IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL BRUINE RAT GEZIEN? BEL DAN 62291 BOUW VAN HUUR EN KOOPHUIZEN Informatiepagina van de gemeente Vlissingen INFOTELEFOON MINDERHEDEN WAT LIGT TER INZAGE? ONGEDIERTE? PAK NIET DIRECT NAAR GIF! DE VLISSINGER Woensdag 18 januari 1984 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ WELZIJNS PLAN VOOR 1984 COMMISSIES VERGADEREN EVEN BIJPRA TEN MET WETHOU DER D.J.P. BRUI- NOOGE 77r*&C^777-7Zr^$77F5SZ^J// /TKfrZ' W Deze maand besteedt de Gemeentelijke Reinigingsdienst extra aandacht aan de bruine rat. Dat betekent onder meer dat rioleringen intensiever zullen worden gecontroleerd. Zo zal, in straten waar in het afgelopen half jaar relatief veel klachten van bewoners kwamen over de bruine rat, in het gemeentelijk riool een bestrijdingsaktie worden uitgevoerd. Dat zal onder meer gebeuren in de omgeving van de Prins Hendrikstraat, Burg. Stemerdinglaan, Tooroplaan en Ravesteijnplein. Misschien dat u zich nu afvraagt: "Zijn die dieren er dan nog? 'k Zie ze nooit!" Dat kan, omdat het een nachtdier is. De Reinigings dienst krijgt echter over een jaar gezien nog heel wat meldingen van ratten binnen. Hierop wordt uiteraard steeds gereageerd. Want als dat niet zou gebeuren, dan zou Vlissingen binnen enkele jaren kapot worden geknaagd en ondergraven. De huisartsen zou- I den bovendien hun handen vol hebben aan het bestrijden van besmettelijke ziekten. Feit is namelijk dat de ratten zich erg snel voortplanten. Boven- dien hebben ze in de stedelijke omgeving geen natuurlijke vi janden. Kortom: bestrijding mag absoluut niet worden verzaakt. Maar daarbij kan de Reinigings dienst niet zonder uw hulp. U bewijst uw medeburgers een goede dienst door de rattenvan gers van Vlissingen de aanwe zigheid van de snelle viervoe- tertjes te melden. Daarom hierbij het signalement. De bruine rat, alias waterrat is zoveel talrijker dan zijn neef de zwarte rat, dat we alleen aan de bruine rakker t wat meer aandacht schenken. Die heeft een voorkeur voor rio len en watergangen als verblijf plaats. Als het gaat om zwem men, hardlopen, klimmen, kna gen en graven is 'ie bijna niet te verslaan. In één dag kan hij een gang van zeven meter lengte aanleggen, ruwweg vijftien keer z'n eigen lengte...- Van kop tot achterwerk meet hij namelijk 21 tot 28 cm, waarachter dan nog een vrijwel kale staart van 17 tot 23 cm. komt. Zijn snuit is minder spits dan die van de zwarte rat. Hij draagt een bruine tot grijsbruine jas, die aan buikzijde lichter van kleur is dan op de rug. SCHUW Doordat ratten schuw zijn en het liefst in het donker werken krijgt u ze niet snel te zien. Ze verraden hun aanwezigheid echter door hun uitwerpselen. De keutels liggen meestal op hoopjes en zijn tussen de een en twee cm lang. Ook op een andere manier laten ze soms merken dat ze er zijn. Dat is dan tegelijk een waar schuwing dat er ondergronds iets niet deugt. Als de huisaanslui ting van het hoofdriool defect is kunnen ratten zich via de door gang een weg naar boven graven. Daarbij woelen ze zand los. Dat komt dan in het riool terecht en wordt weggespoeld. Gevolg: de bestrating erboven zakt in. Een verzakking kan dus twee onheil stijdingen inhouden: - kapot riool; - ratten in de buurt! WAT TE DOEN Het in de gaten houden (of liever: zonder gaten houden!) van de riolering Is één Va'ri de rhaatre- gelen tegen ratten. Maar er is meer tegen te doen. Zoals: - gaten en spleten in muren en deuren dichten en bovenop regenpijpen bolroosters plaatsen. De spleetbreedte van de roosters mag daarbij maximaal 5 mm bedragen! Ratten gebruiken die pijpen namelijk nogal eens als trap; - het leven van de langstaarten 'zuur' maken door ze geen rustig onderdak te gunnen in bijvoorbeeld hout- of steen stapels. Dergelijke schuil plaatsen moeten eigenlijk elk halfjaar worden verplaatst. - nooit eetbaar afval laten lig gen op voor de vijand bereik bare plaatsen. Als u vogels voert dit vóór de middag doen, zodat het eten bij het invallen van de duisternis weggepikt is. - de Reinigingsdienst bellen (nummer 62291) als u op een bepaalde plaats ratten ziet of sporen die op hun aanwezig heid duiden. Alleen de bes trijding van ratten en muizen is gratis. Moet de Reinigings dienst langskomen voor in secten en dergelijke, dan ge beurt dat tegen betaling! Nog tot en met 31 januari kunnen Spanjaarden, Turken en Marokkanen telefonisch informatie krijgen - in hun eigen taal! - over glasbakken. Hiervoor kunnen de volgende nummers worden gedraaid: - (030) 31.30.24 Spaans - (030) 31.52.12 Turks - (030) 31.28.24 Arabisch Bovenstaande mededeling volgt hieronder in de drie genoemde talen. Infotelefoon Infotelefoon Biiviik cam kaplan ile ilgili y J.j> bilgiler 31 jVj jol» tl-uol 1 ocaktan 31 ocaga kadar, ken- di dilinizde ve telefon yoluyla, büyük cam kaplan ilgili bilgi- leri dinleyebilirsiniz. Bunun kin $u numarayi ara- malisiniz: 030-3152 12 Infotelefoon Información sobre contenedores para vidrio usado Del 1 al 31 de enero puede ob- tenerse información telefónica en espanol sobre contenedores para vidrio usado ("glasbak ken"). Para ello hay que llamar al numero: 030-313024 Spaans |J Jy>- IILULL OLO^JJI_O -Li-U ijl «iü ^y. j 3 y jVl uid-u=e^. y O 1 H-> y. 030-312824 Turks Arabisch HINDERWET: AANVRAGEN Bij de afdeling algemene zaken kunnen een aantal aanvragen voor een hinderwetvergunning worden ingezien. Dat kan tussen 08.30- en 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. De afdeling alge mene zaken is in het stadhuis te vinden op de eerste verdieping. Verder kan men tot genoemde data ook de woensdagavonden terecht in de informatiehoek 'onder de trap' in de stadhuishal. Die is daartoe open van 17.45- tot 20.45 uur. De twee volgende aanvragen liggen ter inzage tot en met 23 januari. Dat is ook de termijn waarbinnen bij het college be zwaren worden ingediend. Het gaat om de aanvragen voor: - het bijplaatsen van een prop- aanopslagtank voor de verwar ming aan de Frankrijkweg op nummer 3. De aanvrager is het Electro Technisch Buro Zeeland b.v. - het oprichten en in werking hebben van twee gasdrukregel- stations, één op de hoek Nieuwe Zuidbeekse weg Fla m ingo weg en één op de hoek Paauwen- burgweg met de Chopinlaan. De N.V. P.Z.E.M. is de aanvrager. HINDERWET: VERGUNNING VERLEEND Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergun ning verleend voor: - een herstelinrichting voor mo torvoertuigen aan de Gildeweg op nummer 33, die werd aange vraagd door Renton Snelservice te Middelburg. - een inrichting voor het houden van rundvee, voor de opslag van werktuigen en het forceren van witlof, op het perceel Zandweg 17 te Ritthem, aangevraagd door de heer D.M. Knibbe.. De stukken liggen ter inzage tot en met 6 februari 1984. (Over het 'waar' en 'wanneer': zie eerste alinea 'hinderwet: aanvragen'). Dat is ook de termijn waarbin nen beroep kan worden aangete kend bij de Kroon door onder meer de belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet eerder daartoe in staat is geweest. BESTEMMINGSPLANNEN EILAND EN RITTHEM Gedeputeerde staten van Zee land hebben goedgekeurd de door de gemeenteraad vastges telde bestemmingsplannen Ei land en Ritthem (tweede planve randering). Deze besluiten en bestemmingsplannen liggen tot en met 5 februari ter inzage in het stadhuis bij de afdeling ruimtelijke ordening, eerste ver dieping, kamer 147. Zij, die zich eerder tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad en gedeputeerde staten hebben gewend kunnen tegen genoemde besluiten beroep instellen bij de Kroon. Deze be roepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin en ingediend bij de afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's Gravenhage. ZEEWIJKSINGEL Gedeputeerde staten van Zee land hebben bovendien de eerste planverandering van het bes temmingsplan Zeewijksingel (door de gemeenteraad vastges teld in maart 1983) gedeeltelijk goedgekeurd. Goedkeuring is onthouden aan gedeelten van de voorschriften. Het plan en be sluit liggen vanaf morgen, 19 ja nuari, gedurende een maand bij de afdeling ruimtelijke ordening ter inzage. Op deze afdeling kan men ook nader informeren over de mogelijkheden van beroep tegen dit besluit. Op de afdeling ruimtelijke ordening kunnen voorts worden ingezien: - het op 16 december door de ge meenteraad vastgestelde voor- bereidingsbesluit voor een ge deelte van het bestemmingsplan Buitenhaven. - het Koninklijk Besluit dat ge deeltelijk goedkeuring is ver leend aan het in april 1980 door de raad vastgestelde bestemmings plan Rosenburg. Dit bestem mingsplan is daardoor onher roepelijk geworden. GEMEENTEREKENING Bij het Stafbureau voorlichting en inspraak (begane grond, ka mer 034) kan men terecht voor inzage in: - de rekeningen van inkomsten en uitgaven, de jaarrekeningen van het woningbedrijf, de reini gingsdienst, het grondbedrijf, de gemeentelijke sociale dienst, het bedrijfgemeentewerken, het vis- mijnbedrijf en de dienst wel zijnsvoorzieningen over de dienstjaren 1980 en 1981. Drie weken geleden werd op deze pagina aandacht besteed aan het ontwerp-welzijnsprogramma voor 1984. In dit plan staan de aan de gemeenteraad door burge meester en wethouders voorges telde verdeling van subsidies over organisaties en instellingen. Ook de wenselijkheid van diver se welzijnsvoorzieningen wor den er in belicht. Voordat het de finitieve plan aan de gemeente raad wordt voorgelegd bij de be grotingsbehandeling in februari zal het ontwerpplan eerst onder werp van inspraak vormen. Zo is er 23 januari in "De Zwaan" te Oost-Souburg een inspraak-bij- eenkomst, aanvang 19.30 uur. In het vorige artikel werd reeds globaal ingegaan op de sectoren "zorg', 'be jaarden werk en edu catie' en 'emancipatie'. In dit ar tikel wordt aandacht besteed aan belangrijke punten uit de overige sectoren die in het welzijnspro- gramma voorkomen. CULTURELE MINDERHEDEN Binnenkort zal het beleidsplan culturele minderheden van de gemeente Vlissingen in ontwerp worden gepubliceerd. Hierin wordt het gemeentelijk beleid ten aanzien van deze groepen uiteen gezet. Voorts kan in het kader van de educatie van de kinderen uit de zogenaamde culturele minder heidsgroepen gewezen worden op het met ingang van dit schooljaar gestarte huiswerk- klassenproject Vlissingen én op de projecten Vlissingen èn op de projecten alfabetisering/educa tie van culturele minderheden en emancipatiewerk. Verder heeft de gemeente, ondanks de bezui nigingen, een bedrag gereser veerd voor de ondersteuning van sociaal-culturele activiteiten voor de zelforganisaties van de culturele minderheidsgroepen. CULTUUR Ondanks de ook in deze sectoren noodzakelijke ombuigingen is getracht het uitvoerende werk in deze sector zoveel mogelijk in stand te houden. De projecten kunstzinnige vorming in het kader van het scholenwerk blijft gehandhaafd. RECREATIE Het jaar 1984 staat behalve in het teken van de feestelijke herope ning van de boulevard ook in het teken van de jubileumviering van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit. In het kader hiervan wordt voorgesteld gel den beschikbaar te stellen voor de jubileumexpositie van deze vereniging. SPORT In deze sector voert de gemeente een voorwaardenscheppend be leid, wat zich onder meer uit in een terughoudend tarievenbe- leid. Het zwembad zal worden uitgebreid. Op het gebied van de sportbeoefening wordt steeds meer aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de sportieve recreatie en de gehandicapten sport. SOCIAAL-CULTUREEL WERK Door de voortdurende bezuini gingen van rijkswege op het so ciaal-cultureel werk is het nood zakelijk geworden te komen tot een herbezinning op de inhoud en organisatie.van dit werk. Met de betrokken instellingen wordt hierover reeds overleg gevoerd. Uitgangspunten hierbij vormen een nauwere samenwerking tus sen de verschillende organisaties en een wijksgewijze benadering. Er wordt voorgesteld te komen tot één koepelorganisatie, waar in de personele en administra tieve functies worden onderge bracht. Het inhoudelijke beleid zal bepaald worden door de wer keenheden in de wijken. De buurtvereniging Van Duij- venvoorde neemt hierbij als vrijwilligersorganisatie een aparte plaats in. Zij zal echter wel op dezelfde wijze worden gesubsidieerd als de professio nele instellingen. In het peuter- speelzaalwerk zal de groeps grootte worden verhoogd en het aantal indirecte uren worden te ruggebracht. Verder is een be- .drag gereserveerd om de vesti ging van een kinderdagverblijf mogelijk te maken. Over de verdere mogelijkheden tot in spraak werd drie weken geleden inge gaan. Medwerkers van het bureau wel zijn informeren u er graag nader over. Zij zijn in het stadhuis te vinden op de eerste verdieping. Het telefoonnummer is 15100. toestel 334 en 336. Deze week vergaderen er twee commissies van advies en bij stand. Deze bijeenkomsten wor den gehouden in het stadhuis. Beide zijn openbaar èn kennen spreekrecht. De stukken die worden besproken kunt u inzien in de gemeentelijke informatie- hoeken. Het gaat om de volgende com missies: - financiën, vandaag (woensdag 18 januari), aanvang 17.00 uur; - sociale aangelegenheden, vandaag(woensdag 18 janua ri), aanvang 19.30 uur. Het is niet leuk om ze in huis te hebben: kakkerlakken, mieren, boktorren, pissebedden, zilvervisjesGif lijkt vaak een af doende methode om ze te bestrijden. Lijkt, want lang niet altijd is het nodig spuitbus, poeder of ander materiaal aan te schaffen. Dat kan u dan wel eens meer geld gaan kosten dan nodig is. In vele gevallen hoeft het u echter niet meer neer te tellen dan een kwartje voor een telefoontje naar de gemeentelijke reinigings dienst. Die heeft medewerkers die ook gespecialiseerd zijn in ongediertebestrijding. Hun voorlichting en adviezen zijn gratis. Mocht daar aanlei ding toe zijn dan komen ze even tueel zelf langs om u - op des kundige en veilige wijze! - van de insecten af te helpen. Deze bes trijding van insecten moet echter wel worden betaald! Van wat u zelf kunt doen volgen hieronder enkele voorbeelden. Uiteraard is het maar een greep, want er zijn heel wat verschillende diertjes. Ze zijn trouwens lang niet alle maal schadelijk, eerder lastig. Sommigen voelen zich 'lekker' in een vochtig klimaat, bijvoor beeld de pissebedden. Het droog- houden van de ruimte waarin ze voorkomen fis een oplossing. Daarbij dient echter ook te wor den nagegaan of er niet ergens een kier is bij de vloer, het raam of in de muren. Vindt U er een, maak 'm dan dicht. Anders blij ven ze mogelijk komen. Zilver visjes - circa één cm. groot, gar naalachtig en zilverkleurig - houden ook van een vochtig kli maat. Houdt u de ruimte droog, dan zijn ze zo verdwenen. Spinnen en bijbehorende web- Prioriteilen door B W vastgesteld Vorige week hebben burgemeester en wethouders van Vlissingen bepaald welke gesubsidieerde huur- en koopwoningen in 1984 in de gemeente zullen worden gebouwd. De bouwlocaties betreffen met name de stadsvernieuwingsgebieden maar ook enkele in de nieuwe wijken. Dit jaar zal worden begonnen met de bouw van 39 huurwonin gen in de sociale sector (verhuur) op verspreide plaatsen in de om geving van de Gravestraat. Het gaat om "gaten" en krotten in Nieuwstraat 238-240, Hendrik straat 20, Wilhelminastraat 95, Groenewoud/Kleine Kerkstraat, Paardenstraat 31-37, Paling straat 14 en Emmastraat 50. In de Spuistraat zullen 54 huur woningen in de sociale sector worden gebouwd, verdeeld over 4 blokken. Voorts zullen in de so ciale sector 18 huurwoningen aan de Verlengde Kanaalstraat en 30 bejaardenwoningen aan de Hudsonstraat in Oost-Souburg worden gebouwd. DUURDERE HUURWONIN GEN Verder zullen wat duurdere huurwoningen (zogenaamde be leggers-huurwoningen) worden gebouwd in West-Souburg (25 bejaardenwoningen) en in de binnenstad van Vlissingen (22 woningen) op de volgende plaat sen: Branderijstraat 2-4, ill. links, hoek Branderijstraat/S- chuitvlotstraat, hoek Groene- woud/Provooststraat, hoek Le pelstraat/ Weteringstraat, hoek Walstraat/Groenewoud en Groenewoud 42-44. OPKNAPPEN Ook kan volgens b &c w dit jaar een begin worden gemaakt met het opknappen en geschikt ma ken voor bewoning van het vroegere militaire hospitaal aan de Korenstraat (15 woningen) en het voormalige Gasthuis aan de Hellebardierstraat. Verder zul len er nieuwe woningen worden gebouwd in de panden Groene woud 13 en 45, Dortmanstraat 8 en 10 ill. rechts, Nieuwstraat 41 en Bellamypark 9,11 en 34. PREMIE A - KOOPWONINGEN De bouw van premie' A- koopwoningen is mogelijk aan de Hudsonstraat (20 woningen) en op het terrein van de voormalige noodwinkel in Westerzicht (10 woningen). Op het terrein van de voormalige kleuterschool "De Zonnebloem" aan de Beaufort- straat is het de bedoeling 11 pre mie B-koopwoningen te bouwen. Zogenaamde vrije-sectorwonin- gen zullen kunnen worden ge bouwd aan de Kievietsprenk (8 woningen), in het "gat" aan de Vlissingsestraat en op het terrein van de te verplaatsen kleuter school "Klein Schoonenburg" aan de Lekstraat /Dintelstraat (6 woningen). Voor een aantal van deze plaatsen geldt nu nog geen woonbestemming. Daarvoor zal een procedure in gang worden gezet waarbij voor de omwonenden de mogelijkheid van inspraak zal zijn. Die in spraak zal mogelijk zijn op schetsontwerpen voor de te bou wen woningen. Alle omwonen den van deze bouwlocaties zullen hierover te zijner tijd geïnfor meerd worden. ben laten zich het eenvoudigst i opslokken door een stofzuiger. Ook vliegende insecten kunnen hiermee soms worden wegge- i werkt. Het laat in ieder geval geen sporen op de muur na, zoals bij de vliegenmepper. Een algemeen advies tenslotte: licht kan insecten als muggen aantrekken. Daarom: deuren en i ramen dicht als het licht aangaat. Vliegengaas en deurstrips wer- j ken hier trouwens ook effectief. i Het jaar 1984 wordt voor onze gemeente een belangrijk jaar. Hog voor de zomer zal worden begonnen met de werk zaamheden aan de Vissershaven. Bella- mypark-zuid, Nieuwendijk en Zeil- markt. Samen met de bouw van een theater in het Arsenaal, zijn daarmee grote investeringen gemoeid. Ik vind deze in meerdere opzichten verantwoord omdat de gemeente daarmee twee din gen bereikt. In de eerste plaats is een gerestaureerde haven, een aangenaam wandel- en winkelgebied en een theater voor brede culturele ontspanning ple zierig voor de Vlissingers. In de tweede plaats zullen naar mijn mening deze in vesteringen belangrijke gevolgen' voor de plaatselijke economie hebben. Ik ben er namelijk van overtuigd dal de werk gelegenheid in onze stad zal toenemen door het aantrekkelijker maken van de gehele "rand" van Vlissingen die aan het water ligt. Daarvan zijn inmiddels het Nollebos en het recreatieplan West- duin uitgevoerd en zijn de boulevards zo goed als gereed, liet logische vervolg daarop is het zeer binnenkort aanpak ken van de omgeving van de Vissersha ven. Met alléén opknappen van de Vis sershaven en er daarna boten in leggen, ben je er echter niet. WH deze haven met de hele omgeving attractief zijn voor ei gen bevolking en bezoekers, dan zal er meer te beleven en te doen moeten zijn. Zo'n theater in het Arsenaal is daarvoor zeer geschikt als publiekstrekker, zowel 's zomers als 's winters. THEATER Over I tot anderhalf jaar moet het theater open kunnen. Er zuilen-culture le activiteiten in mogelijk zijn voor alle lagen van de bevolking. Van toneel, muziek en dans in alle genres tot uit voeringen van Vlissingse (muziekvere nigingen. Dat zal kunnen omdat de grote zaal over een enorm groot podium en naar behoefte over 250, 350 of 450 stoelen zal beschikken. TOERISTISCHE PROMOTIE Het gemeentebestuur wil het toerisme naar Vlissingen bevorderen. In hei kader daarvan zullen deze zomer alle culturele en recreatieve activiteiten en de opening van de boulevards als thema "Vlissingen maritiem" meekrijgen. Al deze activiteiten zullen voor een groot deel met overheidsgeld worden betaald. Ik zou het toejuichen wanneer particu liere Vlissingse ondernemers op dit the ma inhaken en investeringen doen om de promotie van hun bedrijf en daarmee van onze stad te bevorderen. Ik denk dat de gemeente nu meer dan ooit blijk geeft van de wil om hiervoor aanzienlijke in vesteringen te doen. ZWEMBAD Eén ding zou ik nog bijna vergeten: het nieuwe golfslagbad bij het bestaande zwembad. Want dat zal. behalve in een behoefte voor de eigen inwoners, ook voorzien in de behoefte van de toerist als slecht-weeraccommodatie. Voor een toegangsprijs van f 3.50 per persoon! Als je Vlissingen wilt "verkopen" dan zal je wat te bieden moeten hebben. Ik vind dat Vlissingen dat straks zal kun nen met zijn boulevards, het Nollebos. het recreatieplan Westduin. een geres taureerde Vissershaven met opgeknapte omgeving, een theater en een golfslag- bad. Voorzieningen voor alle Vlissin gers en voor iedereen die Vlissingen graag bezoekt.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5