IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL COMMISSIE COMMUNICA TIEBELEID ZOEKT DEELNEMERS/LEDEN MEGGIE DIRKS Informatiepagina van de gemeente Vlissingen VERNIEUWBOUW VAN 'HET FORT' DE VLISSINGER Woensdag 7 december 1983 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ U had 't misschien niet gedacht, maar Vlissingen is naar grootte ongeveer de 50-ste gemeente van ons land. Een middelgrote gemeente. Alleen dat feit al geeft aan, dat er in Vlissingen heel wat omgaat. Er moet veel geregeld worden voor de gemeenschap. Die gemeenschap zijn wij allemaal. INFOTELEFOON MINDERHEDEN COLLECTE Inspraak op bouwplannen voor huurwoningen mogelijk VERGADER SCHEMA 777^3C^777-77r^77F5& ,'/F3W ^7// //W\\\/// Om dat regelen soepel te laten verlopen is er het gemeentebestuur, dat terzijde wordt gestaan door het ambtelijk apparaat. Maar wat heet soepel? Daar zal iedereen wel zijn eigen ideeën over hebben. De overheidsmachinerie is ingewikkeld en het is niet altijd voor een ieder even duidelijk hoe bepaalde tandjes daarvan in elkaar grijpen. COMMUNICATIE De gemeente probeert haar beleid zo duidelijk mogelijk te maken, aan de inwoners in zijn algemeen heid of aan (belangen-) groepe ringen daaruit. Er wordt dus "ge communiceerd", om dat allesom vattende woord maar eens te ge bruiken. Die communicatie vindt op vele manieren plaats. Via het spreekuur van de burgemeester of van de wethouders. In gesprekken van gemeentebestuurders of am- tenaren. Door het schrijven van brieven. Op informatie- en in spraakavonden. Door de gemeen telijke informatierubriek die u nu leest. Kortom: er zijn vele com municatievormen. VRAGEN Een vraag die altijd blijft is: ver loopt dat contact nu wel optimaal? En daarmee bedoelen we niet of iemand nu wel of niet terecht ge lijk of ongelijk heeft gekregen. Nee, het gaat om de manier waar op dat contact verloopt. Was het wel de beste manier die is geko zen? Is de voorlichting rond een bepaald onderwerp goed geweest? Is er sprake geweest van een zin volle mogelijkheid voor wijk- of straatbewoners om hun zienswijze kenbaar te maken over een zaak die hen aangaat (inspraak!)? Wat zou de gemeente meer kunnen doen om de inwoners te informe ren en ze te betrekken bij het bes tuur? Talloze vragen dus. Natuurlijk, de gemeente heeft een "verordening openbaarheid van bestuur". Daarin staat dat de gemeente de plicht heeft een actief informatie- en voorlichtingsbeleid te voeren. En dat dat op een begrijpelijke manier moet gebeuren en op een tijdstip dat inspraak nog mogelijk is. En er is ook een "Raamregeling inspraak", die bepaalt dat in spraak in beginsel mogelijk is op alle beleidsvoornemens, plannen en maatregelen. Op papier is dus alles geregeld. En in de praktijk probeert de gemeente dat zo goed mogelijk uit te voeren, een zo zin vol mogelijke inhoud te geven aan haar communicatiebeleid. COMMISSIE Maar er ontbreekt iets. De ge meente wil dat beleid niet voeren vanuit een ivoren toren. Commu nicatie is vooral zinvol als er spra ke is van reacties. Geen eenrich tingsverkeer dus, maar een infor matiestroom in twee richtingen. Daarom heeft de gemeenteraad in zijn vergadering van 30 september een Commissie Communicatiebe leid ingesteld. Communicatie vindt op vele manieren plaatsonder meer op informatie- en in spraakavonden. In die commissie zal het contact tussen de gemeente en de burgers ter discussie kunnen staan. Daar zal een antwoord op veel van de bovenstaande vragen kunnen worden gegeven. Daar ook kunnen suggesties gedaan worden om dat contact beter te laten verlopen. Daar kan gekeken worden wat er in een bepaald geval mis is gelopen en waarom. Daar ook kan gespro ken worden over eventuele pro blemen rond inspraakprocedures. De Commissie Communicatiebe leid bestaat uit vertegenwoordi gers van drie groeperingen. Van de kant van het gemeentebestuur en het ambtelijk apparaat hebben zitting in de commissie de porte feuillehouder Voorlichting en In spraak (de burgemeester); de ge meentesecretaris, het hoofd van het Stafbureau Voorlichting en Inspraak; een vertegenwoordiger van de gezamenlijke medezeggen schapscommissie van de gemeente en vertegenwoordigers van elke in de gemeenteraad van Vlissingen vertegenwoordigde politieke Waar kunt u zich opgeven? wijkcomité secretariaat tel. Opbouwcommissie Souburg Burg. Stemerdinglaan 73, 61042 Dubbel- West Westerzicht West-Souburg Westerzicht 376, 63572 Ritthem Zuidwateringstraat 38, 61723 Paauwenburg Postbus 51, 16655 Bossenburgh Lunenburg 30, 60208 Bonendijcke Postbus 51, 16655 Papegaaienburg Kanariesprenk 153, Scneldebuurt Postbus 51 16655 Binnenstad Postbus 51, 16655 Schildersbuurt-Noord H. Vroomlaan 42, 60347 fractie. Ook heeft iemand van de afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Journalis ten zitting en woont een opbouw werker van de Stichting Opbouw werk Vlissingen de vergaderingen van de commissie als adviseur bij. Dat brengt ons bij de laatste, maar eigenlijk een van de belangrijkste groeperingen: degenen met wie de gemeente communiceert. Inwo ners van Vlissingen dus! INWONERS-LEDEN In de Commissie Communicatie beleid is voor maximaal elf inwo ners plaats. Zij kunnen voor be noeming aan het college van bur gemeester en wethouders worden voorgedragen door de bij de Stichting Opbouwwerk Vlissingen aangesloten wijkcomités. Bij die benoeming zal een zo breed moge lijke spreiding over de Vlissingse wijken worden nagestreefd. Dat laatste is belangrijk, om ook eventuele knelpunten op commu nicatiegebied vanuit de wijken op te kunnen sporen. Wie weet is uw belangstelling ge wekt voor het werkterrein van deze commissie. Misschien bent u werkzaam op het terrein van Voorlichting, Public Relations, de journalistiek of in een ander com- municatieberoep en wilt u uw kennis in dienst van de gemeen schap stellen. Misschien ook vindt u het onderwerp interessant ge noeg om er over mee te willen denken en praten. In die gevallen kunt u zich als kandidaat-lid voor de Commissie Communicatiebe leid opgeven bij het wijkcomité van de wijk waarin u woont. Een opsomming van die wijkcomités en de daarbij behorende corres pondentie-adressen treft u hier onder aan. Ter voorkoming van misverstan den: aan het werk voor de com missie is geen beloning verbonden. Het vergaderschema voor 1984 telt voorlopig vier data waarop men bijeenkomt: 6 februari; 2 april; 2 juli en 29 oktober. De bijeenkom sten beginnen steeds om 19.00 uur, vinden plaats in het stadhuis en zijn openbaar. Voorzitter van de Commissie Communicatiebeleid is het raadslid de heer A. J. de Koene. NADERE INFORMATIE? Wilt U eerst nog wat nadere in formatie dan kan dat ook. Neem dan contact op met de heer B.J. Smulders van het Stafbureau Voorlichting en Inspraak in het stadhuis (kamer 304). Tel. 01184-15100 tst. 333. Tot en met 31 december kunnen Turken, Marokka nen en Spanjaarden telefo nisch informatie krijgen in hun eigen taal over de Turkse, Arabische en Spaanse toelichtingen op de minderhedennota. Hiervoor kunnen de volgende num mers worden gedraaid: (030) 31.52.12 (Turks); (030) 31.28.24 (Arabisch); (030) 31.30.24 (Spaans) Deze mededeling volgt hier onder in de drie bovenge noemde talen. Wie informa tie over de Minderhedennota in het Nederlands wil, kan daarvoor bellen naar het ministerie van Binnenlandse Zaken, telefoonnummer (070)71.60.35. Azinliklar notasi hakkinda Türkye ayiklarnalar 1 araliklar 31 aralik tarihine ka- dar, kendi dilinizde ve telefon yoluyla, azinliklar notasi ile il- gili afiklamalari dinleyebilirsi- niz. Bunun ifin $u numarayi aramalisimz: 030-3152 12. Turks OLJ4?l ejTófl y J^> Ol» 31 "0 u J i jj j 15* oU-i>-Lr ^,1 dJ Ol_L.yl a _f X* y J>>- O J' I 1 j, .I. .it j 4ii .I jj duujé.I 030-312824 Arabisch lnfmormación sobre las aclara- ciones a la Nota de las Minorias en su propio idioma. Del 1 al 31 de diciembre puede obtenerse información tele- fónica en el propio idoma so bre aclaraciones a la nota de las Minorias. Para ello deben llamar al numero: 030-313024 Spaans j tj* elajjl "Ondanks de tegenslagen die wij als gevolg van de conclusies uit het funderingsonderzoek thans hebben, hechten wij er aan te benadruk ken dat ons college hoge prioriteit blijft geven aan wijziging ver betering) van de bestaande situatie op 'Het Fort'. Wij zullen dan ook in overleg met alle betrokkenen al het mogelijke doen om de woningen op 'Het Fort' te verbeteren. Wij stellen ons daarbij vernieuwbouw voor. Dat is de sloop van alle woningen, direct gevolgd door nieuw bouw van woningen". Een klein deel van het huidige Fort. Ook deze bebouwing zal moeten verdwijnen, maar plaats makend voor nieuwe! (foto Cor Schuilwerve). Met deze alinea besloten vorige week burgemeester en wethou ders hun brief aan alle bewoners van 'Het Fort'. Even daarvoor hadden de bewoners in deze brief de conclusie van het college moeten lezen dat de huidige be bouwing niet kan blijven staan. Een voor velen waarschijnlijk pijnlijke mededeling. Verbete ring van de woningen is echter absoluut niet mogelijk. Want verbetering zou wijzigingen in de belasting van de fundering betekenen. Dat zou weer leiden tot (verdergaande) scheuren en verzakkingen, met onaanvaard baar kostbare reparatie als ge volg. 'Wat nu'? is de vraag die bewoners en andere belangstel lenden zich mogelijk nu stellen. Daarom wordt er morgen, don derdag 8 december, in de kantine van het stadhuis een informatie avond gehouden. Tijdens deze bijeenkomst, die begint om 19.30 uur, zal wethouder Wisse van onder meer stadsvernieuwing aanwezig zijn. Er zal dan infor matie worden verstrekt over de huidige toestand en de toekom stige mogelijkheden voor onder meer vernieuwbouw. HUUR Er zal waarschijnlijk niet op iedere vraag een pasklaar ant woord kunnen worden' gegeven. Bijvoorbeeld niet op die over het verschil in huur tussen de huidi ge en nieuwe woningen. Wet houder Wisse verklaarde in dit verband vorige week tijdens een vergadering van de commissie van openbare werken en volks huisvesting dat het college uit blijft gaan van sociale woning bouw, met een zo laag mogelijke huur. FORTRESS In juni dit jaar besloot de ge meenteraad de 197 woningen van Fortress te kopen. Dit, tegen een totaalbedrag van 2.955.000. De gemeente kon het complex ver werven, onder voorwaarde dat de woningen zouden kunnen worden verbeterd met gebruik making van een subsidierege ling. Om deze subsidieregeling van de rijksoverheid toe te kun nen passen zouden de woningen na het opstellen van een verbe teringsplan moeten worden overgedragen aan de 'Wonings tichting Vlissingen 1952" (beho rend tot de stichting BASCO). In ieder geval zal nu op korte termijn gepraat gaan worden met Fortress. Om nog verdere vertraging te voorkomen wordt eveneens bij de gemeente begon nen met een stedebouwkundige opzet. Als die vaststaat kan wor den berekend wat een en ander kan gaan kosten om zo te komen tot een exploitatieopzet. "Maar hoe dan ook", stelt wet houder Wisse, "Het college vindt het uitermate belangrijk dat de woonsituatie op 'Het Fort' wordt verbeterd. We hebben nu ernstige tegenslag, die we zo snel mogelijk met el kaar - bewoners, gemeente, mi nisterie van volkshuisvesting, Fortresse en BASCO - te boven moeten zien te komen. In het be lang van de bewoners!". De stichting 'Zeeland helpt Po len' houdt vandaag en morgen een levensmiddelen- en kledin- ginzamelaktie. Bovendien heeft u kans dat er deze week iemand van de stichting aanbelt met een collectebus. Voor beide inzame lingen heeft de stichting toe stemming gekregen van burge meester en wethouders van Vlis singen. Dat geldt ook voor het gebruik van een geluidswagen. PLANNEN VOOR VERNIEUWEN "KORTE STUK" GROENEWOUD Zaterdag wordt in de gemeentelijke ga lerie 'Bellamy 19' de expositie van ge weven en geschilderde objecten van Meggie Dirks geopend. Dat gebeurt om 's middags drie uur. De tentoonstelling duurt tot en met 31 december. Ze is toegankelijk op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Zater dag kan men er terecht van 13.00- tot 17.00 uur. De galerie is ondergebracht in het Stedelijk Museum, dat is geves tigd aan het Bellamypark 19. VOORGEVEL GROENEWOUO De projectgroep Gravestraat heeft bouwplannen ontwikkeld voor een aantal verspreidliggende plekken in de Vlissingse binnenstad. Eén daarvan is de "rotte appel' Groenewoud-Kleine Kerkstraat. Het gaat om aan de omgeving aangepaste huurwoningen. De overige bouwplaatsen zijn Paardenstraat 31-37, Palingstraat 14, Nieuwstraat 238-240, Emmastraat 50, Hendrikstraat 20 en Wilhelminastraat 95 (het vroegere café "De Wijnberg"). VOORGEVEL KLEME KERKSTRAAT De projectgroep Gravestraat is enkele jaren geleden door bur gemeester en wethouders inges teld voor de totstandkoming van de stadsvernieuwing in de om geving van de Gravestraat. Daarin werken samen de ge meente, de werkgroep Grave straat van het wijkcomité Bin nenstad, de woningbouwvereni ging "Goed Wonen" en het ar chitectenbureau Jobse B.V. Deze groep heeft zich eerder bezig ge houden met het bouwplan voor de woningen die nu vrijwel alle maal gereed zijn in o.a. de Kou denhoek en de Hendrikstraat. INSPRAAK Evenals dat bij deze woningen het geval was zal op de nu ont wikkelde bouwplannen inspraak voor de huidige en toekomstige buurtbewoners mogelijk zijn. De projectgroep houdt daarom een inspraakavond over deze plan nen op dinsdag 13 december 1983 om 20.00 uur in het gebouw van de speeltuinvereniging "De Oude Stad" in de Paardenstraat. Alle huidige en mogelijke toekomsti ge bewoners van het gebied "Gravestraat en omgeving" zijn voor deze avond schriftelijk uit genodigd. Tijdens deze avond kunnen zij, en iedere andere be langstellende, in aanwezigheid van de opdrachtgever (Goed Wonen), de architect J. Jobse en vertegenwoordigers van de ge meente, mondeling op de plannen reageren. De reacties van deze avond zullen worden besproken tijdens een openbare vergade ring van de projectgroep Grave straat op woensdag 21 december 1983 om 20.00 uur eveneens in het gebouw van de speeltuinvereni ging in de Paardenstraat. Daar zullen opmerkingen, suggesties e.d., indien mogelijk, in het defi nitieve plan worden verwerkt. PLANNEN TER INZAGE De definitieve bouwplannen die zo ontstaan zal de projectgroep aan burgemeester en wethouders voorleggen die deze in de defini tieve versie in de loop van 1984 zullen presenteren. Het is de be doeling dat wanneer alles "rond" is nog in 1984 met de bouw zal kunnen worden begonnen. De bouwplannen die er nu zijn kan iedereen behalve op de in spraakavond ook inzien bij de afdeling ruimtelijke ordening in het stadhuis en bij de stichting BASCO (waartoe "Goed Wonen" behoort) aan de Hermesweg. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft niet minder dan veertien openbare vaste commissies van advies en bijstand. Uitgaande van de raadsvergadering (die als regel iedere laatste vrijdag van de maand wordt gehou den) kennen de meeste com missies een vast(e) verga derdag en -uur. Echter, er is geen regel zon der uitzondering. Zo ook hier, bijvoorbeeld in de vorm van feestdagen. Om die re den is er het vergadersche ma 1984 opgesteld. Daarop zijn onder meer terug te vinden de vergaderdata van de meeste commissies (niet die van de zogenoemde art. 61-commissies!); - de 'gewone' raadsvergade ringen; - de begrotingsbehandeling, zowel het vooronderzoek als de algemene beschouwin gen. Wie interesse heeft voor dit schema kan er een halen bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis, begane grond, kamer 034. U kunt ook naar nummer 15100 bellen (toestel 335). Het sche ma zal u dan worden toeges tuurd.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5