur en 's zondags van 13.00tot 17.00 uur. (Begeleiding van schoolklassen en groepen is hier mogelijk tot en met 15 juni). r Deze week hebben alle bewoners van het Groenewoud en de Nieuwstraat en omgeving van de gemeente een uitnodiging ont vangen voor de presentatie van een aantal bouwplannen voor huurwoningen in bestaande oude panden in de omgeving. De bouwplannen zullen worden gepresenteerd op dinsdag 17 april as. om 20.00 uur in de kantine van het stadhuis in aanwezigheid van de betrokken architect(en). De plannen kunnen volgende week dinsdag worden gepre senteerd omdat de inspraak daarop al in een eerder stadium heeft plaatsgevonden. Het gaat nu om definitieve bouwplannen waarin de inspraakreacties van destijds zijn verwerkt op de vol gende plaatsen: hoek Groene- woud-Provooststraat (nieuw bouw), hoek Lepelstraat-Wete ringstraat (nieuwbouw), hoek Walstraat-Groenewoud (nieuw bouw), Groenewoud 42-44 (op te knappen monumentenpan den), Branderijstraat 2-4, hoek Branderijstraat-Schuitvlot- straat, Groenewoud 13 en 45, Dortmansstraat 8-10 en Nieuw straat 31 en 41 Alle plannen betreffen huurwo ningen in opdracht van het So ciaal Fonds Schildersbedrijf, een deel naar ontwerp van ar chitect J. Fierloos uit Goes, een ander deel naar ontwerp van het samenwerkingsverband van de Vlissingse architecten bureaus Nijboer en Jobse BV. Het is de bedoeling in de loop van dit jaar met de bouw van de woningen te beginnen. De komende week vergaderen de meeste vaste commissies van advies en bijstand. Voor zover niet anders staat vermeld komen ze bijeen in het stadhuis. De vergaderstukken liggen, zoals gebrui kelijk, ter inzage in de vijf gemeentelijke informatiehoeken (zie laatste deel bericht). De commissies die vergaderen zijn die voor: - economische zaken op maandag 16 april; - financiën op woensdag 18 april, aanvang 17.00 uur; - museumzaken op donder dag 12 april (morgen), aan vang 19.30 uur in het Stede lijk Museum, Bellamypark 19; - onderwijszaken op dinsdag 17 april, aanvang 19.30 uur; Vorige week werd op deze pagina informatie gegeven over het lager beroepsonderwijs. Deze week wordt er ingegaan op het plaatselijk algemeen voortgezet onderwijs. Op een m.a.v.o. (middelbaar algemeen voortgezet onderwijs), h.a.v.o. (hoger algemeen voortgezet onderwijs) en atheneum wordt algemeen onderwijs gegeven. Dat wil zeggen: géén beroepsonderwijs. Tot een brugklas zijn leer lingen toelaatbaar op grond van het advies van het hoofd van de basisschool die de leerlingen kan beoordelen. Bovendien kan hij zijn oordeel gewoonlijk laten ondersteunen door een schoolkeuze test van een onafhankelijk bureau. Aan het einde van de brugklas kan de leerling(e), afhankelijk van zijn/haar prestaties, diver se kanten op. Het kan blijken dat voor een leerling(e) het al gemeen voortgezet onderwijs te hoog gegrepen is. Dan volgt doorstroming naar de tweede klassen van andere typen on derwijs, zoals het lager beroep sonderwijs. Bij goede resulta ten is het mogelijk dat men naar de tweede klas van het h.a.v.o., atheneum of gymnasium wordt bevorderd. Middelburg algemeen voortgezet onderwijs (m.a. v. o.). Het doel van het m.a.v.o. is een aansluiting te geven op scho len voor middelbaar beroep sonderwijs óf op het vierde leerjaar van het h.a.v.o. In de brugklas krijgt men de vakken Nederlands, Frans, Engels, ge schiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, biologie, muzikale vorming, tekenen, handvaar digheid, gymnastiek, studieles en (eventueel) godsdienst. In de tweede klas komen er Duits, natuurkunde en economie bij en vanaf de derde klas ook nog scheikunde en maatschappij leer. Aan het einde van de der de klas kiezen de leerlingen het zes-vakken pakket, waarin zij examen zullen doen. Boven dien bestaat de mogelijkheid een zevende vak te kiezen. Ook kan het examen afgenomen worden op een hoog of een laag niveau, per vak te bepalen. M.a.v.o.-opleidingen kunnen in Vlissingen worden gevolgd aan: De Prins Willem-Alexander- school voor Christelijk m.a.v.o., Hendrick Avercam- plaan 14383 TA Vlissingen, tel. 60226. Deze school gaat uit van de "Vereniging voor Christelijk m.a.v.o. te Vlissingen". De school is een bijzondere school met een protestants-christelijk karakter. Dit betekent dat be stuur en personeel zich in hun doen en laten willen laten leiden door het evangelie. Dit komt onder meer tot uiting in de per soonlijke benadering, de sfeer en het dagbegin en -einde. De leerlingen werken binnen klas- severband op hun eigen niveau en in hun eigen tempo. Zij kun nen aangemeld worden via het hoofd van de basisschool of bij de m.a.v.o. De St. Paulussschool voor m.a.v.o. (r.k.), Adriaan Coorte- laan 1, 4383 SR Vlissingen, tel. 60205. Deze school heeft van ouds een rooms-katholieke sig natuur. Bij het onderwijs op school komt dit tot uitdrukking. Leerlingen met een andere overtuiging worden ook toege laten. Zij kunnen geen aan spraak maken op een aparte behandeling. De St. Paulus m.a.v.o. besteedt veel aandacht aan de studiebegeleiding van de leerlingen bij het huiswerk maken en geeft extra les aan de taalzwakkere leerling. Rijksscholengemeenschap "Scheldemond", brugklasge bouw Hogeweg 181, 4382 RM Vlissingen, tel. 18982. Deze school heeft, naast de m.a.v.o., een afdeling voor h.a.v.o. en atheneum. In het gezamenlijke brugjaar krijgt iedere leerling de kans op grond van zijn of haar prestaties bevorderd te worden naar iedere richting van het a.v.o. Als test en advies wijzen in de richting van h.a.v.o.-athe neum en de resultaten in de brugklas sluiten daarbij aan, dan wordt men in de "verleng de brugklas h.a.v.o.-atheneum" geplaatst. Pas aan het eind van de tweede klas volgt de bevor dering naar drie atheneum of drie h.a.v.o. De m.a.v.o. afde ling is gevestigd aan de A. Coortelaan 5, tel. 60227. In het kader van voorlich ting over het m.a.v.o.-on- derwijs kan nog gewezen worden op de "Tooren- vliedtschool" te Middel burg. Dat is een school voor speciaal voortgezet onder wijs aan de Koudekerkse- weg 131, tel. (01180) 13107. Leerlingen worden toegela ten die door een leerstoor nis en/of lichte aanpas singsstoornis bij een overi gens normale intelligentie in moeilijkheden geraakt zijn met betrekking tot het nor male onderwijs. Hoger algemeen voortgezet on derwijs (H.a.v.o.). Het doel van het h.a.v.o. is het bieden van algemeen voortge zet onderwijs aan leerlingen die maatschappelijke functies willen gaan vervullen waarvoor géén universitaire opleiding vereist is. Een leerling(e) met een diploma kan doorstromen naar de vijfde klas van het at heneum (ook wel v.w.o. ge noemd, voorbereidend weten schappelijk onderwijs). In het tweede en derde leerjaar van de h.a.v.o. krijgt men les in Nederlands, Frans, Duits, En gels, geschiedenis, aardrijks kunde, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen/handvaardigheid en lichamelijke oefening. In de loop van het derde leerjaar kiest men een vakkenpakket met het oog op het examen (zes vak ken, waaronder Nederlands en Engels). In Vlissingen kan een h.a.v.o.- opleiding aan de Rijksscholen gemeenschap "Scheldemond" gevolgd worden. (Adres ge bouw: Brouwenaarstraat 2, 4382 LK Vlissingen, tel. 12662. Atheneum Aan "Scheldemond" wordt ook een atheneum-opleiding ver zorgd. Inclusief de brugklas heeft het atheneum een zesja rige cursusduur. Het doel is voorbereiding op het weten schappelijk onderwijs. Ver plichte vakken in het vierde leerjaar zijn: Nederlands, Frans, Duits, Engels, geschie denis en wiskunde I. Het vak kenpakket moet worden aan gevuld met vier vakken, te kie zen uit aardrijkskunde, econo mische wetenschappen I of II, natuurkunde Latijn, scheikun de en biologie. In de vijfde klas kiezen de leerlingen hun exa menpakket (zeven vakken, waaronder Nederlands en En gels). De rijksregeling tegemoetko ming studiekosten is van toe passing op de vandaag en de vorige week genoemde oplei dingen. Formulieren kunt u veskrijgen bij het schoolhoofd van de basisschool. Informatie is te krijgen bij het bu reau basisonderwijs van de ge meente (telefoon 15100, toestel 340) of bij het ministerie van On derwijs en Wetenschappen (tele foon 050 - 24.9111). Voor wat betreft de "Toorenviiedtschooi" kunt u en kei bij de gemeente een reiskostenvergoeding aanvragen. - openbare werken en volks huisvesting op maandag 16 april, aanvang 19.30 uur; - personeelszaken en organi satie op woensdag 18 april, aanvang 17.00 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 18 april, aan vang 19.30 uur; - verkeer op woensdag 11 april, aanvang 19.30 uur, in het politiebureau aan de Molenstraat; - volksgezondheid en milieu hygiëne op dinsdag 17 april, aanvang 17.00 uur; - welzijn op maandag 16 april, aanvang 17.00 uur; Verder houdt op dinsdag 17 april het algemeen bestuur van de commissie ex-art. 61 'Sport- belangen' haar maandelijkse vergadering. Dat gebeurt in het stadhuis, aanvang 20.00 uur. Ook de stukken voor deze bij eenkomst kunt u vinden in de vijf gemeentelijke informatie- hoeken. Die zijn ondergebracht in: - de openbare bibliotheek aan de Spuistraat; - wijkcentrum Middenhof, Ka naalstraat, Oost-Souburg; - wijkcentrum 'Aldegonde', Westerzicht; - wijkcentrum 'Open Hof', Al- ex. Gogelweg, Paauwen- burg; - 'Onder de trap' in het stad huis; Deze week is een begin ge maakt met het aanleggen van verharde parkeerplaatsen op het grasveld van het zuidelijk deel van het Bellamypark. De aanleg van dit parkeerplein zal ongeveer 2 maanden in beslag nemen. Vorige maand verleende de ge meenteraad het benodigde krediet voor het plan dat is ont wikkeld in de projectgroep Be schermd Stadsgezicht waarin vertegenwoordigers zitting hebben van het wijkcomité Bin nenstad, de Stichting Stads herstel Vlissingen, de vereni ging Winkelcentrum Vlissingen en de gemeente. Het plan om vat de aanleg van parkeer plaatsen door een aannemer onder toezicht van de gemeen te en het - in het najaar - planten van bomen door de gemeente. Rondom het standbeeld van Frans Naerebout zullen voorlo pig nog geen parkeerplaatsen worden aangelegd in afwach ting van de in de nabije toe komst te verwachten omvang rijke waterstaatkundige werken aan de Koopmanshaven. Komende zaterdag (14 april) wordt er een jeugdwielerronde verreden. Evenals vorig jaar loopt het parcours over de vol gende straten: Boulevard Ever- tsen - Boulevard Bankert - "doorsteek" bij het Maritiem instituut Kenau Hasselaar straat. Om de veiligheid van zowel bewoners als renners zoveel mogelijk te waarborgen worden voor deze straten ver keersmaatregelen genomen. Die zullen bestaan uit het af sluiten voor alle verkeer en het instellen van parkeer- c.q. stopverboden. Die parkeer- en stopverboden worden zaterdag 10.00 uur al van kracht. Het is echter de be doeling dat er op dat tijdstip geen enkele auto meer op het parcours staat. Tijdens de wed strijd is het ook niet mogelijk met de auto het parcours te be rijden. De organisatie van de wieler wedstrijd mag voor het bijwo nen daarvan géén entreeprij zen heffen. (Er mogen wel pro gramma's worden verkocht.) Tijdens de wedstrijd is er - te voet - dus vrije toegang tot het gebied voor zowel bezoekers als bewoners. Woensdag 25 april a.s. vindt om 20.00 uur in het gebouw van de speeltuinvereniging "De Oude Stad" aan de Paarden straat een inspraakavond plaats over bouwplannen voor huurwoningen in de Emma straat 48, in het voormalig ar senaal aan de Paardenstraat 6 en in het voormalige militair hospitaal aan de Korenstraat 10. Tot en met de dag van deze inspraakavond kan ook schrif telijk op de plannen worden gereageerd. Ze liggen daarvoor ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening in het stadhuis. Tijdens de inspraakavond over de hiervoor genoemde locaties zal ook de presentatie plaats vinden van een aantal bouw plannen waarop in een eerder stadium al inspraak mogelijk is geweest. Deze betreffen huur woningen in het Groenewoud 55-67, de Kleine Kerkstraat 1-9, de Wilhelminastraat 95, de Nieuwstraat 238-240, de Hen drikstraat 58, de Palingstraat 32, de Emmastraat 50 en de Paardenstraat 31-37. Het is de bedoeling nog dit jaar met de uitvoering van alle plannen te beginnen. ttlTTHCN Vandaag hebben alle inwoners van Ritthem van de gemeente een "inspraakbrief' ontvangen over de inrichting van het braaklig gende terrein aan de Lambrechtsenstraat. Het is een voorstel tot inrichting waarop de bewoners tot 20 april kunnen reageren. Het voorstel is gemaakt door de projectgroep Ritthem, in op dracht van burgemeester en wethouders. Voordat de pro jectgroep het voorstel aan b w voorlegt, wil zij graag eerst de mening van de Ritthemers ero ver horen. Daarvoor is tot 20 april de tijd. Daarna zullen alle reacties worden besproken tij dens een openbare vergade ring van de projectgroep Ritt hem op woensdag 2 mei a.s. om 20.00 uur in "Ons Dorpsleven". Daarna is het de bedoeling dat b w het -aan de hand van de reacties al of niet aangepaste- voorstel, via de vaste commis sie van advies en bijstand voor de openbare werken, aan de gemeenteraad voorleggen ter vaststelling en verlening van het benodigde krediet. Daarna kan nog dit jaar met de uitvoe ring worden begonnen. Het fietsgraveerproject in de gemeente Vlissingen verloopt erg succesvol. Tot op heden kon in zo'n 17.000 fietsen de postcode met het huisnummer worden aangebracht. En daarmee is de kans op terugbrengen na "zoekraken" (om welke reden dan ook) voor diezelfde fietsen sterk toegenomen. Wie nog niet met z'n stalen ros geweest is krijgt nog een herkansing in de komende twee weken. Hieronder laten we de dagen en plaatsen volgen waarop u nog terecht kunt: maandag 16 april: van 19.00 tot 22.00 uur in wijkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogel weg, voor bewoners van de wij ken Paauwenburg en Lamme ren burg. dinsdag 17 april: van 19.00 tot 22.00 uur in de kelder van het stadhuis, voor bewoners van de wijken tussen de Sloeweg en de Paul Krugerstraat. woensdag 18 april: van 19.00 tot 22.00 uur in de kelder van het stadhuis, voor bewoners van de wijken ten zuiden van de Paul Krugerstraat. woensdag 25 april: van 19.00 tot 22.00 uur in zaal Rehoboth, Rehobothstraat, Oost-Sou burg, voor de bewoners van Oost-Souburg en Ritthem e.o. donderdag 26 april: van 19.00 tot 22.00 uur in de openbare la gere school De Houtuyn. in Bossenburgh voor bewoners van de wijken Bossenburgh, Papegaaienburg, West-Sou burg en Westerzicht. maandag 30 april: van 11.00- tot 19.00 uur in de graveerbus op het terrein van de Zeeland- beurs (bij de MIRO), voor iedereen die dan nog niet ge weest is. Help de actie succesvol af te sluiten. 25.000 gegraveerde fietsen in Vlissingen moet mo gelijk zijn. 't Kost niets en u kunt er veel baat bij hebben. Nog niet geweest? Doen dan! Vandaag wil ik met u "bijpraten" over de werkgelegenheidsmoge lijkheden voor Vlissingers buiten het vrije bedrijf in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). Deze wet heeft namelijk als doel werk te bieden aan per sonen die zich geen arbeidsplaats in het vrije bedrijf kunnen verwer ven. Uitgangspunt daarbij is dat er in de persoon zelf gelegen facto ren zijn die het hem of haar belet ten te functioneren in het vrije bedrijf. Op Walcheren zijn er 2 "werkverbanden" die zich op dit terrein bewegen en waar ook Vlissingen in deelneemt. In Vlis singen is dat het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) met de afdelingen drukkerij, gra fisch ontwerp-studio, binderij, administratie voor derden, auto matisering en verwerking compu ter-input, "varia" en externe ob jecten. In Middelburg is dat de Werkplaatsen Walcheren met de afdelingen electromontage, me taalbewerking, houtbewerking, textiel en kunststof, verfverwer- king, "varia", kwekerij, civiel - techniek en hoveniers. Voor beide instellingen is één van de hoofdtaken voor bestuur en leiding, het bieden van werk dat aangepast is aan de mogelijkhe den van de medewerkers in WSW-verband. Passend werk is daarbij een belangrijke voorwaar de voor het welzijn van de mede werkers. En dat welzijn wordt niet alleen bepaald door het vervullen van een juiste functie maar ook door de werkomstandigheden, de loon- en arbeidsvoorwaarden de gevarieerdheid van het werk en de mate van zelfstandig handelen, de verhouding tot collega's en wer- kleiding, de mate van erkenning en waardering, inspraakmogelijk heden tot ontwikkeling van vaar digheden en bekwaamheden en het opdoen van kennis. Spreekt dit u aan? Neem dan contact op met de afdeling personeelszaken van het ADZ, Postbus 140, 4380 AC in Vlissingen of de afdeling personeelszaken van de Werk plaatsen Walcheren. Postbus 280, 4330 AG in Middelburg Het spreekt natuurlijk vanzelf dat u niet verplicht kunt worden te werken in de sociale werkvoorzie ning. Wanneer bijvoorbeeld een gehandicapte, al of niet op advies van zijn of haar partner of een maatschappelijk werker, meent dat deze arbeid schade zou kun nen doen aan zijn levensontplooi ing en maatschappelijke integra tie, dan is hij niet verplicht van de hem of haar geboden gelegenheid gebruik te maken. Ik kan me voorstellen dat er, naast de mogelijke belangstelling om bij deze instellingen te werken, bij u ook belangstelling is voor de pro- duk ten en diensten die deze be drijven leveren voor bedrijven en prive-personen. De opsomming van de afdelingen hiervoor geven u een globale indruk van de moge lijkheden. Tot slot nog dit: het is niet al/een de verplichting van de wet om medewerking en instandhouding van deze werkverbanden te be vorderen. Het is ook een duidelijk actiepunt van het gemeentebe stuur om zich in te zetten voor de werkgelegenheid van hen die op deze werkverbanden zijn aange wezen. Het gemeentebestuur zal er daarom naar blijven streven de ze werknemers op zinvolle wijze door deze economische slechte tijd te "loodsen" en hoopt dat de werknemers bij deze instellingen hun capaciteiten zo volledig mo gelijk kunnen gebruiken. Dat hoort bij een sociaal beleid.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5