Tv-programma over waaghalzen anno 1600 STERREN STRALEN BIJ WAALS mode Hï\~HSS WALCHEREN AI herdenkt 35 jaar rechten van de mens Bij \Naals Mode stralen de sterren 10 dagen lang. Van af 10 november stralende korting in onze sterren hoek. Kortingen tot^ A40%. Kom snel kijken naar de' sterren van V\laa\$^ÊÈ^7 en profiteer van flinke iff* kortingen op prachtige "kleding UHUlfei Midwinter Najaarsconcert van de oratoriumvereniging tot oefening en uitspanning OE DELTABAND PRESENTEERT LP TIJDENS JAARLIJKSE UITVOERING 'ONS GENOEGEN' Veel crossers in actie tijdens nationale teamcross in Sloegebied SERVIES: „PLAIN WHITE" Beeldhouwer opent expositie in Bellamy 19 met muziek bib uprH sMSt ££/r Q> Woensdag 9 november oplage 22.305. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 43.200. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27851 toestel 54. Amnesty International erkent dat er niets valt te vieren begin de cember als het 35 jaar geleden is dat de Universele verklaring van de Rechten van de Mens werd aangenomen. De organisatie gaat in plaats van feesten, driftiger aan de weg timmeren om in de wereld gewetensgevangenen onvoorwaar delijk vrij te krijgen. Op de zonda gen 13 en 20 november worden daarom in kerken op Walcheren handtekeningen verzameld. Ver der kunnen de komende weken handtekeningen worden geplaatst op petitielijsten in de stands van Al en in bibliotheken en ontmoe tingscentra. AI herinnert er aan dat duizenden mensen in de wereld zitten opge sloten. En dit louter omwille van hun politieke of religieuze over tuiging en zelfs op grond van hun huidskleur of etnische afkomst. Dat deze mensen worden bestraft, aldus de organisatie, is een schan de voor heel de mensheid. De verklaring zal door AI op grote schaal worden verspreid. Ook zullen pogingen worden onder nomen om zestien voorvechters van de mensenrechten vrij te krij gen in de landen waar ze gevan gen zitten. AI heeft voor dat doel voorbedrukte kaarten die aan de regeringsleider verzonden wor den. Wie zo'n kaart wil sturen kan contact opnemen met de Al- werkgroepen op Walcheren of B.H. Berrier in Oostkapelle, 01188-3074. Op de foto Tatjana Osipova, lid van de Helsinki-groepin Moskou, die in 1980 werd gearresteerd. Tijdens het jaarlijks concert van de Vlissingse harmonie Ons Genoegen zaterdagavond 12 november in het Scheldek- wartier in Vlissingen, zal de eerste langspeelplaat van de Delta Band worden gepresen teerd. De Delta Band is een onder deel van Ons Genoegen en houdt zich vooral met het showelement bezig. De plaat is opgenomen in de kerkzaal van Open Hof eind septem ber. Kapitein J.J. Koops van de marinierskapel adviseerde de Vlissingers tijdens de op namen. Koops was docent van de huidige instructeur van de Delta Band J.C. de Boo-Ui- jen. De plaats is gemixed in de studio Mirasound te Wilp. In totaal werden er 500 lang speelplaten geperst waarvan er al 300 zijn verkocht tijdens de vorige jaarlijkse uitvoering van Ons Genoegen. Volgens de muziekvereniging zullen er echter begin 1984 zowel pla ten nabesteld als cassette bandjes gemaakt worden De Deltaband heeft dertien nummers opgenomen. Alle muziekwerken zijn bewerkt en gearrangeerd door de hui dige instructeur. Het repertoi re biedt voor elk wat wils. Zo zijn er Zuidamerikaanse mu ziek, Engelse marsmuziek en swingende nummers opgeno men. D rrherkenningsmelodie van The Onedin Line en een bekende song van Abba be sluiten respectievelijk de a- en b-kant. Op de hoes is het em bleem van de band opgeno men, dat op vele plaatsen in binnen- en buitenland al be kendheid heeft, voorstellende de Oosterscheldebrug met de Nederlandse leeuw. Tijdens het jaarconcert van Ons Genoegen zal de Delta Band optreden naast de har monie Ons Genoegen. Ook de jeugdband laat horen wat hij al kan. De presentatie is in handen van Inneke Timmer man uit Middelburg. De mu zikale avond wordt besloten met dansmuziek, muziek van The Riverside Combo. Het geheel begint zaterdagavond om acht uur. Van Boven; de halve burgemeester in het Middelburgse gemeentehuis J.S. Bach, Hendrik Andriessen en Pucchini zijn de componisten van werken die de koninklijke vereniging Tot Oefening en Uitspanning za terdag 12 november tijdens het najaarsconcert uitvoert in de Concertzaal aan de Singelstraat in Middelburg. De koninklijke vereniging wordt begeleid door het Gewestelijk Orkest voor Zuidholland onder leiding van Jo Ivens. Solisten zijn Howard Crook (tenor) en Charles Tassel (bas). Van Bach wordt de Cantate nr 104 uitgevoerd en van Hendrik Andries sen Luc Jocunda. Messa dit Gloria is het uitgevoerde werk dat op naam staat van Puccini. Het concert in de Concertzaal begint om acht uur zaterdagavond. Hij is op zijn minst in staat diplomatiek te lijken. Leeftijd? 'Och dat is onbelangrijk', IJdel? 'Dat zou kunnen zijn', zou zijn antwoord kunnen luiden. En als hem gevraagd wordt naar zijn sollicitatie naar de functie van burgemeester in een gemeente elders, antwoordt hij hoogrood dat het publiek niets heeft te maken met zijn privé-leven. Zijn naam: Max van Boven, Vlissinger van geboorte, tien jaar stuurman op koopvaardijschepen en één jaar secretaris van groothandelsorganisatie in Den Haag. Tegenwoordig chef kabinet in de gemeente Middelburg. Een functie die de taak van de eerste burger moet verlichten in provincie hoofdsteden en steden met een inwonertal hoger dan 100.000. Hoewel Middelburg een kleine gemeente is, en er wel eens wordt verondersteld dat Van Boven een 'luizebaantje' heeft, schat het overgrote deel van de hoofdstedelijke ambtenarij zijn werk hoog in. Hij wordt zelfs gekscherend de halve burgemeester genoemd. En de burgemeester zou hoteldebotel worden zonder een man als Van Boven, luidt de mening van ambtenaren. Een belangrijk onderdeel van zijn werk is externe contacten. Hij treedt daarmee nog wel eens voor het voetlicht in de media. Onlangs nog mocht hij een verhaal afste ken voor de wereldomroep over het initiatief van een groepje Zeeuwen dat een VOC-schip na wil bouwen om in de helft van de jaren negentig precies vierhon derd jaar later de eerste tocht van Cornelis Houtman te herhalen. Dat interview had er mee te ma ken. dat Van Boven stomtoevallig in contact kwam met een groep in het Japanse Nagasaki, die het zelfde wilde. Dat gebeurde in het kader van zijn werkzaamheden: de contacten onderhouden met zustersteden van Middelburg, waarvan Nagasaki er één is. De andere zustersteden zijn Vilvoor de in België en Folkestone in En geland. "Mijn mond viel open van verba zing, toen iemand van de Friendship Association between Nagasaki of kortweg Fan, me van dat Japanse plan op de hoogte stelde. Ik had namelijk met be langstelling het nieuws rond dat initiatief op Walcheren gevolgd. Als ex-zeeman spreekt zo'n idee me wel aan". Van Boven noemt de contacten die later zijn gelegd tussen de Japanners en de Zeeu wen een voorbeeld van hoe op een spontane wijze inhoud kan wor den gegeven aan het fenomeen zusterstad. "En daarin vervul ik een taak als contactpersoon. Ik ga me uiter aard niet bemoeien met het beleid van die Zeeuwse club". Later geeft hij echter wel toe dat hij de vergadering van de Zeeuwse VOC-groep bijwoont om te advi seren. Ook als die groep verstrikt dreigt te raken iii het doolhof van subsidiewegen -voor het geval dat hodig is— wil Van Boven graag een gids zijn. Overigens kan worden vastgesteld dat nu de Zeeuwen samen met de Japanners' twee houten VOCers gaan bouwen de kans van slagen enorm is. Wat veeleer door de Zeeuwse nuchterheid werd ge kwalificeerd als een idee-fixe ligt nu binnen handbereik. "Temeer", bezweert de chef kabinet, "daar de initiatiefnemers niet werken met loze kreten en hun enthou siasme de vrije loop laten. Puntje Max van Boven: "Dat ik vriendjespolitiek zou bedrijven, verwijs ik naar jjibelfjesland". (Foto Ruben Oreel) voor puntje proberen ze te reali seren. Ze staan met beide voeten op de grond. En nu de mensen uit Japan te kennen hebben gegeven hun VOCer te willen laten bou wen in Nederland biedt dat meer perspectief voor ons. De kosten kunnen namelijk aanzienlijk wor den gedrukt. In Japan verleent de overheid bovendien steun. En dat is een stimulans voor onze over heden er ook achter te gaan staan". Van Boven merkt op dat de bouw van die beide schepen voor een flink stuk werkgelegenheid kan Rond de honderd/estig motor crossers hebben zich al ingeschre ven om in veertig teams deel te nemen aan de teamcross op zon dag 13 november op het circuit van msv De Uitlaat in Vlissingen- Oost. Het gezelschap strijdt om de titel Nederlands clubkampioen van de KNMV in de klassen 250 cc, 500 cc en de viertakt. De wed strijden beginnen om 12 uur. Van af 10 uur zullen de coureurs oefe nen op het mulle zand van het cir cuit aan de Engelandweg. Elk team bestaat uit vier coureurs. Volgens de organiserende Vlis singse motorsportvereniging De Uitlaat komen bijzondere sterke rijders aan de start. Johnny Pon- jee, Arjan Mos, de zesdaagse rij der Simon Schram en Henk Bloe- mert zijn daar voorbeelden van. Maar ook Uitlaat-leden zullen trachten voor eigen publiek te schitteren. Zo is er een team waarin Kees Zuidhof en Bennie Poppe zijn opgenomen, beiden zeer getalenteerd, en de al wat bekendere, zoals Floor van Dom melen en Dick de Kunder maken deel uit van een tweede Uitlaat- team. De omroepvereniging 'je bent jong en je wilt wat' - Veronica dus - is momenteel druk in de weer met de presentatie van een historische documentaire onder de naam Ne derlanders Overzee. Vorige week was Veronica in Middelburg om in het provinciehuis het tweede deel te tonen, waarin ondermeer over Zeeuwen wordt verhaald in de woelige beginjaren van de Westin- dische Compagnie (slaven en zout). Het tweede deel heet 'Smokke laars en vrijbuiters' en wordt zon dagavond 13 november vanaf 21 uur uitgezonden. Het eerste deel 'Het Hollandse mirakel' werd op 16 oktober getoond. De serie be staat uit zeven delen. Elke maand verschijnt er één op de buis. Namens Veronica beklemtoonde Anne Daalder dat de omroepve reniging met een experiment be zig is. "Bij het publiek bestaat de indruk dat alles wat op de tv komt in Hilversum wordt bedisseld en de rest van Nederland er niets mee heeft te maken. Met deze se rie trekken we per aflevering de provincie in om met name kennis te maken met de regioverslagge vers aldaar. Mocht dat experiment slagen, dan zullen we die lijn doortrekken". Producent-regisseur Jan Dorres- teijn was ook meegekomen naar Middelburg om nadere toelich ting te geven. Hij maakte duide lijk nogal trots te zijn op het werk, omdat er vooral zoveel menselijke facetten aan de orde kwamen, die in de dorre geschiedschrijving voor de meesten onbegrijpbaar waren. De reacties op de serie, zo vulde Anne Daalder aan, liepen nogal uiteen van 'luchtig maar toch leerzaam' tot 'men krijgt veel informatie in korte tijd'. Jan Dorresteijn kwam op het idee om deze films te maken, toen hij door de Nederlandse ambassa deur in Korea attent werd ge maakt op de vele overblijfselen over de gehele wereld uit de tijd dat de Nederlandse koopvaardij de wereldzeeën beheerste. "Wat mij vooral interesseerde was hoe een volk kaarsenmakers, boeren, vissers, vrachtvaarders en koop lieden niet alleen generaties lang oorlog kon blijven voeren tegen de Spanjaarden, maar bovendien in zo'n vijf jaar tijd de gehele wereld openlegde en een handel simperium uit de grond stampte dat nergens mee vergeleken kan worden". Vooral de drijfveren er achter, probeerde hij en tekst schrijver Felix Thijssen te achter halen. In de Caribische Zee schuimden rond 1600 kapers en piraten van allerlei nationaliteiten. Vooral de behoefte aan zout, dat op de ei landen voor het opscheppen lag, maakte dat Hollanders en Zeeu wen zich waagden in dit wespen nest. Zout was namelijk het enige conserveringsmiddel in die tijd. Het wordt in de film vergeleken met olie van vandaag de dag. De jonge republiek der Zeven Provinciën had enorme hoeveel heden nodig voor haar gigantische haringindustrie. De tachtigjarige oorlog maakte namelijk een einde aan de vreedzame zoutexpedities naar de kusten van Spanje en Bis- caje. Achter elkaar werden Curasao, Aruba en Bonaire veroverd en korte tijd later waren het vooral Zeeuwen die kolonisatiepogingen ondernamen op tal van andere eilanden, die kortere of langere tijd in Nederlandse handen wa ren. St. Eustatius, Saba en Sint Maarten volgden onder meer. De Zeeuwse kaper Jan Erasmus Reijning en de Vlissingse (ijdele) koopman Cornelis Lampsins, die één eiland naar zichzelf noemde, krijgen' uitvoerige aandacht tij dens de uitzending, die ongeveer vijftig minuten duurt. LANGE DELFT 14-16 MIDDELBURG TELEFOON 01180-12036 m zorgen. Verder kruipt het bloed waar het niet gaan kan als hij zegt dat het houten schip, dat afwisse lend in Middelburg en Vlissingen gaat liggen, dienst kan doen als opleidingsschip voor de Zee vaartschool in Vlissingen. Hoewel zijn werk meer omvat dan uitsluitend externe betrekkingen, lijkt dat naar buiten toe treden het belangrijkste deel van zijn werk in beslag te nemen. Aan de wand van zijn kantoor hangen talrijke herinneringen en een stropdas klem meldt omomwonden dage lijks de Japanse zusterstad Naga saki. En tijdens het gesprek wor den we nog wel eens onderbroken door Nederlanders die belang stelling hebben voor de Zeeuwse VOC-groep. "Mijn vrouw vraagt me wel eens waar ik mee bezig ben. Mijn werk stopt niet om vijf uur. Soms ben ik avond aan avond in de weer". Een heel ander verhaal is dat van zijn reis naar Nagasaki in oktober. In de bagage varf de delegatie - onder wie Van Boven- zat een ca deau voor de Japanse stad. In het vredespark van deze door de af schuwelijke atoombom getroffen stad werd een Nederlands ge schenk geplaatst, een beeld van Peter de Jong, dat een moeder gebogen over haar kind voorstel de. In een andere serie koffers za ten foto's over Middelburg voor een tentoonstelling. Onder vak mensen heerste een sfeer van stomme verbazing die zich later omzette in woede. Middelburg had stomweg opdrachten ver strekt aan de eerste de beste, zon der anderen de gelegenheid te ge ven mee te dingen naar de op dracht. En met het aanzwellen van het gemopper hoorde men steeds vaker dat de kwaliteit van dat werk aanvechtbaar was. De vinger vol verwijt werd naar Van Boven gewezen. Hij zou vriendjespoli tiek hebben bedreven. Die opermking schiet de chef kabinet volledig in het verkeerde keelgat. Niettemin blijft hij de diplomaat. "Ik ken Peter de Jong nauwelijks. Het college van b en w heeft de opdracht verstrekt. Ik voer slechts opdrachten uit. Wel draag ik voorstellen aan voor het beleid. daarvoor ben ik beleidsambte naar. Maar het bestuur, de raad en het college samen, is verantwoor delijk". Maar met de maker van de foto tentoonstelling, ene Dudoc van Heel, onderhoudt Max van Boven wel privécontacten. "Dudoc van Heel ken ik inderdaad beter. Hij stelde de foto's over Middelburg gratis ter beschikking. Gezien de kleine bijdrage, zo tegen de vijf duizend gulden, die WVC aan de tentoonstelling leverde, waren we erg blij met dat gebaar van me neer Dudoc van Heel. Maar dat meneer Van Boven vriendjespoli tiek zou bedrijven verwijs ik ab soluut naar fabeltjesland. En over de kwalificatie slecht of da,t wij in Nagasaki voor joker zouden heb- f "Verfijnde tafelsfeer" (WEDGWOOD-GROEP) 9 pers. - 4 dig tile PekenPe «erken nuntii Bieke tenite Pur ei|ee tetlmische kient Vnifiniekpeciileprijien SERVICE - KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 j ben gestaan met het beeld van Peter de Jong, daarover hoop ik binnenkort vertaalde krantenk nipsels uit Japan te hebben, die melding maken van de waarde ring die men daar had voor het geschenk". Voor Nagasaki is duidelijk een belangrijke plaats ingeruimd bin nen het werk van Van Boven. Aanvankelijk was de gemeente niet zo gelukkig met het voorstel van buitenlandse zaken om Mid delburg en Nagasaki tot zuster stad te bombarderen. Morrend ging de raad uiteindelijk in 1977 akkoord, met uitzondering van de PvdA, die van geldverspilling sprak. "In die vijf jaar is gebleken dat die zusterstad verbinding wel degelijk iets kan voorstellen", oordeelt Van Boven. "Tijdens het bezoek in oktober zijn heel harte lijke contacten ontstaan tussen het Zeeuwse bedrijfsleven en het be drijfsleven aldaar. Ik zou me niets verwonderen als dat nog eens zijn vruchten afwerpt, zoals ik dat ook wel een beetje verwacht van de contacten tussen de plannemakers daar en hier om een VOC-schip te bouwen". Herman Oppeneer opent zaterdag 12 november de tentoonstelling van zijn jazzvriend en beeldhouwer Remco van der Gugten in Bellamy 19 in Vlissingen. Beiden spelen in de jazzformatie Pink Elephants uit Haarlem, die tijdens de opening voor de muzikale omlijsting zorgt. De Noordhollander Van der Gugten is een veelzijdig kunste naar. Behalve beeldhouwen en verdienstelijk musicieren, tekent en schildert hij ook. Tijdens de tentoonstelling is een groot aantal tekeningen en plastieken te be zichtigen. De staalplastieken heb ben een abstracte vorm waarbij de roestvorming van het gebruikte staal (cor-ten staal) een extra vi sueel effect geeft. Van oorsprong is Van der Gugten een kunstenaar die figuratief werkt. Tegenwoor dig kiest hij meer voor de abstr actie en zoekt een eigen weg in vorm en materiaal. Sinds 1980 tekent en schildert hij. Ook hierbij een keuze voor de abstracte vorm als uitdrukking van zijn eigen belevingswereld. Zo zal in Bellamy 19 een aantal acrylschilderijen te bezichtigen zijn. j De tl-jange van der Gugten volgde de koninklijke academie beeldende kunst in Den Haag. Vervolgens nam hij lessen bij Niek Jonk en Tajiri. De opening van de tentoonstelling zaterdag begint om half vier. De tentoonstelling is tot en met 3 de cember te bezichtigen van dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zaterdag van 13 tot 17 uur.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1