Zusters Van Boven vierde generatie in de branche ut e? te/ atenterf Groeneveld heeft ook een bril voor Schoolfoto uit de oude doos A A Veel belangstelling voor nieuwe Etos-drogisterij y\/t/l+6iXAJL Walcherse snuffelniarkt een week vervroegd Ill Houdt Groeneveld voor ogen Indonesië heeft Zeeuwen enorm veel te bieden NIEUWE JUWELIERSZAAK IN VLISSINGEN DE VLISSINGER Woensdag 7 december 1983 Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Lezers schrijven Wie was Jo van Hemert KAASSHOP 't OUWE MARTJE GOED ONTVANGEN BIJ VLISSINGS PUBLIEK ERNST VAN TOLL: TECHNISCH ADVISEUR EN ETEN Technisch adviseur DISK-lezing ICTO Raad Mariekerke Raad Domburg Turkse cultuur VOS- terugkom weekeinde 1 Mei komitee Bingo Creatief bezig zijn Bingo Houtsnijden PvdA Westkapelle Financiën Toneelavond Toneelclub Culturele Raad V1ATIERUB R1EK OVER HET WEL EN WEE VAN ONZE ADVERTEERDERS VERS CHIJNT E) Vlissingen is sinds twee weken heel wat juwelierstraditie rijker. Sinds die tijd namelijk is in de Sint Jacobsstraat de juwelierszaak Van Boven Juweliers geopend. In ogenschouw genomen dat de zus ters Esther en Deborah van Boven, die samen met hun vader Hans de zaak leiden al respectievelijk de vierde en derde generatie vormen van deze juweliersfamilie uit Waddinxveen dan is zeker van een traditie spreken op juweliersge- bied. Dankzij die lange betrokkenheid van de Van Boven's met het vak kan de vader zijn dochters na tuurlijk uitstekend adviseren en wegwijs maken in het leiden van de zaak. Van Boven Juweliers is gespecia liseerd in klokken. Allerlei soor ten zijn daarvan in de zaak te vin den. Daarnaast is er goud en zilver maar ook bloedkoraal en, in aan sluiting op de klokken, horloges. De familiezaak op nummer 28 van de Sint Jacobstraat verzorgt ook allerlei reparaties. Uniek is de toekomstige occa sion-kast. Tweedehands spullen op juweliersgebied kunnen nu al worden ingeruild en over enige tijd zal er een speciale kast voor worden ingericht. "Heel belangrijk", vertelt Esther van Boven, "vinden we een on voorwaardelijke service en be trouwbaarheid voor de klanten, zeker in deze branche. Het gaat Esther en Deborah van Boven (foto John Siwabessy). tenslotte bijna altijd om kostbare dingen". De openingstijden van Van Boven juweliers zijn van dinsdag tot en met vrijdag van negen tot half één en 's middags van één uur tot zes uur. Ruim twee maanden geleden stond er in uw krant een oude schoolfoto uit 1941 van de Bouwen Ewoutschool. Ge noemd werden ook namen van leerlingen, onder wie Jo van Hemert. De man, aldus de informatie, zou zijn overle den. Ik wilde graag wat meer informatie over die man - destijds een jongen dus. Ik vraag dat omdat ik sinds 1979 weduwe ben. Ik was getrouwd met Johannes Gijsbert van Hemert. Ik noemde hem.altijd Jo, zoals bijna iedereen hem noemde. Ik hoop dat iemand weet welke Jo van Hemert er op de foto wordt bedoeld. Ik heb ook nog oude schoolfoto's van mijn man. maar daar staat hij heel anders op. Mevrouw A.C. van Hemert- van Dosselaer Bleek 41 4331 EL Middelburg. Op de Ouwe Markt in Vlissingen is weer een kaaswinkel. Op num mer tien openden Henny en Nel van Hengst een week geleden hun 'Ster-kaasshop 't ouwe Martje'. Naast een uitgebreid assortiment kaassoorten uit zowel binnen- als buitenland zijn er in de kaaswin kel van het Vlissings echtpaar ook vleeswaren en noten te koop. Wijn is eveneens te verkrijgen bij 't ou we Martje'. De opening van de zaak, bete kende voor Henny en Nel van Hengst hun debuut als zelfstandi gen. De vele leuke reacties van klanten die blij waren weer een kaaswinkel op die plaats aan te treffen betekenen in elk geval een veelbelovend begin voor 't ouwe Martje'. "De winkel ligt er erg gunstig bij want bijna iedereen kent die karakteristieke krom ming in de straat wel", zegt Nel van Hengst over die herkenning van de klanten. De openingstijden van de 'Ster- Kaasshop' zijn: van dinsdag tot en met vrijdag van half negen tot half zes (zaterdag tot 16 uur). Foto: Henny van Hengst (Foto John Siwabessy). Etos bv opende vorige week woensdag (30 november) een nieuw filiaal aan de Lange Delft in Middelburg. Dit drogisterijbedrijf is een werkmaatschappij van Ahold nv. Onder leiding van de gediplomeerde drogist M.C. van Loon (zie foto) verdienen er vier medewerkers hun boterham. In het winkelpand was voorheen drogis terij De Gaper gevestigd. Na een verbouwing van enkele weken is de gloednieuwe drogisterij gemoder niseerd en aangepast aan de eisen van deze tijd. Om de klant zo snel mogelijk te kunnen helpen heeft Etos gekozen voor zelfbediening. In rekken lig gen of staan de artikelen over zichtelijk uitgestald. Alleen ad- viesgevoelige artikelen worden over de toonbank verkocht. Etos - zo benadrukt de bedrijfsleiding - hecht enorme waarde aan het ge ven van advies. Maar er zijn nou eenmaal producten waarvan zo veel bekend is dat de klant er nauwelijks behoefte aan heeft om uitleg te krijgen. Mocht dat wel het geval zijn dan staat een gedi plomeerd drogist garant voor deskundige informatie. Het assortiment van de Eots-dro- gisterij is opgebouwd uit 4000 verschillende artikelen. Deze zijn onder te verdelen in een viertal belangrijke groepen, namelijk: geneesmiddelen, cosmetica, par fumerie en toiletartikelen. Ook reform- en papierwaren en baby producten worden te koop aange boden. Over de prijs zegt het bedrijf dat dit 'zeer concurrerend is". "Het overgrote deel van de artikelen wordt ver beneden de adviesprijs aangeboden". Buiten de normale merkartikelen brengt Etos ook een aantal waren exclusief voor Nederland in de verkoop. Een voorbeeld zijn de cosmeticamerken Escadre en Gallery. De eerste dag bezochten talrijke geïnteresseerden deze nieuwste winkel in Middelburg. 'Hier eet je Indisch zoals het ge geten moet worden'. Een wat pe dante opmerking - zo lijkt het van een gast in het indonesische eet huis Surabaya aan de Sint Jan straat in Middelburg. Op mijn schijnbaar vragende blik verklaart die onbekende gast zich nader. 'Tja, zie je, mijn moeder is Indi sche. En zij kwalificeerde het eten in de meeste buitenlandse restau rants als rommel, ik bedoel aange past aan de smaak van Hollanders. Hier is nauwelijks een concessie gedaan'. Hij knikt instemmend en laat vervolgens zijn blik verder dwalen over de meer dan twintig verschillende spijzen, uitgestald op de lange tafel aan het eind van het Indische restaurant. Eigenaar Ernst van Toll slaat het schouwspel vergenoegd gaande. Met gulle lach accepteert hij deze spontane hulde. Later legt hij uit dat hij inderdaad zo authentiek mogelijk probeert te koken. En de topdrukte in zijn bedrijf is van donderdag tot en met zaterdag avond, als er naar believen kan worden opgeschept, "voor de prijs van 19,50". Ernst van Toll heeft nog nauwe contacten met zijn geboorteland. Behalve het restaurant met Indo nesische spijzen heeft hij in de Segeersstraat een winkel (Toko Bandung) waar alle materialen en kruiden te koop zijn om eens lek ker ite kunnen rijsttafelen. Ook geeft hij (Indische) kookcursussen voor vrouwenclubs en alle ande ren die daarom vragen. En heel bijzonder is wel dat de 42-jarige zakenman regelmatig naar Indo nesië reist, als technisch advi seur.... Beperken we ons eerst tot zijn restaurant en de culinaire Indo nesische hoogstandjes die hij in het familiebedrijf heeft te bieden. Enkele weken geleden is hij be gonnen met de rijsttafelavonden. "Ik bied de gasten rond de twintig gerechten. Elke twee a drje weken wissel ik deze, om zodoende voor de regelmatig terugkerende men sen variatie aan te brengen. We gaan er in elk geval van uit dat de gemiddelde klant elke drie weken hier komt eten". Op de lange tafel staan diverse groenten, vis, verschillende soor ten vlees en een grote ketel droge rijst. "We hebben gemiddeld twintig gasten per avond", legt de in Sarangan geboren Middelbur ger uit. "Ook werken we veel op bestelling. Voor grotere groepen hebben we een apart bovenzaalt je. Deze rijsttafelavonden verde len we over twee blokken: van vijf tot half acht en van half acht tot half tien". Beneden kunnen dertig gasten verdeeld over zeven tafels een plaats krijgen, en op de bovenverdieping kan getafeld worden met rond de dertig perso nen. Van oorsprong is Van Toll ma chinist. Als zodanig heeft hij vijf jaar de wereldzeeën bevaren en werkte vervolgens onder meer bij Hoechst in het Sloegebied. Hij werd zelfstandig ondernemer om dat hij zo ongebonden mogelijk wil zijn. Zijn technisch kunnen heeft hij echter nauwelijks aan de wilgen gehangen. Als technisch adviseur is hij regelmatig te gast in zijn geboorteland in zowel de voedings- als de technische be drijven. Ernst van Toll adviseert samen met ing. R. Polderman en H. Meijer sinds een jaar. Het drietal vormt een aparte onderne ming. "Voor dat werk heb ik gebruik gemaakt van mijn contacten in Indonesië. Behalve adviseren be middel ik ook. Er is wat dat betreft nog heel wat te verdienen voor bijvoorbeeld middelgrote Zeeuw se bedrijven. In Indonesië", zo constateert van Toll, "ligt nog een hele markt open voor talrijke producten die in Zeeland worden gemaakt. Dankzij mijn contacten hoeft er geen marketing te worden gepleegd. Wie wil exporteren en dat via mij doet is dus aanzienlijk goedkoper uit. Vaak durven be drijven die stap niet te doen. Maar als ze het eenmaal hebben gepro beerd...". Neen, namen van bedrijven die al exporteren noemt hij liever niet. al versprak hij zich bijna, waaruit afgeleid kon worden dat het rijke iets Zeeuwse zeebanket er wel mee heeft te maken. We hebben die vrijdagavond drie keer opgeschept en gemerkt dat onze magen verstopt raakten met deze lekkernijen. Fotograaf Theo Kruse mompelde dan ook verrukt bij het afscheid dat meneer Van Toll er wat hem betreft een klant bij heeft. "Als mijn vrouw klaar is met haar dieet, zullen wij hier be slist vaste klant worden", knikt hij, met een bescheiden oprisping tussendoor. Ad Hanneman Ernst van Tol helpt zijn gasten De alom bekende Walcherse Snuffelmarkt die gepland stond op 17 december (voorlaatste za terdag van de maand), zal een week eerder worden gehouden. In verband met de vele feestelijk heden in de maand december heeft Organisatieburo Zuid-West Nederland uit Goes gemeend, er verstandig aan te doen de markt voor zaterdag 10 december vast te Stellen, in de Veilinghal aan de Braakmanstraat te Middelburg. Omdat de maand december toch al vol feestelijkheden zit kan iedere 50e bezoeker rekenen op een attentie in de vorm van een roomboteramandelbanketstaaf van de warme bakker. De Walcherse Snuffelmarkt is er voor iedereen die wat te kopen of te verkopen heeft. Wanneer er belangstelling is voor deelname aan de Walcherse Snuffelmarkt dan is dat pas weer mogelijk in februari, omdat de kramen voor de markt in de maand januari reeds allen zijn verhuurd. Een kraam kan worden gereser veerd bij organisatieburo Zuid- West Nederland te Goes, 01100-20107. De Walcherse Snuffelmarkt is za terdag weer geopend van 9 tot 17 uur. Professor R. van Kessel, hoogle raar ethiek aan de katholieke theologische hogeschool in Utrecht houdt op dinsdag 13 de cember een lezing over 'anders denken over arbeid'. Dit gebeurt in het kader van de wintercyclus DISK-lezingen. DISK staat voor Dienst in de Industriële Samenle ving vanwege de Kerken. Dr. R. van Kessel is voorzitter van DISK Nederland. De lezing vindt plaats in de Gereformeerde Westerkerk aan de Westwal in Goes en begint dinsdagavond om half acht. Van Kessel pleit er voor om meer zeg genschap in de arbeid te verkrij gen betreffende te produceren goederen en diensten. De afdeling Mariekerke van het Interkerkelijke Comité Tweezij dige Ontwapening houdt op woensdag 7 december vanaf 20 uur een bijeenkomst in het vere nigingsgebouw Amicitia aan de Agathastraat I te Aagtekerke. Mr. A.B.L. de Jonge, oud-lid van de Tweede Kamer voor het CDA spreekt over defensie en ethiek. De raad Mariekerke bespreekt op dinsdag 13 december een aantal belangrijke punten vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan punten als wijziging kampeerverordening, het aanwij zen van het binnen de bebouwde kom gelegen fietspad langs de Roosjesweg als verplicht fietspad en de opheffing van de gezamen lijke regeling metingen luchtve rontreiniging De gemeenteraad in Domburg vergadert op dinsdag 13 december onder meer over het toekennen van een éénmalige inrichtings subsidie aan de Stichting Zeeuws Biologisch Museum. Een meer derheid van het college van b en w meent dat er geen subsidie moet wordeh gegeven. Een college minderheid wil vanwege de grote educatieve waarde die van het museum uitgaat wél subsidie ge geven. Het gevraagde geld is be doeld voor de inrichting van een educatieve werkruimte, die zal worden gebruikt voor de opvang van leerlingen van de basisschool om in klasseverband biologieles te volgen. De verbouw- en inrich tingskosten van het leslokaal wor den geschat op ƒ35.000,— De vergadering van de raad in Dom burg begint op dinsdag om half acht. Het Zeeuws Steunpunt Volwasse- nenducatie en de Turkse Werk nemersvereniging houden op vrijdag 9 december een culturele Avond waar iedereen welkom is. De Turkse theater-muziekgroep Leylim uit Amsterdam treedt op met oude, nieuwe en zelfgemaak te liederen die in het Nederlands vooraf worden vertaald. Leylim is diverse keren voor de tv opgetre-' den. Verder is er een Turkse mu-"' ziekgroep uit Middelburg en is er een culturele tentoonstelling met gebruiksvoorwerpen uit de Turk se cultuur. Deze culturele avond vindt plaats in de Concert- en Gehoorzaal en begint om acht uur. De toegang is gratis. Vrijdag 16 en zaterdag 17 decem ber is er in het Van Eeghenhuis te Aardenburg weer een VOS-te- rugkom-weekend. Dit weekend is bedoeld voor vrouwen die aan een VOS-cursus hebben deelgeno men. Het biedt de mogelijkheid om bezig te zijn met onderwerpen of oefeningen die tijdens of na de VOS zijn blijven liggen. Het weekend is van vrijdagmiddag 14 uur tot en met zaterdag 19 uur. Voor opgave en inlichtingen: Marion van Berge Henegouwen, consulente vormingswerk met vrouwen, Zeeuws Steunpunt voor Volwassenenedukatie, Middel burg 011080-34880. Het 1 Mei Komitee houdt op dinsdag 13 december een bijeen komst als voorbereiding op de 1 mei-viering het komende jaar. Deze vergadering vindt plaats in De Zwaan aan de Kromwegesin- gel te Oost-Souburg en is open baar. Aanvang 20 uur. In het Woltershuis aan de Hoge- weg in Vlissingen is op woens dagavond 14 december een bin goavond met veel mooie prijzen vanaf acht uur. In de pauze is er een optreden van het duo René en Annelies. Wie creatief, leerzaam en kunst zinnig bezig wil zijn kan nog wor den geplaatst bij cursussen van de Culturele Raad Vlissingen. Elke woensdagmiddag is er in Vlissin gen tekenen en schilderen. Met keramiek kan worden gewerkt op maandagavond in Oost-Souburg en dinsdagavond in Vlissingen. Wie boetseren beter onder de knie wil krijgen kan op maandagmid dag in Vlissingen terecht en beel dend vormen (tekenen, schilde ren, keramiek, textiele werkvor men en boetseren) is op maan dagavond in Vlissingen en op dinsdagmiddag in Oost-Souburg. Voor de jeugd van lagere scholen, maar ook het voortgezet onder wijs is er een cursus klassiek ballet op donderdag om 16 en 17 uur. De cursussen overdag zijn voor (in geschreven) werkzoekenden gra tis. Scholieren en 65 Pas krijgen kortingen. Voor informatie Stella van Domburg, 01184-16672. De maandleijkse bingoavond in Scheldebuurt in Vlissingen vindt plaats op maandag 12 december vanaf acht uur in de zaal aan de Glacisstraat 97. Er zijn weer leuke prijzen te verdienen. Werklozen kunnen in het club en buurthuis Het Woltershuis in Vlissingen deelnemen aan de cur sus houtsnijden. Onder deskundi ge leiding wordt elke donderdag middag het houtsnijden en zijn vele facetten onder de loep geno men. In januari start er in Het Wolters huis aan de Hogeweg in Vlissin gen weer aan aantal cursussen. Deze zijn: poppen maken, kleding maken. Engels voor beginners en gevorderden, Doe het Zelf, batik ken en fotografie. Voor informatie Bert Stuit, 01184-14660. De PvdA afdeling Westkapelle houdt op donderdag 15 december de jaarlijkse ledenvergadering in Noordzeegalm. De bijeenkomst begint om half acht. Op de agenda staan de gebruikelijke punten voor een jaarvergadering. Ge meentesecretaris C. van Hercules houdt een spreekbeurt over ge- meentefinanciën. De commissie financiën in Vlis singen vergadert openbaar op woensdag 7 december (vandaag) vanaf 17 uur in het stadhuis. Be handeld worden punten als de exploitatierekening 1982 van de openbare bibliotheek, vaststelling subsidie 1982 dagcentrum school gaande jeugd en de renovatie en uitbreiding van het zwembad complex. Woensdag 14 december is er in Bachten Komme een toneelavond van de Stichting Welzijn voor Ouderen vanaf half acht. Kaarten kunnen nu al worden verkregen bij de receptie van Bachten Kom me. In januari start er in het Wolfers- huis aan de Hogeweg in Vlissin gen een toneelclub. Het zelfge schreven stuk 'Tot zover en niet anders' wordt ingestudeerd. Geïnteresseerden kunnen zich nog bij het club- en buurthuis aanmelden. Telefoon: 01184-14660. Het algemeen bestuur van de Culturele Raad Vlissingen verga dert op donderdag 8 december in de grote zaal van Bachten Komme aan de Badhuisstraat in Vlissin gen. Er wordt onder meer inge gaan op de mogelijkheden die de eventueel in Vlissingen aan te leggen kabel biedt om tot een lo kale omroep te komen. De verga dering begint om acht uur don derdagavond. Een bril van een tijdloos ontwerp. Modieus en opvallend in zijn eenvoud. Uitstekend gekozen. Na een uitvoerig gesprek met de Groeneveld-opticien. De Groeneveld-opticien is in het bezit van de modernste oogmeetapparatuur. Correcte bediening en oprechte interesse voor het vak, zijn kenmerken van de Groeneveld-opticien. De grootste trots is het enorme assortiment Van prettig voordelig tot hoogst exclusief. Modebrillen voor jong en oud. Op alle correctiebrillen 1 jaar qratis qarantie! Welkom. Bij de Groeneveld -opticien Aangesloten bij het Soor zekerheid en service, de Gilde Opticien. Goes, Lange Vorststraat 106, tel. 01100-16678 Middelburg, Lange Delft 24 tel. 01180-12083 Vlissingen, St. Jacobsstraat 14, tel. 01184-12398 mill 1111 iiiiiiiuiiiii Middelburg, maandagmiddag geopend AAP, NOOT, MIES Deze foto is afkomstig uit 'de oude doos' van mevrouw M. (Marie) Verhage-Wisse, die woont aan de Azalealaan 6 in Oostkapelle. Het is de eerste tot en met de vierde klas van de christelijke school Domburg omstreeks 1920. Me vrouw Verhage noemt de volgende namen van haar oud schoolge nootjes en onderwijzeressen. Juffrouw Koster (klas 3 en 4), Marie Wisse (de inzendster), Chris Geertse, Joost Wisse, Lein Geertse, Isaac Provoost, Jaantje de Voogd, Noaeh Verhage, Jaant je Wisse, Andries de Voogd, Sientje Wisse, Mina de Voogd, Sien de Voogd, Pietje Provoost, Rinus Wisse, Marien van de Woestijne, Chris van de Woestij- ne, juffrouw Kerkmeier (klas 1 en 2), Lein Geertse, Piet Wisse. Jan Vreeke, Bram Provoost, Jan Pro voost. Mina van de Woestijne. Keetje Pattenier, Floor Verhage en Leintje van de Woestijne. Ook deze foto is weer te bestellen bij de redactie van dit blad. De foto kost 7,50 en is te verkrijgen door dit knipsel samen met het geld of een betaalcheque te zenden aan de redactie van dit blad. Betaalt u met geld, dan dient de brief te worden aangetekend. De cheque svp op naam van onze fotograaf Ruben Oreel. Het adres De Eaam-De Vlissinger, Postbus 50Ï7,4330 KA in Middelburg.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 7