IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL 29 RAADSLEDEN PRATEN OVER.... /0^^\ <4444 DE EENMALIGE UITKERING '83 Informatiepagina van de gemeente Vlissingen DE VLISSINGER Woensdag 28 september 1983 [Redactie: Stafbureau voorlichting *en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333,335 en 337/ I 2-1 Commissie communicatiebe leid. De raad wordt gevraagd het evaluatieverslag van het Ge spreksplatform communica tieaangelegenheden voor ken nisgeving aan te nemen. Het col lege vindt dat die een nuttige functie kan vervullen. Daarom wordt voorgesteld het gespreks platform om te zetten in een per manente Commissie communi catiebeleid. Daarvoor dient de raad dan ook een reglement vast te stellen. Wat u weten moet over ALARMNUMMER BRANDWEER HOE AAN -VRAGEN? w/ax'«ijwy/i 77r^ST^777~77r^777^.//TStZ' /W&W /K&W Het asfalt van de Sloeweg (waarvan een deel onder op de foto staat) en van de ringweg in de wijk Westerzicht is op verschillende plaatsen aan verbetering toe. Een voorstel hierover vindt u onder nummer 6-1. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). De financiële perikelen rond het grondbedrijf, onderhoud asfaltwegen, objecten met waarde als monu ment waaronder de Vissershavenen nog veel meer. Ze doen dat vrijdag as. Want dan is het de laatste vrijdag van de maand, de vaste vergaderdag van de Vlissingse raad. Er wordt trouwens niet alleen gepraat. Onder voorzitterschap van burgemeester drs. Th. J. Westerhout moet besloten worden wat men met de diverse voorstellen van burgemeester en wethouders wil. Voor welk onderwerp u ook belangstelling mag hebben: u bent van harte uitgenodigd de raadsverga dering bij te wonen. De vergadering begint om 's middags twee uur. De publieke tribine is te bereiken via de trap naast de bodenbalie. Er ligt daar een populaire raadsagenda. Meer informatie over de voorstellen kunt u vinden in de informatiehoeken. DE AGENDA: Opening Notulen van de raadsvergade ring van 24 juni 1983. Mededelingen. Over te leggen stukken. Te behandelen punten: HOOFDSTUK 1: ONTSLAGEN EN BENOEMINGEN. 1-1 Benoeming Culturele Raad. B. en w. vragen de raad in de sectie 'Uit' van de Culturele Raad te benoemen mevrouw H. van Ouwerkerk. 1-2 Vacature bestuur stichting Welzijn voor Ouderen. Het be stuur van de stichting heeft aan b. en w. medegedeeld dat de heer W. de Wolf periodiek aftreedt als lid van het Algemeen Bestuur. Het college stelt nu voor in deze vacature te voorzien door de be noeming van de heer J. Verkerk, lid van de gemeenteraad. HOOFDSTUK 2: ALGEMEEN BEHEER 2-2 Kermis op zondag. Door de Bond van kermisbedrijfhouders is gevraagd of de kermissen voortaan ook op zondag geopend mogen zijn. De kleinst mogelijke meerderheid van het college stelt de raad voor dit verzoek niet in te willigen. 2-3 Kledingreglement. Gevraagd wordt dit reglement op enkele punten aan te passen. 2-4 Scheldestraat e.o., Voor het verkrijgen van een zekere stede- bouwkundige bescherming vin den b. en w. het noodzakelijk dat voor het gebied Scheldestraat en omgeving een zogenaamd voor gemeenten Middelburg, Goes en Vlissingen respectievelijk 10.000- 5.000- en 15.000,- Het resterende bedrag 25.225,-zal worden gedekt volgens een bepaalde verdeel sleutel, mits de betrokken colle ga's en bewindslieden daarmee accoord gaan. HOOFDSTUK 5: VOLKSHUIS VESTING 5-1 Beroep tegen weigering bouwvergunning. Burgemeester en wethouders hebben de heer M. Kaljouw geweigerd een vérgun ning te geven voor de bouw van een berging voor landbouw werktuigen bij het pand Groot Abeele 12. De heer Kaljouw heeft daartegen echter beroep inge steld bij de raad. B. en w. vragen de raad dit beroep op formele gronden ongegrond te verklaren. 5-2 Woningen Badhuisstraat. Voorstel is de woningbouwver eniging financiële medewerking te verlenen bij de bouw van 16 woningen aan de Badhuisstraat. Dit gebeurt, door de vereniging een geldlening te verstrekken die de gemeente - als de raad ak koord gaat - bij het rijk moet aanvragen. HOOFDSTUK 6: OPENBARE WERKEN 6-1 Krediet onderhoud as faltwegen. De Sloeweg is op verschillende plaatsen ver zakt. B. en W. stellen de raad nu voor de asvaltvullagen aan te brengen. Ook het wegdek van de ringweg Westerzicht moet op ver schillende plaatsen worden opgeknapt. De raad wordt hier eveneens toestemming voor gevraagd. De kosten bedragen bij elkaar 130.000,- Het schoolgebouw aan de Grote Markt. Zie hiervoor agendapunt 8-1. (Foto Cor Schuilwerve). bereidingsbesluit wordt geno men. De raad wordt voorgesteld hiertoe te besluiten. HOOFDSTUK 3: OPENBARE VEILIGHEID 3-1 Vervanging lichtmasten. Lichtmasten zijn, da's duidelijk, dag en nacht blootgesteld aan weersinvloeden. Daar worden ze door aangetast en daarom moe ten ze worden vervangen. Ook dit jaar is er weer een aantal aan de beurt. B. en w. stellen voor daar toe 25.000,- uit te trekken. HOOFDSTUK 4: VOLKSGE ZONDHEID 4-1 Exploitatierekeningen Huis kamerproject. B. en w. stellen voor de exploitatierekening over 1981 van de Stichting Huiska merproject voor Druggebruikers vast te stellen op 535.420,- Vlissingen draagt hier 21.365,- in bij. De exploitatierekening voor 1982 komt uit op 554.456,- B. en w. stellen voor ook deze vast te stellen. De gemeente Vlissin gen neemt hiervan ƒ22.146,- voor zijn rekening. 4-2 Begroting Huiskamerproject. De begroting voor 1984, zoals die door de Stichting Huiskamer project voor Druggebruikers is ingediend, siuit met nadelig saldo van 552.256,- Het rijk vergoedt negentig procent, de 5-3 Verordening geldelijke steun verbetering particuliere wonin gen. Deze verordening is op en kele punten aangepast. Dit, mede gezien de prioriteit die de rege ring geeft aan het 'groot onder houd' van woningen. Voor het bouwtechnisch opknappen van panden zal daarom voortaan een grotere bijdrage kunnen worden gegeven dan voor het woontech- nisch opknappen. Ook renovatie van panden met waarde als mo numenten wordt nu op een an dere wijze financieel gesteund. B. en w. vragen de raad de betref fende gemeentelijke verorde ningen op deze punten te wijzi gen. 5-4 Afwijzing beroepsschrift. Namens de eigenaren van 26 ap partementen aan de Vredehof- laan is beroep aangetekend tegen de weigering van b. en w. deze woningen aan te merken als recreatiewoning. Het college stelt voor dit beroep af te wijzen. 5-5 Woningbouwvereniging Basco. Momenteel werken de woningbouwvereniging 'Goed Wonen', 'Gemeenschappelijk be lang' en 'Sint Willibrord' samen op technisch en administratief gebied in de woningstichting Basco. Per 1 januari as. gaan ze echter fuseren tot de woning bouwvereniging Basco. Voorstel is nu dat de raad verklaart dat de gemeentegaranties die aan de verschillende verenigingen zijn verstrekt op naam worden ge steld van de nieuwe vereniging. 7-1 Financiële positie ge meentelijk grondbedrijf. De financiële positie van het gemeentelijk grondbedrijf is niet zo best. Dat blijkt uit een notitie hierover. Daarin wordt gewezen op de stag natie in de (woning) bouw markt. Die heeft geleid tot een aanzienlijke vertraging in de uitgifte van bouwrijpe gronden en het in ontwikke ling brengen van nieuwe be stemmingsplannen. Als ge volg daarvan worden inves teringen die al gedaan zijn, niet binnen de geraamde tijd terugontvangen. Dat leidt weer tot hogere rentelasten, dan wel lagere opbrengsten of hogere verliezen. Daar komt dan nog bij dat, door het gebruikelijke systeem van jaarlijkse rentebij schrijving, de boekwaarden van de plannen die nog niet in exploitatie zijn, steeds hoger worden. Verwacht mag worden dat voor deze plannen in de toekomst geen sluitende exploitatie meer mogelijk zal zijn. Kortom: er moeten maatregelen worden genomen. Die komen er op neer dat nu wordt voorge steld de gronden, die niet meer gebruikt hoeven te worden, moeten worden verkocht. Dat zijn stukken grond in Souburg, Lamme- renburg en bij Fort de Ruy- ter. Daarbij wordt een ver lies geleden van ruim twee miljoen gulden. Daar komt dan nog circa een miljoen gulden bij dat wordt verlo ren op het complex Pape- gaaienburg-Noord. Het to taal zal ten laste komen van de kapitaaldienst. De boek waarde van het complex Oude Saneringsplannen, komt eveneens ten laste van de kapitaaldienst. 7-2 Verkoop grond. Het college vraagt de raad in te stemmen met de verkoop van 642 vierkante meter grond bij de Franciscus- school. Dit, tegen een totaalbe drag van 86.670,- HOOFDSTUK 8: ONDERWIJS, CULTUUR EN RECREATIE 8-1 Verbouwing scholencomplex Grote Markt. De gemeenteraad wordt gevraagd medewerking te verlenen aan de verbouwings plannen van het scholencomplex aan de Grote Markt. Deze plan nen houden verband met de in tegratie van het kleuter- en lager onderwijs. Na de verbouwing kan de Prinses Irene kleuter school, nu nog gevestigd aan de Nieuwstraat, intrek nemen in het gebouw aan de Grote Markt. De school komt dan letterlijk onder één dak met de Ichtusschool, waarmee het een koppel vormt. De Frans Naereboutschool, die eveneens in het gebouw aan de Grote Markt 'zit', behoudt hierin vier lokalen. De 'koppelgenoot', kleuterschool Het Mezennest, blijft in het naastgelegen gebouw aan de Bakkersgang. Voor beide scholenkoppels is er een aparte gemeenschapsruimte. 8-2 Vakonderwijs lagere scholen. De raad wordt gevraagd met de besturen van dé bijzondere scholen voor gewoon lager on derwijs een overeenkomst aan te gaan over het vakonderwijs in de lichamelijke oefening. 8-3 Schadevergoeding. Het be stuur van de Graaf Jan van Nas- sauschool heeft de gemeente ge vraagd om (financiële) mede werking. Dit, voor het herstel van vernielingen aan de omhei ning bij de school. 6-2 Krediet bouwrijp maken gronden gebied Gravestraat. B. en w. vragen de raad 119.260,— beschikbaar te stellen ten behoe ve van werkzaamheden in het plan Gravestraat. Van dft geld kan onder meer het binnenter rein van het bouwblok Hendrik straat, Palingstraat, Flessen- straat en Koudenhoek in defini tieve vorm worden aangelegd. 6-3 Sloop kopbebouwing Bella- mypark. Het heeft al meer op deze pagina gestaan: op de 'kop' van het Bellamypark komt nieuwbouw. Om precies te zijn op de lokatie Spuistraat -Bella- mypark-Molenstraat. Er moet dan echter nog wel een en ander worden gesloopt. Het college vraagt de raad daarvoor 96.850,- beschikbaar te stellen. HOOFDSTUK 7: EIGENDOM MEN, NIET VOOR DE OPEN BARE DIENST BESTEMD 8-4 Rehabilitatie objecten met waarde als monument. Enige tijd geleden heeft de staatssecretaris van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer de regeling gewijzigd, waar in het gaat over bijdragen in de verbetering van 'objecten met waarde als monument'. Daarvoor wordt van de ge meenten onder meer een meerjarenplan geëist. Dat overzicht wordt nu aan de gemeenteraad ter goedkeu ring aangeboden. Onder meer de renovatie van de Vissershaven en het Arse naal zijn er in opgenomen. Wat de Vissershaven betreft delen b. en w. ter kennisge ving aan de raad mee een gemeentelijke bijdrage in de renovatie van 33% te willen verlenen. Uitgangs punt daarbij is een plan, zoals dat in 1981 werd opge steld door het Ingenieursbu reau Witteveen en Bos. Uit voering van dat plan zou 5,2 miljoen gulden gaan kosten (prijspeil begin 1981). Mocht bij verdere uitwerking van het plan blijken dat er meer moet gebeuren, bijvoorbeeld uit oogpunt van monumen tenzorg, dan blijft dat voor b. en w. 'bespreekbaar'. Dit, mits de gemeentelijke bij drage circa 33 procent blijft. HOOFDSTUK 10: ECONOMI SCHE AANGELEGENHEDEN 10-1 Statuten W.M.Z. Gevraagd wordt in te stemmen met de wij ziging van de statuten van de Watermaatschappij Zuid-West- Nederland. Het bestuur van de vereniging heeft hierom ge vraagd in verband met onder meer de overname van het wa terbedrijf van de gemeente Mid delburg. 10-2 Wijziging verordening. Voorstel is de verordening op de afslag van vis op enkele punten te wijzigen. HOOFDSTUK 11: DEKKINGS MIDDELEN VAN ALGEMENE AARD 11-2 Onroerend goedbelasting. Voorgesteld wordt twee artike len in de verordening onroe- rend-goedbelasting te wijzigen. Het gaat daarbij om de zoge naamde heffingsgrondslag en de vrijstellingsbepalingen. HOOFDSTUK 12: BEGROTIN GEN 12-1 Wijzigingen begrotingen. Voorstel is de begroting van het vismijnbedrijf en de gemeente begroting te wijzigen volgens de bij de raadsstukken ter inzage liggende ontwerpbesluiten. RONDVRAAG: Sluiting. Economische achteruitgang, inleveren, bezuinigen, schrappen, vermindering koopkracht.... Deze en an dere minder opwekkende geluiden komt u vrijwel dagelijks in de krant en op de radio en televisie tegen. Ook de eenmalige uitkering voor mensen met de laagste inkomens heeft veel met de economische situatie te maken. Het zijn juist die mensen die, relatief gezien, koopkracht moeten inleveren. Anders gezegd: een jaar geleden kon u met een tientje meer levensmiddelen enzovoorts kopen dan nu' september 1983. Om die reden heeft de regering besloten de laagstbetaalden ook dit jaar een eenmalige uitkering te geven. Die kunt u tot en met 14 november aanvragen (zie kader). Personen, die bijstand of een R.W.W.-uitkering ontvangen voor de algemene kosten van le vensonderhoud, hoeven de een malige uitkering niet aan te vra gen. Zij ontvangen, als zij voor de uitkering in aanmerking komen automatisch bericht van de ge meentelijke sociale dienst. Dit geldt niet voor degenen die: alleen periodieke bijzondere bijstand ontvangen. periodieke algemene bijstand of RWW ontvangen maar nog geen 21 jaar zijn en thuis wo nen in afwachting van een defini tieve beslissing op hun aan vraag bij wijze van voorschot bijstand ontvangen. een WWV-uitkering ontvan gen een uitkering ontvangen op grond van de Rijksgroepsre geling Oorlogsslachtoffers en/of de Rijksgroepsregeling Gerepatrieerden. Wie tot deze groepen behoort en van mening is voor de eenmalige uitkering in aanmerking te ko men, moet dus zelf een aanvraag indienen (zie kader). VOOR WIE? In principe voor iedereen die over niet meer dan één mini mumloon of één minimumuitke ring leven. Er wordt daarbij uit gegaan van de volgende catego- riën (tussen haakjes de hoogte van de eenmalige belastingvrije uitkering 1982): - alleenstaanden (400,- - éénoudergezinnen 525,- - echtparen en samenwonenden 575,- - buitenlandse werknemers ontvangen één van de bedra gen, afhankelijk van de feite lijke gezinssituatie in Neder land. De bedragen kunnen worden verhoogd met ƒ25,- voor ieder kind waarvoor over het tweede kwartaal recht op kinderbijslag bestond. Voor degenen die in 1983 huursubsidie, huurmatiging, trouwd bent én minderjarig èn nog thuis woont bij uw ouder(s). In alle andere gevallen is er wel sprake van een huishouding. (ON)GEHUWD? Onder gehuwd wordt verstaan dat u met uw echtgenoot/echt genote samenwoont. Als dat niet het geval is komt u in de catego rie 'ongehuwden'. Mensen, die niet getrouwd zijn maar wel sa menwonen, worden met gehuw den gelijkgesteld. Dat geldt zo wel voor ongehuwden die een bijstandsuitkering ontvangen, als voor andere ongehuwd sa menwonenden. De laatsten moe ten dat wel duidelijk op hun aanvraag-formulier melden. IETS MEER DAN MINIMUM? Misschien krijgt u wel net iets meer dan het minimuminkomen. (Wat onder minininiuum-loon wordt verstaan vindt u in de ta bel hieronder). Ook dan loont het de moeite een aanvraag in te dienen. U heeft dan mogelijk recht op een deel van de eenma lige uitkering. Bijvoorbeeld: u zit per maand 10,- boven het mi nimum. Dan wordt er dus twaalf maal 10,- 120,- van de de eenmalige uitkering afgetrok ken. Echter, wanneer dat deel minder dan vijftig gulden be draagt wordt er niet tot uitbeta ling overgegaan. Daarom zijn daarvoor afzonder lijke bedragen vermeld. Behalve loon of uitkering van uzelf en uw echtgeno(o)t(e) tellen ook uw eventuele andere inkom sten mee. Rente bijvoorbeeld, of bijverdiensten uit arbeid, ali mentatie of een studietoelage. Dat moet allemaal worden opge geven. De gemeente houdt er trouwens wel rekening mee, dat u daarover nog belasting en sociale premies moet betalen. Betaalt u zelf de premie voor de vrijwillige- of bejaardenziekenfondsverzeke ring, dan wordt deze door de ge meente van uw inkomen afge trokken. Dat geldt ook voor de alimentatie die u moet betalen. Alleenstaand 23 jaar en ouder 22 jaar 21 jaar 20 jaar 19 jaar 18 jaar Gehuwd Ongehuwd met kind loon, WW- of ZW-uitkering ZELFSTANDIGEN Er wordt overigens ook voor 1983 nog een afzonderlijke regeling getroffen voor mensen, die hun inkomen niet verdienen of ont vangen uit of in verband met een (vroegere) dienstbetrekking, maar uit een zelfstandig uit geoefend beroep of bedrijf. WELK MINIMUMINKOMEN? U moet op uw aanvraagformu lier het inkomen invullen, dat u direct voorafgaand heeft ver diend. Of u een eenmalige uitke ring krijgt hangt af van de aard van het inkomen. Bovendien speelt mee of uw gehuwd, onge huwd met of zonder kind bent. Voor jongeren tot 23 jaar is ook de leeftijd van belang. U heeft géén recht op de eenma lige uitkering als uw inkomen minder is dan éénderde van de bedragen die in de tabel staan. De kinderbijslagbedragen en de vakantieuitkering hoeft u niet als inkomen op te geven. In een W.W.V.-uitkering is de vakan tieuitkering echter inbegrepen. WWV-uitkering Op alle postinrichtingen (dus zo wel op hoofd- als bijkantoren en de postagentschappen) kunt u een aanvraagformulier met voorlich tingsfolder afhalen. Dit geldt niet voor hen, die een bijstands- of R. W. W. uitkering ontvangen. Die personen ontvangen rechtstreeks bericht van de gemeente! Het aanvraagformulier moet u zorgvuldig en volledig invullen, ondertekenen en van de gevraagde bewijsstukken (loonstrookjes, spe cificatieuitkeringen, specificatie kinderbijslag e.d.) voorzien. In de bijbehorende envelop kunt u het aanvraagformulier met de bewijs stukken zonder postzegel opsturen aan de gemeente (dus niet inleve ren!). Zorg er wel voor dat uw aanvraag op tijd binnen is. Uw aanspraak op de uitkering vervalt, wanneer uw aanvraag na 15 november a.s. bin nenkomt bij de gemeente. NOG VRAGEN? Het kan natuurlijk, dat u bij het invullen van het formulier op za ken stuit die u niet duidelijk zijn. Hoe u in dat geval moet handelen is vermeld in een toelichting van de gemeente, die u bij het aanvraag formulier op het postkantoor krijgt uitgereikt. WANNEER UITBETA LING? Er wordt naar gestreefd de eenma lige uitkering, wanneer u daarvoor in aanmerking komt, in de laatste week van het jaar uit te betalen. overige uitkeringen per week per maand per week per maand 237,- 208,- 181,- 167,- 167,- 167,- 339,- 305,- ,4.065,- 899,- 783,- 720,- 720,- 720,- 1.466,- 1.320,- 246,- 216,- 190,- 174,- 172,- 171,- 351,- 316,- 933,- 821,- 751,- 745,- 740,- 1.521,- 1.369,- per week 1 234,- 203,- 178,- 164,- 164,- 164,- 334,- 301,- per maand 1.013,- 880,- 769,- 708,- 708,- 708,- 1.446,- 1.302,- woonkostensubsidie voor woon wagenbewoners, of woonkosten toeslag van de bijstand ontvan gen wordt de uitkering met ƒ55,- verhoogd. Er zijn echter uitzonderingen. Niet elk mini muminkomen geeft namelijk recht op een eenmalige uitkering. Zo moet er sprake zijn van niet. meer dan één minimumloon, één minimale sociale-verzekerings- uitkering of één bijstandsuitke ring De eenmalige uitkering is dus niet bedoeld voor personen die géén inkomen hebben of al leen leven van rente of giften. Ook mensen met een studietoe- late zullen het zonder de eenma lige uitkering moeten doen. Andere voorwaarden die bij uw aanvraag een rol spelen zijn dat u sinds 1 januari 1983 in Neder land moet hebben gewoond èn een eigen huishouding moet hebben gevoerd. Voor de duidelijkheid: u hebt geen eigen huishouding als u in een inrichting of in een bejaar denoord woont en zakgeld ont vangt. Bovendien heeft u geen eigen huishouding als u niet ge- Het is zover. De herfst is begonnen, langzaam maar zeker gaan de bladeren vallen. Soms kan dat tot narigheid leiden. Wat te denken van bijvoorbeeld ver stopte riolen, gladde plaatsen op wegen, fiets- en voetpaden? 't Is niet zo leuk daarover onderuit te gaan. Daarom ook zet de gemeentelijke reini gingsdienst alle zeilen bij om de overlast zoveel mogelijk te beperken. "Da 's mooi van die mannenzult u misschien denken. Maar u kunt er ook zelf iets aan doen. Behoort u tot de (gelukkige) bezitters van bomen en struiken, bedenk dan dat het blad waarvan u deze zomer en het begin van de herfst hebt genoten uw blad is. Help daarom de reinigingsdienst eens een handje als het er om gaat de openbare weg schoon te houden. Veeg de omgeving van uw tuin de komende weken eens extra aan. En gooi het weggeveegde blad niet wegmaar spit 't onder. Dat draagt bij tot een goede humusvorming en een vruchtbare grond. (foto Cor Schuilwerve).

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5