informatiepagina van de gemeente vlissingen Herinrichting Emmastraat en Bellamypark - zuid voor juli Raadsstukken ter inzage Nieuwe huisaansluitingen op hoofdriool in 'V.Q.-west' Nieuwe situatie oversteken van Zuidbeekseweg bij Bossenburgh I De raadsagenda Wedstrijdbad bij zwembad E GLAS HET INZAMELEN sJC WAARD. rO HUP IN DE GLASBAK! \t w S/ Chemisch afval niet in riool of afvalzak! DE VLISSINGER Woensdag 28 maart 1984 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-15100, toestel 333, 335 en 337. Commissies vergaderen Nieuwe Zuidbeekseweg Palingstraat e.d. Wie, wat, waar Hoe Geldlening voor 'De Fles' Project groepen vergaderen Even bijpraten met wethouder Bruinooge Wijkgericht Sport Minderheden IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen dat nog voor eind juni dit jaar de Emmastraat en de zuidzijde van het Bellamypark opnieuw worden ingericht. Samen met de projectgroep Grave- straat en de projectgroep Beschermd Stadsgezicht zijn daarvoor plannen ontwikkeld. Vrijdag a.s. krijgt de gemeenteraad het voorstel voorgelegd met deze plannen in te stemmen. In het verlengde daarvan wordt gevraagd voor de uitvoering van het plan van de Emmastraat 94.000,— uit te trekken en voor het Bellamypark-zuid 143.000,—. Overigens zullen ook het rijk en Vlissingse ondernemers een financiële bijdrage leveren. Verbetering van de Emmastraat en het Bellamypark-zuid houdt verband met het komende her stel van de dichtbij gelegen Vissershaven. Weliswaar grenst de Emmastraat niet di rect aan de haven. De straat heeft echter wel een direct ver band met de Zeilmarkt en zou in verband met de nieuwe wonin gen toch heringericht moeten worden. B. en w. willen overi gens ook op de Zeilmarkt en de Nieuwendijk nog dit jaar de he rinrichting uitgevoerd zien. Met het begin van die werkzaamhe den moet echter worden ge wacht tot na de kermis en de braderie. Het plan voor Bellamypark-zuid is overigens gewijzigd ten op zichte van het gepresenteerde plan. Uitbreiding van het gebied richting Koopmanshaven - in clusief de verplaatsing van het standbeeld van Naerebout - geeft momenteel namelijk de nodige problemen. Deze hou den verband met uit te voeren zeeweringswerken aan de Koopmanshaven. Er moet nu worden volstaan met een tijde lijke herinrichting binnen de bestaande lijnen van het Bella mypark. In een later stadium kan dan - bij, een totale herin richting van het gebied aan de Koopmanshaven - het gebied Sinds enige tijd is er een officiële regeling van kracht dat ook burgers de stukken kunnen inzien die voor raads- en commissie leden ter inzage liggen. Dat kunnen stukken of rapporten zijn, die bij een voorstel van burgemeester en wethouders horen. Het kan echter ook om brieven, jaarverslagen, notulen en dergelijke zijn die tijdens de raadsvergadering onder het hoofdstuk 'ingekomen stukken' aan de orde komen. De wijze waarop u inzage kunt krijgen is eenvoudig. U stapt gewoon naar het Stafbureau voorlichting en inspraak (bega ne grond, kamer 034). Daar vertelt u wélke stukken u wilt lezen. Een medewerker van het Stafbureau zorgt er dan voor dat u dit materiaal kunt inzien in de kamer van genoemd bureau. Toch komt ook hier het spreek woord 'uitzonderingen bevesti gen de regel' om de hoek kij ken. Dat is het geval als een van de uitzonderingsbepalingen van de Verordening openbaar heid van bestuur Vlissingen van toepassing is. In deze verorde ning worden de criteria aange geven voor openbaarheid van nota's, voorstellen en andere documenten. Bijvoorbeeld een aan de raad gerichte brief over heel persoonlijke zaken. In zo'n geval kan een uitzonderingsbe paling van kracht zijn. Daarmee wordt dan voorkomen dat er van betreffende gegevens mis bruik wordt gemaakt. De woensdag voorafgaande aan de gemeenteraadsverga dering vindt u in de gemeente lijke informatie-rubriek - waar u nu ook in leest - artikelen en berichten over enkele agenda punten. Die worden gemaakt aan de hand van voorstellen van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad. Die voorstellen kunt u vinden in de Momenteel is men in het wes telijk deel van de Verkuijl Quakkelaarstraat bezig met de herinrichting, zoals de foto laat zien. De straat wordt daarbij over de gehele breedte open gebroken. B. en w. willen van die situatie gebruik maken en gelijktijdig de huisaansluitin gen voor de riolering vernieu wen. Zij stellen de gemeente raad voor daartoe vrijdag 39.000,— uit te trekken. Te zijner tijd zal het hoofdriool in dit straatgedeelte moeten worden vervangen. Momenteel is daar echter geen geld voor. Zouden de huisaansluitingen tegelijk met dat hoofdriool wor den aangelegd, dan zou de straat weer over de gehele breedte opengebroken moeten worden. Door de huisaanslui tingen nu al te vernieuwen kan dat- èn dubbel herstratings- werk worden voorkomen. (foto Cor Schuilwerve). Volgende week donderdag ver gaderen twee commissies ex- artikel 61. Dat zijn: Jeugd- en Recreatieraad en de Culturele Raad. De vergaderingen wor den beide gehouden in wel- zijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104. Ze begin nen ook op hetzelfde tijdstip, 's avonds acht uur. De vergader stukken kunnen worden inge zien in de informatiehoeken van cle gemeente. Ze zijn daar te vinden in de grote gele ordners. JillLUili. Bellamypark-zuid worden ver groot. Enige weken geleden stond er op deze pagina een grote teke ning. Daarop was te zien hoe de Palingstraat, de Onderstraat, de Koudenhoek, de Flessen- straat en de Hendrikstraat (tus sen Palingstraat en Kouden hoek) opnieuw ingericht zullen worden. Het plan daartoe is op gesteld door de projectgroep Gravestraat. Het had, tijdens inspraakavonden, ook de goedkeuring van de aanwezige bewoners. Bij het opstellen van het plan is uitgegaan van een inrichting van een gebied, waar niet harder dan dertig km. mag worden gereden. Verder is in het plan opgenomen de aanleg en inrichting van een groen strook aan de Koudenhoek en het behoud van de oude muur daar. De raad wordt gevraagd voor de uitvoering van het geheel 606.000,— uit te trekken. Hiervan wordt een deel ver goed door het rijk. Het zuidelijk deel van het Bella mypark, zoals het er nu is. Voor eind juni gaat ook dit gebied ech ter 'op de schop'. (Foto Cor Schuilwerve). vijf gemeentelijke informatie- hoeken. Ze zitten daar - even als de stukken voor de vaste commissies van advies en bij stand - in kleine blauwe map pen. INFORMATIEHOEKEN Die vijf informatiehoeken zijn, behalve in het stadhuis, ook ondergebracht in de volgende gebouwen: 1. de bibliotheek, Spuistraat 22-24 open op maandag van 13.30- tot 21.00 uur; overige werkdagen (behalve donder dag!) van 10.00- tot 21.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.00 uur; 2. wijkcentrum 'Open Hof', Al exander Gogelweg 59 in Paau- wenburg, open op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; 3. wijkcentrum Middenhof, Ka naalstraat 64 in Oost-Souburg, open van maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 11.00 uur en donderdag bovendien van 19.30 uur- tot 21.00 uur; 4. wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386, open tijdens activiteiten in het wijkcentrum. eze week is ter hoogte van de ontsluiting van de wijk Bossen burgh een nieuwe oversteekplaats (zonder verkeerslichten) ge reedgekomen over de Nieuwe Zuidbeekseweg. De oversteek plaats moet het "wild" oversteken op deze plaats voorkomen en een veiliger situatie maken. Er is daarvoor ook een nieuw tegelpad aangelegd. Voorts is de situatie op dit kruispunt nu zo gewijzigd dat (brom)fietsers vanuit en naar Bossenburgh toe over deze kruising mogen rijden. Er zijn daarvoor 2 tegelpaadjes aangelegd in de berm tussen het fietspad en het rijgedeelte voor auto's van de Nieuwe Zuidbeekseweg. De bestaande verkeersborden zijn (of zullen binnenkort) daarvoor aangepast worden. Met het gereedkomen van de nieuwe oversteekplaats zullen met ingang van 1 april a.s. de verkeerslichten bij de 2 al bestaande oversteekplaatsen over de Nieuwe Zuidbeekseweg bij Bossen burgh buiten bedrijf worden gesteld. Het gaat daarbij om een proef tot 1 oktober a.s. Na deze datum zal worden bezien of het nodig is de situatie eventueel aan te passen of zo te laten. Dit alles is het resultaat van besluitvorming door de gemeenteraad in januari van dit jaar. i 1 - v wmrm Vrijdag is het weer zover. Dan vergadert in de raadzaal van het stadhuis de Vlissingse gemeenteraad. De aanvang is om 14.00 uur. In de tweede alinea van dit artikel staat een overzicht van de voorstellen waarover de raad moet beslissen. Elders op deze pa gina worden, in verschillende artikelen en berichten, enkele voorstellen toegelicht. Voor hen, die over een of meer voorstellen nog wat meer te weten zou willen komen, is misschien het artikel 'Raadsstukken ter inzage voor publiek' het lezen waard. Overigens hoeft u niet de pagi na mee te nemen als u de ver gadering vrijdag bezoekt. Op de publieke tribune ligt namelijk een populaire raadsagenda, tot het laatst toe bijgewerkt, voor u gereed. De raadsagenda ziet er, voor zover vrijdagmiddag bekend, zo uit: Opening Mededelingen Over te leggen stukken Te behandelen punten: 2-1 Krediet voor invoeringskos ten vervanging geautomati seerde systemen. 5-1 Vaststelling twintigste wijzi ging bouwverordening. 6-1 Krediet woonbuurtverbete ringsplan Palingstraat en om geving. 6-2 Krediet herinrichting Em mastraat en Bellamypark-zuid. 6-3 Krediet vernieuwen huis aansluitingen rioleringen. 7-1 Verlenen rechten van erf pacht en opstal voor kiosk op kruispunt Coosje Buskens- straat/Boulevard Bankert. 7-2 Verlenen van rechten van erfpacht en opstal voor het Strandhotel. 7-3 Verkoop landbouwgrond Deinsvlietweg. 7-4 Aankoop en verkoop Pa lingstraat 31 7-5 Aankoop Nieuwstraat 108/110. 8-1 Verstrekken geldlening aan de Schietvereniging 'De Fles' voor de stichting van een schietaccommodatie. 8-2 Renovatie half-hard veld Baskensburg. 8-3 Realisering wedstrijdbad. 8-4 Totstandkoming basis scholen ingevolge de over gangswet Wet op het basison derwijs. 8-5 Vaststelling exploitatiever goeding bijzondere kleuter scholen over het jaar 1983. 8-6 Vaststelling exploitatiever goeding bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs over 1983. 8-7 Vaststelling exploitatiever goeding bijzondere school voor moeilijk lerende kinderen 'De Triangel' over 1983. 8-8 Krediet voor energiebespa rende voorzieningen in het ge bouw van de samenwerkings school 'De Triangel'. 8-9 Medewerking als bedoeld in artikel 50 van de kleuteronder wijswet en artikel 72 van de la- ger-onderwijswet 1920. 10-1 Aankoop portofoons voor het gemeentelijk vismijnbedrijf. 12-1 Vaststelling wijzigingen gemeentebegroting, begroting grondbedrijf, begroting dienst welzijnsvoorzieningen en be groting vismijnbedrijf, allen over 1984. Rondvraag Sluiting De gemeentelijke reinigingsdienst is gestart met het op een nieuwe manier inzamelen van chemische afvalstoffen. Zij doet dit in navolging van de Wet Chemische Afvalstoffen. Doel is: voor komen dat het milieu onnodig wordt vervuild. Dat gebeurt name lijk als burgers en bedrijven allerlei chemisch afval via goot, rio lering of afvalzak 'wegwerken'. Het begrip chemisch afval wordt daarbij zeer breed uitgelegd. Bestrijdingsmiddelen tegen insec ten en onkruid vallen eronder, maar (bijvoorbeeld) ook ammo niak, batterijen, inkt, verf, (motor)olie, medicijnen, peut- en foto ontwikkelaar, -stopbad en -fixeer. Per inwoner zal het in vele ge vallen maar om 'kleine beetjes' gaan. Bij elkaar opgeteld vor men die echter een grote hoop. Zo kreeg de reinigingsdienst onlangs bij de speciale inlever- actie voor chemische bestrij dingsmiddelen in één week zeshonderd kilo aangeboden! De bedoeling is dat de stoffen bij deze dienst, gevestigd aan de Edisonweg op nummer 9, worden afgegeven. Omdat niet alle stoffen op dezelfde manier kunnen worden afgewerkt, worden ze daar gesorteerd in bedrijven binnen de gemeente Vlissingen. Bedrijven zijn verp licht hun chemische afvalstof fen naar de Edisonweg 9 te brengen. Daarbij moeten ze wel twee gulden per kilo ingeleverd materiaal betalen. Voor parti culieren is het inleveren niet verplicht. Zij hoeven ook niets bij te betalen. De reinigingsdienst heeft het liefst dat de stoffen worden aangeboden in goed afgesloten doorzichtige verpakkingen als flessen, potjes of plastic zak ken. Belangrijk, in verband met de juiste verdere verwerking, is Twee weken geleden werd de eerste lading chemisch afval bij de reini gingsdienst opgehaald. Daarbij werd reeds van de speciale, onbreek bare, vaten gebruik gemaakt, (foto Cor Schuilwerve). zes categoriën. Voor elke cate gorie staat, in een speciale op slagruimte!, een vat gereed waar het afval in gaat. Deze va ten worden geregeld opge haald door een daartoe gespe cialiseerd bedrijf, dat ze daarbij onverbrekelijk afsluit. Tenslotte worden de afvalstoffen ver werkt op een manier die het minst schade berokkent aan het milieu. Van de inzamel- dienst kan alleen gebruik wor den gemaakt door inwoners en Schietvereniging 'De Fles' zit dringend verlegen om een goede oefenruimte. Na ontrui ming van het pand aan de Flessenstraat. De vereniging heeft nu plannen voor een nieuw gebouw op het sportpark 'Baskensburg'. Uit voering daarvan gaat zo'n 350.000,— kosten. De vereni ging zelf kan van dit bedrag maar een deel opbrengen. Daarom heeft zij aan b. en w. gevraagd of de gemeente 287.000,— zou willen lenen. Het college stelt de raad nu voor aan dit verzoek te voldoen. De raad beslist daar vrijdag middag over. Deze week vergaderen weer 2 projectgroepen in het open baar. Projectgroepen zijn door burgemeester en wethouders ingestelde samenwerkingsver banden van o.a. ambtenaren en bewoners voor de totstandko ming van de stadsvernieuwing in oudere wijken van Vlissin gen. Zo is de projectgroep Be schermd Stadsgezicht werk zaam voor het gebied dat glo baal ligt tussen het Bellamypark en de Walstraat. Deze project groep vergadert vanavond, woensdag 28 maart, om 20.00 uur in het museum. De project groep Scheldebuurt is werk zaam voor de gelijknamige buurt. Deze groep vergadert in het openbaar op donderdag 29 maart om 20.00 uur in het stad huis. Als de Vlissingse raad vrijdag a.s. het voorstel van burgemeester en wethouders goedkeurt krijgt het Sportfondsenbad ook een wedstrijdbad erbij. Eind vorig jaar be sloot de raad al dat de bestaande accommodatie aan het Bas- kensburgplein kon worden gerenoveerd en uitgebreid met een goifslagbad. Er moest toen echter nog worden overlegd over een extra bijdrage van f1.000.000,— van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Dat overleg heeft ertoe geleid dat het ministerie dit bedrag beschikbaar heeft gesteld. Dit, in het kader van de zogenoem de 'terugploegregeling'. Ver volgens kon een nieuw plan worden opgesteld. De Raad van Beheer van het zwembad is daarmee al akkoord gegaan. Het jaarlijks exploitatietekort, dat voor rekening komt van de gemeente, wordt daarbij ge raamd op 873.000,—. Dat is 6.725,— meer dan waar bij het plan met alleen het goifslagbad op was gerekend. Inpassing ,>-V ESmNoR.' van dat extra bedrag in de be groting - wat pas per 1986 hoeft - kan zonder bezwaar. Er staat namelijk een hogere opbrengst van de onroerend goedbeias- ting tegenover. B. en w. wijzen er in hun voorstel op dat nu aan de verlangens van alle catego riën verbruikers tegemoet kan worden gekomen. Daarbij mer ken ze op dat het jaarlijkse ex ploitatietekort binnen het ge meentelijk budget kan worden opgevangen zonder dat de gunstige toegangsprijs van 3,50 hoeft te worden ver hoogd! Foto: het bestaande overdekte deel van het Sportfondsenbad aan het Baskensburgplein. (fo to Cor Schuilwerve). ook dat men direct kan zien om welk 'spul' het gaat. Bijsluiten van de originele verpakking, gebruiksaanwijzing of andere aanduidingen wordt dan ook op prijs gesteld. Bij het inleveren worden overigens wel naam en adres van de brenger geno teerd. Men kan bij de reinigingsdienst terecht van maandag tot en met vrijdag van 07.30- tot 12.00 uur en van 13.00- tot 16.30 uur. Graag zou ik met u in deze rubriek bij willen praten over het welzijn- sprogramma voor het lopende jaar. De gemeenteraad heeft dit een maand geleden, bij de begro tingsbehandeling, goedgekeurd. Helaas kon de raad daarbij niet om forse bezuinigingen heen. Ik vind echter dat we kans hebben gezien het voorzieningenniveau op wel- zijnsgebied op een aanvaardbaar niveau te handhaven. Neem het sociaal-cultureel werk. De raad heeft onder meer vastgesteld dat Vlissingen, wat deze sector be treft, wordt onderverdeeld in zes 'wijken'. In iedere wijk moet een basisvoorziening, gebouw, zijn met één beroepskracht. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van be staande accommodaties: 'Alde gonde' en 'Marnix' voor Bossen burgh, Westerzicht, Papegaaien burg en West-Souburg, 'De Para plu' voor Paauwenburg, 'De Zwaan' en 'De Schuur' voor Oost-Souburg, buurthuis 'Schel debuurt' in de Glacisstraat voorde binnenstad en Scheldebuurt en het 'Woltershuis' voor het deel tussen, ruwweg, Paul Kruger- straat en Sloeweg Waar ik daarbij zelf sterk aan hecht is dat die voorziening er is voor gebruik door alle bewoners van die wijk of hun groeperingen. Het mag niet uitmaken wat hun politieke, religieuze of culturele achtergrond is. Ik ben blij dat we tot deze opzet zijn kunnen komen. Zeker als ik die zet tegenover die van sommige andere gemeenten, waar het sociaal-cultureel werk zo wordt afgebouwd dat er over vier jaar daar niemand meer in deze sector werkzaam is. Doorbladerend in het welzijnspro- gramma kom ik even verder de sector sport tegen, in het Vlis singse van wezenlijke betekenis. Ik wil hier benadrukken dat er meer dan voorheen aandacht zal worden besteed aan sportieve re creatie. Daarmee speelt de ge meente in op maatschappelijke ontwikkelingen als werkloosheid en deeltijdarbeid. In samenhang met de sportieve recreatie kan het stimuleren van de gehandicapten sport worden gezien. Dat de ge meente daar daadwerkelijk mee bezig is blijkt onder meer uit het aanpassen van de sporthal in Oost-Souburg. Zowel met gebrui kers als bezoekers is daarbij reke ning gehouden. Belangrijk is ook dat er een be heersplan voor onderhoud en re novatie van de Vlissingse sport velden is opgesteld. Volgens dat plan moeten in tien jaar alle velden weer in 'goede conditiezijn. Dit jaar wordt daarmee een begin ge maakt en twee grasvelden en twee halfharde velden zullen grondig onder handen worden ge nomen. Zeer binnenkort verschi/nt ook de nota culturele minderheden. Voordat deze aan de raad zal wor den aangeboden is daarop in spraak mogelijk voor direct be trokkenen en andere belangstel lenden. U kunt over deze nota en de inspraakmogelijkheden daarbij binnenkort uitvoerig op deze pa- gina lezen Op deze plaats wil ik nu reeds benadrukken dat het een logische zaak is dat de gemeente ook voor hen een beleid ontwik kelt. Groepen culturele minderhe den als Turken, Marokkanen, Joegoslaven, en Spanjaarden zijn nu eenmaal niet meer uit onze sa menleving weg te denken. Zij ver dienen ook een plaats daarin In de nota staat hoe de gemeente hen daarbij wil helpen Daarbij dient hen echter de mogelijkheid te worden gegeven om, binnen ze kere grenzen, hun eigen cultuur te laten behouden. Belangstellenden raad ik zeker aan het rapport er het artikel daarover te lezen.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5