J. C. van Schagen Heemschut en biologisch museum V* de goedkopere bouwmarkt grenen wand schroten LAATSTE WEEK louwerse de priester bv. Schorpioen i, 299; NL DANSCENTRUM ED CHRISTINE SPORT STIJL SINKE RUIMT OP! duodeur combiplaat blokken duo metselse 95 50 2,50 4,85 buiten H*i muurcoating toiletzitting wit* 18150 Woensdag 3 augustus 1983 ZEELAND IN DE PEN DE FAAM - DE VLISSINGER IN HE HOEP Provinciale staten moeten zich op 1 6 september uitspreken over een tweetal voorstellen die tot doel hebben meer begrip en waardering te kweken voor dingen die de mens dagelijks om zich heen ziet. Biologisch museum Kosten Heemschut Schoonheid COMM ISS! ES Ziekenhuiszorg Bijdrage 9, mastgoten Pelgrim inbouw gaskookplaat. gewoon de goedkoopste Vanaf 15 augustus inlichtingen en inschrijven voor de cursussen in het nieuwe dansseizoen Lessen te Kruiningen, 's Heer Arendskerke, Kwadendamme, Kortgene, 's Gravenpolder, Middelburg. DANSCENTRUM ED CHRISTINE KRUYSHAAR H. de Grootstraat 57 441 6 EE Kruiningen 01 1 30-2672 Erkende dansschool - lid N.D.A. Le coq sportive clubshirts van 75 voor45.- Le coq Shaduw broekjes in diverse kleuren 34.- Diverse modellen Voetbalschoenen 10 - 50% korting Trainingspakken 10 - 50% korting Tenniskleding 10 - 50% korting St. Janstraat 3b - Tel. 01180-13532 - Middelburg Nu ook verkoop van NIKE Sportschoenen en Kleding MOO* PER LUXE TOURINGCAR HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO'S VAN FRAASSEN HOLLAND INTERNATIONAL REISBUR0 A B I) IJ Domburg geboorteplaats van Van Schagen) rond 1890. In de eerste jaargang van "De Stem", een literair tijdschrift dat in 1921 voor het eerst ver scheen, werd een aantal ge dichten geplaatst van de tordan toe totaal onbekende dichter J.C. van Schagen. Nu is de dichter 91 jaar en hij schrijft nog steeds. Bovendien - en dat is minstens zo belangrijk - wordt hij heden ten dage nog gelezen. Er wordt zelfs op zijn werk gestudeerd, want dit jaar verscheen het boekje "Op zoek naar evenwicht, de filosofische ontwikkeling van J.C. van Schagen in de twintiger jaren" van Fons Oltheten. Toen in 1925 het bundeltje "Narrenwijsheid" van Van Scha gen verscheen in de bibliofiele reeks van uitgeverij Palladium, werd het met gunstige kritieken ontvangen, al hadden de critici moeite met de levensbeschou wing die aan de gedichten ten grondslag ligt. Er wordt gewezen op de invloed van Spinoza, op beïnvloeding door de Chinese fi losofie enz. Van Schagen ontkent die beïnvloeding geenszins; hij schrijft daarover aan Oltheten: "....die (Spinoza) kwam uit de provinciale bibliotheek van Zee land in de vertaling van Van Vlo ten, eerst tamelijk later, in de na dagen van deze periode ging ik over op de Latijnse tekst - en ze sloeg in als een eerste zaaisel in een volkomen maagdelijk land. Eigenlijk, wezenlijk genomen dan, heeft de Ethica me nooit meer verlaten. Wat niet betekent dat ik ooit op de graat Spinozist ben geweest. Waarschijnlijk ben' ik voor dergelijke totaliteiten te oppervlakkig in de weterij, ik hoef dat niet, eenvoudig". Naast Spinoza,en de Indische en Chinese wijsbegeerte kwam Van Schagen onder de bekoring van het katholicisme. Via een vriend kwam de dichter op zestienjarige leeftijd in aanraking met het kat holieke geloof. Wanneer hij zich later over zijn katholieke periode bezint, zegt hij: "Het katholieke (in de ruimste zin) deed het me aan, tussen Spinoza en Katholiek heb ik nooit een tegenstelling, een echte tegenstelling dieper dan oppervlakkig, gevoeld. Essen tieel was het alles hetzelfde voor me, het algemeen mense lijk religieuze dreef me en wat Spinoza niet had, dat had de kerk wel: een heel systeem van rieten en liturgie, waarin men zijn gevoelens bestatigen kan - de theorie-systemen erachter interesseerden me blijkbaar niet zo, het ging me - als nog steeds - om het doen en dat was hier. Nog steeds zeg ik: zijn we niet allemaal (menselijk) katho liek? Rooms, dat is een andere questie". Omstreeks 1927 ontving Van Wat eeuwen groeide Wat tijden bloeide Wat duurzaam boeide Machtswaan verschroeide' Ons Zeelands Hof Maar elk tempeest Is snel geweest Steeds wijkt het beest Weer voor den geest In Zeelands Hof Zo scheen verloren In wild verstoren Doch werd herboren Tot schoner gloren Hier Zeelands Hof (tekst van Van Schagen in trappenhuis van provinciehuis) I EUWS De Arob-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 9 augustus, 10.30 uur, een hoor zitting ter behandeling van het bezwaarschrift van de heer R. v.d. Luyster uit Cadzand-Bad. De heer v.d. Luyster heeft van gs geen ont heffing gekregen voor verbou wing van een zomerwoning (een bunker) in de duinen. Het gaat om zeeweringsgebied en gs weiger den daarom ontheffing van de verordening waterkering en wa terbeheersing. Dinsdag 9 augustus zijn er drie zittingen gewijd aan bijstandsza ken De eerste is om 10.00 uur; een Vlissinger heeft Arob-beroep aangetekend tegen twee beslis singen van de commissaris der koningin op aanvragen voor spoedshalve bijstand. De tweede kamer uit gs heeft om elf uur en half twaalf twee zittingen ter be handeling van beroepschriften van inwoonsters uit resp. Grijps- kerke en Middelburg. Alle zittingen zijn in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Bovendien zijn zij openbaar. Schagen het Heilig Doopsel in de R.K. kerk aan de Wijnhaven in Rotterdam. Zijn katholieke perio de duurde tot omstreeks 1 942. De dichterlijke neerslag van zijn ontwikkeling naar het katholieke geloof is "litanie"; het gedicht is achterin het werkje van Oltheten opgenomen. De schrijver volgt de gang van Van Schagen aan de hand van gedichten en kritieken en de reacties van de dichter met daarin verweven de beschouwing van Oltheten zelf. Het gaat om subsidievoorstellen voor de stichting Zeeuws Biolo gisch Museum en de Bond Heemschut. Het Zeeuws biologisch museum is gevestigd in de Oranjerie van het kasteel Westhove tussen Oostka- pelle en Domburg. (In de Oranje rie werden in tijden van weleer de oranjebomen bewaard om de winter te overleven.) Gedeputeer de staten stellen provinciale sta ten voor aan de stichting Zeeuws biologisch museum een subsidie te geven voor de inrichting van een educatieve ruimte op de zol der In het subsidieverzoek schrijft de stichting, dat de educatieve werkruimte moet komen in een uit twee delen bestaande vleu gel van de zolder, bereikbaar via een expositiezaal. Er moet ech ter nog het een en ander ge beuren, wil de ruimte bruikbaar zijn: het dakbeschot is niet af getimmerd of geïsoleerd, er is geen verlichting, geen verwar ming en geen stromend water. Verder ontbreken meubilair, kastruimte en werkbanken. Tenslotte is de trapruimte niet geschikt voor gebruik door jeugdige bezoekers. En juist voor de jeugdige bezoe kers is de educatieve ruimte be doeld, want leerlingen uit het lager onderwijs kunnen in het biologisch museum in klasse- verband biologieles krijgen. Overigens beperkt het onder richt zich niet tot de lagere scholen, ook andere groepen zijn er van harte welkom. Met de inrichting van de zolder is een bedrag gemoeid van ƒ35.000,—. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft hierin al een bijdrage van 15.000,— toegezegd op voorwaarde, dat de lagere over heden (provincie en gemeenten) ook een deel van de kosten dra gen. Op basis van de rijkstoezeg ging en die van een aantal ge meenten, waaronder Domburg. (Oostkapelle hoort bij de ge meente Domburg) is begonnen met de verbouwing, maar door het uitblijven van provinciale me dewerking moest de bouw weer worden stopgezet. De provincie had wel laten weten positief tegenover de zaak te staan, maar op advies van de Zeeuwse cultu rele raad werd besloten pas een beslissing te nemen als het mu seumbeleid voor 1984 en de daarop volgende jaren was vast gesteld. Gs zijn hiervan nu teruggeko men; zij willen de verbouwing niet langer ophouden en daar om wordt de staten voorgesteld een subsidie te geven tot ten hoogste 11.000,Ter moti vering voeren zij aan, dat het museum moet worden gezien als de eerste aanzet tot een Zeeuws natuurhistorisch mu seum; aan dit uitgangspunt zal worden vastgehouden in de no ta over het museumbeleid die volgend jaar moet verschijnen. Sinds 1980 ontvangt de Bond Heemschut van de provincie een jaarlijkse subsidie van 3.000,Om ook voor de ko mende jaren van een provinciale bijdrage verzekerd te zijn, wordt opnieuw subsidie gevraagd. De bond schrijft in zijn brief aan ge deputeerde staten dat ondanks de ledenwerving het ledenbestand achteruit gaat. Als gevolg van de economische recessie overtreft het aantal opzeggingen dat van de nieuwe aanmeldingen. Heemschut stelt zich tot doel "het waken voor de schoonheid van Nederland". De bond richt zich daarom tot particulieren en aller- De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volks gezondheid vergadert dinsdag 9 augustus, 14.45 uur, in het ge bouw van het ziekenfonds Mid den-Zeeland, Achter de Houttui nen 8, Middelburg Ter bespreking zijn op de agenda vermeld een advies van de raad voor de volksgezondheid aan ge deputeerde staten over het rap port "Tussen artsenmacht en pa tiëntenklacht" en de uitbreiding van het revalidatiecentrum in Goes. Het rapport Tussen artsen macht en patiëntenklacht gaat over de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen; er wor den nogal wat tekortkomingen gesignaleerd. De uitbreiding van het onlangs geopende re- lei instanties om te voorkomen dat die schoonheid wordt aangetast; er wordt geadviseerd en geïnfor meerd over de instandhouding en uitbreiding van schone zaken; de bond geeft een tijdschrift uit, or ganiseert tentoonstellingen en hij doet studie tot behoud en uitbrei ding van karakteristieke eigen schappen van stad en land. De schoonheid die Heemschut nastreeft beperkt zich niet tot een enkel facet, maar heeft be trekking op zowel het natuur lijke als het bebouwde land schap. De Heemschut commissie Zee land stelt alles in het werk om het Zeeuwse landschaps- en stedeschoon zo goed mogelijk te bewaren. validatiecentrum bij het zieken huis in Goes is gericht op een revalidatie-arts. De commissievergadering is openbaar; het eerste half uur wordt besteed aan spreekrecht voor bezoekers. Aan de staten wordt voorgesteld voor de restauratie van het ram- schip Schorpioen een subsidie te verstrekken van ten hoogste 25.000,— Gs schrijven in hun voorstel dat 't schip 2 functies in zich verenigt: het is een roerend monument en het wordt straks als museum gebruikt. Als de restau ratie is voltooid kan het ramschip, dat is afgemeerd in Vlissingen, een toeristische attractie vormen en een trekpleister zijn. Hoewel gs vinden, dat het niet op de weg van de provincie ligt in de totale kos ten van restauratie bij te dragen, vinden zij dat het initiatief moet worden toegejuicht. Zij stellen de staten voor de waardering om te zetten in een stimuleringssubsi die, te putten uit het Welzijns- fonds. Gs stellen de staten voor de sub sidie voor de jaren 1 984-1 987 te bepalen op ƒ3.500,— per jaar. Een vergelijking met de bijdragen van andere provincies leert, dat Zeeland met dit bedrag geen gek figuur slaat, zeker als wordt be dacht dat het hier om de kleinste provincie van Nederland gaat. Noord-Holland geeft een subsidie van ƒ5.100,—, maar daar tegenover staat dat Utrecht en Limburg geen bijdrage leveren. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 ,v pakhuis massieve merbau de onbetwiste topper uit het merbau deurenprogramma met omega toog en prachtige afwerking van het onderpaneel maten 83, 88 en 93 x 201,5 cm, 83, 88 ^n 93 5^211,5 cm pak-prijs vanaf 8 mm dik x 83 mm werkende breedte lengte 360 cm verpakt per 10 st. in krimpfolie pak-prijs per meter patioblokken zorgen voor een dekoratief effekt afm. 30 x 30 x 10 cm pak-prijs per stuk bestaande uit metseltroffel en pleistertroffel pak-prij: isolatie paneel met harde afwerklaag en snelkoppelsysteem, kan direkt worden afgewerkt met b.v. tegels, steenstrips, sierpleister, latex, behang e.d. afm. plaat 100x50x3 cm pak-prijs per plaat (verpakt per 4 stuks 2 m2) halfronde kleur grijs 1 halfronde mastgoot per meter 2 eindstuk 3 verbindingsstuk 4 gootuitloop 5 hoekstuk 6 aluminiumbeugel (nr. 2) 1 mm 150 mm 1.25 1.25 5.75 5.75 2.50 1.50 1.75 6.75 6.75 3.50 De naam zegt genoeg. In wit, bruin of beige. ME' pR]I§- In rvs-uitvoering 325,— volkomen onzichtbare bescherming tegen regendoorslag, vergroot 't spouwmuur isolatie-effekt, warmte-, koude-, u.v.- en chemicaliënbestendig 't werkt minstens 10 jaar lang kiwa gekeurd en laag geprijsd, uitvoering in ao of pk uitlaat, in de kleuren beige, mokka en camel ƒ217,50 europa pak-prijs vervaardigd uit kunststof, verkrijgbaar in wit, beige, bruin en mosgroen pak-prijs \n LóU^j waldammeweg 2 - industrieterrein Arnestein middelburg, telefoon 01180-25055 geopend van maandag 13.00-17.30 uur, dinsdag t/ vrijdag 8.30-12.00 uur - 13.00-17.30 uur, zaterdag 9.00-16.00 uur Al 5 jaar een betrouwbaar adres voor degelijk en vakbekwaam dansonderricht Kom en profiteer deze laatste week! I W dinsdag 9,16, 23 en 30 augustus Nieuwe surprise-reis in België, 69.50 p.p. inkl. koffie, gebak, lunch, diner, entree. woensdag 10,17,24, 31 augustus Bezoek Volendam, winkelen in Amsterdam, 44.50 p.p. inkl. bezoek aan het ambachtencentrum. donderdag 11,18, 25 augustus Nieuwe surprise-reis in Nederland, 69.50 p.p. inkl. koffie, gebak, lunch, diner, entree. vrijdag 12,19, 26 augustus Monschau, Eifelgebergte, Aken, 49.50 p.p. Belgische Ardennen, boottocht op de Maas van Luik naar Maastricht, 54.40 p.p. PARIJS, dagtocht met rondrit in Parijs en gelegenheid om te winkelen, 42.50 p.p. vrijdag 12 en 26 augustus en zaterdag 13, 20 en 27 augustus. FANTASIALAND, 59.50 p.p. inkl. entree, vrijdag 12 en 19 augustus. WALIBI-BRUSSEL, 37.50 inkl. entree, woensdag 10 en 24 augustus. EFTELING-KAATSHEUVEL, 32.50 p.p. inkl. entree, dinsdag 16 en 30 augustus. KNO KKE-ZOUTE-H EIST Laatste tocht op donderdag 11 augustus, 37.50 p.p. inkl. bezoek aan het Zwin, de folkloristische markt in Heijst, de badplaats Knokke en een vismaaltijd. Voor programma en inlichtingen: Vlissingen, Paul Krugerstraat 21; Middelburg, Londensekaai 19;- Goes, Voorstad 1 8, Terneuzen, Westkolkstraat 36 Middelburg, Lange Viele 7 Goes, Kreukelmarkt 4 en andere ANVR-reisburo's, Rabobanken

de Vlissinger | 1983 | | pagina 7