IN DEN BLAUW GEItUITEN KIEL GEMEENTE WIL KOMEN TOT VERBETERING VAN HET FORT IN DE VAKANTIE NAAR HET MUSEUM!? Informatiepagina van de gemeente Vlissingen EXPOSITIE LEI MOLIN IN 'BELLAMY 19' INFOTELEFOON MINDERHEDEN VERGADERING OVER VERNIEUWING STRATEN OMGEVING KOUDENHOEK RITTHEM "STADS"- VERNIEUWINGSGEBIED WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 12 oktober 1983 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ Vanavond72 oktober, eerste bespreking BESPREKING RESULTATEN ENQUETE CAPELLELAAN COLLECTE COMMISSIES VERGADEREN WETHOUDER OPENT VACATURE BANK KUNSTUITLEEN VV OP DINSDAG VERGADERING STRAATGROEP V.Q.-WEST" IV/^'/MStSW/ZM 9/s&'/£SS&/AW//£3SatitëSM ///w ^v// w/w//xw^,/// /T^sy// De Vlissingse woonwijk Het Fort waar het vroeger zo prettig wonen was, verkeert in een bijzonder slechte staat. Vele woningen zijn er dichtgespijkerd, vervallen en verlaten. Iedereen vindt dat daar iets aan gedaan moet worden. Bewoners, oud-bewoners die er zijn weggetrokken en de gemeente. De ge meente wil bij het opknappen van het Fort, in samenwerking met de stichting BASCO, het voortouw nemen. Omdat de gemeente en BASCO dat willen doen in overleg met de bewoners zijn deze uitgenodigd voor een informatieavond, vandaag 12 oktober om 19.30 uur in de openbare kleuterschool "De Kleuter- hoek" aan de Schuitvaartstraat. 14. AANKOOP EN OVERDRACHT Alle bewoners zijn voor de in formatieavond uitgenodigd door BASCO. Bij deze uitnodiging was een informatiebrief van de gemeente gevoegd waarin uiteen wordt gezet hoe Het Fort zal moeten worden opgeknapt, hoe lang dat zal gaan duren en op welke manier de bewoners daar bij inspraak hebben. De eerste stap om tot verbetering van de woningen op Het Fort te komen werd overigens al op 24 juni jl. gezet. Toen besloot na melijk de gemeenteraad van Vlissingen de 197 woningen op Het Fort te kopen van Fortress. De prijs die daarvoor betaald moest worden was 15.000,- per woning, in totaal dus 2.955.000,- De gemeente is nu - onder voorwaarden - eigenaar van de woningen. Dat zal echter maar tijdelijk zijn omdat het de bedoeling is na de uitvoering van het op te stellen verbeterings plan, de woningen over te dragen aan de "Woningstichting Vlis singen 1952" (behorend tot de stichting BASCO). De woningen zouden dan op de gebruikelijke wijze kunnen worden verhuurd en onderhouden door BASCO. VERBETERINGSPLAN De gemeente wil de woningen laten verbeteren met gebruik making van de subsidieregeling "Verbetering van particuliere woningen". In het kort komt deze regeling erop neer dat de rijks overheid flink wat geld beschik baar stelt. Het rijk stelt dit echter alleen beschikbaar wanneer er een goed verbeteringsplan op ta fel ligt. Daaraan wil de gemeente nu gaan werken. Vanavond zal tijdens de informatieavond uiteengezet worden hoe de ge meente zich voorstelt dat te doen. Voordat een verbeteringsplan gereed is en het rijk de subsidie toezegt, moet 'er namelijk nog heel wat gebeuren. Zo zullen er bijvoorbeeld een funderings-, een bouwkundig- en een sociaal onderzoek plaatsvinden. Wan neer dit allemaal gereed is, zal worden bekeken of er een verbe teringsplan kan worden ge maakt. Pas daarna kan dan met de daadwerkelijke uitvoering Zaterdag 15 oktober gaat in de grote zaal van het Stedelijk Museum Vlissingen een tentoonstelling van Lei Molin uit IJmuiden van start. Het is de eerste uit een reeks van zes exposities over hedendaagse beeldende kunst. Voor deze periode is de grote zaal dan ook omge doopt in galerie 'Bellamy 19'. De serie wordt mogelijk gemaakt door een bijdrage van de gemeente Vlissingen en, incidenteel, van de pro vincie. Het belangrijkste deel van het werk wordt echter gerealiseerd door een speciale programmeringscommissie. Die bestaat vrijwel geheel uit vrijwilligers. Zij bezoeken de exposanten-in-spé in hun ateliers in Nederland, België en Duitsland. Daarnaast vervoeren ze bijvoorbeeld tentoonstellingsmateriaal en helpen ze bij de inrichting. Het heeft de commissie moeite gekost om de kunstenaar Lei Molin (geboren in 1927 in het Limburgse Berg en Terblijt) naar Vlissingen te halen. Veel drang om te exposeren heeft Molin, die nu in IJmuiden woont en werkt, namelijk niet. Zijn werk blinkt uit door soberheid. De thema's die hij uitwerkt hebben betrekking op het gebeuren in de haven van IJmuiden en rondom zijn atelier. Bovenstaande illustratie is een voorbeeld van de wijze waarop hij werkt, voornamelijk met de kleuren zwart, grijs en wit. (De illustratie geeft, als gevolg van de druktechniek, niet alle nuances weer zoals ze in werkelijkheid zijn). De expositie duurt tot en met 4 november. Voor openingstijden "Bel lamy 19": zie "Museumartikel". Van 1 oktober tot en met 31 oktober kunnen Spanjaar den, Turken en Marokkanen via de Infotelefoon minder heden in hun eigen taal in formatie krijgen over de Minderhedennota. Deze nota Información sobre la Nota de las Minorias. Del 1 al 31 de octubre pueden ustedes informarse por teléfo- no, en su propio idioma, sobre Ia Nota de las Minorias que el gobierno ha presentado al Parlamento. Para ello deben Uamar al numero: 030-313024 werd enige weken geleden door de regering aan de Tweede Kamer aangeboden. Voorts kunnen bovenge noemde groepen in hun ei- Azinliklar notasi hakkinda bilgiler 1 ekimden 31 ekime kadar, telefon ile ve Türkfe dilinde, hükümetin meclisê sundugu Azinliklar notasi hakkinda bilgiler alabilirsiniz. Bunun ifin $u numarayi aramahsiniz: 030-315212 gen taal meer te weten ko men over de eenmalige uit kering 1983. Bovenstaande mededeling vindt u hieron der in, van links naar rechts, het Spaans, het Arabisch en het Turks. ifr. oijühn jfju jj> oUjju* 31 Ud Li cljLLil ouuvi iJSL, oJlp ^-0 LI Jj Ij oL.1 oJjb yj jj 030-312824 foto: Cor Schuilwerve. worden begonnen. Het zal dan naar verwachting najaar 1984 zijn. INSPRAAK BEWONERS De gemeente en BASCO vinden het belangrijk dat de bewoners meepraten over verbetering van Het Fort. Dat kan door deel te nemen aan het overleg in de, wellicht vanavond op te richten, bewonerscommissie. Tevens zul len de bewoners van tijd tot tijd op de hoogte worden gesteld tij dens informatie-/inspraakavon- den waarvoor zij schriftelijk zullen worden uitgenodigd. Op deze pagina zal van tijd tot tijd ook aandacht worden besteed aan de voortgang van de (plan nen voor) verbetering van Het Fort. Burgemeester en wethouders hebben onlangs voor het verbe teren van de Jan van de Capelle- laan een projectgroep ingesteld. Dat is een samenwerkingsver band van straatbewoners, leden van het wijkcomité Schilders- buurt-noord en ambtenaren. Eén van de eerste werkzaamheden van deze groep was het in de af gelopen weken enquêteren van de bewoners van de Jan van de Capellelaan. De resultaten van deze enquête, waarin de bewo ners hun wensen konden aange ven, zullen worden besproken tijdens de openbare vergadering van de projectgroep op donder dag 13 oktober om 20.00 uur in de Jan Ligthartschool in de Willem van de Veldelaan. Tijdens deze vergadering zal mogelijk ook al een eerste schets voor inrichting van de Jan van de Capellelaan ter tafel komen. Alle straatbewoners - ook al zijn zij geen lid van de project groep - zijn natuurlijk van har te welkom! Burgemeester en wethouders hebben aan het Landelijk Kol- lektebureau toestemming gege ven voor het houden van een huis-aan-huiscollecte deze week, tot en met 15 oktober. Het bureau mag bovendien zaterdag a.s. een straatcollecte houden. De komende week vergaderen weer enkele commissies van ad vies en bijstand. Deze bijeen komsten, die alle worden gehou den in het stadhuis, zijn open baar. Bovendien heeft het pu bliek er ook spreekrecht. Wie wil weten welke onderwerpen er besproken gaan worden kan daarvoor de vergaderstukken gaan inzien in de gemeentelijke informatiehoeken. Die zijn on dergebracht in de hal van het stadhuis, de openbare biblio theek aan de Spuistraat, de wijkcentra Middenhof <Oost- Souburg), Aldegonde (Wester- zicht) en 'Open Hof' (Paauwen- burg). De commissies die volgende week gaan vergaderen zijn die voor: - financiën op woensdag 19 ok tober, aanvang 17.00 uur; - onderwijs op dinsdag 18 okto ber, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en volks huisvesting op maandag 17 oktober, aanvang 19.30 uur; -personeelszaken en organisa tie op woensdag 19 oktober, aanvang 17.00 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 19 oktober, aanvang 19.30 uur; - volksgezondheid en milieu hygiëne op dinsdag 18 oktober, aanvang 17.00 uur; - welzijn op maandag 17 okto ber aanvang 17.00 uur Komende vrijdag (14 okto ber) zal wethouder D.J.P. Bruinooge van onder meer welzijnswerk en werkgele genheid officieel de Vlis singse vrijwilligers-vacatu- rebank openen. Dat gebeurt 's morgens om elf uur in het welzijnscentrUm 'Bachten Komme' (Badhuisstraat 104), waar de vacaturebank is ondergebracht. De vrijwilligers-vacature- bank stelt zich ten doel te bemiddelen tussen vrijwilli- gersactiviteiten, en mensen, die op vrijwillige basis zin vol actief willen zijn. De projecten waar vrijwilligers voor worden gezocht zijn momenteel: het stranden- project, het schillenproject, de speeltuinvereniging Vlis- singen-Oost, het opknappen van het ramschip De Schor pioen en vogelopvang. Vol gende week zal op deze pa gina uitgebreider op deze projecten worden ingegaan. Wie niet daarop wil wachten kan ook een 'telefoontje ple gen' met de medewerker van de vacaturebank, die be reikbaar is onder nummer 19397. Het spreekuur is iedere donderdag van 14.00- tot 16.30 uur en vrijdags van 9.30tot 12.30 uur. Met ingang van deze maand is de Vlissingse kunstuitleen niet meer op woensdag, maar op dinsdag geopend. Wel blijft men er twee keer per maand terecht kunnen: de eerste èn de derde dinsdag. De eerstvolgende keren zijn op 18 oktober, 1- en 15 no vember. De openingstijden blijven gelijk: 's middags van 13.30- tot 16.30 uur en 's avonds van 19.00- tot 21.00 uur. De uitgezochte kunstwerken kunnen, in tegenstelling tot vroeger, direct worden meege nomen. Wél moeten dan de ver schuldigde bedragen voor abon nement en verzekering tege lijkertijd voldaan worden. Dit alles houdt verband met het feit, dat de kunstuitleen nu door vrij willigers wordt beheerd. Nog vragen? Daarmee kunt u tijdens kantooruren terecht bij de Culturele Raad, telefoonnum mer (01184) 14928. Volgende week maandag - de zeventiende - begint de herfstvakantie. Heel wat ouders komen dan mogelijk voor de vraag: "wat zouden we met en voor de kinderen kunnen doen?". Diverse antwoorden zijn dan mogelijk. Eén daarvan kan zijn: een bezoek aan het Stedelijk Mu seum aan het Bellamypark. Het is er droog ep warm èn de kinderen zijn er zo een paar uurtjes zoet. Gewoon omdat er erg veel te zien is. Een heleboel munten bijvoorbeeld, waarvan een boel al eeuwenoud zijn. Of de kamer die gewijd is aan Michiel de Ruyter....En wat te denken van al het zilverwerk? Dat is nog maar een greep uit het totale aanbod. Een aanbod dat tijdelijk is vergroot met de expositie van hedendaagse beeldende kunst (zie artikel elders deze pagina) in de expositie 'Wonen in Vlissingen'. Die toont uitgebreid hoe in de afge lopen elf eeuwen het woonhuis in Vlissingen zich ontwikkelde. Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen het tot de ge meente behorende dorp Ritthem aanwijzen als één van de 6 zoge naamde actieve "stadsvernieuwingsgebieden in de gemeente. Gis teravond, 11 oktober, vond daarover een eerste overleg plaats met de dorpsbewoners. B en W willen namelijk in gesprek met de bewoners een zogenaamd rehabilitatie-uitvoeringsplan opstellen. Dat is een "opknapplan" dat o.a. aangeeft wat de kwaliteit van de bebouwing is en welke mogelijkheden er in het dorp zijn voor wat betreft het ver keer en het parkeren en welke inrichtings-/bebouwingsmogelijkhe- den er nog zijn. Het is de bedoeling dit plan - waarop inspraak voor alle Ritthemers mogelijk is- begin 1984 gereed te hebben. Dat begint met het ontstaan van kreekruggen. Deze bleven bij overstromingen droog. Ze waren daardoor ideaal voor bewoning. Een voorbeeld daarvan is de burg in Souburg. Die komt uiteraard aan bod, met onder meer een re constructie van een paalwoning zoals die daar gestaan heeft. Stap voor stap wordt vervolgens een beeld geschetst van de woonvormen van de Vlissingers. Dit, aan de hand van de ontwik keling van de stad èn maat schappelijke veranderingen. Bouwconstructies, typen gevels, plattegronden, het komt alle maal aan de orde, uitvoerig geïl lustreerd. Of het nu gaat om het Van Dischoeckhuis, woningen' aan de Badhuisstraat, de Bloe- menlaan of Scheldestraat. De expositie geeft dus een stukje geschiedenis van Vlissingen weer. Zij is niet alleen bestemd voor bezoekers in het museum, maar ook voor het onderwijs buiten het museum. Bij de opzet van de tentoonstelling is daar mee rekening gehouden. Het materiaal is zo gemaakt dat het gemakkelijk te vervoeren is. Het is dan ook de bedoeling de expo sitie na 30 december 1983 (tot zo lang is 'ie in het museum te zien) 'reizend' te maken. Educatieve instellingen als scholen kunnen hem dan 'in huis halen'. Er is overigens ook, tegen geringe vergoeding, een uitgebreide ca talogus verkrijgbaar. VEERTIG PANELEN De tentoonstelling bestaat uit ongeveer veertig panelen. Deze zijn onderverdeeld in zeven tijd sperioden (van het jaar 900 tot eerste helft van de twintigste eeuw.). Elke tijdsperiode belicht vijf onderdelen van het 'wonen': - de architectuurontwikkeling; - de ontwikkeling in de con structie; - de indeling en interieur van het 'huis'; - de stedebouwkundige ont wikkeling van Vlissingen; - enkele aspecten over de be- worlers van de woningen. MEDEWERKENDEN De tentoonstelling kon ontstaan door samenwerking van de ge meentelijke archiefdienst Vlis singen, SECU-Zeeland, Ronald den Broeder. Het Stedelijk Mu seum Vlissingen en de werk groepen 'lokale geschiedenis Vlissingen' en 'Kleine Monu menten Vlissingen'. Het Stedelijk Museum is gevestigd aan het Bellamypark op nummer 19. Men kan er op maandag tot en met vrijdag terecht van 10.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur. Op zaterdag is het museum open van 13.00- tot 17.00 uur. Woningen aan de Bloemenlaan, daterend uit het begin van deze eeuw. De bouwvorm van dit type huis wordt 'functionalistisch 'genoemd. Uiteraard wordt deze term op de tentoonstelling nader verklaard. Ten behoeve van het opstellen van een plan voor verbetering van het westelijk deel van de Verkuijl Quakkelaarstraat is de "straatwerkgroep woonbuurt verbetering Verkuijl Quakke- laarstraat-west", kortweg "V.Q.-West", werkzaam. Deze groep, waarin o.a. straatbewo ners, wijkcomité-leden en amb tenaren samenwerken, bereidt een plan voor voor het deel van de Verkuijl Quakkelaarstraat tussen de Scheldestraat en de Hobeinstraat. Eén van de eerste werkzaamhe den van de groep was het in de afgelopen weken enquêteren van de bewoners. De resultaten van deze enquête, waarin de bewo ners hun wensen konden aange ven, zullen worden besproken tijdens de openbare vergadering van de straatwerkgroep op woensdag 19 oktober as. om 19.30 uur in de Bouwen Ewoutschool. Tijdens deze vergadering zal mogelijk ook al een eerste schets voor inrichting van dit deel van de Verkuijl Quakkelaarstraat ter tafel komen. Alle straatbewoners - in het bij zonder de oudere - zijn natuur lijk van harte welkom. Het gaat er immers om hoe ook hun straat er straks uit zal komen te zien! Woensdag 19 oktober as. vergadert de projectgroep Gravestraat en omgeving dm 20.00 uur in het openbaar in het gebouw van de speel tuinvereniging "De Oude Stad" aan de Paardenstraat. Op de agenda staat o.a. de toekomstige inrichting van de straten in de omgeving van de in aanbouw zijnde woningen in dit gebied. Het gaat daarbij o.a. om de Koudenhoek en de Palingstraat. Op de foto: een beeld van de nieuwbouw waarop de herinrichting van de straten moet aansluiten. VOORBEREIDINGSBESLUIT De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van 26 augustus jl. het voorbereidingsbesluit Be schermd Stadsgezicht vastges teld. Het besluit ligt eveneens ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening in het stadhuis. BESTEMMINGSPLANNEN De bestemmingsplannen lande lijke bebouwingsconcentraties, le planverandering, en boule vard, tweede planverandering zijn onherroepelijk geworden. Beide plannen kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimte lijke ordening. HINDERWETVERGUNNING Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergun ning verleend aan de firma F. Mechielsen voor een gasdepot (o.a. voor opslag van propaan en butaan) aan de Gildeweg 29. Deze beschikking ligt tot en met 14 oktober a.s. ter inzage bij de af deling algemene zaken in het stadhuis, (2e verdieping, kamer 118). Buiten kantoorurert zijn de stukken in te zien op woensdagen van 17.45-20.45 uur in de infor- matiehoek in de hal van het stadhuis. Tot en met 14 oktober is beroep bij de Kroon mogelijk voor de aanvrager, de betrokken adviseurs en voor iedereen die kan aantonen dat hij redelijker wijs niet in staat is geweest eer der bezwaar te maken. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin, p/a Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's- Gravenhage. Het is ook mogelijk een verzoek tot schorsing of tot het treffen van een "voorlopige voorziening" in te dienen. Deze moeten worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5