Bodemsanering Nieuwe verordening grondwater Zeeland R0LH0RREN STICHTING VROUWENEMANCIPATIE ZEELAND Ref ui Subsidie Schaapskudde BAARS HOBBYHUIS 4 EMANCIPATIEWERKSTERS Adverteren de Faam - de Vlissinger wijst U de weg 1 IEJ J i WET Llnl IX BE HOMP Adverteren, bij de Faam - de Vlissinger zit U goed ROLGORDIJNEN ALUMINIUM HORREN DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 24 augustus 1983 De invoering van de Grondwaterwet heeft tot gevolg dat de huidige grondwaterverordening Zeeland automatisch komt te vervallen. Gedeputeerde staten hebben nu een nieuwe verordening ontworpen, die door provinciale staten moet worden vastgesteld. Aandacht voor water Registratie en vergunning Lokaties bodemsanerings programma 1984-1987 AANVRAAG PZEM IEDER VERTREK MUGDICHT IN EEN PAAR MINUTEN Vlissingsestraat 48-50 Middelburg - 01 1 80-25589 Dinsdagmiddag gesloten. ÏIr*NIEüWS ABD .V 1E>Aj Gedeputeerde staten hebben gereageerd op ingediende be zwaren tegen en reacties op het ontwerp-bodemsaneringspro- gramma 1981-1987. Het college wil vasthouden aan een gekoppeld onderzoek naar arsenicumstortingen op de stortplaats van Van Splunder en De Bokx in de Dekkerspolder in Sas van Gent en op twee stort plaatsen op het terrein van de NSM in Sluiskil. Eerst wordt een onderzoek ge daan in de Dekkerspolder. Afhan kelijk van het resultaat wordt be sloten of er een onderzoek bij de NSM volgt. Gs menen dat deze procedure kan worden gevolgd aangezien het in principe om de zelfde soort afval gaat. Overigens kennen gs geen hoge prioriteit toe aan dit onderzoek, aangezien de beschikbare gegevens van het NSM-terrein niet wijzen op een geval van bodemverontreiniging dat ernstige gevolgen kan heb ben. De gemeente Terneuzen en de Vereniging milieuhygiëne Zee van de voormalige gasfabrieken in Hulst, Wemeldinge en Yerseke en van een transportbedrijf aan de Maartensbroerweg in Hansweert. Tegen deze onderzoeken waren vooral financiële bezwaren inge diend door de betrokken ge meentebesturen, die een deel van de kosten moeten dragen. Ook handhaven gs de planning voor onderzoek van de oude stortplaats aan de Oostelijke Bermweg in Vlissingen (de ge meente had bezwaar). Een punt is hier de onzekerheid over een mogelijke verspreiding 'van de verontreiniging. De natu ristenvereniging Zeelandia, die een deel van de voormalige stort plaats in gebruik heeft, is voor standster van een onderzoek. Wat het terrein van de oude gas fabriek in Oostburg betreft, zal dit jaar uit te voeren nader onderzoek moeten uitwijzen of er een sane ringsonderzoek zal moeten ko men en wanneer dat eventueel zou moeten worden gedaan. Op verzoek van de gemeente Middelburg wordt nu sanering gepland in 1 984 van het terrein van de oude gasfabriek aan het Molenwater. Op verzoek van Zie- rikzee worden de data van nadere onderzoeken in de Rozemarijn straat (nu 1 985) en de Graven straat (1 984) omgewisseld. Tenslotte zijn gs tegemoet ge komen aan een pas onlangs in gediend verzoek van de ge meente Vlissingen om nog dit jaar oriënterend onderzoek te laten verrichten op een terrein aan de Prins Hendrikweg waar vroeger de Nederlandse Petro leum en Aardolie Maatschappij was gevestigd. Veel oudere Vlissingers zullen zich nog he rinneren hoe dit bedrijf (de Nedpam) in 1924 op spectacu laire wijze afbrandde. Als het oriënterend onderzoek hiertoe aanleiding geeft, zal volgens de planning het voor malige bedrijfsterrein volgend jaar aan nader onderzoek en sa neringsonderzoek worden on derworpen. Voordat gs het definitieve pro gramma vaststellen en toezen den aan de minister van milieu hygiëne zal de zaak worden be handeld in de stuurgroep bo demsanering en - op 26 augus tus a.s. - in de statencommissie voor milieuhygiëne. Een samenvatting van het kader saneringsprogramma is gratis verkrijgbaar bij bureau voorlich ting provincie Zeeland, St. Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg De derde kamer uit gedeputeerde staten behandelt op dinsdag 30 augustus om 10.00 uur het be zwaarschrift van de heer J.P. Beckers te Middelburg die be zwaar maakt tegen de beslissing van gs dat hij zijn woonwagen moet ontruimen. Donderdag 1 september, 16.00 uur komt de AROB-commissie uit gedeputeerde staten bijeen. Zij hoort het college van b en w. van Terneuzen naar aanleiding van de weigering van gs een structurele bijdrage voor podiumkunsten te verstrekken. Zoals bekend meent Terneuzen recht te hebben op een provinciale bijdrage voor de op richting van een eigen theaterbu reau. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, in Middelburg. Volgens de Grondwaterwet moeten de provincies zelf een aantal zaken regelen. Het gaat onder meer over het volgende: -welke inrichtingen zijn regis tratie en /of vergunningplich- ting? 9 over welke onttrekkingen van grondwater moeten speciale commissies worden gehoord? 9 welke gegevens moeten wor den overgelegd bij aanvraag om een vergunning? De Grondwaterwet dient ter ver vanging van het huidige stelsel, waarbij de onttrekking van water uit de bodem wordt geregeld door de - Grondwaterwet waterleiding bedrijven, de Hinderwet en ver schillende verordeningen van ge meenten, provincies en water schappen. In de plaats hiervan komen nu al leen de nieuwe Grondwaterwet en de provinciale grondwaterver ordening. De provincies kunnen namelijk voor hun grondgebied specifieke regelingen treffen. Dat geldt vooral voor een kustprovin cie als Zeeland, omdat hier - in tegenstelling tót de andere pro vincies - het grondwater, voor het merendeel uit zout water bestaat. Waterkwaliteit, waterlozing, drinkwatervoorziening.het zijn allemaal zaken die volop in de be langstelling staan. Het is de bedoeling dat het totale 'waterbeleid'' in Nederland in hoofdlijnen zal worden weerge geven in de Wet op de waterhuis houding, die op stapel staat. Als uitvloeisel hiervan komen er ver schillende nieuwe wetten op on derdelen van het beleid. De Grondwaterwet is een van die wetten. Het principe van deze wet is dat alleen met toestemming grond water aan de bodem kan worden onttrokken of in de bodem mag worden geïnfiltreerd. Dat geldt niet alleen voor de 'grote jongens'' zoals de drink- waterleidingbedrijven, maar ook voor kleine bedrijven, landbou wers, particulieren etc. De provincies kunnen zelf regelen waar de grens wordt gelegd wan neer wel en wanneer geen toe stemming nodig is. (Hierop wordt verderop in dit artikel teruggeko men). Dat is ook logisch, want de ene provincie kan wat royaler met haar watervoorraden omspringen dan de andere. De provincie Zeeland moet zich wat dit betreft nogal wat beper kingen opleggen omdat zoals gezegd het meeste grondwater zout is en ook van de aanwezige "zoetwaterbellen" niet precies bekend is hoe groot ze zijn. Voorzichtigheid is dus troef. Ook al omdat men dan in een situatie kan komen dat men "eikaars water" aan de bodem onttrekt. De toestemming tot het onttrek ken van grondwater betekent dat men de "inrichting" (populair gezegd de pomp) moet laten re gistreren en dat men in een aantal gevallen bovendien een vergun ning nodig heeft. De registratieplicht houdt in dat de capaciteit vari de pomp moet worden aangemeld, terwijl ook een watermeter moet worden aangebracht. Niet geregistreerd hoeven te worden: 9 bemalingsinrichtingen van bouwputten, mits de pompca- paciteit maximaal 50 m3 per uur bedraagt en niet langer dan 2 maanden in werking is; 9 beregenings- en bevloeiings- installaties voor agrarische be drijven (niet meer dan 5 m3 per uur). 9 proef-installaties (max. 50 m3/u en 2 maanden). 9 noodvoorzieningen (brandput ten, sprinklers etc.); 9 alle andere inrichtingen die maximaal 5 m3/u aan de bo dem onttrekken. Dezelfde uitzonderingen zijn van toepassing op de vergunning plicht, met dien verstande dat be sproeiingsinstallaties voor agrari sche bedrijven "vrij" zijn tot 10 m3, hetgeen ook geldt voor de categorie "andere inrichtingen" (dat kunnen bedrijven en particu lieren zijn die om wat voor reden dan ook grondwater nodig heb ben). In de vergunning worden zaken geregeld als maximum pompca- paciteit, plaats van de installatie, jaarlijkse hoeveelheid etc. Gs schrijven de staten te ver wachten dat op deze wijze 97% van het aantal grondwateront trekkingen "boven water" komt. De aldus verzamelde ge gevens kunnen ook goed dienst doen bij het te vervaardigen grondwaterplan Zeeland. Overi gens zijn de bepaling van de nieuwe (ontwerp)verordening zoveel mogelijk in overeen stemming met de oude grond waterverordening, teneinde on nodige administratieve romp slomp te voorkomen. De staten behandelen het voorstel in hun vergadering van 16 september a.s. Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde in Borsele een subsidie te verlenen voor de jaren '84-'87 in de loonkosten van twee her ders. Het subsidie bedraagt voor 1984 ƒ15.000, Tot nu toe was het ƒ10.000,per jaar. De verhoging wordt gevraagd omdat de stichting van plan is de kudde in plaats van vijf dagen een volle week te laten rondtrekken en het aantal schapen van 170 op 220 te brengen. Hierdoor wordt de beweidingstijd met 30% ver hoogd en kan een groter opper vlak beweid worden. De uitbrei ding is vooral gebaseerd op re' creatieve overwegingen. De dijken waar de kudde graast zien er na drie jaar al een stuk beter uit: storingsplanten zoals brandnetels en distels zijn voor een groot deel verdwenen; de dijken hoeven in de winter niet meer te worden afgebrand om dat er geen lang dor gras meer voorkomt; het aantal illegale stortplaatsen op de dijken is af genomen en er is een uitbrei ding geconstateerd van bepaal de dijkplanten zoals marjolein en heelblaadje. Belangrijk is dat bij burger en boer begrip voor de kudde groeit en er sprake is van een zekere integra tie, aldus de stichting in haar subsidieverzoek De uitbreiding van de kudde en het beweidings oppervlak maken personeelsuit breiding noodzakelijk. Naast de al in dienst zijnde herder is er plaats voor een deeltijd-herder (twee da gen per week). land zijn het met deze aanpak oneens: de VMZ wil eveneens on derzoek bij de NSM, (ongeacht het onderzoeksresultaat in de Dekkerspolder), terwijl de ge meente dit juist afwijst. Verder handhaven gs de planning voor onderzoek op de terreinen AVoormalige gasfabrieken •Verontreinigingsgeval in bebouwde kom OVerontreinigingsgeval in bebouwde kom (vervolgonderzoek onder voorbehoud) OVerontreinigingsgeval in bebouwde kom (geen vervolgonderzoek) stortplaats dstortplaats vervalgonderzoek onder voorbehoud) Dstortplaats (geen vervolgonderzoek) ^TVerontreinigingsgeval in waterwingebied Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voodichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 PROVINCH ZEALAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te Middelburg heeft bij hen op 20 juli 1983 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de beide bestaande olie/gasgestookte eenheden 10 en 11 van de Conventionele Centrale Borssele tot een gecombineerde kolen- /gasgestookte eenheid 12. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Zeedijk no. 34 te Borssele. ka dastraal bekend gemeente Borsele, Sectie A, nos. 572, 573 en 574, sectie B, nos. 1910, 1950, 1951, 1952 en 1953 en gemeente Vlissingen, sectie K, no. 380. De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 augustus 1983 tot en met 26 september 1983 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, op werkda gen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavon in de openbare biblio theek, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur. - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - bij Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Vrijlandstraat 33, Middelburg (kamer 262), op werkdagen van 9-12 en van 13-16 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 26 september 1983, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de stukken ter in zage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de aangevraagde vergunningen. Men kan hierbij verzoeken zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend tijdens de openbare zitting in het gemeentehuis van Borsele. Stenevate 10, Heinkenszand op 9 september 1983 om 9.30 uur. Hierbij wordt gelegenheid geboden over de aanvraag van gedachten te wisse len. Tevens is op 5 augustus 1983 op grond van de Wet verontreiniging op pervlaktewateren vergunning gevraagd aan de Minister van Verkeer en Waterstaat voor het uitbreiden en wijzigen van de beide bestaande olie- /gasgestookte eenheden 10 en 11 van de Conventionele Centrale Bors sele tot een gecombineerde kolen/gasgestookte eenheid 12. Voor deze aanvraag wordt dezelfde procedure als hierboven omschreven toegepast. Gemotiveerde bezwaarschriften tegen deze aanvraag kunnen tot en met 26 september 1983 schriftelijk worden ingebracht. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, doch te worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg. Keuze uit 14 standaardmaten met zijgeleiding vanaf 55 cm tot 1 20 cm. (Oplopend met 5 cm) max. hoogte 1 50 cm. 5 jaar garantie. Met eindloos koordsysteem Ruim 50 soorten stof w.o. Verduisteringsstof (ideaal voor slaapkamers). 1 jaar garantie. Kant en klaar leverbaar. Alle materialen voor aluminium horren, ook los verkrijgbaar. Kantoor: Nieuwstraat 13 Telefoon: 01180-33814 Postbus 427 - 4330 AK Middelburg De afgelopen jaren is in Zeeland gebleken, dat vrouwen voor ondersteuning van het emancipatiewerk meerdere re gionale steunpunten wensen. De steunpunten zullen vooral gericht zijn op begeleiding en aktivering van het emanci patorisch vrouwenwerk. Onderhandelingen met de rijksoverheid hebben er toe geleid dat er - als start- met 5 steun punten begonnen kan worden, te weten op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland, Walcheren, de Bevelanden en Tholen, West Zeeuws-Vlaanderen en Oost Zeeuws-Vlaanderen. (Op Schouwen-Duiveland en St. Philipsland is dit al gerealiseerd.) In de betreffende regio's zijn sollicitatie-kommissies gevormd om te komen tot de aanstelling van (Ieder voor 20 uur per week) Haar eerste taak zal zijn de opbouw en vormgeving van deze steunpunten, samen met vrouwen uit het betrokken ge bied. Zij zullen regionaal werkzaam zijn en wel 1 vrouw op de Bevelanden en Tholen, 1 vrouw op Walcheren, 1 vrouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen en 1 vrouw in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De standplaatsen zijn: Middelburg, Goes, Oostburg en Axel. TAAKOMSCHRIJVING: - ondersteunen van groepen, die met emancipatiewerk bezig zijn; ontwikkelen en aktivering van nieuwe initiatieven. - aktief inspelen op situaties waarbij emancipatie in het geding is. - informatie en voorlichting geven, zowel naar groepen als naar individuele vrouwen. - het bundelen en toegankelijk maken van informatie, welke voor de betreffende regio van belang is. - samen met de begeleidingsgroep ontwikkelen van een emancipatiebeleid. - eigen administratie bijhouden EISEN: - betrokken zijn bij en inzicht hebben in het emancipa tiewerk. - zowel individuele begeleiding kunnen bieden als groepen ondersteunen. - naar buiten durven treden. - kunnen hanteren van veranderingsprocessen. - bouwstenen kunnen aandragen, waarmee een regio naal en provinciaal emancipatiebeleid gemaakt kan worden. - goed bekend zijn met de regio; er wonen of bereid zijn er te gaan wonen. - helder kunnen denken en formuleren, zowel schrifte lijk als mondeling. Salariëring volgens CAO-welzijn, maximaal nr. 33. Er wordt strijd gevoerd voor een hogere inschaling. Aanstelling: zo mogelijk per 1 oktober, of zo spoedig mogelijk daarna. Sollicitaties te richten aan de sollicitatie-kommissie van de betreffende regio, p/a Nieuwstraat 13, 4331 JK Middel burg, met op de enveloppe de vermelding van de betreffende regio. Sluitingsdatum: 30 augustus. Nadere informatie kan gevraagd worden via de volgende telefoonnummers: de Bevelanden en Tholen 01107 - 1610 (tussen 17.00 en 18.00 uur) Walcheren 01184- 62298 Oost Zeeuws-Vlaanderen 01147-1944 (na 18.00 uur) West Zeeuws-Vlaanderen 01173-1921 (na 18.00 uur)

de Vlissinger | 1983 | | pagina 11