IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL "OPKNAPPLAN" VOOR RITTHEM GEL UKKIG NIEUWJAAR Informatiepagina van de gemeente Vlissingen de bedrijven Eerste palen werk in uitvoering stads vernieuwing projectgroep beschermd stadsgezicht inspraak avond over woonerf in slijkstraat commissies vergaderen IN GESPREK MET.... DE VLISSINGER Woensdag 4 januari 1984 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 én 337/ Inspraak voor Ritthemers mogelijk ///^SK. -^W// -^v/>s«fc //T^iJS ^J// /JKOW '-Nx .7/^/7^7' Ontwikkelingen volop bij het Vlissingse bedrijfsleven. Groei op diverse fronten in het haven en industriegebied Vlissingen- Oost. Nieuwbouw ook, bijvoor beeld van de Provinciale Zeeuw se Courant aan de Oostsouburg- seweg, die met de nieuwe druk pers officieel in gebruik werd genomen, door minister Brink man. Wat Vlissingen en haar inwoners vorig jaar hard trof was de te loorgang van het R.S.V.-concern. De dreigende sluiting kon, door grote inzet van bevolking en bestuurders, worden voorkomen. Feit is en blijft dat, zoals de bur gemeester in zijn nieuwjaars woord stelt, er een 'forse veer gelaten moest worden'. De nieuwe rotatiehal van de P.Z.C. (foto Cor Schuilwerve) De Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' neemt om diverse redenen een zeer belangrijke plaats in binnen de gemeente Vlissingen, letterlijk en figuurlijk. Het ziet er gelukkig naar uit dat het bedrijf levensvatbaarheid heeft, (luchtfoto Slagboom en Peeters). Wethouders Hoefkens slaat de eerste paal voor de nieuwbouw van de sociale dienst. De Vlissingse bodem heeft het afgelopen jaar heel wat 'klappen' te verwerken gekregen. Her en der gingen er namelijk palen de grond in, voorbestemd om te die nen als hechte fundering voor nieuwe gebouwen. Twee wet houders hielpen daarbij vlijtig mee. Zo sloeg de heer A. Hoef kens van onder meer sociale aangelegenheden in september de eerste paal voor de nieuw bouw van de Gemeentelijke So ciale Dienst aan de Dokter Gal- landatstraat. (foto links). Wet houder G.J.A.M. Adan van onder meer visserij hielp in december aan de Binnenhaven de eerste paal voor het nieuwe vismijn complex de grond in. (foto rechts). en wethouder Adan die voorde nieuwe vismijn. Nieuwbouw in de binnenstad, hier in de Molenstraat, (foto Cor Schuilwerve). In een jaaroverzicht over Vlis singen mag een foto van de bou levards niet ontbreken. Zeker niet nu de herinrichting van-een van de grootste trekpleisters van de gemeente 'op een oor na gevild is'. De gemeentelijke straatwer- kersploeg kon vorig jaar, met medewerking van het mooie weer, namelijk het wandelge deelte van de boulevards Evert- sen en Bankert vrijwel geheel betegelen èn de 'kussens' van keien aanbrengen (foto). De aan leg van de Karolingen-baan in Oost-Souburg verkeert daaren tegen nog in de aanloopfase. Over een jaar zal er op de plaats die de foto rechts toont een heel andere situatie te zien zijn. Het gehele huidige Fort wacht slechts één lot: sloop, (foto Cor Schuilwerve) Op het gebied van stadsvernieu wing is er vorig jaar veel ge beurd. In de binnenstad bijvoor beeld kwamen er - in de gebieden Spuistraat en Gravestraat heel wat nieuwe woningen (op de plaats van oude) bij. In 1984 zal dat proces onverdroten verder gaan. Elders in de gemeente kre gen (of krijgen nog) diverse stra ten een nieuwe inrichting en daarmee een betere leefbaarheid. De Rooie Buurt is hiervan een voorbeeld. De hoop, dat het hui dige Fort zou kunnen worden opgeknapt bleek ijdel. Door de slechte fundering rest er slechts sloop. Momenteel wordt bekeken wat de mogelijkheden voor ver nieuwbouw zijn. De herinrichting van de boulevards is vrijwel voltooid. Op een foto een deel van de Boulevard Evertsen. (foto Cor Schuilwerve) Binnen een jaar ligt hier de Karolingen baan(Foto Cor Schuilwerve) De "projectgroep Ritthem" heeft in opdracht van burgemeester en wethouders van Vlissingen een "opknapplan" voor het dorp opges teld. Over het plan wordt een inspraakavond gehouden op woensdag 11 januari 1984 om 20.00 uur in "Ons Dorpsleven" in Ritthem. Deze week hebben alle Ritthemers een uitnodiging voor deze avond met een brochure over het plan in de bus gekregen. Behalve tijdens de inspraakavond kan er ook schriftelijk op het plan worden gereageerd tot 1 februari 1984. Eén van de "knelpunten" in het dorp waar het plan een oplossing voor wil bieden is dat van de aanwezigheid in de kern van Ritthem van een aantal - in verhouding tot het kleine dorp - grote bedrijven: een zuivelhan del, een aannemingsbedrijf, een constructiebedrijf en een tran sportbedrijf. Het zijn echte be drijven, niet meer de dorpssme derij, de timmermanswerkplaats en de dorpswinkel van vroeger. Tpen pasten zij in het dorp, nu horen ze eigenlijk thuis op een bedrijventerrein. OPLOSSING: (GEDEELTE LIJK) HANDHAVEN VAN DE BEDRIJVIGHEID. De bedrijven in Ritthem die geen hinder opleveren voor de woon omgeving, moeten volgens het plan in het dorp worden gehand haafd. Zij zorgen voor een zekere levendigheid in het dorp, een le vendigheid die behouden moet blijven. Een aantal niet hinder lijke bedrijven zou daarom in Ritthem moeten blijven, maar moeten worden verplaatst naar de rand van het dorp naar een te maken bedrijventerrein aan de (luchtfoto foto Back Vlissingen) Rammekensweg. Dit moet een klein bedrijventerrein worden waarop verder alleen bedrijven uit Ritthem worden toegelaten (2500 m2). OPLOSSING: NIEUWBOUW OP DE VRIJKOMENDE GRON DEN Op de vrijkomende gronden van de bedrijven in de dorpskern kunnen volgens het plan nieuwe woningen worden gebouwd voor de Ritthemers. Omdat de wo ningbehoefte wellicht gering is zal deze nieuwbouw in fasen moeten worden uitgevoerd. De woningen zullen moeten passen bij het dorpskarakter van Ritt hem. Bij de nieuwbouw moeten de panden Dorpsstraat 22 en 23 en Weverstraat 40 worden "meege nomen". Er moet wel worden uitgegaan van het behoud van deze panden. Na oplevering van de nieuwbouw moet er ook iets worden gedaan aan de omgeving van de woningen. In de toekomst kunnen ook nog woningen voor Ritthemers worden gebouwd aan de Zuidwateringstraat, in aantal en voor wat betreft het uiterlijk passend bij de schaal van Ritt hem. Vandaag, 4 januari 1984, verga dert om 20.00 uur in het stadhuis de projectgroep Beschermd Stadsgezicht in het openbaar. Op de agenda staan o.a. de schets plannen voor de nieuwbouw Groenewoud-Provooststraat en de inspraak daarbij en de plan nen voor herinrichting van de Nieuwendijk, de Zeilmarkt, het zuidelijk deel van het Bellamy- park en de Oude Markt. De jaarwisseling is bij uitstek het tijd stip waarbij een ieder, meer of minder, stilstaat bij wat het komende jaar mo gelijk zal gaan brengen. A llemaal heb ben we daarbij zo onze eigen gedachten, wensen. Die hadden we een jaar geleden ook. Dat diverse ontwikkelingen, die toen al op gang waren, zich zo hebben kunnen voortzetten dat de gemeente Vlissingen nu op een wel heel bijzonder 1983 kan terugzien, nee, dat was bijna niet te voorspellen. Reeds aan het begin van het jaar werden we opgeschrikt door het debacle van het R.S.V.-concern. In zijn val dreigde dat 'onze' Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' mee te sleuren, met alle conse quenties voor Vlissingen van dien. Een totale stilval van dit bedrijf zou bete kend hebben dat wij de twijfelachtige eer hadden gekregen werkloosheidsge- bied nummer één in Nederland te wor den. Door een bijzonder nauwe samen werking van zowel burgers als bestuur ders van onze gemeente, provincie en andere gemeenten hebben we dié ramp kunnen keren. Zeker de gemeenteraad heeft daar een wezenlijke rol in ges peeld. Door die totale inspanning is ge lukt wat aanvankelijk niet voor moge lijk werd gehouden. Weliswaar moest een forse veer worden gelaten, maar de gevolgen zijn binnen niet onaanvaard bare grenzen gebleven. 'De Schelde' kruipt nu langzaam maar zeker uit de kuil, het ziet er naar uit dat het bedrijf levensvatbaarheid heeft. STADSVERNIEUWING Ook op andere terreinen is Vlissingen gelukkig volop in beweging. Ik denk daarbij onder meer aan de stadsver nieuwing. De invulling van 'gaten''in de gebieden Gravestraat en Spuistraat bij voorbeeld, aangevuld met de verbetering van het Bellamypark, vind ik bijzonder geslaagd. Daarbij is de recreatief-toe- ristische functie van het centrum in be langrijke mate versterkt door de ge reedkoming van de Boulevardwerken. Wat mij daarbij opvalt is dat de projec tion, die op initiatief van het gemeente bestuur in 1983/84 zijn of worden 'op gestart bij elkaar voor niet minder dan f 65 miljoen aan werkgelegenheid creë ren. Voorbeelden van die projecten zijn de nieuwbouw voor de sociale dienst en de vismijn, renovatie van de Vissersha ven en de renovatie/uitbreiding van het zwembad. Ik ben er blij mee dat hel gemeentebestuur op deze wijze een wel kome bijdrage kan leveren in het bes trijden van de werkloosheid. En dan heb ik tal van andere zaken die aan de ho rizon gloren nog niet genoemd: de aan koop van het arsenaal en de andere ontwikkelingen op het gebied van de stadsvernieuwing. POSITIEF RESULTAAT A Is ik dit dan zo rond de overgang van 1983 naar 1984 constateer, vind ik dat er zonder meer van duidelijke positieve resultaten gesproken mag worden. Dat. ondanks het feit dat de gemeente deze twee jaren circa f8 miljoen moet be zuinigen. Dat laatste heeft helaas z'n consequenties voor het welzijnsleven in Vlissingen, alle betrokkenen moeten het met wat minder geld doen. Toch ben ik er van overtuigd dat de hoofdelementen van de sociaalculturele infrastructuur in Vlissingen handhaafd kunnen worden.' INSPRAAK De venvachting is dat voor komend jaar in de gemeente Vlissingen het zwaarte punt weer zal liggen bij de verdere stadsvernieuwing, woonbuurtverbete ring èn de vergroting van de mogelijk heden om het de toerist en recreant nóg aantrekkelijker te maken. Ik ben blij dat de middenstand en het bedrijfsleven daarop in willen haken. Met name voor het zuidelijke deel van de Wolstraat en de Nieuwendijk is het zeer essentieel dat daar de zaak wordt aangepakt. Wat bij dit alles zonder meer geconstateerd mag worden is dat de betrokkenheid van be woners en bedrijven bij de realisering van die diverse plannen meer en meer uit de verf komt. Informatie èn inspraak functioneren er steeds beter, zij het dat we wat dat betreft er nog niet zijn. Het is voor alle betrokkenen een leerproces, d" materie zat nog moeten worden uitge diept. Met de aanvaarding door de ge meenteraad van de nota 'De puntjes op de inspraakis echter de basis gelegd voor een maximale betrokkenheid bij het bestuur van de Vlissingse bevolking. HULPVERLENING Voor de organisatie van de zo onmisbare hulpverlening zal 1984 een beslissend jaar zijn. De B.B. zal geleidelijk aan verdwijnen. De hulpverleningstaak komt dan geheel bij de brandweer te liggen. AI met al hoop ik dat daarmee eindelijk ook de burger definitief duide lijkheid krijgt over de mogelijkheden èn de organisatie op dit gebied. Het gaat immers u allen aan! Net zoals hel tegengaan van de kleine criminaliteit. Helaas neemt die nog steeds toe. U kunt er echter van op aan dat dit de aandacht heeft van de meente. Momenteel wordt onderzocht hoe met de beperkte man kracht de politie hier een maximale zorg aan kan besteden. De gemeente is ook op vele andere ter reinen actief. Ook op die, welke hier boven niet gqnoemd zijn, zullen het ge meentebestuur èn de gemeentelijke me dewerkers zich ten volle blijven inzetten. Steeds met als doel voor ogen het ver beteren van het leefklimaat, het welzijn van u allen. Maar daarbij kunnen zij niet zonder uw medewerking. Laten we samen Vlissingen leefbaar houden Ik wil graag besluiten u. mede namens het gemeentebestuur en -medewerkers, een zo goed als mogelijk 1984 toe te wensen. Drs. Th. J. Westerhout, burgemeester van Vlissingen De "straatwerkgroep herinrichting Slijkstraat en omgeving" heeft in op dracht van burgemeester en wethouders van Vlissingen een woonerfplan ge maakt voor de Bakkersgang en de Slijkstraat. De straatwerkgroep heeft alle bewoners van deze straten uitgeno digd voor een inspraakavond op dinsdag 10januari a.s. om 20.00 uur in de Frans Naereboutschool aan de Grote Markt. Voor deze avond zijn ook de bewoners van de Molenstraat en de omwonenden van de Grote Markt uitgenodigd omdat in de toekomst ook de Molenstraat he ringericht zal moeten worden en omdat rond de Grote Markt parkeerplaatsen zijn ontworpen. Volgende week, woensdag verga dert in het stadhuis de vaste commissie van advies en bijstand voor de detailhandel. Bovendien komt dezelfde dag de commissie voor verkeer bijeen, maar dan in Politiebureau aan de Molenstraat Oost-Souburg. Beide vergade ringen beginnen om 19.30 uur en zijn openbaar. Bovendien ken nen ze spreekrecht voor het pu bliek. De commissie-stukken liggen ter inzage in de. vijf gemeentelijke informatiehoeken. Verder ver gaderen volgende week donder dag in welzijnscentrum Bachten Komme de algemene besturen van de Culturele Raad en de Jeugd en Recreatieraad. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Ook de stukken van deze vergaderingen kunnen in de in formatiehoeken worden inge zien. 'In gesprek met...' is de titel van een nieuwe'rubriek, die voortaan iedere week op deze informatie pagina te vinden zal zijn. In deze rubriek komen bij toerbeurt de vijf leden van het college van burgemeester en wethouders aan het woord. Zij geven daarbij in formatie, toelichting, verklaring en dergelijke over en op onder werpen uit hun portefeuille die in de achterliggende periode van vijf weken aan de orde zijn ge weest. Bovendien zullen ze, als het onderwerp zich daartoe leent, ook wel eens 'vooruit blikken' op de voor hen liggende maand. Ei genlijk is het artikel hiernaast de eerste 'In gesprek met...'. Het is echter niet als zodanig herken baar. Dat houdt verband met het feit dat de rubriek gecombineerd is met het traditionele nieuw jaarswoord van de burgemees ter, zoals dat iedere eerste woensdag van het jaar op de ge meentelijke informatiepagina staat. De rubriek 'Even bijpraten met' krijgt een vaste plaats op de pa gina: geheel rechts. Bovendien zal er steeds een foto bij worden geplaatst van het collegelid dat aan het woord komt.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5