De wonderdokter uit Goes Heemschut Overname gemeente bedrijven Middelburg ["GOUD "EN ANTIEK voordeliger dan u denkt isolatie platen glaswol 16,- 187,50 95,- 219,- Adverteren de Faam - de Vlissinger wijst U de weg 2795 50 louwerse de priester bv. ZEELAND IN DE PEN Volwassenen educatie Steunpunt Welzijns planning o«r£H tempex nt#N multisol isolatie wandtegels beigegewolkt vloertegels spoelbak klauwhamer wit duoblok toiletzitting 8,1 RIGIPS SNELBOUWSYSTEEM GIPSPLATEN klopboormachine mastgoten DE VLISS1NGER Woensdag 28 september 1983 IN BEHOEP Gedeputeerde staten van Zeeland willen een consulent speeltuinen en jeugdrecreatie aanstellen. De mogelijkheid hiertoe is geopend doordat het rijk een speciale bijdrage verleent. Niet alleen speeltuinwerk Kinderen en bestemmings plannen COMMISSIES AANVRAAG ONTWERP- VERGUNNING HOECHST Iz. FLIPSE Zn. antiquairs - juweliers I Segeersstr. 56 70, Middelburg. ^Tel: 01180-13317/25708. gewoon de goedkoopste ABDIJ "Albert Willem van Renterghem (1846-1939) was de zoon van een Zeeuwse huisarts. Van 1867 tot 1877 diende hij als officier van gezondheid in de marine. Tij dens zijn verlofperioden studeer de hij medicijnen aan de universi teit van Utrecht, waar hij in 1877 tot arts werd bevorderd. Hierop vestigde hij zich als huisarts in Heinkenszand en later in Goes, waar hij in 1881 de praktijk van zijn vader overnamZo begint de derde paragraaf uit het eerste deel van het werk van Ilse N. Bulhof: Freud en Nederland, dat onlangs is verschenen. Van Renterghem stond open voor nieuwe methoden in de genees kunst. Hij was sceptisch over de bestaande mogelijkheden en die scepsis werd nog versterkt door het overlijden van een dochtertje aan een geheimzinnige ziekte waartegen niets hielp. Toen een Belgische arts, A. de Burggraeve, een therapie had uit gedacht die uitging van een prin cipe dat alleen de natuur zelf kan genezen, waarbij de arts moet helpen in de vorm van het toedie nen van zeer kleine hoeveelheden geneesmiddelen in zuiver chemi sche vorm, de zg. dosimetrie, ver vaardigde Van Rentèrghem een handboek voor de vervaardiging van speciale pillen. Tot grote teleurstelling van Van Renterghem nam de weten schappelijke pers geen notitie van het werk. De Belgische arts troostte hem met de eigenaardige woorden: "In tijden van deca dentie kan men zich beter buiten dan in de kerk bevinden: dan loopt men geen gevaar om door het neervallende puin begraven te worden". De Goese arts ging uit van het standpunt: onderzoekt alle din gen en stuitte hierbij op de hyp nose. Dat brengt ons ook in relatie tot het boek over Freud. De schrijfster laat ons zien dat Van Renterghem zich van hypnose ging bedienen met gunstige ge volgen bij de behandeling van hysterische patiënten. Zijn prak tijk in Goes groeide, ondanks het feit dat zijn collega's hem afschil derden als een charlatan en een godsdienstige knoeier. Maar doordat hij huisarts was van zowel de dominee als de pastoor, was deze beschuldiging niet steek houdend integendeel, zijn presti ge steeg, aldus mevrouw Bulhof. Een leraar te Goes, Ch. van De venter schreef over de methode van Van Renteghem een enthou siaste brief aan zijn vriend Frederik van Eeden. Na een bezoek aan Van Renterghem werd Van Eeden zo geestdriftig dat hij hem voorstelde samen in Amsterdam een kliniek voor therapeutische hypnose te beginnen. Zij kwamen tot over eenstemming. Op 14 augustus 1887 werd de kliniek geopend, 's Morgens begaf Van Renterghem zich naar het pand, waar Van Ee den een witte kartonnen kaart voor het raam had geplaatst: "Behandeling door hypnotisme. Dr. W.A. van Renterghem, arts, en dr. Fred, van Eeden, arts, op werkdagen van 11 tot 3 uur". In 1893 scheidden hun wegen. Van Eeden ging zich bezig houden met schrijven en de sociale hervor ming. Van Renterghem zette zijn bloeiende praktijk voort. I EUWS De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 4 okto ber driemaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die zijn ge baseerd op de algemene bij standswet die afkomstig zijn van inwoners uit Middelburg en Vlis- singen (2). De zittingen beginnen om 1 0.00, 10.30 en 11.00 uur. De eerste kamer uit gedeputeerde staten behandelt dinsdag 4 okto ber, 11.30 uur het beroep van de taxicentrale Middelburg b.v. te Middelburg. De taxicentrale is het niet eens met het besluit van bur gemeester en wethouders van Middelburg waarbij een verzoek om ontheffing van art. 49 van de wet autovervoer personen werd afgewezen. Hierin wordt geregeld dat een taxi tijdens een rit geen extra passagiers mag meenemen. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Gs willen de Bond Heemschut voor de jaren 1984 tot en met 1987 een subsidie geven van jaarlijks 3500,Tot nu toe ontving de bond 3000,— Heemschut heeft belang bij een wat hogere provinciebijdrage om dat als gevolg van de economi sche recessie enig ledenverlies wordt geboekt. Een bedrag van 3500,— komt overeen met wat gemiddeld de overige provincies in Nederland beschikbaar stellen. Gs zeggen veel waardering te hebben voor het werk van de Bond Heemschut, die zich inzet om het Zeeuwse landschaps- en stedenschoon zo goed mogelijk te bewaren. Ook streeft de bond naar het geven van constructieve adviezen over stedebouwkundige zaken. Activiteiten zijn o.a. het uitgeven van een tijdschrift, houden van voordrachten, meewerken aan tentoonstellingen en het bestude ren van speciale vraagstukken. De staten behandelen het gs- voorstel in hun vergadering van 1 8 november. Jeugdrecreatie en speeltuinwerk De begeleiding van het Speeltuin werk in Nederland wordt vanouds gedaan door de NUSO (de letters stonden voor Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties, maar nu is het officieel: "Landelijke or ganisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie"). Herhaalde malen heeft de NUSO de - toenmalige - minister van CRM gewezen op de onvoldoende begeleiding van de 850 aange sloten speeltuinen. De minister heeft ruim een jaar geleden besloten iets te doen aan het begeleidingswerk. Dit gebeurt via een "gedecentraliseerde steunfunctie". Dit wil zeggen dat er op provinciaal niveau functio narissen kunnen worden aange steld die adviserend werk gaan verrichten voor speeltuinorgani saties. De provincie krijgt hiervoor geld van het rijk. Zeeland krijgt ƒ60.500,en legt er zelf ƒ20.000,- bij. De Zeeuwse consulent speeltuin werk zal niet alleen met dit werk worden belast, maar krijgt ook een taak op het gebied van de jeugdrecreatie. Het is de bedoe ling dat hij of zij aan beide werk soorten ongeveer even veel tijd gaat besteden. Het woord "steunfunctie" of "steunpunt" kom je tegenwoordig nogal eens tegen. Het is een "uitvinding" van de welzijnsplanning. Waar het op neer komt is dat een "steunfunctionaris niet zelf het eigenlijke werk doet, maar dat vanuit zo n functie adviezen wor den verstrekt, informatie wordt verzameld en doorgegeven, op leidingen worden verzorgd etc., waar de uitvoerende mensen hun voordeel mee kunnen doen. Het is vooral de provincie die steun functies vervult. Zo ook met het speeltuinwerk en de jeugdrecrea tie. De consulent speeltuinwerk zal voor de speeltuinen in Zeeland gaan adviseren over de vraag hoe je een speeltuin opzet, waar je materialen kunt kopen en wat de prijs is. Aan de orde kunnen ook komen vraagstukken op het ge bied van het bestuur van speeltui nen, de instructie van vrijwilligers, risico's van bepaalde speelwerk- tuigen en bestrijding van vanda lisme. De steunfunctie jeugdrecreatie komt o.a. tot uiting in advieswerk aan gemeenten en welzijnsinstel- lingen over de organisatie van Gs vragen provinciale staten hun vertegenwoordigers in de aan deelhoudersvergadering van de PZEM op te dragen in te stemmen met de overname van het gas- en elektriciteitsbedrijf van de ge meente Middelburg. Ook vraagt het college om instemming voor wat betreft de overname van het kinderkampen, speelweken, kin deropvang etc. Een belangrijke derde taak is voor de consulent weggelegd in de vorm van advieswerk bij gemeen telijke bestemmingsplannen. Het komt nog steeds voor dat bij de planning van woonwijken de kin deren worden "vergeten". Het is een taak van de consulent advie zen te geven hoe woonwijken "vriendelijker" voor kinderen kunnen worden gemaakt. Gs hebben hun opvattingen weergegeven in een voorstel aan provinciale staten, dat op 28 ok tober zal worden behandeld. Maandag 3 oktober, 14.00 uur vergadert de afdeling volwasse neneducatie van de provinciale onderwijsraad. Besproken wor den de basisnota volwassenene ducatie, de hoofdlijnennotitie van de rijksoverheid over basiseduca tie, wetgeving volwassenenedu catie en (betaald) educatief verlof en de voorbereiding van vragen die worden gesteld aan minister Deetman over volwassenenedu catie voor de studiedag op 4 ok tober a.s. Het steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwasseneneducatie bespreekt in haar vergadering van 3 oktober de volgende punten: statistiek voor de volwassenene ducatie, evoluatieonderzoek voor alfabetiseringswerk en de discus sienota structuur provinciale wel zijnsplanning. De stuurgroep coördinatie wel zijnsplanning vergadert donder dag 6 oktober, 10.00 uur Op de Gs willen de consulent onder brengen bij het Zeeuws-service en informatiebureau. waterleidingbedrijf (door de WMZ). De overname van de gemeente bedrijven Middelburg zal er, aldus gs, toe leiden dat er een einde komt aan de verbrokkelde situa tie: Zeeland wordt één verzor gingsgebied. Gas en elektriciteit worden geleverd door de PZEM, water door de WMZ. Er blijft nog een kleine uitzondering: Sint-Phi- lipsland krijgt water van het be drijf "Noord-West-Brabant De overname gebeurt per 31 decem ber a.s. 70 Mensen van het Mid delburgse bedrijf gaan naar de PZEM, 6 naar de WMZ en 6 zullen er afvloeien. Met Middelburg is overeenstemming bereikt over de bedragen die worden betaald voor de overname, en o.a. de bouw van een rayonkantoor aan het Molenwater. De PZEM neemt voor ongeveer 35 miljoen (boekwaarde per ba lansdatum 31 december 1983) het gas- en elektriciteitsbedrijf over. Voor het waterleidingbedrijf geldt een bedrag van ca. ƒ10 miljoen. Ook zal de PZEM per 1 januari 1984 ƒ7,5 miljoen beta len in verband met door de ge meente te derven inkomsten. agenda staat de herstructurering van de provinciale welzijnsplan ning. Alle bijeenkomsten zijn openbaar. De afdeling volwasseneneducatie vergadert in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg, het steunpunt aan de Rouaansekaai 43, Middelburg en de stuurgroep welzijnsplanning in het statencomplex, Abdij 1 1 Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 23 augustus 1983 een aan vraag om vergunning ingevolge de Wet geluidhinder ingediend voor het uitbrei den en wijzigen van een chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. Het betreft het plaatsen van een turbine-compressor-eenheid en enkele warmte wisselaars, alsmede het aanpassen van de bijbehorende leidingen in de DMT-fa- briek (Stoomplan DMT-fabriek). TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voor schriften tot het voorkomen of beperken van geluidhinder) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 september 1983 tot en met 28 oktober 1983 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Mid delburg op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur. Na 28 oktober 1983, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de aangevraagde vergunning, liggen de stukken ter inzage op bo vengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 uur en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het ge ven van de gevraagde vergunning, als tegen de ontwerp-vergunning en wel tot 29 oktober 1983. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot 22 oktober 1983 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180- 31364). Middelburg, 28 september 1983. te koop gevraagd dóór: o.a. sieraden, sloopgoud, gouden krullen en stukken enz. TAXATIES voor verzekering, inboedels e.d. VAN OUDS BEKEND. I RoOPIE pakhuis groot assortiment voor diverse toepassingen tegen pak-prijzen. 8 cm dik, 60 cm breed, 10 cm lang. pak-prijs per rol afm. 15 x 15 cm pak-prijs pm2 bruin genuanceerd 20 x 20 cm pak-prijs pm2 marazzi ge'émailleerde inbouw, 0 40 cm, rondmodel in wit, beige en mokka) pak-prij: met houten steel 4^ pak-prijs keramisch kiwa gekeurd en laag geprijsd, uitvoering in ao of pk uitlaat, in de kleuren beige, mokka en camel ƒ217,50 houten uitgevoerd in noten of beuken voorzien van chroom aansluitscharnieren pak-prijs nu op voorraad in het pak-huis vraag de gratis tip-gids skandia-kress 450 W type 2110, toerental onbelast 0...2550/min. boorhouder 10 mm, gewicht 2 kg pak-prijs van 276,— voor 1 jaar volledige garantie OI! .c O halfronde kleur grijs 1 halfronde mastgoot per meter 2 eindstuk 3 verbindingsstuk 4 gootuitloop 5 hoekstuk 6 aluminiumbeugel (nr. 2) 100 mm .Sf waldammeweg 2 - industrieterrein Arnestein middelburg, telefoon 01180-25055 geopend van maandag 13,00-17.30 uur, dinsdag t/m vrijdag 8.30-12.00 uur - 13.00-17.30 uur, zaterdag 9.00-16.00 uur

de Vlissinger | 1983 | | pagina 11