Middelburgse jeugd met raket naar de maan Wokkie en Tokkieland mt z> Het akeelart "Ik heb drie kwaliteiten goed, beter en best" 'Op de fiets door Zeeland in 1913' RWS ONGESLAGEN ZOMERKAMPIOEN Miniatuur Walcheren 's avonds ook geopend Keïtc lujjo I II Houdt Groeneveld voprogen DE VLISSINGER Woensdag 29 juni 1983 Snuffelmarkt Westkapelle Minnaard begon Tax Free Shop Kwaliteit IN SAMENWERKING MET DEMERARY HAMLAPPEN MET TOMATEN JUWELIER KOOTWIJK IN VLISSINGEN: Afspraken Fietskamp Kraampjesdag Gezondheidsspel Duin- en Strandwandeltocht V olwasseneducatie Zomertentoonstelling Raad Arnemuiden Musical Ichtusschool Paraplu sluit seizoen Poppenkast Scheldebuurt Kinderkamp Kindervoorstelling Raads- en advieswinkel Schoolfeest V erkeerscirculatieplan Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Hoe u bij Groeneveld op zachte lenzen harde guldens kunt besparen. Goes, Lange Vorststraat 106 Middelburg, Lange Delft 24 Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 HISTORISCH PROMOTIEBOEKJE HERUITGEGEVEN De stroom Gosaka Het best getooid J Op de fiets door Zeeland in 1913; 109 bladzijden, prijs i f 12,50. Met een raket naar de maan of met een kapsule de ruimte in op zoek naar andere planeten. Dat zal ongetwijfeld de wensdroom zijn van menig kind. In die sfeer kunnen de kinderen uit Mid delburg een week lang vertoe ven. Tijdens de zomervakan- tieaktiviteiten, van maandag 4 tot en met vrijdag 8 juli vinden deze speeldagen voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar weer plaats op het Meiveld in Mid delburg-Zuid. De organisatoren, de sekties uit de verschillende Middelburgse wij ken van de Stichting sociaal Kul- tureel werk Middelburg, hebben het weer voor e.lkaar gekregen. Echter niet zoals voorgaande ja ren in verschillende wijken, maar nu één centraal punt - het Meiveld - voor alle Middelburgse kinde ren. Dit grote veld wordt in tweeën gesplitst. Een deel voor de kleint jes van 4-7 jaar en een ander stuk voor de 8-12-jarigen. Samen met de kinderen wordt getracht een samenleving te kreë- ren, waarin elementen zijn terug te vinden van een land van de toekomst, uitgaande van de bele vingswereld van de kinderen. De speelweek kreeg de naam "Wokkie en Tokkieland". Kinde ren kunnen naar hartelust hun bouwsels van de toekomst maken. Gedacht wordt dan onder meer aan raketten, vliegende schotels en ruimtekapsules. Daarnaast zullen er allerlei aktiviteiten mo gelijk zijn op het gebied van sport en spel, handvaardigheid, muziek, dans en toneel en met betrekking op .de toekomstige samenleving een ruimtereinigingsdienst. In ieder "land" zullen de spelen op de betreffende ieeftijdsgroe- (voormalig gemeentehuis), Nieuw Middelburg (wijkgebouw Nas- saulaan), Stromenwijk (winkel centrum Maasstraat) en Nieuw en Sint-Joosland (Oude Bakkerij Kerkplein) om halftien 's morgens en vanaf Griffioen (Euromarkt), Centrum (Graanbeurs Damplein) en 't Zand (Kleuterschool De Zandhof) om tien over half tien. Tussen kwart over drie en half vier 's middags zijn de bussen ruim veertig begeleiders die zich hebben aangemeld, maar er is nog aanvulling nodig. Belangstellen den kunnen zich alsnog aanmel den bij het bureau van De Hay- man. Rentmeesterlaan 245 of te lefonisch onder nummer 29004. Vandaag, woensdag 29 juni. is er weer een instruktiebijeenkomst voor de begeleiders. Aanvang 20.00 uur. De organisatie is van mening dat pen worden afgestemd. Af en toe wordt er ook gezamenlijk iets ge daan, zoals de massale openings- en sluitingsceremonie. Wokkie en Tokkieland wordt in de openlucht gehouden. Bij slecht weer beschikt de organisatie over twee grote tenten. Gratis busdienst Voor de kinderen uit de andere Middelburgse wijken is er dage lijks een gratis busdienst tijdens de vakantieweek. De vértrektij- den zijn vanuit Sint-Laurens weer terug op de plaats van ver trek. Medewerkers De organisatoren verwachten da gelijks zo'n vijfhonderd kinderen. Dat vraagt een groot aantal me dewerkers. Momenteel zijn er al R tVS werd in Vlissingen ongeslagen kampioen zomeravondvoetbal. Op de foto poseren de onoverwinnelijken na het behalen van dat kampioenschap. Het zijn: Cees Elve, Jo Elve, Peter Stroo, Cees Ruysendaal, Peter van de Velden, Hans Terwiel, Han Houmes, Leo Dingemanse, Theo Marinisse, John Blok, Harry Buczynski en Josef Filajdic. Piet Dingemanse ont breekt op de foto. i Reeds meer dan 175 kramen i zijn verhuurd voor de Snuffel- 1 markt die zaterdag 2 juli in Westkapelle plaatsvindt. "Sinds het gemeentebestuur van Westkapelle toestemming gaf, liep het werkelijk storm", zo zegt het organisatie- en evenementenburo Zuidwest Nederland. De organisatie verwacht dat zaterdag meer dan 200 kramen bevolkt zullen zijn. De Snuffelmarkt wordt ge houden op het evenementen terrein aan de Koestraat. De totale oppervlakte bedraagt drieduizend vierkante meter. Behalve Zeeuwen die hun overtollige huisraad kwijtwil- len, staan er ook Zeeuwse babbelaarsbakkers, kaasma kers en eettentjes. Voor de kinderen is er een enorm springkussen. De Snuffelmarkt begint za terdag om 14 uur en is tegen 21 uur afgelopen. Voor infor matie 01100 - 20107. Minnaard - van radio, tv en anten nes, en occasions aan de Schelde- straat in Vlissingen - is half juni begonnen met een Tax Free Shop in de zelfde zaak. In die winkel worden btw-vrije artikelen ver kocht aan buitenlanders, die niet in de EEG wonen. De belang rijkste klanten, zo meldt Min naard, zijn partikulieren, die met een zeewaardige boot (of zeelie den) in de haven van Vlissingen liggen. Minnaard heeft bij het gemeente bestuur een verzoek ingediend om ook op zondag open te mogen zijn. Nederlanders kunnen de soms bijzondere artikelen bij Minnaard kopen, maar moeten dan wel btw betalen. Een goede kwaliteit, een nog betere service, een goed ver zorgde etalage en het nakomen van gemaakte afspraken zijn zaken die juwelier/horloger J.J.M. Kootwijk in zijn zaak aan de Scheldestraat 15 in Vlissingen gedurende ruim zestien jaar heeft nagestreefd. En met sukses. Want in de loop der jaren heeft deze juwelier een vertrouwde naam opge bouwd. Kootwijk kwam zestien jaar gele den naar Vlissingen. Als geboren Amsterdammer had hij in zijn ge boorteplaats een gedegen oplei ding gekregen als juwelier/horlo ger en vooral de klassieke zaken vormden zijn leerschool. Voordat het gezin Kootwijk naar Vlissin gen kwam was vader Kootwijk vele jaren bedrijfsleider geweest in een juwelierszaak in Voorburg. "Ik had daar bewezen dat ik het kon en wilde toen ook voor mijzelf beginnen. In Vlissingen werd een zaak aangeboden. Door juwelier De Voogd. De naam Kootwijk/ voorheen De Voogd staat nog in het telefoonboek". In de loop der jaren is er aan het pand in de Scheldestraat wel wat veranderd. Er is een geheel nieu we voorgevel geplaatst en ook is het vroegere kantoortje bij de winkel getrokken. De kleurstel ling werd enkele malen veran derd. De inmiddels 50-jarige Kootwijk heeft altijd getracht om een sfeer in zijn zaak te maken, die de be zoekers op hun gemak stelt. Er is bijvoorbeeld een nostalgisch hoekje met antieke stoelen waar verloofde paartjes en ook oudere echtparen samen hun keus in een ontspannen sfeer kunnen bepa len. Over de kwaliteit van zijn artike len is Kootwijk zeer gedecideerd. "Ik heb drie kwaliteiten: goed, beter en best". In die volgorde noemt hij de horlogemerken In- Miniatuur Walcheren is van 6 juli tot en met 19 augustus drie dagen per week extra open tot half tien. Elke woensdag- en donderdag avond kunnen bezoekers er terecht om een kijkje naar Walcheren in het klein te nemen. Op de vrijdag avond is er een aantal attrakties in samenwerking met het ambach tencentrum Demerary. Vrijdag 15 juli kunnen de bezoe kers 's avonds genieten van een vooroorlogse badmodeshow door Livera en de Indonesische dans groep Sinar Matahari zorgt voor een exotische sfeer. Ook is er een Zeeuwse klederdrachtshow en de Zusjes Wouterse zingen stemmige liedjes. Ambachtslieden uit De merary tonen diezelfde avond wat van hun kunnen. Voorts kunnen de bezoekers hun buik rond eten met mosselen, want voor een tientje kan onbe perkt worden besteld. Vrijdag 22 juli is er een optreden van de Veerse dansgroep Walacra en er zijn weer ambachtslieden aan het werk. Op vrijdag 29 juli is er een grote barbequeavond, om lijst met levende muziek uit het ambachtencentrum. de kwaliteit van de zomeraktivi- teiten verhoogd is, onder meer door het feit dat er nu in twee leeftijdsgroepen gewerkt kan worden. De deelnamekosten bedragen één gulden per dag per kind. Ver wacht wordt dat de kinderen zelf een hamer en een beker (voor gratis limonade) beide voorzien van naam. meebrengen. Evenals brood voor het middageten. Hamlappen kun je niet alleen in de braadpan al op vele ma nieren bakken, maar je kunt er ook een ovenschotel van maken. Erg gemakkelijk als er bijvoorbeeld mensen komen eten en het geeft de maaltijd een feestelijk tintje. 500 gr. hamlappen, 100 gr. boter of margarine, 500 gr. tomaten, 150 gr. geraspte kaas, zout, peper, verse peter selie en bieslook, een ui en een teentje knoflook, een theele pel gedroogde tijm. Het vlees moet in niet te dikke plakken (vingerdik) worden gesneden. Daarna wordt het goed inge wreven met zout, peper en tijm. Smelt in een koekepan de boter of margarine, aan beide kanten in ca. 10 minu ten goed bruin. Neem dan een goed ingevette vuurvaste schotel, waarin de hamlappen op de bodem worden gelegd. Verdeel hierover de in stukjes gesneden tomaat, de in ringen gesneden ui, het gesnipperde teentje knoflook, de gehakte bieslook en peterselie en de tijm. Giet er een flinke scheut water bij (of een restje rode wijn). Strooi over het geheel een flinke laag geraspte kaas. Dek de schotel af met alumi niumfolie en zet hem in een goed voorverwarmde oven en laat het geheel in drie kwartier gaar worden. Serveren met rijst of aardap pelpuree en bijvoorbeeld sla. Bel dagelijks de telefonische receptendienst: 070 - 262311 dus, Ricoh en het topmerk Omega met daarnaast de Pulsar-uurwer ken. Voorheen had Kootwijk ook Sei ko. Maar dit merk werd steeds duurder terwijl de kwaliteit niet verbeterde. Nu heeft Kootwijk Pulsar-horloges, die overigens van dezelfde Japanse fabrikant ko men, kwalitatief even goed zijn maar gunstiger in prijs liggen. "En dat vindt ik belangrijk voor mijn klanten, die gaan onder alle om standigheden voor". Kootwijk geeft nazorg. Allereerst levert hij een horloge af met een nieuwe batterij. "Er zijn soms horloges die maanden in de win kel liggen en dan vind ik het niet reeël, dat er dan geen nieuwe bat terij ingaat. Voorts stuur ik aan alle klanten enkele weken voordat hun garantieperiode afloopt een ansichtkaart met een tekst erop die hun herinnert aan de beëindi ging van de garantie". Een kost bare grap die overigens geheel past in het idee dat Kootwijk heeft over een goede nazorg. Het nakomen van gemaakte af spraken staat bij Kootwijk hoog in het vaandel. "Als ik gezegd heb dat een horloge op een bepaalde dag klaar is, dan zal ik er alles aan doen om die afspraak na te ko men". Meermalen maakt de on dernemer een gang naar het post kantoor om te kijken of het horlo ge dat op die dag afgeleverd had moeten worden wel degelijk bij de post aanwezig is. En menigeen die de reparaties niet op tijd afstuurde zoals was afgesproken, heeft van Kootwijk de wind van voren ge kregen. Naast vakman en verkoper, is Kootwijk ook adviseur. Het komt nogal eens voor dat er ringen worden aangeboden, doordat een verloving bijvoorbeeld uit is. Er zou dan alleen de grondstofprijs voor terug betaald worden. "Dat vind ik zonde. Ik probeer dan de mensen te bewegen om de ring te laten veranderen tot een fantasie- ring, zodat ze er. toch nog plezier van hebben en geen financiële strop". Juwelier/horloger Kootwijk staat samen met zijn vrouw en een ver koopster in de zaak. Met z'n drieën proberen zij het de klanten zo goed mogelijk naar de zin te maken en dat lukt tot nu toe uit stekend. Juwelier Kootwijk (foto John Siwabessy) Voor tieners van 13 - 16 jaar heeft het SKW Vlissingen een fiets kamp door België georganiseerd van 9 tot 16 juli. Het wordt geen luxe vakantie maar een kampeer- week. Een goede fiets is het be langrijkste. Opgave is mogelijk bij Het Buut, Beatrixlaan 2 te Vlis singen, telefoon 01184-16223 of bij Het Woltershuis, Hogeweg 103, telefoon 01184-14660. De middenstandsvereniging DEK van Arnemuiden heeft een zestal kraampjesdagen georganiseerd met diverse activi teiten. Woensdag 6 juli is de tweede met onder meer potten bakken, glasblazen en boekbin den. Vrijdag 1 juli gaat de Nationale Gezondheidstour van start in Maastricht, een rondreis die geor ganiseerd is door de Stichting Nederland Oké. Vrijdag 8 juli doet de gezondheidskaravaan Veere aan. Daar zal, zoals in elke gemeente, het Gezondheidsspel gespeeld worden, een zeskamp achtig spel waarin twee equipes van twee personen tegen elkaar spelen. Het doel van het hele ge beuren is met name de jeugd in contact te brengen met alle facet ten van gezondheid. Zaterdag 2 juli houdt De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen een Duin- en Strandwandeltocht over de afstanden 5, 10, 15 en 20 kilo meter. De start voor de tochten is bij het paviljoen De Kanovijver bij het Nollebos aan de Burge meester Van Woelderenlaan te Vlissingen. Starten is mogelijk tussen 14 en 17 uur. Het Regionaal Educatief Cen trum' Walcheren is aan de organi satie bezig van een grote activitei- tenmarkt op het gebied van de volwasseneneducatie. Dit gebeu ren vindt plaats op zaterdag 20 augustus in Middelburg op de Vismarkt. Voor informatie: Hen nis Smit, telefoon 01180 - 34880 of Leon Riekwel, telefoon 01184 - 14928. Van 2 juli tot en met 6 augustus vindt in het Burgerweeshuis in Zierikzee voor de 21e keer de Zo mertentoonstelling plaats. Naast kleine schilderijen, koperwerk, prenten en curiosa zijn er in de tuin van het Burgerweeshuis beelden van een twintigtal he dendaagse beeldhouwers te zien. De klein-antiek en Beeldentuin tentoonstelling in Zierikzee is da gelijks geopend, behalve zondags, van 10 tot 17 uur. De gemeenteraad van Arnemui den vergadert maandagavond 4 juli om half acht 's avonds in het gemeentehuis. Naast de behande ling van een voorstel tot het ver lenen van een aanlegvergunning voor een weg op het vliegveld Midden-Zeeland buigt de raad zich ook over het verzoek tot wij ziging van de begroting in ver band met de te verstrekken geld lening aan de Vereniging Dorps huis De Arne voor de verbetering van het dorpshuis. De zesde klas van de Ichtusschool geeft vier uitvoeringen van de musical 'Een Speelplein....Het Einde!, over het botsen van plan nen van de grote mensen met die van de kinderen die een echt speelplein willen aanleggen. De opvoeringen vinden plaats in de gymzaal van de school aan het Waaigat 1 te Vlissingen. Donder dagavond 30 juni is de uitvoering bestemd voor ouders en belang stellenden, aanvang 20 uur. Die zelfde Ichtusschool beéint deze zomer met de bouw van een ge meenschapsruimte. Het buurthuis De Paraplu (Alex ander Gogelweg 59, te Vlissin gen), houdt ter afsluiting van het seizoen zaterdag 2 juli een kin- der-instuif. Naast het biljarten, tafeltennissen en sjoelen worden tekenfilms vertoond. Ook zijn er gratis drankjes en hapjes verkrijg baar en vindt er een tafelvoetbal toernooi plaats. De instuif duurt van tien uur tot half één. De toe gang bedraagt vijftig cent per kind. In juli zijn er weer enkele activi teiten van het winkelcentrum Vlissingen. Zaterdag 9 juli is er een poppenkastvoorstelling van Harry Boer op het Promenadege deelte Lange Zelke bij Renais sance tussen 14 en 17 uur. Aan het eind van juli, de dertigste zijn er de gratis rondritten in de paar dentram. Deze voeren inzittenden vanaf het parkeerterrein van het Strandhotel naar de binnenstad. Tussen 12 en 16 uur zijn de gratis ritjes mogelijk. De leden van het wijkcomitée Scheldebuurt komen nog één keer voor de zomervakantie bij elkaar. De vergadering vindt plaats op donderdag 30 juni in welzijnscen- trum Bachten Komme, aan de Badhuisstraat te Vlissingen. De bijeenkomst waar onder meer de herinrichting van de Clijverstraat aan de orde komt begint om 20 uur. Het SKW te Vlissingen houdt van 9 tot 16 juli voor kinderen van 6 tot 12 jaar een zomerkamp in Nuenen (Noord-Brabant). Het kamp staat in het teken van 'de ruimte'. Kinderen die mee willen moeten zich opgeven bij clubhuis Het Buut, Beatrixlaan 2 te Vlis singen, tel. 16223. De kindertheater-voorstellingen in de oude vismijn aan het Bella- mypark te Vlissingen zijn in ver band met de vacantieperiode stopgezet. Besprekingen zijn gaande om de reeks (succesvolle) voorstellingen in september te hervatten aldus de Culturele Raad Vlissingen. De Raads- en Advieswinkel te Vlissingen beperkt in de maanden juli en augustus wegens vakantie sluiting de aktiviteiten. Iedereen met vragen op het gebied van ar beid en werkeloosheid, uitkerin gen, en bezwaarschriften of maatschappelijke en juridische vragen in het algemeen kan ge durende die vakantiemaanden al leen in Bachten Komme, Bad huisstraat 104 te Vlissingen op de volgende tijden terecht: dinsdags van 10.30 tot 12 uur, donderdags van 13.30 tot 17 uur" en vrijdags van 9 tot 10 uur. De Prinses Irene kleuterschool aan de Nieuwstraat te Vlissingen, sluit op 1 juli het schooljaar af met een feestelijk programma. Er worden wafels gebakken en het kindertheater 'Deurtje open....Deurtje dicht'geeft een voorstelling voor de kleuters. De werkgroep Beschermd Stads gezicht houdt op donderdag 30 juni een openbare vergadering in welzijnscentrum Bachten Kom me, Badhuisstraat 104 te Vlissin gen. Op de vergadering, die om 19.30 uur begint, worden onder meer het verkeerscirculatieplan voor de binnenstad en de Vissers haven besproken. Het contactlenssysteem van Groeneveld maakt dat mogelijk. (J bespaart al f 130.- bij aanschaf van originele Bausch Lomb con tactlenzen. Bovendien zijn alle controles gratis. Bij nabestelling bespaart u nog eens f 120.-. (J ziet, meer dan 250 harde Nederlandse guldens totaal. Zachte lenzen/veilige lenzen. Daar zijn intussen alle lensdragers van over tuigd. Ze blijven goed op hun plaats en de irri tatie die bij harde lenzen vaak optreedt blijft achterwege. Bovendien went men gemakkelijk aan zachte lenzen zodat ze meestal binnen I week de gehele dag gedragen kunnen worden. Maar omdat zachte lenzen door de inwerking van het traanvocht op den duur minder helder worden is vervanging na 1jaar meestal noodzakelijk. Daarom riepen de Gilde opticiens (33 over Nederland verspreid) het abonnements systeem in leven. En... Groeneveld is een Gilde Opticien. Prijsgarantie staat zwart op wit. üw recht op deze hoge korting en op gratis controle krijgt u zwart op wit op het Optiek Gilde Garantie Certificaat. Dat certificaat is geldig bij alle 33 Gilde Opticiens. Veilig en voordelig lenzen kopen plus: de zekerheid dat u altijd heldere lenzen hebt op de juiste sterkte. Dat biedt u het contactlens- Aangesloten bij het systeem van Groeneveld.! Voor zekerheid en service, de Gilde Opticien. 11 I I I III Middelburg, maandagmiddag geopend daagsche dracht, een Westkap- pelse schoone, een foto van het droogdok in Middelburg, veel oude gebouwen, haven van Vlis singen en het stadhuis van Veere. Rond de meeste foto's wordt uit voerige informatie gegeven. Het laatste deel in 'Op de fiets door Zeeland in 1913' behandelt Zuid-Beveland. Uiteraard begint de tocht van de fietser in die tijd in Goes, een plaats van 7000 toe schouwers 'die haar ontstaan dankt aan het slot Ostende - waarvan men nog enkele over blijfselen zien kan bij een herberg van dien naam - hetwelk in de 14e- eeuw aan den stroom Gosaka lag en een bezitting was van de Bors- sele's. Jacoba van Beieren, ver toefde herhaaldelijk te Goes en men wijst er nog - bij de herberg het Slot van Ostende - van ouden moerbeziënboom, die door deze ongelukkige gravin geplant zou zijn'. En zo wordt Goes uitgeplozen voor de toerist één jaar voor de Eerste Wereldoorlog en zichtbaar gemaakt met foto's. Ook hier de verschillende klederdracht, zoals de 'Rooms Katholieke boer en de 'Protestantsche 'Wie Zeeland op zijn best wil zien, doet het verstandigste de reis er heen te maken per rijwiel, daar de provincie over weinig verkeers middelen beschikt'. Citaat uit een boekje 'Op de flets door Zeeland in 1913' en anno 1983 nog steeds ge grepen is uit het hart van de (her)uitgever, de ENFB (Echte Nederlandse Fietsersbond, afde ling Zeeland). Het boek ligt sinds deze week in de boekhandel en geeft een beeld van hoe de provin cie zeventig jaar geleden werd aangeprezen. Het boek (schrijver onbekend) is letterlijk overgenomen, inclusief de talrijke advertenties uit die tijd. Als in een routebeschrijving wordt de lezer vanuit Rotterdam naar de Zeeuwse eilanden geloodst. Ar moede kent de beschreven pro vincie volgens de uitgave niet. 'Zeeland is mooi door zijn vetten rijkdom van grond, door de innige welvaart die elk stukje van den bodem, in elk huis zich open baart; niet door de zéér groote welvaart van enkelen, als in Beemster of het N. van Gronin gen, zich uitend in heele groote boerderijen, paleizen haast gelijk, maar dgor dat soort welvaart, dat wel het meer of minder rijk, het meer of minder welvarend maar niet het rijk en arm, weelde en ar moede, paleis en hut naast elkaar kent- Zeeland is mooi omdat er zoveel niet, wat elder wel gevon den wordt Per fiets komen we Zeeland bin nen. Niettemin, zo adviseert de schrijver, kan gebruik worden ge maakt van verschillende vormen van vervoer, als de stoomtram en de tramboot. Het eerste plaatsje dat de bezoe ker uit Zuid-Holland binnenfietst is Zijpe. Vandaar gaat het naar Zierikzee, dat een centrale plaats inneemt op Schouwen, van waar uit tochten gemaakt kunnen wor den. Na Schouwen wordt Zeeuwsch- Vlaanderen behandeld. Op een keurige toon informeert de schrij ver de gast in Zeeland en illus treert zijn beschouwingen met een veelheid aan fraaie foto's. Vervolgens staat Tholen centraal en via die omweg belandt men in Walcheren. Op dat eiland noemt de auteur eerst wat bijzonderheden ('de tuin van Zeeland'). En: 'Bij het geheel eigenaardige van het landschap past de eigenaardige bevolking, met een kleeding, die hoewel van elk dorp en gehucht als 't ware in een kleine kleinigheid varieeren, toch 'im grossen ganzen' dezelfde is en onmogelijk met eene andere dan Zeeuwsche dracht verwisseld kan worden. Wie de kleeder dracht der meisjes en vrouwen zoowel als die der mannen in haar volle schilderachtigheid wil be wonderen; begeve zich op Don derdag naar de markt te Middel burg. Ze zijn dan op hun best ge tooid'. Walcheren krijgt zestig bladzijden aandacht en ook hier weer rijke lijk verzorgd met fraaie foto's. De Walcherse melk- en groentekar, de Walcherse rijke en eenvoudige vrouw en Kerkuitgang te Veere vrouw'. En als een soort extraatje de oude klederdrachten van Zuid Beveland. In het boek uit 1913 worden de Zeeuwen en het Zeeuwse land extra in het zonnetje gezet om het toerisme te bevorderen. Dit doet echter niets af van het feit dat er waardevolle informatie wordt vermeld voor diegenen, die geïn teresseerd zijn in de Zeeuwse his torie. De veelheid aan foto's ver scherpt dat beeld. i J Droogdok met mailboot. Middelburg

de Vlissinger | 1983 | | pagina 7