ZATERDAGMIDDAG 23 JULI V.A. HALF TWEE IN DE LANGE VIELE &lAflGE A VIELE GEEPE HOBBYHUIS BAARS Ljn Uit voorraad leverbaar! Juwelier 't Gouddoppertje gaat door 't (ffoubboppcrtjr NEWS jP Kerken op Zuid-Beveland ZEELAND IN DE PEN Kandidaten voor eerste kamer Volksdansen in Sas van Gent Zoals u ziet... alweer iets goeds uit dit winkelgebied!! ROLGORDIJN EIM EINDLOOS KOORDSYSTEEM NP DE FAAM - DE VLISSINGER UW WEEKBLAD DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 juli 1983 Brood en banket in bibliotheek Nu enkele jaren ervaring is opgedaan met de provinciale welzijnsplanning blijkt dat alles niet helemaal volgens wens verloopt. Een commissie, onder voorzitterschap van gede puteerde E. Maris-Koster, heeft daarom aanbevelingen ge daan om de opzet te vereenvoudigen. Voorgeschiedenis Praktijk Toekomstvisie Projectgroepen Adviescommissie Voorbereiding Inspraak op nieuwe opzet VLISSINGSESTR. 48-50 MIDDELBURG 01 1 80-25589 - Dinsdagmiddag gesloten. ABDIJ I EÜWS De technische bibliotheek van Zeeland, Edisonweg 4, Vlissin- gen, toont in de vitrine die in het gebouw is opgesteld de collectie "Brood- en banketbakken De bibliotheek heeft in dit genre boeken voor de professionele bakker en voor de belangstellen de leek. Voor iedereen die in die sfeer belangstelling heeft, is er dus wel wat te leen en mocht een heel specialistisch werk niet voor handen zijn... dan kan het bij an dere bibliotheken worden opge vraagd. De bibliotheek is op werkdagen geopend van 8.00-1 7.00 uur; vrijdags boven dien van 1 9.00-21.00 uur "De middeleeuwse dorpskerken van Zuid-Beveland" is de titel van een tentoonstelling die tot 30 ok tober wordt gehouden in het mu seum voor Zuid- en Noord-Beve land in Goes. De tentoonstellingscatalogus heeft dezelfde naam meegekre gen, terwijl de ondertitel goed de inhoud van het tentoongestelde weergeeft: "een beelddocumen- tatie van de rijkdom die deze ker ken in vormgeving en interieur ons bieden". Bijzonder leerzaam is een woor denlijst van architectonische ter men, die de bezoeker leert dat een "transept" een dwarsbeuk is en een "viering" een kruising van schip en dwarsbeuken. Tekenin gen van bouwkundige onderde len verduidelijken het geheel. Van de kerk in Hoedekenskerke is alleen het koor overgebleven, ter wijl in Baarland in de achttiende eeuw de zijbeuken werden afge broken. De kerk van Sinoutskerke (Sieskerke in de volksmond) is in 1 906 gesloopt; van die van Oud- Sabbinge zijn in 1977 de funda menten uit de dertiende eeuw te ruggevonden. Deze trieste opsomming - zij is nog lang niet volledig - mag niet weerhouden de tentoonstelling te bezoeken, of de kerken te bezich tigen. Helaas moet daarbij wor den gezegd, dat de kerkgebou wen - om veiligheidsredenen - maar zeer beperkt toegankelijk zijn. In de kerk van Nisse kan men ge nieten van de houten apostelbeel den in het koor - liefst bij wat zon in de kerk; in Kapelle zeggen de tegen de wand opgestelde graf stenen iets over het leven in de middeleeuwen. De expositie in Goes geeft in kort bestek een belangrijke periode uit de bouwgeschiedenis te zien. Van het midden van de dertiende eeuw tot het eind van de veertiende eeuw gaat het om de Vlaamse baksteengotiek, waarna de Bra bantse gotiek grote invloed krijgt, herkenbaar aan de koolbladkapi telen. Leiding en medewerkers van het museum voor Zuid- en Noord- Be veland komt lof toe voor de wijze waarop de tentoonstelling is sa mengesteld en voor het instruc tieve boekje dat veel belangrijke basisgegevens bevat. Het museum is gevestigd aan de Singelstraat 13, Goes; de ope ningstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-12.00 uur en van 13.30-17.00 uur. Zoals gezegd duurt de tentoon stelling tot 30 oktober. Volgende week donderdag (28 juli) is de kandidaatstelling voor de eerste kamer der staten-generaal. Dat betekent dat lijsten met namen kunnen worden ingediend bij de commissaris der koningin of bij een lid van het college van gedeputeerde staten. Die lijsten bevatten de namen van de mensen die zich beschikbaar stellen voor het lidmaatschap van de eerste kamer Bij de lijsten moeten dan ook verklaringen worden ingediend, waarin de kandidaten blijk geven van hun instemming met hun verkiesbaarstelling. De lijsten moeten worden onderteken^ door tenminste een lid van provinciale staten: een statenlid mag maar een lijst ondertekenen. Het is ook het statenlid die de lijst moet inleveren; hij of zij moet dat persoonlijk doen. Vrijdag 29 juli liggen alle lijsten ter inzage in het provinciehuis, bureau algemene en juridische zaken. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De eerste kamer wordt op 1 3 september ontbonden; dit is bij koninklijk besluit geregeld. De verkiezing van de nieuwe kamer moet op 31 augustus ge beuren; het zijn provinciale staten die kiesgerechtigd zijn. De verkiezing is dus niet rechtstreeks, zoals bij de tweede kamer. Provinciale staten doen de stemming in een openbare vergadering. Net als bij algemene verkiezingen in stemming bij volmacht mogelijk. Het ene statenlid brengt dan voorde collega een stem uit; de stemming is schriftelijk. Vereenvoudiging I welzijnsplanning De commissie-Maris heeft daartoe een discussienota opgezet, waar in wordt ingegaan op de proce dure die tot nu toe werd gevolgd, welke moeilijkheden daarbij op traden en wat kan worden ge daan om tot een betere opzet te komen. In 1979 hebben provinciale sta ten aan de hand van rijksregelin gen een stappenplan gemaakt en een stuurgroep ingesteld: de stuurgroep coördinatie welzijns planning. De stuurgroep kreeg tot taak de provincie te adviseren over de welzijnsplanning, een welzijnsplan op te stellen en te studeren op een structuur voor de planning. Begonnen is met de opstelling van deelplannen en -program ma's per welzijnssector; bedoe ling was van alle deelplannen ge zamenlijk dan een welzijnsplan te maken. Twee jaar is met deze opzet ge werkt en gebleken is dat zowel stappenplan als stuurgroep on voldoende functioneren. In het stappenplan zitten onder delen die eigenlijk wel achterwe ge kunnen blijven en gedeputeer de staten komen pas na de in spraakronde aan bod; dit is in een te laat stadium; vaak kunnen ver wachtingen vanuit het particulier initiatief dan niet meer worden gehonoreerd. De stuurgroep was met teveel ta ken belast en de inbreng vanuit de bevolking was te klein in vergelij king tot de ambtelijke. In de ambtelijke sfeer bleek ten slotte dat overlappingen in het werk optraden bij de provinciale griffie, de stichting Zeeland en de raden die bij de stichting zijn aan gesloten. Ook op rijksniveau wordt versim peling van de procedure voorge staan. De landelijke stuurgroep ontwikkelingsprojecten, die de proefprojecten volgens de Kader wet specifiek welzijn begeleidt, heeft hierover advies uitgebracht. De commissie-Maris heeft met dit advies rekening gehouden. Om een deelplan of een beleids nota te maken, wordt aanbevolen een projectgroep in te stellen die bestaat uit medewerkers van de provincie, de welzijnsraden en deskundigen vanuit de betreffen de welzijnssector. Voor onderzoek en dergelijke kan een beroep worden gedaan op het provinciaal opbouworgaan Stichting Zee land. De projectgroep stelt het plan in ontwerp op en biedt het aan aan gedeputeerde staten. Ook gs moeten zich in dit stadium uit spreken. opdat de insprekers we ten hoe op provinciaal niveau over het plan wordt gedacht. Nadat gs namelijk een uitspraak over het ontwerp hebben gedaan, komt dat ontwerp in de inspraak. Ontwerp en inspraakresultaten komen vervolgens in bespre king bij een in te stellen advies commissie welzijsplanning, waar na gs uiteindelijk het plan, met hun eigen standpunt, doorspelen naar procinciale staten. De in sprekers kunnen dan,nog eens van zich laten horen en wel door commentaar op dit uiteindelijke ontwerp te leveren via de staten commissie voor welzijn. Met het advies van die commissie in de hand zijn het dan provinciale staten die het plan definitief ma ken. De commissie beveelt aan de hui dige stuurgroep om te vormen tot de adviescommissie welzijns planning, die na de inspraakronde in de procedure komt. De com missie moet hooguit 15 leden krijgen, aan te wijzen door de ad viesraden en te benoemen door gedeputeerde staten. Namens de provincie, de stichting Zeeland en het bureau landelijk contact van het ministerie van welzijn worden aan de 1 5 leden adviseurs toege voegd. De leden vertegenwoordigen het particulier initiatief, zoals het bi bliotheekwerk, het onderwijs, de emancipatie het ouderenwerk en de volksgezondheid. De ambtelijke voorbereiding wordt volledig opgedragen aan de provincie. Dat wil overigens rtiet zeggen, dat de stichting Zeeland en de raden in de nieuwe opzet buiten spel komen te staan. Door hun betrokkenheid met het werk terrein zullen zij veelal bij de in stelling van de projectgroepen worden betrokken, terwijl zij ook vaak om advies zullen worden gevraagd. Bovendien zijn zij ver tegenwoordigd in de adviescom missie. Tot 1 oktober kan bij gedeputeer de staten commentaar worden geleverd op de "discussienota structuur provinciale welzijns planning", zoals het rapport van de commissie-Maris officieel heet. Daarna moet de huidige stuur groep zich er over uitspreken; gs bepalen aan de hand van de reac ties uit de inspraak en de stuur groep hun definitieve standpunt en leggen dat over aan provinciale staten. Overigens moet worden vermeld, dat gs met de uit gangspunten van de commissie- Maris akkoord gaan. De discussienota is verkrijgbaar bij het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31011. Aan hetzelfde adres moeten de inspraakreacties worden gezon den. Al een hele week staat Sas van Gent in het teken van de folklore; er zijn dansgroepen uit Nederland( en België, maar ook uit Bulgarije en uit Spanje. Zaterdag 23 juli staat het volks- dansfestijn in het teken van de culturele uitwisseling van de pro vincies Zeeland en Oost-Vlaande ren. Vanaf een uur 's middags zijn De Grutmoole, Sas van Gent er optredens van drie Oostvlaamse en twee Zeeuwse folkloreg roepen en van Kremiskovska Mladost uit Sofia en Coros Y Danzas uit Gra nada. Vanuit Oost-Vlaanderen treden op de volkskunstgroepen Moddervijvere uit Laame, De Rey- naert uit Gent en Toon en Tine uit Moerbeke-Waes. Vanuit Zeeland geven acte de présence de kinder en volwassenengroep van De Grutmoole uit Sas van Gent en de volksdansgroep Vodago uit Goes. In het middagprogramma is ook ruimte voor de volksspelen boog schieten, gaaibollen en pierbollen. De activiteiten zijn geconcen treerd op de Markt van Sas van Gent. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau vooriichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31391 of 31392 033® Na jaren wachten NU het probleemloze rolgordijn. Door middel van het eindloze koord kunt u elke stand van het rolgordijn zelf bepalen. Bediening kan zowel links als rechts. Alle gewenste breedtes tot 3.5 m. uit voorraad leverbaar. RUIM 50 SOORTEN STOF W.O VERDUISTERINGSSTOF (ideaal voor slaapkamers) 1 JAAR GARANTIE. TEVENS ROLHORREN MET ZIJGELEIDING. Aluminium horren kant en klaar leverbaar, alle materialen voor alum, horren ook los verkrijgbaar. ss«*4 MISTRAL Maui t 2.695,00 Comp. Club '82 t 1.990,00 Comp. Club '83 I 2.595,00 Comp. Superlight t 2.995,00 Take-offt 2.995,00 Pan-Am f3.595,00 Tarifa semi-complf 1.595X10 FUN AND FUNCTION Lightning 83 f 2.690,00 Stratot 2.690,00 Comet f 2.690,00 Starlet semi-compl f 2.090,00 Sunset semi-complf 2.090,00 KLEPPER S 103 vanaf f 1.795,00 S 104 f3.295,00 S 105 vanaf f 2.295,00 S 106 vanaf f2.295,00 S 107f 2.395,00 WAYLER Wayler 83f 1,595,00 Breezef 1,745,00 Shark f2.195,00 Ypsif 1.395,00 Fancerf 1.895,00 WINDSURFER Regatta f 1.790,00 Rocket 103 semi-complI 1.535,00 Rocket 99 semi-complf 1.585,00 Rocket 88 semi-compl1.650,00 Rocket 83 semi-complf 1.650,00 WINDGLIDER Olympic2 850.00 Alcha1 495,00 Bahla 1.695,00 Hi-Fun 1 995,00 Slalom2 295 00 TEN CATE Beacher f 1.495,00 Hunter 82 ƒ1 490 00 HUNTER (2e keus,,83) van 1 790 nu 1 240 Hunter 83f 1.665,00 Spacerf 1,895,00 Leaperf 1.945,00 v Win f 3.600,00 Een lijst met speciale aanbiedingen van surfmateriaal, onderdelen en accessoires op te vragen bij: Om_in Havenweg 2 (Jachthaven Schotsman) Wmdsurlcentrum Kamperland Tel 01107 1540 Lange Kerkstraat 48, tel 01100-14863, Goes Korte Kerkstraat 12. tel 01100-15094, Goes De uitverkoop bij 't Gouddoppertje is er dit jaar een om over te blijven praten. Onze etalages nog niet gezien? Loop even langs. Aanbiedingen zijn er zowel in nieuwe sieraden als in mooie occasions. Bijna voor een appel en een ei. Axelsestraat 28. tel 01150-13904, Terneuzen Walslraat 88 lel 01184-16400. Vlissingen

de Vlissinger | 1983 | | pagina 9