IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL 'VISSERSHAVEN' VRIJDAG IN GEMEENTERAAD Informatiepagina van de gemeente Vlissingen INTERESSE IN WONEN BINNENSTAD? OPGELET! DE VLISSINGER Woensdag 24 augustus 1983 ssts/a Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337^ Agenda zeer omvangrijk VRIJWILLIGERS GEZOCHT 30 augustus: inspraakavond Spuistraat- West m CASINO IN V1ISSIN GEN COLLECTE r/^v-'A ///w w// //KSW ^J// w mssw Zo komt de vismijn er uit te zien. Vanachter de aanvoerhal, in het midden met schuin dak) de mijnzaal en daarvoor de ruimten voor het personeel, administratie en directie. (zie voorstel 10-1) (foto Cor Schuilwerve). Bouw nieuwe vismijn, woningbouwprogramma, nieuwe praktijkruimte M.T.S., aan- en verkoop gron den, sloop Scheldecentrale, Vissershaven en nog meer uiteenlopende onderwerpen komen overmorgen (vrijdag) aan de orde in de gemeenteraad. Mogelijk heeft u belang bij een of meerdere onderwerpen. Of misschien heeft u gewoon interesse voor een stuk besluitvorming binnen het gemeentelijk gebeuren. Hoe dan ook, de vergadering is openbaar. U bent welkom. De publieke tribune is te bereiken via de trap naast de bodenbalie. Op de tribune ligt een populaire raadsagenda gereed. Daarin zijn ook de deze week nog nagekomen voorstellen in verwerkt, evenals een overzicht van de 'over te leggen stukken'. De vergade ring begint om 14.00 uur. De agenda voor de raadsverga dering van vrijdag ziet er als volgt uit: Opening Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 27 mei jl. en 24 juni. Mededelingen. Over te leggen stukken. Te behandelen punten: HOOFDSTUK 2: ALGEMEEN BEHEER 2-1 Beschermd Stadsgezicht. Er zijn plannen ontwikkeld voor de bouw van woningen op de plaats van de panden Beursstraat 3,5 en 7, Bellamypark 1 en Beursstraat 1-1A. B. en w. stellen voor om ten behoeve hiervan een wijziging van het bestemmingsplan wordt voorbereid. 2-2 Kunstwerk Bellamypark. De kunstenaar H. Bisschop heeft de gemeente - ter gelegenheid van de herinrichting van het Bella mypark - een kunstwerk cadeau gedaan. B. en w. stellen de raad voor dit geschenk "met erkente lijkheid en in dank te aanvaar den". Wel moet er nog een sokkel worden gemaakt en - tegenover de Smalle Kade 15 - geplaatst. Het voorstel houdt daarom te vens in hiervoor 3500,- be schikbaar te stellen. Dit bedrag kan worden geput uit het Fonds voor de aankoop van beeld houwwerken. 2-3 Vervanging geautomatiseer de systemen. Sinds 1976 wordt voor de verwerking van de uit keringen van de Gemeentelijke Sociale Dienst gebruik gemaakt van het Gemeenschappelijk Re kencentrum Rotterdam. De ge meente Rotterdam, eigenaar daarvan, gaat echter over op een ander systeem. De gemeente Vlissingen zal daar geen gebruik van kunnen maken. Daar komt bij dat er binnen anderhalf jaar moet worden overgegaan op een nieuw boekhoudsysteem. Daar om moeten ook de office-compu ters die de gemeente nu gebruikt worden vervangen. Na onder zoek hebben b. en w. uiteindelijk gekozen voor het zogenaamd Ce- van-systeem. Het college stelt voor zowel apparatuur als pro grammatuur van de Cevan te gaan gebruiken op basis van een vijfjarig huurcontract. HOOFDSTUK 3: OPENBARE VEILIGHEID 3-1 Investeringen ten behoeve van de politie. Voorstel van b. en w. is verschillende kredieten te verlenen voor enkele investerin gen bij de gemeentepolitie. Het gaat onder meer om vervanging van een surveillancemotor, be veiliging van de hoofdingang en binnenplaats van het politiebu reau en vernieuwing van de ga ragedeuren. In totaal is hier 177.000 gulden mee gemoeid. De investeringen waren reeds in het prioriteitenschema bij de begro ting 1983 opgenomen. HOOFDSTUK 5: VOLKSHUIS VESTING 5-1 Beroepschrift. Burgemeester en wethouders hebben gewei gerd voor de panden Vredeho flaan 65 tot en met 99 en 109, 111, 115,121 en 123 aan te merken als recreatiewoning. Door de aan vrager is hiertegen beroep in gesteld. Nu moet de raad binnen twee maanden na ontvangst een beslissing nemen. Het college vraagt de raad echter deze be slissing met hoogstens twee maanden uit te stellen. 5-2 Woningbouwprogramma. Het college stelt voor in te stem men met het woningbouwpro gramma 1984-1986 èn het plan ningsschema verbetering wo ningcomplexen. Wat betreft de woningbouw denkt het college aan circa 235 nieuwe huizen per jaar. Het schema voor verbete ring van zowel voor- als naoor logse woningen omvat bijna 1400 huizen. De raad wordt voorts ge vraagd het college te machtigen om, op basis van bovengenoemde overzichten, de vragenlijsten nieuw- en vernieuwbouw in te dienen bij het ministerie van volkshuisvesting. (Het woning bouwprogramma en het schema vernieuwbouw werden vorige week uitvoerig op deze pagina besproken. HOOFDSTUK 6: OPENBARE WERKEN 6-1 Woonbuurtverbetering Ver- kuyl Quakkelaarstraat e.o. Ge vraagd wordt een krediet van 786.850,- beschikbaar te stellen voor uitvoering van de woon- buurtverbetering in de Verkuijl Quakkelaarstraat en omgeving. Reeds eerder trok de raad 315.803,- uit voor de (reeds uit gevoerde) aanleg van achterpa den. Van de totale uitvoerings kosten (1.102.653) wordt naar ra ming 835.000,- vergoed door het rijk. Voor rekening van de gemeente blijft dan 267.653,- 6-2 Herinrichting Vissershaven. Een veelbesproken en beschre ven onderwerp, de herinrichting van de Vissershaven. De laatste weken ging het met name over de notitie, waarin de stand van za ken over dit onderwerp wordt gegeven. Daaruit blijkt onder meer de mening van het college, dat er geen tijdelijke voorzie ningen aan de inrichting van de haven getroffen zouden moeten worden. Overigens hebben de vaste commissies voor openbare werken, resp. financiën afwij kend over het ontwerp-voorstel geadviseerd. Beide commissiéte willen de behandeling van deze notitie uitstellen tot er meer dui delijkheid is over met name de financiële aspecten. HOOFDSTUK 7: EIGENDOM MEN, NIET VOOR DE OPEN BARE DIENST BESTEMD 7-1 Aankoop en sloop voormalige Scheldecentrale. Zoals bekend bestaan er verregaande plannen voor woningbouw op de plaats van de voormalige 'Scheldecen trale' op de hoek Aagje Deken- MEER WETEN VOORSTELLEN? OVER Dat kan. Bijvoorbeeld door naar een van de informatiehoeken te gaan en daar het blauwe mapje met raadsagenda en -voorstellen door te nemen. Wilt u dan nog verder worden geïnformeerd dan kunt u op het stadhuis de stukken die bij de voorstellen horen en zoals die voor de raadsleden ter inzage lig gen, inzien. Daarvoor moet u con tact opnemen met het Stafbureau voorlichting en inspraak (begane grond, kamer 034). De voormalige Scheldecentrale op de hoek Aagje Deken/Scheldestraat zal worden gesloopt. Zie verder voorstel 7-1. (foto Cor Schuilwerve) straat/Scheldestraat. Daarvoor is het nodig dat de gemeente dit perceel in eigendom krijgt. De raad wordt daarom voorgesteld in te stemmen met de aankoop van het perceel van de K.M.S., tegen een bedrag van 600.000,- Voor de sloop van het pand is reeds een plan opgesteld. De sloop gaat 202.650,- kosten. Voordat tot de koop wordt over gegaan moet echter vaststaan dat er in de bodem geen stoffen meer zitten, die voor de volksge zondheid gevaarlijk kunnen zijn. 7-2 Aankoop Groenewoud 7. B. en w. stellen voor het pand Groene woud 7 voor het bedrag van 35.000,— over te nemen van mevrouw A.N. Pekaar. 7-3 Verkoop landbouwgronden. In het verleden heeft de gemeen te ooit eens grond aan öe Visode- weg (oostelijk van de Buitenha ven) gekocht. Dit, ten behoeve van een nieuwe veerhaven in dat gebied. Nu echter de bestaande veerhaven wordt aangepast hebben deze gronden hun nut voor de gemeente verloren. B. en w. stellen daarom voor de perce len nu te verkopen aan een van de pachters voor een totaalbe drag van 276.851,- 7-4 Verkoop Korenstraat 12 en 14. De raad wordt gevraagd akkoord te gaan met de verkoop van de panden Korenstraat 12 en 14 aan de heer J.A. Rottier. Dit, tegen een bedrag van 35.000,- De ei- genaar-in-spé wil deze panden opknappen. 7-5 Aankoop grond Oude Zuid- beekseweg. De gemeenteraad wordt door het college gevraagd 7.000,— uit te trekken voor aankoop van een perceel grond aan de Oude Zuidbeekseweg. Deze grond is nu nog in eigendom van mevrouw L. Blom-Vierge ver. 7-6 Erfpacht en opstal. Voorges teld wordt aan de heer G.J. Nie mandsverdriet de rechten van erfpacht en opstal te verlenen. Dit, om de bouw van de kiosk van betrokkene op de Boulevard Bankert (ter hoogte van de Leeuwentrap) ook privaatrech telijk mogelijk te maken. 7-7 Verlenen rechten van erf pacht en opstal. De handboogso ciëteit d'Eendracht heeft op een gedeelte van het sportcomplex Baskensburg een sportlokaal ge bouwd. Voorstel is nu om voor de grond, waarop het gebouw staat, rechten van erfpacht en opstal te verlenen. HOOFDSTUK 8: ONDERWIJS, CULTUUR EN RECREATIE. 8-1 Medewerking bij energie besparing scholen. Enkele scho len voor bijzonder onderwijs hebben de raad gevraagd om (fi nanciële) medewerking bij het treffen van voorzieningen aan schoolgebouwen. Het gaat daar bij met name om maatregelen, waarmee energie bespaard kan worden. Voorstel is de gevraagde medewerking te verlenen. 8-2 Project werkloosheid. Al sinds begin 1981 heeft de ge meente een projectleider voor activiteiten voor werklozen in dienst. Met betrekking tot deze werkzaamheden is er in de jaren daarop een structuur van over leg- en begeleidingsorganen ont staan. Per 1 januari j.l. zijn er echter twee projectleiders, alle bei part-time. Nu is in de loop van de tijd, in relaties met ver schillende instellingen en groe pen, onduidelijkheid ontstaan over de taken en bevoegdheden van de verschillende overleg en begeleidingsorganen. Om daar wat aan te doen stelt het college een nieuwe structuur voor, zoals in een nota hierover staat. In hetzelfde voorstel wordt ge vraagd de voortgangsrapportage over het eerste half jaar van de beide projectleiders voor kennis geving aan te nemen. 8-3 Huur praktijklokalen M.T.S. Het aantal leerlingen van de ge meentelijke M.T.S. neemt ges taag toe. Dat had echter een nij pend gebrek aan ruimte tot ge volg. In juni jl. besloot de raad daarom noodlokalen voor theo rielessen te plaatsen. Dit keer wordt de raad gevraagd om toe stemming voor de huur van het pand Marconiweg 10, vlak bij de school. Na wat aanpassingen binnenin kan dit gebouw prima worden gebruikt als praktijk ruimte. 8-4 Ontwerp-begroting R.P.C.Z. Burgemeester en wethouders vragen de raad in te stemmen met dë ontwerp-begroting van het R.P.C.Z. Deze afkorting staat voor Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Dat is een schoolbegeleidingsdienst, die ook het Vlissingse onderwijs met raad en daad terzijde staat. Het R.P.C.Z. wordt financieel 'gedra gen' door onder meer het rijk èn de Zeeuwse gemeenten. Ook door Vlissingen dus, waarvan voor volgend jaar ƒ288.026,- wordt verwacht. 8-5 Exploitatievergoeding. De staatssecretaris van onderwijs heeft de vergoeding over 1982 per kleuter definitief vastgesteld op 92,80 en 4325,- per lokaal. B. en w. stellen voor om, op basis hiervan, de exploitatievergoe ding bijzondere kleuterscholen over 1982 vast te stellen. 8-6 Vergoeding salariskosten. B. en w. stellen voor vast te stellen de bedragen die in 1982 werkelijk zijn uitgegeven ten behoeve van onder anderen een administra tieve kracht, logopediste, psy choloog en conciërge van de school voor buitengewoon on derwijs 'De Triangel'. Daarbij moeten nog enkele overschrij dingen worden verrekend met de reeds aan het schoolbestuur ver leende voorschotten. 8-7 Exploitatievergoeding lager onderwijs. De raad wordt ge vraagd om de exploitatievergoe ding bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs over 1982 vast te stellen. Het gaat daarbij per leerling om een bedrag van 484,65, wanneer het bestuur zelf een schoolgebouw in eigendom heeft. Wanneer men een school in bruikleen heeft (in Vlissingen is dat zo bij de Ichtusschool), krijgt het bestuur 394,07 per leerling. In deze bedragen zijn nog niet de administratiekosten van 39,50 per kind opgenomen. 8-8 Geldlening aan M.S.V. 'De Uitlaat'. De Motor Sport Vereni ging 'De Uitlaat' heeft gevraagd om financiële medewerking bij de aanschaf van een verplaats baar toilet annex juryruimte. De commissie Sportbelangen heeft daarvoor inmiddels 8.500,- toegezegd. B. en w. stellen voor het resterende bedrag dat nodig is, ƒ25.000,- aan de vereniging beschikbaar te stellen. Dat ge beurt in de vorm van een lening met een looptijd van vijftien jaar. HOOFDSTUK 9. SOCIALE ZORG EN MAATSCHAPPE LIJK WERK 9-1 Bestuurskosten minderhe denbeleid 1982. Door het Minis terie van Binnenlandse Zaken is voor 1982 een bijdrage toegezegd van 106.805,- voor extra bes tuurskosten in verband met het minderhedenbeleid. Een van de voorwaarden voor uitkering van dat bedrag is, dat er jaarlijks een overzicht moet worden inge diend. Daarin moet staan hoe die extra middelen zijn besteed. Dat overzicht moet zijn goedgekeurd door de raad, die in dit voorstel gevraagd wordt dat te doen. Door de Vrijwilligersvacature- bank zijn weer een paar projec ten getoetst èn goedgekeurd. Bovendien zijn er nog diverse waar men nog steeds vrijwilli gers nodig heeft. Het zijn stuk voor stuk projecten waar uitke ringsgerechtigden aan de slag kunnen. Hun uitkering loopt er geen gevaar. Zij hoeven dan bovendien geen persoonlijke toestemming te vragen. Dat wil zeggen, als zij een uitkering krijgen via de gemeentelijke So ciale Dienst. Ontvangt men een uitkering via de bedrijfsvereni ging of het G.A.K. dan moet er wel persoonlijke toestemming worden verkregen! De volgende projecten zijn goed gekeurd: 1. Administratief medewerker gewestelijk kantoor Scouting. Voor twee schoolverlaters, ieder voor twintig uur per week. De projectduur is voorlopig zes maanden. 2. Vrijwilligersvacaturebank. Voor bereiding projecten en be middeling ten behoeve van vrij willigers. Het aantal vrijwilli gers bedraagt vier, ieder voor tien uur per week. Het project start in september en heeft een onbepaalde looptijd. 3. Onderhoud speeltuin Bloe- menlaan. voor één persoon, twintig uur per week. Het project duurt voorlopig één jaar. 4. Strandenproject. Het gaat daarbij om het onderhoud van stranden, die niet door andere instanties worden beheerd. Er kunnen voor dit doel gedurende het zomerseizoen vijf vrijwilli gers aan de slag. 5. B.K.R. Kunstuitleen. Gevraagd wordt één vrijwilliger voor twintig uur per week, die be langstelling heeft voor kunst, fo tografie en administratief werk. De looptijd van dit project is van septerrtber 1983 tot september 1984. 6. Behoud Ramschip Schorpioen. Hier zijn een nog onbepaald aantal vrijwilligers welkom die kunnen en willen lassen, timme ren en schilderen. Het aantal uren zal nader worden vastges teld. 7. Schillenproject Oost-Souburg. In het kader van dit profeet wor den langs de deur schillen en dergelijke opgehaald en bij de afnemers gebracht. Gevraagd worden zeven vrijwilligers, ieder voor twintig uur per week. INTERESSE? Klop dan eens aan bij het coör dinatiepunt van de vrijwilli gersvacaturebank Vlissingen. Dat is 'aangehaakt' bij de Jeugd- en Recreatieraad Vlissingen, Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlis singen. Het spreekuur is op don derdagmiddag van twee tot vier uur en vrijdagmorgen van negen tot twaalf uur. Dit is het ontwerp voor de gevel van het middelste bouwblok aan de Spuistraat westzijde. Dit krijgt u dus in de toekomst te zien als u vanuit de Lange Zelke komt. Dinsdag 30 augustus a.s. wordt om 19.30 uur een inspraakavond ge houden over de woningbouw aan de westkant van de Spuistraat. De avond vindt plaats in de openbare kleuterschool "Het Mezennest" aan de Bakkersgang 2. Onderwerp van inspraak vormen ditmaal de schetsplannen voor de woningen, die in een vijftal blokken gebouwd moeten worden tussen de zgn. "kopbebouwing van het Bellamypark" en de Jugendstillhui- zen achter de bioscoop. Niet alleen inspraak voor de omwonenden, maar ook - en liefst: vooral voor degenen die best in zo'n woning en op dat plaatsje midden in de binnenstad zouden willen wonen. Op de avond, die onder leiding staat van wethouder W. Wisse van o.a. stadsvernieuwing, zullen ook vertegenwoordigers van "Goed Wonen" aanwezig zijn, die over het aanmelden als gegadigde informatie kunnen geven. Randvoorwaarden Tijdens een eerdere inspraak avond, op 19 mei jl., is overeen stemming bereikt over de door de gemeente opgestelde stedebouw- kundige randvoorwaarden. Die waren: handhaving van het lineaire karakter van Spuistraat en Molenstraat versterking van het motief van de Jugendstillhuizen het gedeeltelijk zichtbaar la ten van de Molenstraat. de goothoogte van de vier blokken mag maximaal 9 me ter zijn alleen het middelste blok moet iets naar voren geschoven zijn; het moet ook een verdie ping hoger zijn dan de andere om zo voor een zeker accent te zorgen. Vanuit de Lange Zelke kan het dan als een afsluiting van die straat worden gezien de toegangen van de woon blokken moeten aan de kant van de Molenstraat komen. de nieuwbouw mag wel ei gentijds zijn, maar moet aan sluiten op het motief van de Jugendstillhuizen 54 woningen Het architectenbureau Wisse- Tuinhof-Slemmer heeft in op dracht van de Woningbouwve reniging Goed W onen een schet sontwerp gemaakt voor 54 wo ningwetwoningen in 5 blokken. Van die 54 woningen krijgen 52 woningen 2 slaapkamers en 2 woningen 1 slaapkamer. In de vier kleine blokken zijn per blok 9 woningen ontworpen: 7 drie kamer woningen en 2 zoge naamde maisonette driekamer woningen. In het grotere (mid- "Als badplaats, met nog ruime bebouwingsmogelijkheden aan de boulevards, zouden wij in aanmerking wensen te komen als mogelijke vestigingsplaats". Met deze woorden hebben burge meester en wethouders de Raad voor Casinospelen schriftelijk laten weten dat zij 'in' zijn voor een casino in Vlissingen. In haar brief wijst het college deze raad op de toeristisch-re- creatieve functies van de ge meente. Daarbij wordt opge merkt dat er een kans is dat de boulevards van Vlissingen 'speerpunt' worden in het be leidsplan voor toerisme en open luchtrecreatie van de provincie Zeeland. Bovendien, zo wordt de Raad voor de Casinospelen onder meer voorgehouden, wordt er vanuit Vlissingen een veerdienst onderhouden met Engeland. Het passagiersaanbod daarvan wordt voor 1983 geraamd op niet minder dan 675.000 personen per jaar! delste) blok zijn 18 woningen ontworpen: 16 driekamerflatwo ningen en op de begane grond 2 flatwoningen van 2 kamers. De woningen op de verdiepingen kan men via een trappenhuis be reiken. De bergingen van elk blok zijn op de begane grond gepland. Ze zijn zo gelegen, dat er zo weinig mo gelijk blinde gevels ontstaan en er een afwisselende invulling van de ruimte tussen de blokken kan worden gemaakt. De wonin gen op de begane grond krijgen een terras. De Wet Geluidhinder stelt tegenwoordig strenge eisen aan nieuwbouw. In de stad is dat vanwege het verkeerslawaai niet zo vreemd. Maar het stelt nogal wat eisen aan het ontwerp van de woningen. In het geval van deze nieuwbouw denkt men aan zwaar geïsoleerde gevels. Bij het ontwerpen van de blok ken heeft de architect, zoals van hem werd verwacht, een oogje gewaagd aan de Jugendstillhui zen. Bij de nieuwbouwblokken is dat aan de Spuistraatkant dan ook zichtbaar in de driedeling van de gevels, de grote puien en de bijzondere beëindiging. Aan de kant van de Molenstraat is sprake van een meer kapachtige beëindiging. Inzien kan Wie de schetsontwerpen van te voren wil zien: in de gemeente lijke informatiehóek in de open bare bibliotheek in de Spuistraat liggen ze in een map ter inzage. In de informatiehoek "onder de trap" in het stadhuis zijn de schetstekeningen tentoongesteld. Behalve mondelinge reacties tij dens de inspraakavond zijn ook schriftelijke reacties welkom. Die kan men indienen tot 13 sep tember a.s. Ze moeten gericht worden aan: Stafbureau voor lichting en inspraak, Antwoord nummer 2, 4380 WB Vlissingen (postzegel niet nodig). Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft toestemming van b. en w. om van 29 augustus tot en met 10 september a.s. een huis-aan- huiscoilecte houden. Deze ver gunning geldt ook voor straat collectes op 3 en 10 september. Het politiebureau, gezien vanuit de Breestraat. Voor het treffen van voorzieningen in en aan het gebouw moet f 177.000,— worden uitgetrokken. Zie verder voorstel 3-1. (foto Cor Schuilwerve). (zoals vorige week reeds op deze pagina stond) een nieuwe, aan zienlijk grotere visafslag te laten bouwen. Die komt, als de raad het goedvindt, op de landtong tussen de eerste en tweede Vis sershaven. De bouwkosten wor den geraamd op zo'n 4,6 miljoen gulden. Voorstel is tevens dit be drag beschikbaar te stellen. Hiervoor zal, onder meer, een deel van de reserves van de ge meentelijke vismijn worden be nut. HOOFDSTUK 12: BEGROTIN GEN 12-1 en 2. Begrotingswijzigingen. Het college stelt voor de ge meentebegroting over 1982 en di verse andere begrotingen over 1983 te wijzigen. Dit, volgens de bij de raadsstukken ter inzage liggende onderwerpbesluiten. HOOFDSTUK 10: ECONOMI SCHE AANGELEGENHEDEN 10-1 Krediet nieuwbouw vismijn. De huidige vismijn wordt, gezien de toenemende aanvoer, te klein. B. en w. stellen daarom voor om

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5