IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL KLEINE MOEITE GOEDE GEWOONTE Even langs de glasbak. Kleine moeite. Goede gewoonte. DE EERSTE PAAL KATAPULTEN INLEVEREN! r Informatiepagina van de gemeente Vlissingen GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! BALLET, TEKENEN, YOGA, FOTOGRAFIE, KERAMIEK, TEXTIEL.... GESPREKSPLATFORM BEHANDELT NOTA INSPRAAK Inschrijfformulier DE VLISSINGER Woensdag 21 september 1983 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 eiT337/ COMMISSIES VERGADEREN KABELNOTA COLLECTE VERBETERING VAN VERKUIJL QUAKKELAAR STRAAT-WEST I INRICHTING JAN VAN DE CAPELLELAAN r/2?S'A r//^«^r//4 vWj^//#/a^;.yy/ 7/P^K/ ^7// ///"^^TKW Het is niet gering wat er in Nederland aan huishoudelijk afval op de stoep wordt gezet. Jaarlijks is dat zo'n 4.000.000.000 kilo (4.000 miljoen). Veel van dat huishoudelijke afval bestaat uit lege flessen en glazen potjes waar we geen statiegeld voor terugkrijgen. Helaas worden die nog te vaak bij het andere afval in de vuilniszak gestopt. Voor de vuilophaal- en verwerkingsdiensten betekent dat een gigantisch pro bleem. Het gaat jaarlijks om zo'n 450 miljoen kilo glasafval. Een hoeveelheid die erg moeilijk is te verwerken. Alleen al, omdat glasscherven zich erg moeilijk van het andere huishoudelijke afval laten scheiden. Het berekenen van statiegeld, waardoor lege flessen worden terugbezorgd en opnieuw ge bruikt kunnen worden, is verre weg de beste manier om uit de problemen te komen. Jammer genoeg gebeurt dat te weinig. Maar niet geklaagd, ook de glas container biedt goede mogelijk heden. In gemeente Vlissingen staan er in totaal elf (zie kader). In totaal werd daar vorig jaar 428.281 kilo glas in gegooid, ruim twintig procent meer dan het jaar daarvoor. Deze stijging was onder meer te danken aan het plaatsen van enkele nieuwe con tainers. In ieder geval is het drie procent van het totale aantal ki lo's huisvuil (1982: 14.813.000 kilo tegen 14.562.000 kilo in 1981) dat in onze gemeente werd opgehaald. Door hun oud glas in de contai ners te gooien leverden vele Vlissingsers een onmiskenbare bijdrage aan het milieu. Want glasscherven zijn namelijk heel geschikt om er opnieuw glas van te maken. Sterker nog; Door lege glasverpakkingen te verza melen, om te smelten en opnieuw te gebruiken wordt gezorgd voor een enorme besparing aan ener gie en nieuwe grondstoffen. Die grondstoffen zijn vooral kalk, zilverzand en soda. De winning en verwerking daarvan heeft in toenemende mate milieu-pro blemen ten gevolge. Zo kan heel wat ellende worden voorkomen als we ons oude glas inleveren om opnieuw te gebruiken. En daar zijn de glasbakken voor! In 1982 werd landelijk al 38 procent van alle nieuwe glasverpakkingen gemaakt van oud glas dat vooral via de glasbakken werd ingeza meld. MAAR De gemeente is dan ook blij met de medewerking die vele Vlis- singers reeds aan de milieu vriendelijke glasinzameling ver lenen. Toch ook hier een 'maar'. Want, als men beseft dat lande lijk gezien glas tien procent van de totale 'hoop' huisvuil be draagt, dan zijn er nog ook nog vele medeburgers die hun glas niet naar de container brengen. Daarom de oproep: glas is het inzamelen waard. Hup, in de glasbak! Mogelijk kunnen onderstaande aanbevelingen daarbij helpen en motiveren. 1. Als die keuze er is: Koop dan bij voorkeur produkten in een statiegeld-verpakking. Dat scheelt ook in de kosten! 2. Stop glasver pakkingen zon der statiegeld nóóit in de vuil niszak. Bedenk ook dat de mensen van de vuilophaal diensten door scherven ver wondingen en infecties op kunnen lopen. 3. Zet lege glasverpakkingen op een vaste plaats in uw keuken of bijkeuken. Spoel al te vuile glasverpakkingen even om. Dan krijgt u geen last van stank of viezigheid. Boven dien: misschien wilt u ook zelf zo'n fles of potje wel eens op nieuw gebruiken. 4. Gaat u boodschappen doen en komt u toch in de buurt van een glasbak, neem dan zoveel mogelijk lege flessen mee. Opgeruimd staat netjes en zo blijft het een kleine moeite. 5. Glasbakken zijn er alleen voor het glas! Kruiken of ste nen flessen mogen niet in de glasbak! 6. Maak alleen overdag gebruik van de glasbak. Dat glasge rinkel is voor milieubewuste mensen best een feestelijk ge luid. Maar niet als dat de rust verstoort. 7. Zit de glasbak dikwijls bar stens vol? Neem dan even contact op met de gemeente lijke reinigingsdienst (tele foonnummer 62291). 8. Wijs ook familie, vrienden en buren op de glasbak èn op het belang daar een goed gebruik van te maken. De glascontainers zijn in Vlissin gen ie vinden op de volgende plaatsen: - Nieuwendijk (speciaal ook voor horeca-ondernemers); - achter de Zeemanserve; - hoek Scheldestraat/Aagje De kenstraat; hoek Bonedijkestraat/Sotte- gemstraat. hoek Alexander Gogelweg/- Schaepmanstraat (Paauwen- burg).; Hercules Segherslaan (bij de President Rooseveltlaan); Parklaan (tussen Westerzicht en Marnixplein); bij het winkelcentrum Pape- gaaienburg (voorheen Bossen- burgh); bij de Miro naast de lege fles- seninname); verlengde Kanaalstraat (Oost- Souburg); Oranjeplein Oost-Souburg). Misschien heeft u dat ook wel, dat u nu al een paar jaar zo tegen de herfst zegt: "moet 'k toch eens doen, zo'n cursus. Gewoon eens per week de gedachten verzetten, lekker creatief en ontspannen bezig zijn en toch heel zinvol en leerzaam". Aan mogelijkheden daartoe ont breekt het in Vlissingen niet, gelukkig. Onder meer dankzij het pak ket dat de Kunstzinnige Vorming Vlissingen (K.V.V.) te bieden heeft. Binnen dit pakket is rekening gehouden met het feit dat velen, bijvoorbeeld werklozen, ook overdag tijd hebben. Maarre, of u belangstelling hebt voor een dag- of een avondcursus, wacht niet te lang met aanmelden. Het kan nog tot en met 28 september bij de K.V.V., Badhuisstraat 104, tele foon 14928 (vragen naar Stella van Domburg). Is zo'n cursus misschien ook iets voor een vriend(in), familie- of gezinslid? De prijzen? Een jaarcursus kost 200,25, behalve voor scholieren en houders van de 65+ pas. Die betalen respectievelijk 117,- en 83,25. Voor werkzoekenden is deelname aan dagcursussen zelfs gratis. Wel moeten alle deelne mers zelf hun materiaalkosten betalen! DAGCURSUSSEN Bij de volgende cursussen, die overdag worden gegeven voor met name werkzoekenden is nog plaats: beeldhouwen, tekenen en schilderen, keramiek, textiel en beeldend vormen. Deze cursus sen - die voor werkzoekenden dus gratis zijn gaan van start zo dra er zich voldoende deelnemers hebben aangemeld. Het mini- mum-aantal is vijftien. Probeer daarom ook vrienden, familie en buren mee te krijgen! De bewoners van woningen en kantoren in de omgeving van de Dokter Gallandatstraat hebben het vorige week geweten: de nieuwbouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst is begonnen. Een hei-installatie maakte onom wonden duidelijk dat het bouwwerk een degelijk fundament heeft gekregen. Wethouder Hoefkens van onder meer sociale zaken ging er - letterlijk dit keer - voor aan de slag: hij heide de eerste paal. Bovenstaande foto van Cor Schuilwervé - geeft daar een beeld van. Wanneer alles volgens plan verloopt kunnen de medewerkers van de G.S.D. omstreeks april hun intrek nemen in de nieuwbouw. Dat is heel wat eerder dan twee weken geleden op deze pagina werd gemeld). Daarmee krijgen zij een fraaie, passende ruimte. Daarmee zal aanzienlijk beter aan de hulpvraag van het nog steeds groeiende aantal cliënten tegemoet kunnen worden gekomen. De komende week vergaderen de volgende bestuurscommissies of vaste commissies van advies en bijstand: - Jeugd- en Recreatieraad, 21 september (vandaag), aanvang 19.30 uur in 'Bachten Komme" aan de Badhuisstraat 104. - beheerscommissie Dienst Wel zijnsvoorzieningen op maandag 26 september, aanvang 17.00 uur; - voor financiën op woensdag 21 september (vandaag), aanvang 17.00 uur; - voor personeelszaken en orga nisatie op woensdag 21 septem ber, aanvang 17.00 uur; Voor zover niet anders staat ver meld worden de vergaderingen gehouden in het stadhuis. Al deze commissies vergaderen in het openbaar en kennen spreekrecht voor het publiek. Wanneer u dus iets wilt vragen of opmerken over onderwerpen die tijdens zo'n vergadering worden besproken, aarzel dan niet die commissievergadering te bezoeken. Wat er wordt bespro ken kunt u lezen in de vergader stukken die van alle (bestuurs) commissies in de gemeentelijke informatiehoeken te vinden zijn. 26 september: Maandag 26 september a.s. behandelt het Gespreksplatform commu nicatieaangelegenheden de nota "de puntjes op de INSPRAAK" die het college van b. en w. in het voorjaar uitbracht. Ook het inspraak schrift, dat is samengesteld naar aanleiding van op de nota ingedien de reacties, en het ontwerp-raadsvoorstel waarmee b. en w. al deze stukken aan de gemeenteraad aanbieden, zullen worden besproken. De gemeenteraad zal de nota 'Kabelbeleid' niet in de vergade ring van september behandelen. Het streven is nu dat in de 'okto ber-raad' te doen. Dit betekent ook dat de advise ring door commissies voor advies en bijstand (onder meer die voor openbare werken) pas in oktober zal plaatsvinden. Aanleiding tot het uitstel is het feit dat er eerst nog besprekingen met onder meer woningbouwverenigingen moeten worden gehouden. In de nota hebben b. en w. de Vlissingse en landelijke in spraakervaringen en -ontwik- kelingen op een rijtje gezet. Het college vindt (lat inspraak als onderdeel van democratische besluitvormingsprocedures niet meer in een sfeer van vrijblij- venheid kan worden behandeld. Het is wenselijk basisvoorwaar den op te nemen voor integratie van de inspraak in de besluit vormingsprocessen. B. en w. wil len tevens vastleggen welke ele menten de plannen voor in spraak minimaal moeten bevat ten. Ook vinden ze dat de burgers mogelijkheden moeten hebben om inspraak op een bepaald on derwerp te verzoeken of tegen de inhoud van een inspraakplan (of juist tegen het niet houden daar van) bezwaar te maken. Het college wil de gemeenteraad in oktober a.s. een "Raamrege ling voor inspraak" ter vaststel ling voorleggen. Daarin wordt kort gezegd bepaald wat een in spraakplan voor een of ander object moet omvatten. In de vergadering van het Ge spreksplatform (waarin verte genwoordigers van bewoners, bestuurders, ambtenaren en deskundigen op communicatie gebied zitting hebben) kunnen ook de insprekers op de te be handelen stukken reageren. De vergadering is dan ook openbaar, vindt plaats in het stadhuis en begint om 19.00 uur. Vanaf 1 oktober a.s. mag men, als gevolg van een nieuwe wet, geen katapulten meer in het bezit hebben of verhandelen. De exemplaren die men in het bezit heeft kunnen van 3 oktober tot en met 14 oktober worden ingeleverd op het politiebureau aan de Molenstraat. Men moet dan zijn bij de afdeling Bijzondere Wetten, waar men op werk dagen 's middags van twee tot vijf uur terecht kan. Men krijgt dan wel een soort 'statiegeld': 5,00 voor een bedrijfsmatig gemaakte ka tapult en 0,50 voor een zelfgemaakt exemplaar. Voor ingeleverde onderdelen wordt 0,10 vergoed. Overigens vallen katapulten die zijn bestemd om als speelgoed of in verband daarmee (Vliegtuig jes of parachutes wegschieten' bijv.) worden gebruikt niet onder het verbod. Misschien weet u het niet zeker of een katapult die u hebt nu wel of niet verboden is. Neem dan het zekere voor het onzekere en loop toch even bij het politiebureau aan. Je weet maar nooit GEVAARLIJK Maar waarom nu een verbod op katapulten? Het antwoord is simpel: ze zijn gevaarlijk èn hebben geen enkele maatschap pelijke bestemming. Mogelijk gaat bij velen bij het horen van het woord 'katapult' de gedach ten uit naar zo'n tak, die aan het uiteinde een V-vorm heeft. Daartussen een elastiek, vervol gens een steentje, besje of kluit grond er tussen, trekken en knalllllll, daar gaat het projec tiel. Rinkelende ruiten en/of ook au-en-nog-wat-meer roepende mensenDe verwondingen als gevolg van zo'n katapultschot kunnen ernstig zijn. Stel dat zo'n kogel eens tegen de slaap of in een oog terecht komt Helemaal gevaarlijk, zelfs le vensgevaarlijk kan het worden als professionele katapulten worden gebruikt. Op bijgaande illustratie is zo'n in een bedrijf gemaakt exemplaar te zien. De prestaties van dit exemplaar lie gen er niet om. Ruiten van één centimeter dik gaan er bijvoor beeld moeiteloos mee aan digge len. Sommige vuurwapens leg gen er zelfs het loodje bij Her en der in het land werden dergelijke katapulten al ge bruikt bij baldadigheden en ver nielingen op de openbare weg. Ook bij grootschalige ordever storingen als wapen tegen onder andere politieambtenaren wer den ze gebruikt. STRAF Al met al: katapulten leveren een ernstig gevaar op voor de veilig heid van personen. Bovendien hebben zij geen enkele maat schappelijk aanvaardbaar be stemming. Om deze redenen heeft het parlement dan ook besloten katapulten aan te merken als 'ongewenste handwapenen' en ze daarmee te verbieden. Wie straks toch nog wordt betrapt met een katapult heeft kans op een fikse straf. Het maximum dat men kan krijgen is twee maanden hechte nis of een boeten van maximaal 4.000,- AVONDCURSUSSEN Wat betreft de avondcursussen (en middagcursussen voor jon geren) is er nog plaats bij: klassiek ballet voor volwassenen op woensdag van 19.15-tot 20.15 uur en voor kinderen op dins dagmiddag van 16.00- tot 17.00 uur (zes- tot negenjarigen) en van 17.00- tot 18.00 uur voor 8- tot 9-jarigen. De lessen worden ge geven in hotel Britannia. -Beeldend vormend in Berlage- straat 18 te Vlissingen, lessen maandagavond van half acht tot half tien. De minimum-leeftijd is vijftien jaar. -Beeldend vormen in wijkcen trum Middenhof. Hier kan men voor deze cursus terecht op dins dagmiddag van half vier tot half zes en 's avonds van half acht tot half tien. Ook hier is de mini- mum-leeftijd vijftien jaar. -Keramiek in de Berlagestraat 18 op dinsdagavond van half acht tot half tien. -Keramiek in wijkcentrum Mid denhof te Oost-Souburg op don derdagavond van half acht tot half tien. -Textiel in de Berlagestraat 18 te Vlissingen op dinsdagavond van half acht tot half tien. -Beeldhouwen in de Berlage straat 18 op maandagavond van half acht tot half tien. -Fotografie in wijkcentrum Middenhof te Oost-Souburg op woensdagavond van half acht tot half tien. -Bloemsierkunst in de Berlage straat 18 op donderdagavond van half acht tot half tien. (fotoJ. Mari nissen, Middelburg) Cursusjaar 83—S^r K.V.V. p/a Culturele Raad Vlissingen Badhuisstraat 104 Postbus 51 4380 AB VLISSINGEN telefoon 01184-14928 Inschrijfformulier Gegevens cursist naam voorletters adres+postcode+woonplaat3 geboortedatum telefoonnummer soort cursus dag/tijd plaats hij/zij verklaart te zorgen voor tijdige voldoening van het cursusgeld, na toezending van de nota en accoord te gaan met de voorwaarden zoals opgenomen in het programma '83- •84 handtekening: datum: I indien minderjarige cursist: gegevens ouder/voogd/beta- lingsplichtige Misschien is hij of zij al bij u aan de deur geweest. Zo niet, dan kunt u nog deze week een collec- tant(e) van het Prinses Beatrix - fonds verwachten. Dit fonds heeft van het college van burge meester en wethouders toestem ming gekregen voor een huis- aan-huiscollecte in de periode 19 tot en met 24 september. Boven dien mag het BeatrixFonds za terdag aanstaande een straatcol lecte houden. Ook volgende week kunt u uw portemonnee klaar leggen. Want dan mogen vrijwilligers van de Vereniging tot steun aan de nierstichting Nederland geld in zamelen. Zij mogen dat van b. en w. in de periode van 26 september tot en met 1 oktober. Bovendien is er toestemming voor een straat collecte op 1 oktober. I naam voorletters adres+postcode+woonplaats hij/zij verklaart te zorgen voor tijdige voldoening van het I cursusgeld, na toezending van de nota en accoord te gaan met de voorwaarden zoals opgenomen in het programma '83- •84 De gemeente wil binnenkort een begin maken met het in overleg met de bewoners opstellen van een plan voor verbetering van het westelijk deel van de Ver- kuijl Quakkelaarstraat. Alle be woners van deze straat tussen de Scheldestraat en de Hobeinstraat zijn hiervoor schriftelijk uitge nodigd voor een eerste informa tieavond op dinsdag 27 septem ber a.s. om 20.00 uur in het stad huis. Het is de bedoeling dat tijdens deze avond de bewoners worden geïnformeerd over wat woon buurtverbetering is, hoe de be woners daarbij inspraak krijgen en over de werkwijze van de straatwerkgroep. Er zal name lijk nog diezelfde avond een eer ste bijeenkomst van deze groep plaatsvinden waarin o.a. ambte naren, bewoners en leden van het wijkcomité samen een plan zul len moeten gaan opstellen. handtekening: datum: hieronder niet invullen door cursist neemt deel aan de cursus: met ingang van: op wachtlijst voor de cursus: met ingang van: kortingsregeling te factureren bedrag aantekeningen i Al geruime tijd werkt de ge meente in overleg met de bewo ners aan de herinrichting van de straten ten noorden van de Her cules Segherslaan. De Meindert Hobbemalaan en de Hendrick Vroomlaan zijn daarvan inmid dels als woonerf uitgevoerd, de Simon de Vliegerlaan zal bin nenkort gereed komen en met de Willem van de Veldelaan zal over enige tijd een begin worden ge maakt. Ais laatste in deze rij wil de gemeente de Jan van de Ca- pellelaan aanpakken. Daarvoor zijn vorige week alle bewoners van deze straat schrif telijk uitgenodigd voor een in formatiebijeenkomst over de woonbuurtverbetering op maandag 26 september a.s. om 20.00 uur in de openbare lagere Jan Ligthartschool in de Willem van de Veldelaan. Tijdens deze avond zal worden uitgelegd wat woonbuurtverbe- tering inhoudt en op welke wijze de bewoners inspraak krijgen bij het opnieuw inrichten van hun straat.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5