IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL SUBSIDIE BIJ HUISVESTING GEHANDICAPTEN ZIE GINDS KOMT DE INSPRAAK BIJ VERNIEUWING STRATEN IN BINNENSTAD Informatiepagina van de gemeente Vlissingen 7/ GEBODEN TOEGANG DE VLISSINGER Woensdag 16 november 1983 [Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337^ Wonen in een aangepaste woning OOK DEZE WEEK AANVRAGEN VAN EENMALIGE UIT KERING NOG MOGELIJK! lil =5S OVER 'WESTER SCHELDE BIJ STORM EN MIST' PRESENTATIE WOONERFPLAN "V.Q.-WEST" O.a. Slijkstraat en Bakkersgang COMMISSIES COLLECTE //?S /AK "^7// ""5^*7^5»: 77F&Vr^7Zr77n^7^Z'VN;. 7/' VN. 7£3s/' Wanneer u als lichamelijk gehandicapte in een gewone woning woont, kunt u op kleine of grote moeilijkheden stuiten. Veel zou kunnen worden opgelost als uw woning zou worden aangepast aan uw behoeften. Dit kan er in bepaalde gevallen bijvoorbeeld toe bij dragen, dat uw zelfstandigheid (zoveel mogelijk) behouden blijft of wordt vergroot. De gemeente - daartoe door het rijk in staat gesteld - kan u geldelijke steun verlenen voor het treffen van de nodige aan passingen. Mogelijke oplossingen Afhankelijk van de woning en uw handicap kan aan de volgen de voorzieningen worden ge dacht: - aanpassen van de huidige woning aan uw handicapt door a. aanpassingen in de woning v. aanbouw aan de woning c. aanpassingen in en aanbouw aan de woning; - verhuizen naar een voor uw handicap aan te passen wo ning; - verhuizen naar een voor uw handicap aangepaste woning; - Nieuwbouw waarin aanpas singen worden opgenomen. De regeling Nu kan op grond van de 'Be schikking geldelijke steun huis vesting gehandicapten' financië le steun worden verkregen voor het aanpassen van woningen voor gehandicapten. Dit, on geacht de oorzaak en de aard van de handicap. Het maakt voor de regeling niet uit of de gehandi capte zelfstandig woont of bij voorbeeld deel uitmaakt van een gezin. Evenmin is van belang of de woning, waarin de voorzie ningen moeten worden aange bracht een eigen woning of huurwoning is. HOE? de procedure die leidt tot toe kenning van een subsidie is uit- ttff- |É?"fi1 1 Een aangepast toilet en ten behoeve van rolstoelgebruikers. (foto A drie van Wijngen). gebreid. Heel wat instanties en organisaties zijn er bij betrok ken. Ook de gemeente. Die kan, in het licht van de hele procedure, worden gezien als een verbin dende schakel tussen alle be trokkenen. Die procedure begint met het indienen van het zoge naamde meldingsformulier. Die kunt u (laten) ophalen bij de af deling ruimtelijke ordening in het stadhuis (eerste verdieping, kamer 134, bereikbaar met de lift), telefoon 15100, toestel 317. Bij he formulier zit een toelich ting. Meestal komt daarna de Ge meenschappelijke Medische Dienst (G.M.D.) met u praten over de (mogelijke) aanpassin gen. De G.M.D. overlegt boven dien met de hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting (kortweg H.I.D.) in Middelburg. Zijn de aanpassingen ingewik keld, dan moet u tekeningen la ten maken door een architect. Daarna kan de aannemer of bij voorbeeld electricien een begro ting laten maken. Die tekening plus offerte gaat dan weer naar de gemeente. Deze pleegt dan weer overleg met u, de H.I.D. en eventueel de G.M.D. Pas daarna kan de gemeente definitief laten weten hoeveel subsidie u krijgt. De werkzaamheden kunnen dan worden gestart. DE HUURDER Bovenstaande procedure geldt voor de eigenaar/bewoner van een woning. Voor een huurder komt er nog bij dat zij of hij voor het aanpassen van de woning eerst toestemming moet vragen van de huiseigenaar. Die is ech ter niet verplicht om aanpassing van de woning toe te staan. Als de huurder - na overleg met zijn huiseigenaar de aanpassingen voor haar of zijn rekening laat aanbrengen moet hij zelf het meldingsformulier en later de subsidie-aanvraag indienen. Als de huiseigenaar een en ander doet, krijgt deze de subsidie uit betaald. De procedure verloopt verder als hiervoor aangegeven. WELKE BIJDRAGE? Alleen aanpassingen van uw woning, die specifiek gericht zijn op de handicap, komen in aan merking voor Subsidie. Voor al gemene woningverbetering zijn er andere regelingen. Daarover informeert men u graag op de afdeling bouwkunde van de dienst gemeentewerken. Die is in het stadhuis te vinden op de tweede verdieping. De door het rijk goedgekeurde aanpassingen in verband met een lichamelijke handicap worden volledig ver goed. Maar, let wel, de kosten moeten dan wel meer dan 250,— zijn! Als de kosten liggen tussen ƒ250,- en 6.000,- ontvangt men een bijdrage ineens ter grootte van de aanvaarde kosten. Zijn die hoger dan 6.000 dan kan men geld lenen. Dat bedrag krijgt men, gespreid over twintig jaar, van de gemeente terug, inclusief rente. Bovendien krijgt men ook een zogenaamd 'belastingkop', het bedrag dat men als belasting over de bijdrage verschuldigd is. Het is niet zo dat bij de gemeente geld kan worden geleend. Daar voor moet men bij een bank of, bijvoorbeeld vrienden zijn. Wél kan voor het afsluiten van een lening gemeentegarantie worden gevraagd. Dat wil zeggen dat de gemeente de geldgever de ga rantie geeft dat de rente en de aflossing van de lening worden betaald. Formulieren voor het aanvragen van gemeentegaran tie liggen gereed bij de afdeling financiën in het stadhuis (begane grond, kamer 31, telefoon 15100, toestel 353). ANDERE FINANCIËLE STEUN Voor verhuis- en inrichtingskos ten, die samenhangen met de aanpassing van uw woning, kunt u van de gemeente een vergoe ding krijgen. Daarvoor krijgt de gemeente op haar beurt steun van het rijk. De tegemoetkoming kan ook aan u worden verstrekt als u kosten moet maken voor verhuizen en inrichten van een woning, die u tijdelijk moet be trekken, terwijl uw eigen woning wordt aangepast. Ook wanneer u, vanwege een handicap of die van een van uw gezinsleden, permenent in een andere woning trekt, kunt u aanspraak maken op een vergoeding. Het doet er dan niet toe of de woning al is aangepast of niet. De G.M.D. is overigens ook hiervoor de advi serende instantie. Een verzoek voor verhuiskosten moet worden gemeld op het in het begin ge noemde meldingsformulier. Voor een woning in Vlissingen is de tegemoetkoming maximaal 3.000. Misschien is het voor u of een van uw gezinsleleden beter dat u gaat verhuizen naar een woning, waarvan de huur te hoog is ten opzichte van uw inkomen. In dat geval kunt u dan, net als ieder ander, individuele huursubsidie aanvragen. Ook als u in uw wo ning blijft wonen, maar uw in komen zodanig daalt dat de huur niet meer in overeenstemming is met dat inkomen, kunt u huur subsidie aanvragen. Formulie ren daarvoor zijn in voorraad bij het loket huursubsidie in het stadhuis (begane grond, kamer 45, telefoon 15100, toestel 323). De Gemeentelijke Sociale Dienst zal soepel zijn wat betreft het inleveren van de aanvraag om de eenmalige uitkering. Ook deze week kan men nog een aanvraag indienen. Die moet dan echter wel uiterlijk vrij dag op de post zijn! Wat maandag binnenkomt wordt absoluut niet meer in behan deling genomen! Wanneer u er aan twijfelt of het formulier wel op tijd binnen zal zijn - gezien mogelijke akties bij de P.T.T. - doet u er goed aan de aanvraag in de brievenbus van het stadhuis te doen. Via de infotelefoon minderheden wordt tot en met 30 november inlichtingen gegeven over belas tingaftrek, bij groot-onder- houdswerkzaamheden aan het eigen huis. Die informatie kan men in het Turks (tel.nr. (030) 31.52.12), Spaans (tel. nr. (030) 31.30.24) en Arabisch (tel. nr. (030) 31.28.24) verkrijgbaar. Bovenstaande mededeling vindt u hieronder in, van links naar rechts, Spaans, Turks en Ara bisch. Information sohre deduction en !a declararaciOn de impuestos de los Kiislos de conservation de la propia casa. Del i al 30 de noviembre pue- den obtener ustedes informa tion telefónica. en su propio idionia. sobre la deduction en la declaration de impuestos de los gastos de tonservaciOn de la propia 'casa Para ello deben llamar al numero: 030-313024 Spaans Kendi eviniz ipin vapacagini/ büyiik bakrrn giderJerinin vergi- den diisülniesi bakkinda bilgiler I kasimdan 30 kasrma kadar, telefon rle ve Tiirkye dilinde, kendi eviniz foin yapacagini/ büyük bakmi giderlerimn vergiden düjülmesi ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Bunun ifin ju numarayi aramalisinrz 030-315212 Turks tUJI c-JI j^a}\ J^> eU tUe yjóJI ,UJ b jó» t «c-» 30 Lij y li y ctjL-p i^, c. j i ed 9 J1 a. ,.,*j t 3 f71 Li 'I j 11 efJ j—-5U=t .tul t u Lp-ÜL-a! .ld edU yt ^JJI adb ^s. I Ja>.t yj iUt-6-l 1 fiy; J-aal 030 - 31-28 24 Arabisch BELANGRIJKE ADRES SEN Gemeenschappelijke Medische Dienst, Schuttershof 10, 4461 DZ Goes; telefoon (01100) 23540; Hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting in de provincie Zeeland, Seissingel 4, 4333 G V Middelburg, telefoon (01180) 14053; Gemeente Vlissingen, afdeling ruimtelijke ordening van de se cretarie en de afdeling bouw kunde van de dienst gemeente werken, STadhuisplein 2, 4282 LG Vlissingen; telefooff (01184) 15100, toestel 317, resp. 238. Zeeuwse Stichting voor Revalida tie, Beatrix/aan 24 (postbus 79), 4460 AB Goes; telefoon nummer (01100) 15931 of 15892. Deze instantie geeft on der meer gevraagd of onge vraagd algemene en bouwtech nische voorlichting en verleent medewerking bij de aanvraag van het l.T.S.-bewijs (zie arti kel elders op deze pagina); Gehandicapten Adviesbureau Zee land, Herengracht 52 (postbus 487), 4330 AL Middelburg; te lefoon (01180) 23592. Gehan dicapten helpen hier op vrijwil lige basis alle gehandicapten, die met haar of zijn problemen van welke aard dan ook tussen wal en schip zijn geraakt of dreigen te geraken. uit Spanje weer aan! Tja, het is nog wel een paar nachten slapen, maar zaterdag komt 'ie dan echt in Vlissingen aan: in de Koop manshaven. Om half twee 's middags gebeurt dat. Dan zal de bur gemeester de Sint en al z'n Pieten - en dat zijn er heel wat! - welkom heten.^Iuziek ontbreekt ook niet en natuurlijk luistert de Goedheiligman graag naar de liedjes die de kinderen voor hem zullen zingen. Er zijn natuurlijk een heleboel kinderen die Sinterklaas willen zien. Om nu te zorgen dat er voor iedereen een goede plaats is mogen er vanaf 's morgens acht uur op het Beursplein en de Koopmanshaven geen auto's meer geparkeerd zijn. Bovendien zal de Boulevard de Ruyter worden afgezet bovenaan de afrit naar het Beursplein. Dat betekent dat de woningen op deze boulevard tussen één en twee uur 's middags alleen bereikbaar zijn (voor wegverkeer) vanaf de Coosje Buskenstraat. Van één tot twee uur zijn zaterdag verder de volgende straten afgesloten voor doorgaand verkeer: - Beursplein; - Noordzeestraat; - de westelijke rijbaan Bellamypark (vanaf de Hellebardierstraat). Het verkeer in de richting van de Stenenbeer, de Zeilmarkt en het Eiland zal door het Groenewoud worden geleid. Automobilisten die een parkeerplaatsje zoeken hebben de meeste kans van slagen dat te vinden op het Spuiplein, in de omgeving van de Grote Mafkt en in de buurt van de Stenenbeer. De volgende week, op zaterdag 26 november, bezoekt Sinterklaas Souburg. Meer Hierover kunt u volgende week op deze pagina lezen. (foto<Cor Schuilwerve). Iedereen zal er wel eens eentje tegen gekomen zijn, een blauwe stic ker of plaatje met daarop afgebeeld een gestyleerde figuur in een rolstoel (illustratie). Dit geeft aan dat rolstoelers van deze voorziening gebruik kunnen maken zonder daarbij op problemen te stuiten. De afbeelding wordt in meer dan veertig landen gehanteerd. In Nederland is het de Neder landse Vereniging voor Revali datie die deze kwalificatie toe kent. Want men mag niet zomaar zo'n bordje naast de deur hangen. Voor de beoordeling of een ge bouw al dan niet voor toekenning ervan in aanmerking komt, zijn een aantal normen vastgelegd. Die zijn terug te vinden ih het boek 'Geboden Toegang'. Voorop staat dat de roelstoeler zich naar en in een dergelijk gebouw vol ledig zelfstandig, dus zonder hulp, moet kunnen bewegen. Mogelijk heeft u interesse om in het gebouw, dat u beheert, ook voorzieningen voor het gebruik door gehandicapten (ingang, toi let, telefoon, kassa, ringleiding e.d.) te treffen. Het geeft niet of het nu om een kantoor, woonge bouw of gemeenschapsruimte gaat. Voordat het symbool wordt toe gekend, wordt eerst ter plaatse C ir Het stadhuis is één van de Vlissingse gebouwen met het l.T.S.-symbool en onder meer voorzien van een roelstoel- helling en een ruim toilet. gecontroleerd of alles juist is uitgevoerd. In Zeeland gebeurt dat met medewerking van de Zeeuwse Stichting voor Revali datie, die ook de aanvraagfor mulieren verstrekt. Het adres van de Z.S. V.R. is: Beatrix- laan 24, Postbus 79, 4460 A B Goes; te lefoonnummer: (01100) 15931. Op de gebouwen die het zogenaamde Inter nationaal Toegankelijkheid (ITS)-symbool hebben is het blauwe bordje duidelijk her kenbaar. Rolstoelers weten daardoor dat zij van de voorziening gebruik kunnen maken. Ook andere mensen, die bijvoorbeeld met een stok lopen, problemen hebben met hun uit houdingsvermogen of iemand met een kinder- of wandelwagen kunnen er echter gemak van hebben! De Z.S.V.R. heeft een lijst van gebouwen in Zeeland die een ITS-symbool hebben. Op Walcheren hebben de volgende gebouwen het internationale kenteken: Vlissingen Middelburg openbare bibliotheek. Spuistraat 22-24; wijkcentrum Open Hof, Alexander Gogelweg 57-59; dienstencentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104; dienstencentrum Bachten Reede, Meliskerke Vredehoflaan 42; stadhuis, Stadhuisplein 2; visplaats, Nollebos, Zwanenburgse- weg; begraafplaats/crematorium. West. Oude Havendijk I; stadhuis. Stadhuisstraat 21; Sporthal, Kruitmolenlaan 85; zwembad, Poelendaelesingel 18; Concert- en gehoorzaal, Singel - straat 13; schouwburg. Molenwater 99; gemeentehuis. Dorpsstraat 3; huisartsenpraktijkruimte, Silvèrt- straat 10; Serooskerke - ontmoetingscentrum 'De Zandput', Zandput 5; Arnemuiden Vormingscentrum Het Zilveren Schor. Zilveren Schorweg 1; Behalve deze gebouwen zijn er op Wal cheren ook, die geen ITS-symbool heb ben maar waar men wel met de rolstoel in kan. Als voorbeeld kan hier worden genoemd het. station te Vlissingen (toe gang via een deur aan de oost-zijde) en wijkcentrum Middenhof (rolstoelhel ling). Iets geheel anders is dP helling naar het badstrand. Ook hier doet men er goed aan om, bij twijfel, eerst contact op te (laten) nemen met de beheerder van betrejfend(e) pand of voorziening. In de vitrines van de Technische Bibliotheek Zeeland is sinds kort een expositie te zien over het boek "De Westerschelde bij storm en mist. scheepsrampen in het Westerscheldegebied, 1860- 1982". Deze is samengesteld door de auteur, de heer C. Heijkoop. Hij geeft daarbij aan de hand van documentatie, een beeld over het tot stand komen van het boek. De expositie 'loopt' van half no vember tot eind december. De Technische Bibliotheek Zeeland is te vinden aan de Edisonweg op nummer 4. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 17.00 uur en vrijdag bovendien van 19.00- tot 21.00 uur. Uiteraard is de Technische Bibliotheek niet alleen voor deze tentoonstelling een bezoekje waard. Ook als u op zoek bent naar boeken, naslagwerken en vakbladen op het gebied van na tuur, fysiotherapie en natuur wetenschappen kunt u er uw hart ophalen! Er is een woonerfplan gereed voor het westelijk deel van de Verkuijl Quakkelaarstraat ("V.Q.-West"). Het plan is in op dracht van burgemeester en wethouders van Vlissingen ge maakt door de "straatwerkgroep woonbuurtverbetering Verkuijl Quakkelaarstraat-west". Dit is een samenwerkingsverband van ambtenaren en straatbewoners. B. en w. kunnen instemmen met dit plan en willen dit, aan alle straatbewoners voorleggen op woensdag 23 november as. om 20.00 uur in de openbare kleuter school "De Robbedoezen" in de Verkuijl Quakkelaarstraat 84. Het plan zal namens het college van B W worden gepresen teerd door wethouder W. Wisse. Alle bewoners zijn voor deze presentatieavond schriftelijk door burgemeester en wethou ders uitgenodigd. Het is de bedoeling van het col lege een definitief plan nog dit jaar aan te bieden aan de ge meenteraad met het verzoek het benodigde krediet ter beschik king te stellen. Daarna zal - af hankelijk van de weersomstan digheden - het plan kunnen worden uitgevoerd. Momenteel zijn in de omgeving van de Slijkstraat en de Molenstraat diverse woningen in aanbouw. 'Wanneer deze gereed zijn zal de ruimte daar omheen in overleg met de bewoners opnieuw worden ingericht. Het gaat daarbij om onder meer de Slijkstraat, de Bak kersgang, de omgeving van de Grote Markt en (in een later stadium) de Molenstraat. De gemeente heeft alle huidige en de tot nu toe be kende toekomstige bewoners van de nieuwe woningen in het.gebied uitgenodigd voor een informatieavond over deze woonbuurtverbete ring. Deze avond wordt gehouden op dinsdag 22 november om 20.00 uur in de openbare kleuterschool "Het Mezennest" in de Bakkers gang. Tijdens deze avond zal informa tie worden verstrekt over de in richtingsmogelijkheden van de betreffende straten, de gemeen telijke uitgangspunten daarbij, een aantal randvoorwaarden en de inspraakmogelijkheden. Voorts kunnen (toekomstige) be woners zich tijdens deze avond opgeven voor deelname in de "straatwerkgroep Slijkstraat en omgeving". Dit is een samen werkingsverband van ambtena ren en bewoners voor de tot standkoming van een woon buurtverbeteringsplan. UITVOERING Het is de bedoeling dat door deze snaai wei «.groep een woon buurtverbeteringsplan zal wor den voorbereid dat daarna aan alle bewoners zal worden voor gelegd. Als het plan naar aanlei ding daarvan nog wijzigingen ondergaat, zal het daarna door de gemeente nogmaals aan alle be woners worden gepresenteerd. Vervolgens zullen burgemeester en wethouders in het voorjaar van 1984 het plan ter goedkeuring en verlening van het benodigde krediet aan de gemeenteraad voorleggen. Tenslotte zal dan in de loop van 1984 met de uitvoe ring kunnen worden begonnen. Op de foto: de nieuwbouw in de Slijk straat. Vandaag, woensdag 16 november vergaderen in het stadhuis de commissies voor: - financiën, aanvang 17.00 uur; personeelszaken en organisa tie, aanvang 17.00 uur. De commissievergadering voor sociale aangelegenheden, die aanvankelijk ook vandaag zou worden gehouden, gaat niet door! Nog tot en met zaterdag 19 november, houdt de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten in de gemeente Vlissingen een huis-aan-huiscollecte. Het fonds heeft daarvoor een vergun ning gekregen van burgemeester en wethouders. Daaronder valt ook een straatcollecte op genoemde zaterdag. *3

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5