ut liet flteUart Harry Spijker: 'Recept geheim' Verhuisde Wolshop nu ook exclusieve stoffen DUO VERTOLKT ACHTTIENDE EEUWSE COMPONISTEN IN GROTE KERK VEERE DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 juli 1983 DE ROOMPOT IN KAMPERLAND OOK VOOR DAGRECREANTEN ZWITSERSE VARKENSSCHNIT ZELS Hippsport Kortgene houdt Open Huis NEERLANDS BESTE PANNEKOEK IN KABOUTERHUT Veere op tv Oproep OVW-ers Jubileum Werk op Schelde Batig saldo Studiefonds Bezwaar Mineralen-beurs Rommelmarkt N oor mannen-N AC Duin- en strandwandeltocht PvdA-ombudswerk Interkerkelijk zomerwerk Tijden Kruiswerk Paardetram Kijkavond fietsen Bazaar Noormannen - toernooi Young People weer open Peuterspeelzalen Zomeravondwandeling Attractie 'miniatuur' Rommelmarkt Rommelmarkt Land- en tuinbouw Vergadering verkeer SCHELDE VERRADERLIJK WET Gevonden voorwerpen in Vlissingen De Wolshop is verhuisd. Vrij dag 22 juli vond de openingsdag plaats van de speciaalzaak op brei- haak- en borduurgebied in de Scheldestraat te Vlissingen. Na vijfjaar Kanaalstraat in Oost- Souburg vond de eigenares van de zaak Magda Grootjans-Geers, de tijd rijp om wat uit te breiden. Om die reden én vanwege het feit -al- dus mevrouw Grootjans - dat Vlissingen wat klandizie betreft wat meer mogelijkheden biedt, besloot ze tot de ongeveer twee weken in beslag nemende verhui zing naar het ex-postkantoor op nummer 44. De onafhankelijkheid vindt me vrouw Grootjans zelf het sterke punt van haar zaak. Ze licht toe: "De Wolshop heeft niet één vaste leverancier. Ik kies bij elke groot handelaar het beste uit. Op die manier kun je een goed kwaliteit- sprodukt leveren". Als nieuwtje verklapt de eigenares Magda Grootjans (foto John Siwabessy). De Wolshop in de Scheldestraat is op maandag gesloten. Van dinsdag dat ze in de nieuwe zaak in Vlis singen ook wat exclusieve stoffen gaat verkopen voor wiegbekle- ding en kinderkleren. tot en met vrijdag is de zaak van negen tot twaalf uur en van half twee tot half zes open. ,s Zaterdags sluit de winkel om vijf uur. Droog oud wit brood in een lauwe oven (150 graden C.) tot het geheel bros is geworden en wrijf het dan met een deegrol ler tot zeer fijn kruim. Wrijf het vlees in met zout en bloem. Klop een ei los met 1 eetlepel koud water. Haal de schnitzels door het ei en vervolgens door het broodkruim. Druk dit er aan beide zijden goed in en schud het overtollige kruim er af. 500 gr. dunne varkenslapjes (vraag de sjager ze goed plat te slaan) - 2 eetlepels vet spek in blokjes - 1 eetlepel olijfolie - 1 teentje knoflook uit de knijper -1 glas wijn -1 eetlepel bloem - 2 eetlepels boter - zout - peper. Het spek lichtbruin bakken in de olijfolie samen met de uit geperste knoflook. De schnit zels op hoog vuur om en om aanbakken, uit de pan nemen en op een bord warm houden. Van de bloem en de boter een beurre-manié maken: dat wil zeggen de bloem door de boter mengen (niet smelten). Het glas wijn bij het vet in de pan doen, vervolgens de boter in kleine klontjes al roerend toe voegen. De saus goed glad roeren, op smaak maken, nog evem warm laten worden en over de schnitzels gieten. Bel dagelijks de telefonische receptendienst: 070-26.23.11. De 32-hectare metende camping De Roompot in Kamperland is een voorbeeld voor diegenen die bewe ren dat kamperen niet uitsluitend een zomerse aangelegenheid is. Ook in de wat killere maanden hoeven de gasten zich op het 600 kampeerplaatsen omvattende ter rein niet te vervelen. Attracties als bowlingbanen, een zwembad, ten nisbanen en een minigolfbaan zor gen daar wel voor. De directie van de door de ANWB zeer hoog ge classificeerde Roompot vond dit blijkbaar nog niet genoeg. Onder meer vijftienhonderd kubieke me ter beton en twaalfhonderd kubie ke meter water werd aangevoerd voor een nieuwe klapper in het ar senaal van de Noord-Bevelandse camping: een golfslagbad. Binnenin dit zwemparadijs treft men onder andere een veertig me ter lange glijbaan, twee whirlpools, een restaurette en een fitnesscen trum. Ook een massage waterval ontbreekt niet in het golfslagbad, dat net als de andere faciliteiten van De Roompot ook voor dagre creanten toegankelijk is. Hipposport, de zaak voor ruiter sportartikelen in Kortgene, houdt zaterdag 30 juli Open Huis. Hip posport is vrijwel de enige Zeeuw se winkel die is gespecialiseerd in deze branche. Tegelijkertijd met het Open Huis is er op'het wedstrijdterrein in de Wissenkerkepolder een concours- hippique. Met een paardentram kunnen geïnteresseerden zich la ten vervoeren naar de onlangs ge heel verbouwde en gemoderni seerde zaak van Hans en Dita Zuidweg. Hipposport. Tijdens de Open Dag is een fraai rijzadel te winneo met een win kelwaarde van 790,— Het pannekoekhuis De Ka bouterhut, tegenover de Oost- kerk in Middelburg, serveert de beste pannekoeken van Neder land. Tot die conclusie kwam Prenatal, de firma die kinder kleding in heel Nederland ver-_ koopt, na een uitgebreid on derzoek. De beide eigenaars Harry Spijker (30) en Ted Luyben (23) zijn bijzonder trots met deze titel, die hen ook lan delijke bekendheid geeft. Ze beschouwen het als een kroon op hun werk. "Toen we hier drie jaar geleden de zaak over namen, moesten we echt van de grond af aan beginnen om be kendheid te krijgen\_ Die bekendheid kreeg De Ka bouterhut vooral na een adver tentie in De Faam en De Vlissin- ger. Harry Spijker: "We kondig den de opening in 1980 in die bladen aan omdat de zaak nogal wat achteraf ligt. Als attentie bo den we de bezoekers pannekoe ken aan tegen de halve prijs. Dat kostte uiteraard geld, maar het bleek dat we wél bekendheid kre gen. Tegenwoordig worden enorm veel kinderfeestjes op woensdagmiddag hier afgesloten met een pannekoekemaaltijd. De jarige ontvangt van ons een dege lijk cadeautje. Dus niet zomaar een prul. We hebben nu al tegen de honderdduizend pannekoeken gebakken". Harry Spijker kwam in 1980 uit Eindhoven naar Middelburg. Meer dan tien jaar daarvoor had hij in talrijke horeca-onderne- mingen gewerkt: van frietbakker tot kok in een gerenomeerd res taurant. Pannekoeken waren voor hem echter nog een te ontginnen terrein. "Ik ben wekenlang aan het experimenteren geweest, tot dat ik wist hoe het moest. Het re cept....? Neen, dat geef ik onder geen enkele voorwaarde prijs. Ik kan wel zeggen dat ik per dertig pannekoeken nieuw deeg aan maak". De spijskaart vermeldt 37 ver schillende pannekoeken. De spe cialiteiten dragen namen van ka bouters. Ook sneeuwwitje staat voor één van de speciaal opge maakte lekkernijen die Spijker en Luyben de bezoekers aanbieden. "We houden bovendien rekening met de prijs", legt Harry Spijker vervolgens uit. "In deze tijd van neergaande economie, zijn de - mensen niet meer zo gemakkelijk bereid om veel geld uit te geven voor een hap eten. Bij ons kan men reeds terecht met z'n vieren voor om en nabij de veertig gul den. In de zomer alleen panne koeken en in de winter als het minder druk is, maken we ook andere gerechten. Ik heb namelijk maar zes gaspitten". De betiteling voor de beste panne- koek van Nederland van Prenatal kwam voor de beide compagnons als een complete verrassing. Harry Spijker weer: "In juni kwamen hier vertegenwoordigers van Van Werkhove-promotions uit Utrecht. Zij vroegen ons mee te doen. Daarvoor moesten we een speciale pannekoek ontwerpen en onder de naam Prenatal serveren. Een onbekende zou komen con troleren: samen met een gezin. We wisten niet w anneer die onbekende zou komen. Blijkbaar hebben we het dus goed gedaan". Behalve deze betiteling ontving het tweetal al eerder een pluim, toen het weekblad Margriet vorig jaar Nederlandse pannekoeken onderzocht en die van de Middel burgse restaurateurs als zeer goed kwalificeerde. Harry Spijker serveert de 'Prenatal-pannekoek'aan een verraste klant, (foto Ruben Oreel) De concertavond zaterdag 30 juli in de Grote Kerk te Veere wordt verzorgd door het Clavecimbel Duo, Paula van Parys en Jan van Mol. Tijdens het concert, dat om acht uur begint, speelt het Belgi sche duo voornamelijk werk van achttiende eeuwse componisten. Paula van Parys gaf haar eerste pianoconcert toen zij acht jaar oud was. Na het behalen van ver scheidene eerste prijzen aan de Koninklijke Conservatoria van Gent. Brussel en Antwerpen, en een schitterend Hoger Diploma onder de leiding van Alex de Vries, kreeg zij een studiebeurs om zich te Parijs verder te bekwa men bij de befaamde Marcel Ciampi. Zij werd er laureate van de internationale wedstrijd "Bier- mans-Lapötre". Contact met de barokmuziek bracht haar tot het klavecimbel, dat zij studeerde bij Kenneth Gilbert en Jos Van Im mersed. Ze concerteerde in heel Europa en Afrika. Herhaaldelijk werden er van haar radio- en tv- opnamen gemaakt. Jan van Mol studeerde aan het Koninklijk Conservatorium van Antwerpen waar hij in korte tijd negen prijzen behaalde. Voor naamste leraars hierbij waren Stanislas Deriemaeker (orgel) en Jos Van Immersed (klavecimbel). Als organist verwierf hij verschei dene nationale onderscheidingen. Er volgden herhaalde studiever blijven in het buitenland en in 1973 werd hij laureaat van de In ternationale Orgelwedstrijd van Avila. Hij concerteerde in eigen land en daarbuiten, maakte op namen voor de BRT. Hij doceert aan het Antwerps Conservato rium en is directeur van de Mu ziekacademie van Hoboken. Zaterdag 6 augustus in de televi sieuitzending van toeristische tips wordt aandacht besteed aan de Grote Kerk te Veere en de daar aanwezige exposities. De uitzen ding verzorgd door het Nationaal Bureau voor Toerisme, is tussen 18.30 en 18.40 uur op de zender Nederland 2. De OVW-ers Vereniging Zuid- Nederland der Koninklijke Ma rine roept alle oud OVW-ers (oorlogsvrijwilligers van het eer ste uur)op met het stamboek nummer beginnend met de cijfers 4410 - 4510 of 4511 met daarach ter nog drie nummers. Het gaat dus om hen die zich bij de bevrij ding van het zuiden direct als OVW-er bij de Koninklijke Ma rine hebben gemeld. De voorzit ter van de vereniging is Frits Verburg, Hart van Brabantlaan 351, 5038 LD in Tilburg, tele foon: 013-682425. De secretaris heet Gerard Mustaars, Ringbaan West 166, 5041 LT in Tilburg, te lefoon: 013-433783. Dit jaar is het jubileumjaar voor de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers. Op dit moment zijn er 670 plaatselijke verenigingen met in totaal ruim 46.000 leden. Het jubileumjaar wordt afgeslo ten met een internationale vogel tentoonstelling Vogel '84 die van 12 tot en met 15 januari plaats vindt in Het Turfschip te Breda. Ruim 1500 leden nemen aan de tentoonstelling deel, terwijl ook inzendingen verwacht worden uit Engeland, België, Frankrijk, Duitsland en Denemarken. De werkgelegenheid bij de KMS-groep en andere Zeeuwse bedrijven is volgens het Steunco- mitee Behoud KMS-groep nog onzeker. Daarom is besloten dit comitee niet op te heffen. Zodra dit nodig blijkt komt het Steun- comitee weer samen. Het comitee heeft ook het initiatief genomen tot het samenbrengen van een werkgroep voor de werkgelegen- heidsproblematiek op langere termijn bij de KMS-groep. Be zien wordt of het mogelijk is al ternatieven te ontwikkelen voor de huidige scheepsnieuwbouw en de energiesector. Uit het jaarverslag over 1982 van de Stichting Zeeuws Studiefonds blijkt een batig saldo van 53.000,-. Oorzaken daarvoor zijn een\erhoging van de over heidssubsidies en de daling van de rente over het rekening-cou rant crediet in het laatste halfjaar van 1982. Deze ontwikkeling heeft ten opzichte van 1981 een daling van de lasten ten gevolge gehad van ruim 51.000,-. Inwoners van de gemeente West- kapelle die bezwaren hebben tegen het gebruik door de ge meente van onkruidbestrijdings middelen moeten dit schriftelijk aan de gemeenteopzichter mel den. De bewoners die zich als zo danig hebben aangemeld moeten wel zelf zorgen dat de omgeving van hun woning vrij van onkruid blijft zonder gebruik van andere bestrijdingsmiddelen.'Vóór 2 au gustus moeten de opgaven bij de gemeenteopzichter, p/a gemeen tehuis zijn ingediend. In de schouwburg te Middelburg vindt op zondag 28 augustus een mineralen beurs plaats. Naast edelstenen, kristalgroepen en uiteraard mineralen zijn op de beurs ook fournituren en koralen aanwezig. Ook is er literatuur en informatie aanwezig. De beurs is geopend van 10 tot 17 uur. Zaterdag 30 juli wordt rond de Nederlandse Hervormde Kerk in Domburg in het centrum van de badplaats een rommel- en attrac- tiemarkt gehouden. Op het ge beuren dat om 9 uur begint wor den ook oude ambachten gede monstreerd. Er is eveneens gele genheid om aan oude volksspelen mee te doen. De opbrengst van de te houden verloting is bestemd voor de actie 'Bouwen aan de kerk', die daarmee de schuld op de kerkzaal 'de Poort' wil verla gen. In het kader van het 50-jarig be staan van de VV De Noorman nen speelt vanavond (woensdag 27 juli) om 19.30 uur op het Pre laat-terrein aan de Domineehof weg te Westkapelle het eerste elftal van De Noormannen tegen NAC uit Breda. De voetbalwed strijd wordt muzikaal omlijst door de muziekvereniging OKK. Op zaterdag 6 augustus houdt de wsv De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen een Duin- en Strand wandeltocht. De tocht over vijf, tien, vijftien of twintig kilometer voert de deelnemers door strand, duin en bos. De start is bij het paviljoen De Kanovijver aan de Burgemeester van Woelderen- laan te Vlissingen. Tussen 14 en 17 uur kan men vertrekken. Enkele telefoonnummers van het ombudswerk van de PvdA, afde ling Middelburg, zijn veranderd. De juiste nummers van het Orh- budsteam PvdA-Middelburg lui den als volgt: 01180-36197 (bij geen gehoor 13358) en 01180 38612. Deze nummers gelden overigens ook voor de afdeling Westkapelle. In het kader van het Interkerke lijk Zomerwerk van de kerken van Domburg wordt dinsdag 2 augustus een Open Avond ge houden in de Hervormde Kerk van Domburg. Aanvangstijd is half negen. Naast de orgelmuziek die gespeeld wordt, is het even eens mogelijk de kerk te bezich tigen. Bovendien is in gebouw De Poort een foto-tentoonstelling te zien. De plaatselijke IKV-kern verzorgt laatstgenoemde exposi tie. De openingstijden van de maga^ zijnen van de Kruisvereniging Vlissingen-Oost-Souburg zijn ge wijzigd. Voor beide magazijnen, in de Leliënlaan te Vlissingen en in de C. van Perestraat te Oost- Souburg, zijn de nieuwe ope ningstijden op werkdagen van 10 tot 12 uur en van 17 tot 18 uur. Op zaterdag, 30 juli houdt de winkeliersvereniging winkelcen trum Vlissingen gratis rondritten in de paardetram. De tochtjes voeren inzittenden vanaf het parkeerterrein van het Strandho- tel naar de binnenstad van Vlis singen. Vrijdagavond van 19 tot 20 uur houdt de gemeentepolitie van Vlissingen weer een kijkavond voor de onbeheerd aangetroffen fietsen en brommers in de maand juli. De kijkavond vindt plaats achter het bureau van politie. Ten bate van het restauratiefonds voor de Nederlands-Hervormde Kerk vindt er zaterdag 6 augustus in Grijpskerke een bazaar plaats. Er zijn verder activiteiten zoals een rommelmarkt, een boerenka- pel en ongeveer dertig kraampjes. De aanvang is negen uur aan de Kerkring te Grijpskerke. Van maandag 1 augustus tot en met vrijdag 5 augustus houdt VV De Noormannen het 4e Noor- mannen-Camping-Tournooi. El ke avond vindt een tweetal wed strijden plaats voor jongens tus sen elf en vijftien jaar. De krachtmetingen van 2 keer 30 minuten beginnen om 18.30 en 19.45 uur. De deelnemende ploe gen zijn: De Boomgaard, 't Hoekje, Noormannen. Westka pelle en Zuiderduin. Sinds vorige week vrijdag, de 22e juli is de jeugdsoos Young People weer open. De soos is bestemd voor de jeugd van twaalf tot zes tienjaar. Dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilligers is een nieuwe geluidsinstallatie aange schaft. De jeugdsoos vindt plaats in club- en buurthuis het Buut (Beatrixlaan 2 te Vlissingen) en is nu elke vrijdagavond geopend en duurt van 20 tot 22.30 uur. De peuterspeelzalen van de Stichting Sociaal-Kultureel Werk Vlissingen beginnen op maandag 15 augustus. De buurt- en club huizen starten maandag 5 sep tember. Het SKW in Vlissingen is in de vakantie (tot en met vrijdag 5 augustus) bereikbaar via me vrouw De Plaa-de Grave (tele foon: 14660 tussen 18.30 en 20.30 uur, en 01180-38067 daarbuiten) of via penningmeester A. Haver kamp (telefoon: 63539 of 01180-26157). Kraampjesdagen De middenstandsvereniging DEK van Arnemuiden houdt vandaag (woensdag 27 juli) de vijfde kraampjesdag van deze zomer. Dit maal is de kraampjes dag voor de kinderen met onder meer een poppenkast. De laatste dag die de DEK houdt in dit kader is volgende week woensdag 3 augustus. Dan vindt een eetfes tijn plaats met veel muziek. Za terdag 13 augustus is de feeste lijke afsluiting van de Arnemui- dense kraampjesdagen. In het kanaal De Arne worden water sportactiviteiten gehouden, onder andere roeiwedstrijden. 's Avonds vindt een optreden plaats van het bekende visserskoor. Vanavond (woensdag 27 juli) houdt de VSV Marathon uit Vlissingen weer een zomera vondwandeltocht. Startplaats is camping In den Bongerd, Brou werijstraat 13 te Oostkapelle. De start is om 19 uur. De afstanden van de wandeltochten zijn vijf en tien kilometer. De volgende zo meravondwandeltocht van Ma rathon is op woensdag 10 augus tus. De startplaats is die dag camping Oranjezon aan de Ko ningin Emmaweg in Vrouwen polder. De starttijd en de afstan den die de wandelaars kunnen kiezen zijn hetzelfde als van avond. Miniatuur Walcheren is tot en met 19 augustus drie dagen per week (op woensdag, donderdag en vrijdag) extra open tot half tien. Op de vrijdagavond zijn er bovendien een aantal attracties in samenwerking met het ambach tencentrum Demerary. Aan staande vrijdag, de 29e, wordt een barbeque-avond gehouden. De avond wordt omlijst met levende muziek en ook de ambachtslie den uit Demerary tonen diezelfde avond wat van hun kunnen. Zaterdag 30 juli houdt de korf balvereniging "Stormvogels" een rommelmarkt op de Markt te Westkapelle. aanvang half tien. Enorm veel bruikbare spullen zullen te koop worden uitgestald. Voorts worden er in de loop van de morgen diverse goederen bij opbod verkocht. Zowel 's mor gens als 's middags zal het rad van avontuur draaien, waarbij een keur aan prachtige prijzen is te winnen. Voor kinderen zijn er diverse at tracties aanwezig zoals grabbel ton en brieventrekken. Ook zijn er wafels verkrijgbaar. Rond de Nederlands Hervormde Kerk in Domburg is zaterdag 30 juli een rommelmarkt met veel activiteiten. Burgemeester Die penhorst draaft andermaal op met een dubbelloops jachtgeweer om een knallehde opening te verrichten. Tijdens deze 'aktie- dag' worden oude ambachten ge demonstreerd. zoals kantklossen, wolspinnen, houtsnijden en por trettekenen. Ook oude volksspe len zijn naar hartelust mee te be leven. Voorbeelden zijn, spijker slaan, balgooien en ringsteken voor hardlopende kinderen. Er kan verder ingeschreven worden op de verkoop van poppen in prachtige Zeeuwse klederdracht. De opbrengst daarvan is bestemd voor de actie 'bouwen aan de kerk'. De land- en tuinbouwers in Zuid-Beveland houden zaterdag 30 juli een Open Dag. Een viertal landbouwbedrijven en het gemaal van het Water schap Noord- en Zuid-Beveland, in de omgeving 's-Gravenpolder- Hoedekenskerke-Kwadendam- me zullen die dag open staan voor belangstellenden. Het organiserend comité is er in geslaagd weer een grote variatie aan te brengen in de opengestelde bedrijven. Op alle bedrijven is voldoende deskundige leiding aanwezig en bovendien kan via foldermate riaal nader worden kennis ge maakt mét algemene en specifie ke aspekten van de landbouw. De bedrijven liggen in een gebied met een middellijn van ca. 4 km., zodat de bedrijven makkelijk met de auto, maar ook heel goed met de fiets, bereikbaar zijn. De fiets heeft daarbij als voordeel dat men rijdend over dijken en we gen rustig kan genieten van de omgeving en het prachtige sa menspel van landbouw en hoog- beboomde dijken goed op zich kan laten inwerken. De bedrijven zijn open van 10.00 - 13.00 en van 14.00 - 17.00 uur. De vaste commissie van advies en bijstand voor het verkeer in Vlis singen vergadert op woensdag 10 augustus onder meer over de in stelling van een parkeerverbod bij de trappen van de Komme- dijk. Ook verkeersmaatregelen op het Bellamypark worden bes proken. De vergadering vindt plaats op het hoofdbureau van politie aan de Molenstraat 1 in Vlissingen en begint om 19.30 uur. (Vervolg voorpagina) Daar tegenover staat een studie van TNO, die heeft nagegaan hoe froot de kans is op calamiteiten. NO berekende, onder meer aan de hand van modelproeven, dat die kans vrij miniem is. De snelheden waarmee gevaren wordt, maken het vrijwel onmo gelijk dat LPG-tanks worden opengevaren. Hiermee is niet ge zegd dat de kans op een desastreus ongeval dus is uitgesloten, (te denken valt aan een LPG-tanker die midscheeps wordt geramd door een snel varend zeeschip). De heer J. Abelman: "In vergelij king met andere vervoersmetho- den, per pijpleiding en tankauto, is het vervoer per schip echter een relatief veilige manier van ver voer". Desondanks blijft de VMZ van mening dat vervoer van LPG per pijpleiding de voorkeur verdient ooven het vervoer met binnen- vaart-tankers, zoals nu het geval is. Een andere maatregel die volgens het VMZ het overwegen waard is, is de instelling van loodsdwang voor binnenvaartschepen met ge vaarlijke lading. VMZ-voorzitter en oud-loods J. Bannink: "Voornaamste probleem daarbij is, vermoed ik, de kosten. Grote rederijen, zoals de Zwitser se, maken nu al gebruik van pri vaat-loodsen. Kleine schippers kunnen echter geen loods beta len". Niet alleen de VMZ maar ook de overheid is er van doordrongen dat er nog heel wat kan worden verbeterd aan de verkeersveilig heid op de Westerschelde. Pro bleem daarbij is dat de rivier een internationale vaarweg is, wat be tekent dat over elke maatregel overeenstemming dient te zijn met België. Immers, volgens het Tractaat van 1839 garandeert Ne derland vrije doorvaart van goe deren. In de praktijk kan dat tot vreemde situaties lijden. Als het zicht minder dan 2000 meter is mogen gasschepen niet de Schelde op. Dat geldt op dit mo ment echter alleen voor schepen die een Nederlandse haven (in dit geval Vlissingen of Terneuzen) als eindbestemming hebben. Gas schepen die naar Antwerpen moeten hoeven zich in principe niets van deze beperking aan te trekken, Nederland is immers verplicht tot het verlenen van vrije doorvaart. Overigens zal binnen twee maan den dit hiaat in het Westerschel- deregelement ondervangen zijn, zo verzekert de heer Hartog, hoofd van de verkeersdienst. Het varen op de Westerschelde is aan allerlei regels gebonden. Sinds januari '82 geldt het Scheepvaar treglement Westerschelde, waarin allerlei bepalingen, geboden en verboden zijn opgenomen. De 'Grote Beschikking' is al sinds '80 van kracht: alle grote gastankers met een Nederlandse bestemming, moeten sindsdien aan de IMCO- code voldoen. I Daarnaast moeten tankers groter dan 15.000 m3 en hebben. DGSM en Rijkswaterstaat werken mo menteel aan een nieuwe scheep vaartverkeerswet. Met deze wet in de hand kunnen schepen met ge vaarlijke lading wellicht worden verplicht tot het aan boord heb ben van radar en het nemen van een loods (voor zeeschepen geldt overigens al een loodsdwang). Ook op het gebied van de bege leiding valt er nog het een en an der te doen. en dat is dan nog zacht uitgedrukt. In '78 sloten Nederland en België een over eenkomst betreffende de bouw van een walradarketen. Geldge brek houdt de realisatie op. Op dit moment zijn er radarposten in Vlissingen, Terneuzen, Hans- weert. Waarde, Saeftinghe en Kruisschans. De Zandvlietradar- centrale bij de sluizen heeft een groter bereik gekregen: bij Zee- brugge is een radartoren in aan bouw. Volgens de plannen moeten er nog vijf posten bijkomen: in Westka pelle, Cadzand, Hoofdplaat, Baar land en Ossenisse. Verder ligt er bij de minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw N. Smit- Kroes, een aanvraag voor de bouw van een geavanceerde radartoren te Vlissingen. Deze zal, als de minister haar fiat geeft aan het plan, worden voor zien van de modernste snufjes, waaronder daglicht-radar. De to ren moet in de zomer van '86 klaar zijn. In het gebouw van het Belgi sche loodswezen wordt dan het Schelde-coördinatiecentrum ge vestigd. Het ligt in de bedoeling dat alle informatie van de ver schillende regioposten, onbeman de radarposten en sluizen er sa menkomt, en de verkeersdienst op die manier een goed overzicht krijgt van de verschillende scheepvaartbewegingen op de Westerschelde. Het systeem moet in de jaren na '86 worden vervolmaakt, zodat aan het eind van de tachtiger, be gin negentiger jaren kan worden gesproken van een integraal ver- keers begeleidingssysteem. Gezagvoerders die zich aan de gegeven aanwijzingen houden ra ken niet verzeild in moeilijke ver keerskundige situaties, zoals de heer Abelman het uitdrukt. Het integraal verkeersbegelei- dingssysteem opent tevens de mogelijkheid om met onbemande schepen de Schelde te bevaren. Zover is het echter nog lang niet. De eerste jaren zal iedereen nog ouderwets uit z'n doppen moeten kij ten, met de regioposten in 'Vlissingen, Terneuzen en Hans- weert als steun en toeverlaat. Peter Verdurmen In de periode van 13 tot 20 juli 1983 zijn bij de Ge meentepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: zonnebril; ra dio; aluminium trap: doublé herenhorloge; beige jack; groene damesblazer; rood/witte handdoek met zwembroek; kinderporte monnee: rood/bruine por temonnee; portemonnee met sleutel; huissleutel; 11 sleutels aan hanger; blauwe canvas tas; blauwe bood schappentas. Aangegeven dieren; bij particulier: blauwe parkiet. In asiel: donkerbruin met witte bastaard Corky, reu, witte bastaard reu, volw. grote cyperse kat. Ope ningstijden: maandag t/m vrijdag 09.00 12.00 uur, 14.00- 16.00 uur. In dezelfde periode werden bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg 2 kleine sleutels aangegeven.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 9