Pake Woensdag 31 augustus 1983 DE VLISSINGER Jazeker, zonder overdrijving mag gesteld worden dat de Faam en De Vlissinger uitzonderlijk goed gelezen worden. Niet zo vreemd natuurlijk, want De Faam en De Vlissinger zijn bladen die bewust zeer veel informa tie geven. Elke week bijvoorbeeld een pagina met gemeente-nieuws. Plus talloze andere wetenswaardig heden geven in en over de regio. Of de rubriek "Auto-aktueel", boordevol interessant autonieuws. En daarnaast is er natuurlijk ruim aandacht voor allerlei zakelijk nieuws. Met zon 20% redaktioneel nieuws heeft De Faam/Vlissinger een hoge leesintensiteit waar uw commerciële boodschap wel bij vaart. Als u dan ook nog weet dat beide bladen met offsetdruk werken en dat er talloze mogelijkheden zijn voor instekers of bijsluiters, dan is De Faam/Vlissinger op z'n minst een medium dat u moet proberen. Tien tegen één dat het daarna vaste prik wordt. MANTEL EN MANTELPAK: PAAR VAN HET JAAR Veerboot van Kruiningen Perkpolder 'Pennevruchten' is een rubriek voor liefhebbers van de schrijfkunst. Veel materiaal wordt aan geleverd door de Vereniging van Amateur schrijvers. Maar ook 'ongeorganiseerde' schrij vers kunnen hun werk inzenden aan de redactie van dit blad. Aan Evaline vuss kbiaS. U L^t V N exclusiviteit, waar het om wonen gaat in de grootste en meest exclusieve showroom van de benelux praat daar 'ns met een adviseur, hij kan u helpen om uw woonplannen in te vullen, schetsmatig, maar ook heel omnjnaer worui i lutwiiu* u uw konkreet, met fijne meubelen, wanden en textiel, pot, de hebben, woonbladen helpen u daarbij, praten met vrienden en grootste en meest exclusieve woninginrichting van de benelux, vriendinnen maar ook rondneuzen bij pot in axel is heel 4 verdiepingen exclusief wooncomfort, gemakkelijk te inspirerend bereiken met liften of trappenhal. (zondags gesloten). stukje bij beetje bouwt u verder aan uw eigen wo'onwereld waarin u zich optimaal thuis kunt voelen, steeds vast omlijnder wordt 't idee hoe u uw interieur 't liefst zou willen (pot sinds 1907) waar ieder een zomaar binnen mag lopen vrijdagavond koopavond van 18 tot 21 uur (zondags gesloten) tel. belgië 0031-1155-2010 tel. ned. 01155-2010 Walcheren heeft twee Huis-aan-Huisbladen die echt gelezen worden: De Faam en De Ylissinger. Ze zijn ruim en groot en omvattend en zorgeloos lang, zwierig en stijlvol en omhullend. Kortom: de wol heerlijk warm, ze zijn alles len wintermantel is weer he lemaal terug. Met forse op staande kragen, ruime mou winzet en vernieuwd, zacht glanzend uiterlijk. En met daaronder volop plaats voor: het mantelpak. Van heel elegant en chic tot zeer sportief. Samen vormen ze het paar van dit jaar: mantel en mantelpak. Op het eerste gezicht lijkt de nieuwe mode 83/84 mis schien een tikkeltje saai. Eenvoudige belijning die vanuit brede, ronde schou ders taps toeloopt: enigszins sombere kleurstelling met veel "Rembrandt": prach tige diepe, maar donkere tinten. Veel zwart grijs en bruinen. Maar de materialen zijn zo verschillend en de variatie mogelijkheden met acces soires en kleurschakeringen zo eindeloos, dat er voor iedere vrouw - progressief, modebewust of enigszins terughoudend elegant/k lassiek - meer dan voldoen de keus is. Contrasten Deze winter zal tal van op vallende contrasten laten zien. Van sldnk tot zeer wijd: van droge stoffen die zijn gecombineerd met zachte harige kwaliteiten: van uitgesproken sexy stijl vormen tegenover zeer sportieve tendensen; van lang naast kort en van felle tot donkere kleuren. Vooral in de japonnen is er met de terugkeer van het klassieke zwarte jurkje ("La petite Parissienne"!) veel aanbod in een supervrou- welijke look, rechtstreeks geïmporteerd uit de jaren vijftig. Nauw omsluitende modellen in een recht sil houet met decolletés en ho ge splitten. Maar net zo goed ook het wijde silhouet klokkend tot op de kuit of kort en gerimpeld. Sterk de aandacht trekt dit seizoerT het ruime aanbod van opvallend vernieuwde zuiver scheerwollen stoffen. Ultramoderne nieuwe tech nieken in de textielindustrie resulteerden in een keur van nieuwe garen- en wee- feffecten en kleuren die de grote ontwerpers de inspi ratie gaven voor nieuwe ideeën en modellen. Heel belangrijk in het door stoffen bepaalde mode beeld van de komende win ter is het aanbod in ruige, stoere tweeds naast de groep "zachte wollen": ve lours, double-face, deke- nachtigen en niet te verge ten de harigen. Ideaal basis-stuk Een super wolwarme win termantel in een unistof zal voor naaaien een ideaal ba sis-stuk van de garderobe vormen, waaraan door het spelen met contrasterende accessoires steeds weer een ander gezicht kan worden gegeven. Daarnaast is er een uitbundige keuze in de com fortabele "weer en wind"- jassen. En wat het mantelpak be treft: ook daar is het aanbod enorm gevarieerd. Rokken strak en recht tot soepel plooiend wijd, jasjes kort en getailleerd tot bloesend. u mag het zelf zeggen. En de accessoires zorgen voor de broodnodige variatie. Een geklede blouse in ton sur ton, een lekkere trui of een fel gekleurde sjaal, het maakt een wereld van ver schil. Art. 7. Niemand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet (Gr 202'. B W 1408 v Sr 53. 54. 98. Ill v.. 131 v 240 v.. 261 v.. 418 v.) De oude baas had net een rondje biljarten achter de rug. Voldaan zette hij zijn keu in het rek. "Schenk er nog eens eentje in. Willem", riep hij tegen de man achter de tap. die op zijn gemak de krant las. Hij streek neer aan mijn tafeltje, waar ik van mijn pilsje zat te ge nieten. "Dat heb je netjes gedaan, kerel", zei ik vol bewondering. Ik doelde op de prestatie, die hij zojuist ge leverd had. "Dat zou een jonge ventje niet verbeteren". "Dat is zeker", antwoordde hij te vreden. "Maar ik kan nog beter, ik heb mijn dag niet". Willem bracht de pils. Ik vroeg me af wat er gebeuren zou, als hij zijn dag wél had. Alsof hij mijn gedachten kon ra den. merkte hij wijsgerig op: "Het is alleen een kwestie van vastbij ten en niet meer loslaten". Ziezo, het orakel had gesproken. Ik probeerde bedenkingen tegen deze stelregel van de oude man te opperen. Maar met een handge baar veegde hij alles van tafel. "Vastbijten en niet meer losla ten". Ik liet hem maar. Hij bleek er ge lukkig mee te zijn. Oude mensen, nietwaar? Wij namen bijna ge lijktijdig een lange teug van het verkwikkend vocht. Toen hervatte de oude baas de conversatie. "Aan slappelingen hebben we niks. die zijn er al genoeg. Bij ons in huis zit er ook zo'n stelletje. Alles mooi vinden, alles voor zoe te koek aannemen. Ja. zuster....Nee, zuster....Asje blieft. meneer de directeur en ga zo maar door. En maar slijmen. Je wordt er kotsmisselijk van" "Zit u in een bejaardencentrum?", vroeg ik geïnteresseerd. "In "Huize Avondrood", "merkte hij schamper op. "Een keurige naam. zei ik maar om hem wat op te vrolijken. Maar toen barstte hij pas goed los. "Keurige naam, o, wat een keuri ge naam. Alles in Avondrood is even keurig: je bed. je boterham-, metje. je kopje koffie, je vrepardon je lunch, je diner. En de rest is nog veel keuriger. Noem maar op, alles tip top gere geld. En als je dood bent, krijg je nog een keurige begrafenis en ze zijn blij, dat er weer eentje de pijp uit is. Weer een opvreter minder". "Nou, nou", suste ik. "Ik geloof dat u toch wel een beetje over drijft". En ik stond op het punt vele voordelen, die de bejaarden tegenwoordig genieten boven vo rige generaties eens even op te sommen. Maar ik kreeg geen voet aan de grond. "Overdrijven?", riep hij uit. Weg vaar je weer, jij bent beladen Je bent zo vol. zo zwaar Je bent onmisbaar Als je auto's, fietsen, brommers en mensen Naar de overkant vaar Maar aan boord is .het gezellig Met een slokje en een hap En je staat geleund over de reling Je kijk in het groene zog Je waant je op de woelige baren Maar kijk uit voor tocht Een panorama zie je pas Als je boven staat Een je kijkt naar de daken van auto's Keurig in het gelid Als de kleuren van een schildersezel Rood, roze. blauw, groen, creme en wit Aan de voorkant de brommers De helmen aan het stuur Om het eerste weg te schieten Met veel smook en vuur Boven het ruime restaurant Voor een stevige maagvulling Geroezemoes van stemmen Ook van vele kinderen De overkant komt langzaam in 't zicht De zon schijnt in overvloed Tovert een gouden glans op het water Iemand met een camera Richt secuur en dan klik Dat is een mooie foto Een herinnering voor later Dan is de overkant bereikt Voor een nieuwe mensen autolading De hele dag maar heen en weer Ik sta op de kant en kijk jou na Dag veerboot tot een volgend keer Wout Brouwer "Overdrijven?", herhaalde hij met een lange uithaal. "Niks overdrij ven! Ik doe mijn best om de hele handel nog een beetje leuk voor te stellen. Alles wordt voor je gere geld. Alles wordt je uit handen genomen. En dat is nou net niks voor mij. Het begon al toen ik de eerste dag binnenkwam. "Daar hebben we opa De Bruyn',, zei een zuster. "Wat opa", zei ik. "Niks opa!" Niemand noemt mij opa. Mijn ei gen kinderen niet. nee, natuurlijk niet; maar ook mijn kleinkinderen niet en ik heb er zevenendertig. Mijn achterkleinkinderen hele maal niet. Hoeveel dat er zijn. weet ik niet zo precies want ik ben de tel een beetje kwijtgeraakt. Toen zei die zuster liefjes: "Hoe wil u dan genoemd worden, me neer De Bruyn? "Pake", zei ik. "Zo noemt iedereen mij en dat gebeurt al meer dan dertig jaar. En dat is goed, want ik ben een echte Fries". "Dat dacht ik eigenlijk al", zei ze nog. een beetje snibbig. Toen was het "Pake" en het bleef "Pake". Hij legde mij omstandig uit. dat "opa" zo hard aankomt, veel har der dan "Pake". Je voelt je meteen zo oud. hè. Maar om op dat "huis" terug te komen. Dat is huilen geblazen. Allemaal regels. Je mag niet weg. als je weg wilt. Je mag niet thuis komen, als je wilt. Dan is er weer gezeur over naar bed gaan. Tele visie kijken doe je in de grote zaal. Dat is zo gezellig. Maar wij weten welk programma goed voor je is. Maar al die grapjes beginnen mooi verleden tijd te worden, weetje". Hij keek me trots aan. "Zo", zei ik. "zo maar vanzelf?" De raad van bewoners van "Huize Avondrood" is bezig aan alle misstanden en beperkingen- van iemands vrijheid een eind te ma ken. "Finaal!", liet hij er resoluut op volgen. "De raad. genoemd "De Avond- roders", -ha. ha....let eens goed op die naam - heeft zich erin vastge beten...." "En nooit meer losgelaten", vulde ik lachend aan. "Juist", zei Pake, "dat is zeer juist, jongeman". Ik zag dat hij een beetje zat te grinniken. "Waarom lach je. Pake?", wilde ik weten. "Weet je wie de voorzitter is van de raad?", vroeg hij en ik ver beeldde mij. dat zijn rug zich rechtte. "Pake, natuurlijk' "Mis", lachte hij. "Mijn vriendin. Ze is pas zesent achtig en het is een hartstikke goeie voorzitter. Ze heet Rika. Ze komt vaak 's avonds op mijn kamer. Dan leggen we een kaartje en we roken een sjekkie. Of we praten zo maar over van alles en nog wat. Maar om elf uur is het wegwezen. zei ik. 'Finaal mis!" Soms komt de zuster en roept: "Pake, u bent toch wel alleen op uw kamer?" Dan roep ik terug: Hè. zuster, wat laat u me schrikken, ik sliep al half. Komt U een poosje bij me?" Maar daar geeft ze nooit ant- woord op. Ze is natuurlijk bang, dat ik met Rika...." Pake maakte de zin niet af. Diepe rimpels'ploegden zijn voorhoofd. "Dat hebben we nog niet voor el kaar"? mompelde hij somber. "Misschien iets voor de raad van verontruste Avondroders", op perde ik. "Belist", antwoordde Pake heftig. "Vastbijten en nooit meer...." Ik viel hem in de rede. ik moest weg. "Hoe oud ben je. Pake, vroeg ik hem nog. terwijl ik afrekende. "Drieënnegentig", zei hij trcts. "Met Kerstmis word ik vierenne gentig". "Nee. maar!", riep ik uit. want ik stond werkelijk stomverbaasd. "En ik ben vast van plan honderd te worden. '"Gewoon een kwestie van vast bijten en nooit meer loslaten". Henk Boom 1 En weer droomde ik dat je nog klein was in een ver land maar dicht bij mij en alles was als vroeger... jij dicht bij mij die nacht... eindelijk zonder heimwee.. konden zó de dagen zijn bij pot in axel komen uw woonideeën tot leven slechts 10 km. van hulst in de grootste en fijnste woninginrichting van de benelux met meubelen van wereldklasse: aurora, artifort, allibert, bru- nati, cassina, castelijn, castle-furn., cidue, comfort, de sede, durlet, gelderland, giorget- ti, hülsta, interlit, knoll, kartel, kill-intern., lübke, lattoflex, koekoek, leolux, miller, mon- tis, pas-toe, poltrona-frau, pullman, raanhuis, saporiti, thonet, trüggelmann, interlübke. pot in axel is een reis waard! V pot in axel, slechts 10 km. van hulst openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 18 uur zaterdags 9.30 tot 18 uur vrijdagavond koopavond van 18 tot 21 uur zondags gesloten tel. ned.: 01155-2010 tel. belg.: 0031-1155-2010

de Vlissinger | 1983 | | pagina 10