2oU<j$Z ZIN in Walcheren Behandelaar: géén politieagent met opgeheven vinger Domburg in de ban van paarden IdeVLissinger' HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Wedgwood demonstreert RHYTHM 'N BOOZE-F ESTIVA L IN VLISSINGS NOLLEBOS Borden geplaatst met openingstijden bruggen AANWINST ZEEUWS MUSEUM ^7 Flamingo Marktconcert St. Jacobskerk Albert Clement TOERNEE LANGS ZEE van Adolf Billens 'Deltaplan' Nazorg Rijdende artillerie Zeeuwse Koorschool 'Belgenrace' verlovingsringen Juwelier Vpn der Maden J DEZE WEEK IN y muQTfcjp Woensdag 20 juli 1983 HSSINGE oplage 22.305. wfekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 43.200. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktfe: ad hanneman, 01180-27651toestel 54. Op toer langs de zee treedt het Markttheater ZIN vrijdag 22 en zaterdag 23 op in Vlissingen en zondag 24 juli is het semi-professio- nele gezelschap uit Friesland te gast in Domburg. Vrijdagavond speelt ZIN in De Piek vanaf half tien. Zaterdag is ZIN gratis te bekijken op de Kleine Markt of op de Boulevard tegenover het Strandhotel, afhankelijk van de weersgesteldheid. Aanvang van het openluchtoptreden in Vlissingen is half drie. Het reizend muziektheater werd in 1979 opgericht in het Friese dorp Makkinga. In 1980 presenteerde dit gezelschap reeds een actuele versie van de comedia del art met populaire muziek en Nederlandse teksten. ZIN presenteert vrolijke muziek en teksten in het Nederlands waarmee ze dit jaar voor het eerst op toernee gaan onder het motto ZIN aan zee 1983 langs kustplaatsen in Noord-Holland en Zeeland. ,sw.w.;.v.y.;. iikkiiiljikkkiikkkiikkaikkkkkkMiAiAikkuitriiM Het Zeeuws Museum in Middel burg heeft een schilderij geërfd van de heer H.A. Mesker uit 's- Gravenhage, voorstellende een huwelijksaanzoek in een boerderij te Nieuwland in 1853. Het schil derij werd gemaakt door de Belgi sche schilder Adolf Dillens. Het schilderij is vooral belangrijk om dat de kostuums van beide liefko- zers in het midden van de negen tiende eeuw duidelijk zichtbaar zijn. Invloeden van de Walcherse krullen en strikken en de Zuid- Bevelandse ronde muts van de vrouw zijn duidelijk waarneem baar. Adolf Dillens schilderde dit werk twee jaar voordat hij met Charles de Coster de eerste gemeenschap pelijke reis maakte. Zoals bekend schreef Charles de Coster Tijl Uylenspiegel, een verhaal dat zich voor een deel op Walcheren af speelt. Dillens, al jaren een Zee land-bezoeker, was verrukt over de eilanden. De Coster was te leurgesteld. "Ik ben een somber en triest land", schreef hij. "De mensen hier schijnen nauwelijks te leven, nauwelijks te denken...". Niettemin maakten De Coster en Dillens samen het boek Zeeland, dat in 1855 uit het Frans werd vertaald. De illustraties van Dil lens uit dat boek zijn redelijk be kend. Deze waardevolle aanwinst van het Zeeuws Museum is te zien in de folklorezaal. Openingstijden: werkdagen 10 tot 17 uur. zaterdag en zondag 13.30 tot 17 uur. Donderdag 28 juli vindt het vierde Rhythm 'n Booze-festival plaats. Dit door de stichting Rhythm 'n Booze georganiseerde popgebeu- ren beslaat maar liefst twaalf uur (van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds). De popconcerten (elf groepen treden op) vinden, plaats op het grasveld bij het par keerterrein in het Vlissingse Nol- lebos bij de oprit van de Boulevard aan de Burgemeester Van Woel- derenlaan. De grootste attractie van het fes tival is ongetwijfeld de Engelse groep 'Dr. Feelgood'. Onder de optredende groepen bevinden zich vijf Vlissingse formaties: 'Fi nal Act', die het festival opent om tien uur' 'Strange Acquaintance', een groep die een mengeling van stijlen speelt, 'Pepro the Jet-Set Suckers' (vroeger 'Esquire), de groep 'NN' die Nederlandstalige nummers speelt én dé Rock 'n Roll-band 'Pappa Long John the Small Ones'. Een andere Walcherse groep die optreedt is de Middelburgse formatie 'Para noid'. 'Pléémobielz' uit Bruinisse. 'One Hope', uit Rotterdam, de Lochemse formatie 'String 16' en 'Neel' uit Amsterdam (winnaar van de Grote Prijs van Lochem) maken de elf groepen compleet. In de pauzes van het gebeuren in het Nollebos te Vlissingen zorgt Radio Vrij's Roadshow voor de muziek. Als extra publiekstrekker is de Nederlandse stuntman Nick Holiday gecontracteerd, een waaghals op het gebied van vuur wapens. Naast die 'schutter' kun nen bezoekers van het popfestival meedoen aan een rodeo op een mechanische stier, de zogenaam de Rhytym 'n Bull-ride. Voor zowel de scheepvaart als passanten over de kanaalbruggen in Middelburg heeft rijkswaterstaat borden geplaatst bij de draaibrug (voor het station) in Middelburg, waarop de openingstijden staan vermeld. Het betreft overigens een oudere regeling, waarmee slechts weinigen vertrouwd bleken. In juni van vorig jaar stelde rijkswaterstaat al een dienstregeling in, die was aangepast aan het streekvervoer en de treinen. Op de borden staat een klok die aanwijst op welk deel van het uur het verkeer kan rekenen op een open burg. Gesloten voor alle scheepvaart in Middelburg zijn de bruggen van 13 tot 23 en van 49 tot 59 over het uur. De Keersluisbrug in Vlis singen is van 04 tot 10 en van 41 tot 53 over het uur gesloten. Voor de recreatiescheepvaart gelden ex tra sluitingstijden, namelijk: van 59 tot 04 en van 22 tot 24. Tijdens de zomermaanden (tot en met 30 september) worden van maandag tot en met vrij dag tussen half zeven en half acht 's ochtends, van half één tot half twee en van half vijf tot half zes de bruggen niet afzonderlijk voor de recreatievaart geopend. Vakantie: de jeugd in Vlis singen opgeroepen een wereldstad te bouwen (bin- nenpagina) •Adri van den Broeke, oud monteur van de coureur Jack Middelburg maakte van hobby beroep. Deze week 'Uit het zakenhart'. Kleine mensen, kleine au to's, een gezegde dat tegenwoordig niet meer opgaat. Lees onze autopa gina. DRANKGELAG Een berichtje in het Algemeen Dagblad van 7 juli wekte de indruk alsof Zeeuwen dagelijks lallend van dronkenschap over de straten rollebollen. 'In Zeeland 27.000 probleemdrinkers', schreeuwde de kop boven het berichtje dat verder niets meer uitlegde. Vooral men sen die dagelijks beroepsmatig in de weer zijn om het alcoholmis bruik in te dammen, schiet zo'n suggestief berichtje behoorlijk in het verkeerde keelgat. Want a. vertelt de verantwoordelijke jour nalist er niet bij of dat getal veel of weinig is; b. - zo blijkt - verhoudt dat Zeeuwse cijfer zich tot het landelijke cijfers als 'normaal'. Niettemin - zo moet worden vast gesteld - loopt het alcoholgebruik stevig de spuigaten uit. Zowel jongeren als ouderen, mannen als vrouwen zijn hard op weg zich letterlijk ziek te drinken. Mensen met lichamelijke en psychische klachten vullen al voor een groot deel de wachtkamers in zieken huizen, maatschappelijk werk en van de huisarjtsen. Een specialist verzuchtte korte tijd geleden, dat als van de alcoholconsumptie zo doorgaat, we straks geen bejaar denhuizen meer nodig hebben, maar alcoholklinieken. En dat zijn wel sombere verhalen, waar het Algemeen Dagblad op die 7e juli gemakshalve aan voorbij ging. Maatschappelijk werker André van Kessel en de psycholoog drs. Henk van Bilsen (beiden van het ZCAD) zijn er van overtuigd, dat het alcoholgebruik aan banden kan worden gelegd. "Het gebruik van de legale druk", zoals het tweetal de spiritualen omschrijft, "is in te dammen. Voor de behan deling van elke cliënt moet daar voor een soort 'deltaplan' worden gemaakt". Met alcohol kampende mensen melden hun problemen echter pas bij het ZCAD als reeds verschil lende pogingen om de fles te laten staan zijn mislukt. "Sommigen le ren het zelf, maar anderen weer Onder de kop 'drankgelag' stond vorige maand reeds een artikel in deze krant waarin de ernstige gevolgen van alcohol gebruik werden omschreven. Omdat het drankgebruik inderdaad alarmerende vormen heeft aangenomen (tien procent Nederlanders valt onder de categorie 'probleemdrinkers') besloten we samen met het ZCAD (Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs) een serie artikelen te plaatsen over alcohol en de gevolgen. In dit tweede stuk zetten we de behandelaar van het ZCAD in de schijnwerper. hebben hulp nodig. Die hulp kunnen wij ze bieden. Wij geven instrumenten aan waarmee onze cliënt uit de voeten kan. De be handeling kan een paar maanden duren, maar kan soms ook uitlo pen tot anderhalfjaar". Wie behandeld wil worden, hoeft daarvoor overigens geen enkele extra moeite te doen. "Iedereen kan hier zomaar binnenstappen of opbellen. Nog diezelfde dag ne men wij contact op, of er is meteen hulp. Er volgt na die eerste ken nismaking een serie verkennende gesprekken om na te gaan of het ZCAD wel de juiste plaats is voor hem of haar. We vertellen dan iets over de instelling en leggen daar bij de nadruk op de privacy. We werken niet meer zoals vroeger in de vorm van oei, oei, oei. We zijn géén politie-agenten met opgehe ven vinger". De hulpvrager bij het ZCAD is meestal radeloos. Hij of zij tracht in de meeste gevallen al vanaf de eerste dag aan de maatschappelijk werker een heel arsenaal beloftes te doen. Beide behandelaars Van Kessel en Van Bilsen weer: "Als iemand dertig potten bier per dag drinkt, komt hij of zij soms aan met de mededeling er onmiddel lijk mee te willen stoppen. Dat kan niet en we vertellen dat ook. Onze interesse gaat in eerste in stantie uit naar de achtergronden van de cliënt. Dat gegeven is enorm belangrijk. Als behande laar moet je namelijk dicht tegen de mensen gaan aanzitten, je con fronteren met hun problemen en Volgende maand gaat een 'afgekikte' probleemdrinker op die stoel zitten. Weer een maand later duiken we zelf de kroeg in om de reden te achterhalen waarom zoveel jongeren-zich volgieten en toetreden tot het mistige rijk van Bacchus. Wie overigens meent zelf ook een bijdrage te kunnen leveren kan/ schrijven naar dit blad, postbus 5017.4330 KA in Middelburg. De brieven worden anoniem gedrukt, als dat gewenst is. Naam en adres wil de redactie echter wél graag weten. Drinken op maat. Niet altijd even gemakkelijk (foto Ruben Oreel). een sfeer creeëren zich veilig voelt". waarin men Oorzaak Na drie of vier gesprekken weet de maatschappelijk werker welk vlees hij in de kuip heeft. Ook de cliënt weet dan veelal wat de oor zaak is van zijn overmatig drank gebruik. "Gekeken wordt dan welke behandelaar er binnen de ZCAD-groep het meest geschikt is om mee verder te gaan. Iedere behandelaar bij ons heeft zo zijn eigen specifieke kwaliteiten. Tij dens de teambespreking bepalen we gezamenlijk aan wie de cliënt wordt toevertrouwd. Uiteraard wordt hij er van op de hoogte ge houden". In de beginfase wordt vooral veel gepraat en traint de cliënt een ontspanningstechniek. Later kan de cliënt deelnemen aan een mo- tiveringsgroep. Ook de familiele den (man of vrouw) worden er bij betrokken. In tegenstelling tot wat jaren werd aangenomen, blijkt een grote ca tegorie gebruikers van overmatige hoeveelheden alcohol niet persé helemaal droog te moeten worden gelegd. "Dat geldt vooral bij jon geren". leggen Van Bilsen en Van Kessel uit. "Bij iemand die een twintigjarige drinkcarriëre achter de rug heeft wordt dat moeilijker. Na enkele jaren kun je iemand nog leren zorgvuldiger om te gaan met alcohol. Vroeger was het streven van het ZCAD gericht op algehele onthouding". Het pijnlijke van het werk - aldus Van Kessel is dat er zo weinig na zorg bestaat. Want - zo benadrukt Van Bilzen - een groot deel van onze cliënten wordt daadwerkelijk geholpen. "We plegen nog wel één keer per jaar een telefoontje om te kijken hoe het gaat". Een veelgestelde vraag is wanneer "Verfijnde tafelsfeer" porselein servies: CAVENDISH de serviezen-specialist: 'SERVICE KWALITEIT - GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 nou iemand verslaafd is. De PZC van 7 juli meldde dat er twee ca tegorieën bestaan. Overmatige drinkers - aldus dat bericht - ne men gemiddeld acht glazen per dag en alcoholisten meer dan twaalf. Drs. Van Bilsen: "Dat zijn sociologische gegevens, dus zeg maar een soort doorsnee bereke ning volgens de Lederman for mule. Maar iemand is al verslaafd als hij of zij denkt niet te kunnen slapen zonder eerst twee borrels te hebben genuttigd". De Vlissingse popgroep Strange Domburg is zaterdag 23 juli helemaal in de ban van de paarden. Behalve de Zeeuwse kampioenschappen kan het pu bliek genieten van een unieke demonstratie met een twaalf- span, gemend door vader en zoon Chardon, een optreden van de rijdende artillerie, ge completeerd met kanongebul der school medewerking vér- leent. Het paardenspektakel wordt gehouden op een acht ha groot terrein aan de Babelweg. De show begint 's middags om half twee. Voor de Zeeuwse kampioenschappen binden po- nyruiters en vanaf -amazones 's morgens vroeg met elkaar de strijd aan op de onderdelen dressuur en springen. Onder paardenliefhebbers wordt de naam Chardon, als het gaat om de kunst meerspannen te leiden, met ontzag uitgesproken. Zowel vader als zoon worden gerekend tot de wereldtop in het vierspan- rijden. Tijdens de laatste wereld kampioenschappen in Apeldoorn bereikte IJsbrand Chardon (jr) de derde plaats. Aan de Babelweg in Domburg verzorgen de Chardons twee optredens. Eén met een vierspan en één met een twaalf- span. Vanaf de bok wordt com mentaar gegeven, zodat ook 'le ken' weten wat er op het showveld gebeurt. Het optreden met een twaalfspan bewijst overigens dat vader en zoon Chardon durven. Het is - aldus de organisatie - bij zonder moeilijk om een dozijn paarden met een totale lengte van 25 meter, in bedwang te houden. Deze demonstratie is zo uniek omdat er slechts weinigen zijn die met zoveel dieren en helpers kun nen omgaan. Het manoevreren eist honderd procent waakzaam heid van zowel de koetsier als de grooms (helpers). Spectaculair tijdens de shows die als onderbreking van het Zeeuws kampioenschap naar Domburg zijn gehaald, is trouwens ook de rijdende artillerie uit Schaarsber- gen (bij Arnhem). Dit korps - ook wel bekend als de Gele Rijders - werd in 1793 opgericht op verzoek van prins Willem V. Paarden kwa men volgens deze vorst in aanmer king om de toenmalige artillerie snel te kunnen verplaatsen. Tij dens de Spaanse veldtocht werd deze compagniet ingezet in Zee land. Bij Woensdrecht trok zij de Schelde over. Het korps Gele Rijders verzorgt tegenwoordig shows in binnen- en buitenland. Gehuld in historische kledij daveren de negen man te paard de ring in. voorzien van een zwaar kanon met kruitwagen. Als letterlijke klap op de vuurpijl wordt het kanon afgevuurd. De Zeeuwse Koorschool verleent medewerking aan het Domburgse paardengebeuren tijdens de para de van alle deelnemers aan het kampioenschap. Het koor zingt onder leiding van E. Heijblok op een verrijdbaar podium. Op het programma staat boven dien nog een show met trekpdar- den- of zogenaamde "Belgen-ra ce". Deze race wordt gehouden met de indrukwekkende Belgische paarden uit het zogenaamde koudbloedras. Het Zeeuwse trek paard of wel het Belgische paard behoren samen met de Clydesda- ker tot een der grootste soorten binnen het koudbloedras. Toch dankt dit paard zijn be kendheid veel meer aan zijn enorme omvang dan aan zijn schofthoogte. Een race met een aantal van deze paarden is dan ook keer op keer weer een gigantisch schouwspel. Om het publiek tussen de attrac ties door op adem te laten komen, worden tijdens de middaguren nog enkele onderdelen uit het kampioenschapsprogramma ver reden. Ook hier mag het beste verwacht worden, want uit de lichtere klassen zullen alleen de combinaties die de ochtenduren ongeschonden doorkwamen 's middags terugkeren. Op het programma staat behalve Uit voorraad leverbaar direkt gegraveerd zilveren vriendschapsnngen v a 58.- p paar gouden 178.- p paar de laatste selectie bestgaande rij- pony, klasse zwaar, waarin het gaat om het kampioenschap van Zeeland. Voor de organisatie van dit evene ment tekent de landelijke rijver- eniging Oranjezon uit Vrouwen polder, die in het verleden al meerdere malen bewees van de kampioenschappen iets bijzonders te maken, waar veel publiek zich naar hartelust kan amuseren. Dankzij sponsors kan de toegang sprijs laag worden gehouden. Vrijdag 22 juli verzorgt de Mid delburgse organist Albert Clement tussen 12 en 12.30 uur in de St. Jacobskerk een marktconcert. De toegang is gratis. I i i i i i i i i i i i i „j Het programma bevat een drietal werken uit Clavierübung III (ge publiceerd in 1739) van Johan Sebastian Bach: 1. Praeludium in Es (pro organo pleno) BWV 552.1 2. a. Diess sind die heil'gen zehn Gebot. (2 Clav. et Ped.. Canto fermo in Canone) BWV 678, b. Christ, unser Herr, zum Jordan kam (s Clav. Canto fermo in Pedal) BWV 684, 3. Fuga in Es (pro organo pleno) BWV 552.2. Clement 1962) volgde orgellessen aan de Zeeuwse Muziekschool bij resp. Anthon de Vries en Bram Beekman en ontving pianoles van Leen de Broekert. In 1980 slaagde hij voor het eindexamen VWO (atheneum), behaalde het getuig schrift Kerkorgel B met lof en deed datzelfde jaar toelatingsexa men aan het Brabants Conserva torium te Tilburg. Hij studeert daar - in augustus a.s. voor het vierde jaar - hoofdvak orgel bij Bram Beekman.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1