KM, kerstverlichting maar...op--op Ide Faam - de Vlissinger| UW WFFKRI AH f. 22,50 Wonen in Vlissingen Economie han van da sanda haarvarzorging is goadkopar dan a dankt: GEEF GOUD ALS JE VAN ELKAAR HOUDT. Uw Anjer juwelier heeft'n paar feestelijke verrassingen! 16? GROTE SORTERING EN SCHERPE PRIJZEN! KERSTBOMEN MET EN ZONDER KLUIT IN DIVERSE MATEN EN PRIJZEN 10 STRUIKROZEN Adverteren bij de Faam - de Vlissinger zit U goed Een witte Kerst kunnen wij U niet garanderen, wei: DE FAAM - DE VLISSINGER COM MISSIES ZEELAND IX DE PEN IN BEROEP Woensdag 7 december 1983 Vrijdag 16 december, 10.00 uur, is de laatste vergadering van provinciale staten voor dit jaar gepland. Alleen spoedei sende zaken kunnen de staten daarna nog naar Middelburg roepen. Ruilverkaveling Wolphaarsdijk Veerdiensten Wegen Milieu en landschap Maatschappelijke dienstverlening Nieuwe muziek Subsidie revalidatie Museumzaken Onderwijs Bibliotheken Nota bewomngs- patroon Deeltijdarbeid Garantie geldleningen D provinciale griffie ontwerp-besluiten PZEM knippen 7,95 - wassen - knippen wassen - knippen - föhnen wassen - föhnen wassen - watergolf permanent 33,75 - keurbehandelingen vanaf 15,80-22,40 30,00 - 40,00 44,40 - 56,50 21,00-27,85 27,50 - 32,90 41,70-50,00 7,00 ...en Anjer is er getuige van. Juwelier van den Berge Lange Delft 40 Middelburg OfliAP Tel. (01180) 13353 H!JgV Stuntprijs nu TL balken 1 20 cm. lang kompleet met buis en starter diverse soorten en types EN STUKKEN GOEDKOPER DE ZEEUWSE BEHANGCENTRALE LANGEVIELE 12 MIDDELBURG Wij hebben volop los materiaal, groen, hulst, larix, denneappels, kaarsen enz. Prachtige volle bomen en DIT JAAR EKSTRA VOORDELIG! Grote sortering wit aardewerk Kerststukjes in diverse prijzen Ook voor de tuin grote sortering planten en bomen Ui JgnW etiJuinp&uCt^ I ABDIJ JugendstH-huizen aan de Spuistraat in Vlissingen. "Wonen in Vlissingen" is de titel van een tentoonstelling die wordt gehouden in het Stedelijk Museum van de Scheldestad en van de catalogus die algemene informatie geeft en op vele specifieke Vlis- singse voorbeelden de aandacht vestigt. De catalogus is daardoor meer geworden dan een handleiding bij een tentoonstelling. Bij de afbeeldingen van huizen van rond 1 900 wordt vermeld dat er een stroming op gang kwam die zich afzette tegen de uitslui tend klassiek georiënteerde archi tectuur. De nieuwe stijl, die voor namelijk in België en Frankrijk was ontstaan, was de Art Nou veau of Jugendstil. "Deze stijl kenmerkt zich door een streven naar vloeiende vor men, een licht ijle architectuur met ornamenten die aan de na tuur waren ontleend. In Zeeland kwam deze stroming voorna melijk vanuit Antwerpen en de Belgische kuststreek. Vlissin gen kreeg een "badplaatsarchi tectuur", sterk verwant met de Oostendse en Antwerpse. De Jugenstilhuizen aan de Spui straat zijn hiervan het fraaiste voorbeeld. Omstreeks 1910-1915 bereikte deze stro ming haar hoogtepunt". bewoners van de provincie hoofdstad veroorzaakte dit we ning en knersing der tanden. De ondertitel van de catalogus luidt "De ontwikkeling van elf eeuwen Vlissings woonhuis". Begonnen wordt bij de paalwo ning binnen de burg van Sou burg. Aan de 1 6de en 1 7de eeuw wordt ruime aandacht besteed, toegelicht door duidelijke recon structietekeningen en fotomate riaal. Ook andere aspecten wor- De statencommissie voor econo mische zaken vergadert maandag 12 december, 16.00 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Na de mogelijkheid voor spreek recht van het publiek (het eerste halfuur van de vergadering is hiervoor gereserveerd) behandelt de commissie de vergaderstukken van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. De havenschapsver gaderingen zijn de volgende dag (1 3 december). Zoals altijd is de vergadering openbaar. In dezelfde context vindt men beelden uit de eerste helft van deze eeuw: Belgische vluchtelin gen te Vlissingen (1914), bad- strand 1930, fietspad van de "Vereniging Rijwielpad Walche ren" langs de duinen en een beeld van het eerste Nollebos dat voor het publiek in 1937 werd geopend. Vlissingen begon de nieuwe eeuw met een bevol kingsaantal van 1 9.000 dat in de loop der jaren dertig opliep tot 22.500. De stad overvleugelde daarmee Middelburg. Voor de De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 13 december, 10.00 uur, de Cen trale vuilverwerkende industrie (CVI) uit Terneuzen en de bv's Zegwaard en Roberg, resp. uit Delft en Westdorpe. De ondernemingen hebben be zwaar aangetekend tegen de aanschrijving van gs het storten van verbrandingsslakken in de Dekkerspolder in Sas van Gent te stoppen en de gestorte slak ken te verwijderen. Als de vuil verwerkende bedrijven hieraan niet voldoen zullen gs op kosten van de ondernemingen tot het verwijderen van de slakken overgaan. Gs wijzen er in hun aanschrijvingen op dat de stor tingen in strijd zijn met de afval stoffenwet. Er is hier sprake van afvalstoffen en niet van bouw materiaal; het gaat om storting in plaats van tijdelijke opslag en de percelen waarop wordt ges tort zijn verbonden met de stortplaats Dekkerspolder. IEUWS den belicht: "In de sociale wo ningbouw bleef de negentiende eeuwse plattegrond "voorkamer- achterkamer-gang aan de zijkant" tot de jaren zestig gehandhaafd. Pas na 1950 werd het normaal dat douche, toilet en keuken in alle woningen standaard werden opgenomen". Bij deze passage is een plattegrond gereproduceerd van een huis aan de Boterbloem laan in Vlissingen. De tentoonstelling is tot 31 de cember open. Het Stedelijk Museum is gevestigd aan het Bellamypark; daar is ook de ca talogus verkrijgbaar. De Arob-commissie uit gs behan delt om half elf nog een bezwaar schrift tegen aanschrijving tot po- litiedwang. De bv Grondbezit aan de Schelde heeft dit bezwaar in gediend. Gs hebben de bv aan geschreven dat zij op kosten van de onderneming de voormalige haven van Woensdrecht weer in de oude staat zullen laten bren gen. De bv Grondbezit moet de kade langs de Spuikom (op Zeeuws grondgebied) weer in or de brengen op last van een uit spraak van de raad van state. Voor 1 oktober had dit gebeurd moeten zijn. De tweede kamer uit gedeputeer de staten heeft dinsdag 13 de cember om elf uur en half twaalf twee beroepschriften te behande len die gericht zijn tegen beslis singen van de gemeenten Oost burg en Terneuzen over de Alge mene Bijstandswet. Alle zittingen zijn openbaar; zij vinden plaats in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Staten vergadering Gs doen de staten mededeling over de voorlopige vaststelling van de diverse onderdelen waar uit de ruilverkaveling Wol phaarsdijk bestaat. Op 1 3 december is er een gesprek tussen de provincie en de minister van verkeer en waterstaat over de veerdiensten. Over de uitkomsten van dat gesprek doen gs in de statenvergadering mededeling. Ook de verhoging van de veerta- rieven per 1 januati 1 984 komt in de vergadering aan de orde. De gemiddelde verhoging is drie procent. Voor dukdalven in de tweede bin nenhaven in Vlissingen vragen gs een krediet van 250.000,De dukdalven zijn nodig voor het af meren van de Princesse-boten. Gs stellen de staten voor het ur gentieschema voor de wegen die in eigendom en beheer van de provincie zijn vast te stellen. Ook geven zij een overzicht van de stand van zaken rond de tertiaire wegen. Dit zijn wegen die in on derhoud en beheer zijn van de gemeenten, de waterschappen of de provincie. Gs vragen de staten ruim 7 mil joen voor verbetering van de aan sluiting van de weg naar Wol phaarsdijk op die tussen Goes en 's-Heer Arendskerke. De staten spreken zich uit over subsidievoorstellen voor de stich ting Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming (75 procent van de exploitatiekosten), voor de aankoop van ruim 4 hectare weel in de Heerenpolder op Zuid-Beve land en voor de aankoop van de Eendenkooi op Sint-Philipsland. De laatste twee voorstellen be treffen aankopen van de stichting Het Zeeuwse Landschap. De staten wordt geadviseerd in te stemmen met opheffing van de gemeenschappelijke regeling me tingen luchtverontreiniging. Er voor in de plaats komt een be perkt meetprogramma voor de bepaling van fluor, te financieren door de provincie en een aantal gemeenten. Gs vragen de staten voor 1983 een bedrag van drie ton beschik baar te stellen voor een aantal or ganisaties in de maatschappelijke dienstverlening. Het gaat om de stichting Jeugd en Gezin, de Te lefonische hulpdienst Zeeland, FIOM-Zeeland, Jeugd onder Dak en Gehandicapten adviesbureau Zeeland. Er is een herrekening voor de subsidie aan de centrale voer pleeggezinnen Zuid-Holland en Zeeland de stichting Jeugd on der dak. Volstaan kan worden met een bedrag van 65.800,— aan vankelijk werd uitaeqaan van bij na 70.000,-. Ter voortzetting van de activi teiten op het terrein van de nieuwe muziek stellen gs de staten voor aan een nieuw op te richten stichting Nieuwe Mu ziek Zeeland ten hoogste 1 50.000,— subsidie te geven in de apparaatskosten. In het deelprogramma kunst en cul tuurbehoud 1984 moet die be slissing worden verwerkt door splitsing van een begrotings post in uitgaven voorde nieuwe stichting en voor grensverleg gende en vernieuwende kunst activiteiten. De rijksbijdrage in de activiteiten van de Zeeuwse Stichting voor revalidatie wordt met een kwart gekort. Om die teruggang op te vangen stellen gs voor de korting uit provinciale middelen aan te vullen. De staten wordt gevraagd ƒ13.000,— subsidie te geven aan de stichting Zeeuws biolo gisch museum in de tekorten over de jaren 1 981 tot en met 1983. In het tekort van de Zeeuwse mu- suemstichting wordt een provin ciale subsidie van bijna ƒ40.000,gevraagd. Voor 1984 krijgt de stichting, als het aan gs ligt, een subsidie van ruim ƒ220.000,-. In 1 983 is een extra bedrag van twee ton beschikbaar gesteld voor het provinciale museumbeleid. Hiervan is nog ruim ƒ162.000,— over; gs stellen voor dit geld te storten in het wel- zijnsfonds en zodoende te gebrui ken voor incidentele subsidies op museaal gebied. De provinciale onderwijsraad krijgt een eigen budget; gezien de ervaringen die sinds 1981 met de raad zijn opgedaan is volgens gs een kleine ton voldoende. Voor de tweede Zeeuwse be- roepenmanifestatie vragen gs een subsidie van 20.000, van de staten en een bijdrage in de reiskosten voor leerlingen die meer dan 5,moeten be talen om in Goes te komen, waar de manifestatie wordt ge houden (februari 1984); aan de reiskostensubsidie wordt een maximum van 15.0000,-. ver bonden. De staten wordt ter goedkeuring aangeboden de jaarrekening 1 982 en de begroting 1984 van de stichting federatieve provin ciale bibliotheekcentrale Zeeland. Bij de goedkeuring van de begro ting zit de provinciale bijdrage van ruim 1 90.000, Gs vragen de staten een krediet van een ton voor het aantrekken van een tijdelijke medewerker voor de inrichting van een Roose velt studiecentrum in de Zeeuwse bibliotheek. Voor het studiecen trum heeft de bibliotheek een schenking van 1 200 boekwerken en geschriften ontvangen van de Franklin D. Roosevelt Four Free doms Foundation. Tegelijkertijd adviseren gs de staten een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan met de stichting die het centrum gaat beheren. Als leidraad bij de spreiding van de bevolking over de steden en dorpen in de provincie is er de nota bewoningspatroon 1983. In die nota is vermeld waar wo ningbouw het best kan gebeu ren en in welke mate. Gs stellen de staten voor de uitgangspun ten van de nota aan te houden bij de bepaling van het provin ciale beleid. Gs schrijven de staten dat zij bij hun personeelsbeleid deeltijdar beid voorstaan. Als een functie vacant komt wordt bekeken of die in deeltijd kan worden vervuld. Ook willen gs kijken of 32-uurs- functies kunnen worden ge creëerd om de arbeidsmarkt te verruimen; het gaat dan vooral om jongeren en om mensen die lang buiten het arbeidsproces hebben gestaan. Een ander personeelsvoorstel be treft de dienstcommissies nieuwe stijl. Dienstcommissies zijn te ver gelijken met de ondernemingsra den in het bedrijfsleven. Gs stellen de staten voor de ga rantie-aanspraken van de ge meente Hulst van geldleningen voor verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst over te nemen. De leningen bedragen ƒ2,5 en ƒ1 miljoen. Stichting Den Berg in Goes vraagt de provincie garant te staan voor een geldlening voor nieuwbouw en renovatie van Huize Den Berg. Het te lenen bedrag wordt ten hoogste 130.000,—. Provinciale staten vergaderen in de statenzaal Abdij 11. Mid delburg. De vergadering is vrij toegankelijk. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet alge mene bepalingen het volgende bekend. aanvraag De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te Middelburg heeft bij hen op 20 juli 1983 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de beide bestaande olie/gasgestookte eenheden 10 en 11 van de Conventionele Centrale Borssele tot een gecombineerde kolen/gasgestookte eenheid 12. De inrichting is gelegen aan de Zeedijk no. 34 te Borssele, kadastraal bekend ge meente Borsele, sectie A, nos. 572, 573 en 574, sectie B, nos. 1910, 1950, 1951, 1952 en 1953 en gemeente Vlissingen, sectie K, no. 380. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, het ontwerp-besluit (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hfnder buiten de inrichting, van luchtverontreiniging en van geluidhinder buiten de inrichting) en overige stukken lig gen voor een ieder ter inzage van 8 december 1983 tot en met. 21 december 1983 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek van Borsele, Stengeplein 1Heinkenszand van 17-20 uur; - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - bij Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Vrijlandstraat 33, Middelburg (kamer 262), op werkdagen van 9-12 en van 13-16 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 21 december 1983, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de beschikking, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaat sen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn ge weest, kunnen tot en met 21 december 1983 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van het ontwerp-besluit. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden inge diend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tevens is op 5 augustus 1983 op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewate ren vergunning gevraagd aan de Minister van Verkeer en Waterstaat voor het uitbrei den en wijzigen van beide bestaande olie/gasgestookte eenheden 10 en 11 van de Conventionele Centrale Borssele tot een gecombineerde kolen/gasgestookte een- heidia. Voor deze aanvraag en dit ontwerp-besluit wordt dezelfde procedure als hierboven omschreven toegepast. Gemotiveerde bezwaarschriften tegen dit ontwerp-besluit kunnen van 8 december 1983 tot en met 21 december 1983 worden ingebracht. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, doch te worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. Middelburg, 7 december 1983 sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 van de sande haarverzorgmg viasmarkt 35 4331 pd middelburg telefoon 01180 12692 A.H. te M. had piano (in goede staat) te koop. Woensdag in de Faam-Vlissinger, donderdag verkocht. VERLOVEN OF TROUWEN? Naast een uitgebreide en prachtige kollektie Anjer ringen heeft uw Anjer juwelier klaar liggen: w s een culinaire verrassing, u aangeboden door v.d. Valk Restaurants. WALFiA heeft ook aan u gedacht met plezierige tmtra attenties. 't Loont dus de moeite om snel bij uw Anjer juwelier langs te komen. Uw Anjer juwelier maakt het tot een feestelijke dag. A.H. te M. had piano (in goede staat) te koop. Woensdag in de Faam-Vlissinger, donderdag verkocht. CYCLAMEN, KERSTSTERREN, AZALEA'S, GROENE PLANTEN Zelf Uw kerststukjes maken?

de Vlissinger | 1983 | | pagina 13