IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL KAREI,-TV IN VLISSINGEN? QÜD MOLENS IN DE GEMEENTE VLISSINGEN Informatiepagina van de gemeente Vlissingen STADHUIS MOEILIJK TELEFONISCH BEREIKBAAR? WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 31 augustus 1983 B. en w. staan achter aanleg VERGADERING PROJECTGROEP GRAVESTRAAT VERMINDERING FORMALDEHYDE -GAS IN WIJK BOSSENBTJRGH MOGELIJK HET GESPREKS PLATFORM VERGADERT "RIBBELS" IN VERKUIJL QUAKKELAAR -STRAAT INSPRAAK OVER VAN DE VELDELAAN DE INFORMATIEHOEKEN Maalzolder Roede Bovenwiel Molenas Vang Vangstok Kruiwerk Schijfloop Vangtouw Luiwerk Koningspil Spoorwiel Steenschijf Maalstoel Kruirad Omloop Maalbak VERGADERING COMMISSIE DEZE WEEK AFSLUITING BOULEVARDS /m w i Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337> Krijgt Vlissingen kabeltelevisie? Als het aan burgemeester en wethouders ligt wel. Alleen, aan het realiseren ervan zitten nogal wat consequenties. Het zal dan ook, letterlijk en figuurlijk, vele voeten in de aarde hebben voordat alle Vlissingers van een ongestoorde ontvangst van radio en t.v. kunnen genieten. Met 'de kabel' kunnen heel wat meer zenders (Engelse, Belgische, Franse en Nederlandse) worden ontvangen. Kunnen, want niemand zal worden verplicht een aansluiting op het kabelnet te nemen. Over dit veelomvattende onder werp heeft het college van b. en w. vorige week een dikke nota het licht doen zien, getiteld: 'Een kabel voor Vlissingen'. Op maandag 19- en woensdag 21 september wordt deze nota be sproken in het stadhuis door res pectievelijk de vaste commissie voor openbare werken/volks huisvesting (19.30 uur) en finan ciën (17.00 uur). Op 30 september zal de gemeen teraad de nota behandelen. In 'Een kabel voor Vlissingen' wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de uiteenlopende aspecten van het kabelnet. Maar waarom nu een kabelnet voor de gehele stad? Het antwoord van b. en w. op deze vraag blijkt uit het voorwoord van de nota. Ze wij zen er voor wat betreft de bin nenstad op dat het beleid van de gemeente erop gericht is hier de woningbouw te stimuleren. Het is echter een bekend gegeven dat de tv-ontvangst in de binnenstad nog steeds slecht is. De kranen en loodsen van "De Schelde" en in niet mindere mate passerende schepen, zorgen voor vervelende reflecties. Wat betreft de nieuwbouwwij ken wijst het college er op dat er aan de bestaande gemeenschap pelijke antenne-inrichtingen (g.a.i's) al veel kunstgrepen heb ben plaatsgevonden om die "up- to-date" te houden. Het gaat om vaak verouderde systemen, die ontworpen zijn om slechts een beperkt aantal tv- en radiopro gramma's te ontvangen. Aan de vraag naar nóg meer program ma's kan men niet voldoen: het verzadigingspunt van die anten ne-inrichtingen is gewoon be reikt. MOGELIJKHEDEN Er zijn bij een kabelnet verschil lende mogelijkheden om de hui zen aan te sluiten op de grote, centrale antenne: via een aftak- net, een sternet of een meegroei- net. "Het stedelijk kabelnet zal meer moeten bieden dan de be staande installaties", zo schrij ven b. en w. in hun aanbevelin gen. Het college wil een net met een dubbele ring en een dubbel uit gevoerd wijkvoedingsnet. Dat maakt namelijk een dubbele ka naalcapaciteit mogelijk en een gescheiden retourverbinding. En dat laatste opent weer perspec tieven voor bijvoorbeeld bejaar den- en invalidenoproep, in braak-en brandalarmering. Zelfs het op afstand aflezen van electriciteits-, gas- en waterme ters wordt er technisch door mo gelijk. UITVOERING B. en w. kiezen voor een aanleg van het kabelnet in fasen. Dat kan dan in anderhalf tot twee jaar gebeuren, Ook kan men daarbij voorrang geven aan de delen van de stad (zoals binnen stad) waar de ontvangst het slechtst is. Natuurlijk moet degene die de zaak gaat exploiteren daarin meepraten. Er moet trouwens nog erg veel worden geregeld. Zoals het overnemen van be staande installaties en het tref fen van overgangsregelingen. Dat geldt ook voor het bepalen van tarieven, want uiteraard zal er voor "de kabel" moeten wor den betaald door degenen die er gebruik van maken. B. en w. stellen in hun nota nadrukkelijk een bedrag van 15,- per maand (prijspeil 1983) als maximum te zien. De overgang voor huurders van woningen die voor 1973 zijn gebouwd -die betalen soms maar 0,40 per maand- wordt dan wel erg groot. Het college vindt dat er in dat soort gevallen een regeling met de betreffende woning bouwcorporatie mogelijk moet zijn. VEEL Het is duidelijk, voordat de eer ste kabel de grond in gaat moet er nog heel wat gepraat en besloten worden. Ook over de vraag wie het kabelnet gaat aanleggen en In bovenstaand artikel konden we uit de nota 'Een kabel voor Vlis singen slechts de grote lijnen weergeven. Wanneer u meer wilt weten kunt u de nota zelf gaan in zien in een van de vijf gemeente lijke informatiehoeken (zie elders op deze pagina). Bovendien is de nota van bijna 50pagina's te koop bij de gemeente (afdeling Algeme ne Zaken) voor f8,— Volgende week woensdag 7 september vergadert om 20.00 uur de projectgroep Gravestraat en omgeving in het openbaar in het gebouw van de speeltuinvereniging "De oude stad" aan de Paar denstraat. Op de agenda staat o.a. de voortgang van de woningbouw (plannen) in dit gebied. Op de tekeningen de be staande panden Wilhelmi- nastraat 95, Hendrikstraat 20 en Palingstraat 14 waarin een aantal kleinere huurwo ningen kan worden onder gebracht. m QU Wilhelminastraat 95 Hendrikstraat 20 Palingstraat 14 Teveel formaldehydegas in huis is niet prettig. De bewoners van panden in de wijk Bossenburgh (de straten Assumburg, Doornenburg en Hellenburg weten daarvan mee te praten. Over irritaties aan de slijmvliezen bijvoorbeeld. Er is nu echter een mogelijkheid een te hoge concentratie formaldehydegas te verminderen. Nadat door de gemeente was genoemde straten op dezelfde vastgesteld dat spaanplaat in wijze zullen worden behandeld Foto: Cor Schuilwerve exploiteren. B. en w. voelen zelf het meest voor een vennootschap. Daarvan zouden dan de P.Z.E.M. de gemeente en woningbouw corporaties aandeelhouders kunnen zijn. Vierde, niet de minst belangrijke, aandeelhouder zou kunnen wor den een samenwerkingsvorm van particuliere huiseigena ren/bewoners en huurders. Om de invloed van de gebruikers te kunnen versterken, zou er een gebruikersraad ingesteld kun nen worden. Beslissingen zal zo'n raad niet kunnen nemen. Haar taak zal zijn het geven van adviezen. De besluitvorming van zo'n vennootschap kan komen te liggen bij een raad van commis sarissen en de aandeelhouders vergadering. zeer belangrijke mate bijdroeg aan het ontstaan van hoge con centraties gas is men met de ei genaar (Delta Lloyd) op zoek ge gaan naar een mogelijkheid deze te verminderen. Die mogelijk heid is er nu. Daarvoor heeft men wel eerst een proef genomen in woningen in Assumburg. Het spaanplaat kreeg er een verfbe- handeling en naden werden er afgedicht met kit. De proef slaagde. Uit metingen bleek dat de hoeveelheid formaldehydegas er onder de norm lag, daarbij hetzelfde gas, dat uit stoffering en meubilering komt, inbegre pen. Overleg tussen het gemeentebe stuur en Delta Lloyd heeft er toe geleid dat alle huurwoningen in Maandag 5 september a.s. komt in het stadhuis het Gespreks platform Communicatie-aange legenheden (Gc) bijeen. Deze vergadering, die om 's avonds zeven uur begint, zou aanvanke lijk worden gehouden op 20 juni. Het Gc is een werkgroep van be stuurlijke en ambtelijke leden, aangevuld met bewoners van Vlissingse wijken. Zij houdt zich bezig met allerlei zaken die de contacten betreffen tussen de gemeente en de inwoners. Op de agenda staat de notitie van het Gc over zijn eerste jaar van werkzaamheden. Aan de hand daarvan zal de gemeenteraad uiteindelijk moeten beslissen of het Gs als permanente werk groep moet blijven bestaan. Het Gc komt in zijn notitie zelf tot de conclusie dat er een nuttige functie voor de werkgroep be staat. Er worden enkele aanbe velingen gedaan" over het lid maatschap, het voorzitterschap, de taak van het Gc en de naam geving. Men vindt Gespreksplat form communicatieaangelegen heden een te moeilijk begrip. Gepleit wordt voor bijvoorbeeld "commissie communicatiebe leid'. Het Gc bespreekt ook de brief van b. en w. aan de projectgroe pen in de actieve stadsvernieu wingsgebieden over hun 'taak en plaats' in het inspraakproces. als de proefwoningen. Op kosten van de eigenaar. Wanneer parti culiere eigenaren dat willen kunnen zij dit karwei door het zelfde schildersbedrijf tegen be taling laten uitvoeren. Wanneer zij ook alleen de speciale verf bij dat bedrijf kopen. Al met al hoopt het gemeentebe stuur dat de problematiek van het vrijkomen van formaldehy degas in genoemde woningen nu kan worden opgelost. Evenals in de Hendrick Vroomlaan het geval is zal nu ook in de Verkuijl Quak- kelaarstraat een proef wor den genomen met het aan brengen van "ribbels" in het wegdek die de snelheid van auto's moeten afremmen. De "ribbels" zullen op twee of drie plaatsen in de straat bij de uitvoering van het woon erf die nu aan de gang is, worden aangelegd. Het gaat om een proef gedurende één jaar. Over de aanleg is over leg geweest met de straat- werkgroep Verkuijl Quak- kelaarstraat omdat de "rib bels" niet waren opgenomen in het plan zoals dat naar aanleiding van de inspraak van de buurtbewoners tot stand was gekomen. Alle bewoners van de Willem van de Veldelaan zijn vorige week door de projectgroep woon buurtverbetering Willem van de Veldelaan uitgenodigd voor een inspraakavond over het plan voor herinrichting van de straat. Deze inspraakmogelijkheid is vanavond om 20.00 uur in de Jan Ligthartschool in deze straat. De projectgroep zal vanavond een schetsplan aan de bewoners voorleggen dat is gebaseerd op gegevens uit een eerder in de straat gehouden enquête. 1. Stadhuis, Stadhuisplein 2 open op maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur; 2. bibliotheek, Spuistraat 22-24 open op maandag van 13.30-21.00 uur; overige werkdagen(behalve don derdag) van 10.00-21.00 uur en zaterdags van 10.00-12.30 uur; 3. wijkcentrum "Open Hof", Alexander Gogelweg 59, Paauwenburg open op maandag tot en met vrijdag van 8.00-12.00 uur en van 19.00-23.00 uur; 4. wijkcentrum "Midden hof", Kanaalstraat 64, Oost-Souburg open van maandag tot en met vrijdag van 8.30-11.00 uur; tot en piet donderdag bovendien van 19.30-21.00 uur. 5. wijkcentrum "Aldegon- de", Westerzicht 386. open op maandag van 11.00-13.00 uur en dins dags van 13.30-17.30 uur. Voorts tijdens activitei ten in het wijkcentrum. Eén van de illustraties uit de 'molenfolder', een doorsnede van de Oranjemolen. "In het buitenland staat Nederland bij toeristen vaak bekend als een land van uitgestrekte landerijen, bonte koeien, klederdrachten, kaas, klompen en molens! Alhoewel dit beeld in werkelijkheid niet meer zo duidelijk bestaat, vinden we er voor wat betreft de molens in het landschap nog steeds iets van terug. In verhouding tot vroeger niet zoveel, want van de 10.000 molens die Nederland tot het jaar 1900 kende, zijn er nu nog zo'n 950 over. Twee van die molens staan in de gemeente Vlissingen en zijn ook eigendom van de gemeente. Het zijn de Oranjemolen uit circa 1650 op de Oranjedijk aan de Westerschelde in Vlissingen en molen 'De Pere' uit 1725 in de Kanaalstraat in de kern Oost-Souburg" Deze woorden vormen de inleiding van de gloednieuwe folder "Mo lens in de gemeente Vlissingen". Verrijkt met diverse illustraties wordt er in plezierig leesbare taal ingegaan op allerlei aspecten van de molens. Zo krijgt u informatie over de geschiedenis, de werking en enkele bijzonderheden. Heeft u belangstelling voor de folder? U kunt er eenvoudig aankomen. Bijvoorbeeld door er een te gaan halen in een van de vijf gemeentelijke informatiehoeken (zie bericht elders op deze pagina). Wanneer u niet in de gelegenheid bent daar even binnen te wippen, kunt u ook een exemplaar telefonisch aanvragen bij het Stafbureau voorlichting en inspraak, tel. 15100, toestel 335. Maandag 5 september ver gadert in het stadhuis de be stuurscommissie Sportbe- langen. De aanvang is om 20.00 uur. De stukken voor deze bijeenkomst kunnen worden ingezien in de vijf gemeentelijke informatie- hoeken. Deze week wordt gewerkt aan het aanbrengen van een oppervlaktelaag op het weg dek v/an de boulevards Ban- kert en Evertsen. Omdat de toplaag niet alleen aange bracht moet worden, maar ook nog moet "uitharden" zullen beide boulevards nog de hele week voor verkeer zijn afgesloten. Dit geldt ook voor (brom)fietsers! VERKEERSMAATREGELEN Bij de afdeling Algemene Zaken in het stadhuis (eerste verdie ping, kamer 118) liggen ter inzage de besluiten van burgemeester en wethouders tot het nemen van verkeersmaatregelen. Zij hebben daarbij het reglement verkeers regels en verkeerstekens in acht genomen. Het gaat om de volgende maa tregelen: Ja, we moeten het in het stadhuis nogal eens aanhoren: "wat zijn jullie moeilijk telefonisch bereikbaar. Ze zitten daar zeker maar een beetje te"en in plaats van de stippeltjes volgen dan de meest uitgebreide vormen van vrijetijdsbesteding. Wel, het eerste gedeelte van de klacht is zeer terecht. We zijn momenteel erg moeilijk per telefoon bereikbaar. Maar, en daarmee willen we gelijk alle andere veronderstellingen uit de wereld helpen: dat ligt beslist niet aan onze telefonistes. De oorzaak van dit ongemak is de volstrekt onvoldoende functionerende en verouderde telefoon apparatuur. Bijna twintig jaar oud, en ook bijna volkomen versleten. Er is nieuwe apparatuur besteld, die aan alle problemen een eind zal maken. A lleen: die kun je niet als een broodje in de winkel kopen. De levertijd van bijna een jaar maakt dat de installatie pas in april/mei 1984 zal kunnen worden geplaatst. Tot zo lang is het behelpen. Dat spijt ons. Niettegenstaande alle moeilijkheden die ook zij daarmee ondervinden doen onze telefonistes hun uiterste best het ongemak voor opbellers zoveel mogelijk te beperken! Weest u daarvan overtuigd! (foto Cor Schuilwerve). a. het gedeelte van de Oude Nol- ledijk, gelegen tussen de Pre sident Rooseveltlaan en de aansluiting met de Nieuwe Nolledijk, te sluiten voor alle motorvoertuigen en de aan wijzing tot voetpad daar op te heffen; b. de op de Oude en Nieuwe Nol ledijk gelegen kleischelpen- paden aan te wijzen als voet pad. c. het meest oostelijk op de mid- denbaan van het Bellamypark gelegen parkeervak in te richten als invaliden parkeer plaats en een parkeerverbod voor dit weggedeelte in te stellen, behalve voor het voertuig N.C. van Huizen- Waltz; d. het gedeelte van de parkeer- strook aan de zuidoostzijde ter hoogte van het pand Paul Krugerstraat 2 in te richten als invalidenparkeerplaats en een parkeerverbod voor dit weggedeelte in te stellen, be halve voor het voertuig van mevrouw M.A.J. Gasille- Velthoven Belanghebbenden kunnen tot 15 september a.s. beroep instellen bij de Kroon. Het beroepsschrift moet aan Hare Majesteit de Ko ningin worden gericht, maar bij de commissaris van de koningin in Zeeland, St. Pieterstraat 42 te Middelburg worden ingediend. HINDERWETVERGUNNIN GEN Bij dezelfde afdeling liggen ook de volgende ontwerp-beschik- kingen voor hinderwetvergun ningen ter inzage: a. aan de heer G.J. Niemants- verdriet voor een kiosk waar in o.a. frites worden gebakken en verkocht op boulevard Evertsen tegenover het Strandhotel; b. aan de firma J. Martens Zn. voor een tankpark voor 5.000 ton afvalolie aan de Oos terhavenweg. Buiten de kantooruren liggen deze stukken ter inzage in de in- formatiehoek in de hal van het stadhuis op woensdag 7 en woensdag 14 september van 17.45-20.45 uur. Schriftelijke be zwaren tegen de ontwerp-be- schikking(en) kunnen worden ingediend tot en met 14 septem ber as. t

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5