IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL VERKOOP GROND BELLAMYPARK IN GEMEENTERAAD DE RAADSAGENDA WIE HELPT MET FIETSEN GRAVEREN? Informatiepagina van de gemeente Vlissingen KREDIET VOOR KLEUTER -SCHOOL 'DE BURCHT' li VOORSTEL VOOR AANLEG OVERSTEEKPLAATS OP NIEUWE ZUIDBEEKSEWEG DE VLISSINGER Woensdag 25 januari 1984 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337, Ift, stc-octe. a.n- Vrijdag instructiemiddag p 4vVi! WAT DOEN NA: KLEUTER SCHOOL, LAGERE SCHOOL, L.B.O., M.A.V.O. EN H.A.V.O AANTAL INWONERS VLISSINGEN AFGENOMEN VOORONDER ZOEK BEGROTING INFORMATIE HOEKEN EVEN BIJPRA TEN MET WETHOU DER W. WISSE ///^9K ^V// 77r*&7-^77r77r^77F&V7/ W vSx /7*W De gemeenteraad zal vrijdag gaan beslissen over de aan- en verkoop van grond en panden op uiteenge legen punten in de gemeente. Eén ding hebben de vijf voorstellen daarbij gemeen: het uiteindelijke doel is nieuwbouw c.q. stadsvernieuwing. Om de bouw van 38 woningen in het gebied Beschermd Stadsge zicht mogelijk te kunnen maken moet er grond worden verkocht aan de woningbouwvereniging Basco. Voor het project Beurs straat 3, 5, 7 en Bellamypark 1 (dertien woningen) moet 140.760,- worden neergeteld. Op de kopbebouwing van het Bellamypark komen 25 wonin gen. Voor de grond die daarvoor nodig is moet Basco 358.423,20 op tafel leggen. Andersom koopt de gemeente ook weer grond van deze wo ningbouwverenigingen. Het be treft een perceel op de hoek Le pelstraat/Plein Vierwinden. Basco zou daarvoor zelf een plan ontwikkelen, maar ziet daartoe geen kans. B. en w zijn echter momenteel in onderhandeling met een gegadigde over de be bouwing van diverse percelen grond in de stad, waaronder dit stuk. Het college vindt bebou wing van deze hoek noodzake lijk. Er kan dan worden gekomen tot een goede afronding van de ter plaatse aanwezige bebou wing. De koopsom is 6.344,. Op de plaats van de Scheldecen- trale komen 51 woningen. Met de bouw daarvan is men ondertus sen al, begonnen. Dit, in opdracht van de Vereniging tot Verbete- De 'kopbebouwing' van het Bellamypark staat er nu nogal 'uitgekleed' bij. 't Zal echter niet lang meer duren of er bevinden zich achter de oude gevels zo'n 25 nieuwe woningen, (foto Cor Schuilwerve). ring van de Volkshuisvesting. De totale koopsom bedraagt hier 519.570. Met de overname van het pand Nieuwstraat 150-152 van me vrouw P.M.T. Witlox is, als de raad akkoord gaat, ƒ46.000 ge moeid. Deze huizen verkeren momenteel in slechte staat van onderhoud. Ernaast is echter een perceel grond gelegen, waarop in '84/'85 nieuwbouw komt. De ver betering van het pand Nieuw straat 150/152 kan dan gelijk worden meegenomen. De laatste in het rijtje van aan kopen door de gemeente betreft die van twee percelen aan de Hudsonstraat te Oost-Souburg. De gemeente deze, als de raad instemt, kopen van Soudant On roerend Goed Meerssen b.v. tegen een bedrag van 61.695. Vrijdag vergadert in de raadzaal van het stadhuis de Vlissingse ge meenteraad. De aanvang is om 14.00 uur. In de tweede alinea vindt u een compleet overzicht van de voorstellen die de; raadsleden te be handelen krijgen. Elders op deze pagina wordt, in verschillende arti kelen en berichten, enkele voorstellen nader toegelicht. Wie meer wil weten kan terecht in de vijf gemeentelijke informatiehoeken. Daar zijn in kleine ordners of blauwe map de raadsvoorstellen te vinden. Wie nog meer wil weten kan tenslotte terecht bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Medewerkers daarvan zijn u graag behulpzaam bij het ter inzage geven van stukken en dergelijke die bij de diverse voorstellen horen èn zoals die ook voor de raadsle den ter inzage liggen. Dit geldt overigens ook voor de over te leggen stukken en dergelijke. Overigens hoeft u voor de agenda deze pagina niet mee te nemen, als u de vergadering bezoekt. Op de publieke tribune ligt namelijk een populaire raadsagenda voor u gereed. De raadsagenda ziet er als volgt uit: Opening Vaststellen van de notulen van de vergadering van 28 oktober en 25 november 1983. Mededelingen. Over te leggen stukken TE BEHA NDELEN PUNTEN: 1-1 Vacatures museumcommis sie en culturele raad Vlissingen. 1-2 Vacatures commissie sport- belangen Vlissingen. 1-3 Benoeming commissaris van de N.V. Haven van Vlissingen. 2-1 Procesvoering inzake de van waardeverklaring van een ge legd conservatoir beslag. 2-2 Procesvoering inzake aan hangwagen vismijnbedrijf. 2-3 Aanvaarden schenking Kon. Mij,. "De Schelde" 3-1 Krediet voor de aanleg van een voetgangersoversteekplaats over de Nieuwe Zuidbeekseweg ter hoogte van de noordelijke ontsluitingsweg Bossenburgh (Walenburg) en ontmanteling van de verkeerslichtinstallaties op deze weg. 4-1 Opheffing gemeenschappe lijke regeling metingen lucht verontreiniging in Zeeland. 4-2 Garantie exploitatietekort Stichting Streekziekenhuis Wal cheren. 5-1 Beroep tegen afwijzing ver huis- en herinrichtingskosten regeling gehandicapten. 6-1 Aanvullend krediet t.b.v. aanpassingswerken riolering. 7-1 Aankoop percelen grond Hudsonstraat. 7-2 Aankoop Nieuwstraat 150-152. 7-3 Aankoop perceel grond aan Lepelstraat/Plein Vierwinden. 7-4 Verkoop grond in gebied Be schermd Stadsgezicht. 7-5 Verkoop grond voormalige Scheldecentrale 7-6 Verkoop perceel tuingrond aan Prinses Margrietlaan. 7-7 Herziening kostprijsbereke ning bestemmingsplan Pape gaaienburg-Zuid. 8-1 Subsidieverzoek Werkgroep Natuur- en Milieu-educatie Walcheren 8-2 Krediet voor de bouw van een twee-klassige kleuterschool op het terrein van de p.c.-lagere school 'De Burcht'. 8-3 Begrotingswijziging Z.D.A.S.G. 1983/1984 8-4 Herstel dakbedekking kleu ter- en lagere school 'De Vaste Burgh'. 8-5 Toepassing artikel 47, lid 2 van de kleuteronderwijswet over het vijfjaarlijkse tijdvak 1976 tot en met 1980. 8-6 Toepassing art. 55ter, lid 2 van de lager-onderwijswet 1920 over he.t vijfjaarlijkse tijdvak 1978 tot en met 1982. 10-1 Aankoop viskisten gemeen telijk vismijnbedrijf. 10-2 Aanvullend krediet bouw vismijn t.b.v. de inrichting. 10-3 Vaststellen 'Verordening, regelende de latere openstelling van winkels en verruiming van de verkoopgelegenheid voor de straathandel 1984'. 11-1 Beschikbaar stellen krediet t.b.v. de behandeling van be zwaarschriften onroerend-goed- belastingen. 12-1 Voorlopige vaststelling ge meenterekening en bedrijf sre- keningen over 1980 en 1981. 12-2 Vaststelling begrotingswij ziging 1983: begroting dienst welzijnsvoorzieningen (10e wijz.). De protestants-christelijke lagere school 'De Burcht' te Oost-Souburg (foto Cor Schuilwerve). De protestants-christelijke lage re school 'De Burcht' in Oost- Souburg zal worden uitgebreid met een tweeklassige kleuter school. Dit, als de gemeenteraad vrijdag het voorstel van b. en w. goedkeurt een krediet beschik baar te stellen van 510.307. In dit bedrag is inbegrepen aanpassing van het bestaande gebouw. Aan de Van Visvlietstraat komt dan straks een gebouw te staan, dat volledig aan de normen van de wet op het Basisonderwijs is aangepast. Dit voorstel ligt in het verlengde van een reeds in 1979 door de Vlissingse raad genomen besluit. Daarbij werd medewerking ver leend voor het stichten van een tweeklassige kleuterschool bij 'de Burcht'. De onderwijsinspec tie gaf reeds goedkeuring aan het definitieve bouwplan. Bovendien heeft ook de minister van On derwijs zijn 'verklaring van toe stemming' al verstrekt. De nieuwbouw is overigens onder deel van een totaalplan voor de hergroepering van schoolgebou wen in Oost-Souburg. B. en w. beloven in hun voorstel de raad hierover binnenkort meer te la ten weten. vVV£>OÜ^' Volgende week kunt u al aan de slag. Er zijn namelijk nog steeds vrijwilligers nodig voor het graveren van fietsen. Daarmee kunt u een wezenlijke bijdrage leveren aan het tegengaan van diefstal van rijwielen in de gemeente Vlissingen. Helaas is dat hard nodig. Vorig jaar nog werd er aangifte gedaan bij de politie van diefstal van 831 fietsen.... Deelname aan dit project staat overigens niet alleen open voor mensen die een uitkering ont vangen via de gemeentelijke so ciale dienst of het G.A.K. Ook wanneer u bijvoorbeeld gepen sioneerd bent of 'in de V.U.T. zit' bent u van harte welkom. Over het hoe, waar en wanneer van het graveren kunt u zich laten informeren bij de vrijwilligers- vakaturebank. Die is te vinden in welzijnscentrum Bachten Kom- me. U kunt daar persoonlijk te recht op donderdagmiddag van twee tot vier uur en vrijdagmor gen van negen tot twaalf uur. Bellen kan men de gehele week; het nummer is 19397. INSTRUCTIE Er is ook een andere manier om uw licht op te steken, voordat u in het graveerproject mee gaat 'draaien'. Vrijdagmiddag (27 ja nuari) is er namelijk in het poli tiebureau een instructiemiddag voor de betrokken vrijwilligers. U kunt daar geheel vrijblijvend een kijkje gaan nemen. De aan vang is om half twee 's middags. Welkom! Volgende week zal op deze pagi na nader worden ingegaan op het onmiskenbare nut van het voor zien van postcode en huisnum mer op de fietsen. Naar de basisschool f' r '4 K Degenen die nu in de zesde klas van de lagere school zit kan straks - met het nieuwe school jaar - heel wat kanten op als het gaat om verder leren. Iets wat ook geldt voor de jongeren die al aan (weer) een volgende keuze toe zijn: wat ga ik doen na het L.B.O., M.A.V.O., H.A.V.O. en V.W.O. Om te helpen bij het vinden van een antwoord op die vragen heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen vier bladen sa mengesteld onder de naam 'Kies'. Editie één is bedoeld om ouders van kleuters in te lichten over het basisonderwijs. De tweede editie informeert de ouders van twaalfjarige leerlingen over het voortgezet onderwijs. De editie drie en vier ininformeren over de mogelijkheden na L.B.O. en M.A.V. O., respectievelijk H.A.V.O. en V.W.O. Alle vier de uitgaven zijn verkrijgbaar in de gemeentelijke informatiehoek 'Onder de trap' in het stadhuis. 'Kies 3 en 4' kan bovendien wor den verkregen bij de decanen van de school waar uw kinde ren) op zit(ten). "VAN SCHOOL, WAT NU?" Hierop aansluitend en meer ge richt op de Zeeuwse situatie is de folder 'Van school, wat nu?. Dit is een uitgave van de Zeeuwse Porvinciale Onderwijsraad. In deze folder wordt onder meer duidelijk gemaakt wat gedeelte lijke leerplicht is, wat vormings instituten en leerlingstelsels zijn, wat je moet doen als je geen werk kunt vinden, welke avondscho len er zijn, enzovoort. Ook aller lei regelingen als die voor reis kostenvergoeding en kinderbij slag worden er in belicht. De fol der wordt op de scholen ver spreid door het Regionaal Or gaan voor het Leerlingwezen in Zeeland. De gemeente Vlissingen is 1983 geëindigd met 243 inwoners minder dan waarmee het jaar werd begonnen. Op 31 december 1982 bedroeg het totaal aantal inwoners nog 46.382. De laatste dag vorig jaar waren dat er 46.139. Het laatste is een voorlopig cijfer. Door nagekomen wijzi gingen in de burgerlijke stand kan het definitieve cijfer nog anders uitkomen. Even terug naar 31 december 1982. De 46.382 inwoners konden toen worden onderverdeeld in 23.341 van het mannelijke en 23.041 van het vrouwelijke ge slacht. Door geboorte kwamen er 600 ingezetenen bij (312 mannen en 288 vrouwen). Het aantal per sonen dat zich in de gemeente Vlissingen vestigde was 1976, waarvan 1138 mannen en 838 vrouwen). Daarentegen vermin derde het inwonertal door over lijden met 355 (204 mannen en 151 vrouwen) en door vertrek met 2464 (1366 mannen en 1098 vrou wen). Zodoende kwam het voor lopige inwonertal per 31 decem ber dus op 46.139 (23.221 mannen en 22.918 vrouwen). Er werden 207 huwelijken voltrokken en 99 echtscheidingen ingeschreven. Voorafgaande aan de algemene beschouwingen op 21, 22 en 24 februari wordt komende maandag (30 januari) de begro ting 1984 aan een zogenaamd vooronderzoek onderworpen. De gemeenteraad komt daartoe 's avonds om 19.30 uur bijeen in het stadhuis. Mocht men het vooronderzoek die avond niet af kunnen ronden, dan gaat de vergadering dinsdag verder. De aanvang is dan eveneens om 19.30 uur. De vijf gemeentelijke informa tiehoeken zijn te vinden in: 1. de bibliotheek. Spuistraat 22-24, open op maandag van 13.30- tot 21.00 uur; overigen werkdagen, behalve donderdag, van 10.00 tot 21.00 uur en zater dags van 10.00- tot 12.30 uur. 2. wijkcentrum 'Open Hof', Al exander Gogelweg 59 in Paau- wenburg op maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; 3. wijkcentrum Middenhof, Ka naalstraat 64 in Oost-Souburg open van maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 11.00 uur tot en met donderdag bovendien van 19.30- tot 21.00 uur; 4. wijkcentrum Aldegonde, Wes- terzicht 386, open op maandag van 11.00- tot 13.00 uur en dins dags van 13.30- tot 17.30 uur. Voorts tijdens activiteiten in het wijkcentrum. 5. Stadhuis, Stadhuisplein 2. open op maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Achtenn de ti|dschnflenhoek m de Openbare bibliotheek aan de Spuistraat te Vlissingen /uilen op vrijdagavond van 19 00-21 00 uur 2 archnekten aanwezig zijn Wie kunnen wij helpen? Partikulieren zoals huurders, eigenaren en middenstanders, verder bewoneisgioepen. wi|k komitees en dergelijke Waarmee kunnen wij u helpen? Op deze avond kunt u inlichtingen en adviezen krijgen met betrekking tot technische en financiële problemen bi| bouw en verbouwplannon, ook voor informatie over woonbuurtverbelenng. huur subsidie, kooppremies, enz kunt u bi| ons terecht Wat kost het u? Advies en informatie op de vrijdagavond zgn gratis, als er daarnaast aan een, door u gegeven, opdracht wordt gewerkt, wordt van te voren aan u opgegeven hoeveel uur er mammaal aan gewerkt zal worden en worth een uurtarief van I 3!> - mkl BTW berekend Daarbij komen verder alleen nog lichtdruk en kopieerkosten. Hoe werken de architekten van de groep samen? De uitvoering van opdrachlwerk wordt in de groeji besproken en ook wat wij doen mei opdrachten die misschien met in een aichitektenwmfcel thuis horen wordt door de groep bekeken Door met 2 architekten per avond aanwezig te zijn proberen wij u zo volledig mogelijk te adviseren 'tarsus Wanneer de raad akkoord gaat komt er een einde aan een zaak die reeds geruime tijd de ge meente en bewoners bezighoudt. Enerzijds wordt de Nieuwe Zuidbeekseweg vaak 'illegaal' - daar waar geen oversteekplaats ligt - overgestoken. Met name ten westen van de splitsing met Wa lenburg (noordelijke ontslui tingsweg van de wijk Bossen burgh) gebeurt dat, zowel door fietsers als voetgangers. On danks regelmatige controle kan de politie dit 'illegale' oversteken niet effectief tegengaan. Anderzijds geven de met ver keerslichten beveiligde 'zebra paden' voor bijvoorbeeld auto mobilisten en motorrijders een 'schijnveiligheid'. Het gebeurt namelijk regelmatig.dat spelen de kinderen de verkeerslichten voor voetgangers op groen en daarmee voor de auto's op rood zetten. Maar: zonder over te ste ken. Als gevolg hiervan zijn vele automobilisten geneigd niet meer voor rood te stoppen. Op grond van dit alles vinden b. en w. het noodzakelijk dat er een nieuwe voetgangersoversteek plaats komt over de Nieuwe Zuidbeekseweg, even ten westen van de splitsing met Walenburg. Daarbij dient, vinden zij, de be staande verkeerslicht-installa ties bij de kruisingen met de Lange Leenweg en Sterkenburg te worden ontmanteld. Er komt, als de gemeenteraad vrijdag akkoord gaat, een oversteek plaats voor voetgangers over de Nieuwe Zuidbeekseweg bij. Boven dien zullen dan de verkeerslichtinstallaties bij de twee reeds be staande oversteekplaatsen over deze weg. Vlissingen heeft, en daar ben ik als wethouder van volkshuisvesting erg blij mee, voor dit jaar een aanmerkelijk aantal woningen toegewezen gekregen. Dat biedt ons de kans, voor het eerst sinds enkele jaren, voor woningbouw buiten de binnenstad. Daarbij kunnen we ook mogelijkheden scheppen voor de bouw van kleinere koopwoningen - Hudsonstraat bijvoorbeeld en huizen in de vrije sector, met name in Paauwen- burg. Want ook in die sectoren is er een duidelijke vraag. Daar wil het college, letterlijk en figuurlijk, ruimte voor creëren. Ik denk persoonlijk dat dat kan bijdragen aan het tegengaan van de te rugloop van de bevolking. Omdat men sen, die hier willen bouwen maar dat niet kunnen nu nog naar andere ge meenten gaan. VERNIEUWBOUW Om terugloop van de bevolking tegen te gaan is ook de (ver)nieuwbouw in de binnenstad een goede zaak. De laatste woningen in het plan Gravestraat I worden binnenkort opgeleverd en de bouw van die in Gravestraat 2 start dit jaar. Bovendien wordt er nog dit jaar een begin gemaakt met de bouw van de reeks veelbesproken vijf 'blokkenaan de Spuistraat-westzijde. Ik ben echt niet bang dat die nieuwe woningen niet 'vol' zullen komen. Dat is logisch. Er is nu eenmaal een grote groep mensen die graag in de bin nenstad woont. Daarbij zijn er reeds èn komen er nog goede woningen, die aan de eisen van de tijd voldoen. Bovendien komt de binnenstad er op deze wijze steeds aantrekkelijker uit te zien en met dat alles ook leefbaarder, leuk om te wonen. Zeker als dan ook, hoewel ik van dit verhaal geen saaie opsomming wil maken...., de hele buurt rond de Koopmans- en Vissershaven een forse opknapbeurt krijgt. MONUMENTEN Na wat ik hiervoor gezegd heb zal het u niet verwonderen dat ik ook erg blij ben met het feit dat we dit jaar twintig mo numenten in de binnenstad extra zullen kunnen restaureren. Dat wordt moge lijk gemaakt door extra werkgelegen heidsgeld èn bijdragen van het ministe rie van Volkshuisvestingen Ruimtelijke Ordening. Alle plannen moeten echter voor I juli zoals dat heet 'beschikkings- gereed' zijn ingediend. Dat betekent dat de tekeningen, met daaraan - heel be langrijk - hel prijskaartje, dan klaar moeten zijn. Maar daarvoor is nog veel overleg nodig, de nodige inspraakpro cedures moeten worden doorlopen. Daarom wil ik de betrokkenen er hier op wijzen dat er rekening mee moet worden gehouden dat we met korte ter mijnen werken, dat er dus onder druk gewerkt zal moeten worden. RIOLERING Iets heel anders is de riolering. Per soonlijk ben ik erg ingenomen met de uitspraak van gedeputeerde staten over de verdeling van de aanlegkosten van de riool-afvoer naar Ritthem. Die komt er, in het kort, op neer dat Gemeente en Waterschap (dat immers met de zuive ring van het afvalwater is belast) de kosten gelijk verdelen. Kijk: het riool water mag niet meer via het gemaal aan de Paardenstraat de Weslerschelde in. Dat moet naar Ritthem. Gevolg: de rio lering moet worden omgelegd, dwars door Vlissingen, dat is een omvangrijke en kostbare operatie. De eerste fase van de rioleringswerkzaamheden hebben we al gehad. Binnen een paar jaar komt de tweede fase - Paardenstraat naar de watertoren - aan de beurt. Een ingrij pende operatie voor de binnenstad.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5