kVV* NO MO TT A BERGER \LANARTE U NORD STOFFEN INA BROWN RITMESTOORNISSEN VAN HET HART IX >1 CD a 3 CD CD a CD c CD 3 3 Ö- c 2. SCH RAAT VRIJDAG 22 J Adverteren.. bij de Faam - de Vlissinger zit U goed DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 20 juli 1983 Bach-herdenking door Feike Asma c/> V. J middelburg souburg Black Decker roept tuinpompen terug Bloemen: PACHYSTACHUS a JEANS INN Het hart is een grote holle ^spier. In de holte ervan zit bloed. Als die spieren sa mentrekken wordt het bloed eruit gestuwd en stroomt het door ons lichaam. De klep pen in het hart zorgen er voor dat het in de juiste richting gebeurt. Het is dus eigenlijk een pomp die zo'n 70 of 80 slagen per minuut maakt. En op commando kan dat nog sneller. Gaat dat vanzelf? Bijna wel, alle spieren trekken zich sa men zonder dat u er aan hoeft te denken. De spieren krijgen opdracht vanuit één plaats in het hart, het hart- centrum. Uit dat centrum komen de bevelen voor het hart om aan de slag te blij ven. Dat gaat als een golf beweging. Elke klopje van ons hart is dus eigenlijk een nogal ingewikkelde gebeur tenis. Precies op tijd en elk op z'n beurt trekken de spiervezeltjes zich samen. En als het niet goed is? Het is mogelijk dat al die ver schillende spieren niet op hun beurt wachten. Ze trekken zich samen in een andere volgorde. Uw hart klopt dan niet regelmatig meer en u kunt dat voelen. Dat kan komen omdat het hartcentrum de boodschap niet duidelijk genoeg door seint. Het kan ook zijn dat de spieren zelf niet goed reageren op de opdracht. In beide gevallen is het gevolg hetzelfde: de verschillende spieren gaan alleen of in kleine groepjes samentrek ken. Niet in de goede vol gorde en niet óp het goede moment. Zoiets noemen we een ritmestoornis van het hart. Er kunnen verschillende oorzaken zijn. Bijvoorbeeld de leeftijd. De hartspieren kunnen op den duur wat minder gevoelig worden voor de opdrachten uit het hartcentrum. Ook kunnen ritmestoornissen het gevolg zijn van een hartziekte. Vaak ontstaan ze door een verkeerde manier van leven. Roken, koffie en al cohol hebben een nadelige invloed. U weet natuurlijk dat het verkeerde gewoon ten zijn. U weet nu ook waarom: de hartspieren worden er extra door belast. Ze worden geprikkeld bij het minste of geringste. Als u zich maar even druk maakt, slaat uw hart over. Ineens maakt het extra sla gen of krijgt u hartkloppin gen en een licht gevoel in uw hoofd. Sommige men sen gaan zweten en worden bleek. Ze worden bang en vallen soms zelfs flauw. Is dat ernstig? Als het geen kwestie is van ouderdom of van een ziekte, is het niet zo ernstig als u denkt. Uw hart kan normaal best een stopt- je hebben. Maar met slechte leefgewoonten scheppen we zelf een abnormale situatie. En ons hart waarschuwt ons daarvoor, het licht springt als hét ware op oranje. Up zich hoeven ritmestoornis sen van het hart dus niet zo ernstig te zijn, maar u moet wel maatregelen nemen. Gelukkig is dat niet zo moeilijk. U hebt het tussen de regels door al kunnen lezen: u moet wat voorzichtiger om gaan met uw hart. Wat kal mer aan doen, dus minder jachten en jagen. Daar bent u al een heel stuk mee ge diend. En u kunt er rekening mee houden bij uw leefgewoon ten. Minder zout in het eten en niet roken bijvoorbeeld, minder vet en alcohol ge bruiken en ook minder kof fie. U zult zien dat u dan al minder last zult hebben. En als dat niet helpt? Uw huisarts zal dan geneesmid delen aan u geven om uw hart weer in zijn normale ritme te brengen. Ze zorgen dat uw hartspieren wat minder snel worden geprik keld. Doorgaans hoeft u zulke geneesmiddelen niet lang in te nemen. Als de hartritmestoornis wordt veroorzaakt door ouder dom of door hartgebreken dan moeten er natuurlijk blijvende maatregelen ge nomen worden. Nog een goede raad: doe niet overdreven bezorgd over uw hart. Normaal doen is het beste. U doet er goed aan u wat rust te gunnen en rekening te houden met uzelf en uw hart. Dan zullen uw klachten vanzelf minder worden. Andere ziektes Als u schriftelijke informa tie wilt over andere ziektes, vraag er uw huisarts gerust om. Hij beschikt over pa- tiënten-info's van Artsen service, die een heleboel ziektes behandelen. Ze zijn bedoeld om patiënten dui delijk te maken wat ze pre cies mankeren. In de serie zomeravondconcerten, die onder auspiciën van de Stich ting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt geor ganiseerd. zal op dinsdag 26 juli een orgelconcert worden gegeven door Feike Asma. Dit concert valt samen met de sterfdag van de onvergetelijke or ganist en componist, Johann Se bastian Bach die op genoemde datum in 1750 overleed. In het programma van deze avond zal de "Thomas-cantor" worden her dacht. Uit zijn geweldige en onvergelijk bare oeuvre zal worden uitge voerd: Naast enkele van zijn meest ge speelde koraalbewerkingen, w.o. "Alle Menschen müssen sterben", "Vater unser im Himmelreich" en "Wachet auf, ruft uns die Stim- me" zal ten gehore worden ge bracht: Preludium en Fuga in e; de Dorische Toccata; Preludium en Fuga in Es dur alsmede Bach's laatste en onvoltooide werk "Vor deinen Thron tret' ich hiermit". Aanvang 20.00 uur. mm I Bij enkele nieuwe tuinpom pen DN 415K van Black Decker kan materiaalmoe heid optreden. Het gaat om enige tientallen stuks uit de produktieseries 003800 tot 011650 en 016000 tot 023500. De materiaalmoe heid, die uitsluitend kan voorkomen bij een combi natie van ongunstige om standigheden, kan gevaren opleveren voor de gebruiker. In een brief aan vakhandel en' gebruikers vraagt Black Decker alle elektrische pompen van het in april geïntroduceerde type DN 415K buiten gebruik te stellen en terug te zenden aan Black Decker. De Brauwweg 68-72, 3125 AE Schiedam. Zo'n twaalf jaar is de Pa chystachus op de Neder landse markt. In die betrek kelijk korte tijd is hij er in geslaagd een echte "pu bliekstrekker" te worden. Ongetwijfeld zijn de fraaie, rechtopstaande felgele schutbladen debet aan deze populariteit. Er zijn tenslot te niet zoveel gele kamer planten. De eigenlijke witte bloemetjes van de plant vallen betrekkelijk snel af. De plant behoort tot de Acanthusachtigen. De naam Pachystachus is afge leid van het griekse pachus dik en stachus stengel. In Mexico en Peru is deze plant inheems, in de volksmond werd de naam aanvankelijk nog al eens verbasterd. Hier en daar wordt hij ook nu nog wel eens aangeboden onder de naam Pakistani! In huis vraagt Pachystachus een lichte standplaats en gematigde temperatuur. Ochtend- en middagzon, indien niet te fel, kan hij goed verdragen. Geef hem daarbij altijd volop water en sproei dikwijls op de blade ren. In de winter minder water en ook kan de temperatuur dan wat lager worden ge houden. In de groeitijd iedere week kamerplantenmest in de normale dosering.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 14