Mi f*J'o mi q? kt lakekart Inzet computer als dé waakhond tegen fraude I- DOMINA WOTJER SCHOOLT AEROBIC Schoolfoto uit de oude doos Altra-fietsen: fenomeen op de tweewielermarkt.. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Houdt Groeneveld voor ogen ALUWDEKENS EN SLAAPZAKKEN WEER LEKKER FRIS NU 15% KORTING fPaiihenette Nieuwe cursus Chiropody Zeeland voor pedicuur en chiropedist(e) DE VLISSINGER Woensdag 31 augustus 1983 STOFFELS HOLDING EERSTE IN ZEELAND "S Eén uur per week assistentie van een fysiotherapeut Ploegkampioenschap D ankert over Europolitiek Slaapproblemen Bingo-avond Appéldienst Borstamputatiepatiënten Cursussen Eurythmie Aktief Balans Ringsteken met rolstoelen Rommelmarkt Vrouwengroep Meidenkrant Speel-o-theek Werklozenkrant Tekenen en schilderen Bossenburgh Kinderkledingbeurs Thee-uurtje Cursus yoga Gezinsfietstocht Hoe u bij Groeneveld op zachte lenzen harde guldens kunt besparen. WIJ MAKEN 7 WEER PALTHE-MOOI PALTHE stomerij Aangesloten bij het OnftefeGtktr Middelburg, maandagmiddag geopend É^HsFORMATIERUBRIEK over het wel en wee van onze adverteerders verschijnt exclusief in oeze krant Voor zekerheid en service, de Gilde-Opticien. Als paddestoelen schieten her en der Aerobic dansscholen uit de grond. Ook op Walcheren kunnen zowel mannen als vrouwen zich op diverse plaatsen uitleven en mee doen aan de rage, waar ook de commercie zich met haar volle ge wicht op heeft gestort. Een van die scholen is Naomi, aan de Paarde- straat 11 in Vlissingen. Leidster is de 29-jarige Domina Woltjer, die samen met twee assistentes op een serieuze wijze de leerlingen de kunst van aerobic-dans eigen maakt. Domina zegt zich in de enorme concurrentiestrijd tussen de dansscholen te onderscheiden. "Ik volgde een opleiding aan één van de bekendste aerobic dan- cingscholen van Nederland, Stu dio Body Heat in Arnhem, waar Doris D. nu ook lessen ontvangt na de negatieve kritiek die zij kreeg over haar aereobic-prak- tijk". Hoewel aerobic een geheel nieu we rage is, onderscheidt de aan wezige sexe zich tijdens de lesuren nauwelijks van alle oorspronke lijke dansscholen. Vooral vrou wen komen naar Domina Wolt- jer's school om de elegante bewe gingen te leren. Niettemin, zo knipoogt de charmante danslera res, komen er ook mannen. "Wel iswaar nog te weinig", geeft ze toe, "maar er zijn er toch drie". Aan deze noviteit op dansgebied kan iedereen meedoen. Jong en oud dik en dun, zonder dat een sport- of dansopleiding er aan voorafging. "Ten onrechte wordt aerobic vaak vergeleken met de geweldig professionele capriolen die 'The Kids from Fame' op de tv uithalen", onderwijst de Middel burgse danseres. "Aerobic is er op gericht het lichaam van meer zuurstof te voorzien. Daardoor gaan de spieren beter functione ren; ze krijgen meer kracht en le nigheid. Ook de conditie wordt opgevoerd. Wie een 'constante conditie op wil bouwen heeft vol doende aan twee uurtjes aerobic per week. Wie gewoon wel eens wat wil sporten heeft aan één uur per week voldoende". Volgens de in Vlissingen werkende Middelburgse is het van het grootste belang dat de leidster erg goed in de gaten houdt wat haar cursisten doen. "Je bent met an dere mensen bezig. Je dient er voor te waken, dat ze geen foute bewe gingen aanleren. Daarom is er één uur per week een fysiotherapeut, aanwezig. Bij problemen kunnen we die bespreken of vragen van cursisten beantwoorden". Domina geeft niet meer eten één uur per dag les op de maandag-, woensdag- en donderdagavond AAP, NOOT, MIES... In de Wilhelminapolder, aan de Langeweg te Wilhelminadorp, wordt op zaterdag 3 september het Zeeuws Ploegkampioenschap ge houden. Ongeveer 25 geselecteer de ploegers uit de provincie ne men deel aan deze wedstrijd. Be halve de wedstrijd is er nog van talrijke andere evenementen te genieten. Aanvang van de wed strijd is half één. Het gewest Zeeland van de PvdA houdt op zaterdag 24 september een grote bijeenkomst in samen werking met de socialistische fractie in het Europees parlement onder het motto 'PvdA Zeeland en Europa'. De bijeenkomst heeft een informatief karakter en begint 's morgens om kwart over elf in De Prins van Oranje te Goes. De socialistische Europarlementa riërs Bob Cohen en Piet Dankert zullen wat over hun werk vertel len. Aan de orde komen de on derwerpen werkgelegenheid, emancipatiebeleid, ontwikke lingssamenwerking en milieube leid. De Kruisvereniging Walcheren- Oost houdt op woensdag 7 sep tember een bijeenkomst met als thema 'slaapproblemen' bij jonge kinderen. Een kinderpsychologe verleent medewerking. De bij eenkomst vindt plaats in het wijk gezondheidscentrum aan de Roozenburglaan 18 en begint om acht uur 's avonds. Opgeven voor de bijeenkomst kan tot en met vrijdag 2 september tussen 9 en 12 uur (01180-14366). Kledingbeurs Vanaf donderdag 8 september is het Leger des Heils aan de Hoog straat in Middelburg weer elke donderdagmorgen open van half tien tot twaalf uur. Er is dan weer een kledingbeurs met gratis koffie en kinderoppas. Voor informatie 01180-13181. Op dinsdag 6 september houdt club- en buurthuis Scheldebuurt een bingo-avond met mooie prij zen. De zaal is ópen om 19.30 uur. Aanvang bingo 20 uur. Het adres is Glaeisstraat 97, Vlissingen. De appéldienst in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen, die op zondag 4 september wordt gehouden, heeft als thema 'Maskers af. De dienst begint om 10 uur, maar de deelnemers kunnen al vanaf half tien onder het genot van een kopje thee. terwijl de kinderen de mas kers ophangen, liederen die tij dens de dienst worden gezongen, instuderen. Voorganger is F. Bergwerf uit Middelburg. Mede werking verleent onder andere het Vlissings Jongeren Koor. De nazorggroep voor borstampu tatiepatiënten houdt dinsdagmor gen 6 september de maandelijkse bijeenkomst in het gezondheids centrum Dauwendaele aan de Roozenburglaan in Middelburg. Het lotgenotencontact begint om 10 uur." De Vrije School Zeeland houdt in samenwerking met Mediaan, twee cursussen Eurythmie o.l.v. Joke Spaan. De cursussen züllen op 6 achtereenvolgende woensdaga vonden zijn, te beginnen op 14 september. In de eerste cursus (van acht tot negen uur) zal aandacht worden besteed aan het sociale aspect van de Eurythmie. Deze cursus is vooral bedoeld voor mensen, die voor de eerste keer kennis willen maken met Eurythmie en voor iedereen, die zelf wat Eurythmie wil doen, om zo te kunnen be leven wat het is. Op dezelfde woensdagavonden zal er tussen negen en tien uur een cursus zijn voor diegenen, die een of meerdere keren aan een cursus Eurythmie hebben meegedaan. Deze cursus zal vooral gericht zijn op planeten en kleur. Informatie en opgeven bij de Vrije School, 01180-12102 of bij Joke Spaan, 01180-11283. De cursussen worden beiden ge geven in het gebouw van de Vrije School, W. Arondeusstraat 59 te Middelburg. Spiertesten, acupressuur en voe ding vullen de basiskursus Ak- tief-Balans die gehouden wordt in Middelburg op 16 en 17 septem ber voor geïnteresseerden in na tuurlijke geneesmethoden van het eigen lichaam. Professionele wer kers in de gezondheidszorg en be geleiders in de sport kunnen des gewenst in een groepsverband aan de hele cursus deelnemen. Inlich tingen en inschrijvingen: Cor de Weerdt, Bremstr. 41, Arnemui- den, tel. 01182-1823. In Oostkapelle houdt de Her vormde Jeugdclub zaterdag 3 september een bazaar in en achter het jeugdcentrum aan de Dorp straat. De opbrengst is bedoeld om de diverse jeugdclubs wat meer armslag te geven bij het or ganiseren van activiteiten. Er is van alles te beleven op zaterdag van 10 tot 22 uur. Het meest in het oog springt daarbij het ringsteken met rolstoelen. Verder is er het gebruikelijke rad van 'avontuur, een wedstrijd zelf gebakken taar ten. er is een restaurant, zelfge bakken wafels en 's avonds zorgt de Hervormde Jeugdclub voor een barbeque. De muziekvereniging Vlijt en Volharding in Oost-Souburg houdt zaterdag 3 september de jaarlijkse bazaar-rommelmarkt op het schoolplein van de Pieter Louwerseschool en in de Doorn- luststraat te Oost-Souburg. Ter opluistering van dit gebeuren is bij het terrein van de rommel markt een móziektent geplaatst waar onder anderen de muziek verenigingen Arne's Genoegen uit Arnemuiden, ONDA-Ritthem, OKK uit Westkapelle, het duo Jaap Brouwers/ Leo Pietersen het jeugdkorps van Vlijt en Volhar ding muzikale bijdrage zullen le veren. De bazaar heeft attracties voor jong en oud. De evenemen ten beginnen 's morgens al om negen uur. Op maandag, 5 september begint in het VJV-Middelburg een vrou wengroep. De bijeenkomsten zijn wekelijks, van 9.15-11.15 uur. Vrouwen die niet-schoolgaande kinderen hebben en daardoor veelal aan huis gebonden zijn kunnen deelnemen. In deze groep zal aandacht besteed worden aan het uitwisselen van ervaringen; niet alleen over de kinderen, maar juist ook over eigen gevoelens, zekerheden en onzekerheden over het moederschap. Verder zal het mogelijk zijn om door gesprekken en informatie en ook door oefe ningen en spel. meer greep te krijgen op de maatschappelijke ontwikkelingen en hoe je daar (meer) deel van uit kunt maken. Daarnaast wordt tijd besteed aan ontspanning en beweging. Vrouwen die belangstelling heb ben kunnen zich öf opgeven bij het VJV-Middelburg, Lat. Schoolstraat 10-12, tel. 01180- 16278, kinderopvang is geregeld. Het VJV-Middelburg start met een nieuwe meidenactiviteit, be doeld voor meisjes vanaf 17 jaar. Behalve het praten over allerhan de zaken en het bezig zijn met spel en beweging, wordt geprobeerd de eerste Zeeuwse meidenkrant van de grond te krijgen. Onder werpen die daar in komen zullen doorgesproken worden en zo be werkt. dat het voor meer meiden herkenbaar en leesbaar is. Wie belangstelling heeft om mee te werken, kan de eerste kennisma kingsbijeenkomst bezoeken op maandagavond 5 september om half acht, öf zich opgeven bij het VJV-Middelburg, Lat. School straat 10-12, tel. 16278. De openbare kleuterschool De Woelige Werf aan de Rijnstraat 12 in Middelburg is de eerste Zeeuwse kleuterschool waaraan vanaf vrijdag 2. september een speel-o-theek is verbonden. Voor informatie Wilma Legrand 01180-12181 De werkgroep Werklozenkrant van buurthuis De Paraplu in Vlis singen kan nog enkele vrijwilli gers gebruiken voor het maken van deze krant. Zo zoekt men nog mensen die stukjes willen schrij ven. of willen helpen met de lay out. het tekenwerk, of met het drukken en in elkaar zetten van de krant. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het buurthuis, Alexander Gogel- weg 50, telefoon 01184-65453. De teken- en schildercursus in Westkapelle gaat weer beginnen. Voor het derde achtereenvolgen de jaar kunnen de inwoners van de badplaats inschrijven. De cur sus duurt van september tot mei en vindt plaats in de christelijke basisschool. Aanmelden bij A.J. van de Linden, 01187-1692. De wijkvereniging Bossenburgh gaat de activiteiten uitbreiden als er zich voldoende medewerkers (vrijwilligers) melden. Nu al heeft de wijkvereniging een leuk pro gramma voor het komende sei zoen, maar men wil in de Vlis- singse nieuwbouwwijk nog meer activiteiten. De sportieve recreatie en er is een hapjeskraam. Zaterdag 27 augustus is er in het club- en buurthuis Scheldebuurt weer een kinderkledingbeurs. Kinderkleren kunnen nog worden ingeleverd mits zij heel en schoon zijn. De opbrengst is op fifty - fifty basis. De in- en verkoop \vordt zaterdag gehouden van 9.30 tot 12.30 uur in Scheldebuurt, Gla eisstraat 97. Vanaf zondag 18 september be gint de Stichting Welzijn voor Ouderen met een thee-uurtje op zondagmiddag in Het Bastion aan de Nieuwe Oostersestraat in Mid delburg. Dit thee-uurtje is elke derde zondag van de maand van half drie tot vier uur. Bij voldoen de belangstelling wordt bekeken om dit soort bijeenkomsten uit te bouwen. De organisatie er van kwam tot stand dankzij vrijwilli gers van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg, die be reid bleken wat extra werk voor de oudere medeburgers in de Zeeuwse hoofdstad te organise ren. Voor informatie over de werkgroep 01180-27537. Bij voldoende deelname begint er op dinsdag 13 september in het Zuiderbaken (Middelburg-Zuid) een yoga cursus. De cursus bestaat uit twaalf lesuren en een ge- spreksavond over yoga. Voor in formatie 01180-25880 (Mieke van der Heide, Statenhove 28 Mid delburg). Traditioneel houdt de wijkvereni ging 'Zuid' in Middelburg weer een gezinslfietstocht. Deze zal plaatsvinden op zaterdag 3 sep tember. Tot vandaag (woensdag 31 augustus) kan worden inge schreven bij onder andere de heer J.J. Lahr, Oude Vlissingseweg 41 in Middelburg. De hoofdprijs voor deze fietspuzzeltocht over dertig kilometer is een fiets. Ons bereikte deze hele mooie foto van de zevende klas van de Bou wen Ewoutschool uit 1941 helaas zonder afzender. Maar de heer of dame die deze herinnering stuur de gaf wel de namen van de leer lingen en de onderwijzer als volgt: Jo Dieriks (overleden) Joh. Gun- ter, Marie de Mei, Sjaan Weug (overleden), Jo v. Gemert. Tweede rij: Jo Smit, Ko Florru- sen. Jan v. Hese, Jan Gunter. Staande v.l.n.r.: Leunis Davidse, Noud Roelse, Jan Sanderse. Henk Stein. Henk Post, Jan de Kom, Henk Taxs, Piet v. Enennaam, Adrie Verwei. De onderwijzer is Meester Reine. Voor heel veel mensen is de fiets het belangrijkste en soms enige vervoermiddel. Daarom is voor lichting over het rijwiel erg be langrijk. Tweewielerspecialist Jan van den Driest aan de Graven straat in Middelburg legt graag de voordelen uit van een goede en degelijke fiets. Sinds enige tijd is de Middelburgse fietsenvakhandel dealer van Altra, een sterk opko mende organisatie van Nederlands grootste fietsvakhandelaren, die onder deze naam een keur van kwaliteitsrijwielen op de markt brengt. "Het Altra-merk heeft inmiddels in Nederland een sterke markt positie opgebouwd. Zonneklaar is de belangstelling bij het publiek voor een kwaliteitsfiets", zegt Jan van den Driest. "Wij richten ons op de mensen die bewust op goe de fiets willen rijden tegen een betaalbare prijs. Door de goede landelijke omzet van Altra kan deze fiets dan ook betaalbaar blijven, waarbij de service en ga rantie niet in het gedrang komen", concludeert hij. De Altra-fiets heeft vele moge lijkheden qua model en uitvoe ring en ook de kleuren zijn eigen tijds gehouden. Daarnaast is er een goede service en een degelijke garantie met bovendien aantrek kelijke verzekeringsvoorwaarden tegen diefstal. De komende weken voert de Middelburgse tweewielerspecia list Jan van de Driest een speciale Altra-fietsen-actie. In zijn zaak zijn alle modellen van dit merk vertegenwoordigd. in die tijd worden vakken gedo ceerd als anatomie, pathologie, fysologie, orthopodie, psychologie en vaktheorie pedicure met daar naast kennis van de voetverbete- ringsartikelen, het aanmeten van steunzolen en elastieke kousen en algemene schoenkennis. Het cursusgeld bedraagt zo'n veertienhonderd gulden met daarnaast de aanschaf van boeken ter waarde van vijfentachtig gul den en het benodigde handinstru_v mentarium dat een investering van tweehonderdvijftig gulden vraagt. Een geslaagde cursist bij de Zeeuwse stichting is goed geïnstrueerd. "Maar er moet dan ook anderhalf jaar lang hard ge werkt worden". Om uit de fuik te blijven die fraude heet, moeten bedrijven soms alle zeilen bijzetten. Niet altijd is het namelijk de 'top' in een onderneming die zich meester maakt van onwettig verdiend geld. Ook de lagere staf heeft vaak zoveel inzicht in de bedrijfsvoering dat er met gemak handelingen kun nen worden verricht die laak baar zijn. Dit geldt vooral in ondernemingen waar een breiberg administratie ver werkt moet worden. Zo'n bedrijf is Stoffels Holding bv. De onderneming herbergt onder houdswerk in fabrieken, via vijftig procent van de aandelen in Van Mourik, (StoffelMourik), doet aan zwaar industrieel reinigings- werk, heeft een schoonmaakbe drijf, twee uitzendbureaus (Uit zendbureau Walcheren) en heeft in haar hoofdzetel Terneuzen Stoffels Data, een bedrijf met een computer met talrijke mogelijkhe den. En juist die computer is nu ingezet om bij voorbaat alle mo gelijke fraudes tegen te gaan. Stoffels is daarmee de eerste in Zeeland. "In ons bedrijf is vaak een web van activiteiten aan dé gang", legt een van de directeuren, de 43- jarige Rinus Stoffels uit Arne muiden uit. "De meeste takken van het bedrijf werken in op dracht van derden, dus zeg maar als ondernemer, met een zeer flexibele bezetting. Dat veroor zaakt een enorme hoeveelheid administratieve handelingen. Er komen opdrachten van bedrijven er moet personeel worden aange trokken .vaak via onze uitzend bureaus, opdrachten zijn afge werkt en worden uitgeschreven, enzovoorts enzovoorts. Met onze computer hebben we nu ongeveer een half jaar geëxperimenteerd met Dow in Terneuzen. En dat is zo buitengewoon goed bevallen bij zowel de klant als bij ons dat we besloten hebben te proberen ook met andere klanten een com puterverbinding tot stand te brengen. Zo kan elke werkrelatie per moment worden opgevraagd en worden afgelezen op een beeldscherm". Stoffels is een bedrijf dat een ex plosieve groei heeft doorgemaakt. Dertig jaar geleden kocht vader Levien Stoffels in Terneuzen van zijn vakantiecentjes wat schoon- maakgereedschap en lapte de ra men hier of boende de vloeren weer op een andere plaats. Nu is het bedrijf uitgegroeid tot een grote onderneming met ongeveer zevenhonderd werknemers op de loonlijst. De activiteiten van de onderneming bestrijken een ge bied dat ligt tussen de haven in Rotterdam tot de haven in Ant werpen. In nagenoeg alle grote Zeeuwse bedrijven wordt Stoffels ingehuurd om bepaalde specialis tische karweien te klaren. Aan het hoofd van de onderneming staan de drie broers Bram, Rinus en Anton Stoffels. In een grote onderneming moeten de zaken duidelijk zijn, zo ver woordt Rinus Stoffels, die ook in Arnemuiden CDA-raadslid is. De Domina Wotjer danst aerobic f van half negen tot half tien en op uur. Voor informatie dinsdagochtend van tien tot elf 01180-33526. Ook deze foto kunt u weer bestel len door dit knipsel aan de red actie van dit blad te zenden. De foto kost f7,50. U kunt betalen met een cheque of geld. De che que s.v. p. op naam van onze fo tograaf Ruben Oreel. Betaalt u de brief aan te tekenen. Het adres Vlissinger. Postbus 5017. 4330 KA met geld, dan verplicht de PT 1 u luidt: Redactie Dè Faam-De in Middelburg. klare wijn kan alleen worden ge schonken als de zaken duidelijk zijn gerangschikt. En de computer in Terneuzen doet dat werk stom weg omdat de programmeur dat wil. "In bedrijven zoals het onze is er gemakkelijk te knoeien. Maar wij hebben de keuze gemaakt eerlijk te zijn in de wetenschap dat frauduleuze praktijken toch vroeg of laat aan het licht komen. We hebben dat onlangs nog gezien met die grote onderneming uit 's Heerenhoek". Breng uw dekens en slaapzakken even naar Paltbe en profiteer van de reclame aanbieding. Alles wordt piekfijn gereinigd. Lekker fris. En weer bijna als nieuw! Want Paltbe gaat zorgvuldig om met uw kostbare spullen! En vraag ook eens naar de nieuwe schoonheidsbehandeling voor uw donzen dekbedden: de Palthe Dons Kuur. van woensdag 31 augustus t/m dinsdag 6 september. Palthenette, Torenstraat 1, Vlissingen De stichting vakopleiding Chirop ody Zeeland begint in september weer met een nieuwe cursus voor pedicuur en chiropedist(e). Zowel in Middelburg als in Terneuzen gaat er dit seizoen een cursus van start. "Een vooropleiding van ma vo of Inas is gewenst, maar niet noodzakelijk". Dit zegt directeur Jan van der Meijden, die de opleidingen voor pedicuur in 1979 in Zeeland be gon. "Eerst als opleidingsinsti tuut, maar dat was een te smalle basis. Als er met mij wat gebeur de, zouden de cursisten in de kou blijven staan Daarom maakte hij er na een jaar een stichting van. onder de naam Stichting Vakop leiding Chiropody Zeeland. In middels heeft de stichting ook opleidingen buiten Zeeland, zo dat de naam eigenlijk aangepast zou moeten worden. Behalve cur sussen in Middelburg en Terneu zen, geeft de stichting ook lessen in Goes, Zierikzee, Dordrecht. Hoorn, en volgende maand in Delft. In totaal heeft de stichting de beschikking over twaalf do centen. De cursus duurt anderhalf jaar en Rinus Stoffels bij de computer in Terneuzen (foto Peter Verdurmen) Het contactlenssysteem van Groeneveld maakt dat mogelijk. Cl bespaart al f 130.- bij aanschaf van originele Bausch Lomb con tactlenzen. Bovendien zijn alle controles gratis. Bij nabestelling bespaart u nóg eens f 120.-. U ziet, meer dan 250 harde Nederlandse guldens totaal. Prijsgarantie staat zwart op wit. Uw recht op deze hoge korting en op gratis controle krijgt u zwart op wit op het Optiek Gilde Garantie Certificaat. Dat certificaat is geldig.bij alle 33 Gilde Opticiens. Veilig en voordelig lenzen kopen plus: de zekerheid dat u altijd heldere lenzen hebt op de juiste sterkte. Dat biedt u het contactlens systeem van Groeneveld Goes, Lange Vorststraat 106 Middelburg, Lange Delft 24 Vlissingen, St. Jacobstraat 14 Zachte lenzen/veilige lenzen. Daar zijn intussen alle lensdragers van over tuigd. Ze blijven goed op hun plaats en de irri tatie die bij harde lenzen vaak optreedt blijft achterwege. Bovendien went men gemakkelijk aan zachte lenzen zodat ze meestal binnen 1 week de gehele dag gedragen kunnen worden. Maar omdat zachte lenzen door de inwerking van het traanvocht op den duur minder helder worden is vervanging na 1'/- jaar meestal noodzakelijk. Daarom riepen de Gilde opticiens (33 over Nederland verspreid) het abonnements systeem in leven. En... Groeneveld is een Gilde Opticien.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 7