Jules Van Beylen excl USlVlTE^ssi vv allesjnJénr HET VOORDELIGSTE ADRES VOOR: «VLOERBEDEKKING* POLYETHER MATRASSEN tiiJiiffi' S «VELOURS* POLYETHER PLATEN KARPETTEN DEKBEDDEN "GORDIJN VELOURS ZEELAND IN DE PEN IX BEROEP V°^r ffels van het merk R ty.s. DEKBEDDEN MATRASSEN TAPIJT DE FAAM - DE VLISSINGER COMMISSIES Woensdag 23 november 1983 Het museumbeleid van de provincie omvat drie onderdelen; het is gericht op de Zeeuwse musea, op de steunfunctie voor die musea en op de organisaties die een taak hebben op het museumgebied. Dit staat in de discussienota provinciaal museumbeleid die gs hebben opgesteld. Zeeuwse musea Doel Huisvesting Educatie Personeel Steunfunctie Fonds Financiën Inspraak li' le^eHopSocks Qt Nicolaas he o0hde en de ioG Marconiweg 12 Tel. 01184-65923 O Vlissingen bij PZEM-centrale achter MTS Vrijdagavond koopavond Geopend van maandag t/m zaterdag van 9-12 en 2-5 uur ^^POLYETHER 1 -persoons Dacron 75- Polyesther 109.- Wonderfill, nu 129.— Het beste synthetisch dekbed 1-pers. van 1 59.— Nu 135.— Dons 65% 269.- Ook in 2-persoons en litsjumeaux voorradig met 20% tot 30% voordeel 80x190 90x190 90x200 120x190 130x190 140x190 140x200 160x200 080x200 SG30 SG35 SG40 116,- 125,7 160,- 129,- 145,1 180,- 139,- 155,- 195,- 179,- 198,- 245,- 195,- 215,- 265,- 210,- 230,- 290,- 219,- 245,- 305,- 365,- 415.-^ SLAAPKAMERTAPIJT 400 br. v.a29,80 HUISKAMERTAPIJT 400 br. v.a69,- 500 br. v.a89,- p.m ZUIVER WOLLEN TAPIJT 400 breed 189, ABDIJ "Van Beylen voelde zich geroe pen tekenlessen te volgen aan de Antwerpse academie en kreeg contact met de Vlaamse marine schilder Maurice Seghers (1883-1959), tevens een uitste kend bouwer van scheepsmodel len. Diens grote belangstelling voor Zeeuwse platbodems in het bijzonder en voor het oude schip in het algemeen alsmede zijn deskundigheid in het tekenen van deze vaartuigen heeft hij op zijn veel belovende pupil kunnen overdragen. Hier is Van Beylen een definitieve richting ingesla gen. Iedere Zeeuw die iets met de ge schiedenis van de platbodems of met modelbouw te maken heeft, kent de zeer sypathieke oud-di recteur van het Nationaal scheep vaartmuseum in Antwerpen Jules Van Beylen. Hij kan met recht een selfmade man worden genoemd. "Toen ik 17 jaar was, in 1935, moest ik van school weg en moest ik gaan werken. De eerste bedie ning die ik kreeg was die van bediende in een kranenfabriek, Le Titan Anversois, in Hoboken, waar men alle soorten bedrijfs- en havenkranen maakte. Ik verdiende daar zo'n 50 frank per week". In die fabriek zag hij de instrumentmakers en bank werkers èn de modellenmakerij. Toen al kreeg hij de technische smaak voor allerlei zaken te pakken. In augustus 1946 kwam Van Beylen in dienst van de stad Antwerpen als sjouwer bij de gemeentelijke dienst van de oudheidkundige musea. "In een periode van ruim 35 jaren gaf Van Beylen vorm en inhoud aan een maritiem museum dat alom bewondering oogst van wege de verrassende wijze, waarop binnen zijn muren het verhaal van de maritieme ge schiedenis in al zijn aspecten op voor ieder begrijpelijke wijze vorm heeft gekregen." De citaten zijn ontleend aan het "Tijdschrift voor zeegeschiede nis", jaargang 2, 1 983, nr. 2. In de jaren vijftig reorganiseert Van Beylen het Scheepvaartmu- Maandag 28 november, 16.00 uur vergadert de statencommissie voor waterstaat en verkeer. Be handeld worden o.a. de staten- voorstellen over dukdalven in de tweede binnenhaven van Vlissin- gen en de verhoging veertarieven Westerschelde. Verder bespreekt men de wijziging van de water schapsreglementen in verband met de verkiezingen. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert dins dag 29 november 14.45 uur. Op de agenda staan o.a de ad viezen aan gedeputeerde staten over het rapport "tussen artsen macht en patiëntenklacht' en de aanbevelingen van de landelijke vereniging "Kind en ziekenhuis", waarin de voorwaarden voor kin derafdelingen in algemene zie kenhuizen zijn vermeld. Ook wordt gesproken over een depen dance in Goes van de Rode Kruis-bloedbank zuid-west-Ne- derland en over de rijksplannen I EÜWS seum en zijn publikaties beginnen aandacht te trekken, ook buiten de landsgrenzen. In 1961 houdt hij lezingen te Amersfoort en Middelburg over de oude Zeeuw se vissersschepen en in Arnhem over de invloed van het Deltaplan op het maritieme volksleven. "Naar onze smaak", zegt G.C. Asaert, "excelleert hij als auteur in deze scheepstechnische publi katies, die een hoogtepunt berei ken in het mooie boek De Hoog aars, verschenen in de reeks mo nografieën van klassieke Neder- iandse scheepstypen met talrijke tekeningen verlucht en voorzien van de opmeting en een plan van een Tholens hoogaars" Van Beylen is veelzijdig: hij is modelbouwer, tekenaar en op- meter van schepen, scheepshis- toricus, museumman en ga zo maar door. "Zijn museum jn het Steen aan de Schelde getuigt op vele fronten van zijn kennen en kunnen die ook worden gede monstreerd in de toepasselijke spreekwoorden die hij bij de ver schillende afdelingen heeft laten plaatsen. Van de jaren zestig af heeft Van Reylen nauwe banden met deze provincie (Zeeland), versterkt o.a. door de publikatie in 1 964 als boek van "Zeeuwse vis sersschepen van de Ooster- en Westerschelde Provinciaa museumbeleid tot bezuinigen op micro- biolo gisch onderzoek in streeklabora- toria. Woensdag 30 november, 15.30 uur vergadert de stuurgroep Oosterschelde. Bij de ingekomen stukken staan de Oosterschelde- werken centraal (pijlerdam en compartimenteringswerken). Ver der komen aan de orde de tweede fase van de Grontmij over het provinciaal beleidsplan open luchtrecreatie en toerisme en de studies Damvak Geul en Schelp- hoek De leden van de provinciale emancipatiecommissie komen donderdag 1 december, 14.00 uur bij elkaar om gedeputeerde staten te adviseren over de subsi die-aanvragen voor emancipatie activiteiten. Alle vergaderingen zijn openbaar. De commissie ziekenhuiszorg vergadert in hotel-restaurant Pj- card, Badhuisstraat 1 78 in Vlis- singen, de stuurgroep Ooster schelde in het statencomplex. Abdij 1 1 in Middelburg. De com missie waterstaat en verkeer en emancipatie vergaderen in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De commissies waterstaat en verkeer, zieken huiszorg en emancipatie hebben bovendien spreekrecht voor het publiek. Eerste doelstelling van gedepu teerde staten is de stichting Zeeuws biologisch museum on der te brengen bij de Zeeuwse museumstichting. Gs gaan er van uit dat die operatie begin volgend jaar zijn beslag zal krijgen. Op die manier kan de Zeeuwse museum stichting uitgroeien tot een orga nisatie met twee deelmusea.: een cultuurhistorisch museum (het huidige Zeeuws museum in de Abdij in Middelburg) en een na tuurhistorisch museum (het Zeeuws biologisch museum in de Oranjerie van kasteel Westhove in Domburg is hiervan de voorlo per). Doel van een geïntegreerd Zeeuws museum is het bijeen brengen, beheren, documente ren en presenteren van museale voorwerpen uit de cultuur- en natuurhistorie van Zeeland. Daarnaast is er een weten schappelijke taak, vooral naar de kant van de natuurhistorie, maar bovendien moet ruimte worden gemaakt voor de edu catieve kant van de zaak. Het meest ideale zou zijn als de twee deelmusea vlak bij elkaar zouden zijn ondergebracht. Het Zeeuws museum in de Abdij is nu krap behuisd, maar als de natuurhistorische collectie er uit verdwijnt, geeft dat voorlopig weer ruimte. Het biologisch museum in Dom burg is in de Oranjerie te klein gehuisvest. De ruimte is uitste kend te gebruiken voor educatie ve doeleinden, maar niet geschikt om er een volwaardig museum in onder te brengen De gebouwen van de provinciale bibliotheek in de Abdij zouden misschien uit komst kunnen bieden, aldus gs. De Oranjerie kan dan als educa tieve ruimte worden aangehou den; voorwaarde daarbij is dat de gemeente Domburg medewer king verleent. In de bibliotheekgebouwen zou ook een depot voor beide deel musea moeten worden ingericht. Op het ogenblik zijn er nogal wat problemen met een depot. Gs zouden het liefst zien dat aan de depotruimte een technische werkplaats wordt verbon den Overigens moet worden ver meld dat over de bestemming van de bibliotheekruimte (die vrijkomt als de nieuwbouw aan de Kous- teensedijk wordt betrokken) nog geen beslissingen zijn genomen. Gs vinden dat de musea een be langrijke taak hebben op het gebied van de educatie of pu blieksbegeleiding. In het mu seumbeleid moet een verbin ding worden gelegd naar het onderwijs, de kunsten, kunst zinnige vorming, volwassene neducatie, bibliotheken, monu mentenzorg, natuurbescher ming, milieu en archeologie. Vooral het Zeeuws steunpunt voor kunstzinninge vorming en volwasseneneducatie en het Regionaal pedagogisch cen trum Zeeland kunnen hier een belangrijke schakel vormen. Het educatieve museumbeleid kan gestalte krijgen via lesbrie ven, gerichte tentoonstellin gen, bevordering van zelfwerk zaamheid van de bezoekers enz. De museumstichting moet ieder jaar een educatief plan maken; de stichting krijgt daartoe een speciale dienst met op termijn twee educatieve medewerkers en een halve administratieve kracht. Over de personeelsbezetting zeg gen gs, dat er niet gerekend moet worden op forse uitbreidingen. Daar is geen geld voor, maar eni ge uitbreiding is wel noodzakelijk. Zoals gezegd wordt gedacht aan een educatieve medewerker. Ver der noemen gs een technische kracht met kennis van fotografie, een deeltijd administratieve kracht, tijdelijke krachten voor suppoostwerk en een museum consulent. Naast de verantwoordelijkheid voor de provinciale musea heeft de provincie een taak ter onder steuning van plaatselijke en re gionale musea. Die steun bestaat onder meer uit regelmatig overleg tussen de provincie, de gemeen ten en de musea, opdat het beleid onderling kan worden afgestemd. Een belangrijke schakel vormt hier de museumconsulent. De consulent moet de samenwer king tussen de provincie en de gemeenten en tussen de musea onderling bevorderen; ook heeft hij een taak in de kwaliteitsver betering van de musea. Gs den ken aan een 32-uurs-functie; zij geven er de voorkeur aan de consulent organisatorisch on der te brengen bij de Zeeuwse museumstichting. De consulent kan zich toetsen aan een eigen begeleidingsgroep, waarin vertegenwoordigd zijn de Zeeuwse museumstichting, de Federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers, de sectie cul tuurbehoud van de Zeeuwse cul turele raad enz. Gs willen een restauratie- en aankoopfonds instellen. Uit dat fonds, gevormd uit provinciale geldmiddelen, kunnen aanko pen en restauraties voor de mu sea in de regio's worden gesub sidieerd. Voorlopig willen gs gedurende drie jaar ervaring opdoen met zo'n fonds. De regionale en plaatselijke musea kunnen ook gebruik gaan maken van de provinciale uitleendienst. De dienst - die in oprichting is - gaat tentoonstel lingsmateriaal en audio-visuele apparatuur uitlenen. Gs hebben berekend dat ruim 1 miljoen nodig is om het provin ciale museumbeleid gestalte te geven, maar beschikbaar is een krappe 1 miljoen. Gevolg daarvan is dat keuzes moeten worden gemaakt en dat sommige onderdelen wat moeten worden uitgesteld. In ieder geval willen gs de integratie van het biologisch museum in de mu seumstichting door laten gaan; tweede punt op de verlanglijst is de instelling van een educatieve dienst en de personeelsuitbrei ding in de technische sfeer. Ver volgens hechten gs hoge waarde aan een goed depot. Deze drie onderdelen zijn voor gs van gelijk belang; zij moeten met voorrang worden nagestreefd. Vierde en laatste prioriteit is een volwaardig natuurhistorisch museum in Mid delburg met een dependance in Domburg. Tot 1 februari 1984 is er gele genheid commentaar te leveren op de discussienota provinciaal museumbeleid. Gs bekijken nog de mogelijkheid of in de loop van januari een hoorzitting kan worden belegd. De discussienota is gratis ver krijgbaar bij het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31428. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 29 november twee hoorzittingen De eerste is om 9.00 uur. De lieer F. de Wolf te Biggekerke maakt be zwaar tegen de bouw van elf wo ningwetwoningen in Biggekerke en het bouwrijp maken van de eerste fase van het bestemmings plan de Vliedberg in Biggekerke. Gs hebben hiervoor aan b. en w. van Valkenisse verklaringen van geen bezwaar verleend. De tweede hoorzitting is om 9.30 uur. De heerA.W. Stadhouders te Terneuzen wil niet dat er twaalf woningen met winkel-, kantoor- en horecaruimte worden ge bouwd aan de Markt/Zandstraat in Terneuzen. Ook hier gaat het om het verlenen van verklaringen van geen bezwaar, maar nu aan de gemeente Terneuzen. De derde kamer uit gedeputeerde staten befegt dinsdag 29 novem ber, 8.30 uur een zitting ter be handeling van een beroep op grond van de lager-onderwijswet 1920. De stichting tot het ver strekken van onderwijs op gere formeerde grondslag in Stavenis- se heeft beroep aangetekend bij gs tegen een beslissing van b. en w. van Tholen. B. en w hebben geweigerd een bedrag per leer ling toe te kennen voor schoolbe geleiding. De gemeente Tholen betaalt voor de schoolbegeleiding al mee in het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland. Om 10.30 uur behandelt de der de kamer het beroep van me vrouw A.E. Labrujere-Krijgsman te Oostkapelle. B. en w van Dom burg hebben mevrouw Labrujere ongevraagd ontslag verleend als onderwijzeres. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De reacties op de nota moeten worden gericht aan gedepu teerde staten van Zeeland; zij zijn bereikbaar op hetzelfde adres. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 kcHoêijow LA.NGE V\B-E 2 maaaziinverkooD i gelegd op ondertapijtenlatjes i

de Vlissinger | 1983 | | pagina 17