meubelhuis DE PRIJS TELT DIT NAJAAR f Toppers uit onze collectie NEDERLANDS BLAZERS ENSEMBLE SPEELT VREDESLIED Avontuur met Pilikanos DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 september 1983 Havenweg 24 - NIEUWDORP - Telefoon 01196-12438 b.g.g. 12678 Filiaal: Looierssingel - Middelburg - Telefoon 01180-162 95 Filiaal: Zuidwal - Amemuiden - Telefoon 01182 - 3075 ACTIE MUZIEK TEGEN KERNWAPENS SUCCES START TELEAC-CURSUS: BLOEDDRUK, HOOFDPIJN, voorbeelden van psycosomatiek 'Pennevruchten' is een rubriek voor liefhebbers van de schrijfkunst. Veel materiaal wordt aan geleverd door de Vereniging van Amateur schrijvers. Maar ook 'ongeorganiseerde' schrij vers kunnen hun werk inzenden aan de redactie van dit blad. Het Leger des Heils WERELDTOP PROFWINDSUR FERS KOMT NAAR SCHEVENINGEN "Thuis alles goed, ook met minder energie" Een warme laars hoeft niet duur te zijn... suède-laars, heerlijk warm gevoerd op sportieve pilotenzool. Dat is in... sportieve trendlaars met omgeslagen „vacht" kraag, lekker warm gevoerd Zit goed, staat super en kost weinig. middelburg Lange Vie Ie 36 ';é/z -■ de Schipper's Als goede kwaliteit, scherpe prijs en vlotte levering iets voor u betekenen, zijn wij'wellicht het bedrijf waar u naar zoekt. INRUIL MOGELIJK!! Het Nederlands Blazers Ensemble zal op haar con cert van 25 oktober in Para- diso samen met het publiek het Vredeslied instuderen. Het ensemble vraagt het publiek hun eigen instru menten mee te nemen. voor de diverse partituren (kosten één gulden per par tij). Deze aanvragen komen van popgroepen, dixieland- bands, boerenkapellen, ko ren en muziekscholen. Er heeft zich zelfs een \steel- band aangemeld. allerlei Het Vredeslied werd spe ciaal gecomponeerd voor de landelijke vredesdemon stratie die wordt gehouden op 29 oktober in Den Haag. Het is de bedoeling dat de duizenden amateur mu ziekgezelschappen die Ne derland rijk is dit lied dan uitvoeren naast hun gewone repertoire. Er zijn al hon derden aanvragen binnen Het Vredeslied werd ge componeerd door Gilius van Bergeijk, docent aan het Koninklijk Conservato rium te Den Haag. Van 15 september af is er een VARAGRAM-gram- mofoonplaat in de handel. Deze single bevat aan een kant een instrumentale ver sie van het Vredeslied uit gevoerd door het orkest de Volharding. Op de andere kant vocale versies van Ju les de Corte, Nellie Frijda en het Haags aktiekoor Jan en Alleman onder leiding van Wim van de Meeberg. Langs de route van de de monstratie komen podia voor orkesten en koren. In kerken en andere gebouwen in de directe omgeving kunnen muziekgezelschap pen spelen die daar acous- tisch beter uit de voeten kunnen dan in de open lucht. Het comité organiseert de opvang van de muzikanten en de plaats waar wordt ge speeld. Het comité werkt samen met de VARA. Teksten en bladmuziek voor allerlei bezettingen kunnen aangevraagd worden bij MUZIEK TEGEN KERN WAPENS, Prinsegracht '4, 2512 GA Den Haag, 070-92.43.31. Bijdragen in de kosten van de aktie kun nen gestort worden op giro 5284278 t.n.v. E. Bernard Aktierekening, Den Haag. Nadere inlichtingen R. Anijs, 070-92.43.31. De samenhang tussen li chaam (soma) en geest (psycha) komt meer en meer in de belangstelling. De psychosomatiek is een mo derne wetenschap, die zich richt op de wisselwerking tussen geest en lichaam. Het is als het ware het grensgebied tussen die twee terreien. Onder, de titel "BLOED DRUK, HOOFDPIJN, voorbeelden van psychoso matiek' - een onderdeel uit de serie Gezondheidsvoor lichting - start Teleac een cursus. De vier radio-uit zendingen starten op maandag 10 oktober en de vier televisielessen op don derdag 13 oktober a.s. "Bloeddruk, hoofdpijn' is in de eerste plaats bedoeld voor mensen die zelfstandig met hun gezondheid willen omgaan en zélf willen kun nen beoordelen in welke mate zij ziek danwel gezond zijn. Iemand met een dui delijke interesse voor de wisselwerking tussen geest en lihcaam en andere me disch/psychologische zaken kan de cursus ook volgen. Ook voor hulpverleners die met psychosomatische klachten te maken krijgen. Aan de hand van een alle daags lichamelijk ver schijnsel als bloeddruk en een bijna even alledaagse aandoening als hoofdpijn, wordt in deze cursus een poging gedaan om greep te krijgen op de veelsoortige vanaf september 1984 her haald. Het schriftelijk materiaal bij de cursus bestaat uit een cursusboek van ongeveer 125 bladzijden. Het boek is vooral informatief en kan ook als naslagwerk dienen. De prijs van het cursuspak ket bedraagt ƒ31.50, inclu sief BTW en verzendkosten. U kunt dit pakket bestellen factoren die onze lichaams- 4&oor overmaking van dit functies kunnen regelen en bedrag op postgiro 54.42. 32 ontregelen. Nederland heeft een hoog staande positie op het ge bied van het onderzoek naar psychosomatische aandoe ningen. De vier radio-uitzendingen kunt u beluisteren op maandag van 21.30-22.00 uur op Hilversum 2, vanaf 10 oktober. Er zijn geen herhalingen. De vier televi sie-uitzendingen starten op 13 oktober a.s. en zijn we kelijks op donderdag te volgen van 18.25-18.55 uur via Nederland 1. Er zijn geen aansluitende herhalingsuitzendingen. De cursus wordt in zijn geheel ten name van Teleac, onder vermelding van: BLOED DRUK, HOOFDPIJN. Art. 7. Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. (Gr 202'. B W 1408 v Sr 53. 54. 98. Ill v.. 131 v.. 240 v., 261 v.. 418 v.) Er was eens een jochie en dat jo chie hfeette Jantje. Jantje was was tien jaar en hield van 's avonds buiten spelen met Pietje (zijn vas te vriendje). Toen Jantje op een keer met Pietje buiten speelde, gebeurde er iets heel raarseerst zagen ze een heel fel licht en toen zagen ze een soort UFO landen, alleen veel kleiner. Ze zagen dat er maar één man (jongen) in zat en die was niet groter dan zij. Het jongetje had gelukkig een ap paraatje bij zich, waarmee hij hun en zij hem konden verstaan. Hij zei, dat hij van Sliertje kwam. Hij vertelde ook, dat Sliertje een pla neet was, die 1.000.000.000.000.000.000. 000.000.000.000. enz. lichtjaren van de aarde lag. Jantje en Pietje vertelden, dat zij in Nederland woonden en aan de kust. zelfde. Er groeide zelfs dezelfde bloemen en bomen. Alle bewo ners van Slaartje (hoofdstad van Sliertje) waren uitgelopen om de aardmensen te zien. De koning in eigen persoon stond hen op te wachten en hield een toespraak in het Sliertaliaans. Dankzij het apparaatje van Pili kanos konden de aardjongens hem verstaan. Na de toespraak werden zij in de troonzaal op een héérlijk maal onthaald. En omdat het al laat was, werden beiden lekker in een hemelbed gestopt. De volgende morgen werden ze over heel Sliertje rondgeleid door Pilikanos en de koning. Toen ze weer in Slaartje aankwamen, was het weer avond. Ze werden weer lekker in bed ge stopt en ze sliepen als rozen. De derde dag moesten ze weer naar huis. Maar Jantje en Pietje werden eerst met een heleboel geld (dat was ook hetzelfde) over stroomd. Toen ze weer reisklaar waren, bracht Pilikanos ze weer naar huis. Na twee dagen kwamen ze aan in het achtertuintje van Jantje. Hun ouders waren heel ongerust ge weest en hadden een groot scheepse zoekactie georganiseerd _J en natuurlijk niks gevonden. Oh, Het jongetje heette Pelikanos. Pi likanos vroeg wat de kust was en Jantje zei, dat het de kant van de zee was. Toen vroeg Pilikanos wat de zee was. Pietje antwoordde dat het een soort zwembad was, alleen veel groter. Pilikanos wist wel wat een zwembad was en vroeg dus niet verder. Toen vroegen Jantje en Pietje of ze een keer mee mochten naar Sliertje. Dat mocht wel en ze zwaren reuze blij. Ze gingen meteen hun koffers pak ken en het leuke nieuws aan hun vaders en moeders vertellen. Toen ze klaar waren (één kwartier later) konden ze gelijk vertrekken. Na twee dagen kwamen ze op Sliertje aan. Ze vielen ze haast flauw van verbazing, want alles was precies hetzelfde als op de aarde, alleen omgekeerd, dat wil zeggen, dat de huizen op hun kop stonden en de scholen, fabrieken en de paleizen ook. Voor de rest was alles het- wat waren ze blij toen ze Jantje en Pietje weer terug zagen. Ze leefden nog allemaal lang en gelukkig. Marcel Goedegebuure 12 jaar Het Leger des Heils trekt door de straat Bij bladstil, jubelend voorjaars weer. De schuiftrombone schalt zijn Leer Naar zonlicht, dat in het koper slaat, Gedragen door een heilsoldaat. De huizen kijken op hen neer; Verstild nu, stadslawaai, verkeer... Het Leger des Heils trekt door de straat. Een sobere stoet van groot formaat En tussen hen ontwaar ik deze keer, Naast uniform in vol ornaat: Op donzen voeten...God, de Heer. Het Leger des Heils trok door die straat. Roos van de Seijp Voor de kust van Scheve- ningen zal van 5 tot 15 ok tober de finale plaatsvinden van de wereldcup voor prof- windsurfers, de O'Neill Pro World Cup Finals. 's Werelds absolute wereld top geeft dan acte de pre sence waaronder de huidige wereldkampioen bij de olympische amateurs onze landgenoot Stephan van den Berg. Niet dat deze zich nu in de rijen van de professionals geschaard heeft, een recente wijziging in de amateursre- gels maakt het hem moge lijk om deel te nemen aan profwedstrijden met be houd van de amateurstatus. Ook olympisch reserve On- no Tellier zal in Schevenin- gen aan de start komen om het op te nemen tegen 's werelds absolute topsurfers als Robby Naish, Peter Ca- 'brinha, Ken Winner en Cort Larned (allen USA), Kai Schnelbacher (West- Duitsland) Klaus Maran (Italië) en Charley Messmer (Zwitserland). Het is voor het eerst dat in Nederland bij een surfeve- nement een dergelijk sterk veld aan de start verschijnt. Ook het prijzengeld is voor Nederland een record: 50.000,— bij elkaar ge bracht door de sponsors O'Neill, fabrikant van surf- kleding, zeilmaker Gaastra en de World Sailboard Ma nufacturers Associaton (WSMA) een pool waarin vooraanstaande fabrikanten van surfplanken en zeilen zich verenigd hebben. De organisatie is in handen van het Pall Mall Export Servi ce to Sailing Team. De wedstrijden van de O'Neill Pro World Cup Fi nals zijn goed te volgen omdat de baan vlak onder de kust wordt gelegd. Een aantal boeien ligt daarbij in de branding, voor de surfers een extra handicap maar voor het publiek zeer spec taculair om te zien met na me tijdens de zogenaamde* slalombaan. Ook zal een internationale jury bepalen welke surfers de hoogste sproneen en de Onder het motto "Thuis al les goed, ook met minder energie" voeren de Unie van elektrotechnische onderne mers (Uneto), de Vereniging van Exploitanten van Elek triciteitsbedrijven in Neder land (VEEN) en de Stich ting Voorlichting Energie besparing Nederland (Sven) al enige tijd een campagne om het energie-zuinig om gaan met elektrische huis houdelijke apparaten en verlichting in de huisgezin nen te stimuleren. De vak- handel in elektrische appa raten en artikelen neemt in deze campagne een centrale plaats in. De initiatiefne mers Uneto, VEEN en Sven zijn er namelijk van uitge gaan dat de consument, net als voor informatie over prijs, kwaliteit, levensduur, garantie en service voor elektrische huishoudelijke apparaten, bij de elektro- detaillist terecht moet kun nen voor besparingsadvie zen. De elektro-detaillist wordt dan ook opgevoerd als een "Zuinig-aan-adviseur". Het bestaande foldermate riaal, dat de elektrovakhan- del maar ook de energie- respectievelijk elektrici teitsbedrijven en Sven gratis ter beschikking stellen, is thans vernieuwd. Met als slagzin "spaar op stroom" worden in een zevental fol ders aanwijzingen gegeven die van pas kunnen komen bij aanschaf van een elek trisch huishoudelijk ap- paöaat en tips om er zo energiebewust mogelijk mee om te gaan. De appa raten die in de folders wor den behandeld zijn de koelkast, diepvriezer, wa sautomaat, trommeldroger, afwasmachine en het elek trisch fornuis terwijl tevens een folder is uitgegeven over de verlichting in huis. Hoewel de verwarming de grootste energieverbruiker in het huisgezin is, nemen de elektrische huishoude lijke apparaten en de ver lichting toch nog altrjd 14 procent voor hun rekening. Per jaar is dit 10 miljard kWh of 3,5 procent van het totale Nederlandse energie gebruik. Waarschijnlijk zegt het meer wanneer een vergelij king wordt gemaakt met de verlichting in straten en op de autowegen: deze vormt maar éénvijftiende deel van het elektriciteitsverbruik door alle gezinnen. Lande lijk gezien is het energie zuinig omgaan met huis houdelijke apparaten en meest radicale figuren in de golven uitvoeren. De organisatie verwacht in Scheveningen ruim 50.000 bezoekers. verlichting dus wel degelijk de moeite waard: een be sparing van tien procent en dat is zeker mogelijk is al meer dan nodig is om de openbare verlichting te la ten branden. Maar energie-zuinig om gaan met elektrische huis houdelijke apparaten bete kent ook een voordeel in de huishoudportemonnee. Juist in deze tijd van krap pere bestedingsmogelijkhe den is ieder financieel voordeel dubbel de moeite waard, ledereen kan zelf bepalen hoeveel tien pro cent besparing op de elek triciteitsrekeningen per jaar betekent en wat hij met de ze meevaller kan doen. De zeven folders "spaar op stroom" uit de campagne "Thuis alles goed, ook met minder energie" geven aanwijzingen hoe tot die tien procent besparing of meer! kan worden geko men.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 15