IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL PEUTERSPEEL ZAAL, OOK VOOR UW KIND? INBRAKEN ZIJN VAAK NIET NODIG VERBETERING ROOIE BUURT VAN START Informatiepagina van de gemeente Vlissingen 14444 MEINDERT HOBBEMALAAN NU WOONERF WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 10 augustus 1983 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ BINNEN STAD GRATIS CONCERT PODIUM DE SCHOLEN BEGINNEN ALARMNUMMER V» 9_;0 BRANDWEER COMMISSIES VERGADEREN DEVLET KRA YARDIMI HUURSUBSIDIE 77/^SC^77r7?r^777^Sl///XW /^\V\ ///vs^/7*W Hoewel ze mogelijk voor de meeste Vlissingers een onopge merkt bestaan leiden vormen de peuterspeelzalen voor vele ou ders of verzorgers een gewaar deerde opvangmogelijkheid voor hun kind(eren). Dat bewijzen de deelnemersaantallen van de ne gen zalen in gemeente wel. De vraag naar deze opvangmoge lijkheid is zo groot, dat deze zalen (op een enkele uitzondering na) negen volle dagdelen per week draaien! De ouders en verzorgers hebben gemerkt dat de leidsters met de nodige vakbekwaamheid en aandacht met de kleintjes op trekken. De kinderen wordt af wisseling en goede verzorging geboden én gestimuleerd zich via spelmogelijkheden te ontwikke len. Zonder van een strak schema te kunnen spreken verloopt een morgentje of een middagje op de speelzaal toch volgens een zeker ritme. Als ze gebracht zijn, krij gen ze eerst de kans om vrij te spelen. Vervolgens wordt er iets gedronken, vertelt de juf een verhaaltje of ze zingt met de kinderen een liedje. Natuurlijk ontbreken niet de mogelijkheden om eenvoudige handenarbeid- werkjes te doen, zoals tekenen, plakken en kleien. Uiteraard wordt er bij zonnig weer buiten gespeeld. Kortom: er worden zo veel mogelijk bezigheden ge daan, waarvan is aangetoond dat zij bijdragen tot een goede ont wikkeling van een kind. En ter wijl zich voor de kinderen een aangename ochtend afspeelt is moeder, vader of verzorger in staat te studeren of door te wer ken aan die klus die men allang van plan was te doen Bij het vestigen van peuter speelzalen is rekening gehouden met een redelijke spreiding over het totale Vlissingse grondge bied. Daardoor hoeven in het al gemeen maar kleine afstanden overbrugd te worden om de peu ters in hun gewaardeerde omge ving te brengen. In de nieuwbouwwijken is de vraag naar peuterspeelzalen het grootst. Het lukt dan ook niet al tijd om een kind geplaatst te krijgen op de meest nabij gelegen peuterspeelzaal. Wie zich echter de moeite wil getroosten een (Cor Schuilwerve). eindje verder te lopen, fietsen of te rijden, zal in de meeste geval len er toch in slagen een plekje voor zijn of haar peuter té vin den! Hieronder volgen de con tact-adressen van de stich tingen (die onder leiding staan van vrijwillige bestu ren )die in Vlissingen peu terspeelzalen beheren, met namen en adressen van be treffende zalen. Enne, schroom niet te bellen, vra gen staat vrij! STICHTING SOCIAAL CULTUREEL WERK Centraal kantoor: Hogeweg 103-105, tel: 14660. 1. 'De Ukkies', Hogeweg 103-105 (hoek Bonedijke- straat), Vlissingen, tel. 14660. Leidsters: Marjo Focke, Ma rijke Keus en Tilly Klip. 2. 'De Prietpraters', Beatrix- laan 2, Vlissingen, tel: 16223. Leidsters: Petra Dane en José Clarijs. 3. 'De Hummeltjes', Pape gaaienburg 9, Vlissingen, tel:70727. Leidsters: Ria van den Bosse, Liesbeth Leynse en Agda van Vugt. STICHTING KINDER SPEELZALEN VLISSIN GEN. Voor informatie: mevr. M.E. Heiligers-Plug- ge, telefoon 60584. 4. 'De Berlagertjes', Koe straat 1, Vlissingen, tel: 14298. Hoofdleidster: Dinie ten Pas. 5. 'De Keetschoppertjes', van Raaltestraat, Vlissingen, tel: 66038. Hoofdleidster: Frieda Schram. 6. 'Het Dorpeltje', Wester- zicht 384, Vlissingen, tel: 64322. Hoofdleidster: Tineke Blauw. STICHTING PEUTER SPEELZALEN OOST-SOU BURG. Kinderadministra tie: Alice Schaap, Noarder- baan 31, Vlissingen, tel: 61587. 7. 'De Kabouter', Ritthemse- straat 17, Oost-Souburg, tel. 66427. Hoofdleidster: Toos Oskam. 8. 'De Paddestoel', Irene- straat 29, Oost-Souburg, tel: 66431. Hoofdleidster: Ma rianne van Peenen. 9. 'Het Baken', Irenestraat Oost-Souburg, tel: 66431. Hoofdleidster: Hetty van de Wal. Deze week de laatste aflevering in de serie over de vele mogelijkhe den inbraken in woningen te voorkomen. Deze gaat - in vervolg op de twee voorgaande afleveringen - over de beveiliging van ramen. Over schuiframen bijvoorbeeld. Want die zijn vaak niet voorzien van een afsluitbare vergrende ling. Toch kunnen die heel een voudig worden aangebracht, bij voorbeeld in de vorm van een kleine uitvoering van het zwenkschootslot met haak of een extra opbouwslotje. In oudere woningen ziet men nog wel de verticaal - op en neer - bewe gende schuiframen met de klas sieke raampen. Deze pennen moeten van boven naar beneden schuin zijn ingeboord. Ze mogen immers niet door gedreun of kloppen uit het gat kunnen tril len. Beter is het op of in de on derste of bovenste raamlijst twee afsluitbare raamgrendels aan te brengen, (zie illustratie) VALRAMEN Deze worden vaak gesloten met een raamknip of veerknip. In open stand wordt het raam dan vaak vastgehouden door raam- scharen of valbeugels. Vooral deze valbeugels kunnen gemak kelijk worden uitgebogen. Een verbindingsstang aan de achter zijde kan dit voorkomen. Val- of kelderramen staan ook vaak open. De schroeven van de scharnieren of valbeugels zijn dan ook vrij simpel van buitenaf bereikbaar. Het is daarom aan te bevelen deze schroeven te ver vangen door de zogenaamde ééntoerschroeven. Die kunnen maar één kant op worden ge draaid. Een gewone schroeven draaier krijgt er - om ze los te krijgen - geen grip op. Valramen of kelderramen, die voor ventilatie altijd open moe ten blijven, kunnen het best van ijzeren tralies, siersmeedwerk of inbraakwerend gerekt metaal gaas worden voorzien. Zijn de kelderramen beneden het gron doppervlak gelegen, dan zijn de kelderramen beneden het grond oppervlak gelegen, dan zijn de te verwijderen zijn. Eenmaal in een dergelijke lichtschacht be land, kan de inbreker ongezien werken. De roosters kunnen echter op een stevige manier worden veran kerd. Hiervoor zijn speciale ket tingen en beugels in de handel. BOVENLICHTEN Zo worden de kleine klapraamp- jes genoemd, die in de meeste gevallen boven de (achter)deur of Hel inbraakwerend maken van een huis begint met het afleren van bepaalde over bekende gewoontes. Mogelijk heeft u na het lezen van bijgaand (of voorgaande) arti kelen) nog vragen over beveiliging van uw woning. Of misschien wilt u ook een en ander weten over an dere manieren om misdrijven te voorkomen. In zo'n geval kunt u contact opnemen met de voorlich ters Voorkoming Misdrijven op het politiebureau. Dat zijn de he ren G. Walraad en W. M. van den Heuvel. Zij zijn te bereiken onder telefoonnummer 15050. De dag- en weekbladen die in Vlissingen en omgeving ver schijnen hebben er vorige week al uitgebreid aandacht aan be steed: Het Straatfestival dat vanaf vandaag tot en met zater dag een deel van de binnenstad zal beheersen. Het programma is dan ook uitgebreid en gevarieerd geworden. Daarbij is Vlissingen de komen de dagen 'vrijstad' voor alle straatartiesten (of die dat willen worden). Er is dan hiks geen vergunning nodig, of men nu gaat jongleren, als clown op treedt of muziek maaktDe enige voorwaarden zijn dat het 'vrijstad-gebied' beperkt is tot de binnenstad én dat men alleen tussen tien uur 's morgens en tien uur 's avonds mag optreden. Bij de organisatie van het straatfestival moet er natuurlijk noga! wat werk wor den verzet. De Culturele Raad stelt het dan ook zeer op prijs als vrijwilligers een handje willen helpen. Wie belangstel ling heeft kan even bellen met Klaas Overdam, tel: (01184) 14928. De één verzucht misschien: was het maar zover; een ander daaren tegen denkt er voorlopig liever maar niet aan. Toch staat de da tum als een paal boven water: maandag 15 augustus. Wat er dan gebeurt? Heel simpel: die dag starten de lessen aan de openbare kleuter- en lagere scho len in de gemeente Vlissingen. 't Is maar een weet. Trouwens, de ou ders van de leerlingen van de eerste klassen van de openbare lagere scholen hebben reeds van het schoolhoofd bericht ontvangen wanneer de leerlingen op school worden verwacht. Voorafgaande aan de gemeente raad komen de vaste commissies van advies en bijstand bijeen, die de ontwerp-raadsvoorstellen van b. en w. (en andere zaken behandelen. De commissies kennen het zoge naamde spreekrecht voor pu bliek. Wanneer u dus iets wilt vragen over de onderwerpen die in de commissies worden behan deld (of die tot het "takenpakket" van de commissies kunnen wor den gerekend) dan kunt u er te recht! De agenda's en andere vergader stukken kunt u inzien in de vijf gemeentelijke informatiehoe- ken. Hieronder vindt u een over zicht van de commissies die de komende week vergaderen. Zij komen bijeen in het stadhuis, tenzij anders staat vermeld. De volgende vaste commissies van advies en bijstand gaan ver gaderen: die voor - financiën op woensdag 17 au gustus, aanvang 17.00 uur; - onderwijs op dinsdag 16 augus tus aanvang 19.30 uur; - openbare werken op maandag 15 augustus, aanvang 19.30 uur; - sociale aangelegenheden op woensdag 17 augustus, aanvang 19.30 uur; - verkeer op woensdag 10 augus tus (vandaag) in het politiebu reau, aanvang 16.00 uur; - volksgezondheid en milieuhy giëne, op dinsdag 16 augustus, aanvang 17.00 uur; - welzijn op maandag 15 augus tus, aanvang 17.00 uur. "Devlet kira yardimi: yüksek ki- rasi ve al$ak maasi olan herkes igin bir hak Voor vele Neder landers is dit onbegrijpelijke taal. Dat is het echter niet voor de personen die uit Turkije afkom stig zijn. Zij lezen er: "Huursub sidie: een goed recht voor ieder een met een hoge huur en een laag loon". Velen van hen weten dat, hebben huursubsidie aange vraagd of ontvangen het. Mis schien zijn er ook Turken die er niet van op de hoogte zijn. Daar om: is een van uw collega's, vrienden of buren uit Turkije afkomstig, kunt u hem dan op onderstaand artikel wijzen? Rechts staat de Nederlandse vertaling van de Turkse tekst links. Bovendien staat hieronder het nummer van de informatie telefoon minderheden. Turks sprekenden kunnen hier, in hun eigen taal, tot en met 31 augustus informatie krijgen over indivi duele huursubsidie. Infotelefoon Kisisel kira yardimi ilc ilgili bilgiler (huursubsidie) 1 agustos ile 31 agustos tarihleri arasinda, telefon yoluyla ve Türk?e dilinde, kisisel kira yardimi (huursub sidie) ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Bunun i^in^u numarayi aramalisiniz: 030-31 52 12. Eén van de manieren om een schuif raam te beveiligen, een afsluitbare raamgrendel. ramen te vinden zijn. Ze worden meestal afgesloten met een scharnierend uitzetijzer, een zo genaamd 'combi-ijzer'. In het algemeen verdient het aanbeveling om bij bovenlichten - afhankelijk van de inklim- baarheid - aan de sluitzijde twee afsluitbare raamgrendels aan te brengen. Ook de scharnieren (aan de buitenzijde) mogen niet aan de aandacht ontsnappen, (ééntoerschroeven). TOT SLOT Een heel ander hoofdstuk wordt^ gevormd door de electronische beveiligingssystemen. De vak- handel kan u daarover uitge breid informeren. Voordat u daar naar toestapt dienen echter eerst de organisatorische maatregelen genomen te zijn. Ligt bij u nog de sleutel onder de mat? Hangt u nog wel eens briefjes voor het raam met de mededeling "Wij zijn weg tot..."? Pas wanneer dat soort gewoontes zijn uitgebannen en mechanische en/of bouwkundige maatregelen zijn getroffen én u-denkt dat deze nog niet toereikend zijn, pas dan kunt u aan electronische beveili ging gaan dénken! Temel görü$, Hollanda'daki her kiracinm gelirinin makul bir bölümü ile oturduiju konutun kirasmi ödeyebilmesidir. Gelir ile sizin ve ailenizdeki diger fertlerin (örnegin e?inizin ve gocuklarimzin) kazandigimz gelir kastedilmektedir. Yani bu yardimla ilgili olarak sizin tum ailenizin üzerinden vergi ödediginiz gelire bakilir. Eger ödenilen kira, sizin aile gelirinizin makul bir bölümünden fazlasi ise, sizin devlet kira yardimim almaya hakkimz olur. Devlet, sizin kiramzin bir bölümünü öder ve böylece sizin gelirinizden elinize daha cok para kalir. Devlet kira yardimi ile ilgili olan bazi kurallar vardir. Devlet kira yardimi örnegin yalmz ba§imsiz konutlara verilmektedir. Bu yardim, 1 yillik bir sure ipin yapilir." Resmen olan dönem 1 temmuzdan 1 temmuza kadardir. Yam her yil yeniden basvuru yapmamz gereklidir. Belediyeden kendi dilimzde olan ve ipinde devlet kira yardimi uygulamasi hakkinda olan bütün aydinlatici bilgiler verilen brosürü isteyebilirsiniz. Ba^vurunuzu da gene belediyeye sunabilirsiniz. Belediyedeki memurlar bu ba?vuruyu yapmakta size memnunlukla yardimci olurlar. Bu hizmet size ücretsiz olarak yapilir. Iedere huurder in Nederland wordt geacht een redelijk deel van zijn inkomen aan huur te betalen. Onder inkomen wordt hier verstaan het inkomen van uzelf en dat van uw gezins leden (bijvoorbeeld echt genote en/of kinderen). Het gaat dus om het totale belastbare inkomen van het gezin. Als de huur een groter deel van dat gezinsinkomen kost dan redelijk is, hebt u recht op huursubsidie van de overheid. De overheid betaalt dan een deel van uw huur, zodat u meer van uw inkomen overhoudt. Er is een aantal regels voor huursubsidie. Huursubsidie geldt bijvoorbeeld alleen voor zelfstandige woonruimte. Het wordt voor een periode van 1 iaar toegekend. Die periode loopt officieel van 1 juli tot 1 juli. U moet huursubsidie dus elk jaar opnieuw aanvragen. Bij de gemeente kunt u een duidelijke folder in uw eigen taal krijgen met alle informatie ove de huursubsidie-regeling. U kunt daar ook uw aanvraag indienen. De mensen van de gemeente zullen u daar graag bij helpen. Zonder kosten voor u. Op twee punten tegelijk De Verkuijl Quakkelaarstraat tussen de Nicoales Honinghstraat en de Scheldestraat. Dit gedeelte gaat, in het kader van de woonbuurt verbetering als eerste op de schop. (foto Cor Schuilwerve). Maandag 15 augustus starten de werkzaamheden voor de woon buurtverbetering van de 'Rooie Buurt'. Daarbij zal worden gewerkt volgens het plan, dat is opgesteld in overleg met de bewoners en waarbij alle straten woonerf zullen worden. De totale uitvoering zal - onvoorziene omstandigheden als onwerkbaar weer voorbehouden - zo'n zeven maanden vragen. Het omvangrijke karwei wordt uitgevoerd door een aanne mingsbedrijf uit Brabant. Om de zaak zo snel mogelijk te klaren wordt op twee plaatsen tegelijk begonnen. De eerste week wor den werkketen geplaatst en wordt materiaal aangevoerd. Vervolgens begint er een ploeg met het gedeelte van de Verkuijl Quakkelaarstraat tussen Schel destraat en Nicolaes Honingh straat (tot en met het kruispunt). Deze ploeg werkt de Verkuijl Quakkelaarstraat af. Daarbij wordt elke keer een gedeelte tot en met het volgende kruispunt onder handen genomen. Daarna volgen Winkelmanstraat en de Callenfelsstraat. De tweede ploeg begint tege lijkertijd met het gedeelte van de Beckerstraat aan de kant van de Verkuijl Quakkelaarstraat. Zij werkt vervolgens in zuid-ooste lijke richting verder rond. De 'route' die daarbij wordt gevolgd is: Van Hoorn van Burghstraat (tot Callenfelsstraat), Van der Swalmestraat, Hurgronjestraat, Beckerstraat (aan de kant van de Kasteelstraat), Lammensstraat, Van Hoorn van Burghstraat (tot Nicolaes Honinghstraat) en ten slotte de Nicolaes Honinghstraat. De straatgedeelten die onder handen worden genomen, worden afgesloten voor alle verkeer. Het straatwerk wordt in één keer, van gevel tot gevel dan we! van voortuin tot voortuin, opgenomen en de nieuwe bestrating aangebracht. Dat gebeurt zo, dat zoveel mogelijk wo ningen toegankelijk blijven. Het is op een oor na gevild: de herinrichting van de Meindert Hobbemalaan. Men is reeds zover dat de borden geplaatst konden worden. Borden, die een ieder laten weten dat de Meindert Hobbemalaan nu woonerf is. Dat is onder meer te danken aan de inspraak die de bewoners bij het opstellen van het plan tot herinrichting van hun straat hadden. Zij hebben deze week reeds een brief en folder in de bus gehad. Daarin wordt uitgelegd dat er in een woonerf andere regels gelden dan in een 'gewone'straat. Zo mogen voetgangers en kinderen overat lopen en spelen. Auto's onnodig in de weg lopen mag natuurlijk weer niet. Daarentegen mag het rijdend verkeer niet harder dan stapvoets gaan! Bovendien mag parkeren alleen in de als zodanig aangegeven parkeervakken. In de 'woonerf-folder' staal hel allemaal wal uitgebreider. Wanneer u niet in de Meindert Hobbemalaan woont en er toch inte resse voor hebt, neem dan contact op met het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (telefoonnummer: 15100, toestel 335). (foto Cor Schuilwerve). BESTEMMINGSPLAN BOU LEVARD, le PLANVERANDERING Bij de afdeling ruimtelijke orde ning in het stadhuis (eerste ver dieping, kamer 147) ligt de le planverandering van het be stemmingsplan Boulevard ter inzage tot 15 augustus a.s. Het plan betreft de bestemming van de bebouwing op de boulevards dat, met uitzondering van enkele details, is goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Zeeland. Alleen zij die zich al eerder met bezwaren tegen dit plan hebben gewend tot de gemeenteraad en Gedeputeerde Staten kunnen nu nog tot 15 augustus beroep in stellen bij de Kroon (richten aan H.M. de Koningin en zenden aan: afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1, 's-Gravenhage). BESTEMMINGSPLAN BAS- KENSBURG II Dit onherroepelijk vastgestelde bestemmingsplan ligt eveneens ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening. HINDERWET Bij de afdeling algemene zaken in het stadhuis (eerste verdie ping, kamer 118) liggen tot en met 29 augustus a.s. de volgende, door burgemeester en wethouders onder voorwaarden verleende hinderwetvergunningen ter in- zagëv - strandpaviljoen Nollestrand van de heer W. Buijs - een LPG-station aan de Gil- deweg 25 van Brabant Gas b.v. - wasserij Edelweiss aan de Paul Krugerstraat 312. Beroep bij de Kroon is mogelijk voor de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die eerder bezwaren hebben ingediend en belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe redelijkerwijs niet eerder in staat te zijn ge weest.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5