t MU t JM adverteren doet verkopen uummw NOG ENKELE jjj DEKBEDDEN cöSOo^ 129- louwerse de priester bv. Deeltijdbanen bij de provincie Wandelkerk Zeeuws huishoudboek 1 984 I X BHHOHl' Milieu RfilL/HOPmaakt uuu hobby goedkoper. IO - 20 korting op olie merken treinen! be/tel nu via OII84-64484 189.- latex verf wit grote kollektie wand- en ^vloertegels voor pak-prijzen Woensdag 2 november 1983 DE FAAM - DE VLISSINGER Gedeputeerde staten hebben provinciale staten de plannen voorgelegd voor wegenaanleg en -onderhoud voor de ko mende jaren. Het gaat om de urgentieschema's voor de se cundaire en tertiaire wegen. COMMISSIES Secundaire wegen Tertiaire wegen Met wonderfill vulling Tegen J speciale prijzen 1 pers. van189v0;rl29.- 2 pers. en H litsjumeaux van 325. nu gewoon de goedkoopste A B D IJ IEUWS Traditioneel is, enkele weken voordat provinciale staten de begroting voor 1 984 van de provincie vaststellen, het Zeeuws huishoudboek 1984 verschenen. Het huishoudboek geeffeen samenvatting van de provinciale begroting. De meeste activiteiten en wensen worden ver meld met daarbij de bedragen die er mee gemoeid zijn. De hoofdstukken uit het huis houdboek corresponderen met die in de provinciale begroting. Net als in het nu lopende begro tingsjaar verdient de bestrijding van werkloosheid de meeste aan dacht in het provinciale beleid, schrijven gs in de geleidebrief bij de begroting. Het college is zich er overigens van bewust dat de pro vincie dit probleem niet alleen kan oplossen. Door geld beschikbaar te stellen o.a. via het werkgele- genheidsfonds kan de econo mie echter worden gestimuleerd. Een apart hoofdstuk in het huis houdboek 1 984 is gewijd aan de inkomsten van de provincie. De grootstè inkomstenbron vormt de uitkering uit het provincie fonds: 59 miljoen. Het provin ciefonds wordt gevoed uit rijks belastingen; over de elf provincies was voor 1984 993,2 miljoen te verdelen. Naast de algemene uitkering uit het provinciefonds krijgt de pro vincie van het rijk doeluitkerin- gen. Dit rijksgeld moet worden bestemd voor het doel waarvoor het wordt verstrekt; zo zijn er doeluitkeringen voor de wegen, voor het bibliotheekwerk enz. De hoogte van deze uitkeringen va rieert nogal; het kan gaan om en kele duizenden guldens, maar soms ook om miljoenen. ƒ4,36 miljoen opbrengst wordt verwacht van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting. De uitgaven van de provincie worden in het huishoudboek per beleidsterrein behandeld. In het hoofdstuk algemeen be stuur staan de vergoedingen voor de staten en gs-leden vermeld. De statenleden staan te boek voor ruim ƒ840.000,— plus een reis- en verblijfkostenpost van ƒ92.000,— De salariëring en de reis- en verblijfkosten van (oud-) gedeputeerden vergen bij na 2,5 miljoen. Onder het alge meen bestuur vallen ook de kos ten van Abdijnieuws: ƒ230.000,— is begroot voor de informatierubriek. Het milieubeheer vergt in 1 984 ruim 9 miljoen, waarvan 2,65 miljoën van het rijk wordt terug ontvangen De leges voor milieu vergunningen leveren de provin cie 250.000,— aan opbreng sten op. In het totale bedrag voor milieubeheer zitten subsidies voor de aankoop van natuurterreinen en andere kosten van natuur- en landschapszorg. Beleidsterreinen die verder in het huishoudboek aan de orde komen zijn o.a. verkeer en vervoer, wel zijn, recreatie en ruimtelijke orde ning. Provinciale Staten stellen de be groting vast in hun vergadering op 18, 21 en 22 november. De be groting is voor 26,te koop. Het Zeeuws huishoudboek 1984 is gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg, tel. 01180-31395. Provinciaal wegenprogramma Woensdag 9 november, 14.00 uur vergadert de provinciale raad voor het milieu. Aan de orde ko men o.a. het milieuverslag van de provinciale waterstaat en de de regulering van stiltegebieden. De statencommissie voor milieu hygiëne vergadert vrijdag 1 1 no vember, 16.00 uur. Op de agen da staan de gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontrei niging en subsidie voor de stich ting Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming (75% van de exploitatiekosten). Beide vergaderingen zijn open baar. De statencommissie voor milieuhygiëne heeft spreekrecht voor het publiek. Plaats van sa menkomst: provinciehuis Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De vergadering van de éommissie bestuur-bestuurden aangekon digd voor vrijdag 4 november, is uitgesteld tot 25 november a s.: nadere aankondiging gebeurt tegen die datum in deze rubriek. De secundaire wegen zijn door gaande wegen die eigendom zijn van de provincie en die samen met de rijkswegen zorgen voor de ontsluiting van de provincie. Het Zeeuwse secundaire net is onge veer 250 kilometer lang. In het programma wordt uitgegaan van 12,5 miljoen per jaar voor be heer en onderhoud. Van dit be drag is in ieder geval jaarlijks 4 miljoen nodig voor onderhoud en twee a drie miljoen voor het aan brengen van asfaltdeklagen; dit laatste is nodig om de achterstand op dit gebied in te lopen. Rond 1 990 hopen gs dan weer met het werk op schema te zijn. Voor nieuwe wegen en verbete ring van bestaande is in het pro gramma— dat geldt voor de jaren 1984-1987 jaarlijks zo'n ƒ6 miljoen beschikbaar. Dit betekent dat in vier jaar tijds voor dit on derdeel rond de 25 miljoen is te besteden. Een groot deel van dit bedrag moet worden gebruikt voor wegen die rechtstreeks verband houden met de Deltawerken. De wegen over de Oester- en Philips- dam zijn samen al goed voor 25 miljoen tot 1988. De provincie kan dat alleen niet betalen; er wordt daarom naarstig gezocht naar andere financieringsbronnen, maar als die droog blijken te zijn dan is het niet uitgesloten dat de aanleg van de weg over de Oes- terdam uitgesteld moet worden. Andere projecten die in het ur gentieschema secundaire wegen zijn opgenomen, zijn verharding van de rondweg Biggekerke en het aanbrengen van de laatste as- faltlaag op enkele andere wegen voor 6,4 miljoen en aanpassing van de weg Domburg— Westka- Verharding rondweg Biggekerke staat op urgentieschema. pelle voor 2,4 miljoen. Dit laat ste project houdt verband met het op Deltahoogte brengen van de Westkapelse zeedijk. Voor de samenstelling van het ur gentieschema is een onderzoek ingesteld naar gevaarlijke kruis punten in de secundaire wegen. Daaruit kwam naar voren dat in ieder geval het kruispunt Vierwe- gen bij Kapelle en dat in de Mid den-Zeelandroute bij Wilhelmina- dorp dringend aan verbetering toezijn. Buiten deze twee punten om wordt voorgesteld jaarlijks ongeveer 1 miljoen uit te trek ken voor verbetering van kruis punten. Over de weg IJzendijke-Philippi- ne wordt gezegd, dat opknappen niet meer helpt; de verharding van het wegdeel moet helemaal worden vernieuwd. Boyendien is het dwarsprofiel in de weg niet meer in optima forma. Ook het fietspad langs de weg moet wor den verbeterd. Aan fietspaden worden verder genoemd die langs de tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt dinsdag 8 november twee zaken op grond van de algemene bijstandswet. De zittingen worden gehouden om 10.00 en 1 1.30 uur. Het gaat om uitspraken van de gemeenten Middelburg en Kortgene. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt die dag (8 november) om 10.30 uur een hoorzitting over het bezwaar schrift van de heer P.W. West dorp te Wolphaartsdijk. Gs heb ben b. en w. van Goes verklarin gen van geen bezwaar verleend voor de bouw van vier woningen met garage aan de Bertiusstraat te Wolphaartsdijk. De heer West dorp is het met de gs-beslissing niet eens. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. de wegen Ovezande - 's- Heerenhoek en Zaamslag-Terho- le. Onder tertiaire wegen moeten worden verstaan de wegen tussen de dorpen en de wegen die vanuit de dorpen aansluiting geven op het doorgaande wegennet. Ter tiaire wegen zijn eigendom van de provincie, gemeenten of water schappen; op Walcheren is er voor deze wegen het wegschap. In totaal gaat het om 350 kilome ter weg, waarvan ongeveer 90 ki lometer in onderhoud en beheer is bij de provincie. Het urgentieschema beslaat de jaren 1984-1990. Voor wege naanleg en -verbetering is gedu rende die periode 25 miljoen beschikbaar. In ieder geval wor den voltooid de weg Kapelle- Kloetinge en het fietspad langs die weg en de fietspaden 's- Heerenhoek Heinkenszand, Poortvliet-St.-Annaland, Veere- Vrouwenpolder en Oud-Vosse- meer-St. Annaland. Provinciale staten moeten het ur gentieschema voor de secundaire wegen vaststellen in hun verga dering van 16 december. Het schema voor de tertiaire wegen wordt hen ter kennisneming aan geboden; gs zeggen hiervan dat het vooral moet worden gezien als toetsing voor het subsidiebeleid. In navolging van het rijk bekijkt het provinciaal bestuur of bij va catures volledige banen kunnen worden omgezet in 32-uurs functies. Op die manier wordt werk geboden aan nieuwkomers op de arbeidsmarkt: jeugdige werklozen, getrouwde vrouwen die lang buiten het (betaalde) ar beidsproces stonden enz. De restanten van 8 uur worden gebundeld tot een nieuwe 32- uurs-functie. Gs schrijven aan de staten, dat het in het algemeen niet mogelijk zal zijn die restanten tot een afgeronde baan te maken; in de praktijk zal het er op neer komen, dat een ambtenaar op di verse afdelingen werkt. Gs voe gen daar aan toe, dat dit niet na delig hoeft te zijn. Om op lange termijn effect van de maatregel te hebben, zijn als voorwaarden gesteld, dat een 32-uurs-functie niet wordt uitge breid tot een volletijdsbaan en dat de benoemden in de eerste drie jaar niet voor een volledige baan in aanmerking komen. Deze pe riode komt overeen met de ge middelde tijdsduur van een eerste baan. Donderdag 10 november is de Wandelkerk in het Abdijcomplex in Middelburg voor het publiek gesloten tot 14.00 uur. Dit bete kent dat die ochtend de sculptuur van Alice Aycock die is opgesteld als onderdeel van Forum niet kan worden bezichtigd. De andere projecten van forum in het Abdij complex zijn wel toegankelijk. De Wandelkerk is die donderdag morgen in gebruik ter gelegen heid van de uitreiking van ver- zetsherdenkingskruizen in de Koorkerk. Abdijnieuws is de infonnatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau vooriichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 011 80-31 391 of 31392 HAAST. Winkelcentrum Lange Zelke/hoek Walstraat Vlissingen, telefoon 01184-16310 MAGAZIJN Marconiweg 12 Vlissingen, tel. 65923 in diverse kleure pak-prijs afwasbare muur- en plafondverf, dekkend op vele ondergronden, emmer a 3 kg pak-prijs waldammeweg 2 - industrieterrein Arnestein middelburg, telefoon 01180-25055 geopend van maandag 13,00-17.30 uur, dinsdag vrijdag 8.30-12.00 uur - 13.00-17.30 uur. zaterdag 9.00-16.00 uur

de Vlissinger | 1983 | | pagina 13