IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL OP ZOEK NAAR SN GEZONKEN SCHIP VOORKOMING MISDRIJVEN BIJSTAND VOOR BEGINNENDE ONDERNEMERS Informatiepagina van de gemeente Vlissingen UNDANG 2 KANAIKAN PENJEWAAN MULIA 1 JULI 1983 BELANGSTELLING VOOR 'UIT IN VLISSINGEN'? FIETS- REGISTRATIE- KAART BASLAYARAK UYGULA NACAK YASAL KIRA ARTISLARI VRIJWILLIGE LEER KRACHTEN GEZOCHT! WAT LIGT TER INZAGE? DE VLISSINGER Woensdag 29 juni 1983 [Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en337/ Expositie over "'t Vliegent Hart Scheepsmodellen, schilderijen, een monstèrrol, flessen wijn en nog veel meer is te zien op de tentoonstelling 't Vliegent Hart, op zoek naar een gezonken schip'. Deze expositie wordt gehouden in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark en duurt nog voort tot 11 september 1983. De naam van de tentoonstelling wijst er al op, dat het er niet alleen gaat om het bergen van deze achttiende eeuwse Oost-Indiëvaarder. Het geeft ook een beeld van het vele voorbereidende werk dat nodig is voor men daadwerkelijk met het opduiken van voorwerpen kan beginnen. MEER DAN EEN AVONTUUR PROJECTGROEP GRAVESTRAAT .//TVw mj ■JSS5 //aw '^v// Zo is er bijvoorbeeld een stuk zee-archeologisch onderzoek no dig. Maar daarvoor dienen eerst nog wel allerlei historische gege vens worden bestudeerd. Er moeten vragen worden beant woord als: 'Hoe was de construc tie van zo'n schip' en 'Wat was de uitrusting ervan' of 'Zijn er al eerder mensen naar aan het dui ken geweest en wat haalden zij op'? Met de expositie nu wil het mu seum pogen een beeld te geven van de wijze waarop 'bronnen' zoals oude archiefgegevens en museum-voorwerpen hebben bijgedragen tot de ontdekking van het wrak van 't Vliegent Hart. Bovendien wil men tonen hoe later gedane vondsten aan de hand van historische documen tatie kunnen worden 'thuisge bracht'. Zo wordt aan de hand van af beeldingen van dezelfde typen schepen als 't Vliegent Hart een beeld gegeven hoe dit schip, waarvan verder geen afbeeldin gen bekend zijn, er uit moet heb ben gezien. Ten behoeve van die beeldvorming stond de Vitrite- fabriek twee schilderijen in tij delijke bruikleen af. Deze tonen V.O.C. Verenigde Oostindi- sche Compagnie)-schepen op zee. Het Maritiem museum 'Prins Hendrik' in Rotterdam stond daarbij twee modellen af van achttiende eeuwse V.O.C.-sche pen. De één is volledig opgetuigd en uitgerust, de ander is een opengewerkte romp. Het laatste Het Slot Ter Hooge, een schip van het zelfde type als 't Vliegent Hart. model is een handig hulpmiddel voor de duikers. Ze kunnen zich ermee een beeld vormen van hoe het schip er 'van binnen' heeft uitgezien, waar de lading zat, waar de verblijven van de be manning zich bevonden en der gelijke. MONSTERROL Weer andere hulpmiddelen le verden het Algemeen Rijksar chief te Den Haag en de Provin ciale Bibliotheek in Middelburg. Een overzicht van de uitrusting bijvoorbeeld te zien op de expo sitie - legt een verband tussen wat er kan worden verwacht en wat er in 1982 reeds werd 'gebor gen'. Het kan ook boeiend zijn de monsterrol van 't Vliegent Hart door te nemen. Dat is de lijst met namen van de personen die zich voor de reis, hadden aangemeld zowel de passagiers als de ma trozen en de schipper. Omdat het papier van een dergelijk boek te kwetsbaar is om zomaar door te bladeren, is het op microfilm ge zet. Op de expositie is echter een leesapparaat aanwezig. Zodoen de kunt u met eigen ogen zien of er mogelijk ooit een familielid deel heeft uitgemaakt van het gezonken schip WIJNFLESSEN Daarmee is de lijst van voorwer pen, die op de expositie te zien zijn nog lang niet uitgeput. Wat te denken van een bronzen ka non, twaalf wijnflessen met in houd, een fotoserie over het con serveren (het 'houdbaar' maken) van de opgedoken voorwerpen en een collectie gouden en zilveren munten Het Stedelijk Museum is, zoals gemeld, te vinden aan het Bellamypark. Van maandag tot en met vrijdag is het geo pend van 10.00- tot 17.00 uur en op za terdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. Vliegend Hart, meer dan een avontuur". Dat is de titel van de video-film, die een beeld geeft van een werkdag van het duikteam dat naar voorwerpen uit dit scheepsw rak duikt. Het toont bijvoorbeeld het uitvaren, de voorbereidingen van het duiken, het naar boven halen van enkele voorwerpen, in terviews met leden van het duik team en de terugkeer naar Vlis singen. De film kan de gehele ex positie-periode op verzoek worden gedraaid. De opnamen werden overigens vorig jaar gemaakt on der regie van de Souburger Adri van Wyngen. Ramen behoren tot de meest kwetsbare punten in de beveiliging tegen inbraak in de woning. Immers, glas is gemakkelijk te vernielen. Toch kan door een aantal maatregelen ook het raam aanzienlijk vei liger worden gemaakt. Maar welke ramen komen in aanmerking om te worden beveiligd? Dat zijn in principe alle ramen die bereikbaar zijn voor de inbreker. Daarbij moet in de gaten worden gehouden of er opklim-mogelijkheden zijn (bijvoorbeeld garagedaken). Het zal niet vaak meer voorko men dat een inbreker de gehele ruit vernielt en vervolgens door het ontstane gat naar binnen klimt. Een inbreker is nu een maal bang voor lawaai. Hij zal daarom eerder proberen via een kleine opening in de ruit de ver grendeling te bedienen. Een goe de sluiting is daarom van belang. Iets anders wordt het wanneer de gehele ruit zonder al te veel moeite en vrijwel geruisloos kan worden uitgenomen. Daar kan echter wat tegen worden gedaan. GLASLATTEN In Nederland wordt glas vrijwel altijd van buitenaf in het kozijn of de raamlijst geplaatst en met glaslatten vastgezet. Als het goed is wordt daarbij gebruik ge maakt van taaihouten latten, zijn ruit en latten goed ingeweld in de kit (lijm) én zijn de latten vastgezet met een voldoende aantal schroeven. Echter, in lang niet alle woningen is de ruit zo danig bevestigd en is er alleen de bescherming van stopverf. Bovendien, al is de constructie er, dan nog blijft zo'n lat afneem baar en de ruit naar verhouding vrij gemakkelijk te verwijderen. Deze situatie kan aanmerkelijk worden verbeterd door een aan tal spijkers of schroeven in de glaslatten te vervangen door zo genaamde ééntoerschroeven. Deze schroeven kunnen, zoals de naam al zegt, wel vast maar binnen buiten binnci hinten De brochures 'Huuraanpassingen in 1983' en 'Individuele huursub sidie en huurgewenning' zijn nu ook in het Maleis verschenen. De voorraad is echter klein. Daarom kunnen ze in Vlissingen alleen worden gehaald bij het Stafbureau voorlichting en inspraak op het stadhuis, telefoon 15100, toestel 335. Dezelfde brochures, maar dan in de Nederlandse taal, zijn ver krijgbaar in alle vijf de gemeente lijke informatiehoeken. De Culturele Raad Vlissingen is op zoek naar iemand die lid wil worden van haar sectie 'Uit in Vlissingen'. De Culturele Raad is een bestuurscommissie (ex-artikel 61) en adviseert het college van bur gemeester en wethouders. De sectie 'Uit' vormt er een onderdeel van. Naast het verstrekken van beleidsadviezen aan het algemeen bestuur van deze raad regelt zij ook uitvoerende activiteiten. Daaronder valt bijvoorbeeld de organisatie van diverse professionele podiumkunsten op de terreinen: theater, muziek, jeugdtheater, kleinkunst, folk, hedendaagse muziek, dans, zang, film, beiaard en zomerprojecten. Ook verzorgt de sectie de jaarlijkse programmering op het gebied van professionele podiumkunsten. Tenslotte is de sectie 'Uit' ook actief waar het gaat om coördinerende en stimulerende werkzaamheden op haar terrein. Het is de bedoeling dat kandidaten op persoonlijke titel zitting nemen in deze kwestie. Daarbij moet worden opgemerkt dat de voorkeur uitgaat naar personen, die later tevens vanuit de sectie in het algemeen bestuur van de Culturele Raad afgevaardigd willen Worden. De werkzaamheden worden overigens niet financieel gehonoreerd. Voor nadere informatie kunt u terecht bij Klaas Overdam, mede werker van de Culturele Raad, Badhuisstraat 104 te Vlissingen; tele foon 14928. Twee bezoekers van het Stedelijk Museum bewonderen het bronzen kanon, dat te zien is op de expositie over 't Vliegent Hart, (foto Cor Schuilwerve). Vanavond, woensdag 29 juni, vergadert de projectgroep Gra- vestraat. Tijdens deze bijeen komst, die wordt gehouden in het gebouw van de speeltuinvereni ging 'De Oude Stad' aan de Paardenstraat, komt onder meer aan de orde de bouw van garages aan deze straat. Daarna wordt de woonbuurt verbetering Palingstraat e.o./Emmastraat besproken. Het zal daarbij onder meer gaan om uitbreiding van de projectgroep met personen die staan inge schreven voor een nieuwe wo ning in dit gebied. De vergade ring begint om 19.30 uur. VOORKOMING MISDRIJVEN Een zaak van de politie èn u. (zonder speciaal gereedschap) niet meer los gedraaid worden. Nog beter is het wanneer de gla zen daarbij worden vastgezet met twee-componentenlijm of -kit. Bij nieuwbouw is het beter om meteen binnenbeglazing toe te passen. BEGLAZING Behalve gewoon vensterglas kan op kritieke plaatsen 'gehard' glas worden gebruikt. Dat glas is on geveer vijf keer zo sterk als ge woon glas van dezelfde dikte. Het nadeel is echter, dat één goed ge plaatste tik met een puntig voor werp de hele ruit doet verbrijze len tot kleine korrels In die situaties is het te overwe gen om over te gaan tot plaatsing van gelamineerd glas of glashel dere, slagvaste kunststof. Gela mineerd glas bestaat uit twee of meer dunne ruiten, die met een heldere kunststoffolie op elkaar zijn geperst. Zo'n ruit is daardoor taai, vrijwel niet te snijden en alleen met grof geweld te over winnen. Op het gebied van kunststof zijn een aantal nieuwe ontwikkelin gen aan de gang. Er bestaat al een zeer dunne kunststoffolie die op de binnenkant van bestaande ruiten kan worden aangebracht. Een nadeel van de kunststoffen en bijzondere glassoorten is, dat zij vrij kostbaar zijn. Het inwin nen van deskundig advies is dan ook zonder meer noodzakelijk. Dat geldt overigens ook voor in braakwerend siersmeedwerk of gerekt metaalgaas dat voor de ramen kan worden aangebracht. Neler bilmeli ve neler yapmalisimz Hollandada kirada oturuyorsamz her yil bir defa kira arti§i ödemeniz yasaldir. Kira artislari I temmuzdan baslayarak uygulanir. Bu yilkl yasal kira arti$i yüzde 5 tiiEn yüksek arti§ yüzde 10 olarak sinirlandirilmi§tir. Bu yüzde 10 luk kira arti$i ancak eski kiranin konut degerinden pok az eldugu durumlarda yapilabilir. Konutunuzun degeri ve bu degere uygun kira nedir? Konutlarin degeri devletce sinirlanan bir puan sistemi ile belirtilir. Bir kenutun büyüklügü. rahati ve kemferu arttikpa puani da e ölpüde yükselir. Kenutun puanina gëre kirasinin ne kadar elacagi devletpe belirlenmistir. Kenut sahipleri kira zammi isterken bu puan ve kira degerlerini göz ënünde bulundurmak zerundadirlar. Bazi durumlarda kiraci arti$i kabul etmeyebilir. Örnegin kenutta pek önemli eksikler eldugu halde enarim yapilmamissa. Bu ve benzeri durumlarda kira artipma itiraz edebilirsiniz. Belediyelerden veya konut kurumlanndan brosur isteyiniz Hollanda hükümeti kira artislari hakkinda önemli bilgileri kapsayan bropürleri sizin dilinizde de hazirlamiptir. Bu brosürleri konut kurumlanndan veya belediyenizin tanitma dairesinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Belediye tanitma dairelennde ayrica ayni bilgilerin kaset bantlari da vardir. Bu apiklamalardan yararlanarak konutunuza bipilen degeri. puanim kontrol eder ayrica sizden istenen kira artipinm yasal smirlamalara uygunlugunu denetleyebilirsiniz. Bro^ürde bundan bapka itiraz durumunda neler yapilmasi gerektigi de anlatilmaktadir. Konut isleri ve Qevre Koruma Bakanligi. Wat u moet weten en wat u kunt doen Als u in Nederland woonruimte huurt, kunt u een keer per jaar een wettelijke huur verhoging krijgen. Meestal gaat die huur verhoging in per 1 juli. Dit jaar is de wettelijke huurverhoging 5%, met een maximum van 10%. U kunt echter alleen maar de maximale huurverhoging van 10% krijgen, als uw oude huur duidelijk te laag was in verhouding tot de waarde van de woning. Wat is uw woning waard, en welke huur past daarbij? De waarde van uw woning kan worden bepaald aan de hand van een punten waardering, die door de overheid is vastgesteld. In het kort komt het er op'neer dat hoe groter en comfortabeler het huis is, hoe meer punten het krijgt. Voor elk punten- aantal heeft de overheid vervolgens bepaald welke huur er bij past. De verhuurder moet met de puntentelling en de bijbehorende huur rekening houden, als hij een nieuwe huur voorstelt. In sommige gevallen is een huurverhoging niet terecht. Bijvoorbeeld als uw woning ernstige gebreken heeft of als reparaties niet zijn uitgevoerd. U kunt c Haal de informatiefolder bij uw gemeente of woningbouwvereniging De overheid heeft een folder in uw eigen taal gemaakt met uitgebreide informatie over de huurverhoging. Die kunt u gratis krijgen bij uw woningbouwvereniging of op de afdeling Voorlichting van uw gemeente. Op dat laatste adres kunt u dezelfde informatie ook op een geluidscassette horen. Zo kunt u te weten komen hoe u kunt controleren of het puntenaantal van uw woning juist is. en of de voorgestelde nieuwe huur daarbij past volgens de wettelijke regels. De folder vertelt u ook, in welke gevallen u kunt protesteren, en hoe u dat moet doen. Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Hulp bij huiswerk culturele minderheden In de gemeente Vlissingen zullen met ingang van het nieuwe school jaar enige huiswerk-klassen gaan draaien. Deze zijn bedoeld voor kinderen uit de zogenaamde culturele minderheidsgroepen (onder anderen Surinamers, Antillianen, Turken, Marokkanen, Joego-Sla- ven, Spanjaarden, Italianen, Molukkers en woonwagenbewoners). Bovendien zijn de huiswerkklassen bestemd voor kinderen die in de zesde klas van de lagere school of de brugklas van het voortgezet onderwijs zitten. De bedoeling van het project is, de kinderen uit deze groepen te helpen bij het maken van huis werk. Daarnaast kunnen moge lijk enige andere vaardigheden worden bijgebracht. Deze zijn gericht op aanpassing aan het onderwijs en de Nederlandse sa menleving. Zo zullen de kinderen worden geholpen bij het alleen studeren, taalontwikkeling en gebruik van de bibliotheek. Aan het project wordt meegewerkt door de gemeente Vlissingen, het openbaar- en bijzonder onder wijs, het R.P.C.Z. (Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland). Uiteraard wordt ook meegedaan door enkele eigen organisaties van diverse culturele minder heidsgroepen. BEGELEIDING Voor de begeleiding van de huis werkklassen worden nog enige vrijwilligers gezocht. Dit dienen echter wel afgestudeerden uit het onderwijsveld te zijn (bij voorbeeld onderwijzers, leraren en kleuterleidsters). Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de coördinerend ambtenaar culturele minderhe den, Stadhuis Vlissingen, Stad huisplein 2, 4382 LG Vlissingen; telefoon (01184) 15100, toestel 335. Deze week een artikel in het Turks over de wettelijke huurverhoging per 1 juli 1983. Wilt u vrienden, kennissen, buren of collega's die deze taal spreken op deze publicatie wijzen (wanneer zij in een huurwo ning wonen). Mogelijk kunnen ook zij hun voordeel er mee doen. Alvast bedankt! Werkloos zijn, wat doe je eraan, wat doe je er tegen? Als de zoveelste sollicitatie wordt beantwoord met "Tot onze spijtDe één kiest dan voor vrijwilligerswerk, de ander gaat bijstuderen, een volgende begint een eigen bedrijfje. Nu komt de gedachte tot het laatste sneller op dan dat'ie wordt uitgevoerd. Want wie zich op dit punt gaat oriënteren merkt dan al gauw dat hij of zij te maken krijgt met een reeks van regelingen, vergunningen en dat soort 'toestanden'. En met de vraag hoe het moet met de uitkering van de sociale dienst. Want zeker in de beginperiode van een 'jong' bedrijfje zal lang niet altijd een eigen minimum-inkomen zeker zijn. Om de beginnende ondernemer nu wat dat betreft een steuntje in de rug te geven, heeft de regering de regels voor werken met be houd van uitkering verruimd. In principe zal werken met behoud van uitkering in de startfase van een onderneming gedurende maximaal drie maal zes maan den mogelijk zijn (waarvan eventueel zes maanden in de W.W.). Nu is het niet zo dat iedere nieu we ondernemer sowieso aan de slag kan met behoud van uitke ring. Zij of hij moet aantonen dat het bedrijf levensvatbaar is. Met andere woorden: het moet vol doende inkomen opleveren voor betrokkene en, eventueel, diens gezin. Bovendien moet het vol doen aan vestigingseisen. Men heeft nu eenmaal diverse ver gunningen nodig om zich recht matig te kunnen vestigen. Daar om zal, als u uw plannen voorlegt aan uw bijstands maatschappe lijk werk(st)er bij de Gemeente lijke Sociale Dienst, eerst worden gevraagd enkele formulieren in te vullen. De vragen daarop gaan over bedrijfs-economische zaken en vestigingseisen. Wanneer u die, uiteraard serieus, hebt beantwoord zullen de formulie ren worden bekeken door een deskundige van buitenaf. Dat kan zijn het Regionaal Dienst verleningscentrum Kleinbedrijf of-, wanneer het gaat om een be drijf in de landbouwsector, de Provinciale Directie voor de Be drijfsontwikkeling. Daarna kijkt ook de Plaatselijke Kommissie Zelfstandigen (en eventueel de W.W.V.-commissie) er naar. Wanneer de toestemming wordt verleend, houdt de WWV-uitke- ringsgerechtigde de WW V-uit kering gedurende drie maal zes maanden (met inachtneming van de maximale uitkeringstermijn). Bij de RW W-uitkeringsgerech tigde wordt deze uitkering beëindigd en gelijktijdig een A.B.W.-uitkering toegekend. Na iedere zes maanden zal over deze periode de gang van zaken wor den bekeken. Waarom nu weer al deze soesa, een spontaan initiatief om aan een vervelende toestand een einde te maken kan zo toch in de kiem worden gesmoord? Dat ri sico is zeker aanwezig. Daar staat echter tegenover dat grote te leurstellingen en (financiële) moeilijkheden - wanneer de plannen spaak lopen - zo voor komen kunnen worden! Nog vragen over bovenstaand onder werp? Bel dan 's morgens tussen negen en tien uur de Gemeentelijke Sociale Dienst (tel: 15100). Bij de afdeling ruimtelijke orde ning in het stadhuis (eerste ver dieping, kamer 147) ligt ter inza ge het besluit van de gemeente raad, genomen op 27 mei jl„ om een bestemmingsplan voor te bereiden voor het Beschermd Stadsgezicht, gedeelte Molen straat. Bovendien liggen, tot en met 9 juli a.s. ter inzage het besluit en bijbehorende papieren, die be trekking hebben op: - de eerste planverandering van het bestemmingsplan landelijke bebouwings-con- centraties. Deze wijziging is door Gedeputeerde Staten ge deeltelijk goedgekeurd. Aan een deel van de voorschriften en van de plankaart is goed keuring onthouden. - het bestemmingsplan Spui straat, gedeelte Spuistraat, zoals dat bij Koninklijk Be sluit is goedgekeurd. BOUWAANVRAGEN Door Rijkswaterstaat, directie Zeeland, is vergunning gevraagd voor de bouw van kaartverkoop huisjes, rijwielberging met toilet en overkapping, viaduct, veer huis en verkeerstoren. Al deze bouwwerken komen aan de Westerhavenweg. De aanvragen liggen, met bijbehorende teke ningen van 30 juni tot 13 juli a.s. ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening. Gedurende deze termijn kunnen er bij b. en w. bezwaren worden ingediend.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5