VAKMAN op safari!! pot's meubelen een ontspannend avontuur!! pot "wereldwijd" pot "exclusief" welkom I RflIL/HOP maakt uw hobby goedkoper. lO - 20 korting op olie merken treinen! be/tel nu via OII84-64484 Zeeuwse gemeenten en provincie voeren maar nauwelijks een emancipatiebeleid ROLLUIKEN EN ZONWERINGEN Sunshine® Zonweringen DE VLISSINGER Woensdag 16 november 1983 weg uit het woelige verkeer en ineens omringd door de rust van het zeeuwse land. als een oase liggen daar de im mense showroom van pot, die met hun 200 meter glaswanden uitzien op het buitengebeuren, struiken, stil te leven met de natuur wordt hier tastbare wer kelijkheid. pot, sinds 1907, de naam zegt het al, pre senteert u vele wereldberoemde meubel- merken onder één dak: aurora, allibert, artifort, brunati, bellarto, cassina, caste- lijn, castle-furn., cidue, comfort, de se- de, durlet, gelderland, giorgetti, hüista, interiit, knoll, kartel, kill-intern., lübke, koekoek, leolux, miller, montis, pas-toe, poltrona-frau, pullman, saporiti, thonet, trüggelmann, interlübke. 4 verdiepingen exclusief wooncomfort, gemakkelijk te bereiken met grote liften of trappenhal. (zondags gesloten), alles omlijst door prachtige kasten, wandmeu- bels, eethoeken, slaapkamers, hier een majestueuze wildlederen zitkuil van f. 26.450,—. daar een wat bescheidener bankstel van f. 1.398,— of een fauteuil van f. 398,—. even echt, in leer of stof. pot is uniek in nederland, zelfs in euro pa. pot in axel is een rejsje waard! in elke stijl, voor elk interieur en tot elke prijs! pot's meubelsafari doet u écht op uw gemak, met de auto tot vlak voor de deur. zachte tapijten, zachte muziek, licht en behaaglijke warmte, heerlijk overzichtelijk en ruim. en toch is elke meubelgroep zo intiem dat u zich vrij en thuis voelt, dat is het juiste moment voor een kopje koffie, thee of frisdrank, uw charmante gastvrouw komt het u aan bieden. neem er de tijd voor, want als u pot goed wilt zien, moet u wel tweemaal kijken! rondwandelen tussen meer dan 600 bankstellen, zithoeken, fauteuils, eetka mers, slaapkamers, zitten waar u wilt, kijken, praten, informeren, hier in axel is het mooiste uit heel de wereld bijeen ge bracht. in aparte modelkamers, de een na de ander, kunt u ziph inleven in speciaal ontworpen interieur, velen zijn exclusief door pot gereserveerd, liefhebbers van fijne exclusieve meubelen nemen niet langer genoegen met een beperkte keu ze. ze gaan naar pot in axel. pot verwacht u, wij hebben ruimte, kom fort en tijd voor u. en...deskundige advi seurs om een antwoord te geven op al uw vragen, in het hartje van zeeuws- vlaanderen: europa's énige showroom met vele meubelen van wereldklasse, liefhebbers van exclusieve meubelen ko men van overat, tot ver over de grenzen, naar pot. doelbewust, en ook een tikje nieuwsgierig over de wildenthousiaste verhalen die ze hebben gehoord. openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 18 uur. zaterdag 9.30 tot 18 uur vrijdagavond koopavond van 18 tot 21 uur zondags gesloten tel. nederland: tel. belgië: 01155-2010 0031-1155-2010 FOTO RUBEN OREEL OUDE KAARTEN IN VIJFJARIGE GALERIE DE VRIJE NEERINGH Uniek ANGST VOOR OVERHEVELING SUBSIDIE NAAR GEMEENTEN KRABBELS EN KAPITALE TEKENINGEN' Overzicht tekenkunst in negentiende eeuw Piek: vrijplaats voor Zeeuwse bands KERAMIEK IN DE CILINDERKOP NIEUWE ONTWIKKELINGEN BIJ OPEL TELEFONISCHE INFORMATIE OVER BOEKEN Vertikale jaloezieën. Aluminium jaloezieën. Rolluiken Rolgordijnen. ER GAAN WILDE VERHALEN OVER POT S MEUBELSAFARI PQt Antiek-galerie De Vrije Neeringh aan de Schermin- kelstraat 33 in Vlissingen. toont tot en met 14 januari oude (originele) Zeeuwse kaarten. De tentoonstelling vindt plaats in het kader van het vijfjarige bestaan van de antiek-galerie. Er worden twintig exemplaren ge toond, waaronder één unie ke zeekaart van Johan van Keulen I, uit de door hem in 1681 uitgegeven zeeatlas. Ook een exemplaar van Theunis Jacobsz (later ge naamd Lootsman) is te be zichtigen. Verder zijn er oud-gekleur de exemplaren van Abra ham Ortelius uit 1598 en 1603 en een kaart van Ge rard Mercator. Eveneens zijn vertegenwoordigd het wereldberoemde uitgevers huis Blaue en de firma's Hondius. Jansonius, F. de Wit, Nicoaal Visscher. Isaac Tirion. L. Guicciardini en de Hattinga's. Zeeland is altijd een be langrijke verkeersverbin ding geweest voor de han del. Daardoor zijn reeds vroeg afbeeldingen van de ze provincie gemaakt, zoals de Cusanuskaart uit 1491. Jacob van Deventeren, de keizerlijke geograaf, heeft als eerste Zeeland op we tenschappelijke t^sis in kaart gebracht. Dat gebeur de omstreeks 1545. A. Orte lius nam voor het eerst in 1570 een exemplaar op in zijn nieuwe atlas Theatrum Orbis Terrarum. Deze atlas bevatte 53 kaarten. In het begin van de zeventiende eeuw ontstonden uitgevers huizen als Blaue, Hondius en Jansonius, die steeds weer verbeterde versies van atlassen uitbrachten. Kaar ten uit die atlassen zijn eveneens aanwezig. Het meest unieke exem plaar is echter de manus- criptenkaart van Zeeland, naar een copie uit het jaar 600. Deze werd in een klooster te Egmond gevon den en nagetekend door de historicus J. Ermerins uit Veere. De copie is gedateerd 24-3-1753. De antiek-galerie De Vrije Neeringh is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 13.30 tot 17.30 uur en op zaterdag van 10.30' tot 17 uur. Nog maar nipt had de Zeeuwse vrouwenemancipa tie aan enkele rechten gero ken, of de regering wil de subsidie via de gemeenten laten uitkeren. "Wij willen onder uw aandacht brengen dat gemeenten en provincie in Zeeland niet of nauwe lijks een emancipatiebeleid voeren", schrijft de Stich ting Vrouwenemancipatie Zeeland vanuit het kantoor Nieuwstraat 13 dat nog maar zo kort functioneert, dat de verfreuk nog niet is weggetrokken. De brief is geadresseerd aan de minis ter WVC (welzijn volksge zondheid en cultuur) en de ministers van Onderwijs en Wetenschappen en Sociale Zaken. De regering, zo schrijft de Zeeuwse 'Stichting, heeft vrouwenemancipatie als prioriteit in haar beleid gesteld- De rijksbijdrage regelingen die daarvoor werden ontworpen, worden nu opgeheven. De gemeen ten zorgen nu voor een bij drage als het goed is. "De nieuwe voornemens zijn strijdig met de eerder geformuleerde beleidsvoor nemens". Volgens de Stich ting zal het in Zeeland voor vrouwengroepen bijzonder moeilijk worden om nog subsidie te krijgen voor ac tiviteiten. "De ervaringen van vrouwen in het proef project De Bevelanden hebben geleerd dat de plaats van het vrouwene mancipatiewerk hier nog steeds bevochten moet wor den. Voor de oprichting van kinderdagverblijven krijgen vrouwen weinig of geen medewerking vanuit ge meenten en provincie. En er zijn nog maar nauwelijks kinderdagverblijven in Zeeland". Verder vreest de stichting dat de positie van het Zee uvse Blijf-van- mijn-lijfhuis in gevaar komt als de specifieke uitkerin gen voor vrouwenwerk door de gemeenten zullen moe ten worden betaald. "Uit die aandachtspunten", zo schrijft de stichting, "mag blijken dat de eman- cipatiebevorderende voor zieningen in Zeeland nog een gevestigde plaats moe ten verwerven". Het jongerencentrum De Piek in Vlissingen geeft Zeeuwse bands de gelegenheid om op te treden. In prin cipe wordt het Piekpodium elke vrijdag om de twee we ken vrijgehouden voor muziekgroepen uit de provincie. Het eerste optreden vertoont echter al een afwijking, want zaterdag 19 november treedt Deux Piece op vanaf 21 uur. Vanuit het Vlissingse jongerencentrum werd dit initiatief genomen omdat Zeeuwse grpepen door gebrek aan podia in hun provincie te weinig kunnen optreden. In het Zeeuws Museum te Middelburg is tot en met zaterdag 7 januari de expo sitie Krabbels en Kapitale tekeningen te zien. De ten toonstelling werd samen gesteld door de Dienst Ver spreide Rijkscollecties in Den kaag en omvat 45 bla den uit de collectie van deze dienst, aangevuld met dertig werken uit een particuliere verzameling. De tentoonstelling beoogt een beeld te geven van de tekenkunst in de vorige eeuw in ons land. De tekenkunst kwam in de negentiende eeuw tot grote bloei. De tekengenoot schappen speelden daarin een belangrijke rol. Bij de vorming van jonge kunste naars werd veel aandacht besteed aan het tekenen. Kunstacademies in die tijd heetten dan ook tekenaca demie. Een tekening of aquarel kon in de negen tiende eeuw een functie hebben als zelfstandig kunstwerk of als voorbeeld vooreen schilderij. Ook kon deze als studie zijn bedoeld om een detail van één te formeren compositie gron diger te leren kennen. Zo'n schets werd ook wel 'krab bel' genoemd. Behalve de werken wordt bij de tentoonstelling Krab- Dat de zuigermotor nog steeds toekomst heeft en voor verdere ontwikkeling vatbaar is, toont Opel aan de hand van een dieselmo tor, die een aantal met ke ramische materialen afge werkte onderdelen heeft. Deze technologie is gedeel telijk aan de ruimtevaart ontleend. Keramiek is niet meer weg te denken als het ultramoderne hitteschild uit de ruimtevaart. Dit mate riaal zou in de toekomst wel eens een ommekeer in de construktie van motoren kunnen teweegbrengen. In de laatste instantie is zelfs een motor zonder koe ling denkbaar. Vergeleken met de conven tionele materialen die in de motoren worden verwerkt, zijn de isolerende eigen schappen van keramiek haast ongeëvenaard; verder zijn keramische materialen veel beter bestand tegen hoge temperaturen, zijn ze slijtvaster en stabieler van vorm. Keramiek is ook vol ledig korrosievrij. Tech nisch keramiek heeft een uiterst laag uitzettingskoëf- ficient en een hoge thermi sche weerstand. Op een omgebouwde 2,3 li ter dieselmotor bestuderen Opel ingenieurs de toepas sing van keramiek in de verbrandingskamer, uit- laatpoort en uitlaatspruit stuk. Tevens zijn de wervel kamer, het bodemvlak van de cilinderkop, zuigerkop pen, cilindervoeringen, klepschotels en uitlaatope- ning met keramiek bekleed. Daardoor kan de motor met veel hogere dan de gebrui kelijke temperaturen wer ken. Bij hogere temperaturen krijgt men een betere ver branding waarbij de uit laatgassen armer aan scha delijke stoffen zijn. Ook het rendement is veql beter. Verder is er minder buiten lucht nodig en kan het koelsysteem kleiner en vooral lichter zijn. Als ge volg daarvan kan de auto nog beter worden ge stroomlijnd, en de koel luchttoevoer worden be perkt, wat de luchtweer- standscoëfficient ten goede komt. De ingenieurs verwachten dat deze nieuwe construktie niet alleen het brandstof verbruik zal doen vermin deren, maar tevens de weerstand tegen slijtage zal verhogen. Dit kan worden bereikt door de tuimerlaars, klepstoters, klepgeleiders en lagerschalen met kera miek af te werken. Hetzelf de effect wordt bereikt in het bovendeel van de cilin ders door het gebruik van keramiek-cilindervoerin- gen. Naast de vele voordelen zijn er ook nog problemen. Ke ramiek is b.v. erg broos. Puntbelastingen evenals grote temperatuurschom melingen kunnen niet - zoals bij materialen - door plastische vervormingen worden verwerkt. Daarbij zijn de hechtingstechnieken die nodig zijn om keramiek op b.v. metaal te gieten, te persen, te lijmen of te las sen, nog niet voldoende ontwikkeld. De kosten voor het vervaardigen van on derdelen van keramiek evenals het bewerken er van, liggen aanmerkelijk hoger dan bij vergelijkbare, metalen elementen. De ontwikkeling van een keramiekmotor zonder koelsysteem hoort voorlo pig nog thuis in een betrek kelijk verre toekomst. bels en Kapitale Tekenin gen gepoogd een beeld te geven van de in de negen tiende eeuw heersende stroming zoals Classisjsme. Romantiek, Haagse en Amsterdamse school, en de in die periode gangbare technieken, zoals potlood, krijt, houtskool en water verf. Het Zeeuws Museum aan hel Abdijplein in Middel burg is geopend van maan dag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. Vanaf 1 november 1983 kan de consument zich op een geheel nieuwe manier op de hoogte stellen over een ge richt titelaanbod in de boekhandel. Via het tele foonnummer 020-862882 kan men via de zogenaam de 'Boekenlijn' informatie krijgen over de uitgaven van o.a. Elsevier, Van Goor, Jeugdboeken, de Zuidhol- landsche Uitgeversmaat schappij, H. Meulenhoff, de Boekerij, Kramers' Woor denboeken en de foto-, film- en videoboeken van Focus Met deze boekenlijn start er voor het eerst in de Neder landse boekenwereld een direkte informatielijn voor de consument. In de maanden november en december staat de tele foonlijn - zowel overdag als 's avonds (tot half tien) open voor vragen over de boeken van de participe rende uitgeverijen. De cen trale is bemand met perso neel dat de consument de weg kan wijzen in de boek winkel, compleet met in lichtingen over prijs en be stelnummers. Daarnaast kan men - via cassette bandjes - over bepaalde ti tels of series meer diep gaande informatie krijgen. Bijvoorbeeld over de thril ler 'De Deal' van Thomas Palmer, of over de schrijver van de televisieserie 'Sho- gun', James Clavell, wiens nieuwste boek 'Noble Hou se' nog steeds een beststeller is. De Boekenlijn geeft ook specifieke informatie over het Gouden Griffelboek 'De Bavianenkoning" van Anton Quintana en geeft verder tips voor kook-, wijn- en andere kadoboe- ken. En dat zijn slechts enkele voorbeelden uit het pakket van de Boekenlijn die tus sen I november en 31 de cember 1983 (uitgezonderd de bekende feestdagen) 7 dagen per week tusseh 09.00 uur en 21.30 uur bereikbaar is onder nummer 020- 862882. Enige prijzen incl. b.t.w. Breed Hoog Prijs 150 260 355 - 300 180 584- 380 260 850 - Enige prijzen incl. b.l.w. Breedte Uitval Prijs 100 .180 92- i 200 180 147- 300 180 203 - Breed Hoog Prijs 100 160 276,- 200 160 400,- 250 160 462,- Enige prijzen incl. b.l.w. Breedte Hoogle Prijs 100 160 66,- 200 160 126,- 280 160 202,- Gratis opmeten en thuisbezorgen en goede service. 2 Jr. garantie - snelle levering. Elke maat leverbaar. Bel. of vraag gratis documentatie aan bij: A. Butijnweg 7, Rilland Bath, tel. 01135-1263 Achterhaven 20, Goes. Tel. 01100-28214 Ook 's avonds en zaterdag s b.g.g. 02990-20609.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 10