qjy- Mtrr Twee dagen feest voor leerlingen en reüni sten Topatletiek uit België op de 800 meter in Vlissingen txu m zijn ANWB heeft weer een technomobiel Schelde-Ieerlin HET WEEKBLAD VOOR W CONCERT 90-JARIGE BRASSBAND CAECILIA deVUssinger JEUGDORKEST, KUIPERSPOORTORKIEST EN MARIANNE BOER CONCERTERE N MARNIXSCHOOL 60 J AAR r bodum CAFETIERE Debutant Tegen kostprijs Klok r DEZE WEEK IN 1 oplage 22.305. wekelijks gratis huis aan huls op geheel Walcheren In combinatie met de faam totale oplage 43.200. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 011i 30-27651advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlisslngen, 01184-15144, privé: w. malse, 01184-62320. redaktle: ad hanm )man, 01180-27651toestel 54. Het Zeeuws Jeu gdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Han Beekman en het volwassenenorkest, onder leiding van Dick Boon, dat onlangs de naam Kuiperpoortorkest aannam, concerteren vrijdag 24 juni in de concert- en gehoorzaal in Middel burg. De veertienjarige Marianne Boer uit Vlissingen, soleert op de piano. Het concert begint om 2Q uur. Het Zeeuws Jeugdorkest speelt werken van Rossini, Strauss en van Schubert de Unvollendete. Het Kuiperspoortorkest vertolkt behalve de ouverture Alceste van Von Gluck het pianoconcert nr 17 KV 453 van Mozart. Marianne Boer verzekerde zich vorig jaar van veel aanhang. Tij dens haar eerste recital waren zo veel geïnteresseerden naar het Kuiperspoorttheater in Middel burg gekomen, dat een tweede concert een week later moest worden ingelast. Ook het tweede concert was uitverkocht. Verder trad zij reeds op voor tv en radio. Marianne heeft sinds haar zeven de jaar les van Gé Audenaardt, leraar aan de Zeeuwse Muziek school en het Brabants Conserva torium in Tilburg. De eerste vingeroefe ningen op de piano leerde zij al als kleuter van haar vader, een pia novirtuoos in de populaire sfeer. Marianne Boer (foto J 'ohn bessy Vanwege het negentigjarige bes taan van de Brassband Caecilia uit Vlissingen vindt er zaterdag avond 25 juni een jubileumcon cert plaats in het Scheldekwartier te Vlissingen. De jarige brassband speelt onder leiding van dirigent J. Meliefste. Voor een gastoptreden zorgt de koninklijk erkende fanfare Caeci lia uit het Zuid-Limburgse Bo- choltz. Dit ensemble speelt voor namelijk Egerlandermuziek. Ook de voor de streek van afkomst zo gezellige Stimmungsmusik is het ensemble bekend. Het concert begint om half acht. 's Middags houdt het Vlissingse korps een re ceptie in het verenigingslokaal (de Oude Vismijn) op de hoek Nieu- Op de foto Caecilia in de beginja ren. wendijk-Bellamypark van 14 tot 16 uur. In het kader van de vie ring van het negentigjarig bestaai a van het Vlissingse korps, is er op zaterdag 2 juli een ware muziei khappening. In het centrum treden niet minder dan 14 Zeeuwse korp sen op, ver spreid door het centrui m. De Marnixschool aan de Van Doornlaan in West-Souburg viert op vrijdag 24 en zaterdag 25 juni feest, omdat de school dan zestig jaar bestaat. Vrijdag is er vooral feest voor de tweehonderd leerlin gen van de Marnix- en Marijke- kleuterschool en zaterdag is er een reünie voor de oud-leerlingen. De feestdag vrijdag wordt 's mor gens om negen uur geopend met het oplaten van ballonnen. Daar na beginnen de kinderspelen. Re gelmatig worden de spelen on derbroken om het feestlied te zin gen. datspeciaal voorditjubileum is gemaakt. De vierdeklassers s avonds de m usical 'Mar- 'speler nix'. Talrijke ouders verlen spandiensten tijdens c heden overdag en 's a De reünie zaterdag leerlingen die in he '60/'6l de banken be2 jaar verhuisden de sc melijk van de Nieuwi weg naar het splinte bouw. Om de kosten van hel bestaansfeest te kun gen hebben winkelier gen en Oost-Souburg geholpen. Ook is er ei krant uitgebracht. ien hand- en ie feestelijk- vonds. is voor de t schooljaar :etten. In dat holieren na- e Vlissingse- rnieuwe ge- zestigjarige nen opbren- uit Vlissin- een handje ;n Jubileum- Liefhebbers va n de atletieksport kunnen vanavond (woensdag 22 j uni) hun hart ophalen in Vlissingen. Op de kunststofatletiekbaan van het sportpark Baskensburg tr eden Belgische topatleten aan op de 800 meter bij iitowel de dames als de heren. Bij de heren verschijnen Michel Wijnsbergen van Hermes Oostende en P ol Bruneels uit Kortrijk aan de start. Bij de dames k omen de supersnelle Rosine Wallez (Aalst) en Ann emarie Snuffel (Antwerpen) in actie. De wedstrijden beginnen om zeven uur. Voor sportieve tegenstand van Zeeuwse zijde zor gen André Stroo van Marathon Vlissingen en Jan Eversdijk van AV '56 uit Goes. Vooral de verrich tingen van de Vlissingse atleet worden met veel belangstelling tegemoet gezien. Met de Belgen als gangmaker wordt het niet onwaarschijnlijk geacht dat Stroo een nieuwe Zeeuws record aaat vestigen. Dat record staat al sinds jaren op naam van de Goesenaar Niek Flipse, die vanavond optreedt als speaker. Het record van Flipse staat op iets meer dan 1.50. Mogelijk nog sterker bezet is de 800 meter dames. Tegen de eerste en tweede Belgische (respectieve lijk Wallez en Van Nuffel), strijden Elly van Hulst van Olympia '48 uit Den Haag en Desiree de Leeuw van ADA Amsterdam. Karin de Nijs, de Zeeuwse die voor SOS Soest loopt, zorgt voor Zeeuwse inbreng. Verder worden er allerlei technische nummers af gewerkt. Het programma vermeldt voor de heren en jongens verspringen en kogelstoten en voor de dames en meisjes hoogspringen en discuswerpen. Omdat deze wedstrijden worden gesponsord, is de toegang tot deze sportieve hoogstandjes gratis. Dit seizoen heeft het ge kortwiekte bureau 'Uit in Zeeland' een record aantal uitvoeringen in de reeks abonnements- voorstellingen. De gemeenteraad van Vlissingen neemt vrij dag een besluit over de aankoop van 197 wo ningen op het Fort. Meer hierover èn over andere agendastukken op de informatiepagina van de gemeente Vlis singen. LITERATUUR Sinds 1978 verschijnt in Zeeland per jaar een zestal boekjes in de Slibreeks. Hoewel de boekjes kwa omvang, oplage en inhoud uniek zijn te noemen, lijkt het er op dat de Zeeuwen zelf maling hebben aan literatuur van eigen bodem. Zeventig procent uit de oplage van 1500 verdwijnt over de provinciegrens, en vindt vooral gretige kopers in de randstad. Naar de oorzaak van die Zeeuwse apathie is alleen maar te gissen. De boekjes, samengesteld door een literaire werkgroep van het Zeeuws Kunstenaarscentrum (ZKC). kosten per stuk slechts vier gulden. De afmeting is klein doch aantrekkelijk. De redactie streeft er naar beeldende kunst en schrijvende kunst in de boekjes samen te brengen. Er worden zo wel gedichten als (korte) verhalen gepubliceerd, afgewisseld met boekjes van uitsluitend beeldende kunstenaars. Bovendien - en dat is misschien wel het belangrijkste van de reeks - krijgen talentvolle Zeeuwse schrijvers een streepje voor op anderen. Ondanks al die plussen is de Slibreeks vrij onbe kend. De doorsnee-lezer in Zee land heeft in overgrote meerder heid nog nooit gehoord van deze Zeeuwse literaire 'kleinkunst'. "Niettemin is de Slibreeks de op één na de grootste in zijn soort in Nederland", zo getuigt Aarnout de Bruyne. dat onbekend maakt onbemind alleen voor Zeeland geldt. De Bruyne is redactielid van de Slib. Zijn dagelijkse brood verdient hij als conrector aan de scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen. Zijn vak is leraar Nederlands. Met hem spraken we over de Slibreeks, waarvan er nu zo'n twintig zijn verschenen. (Groter is alleen het Amsterdams Cahier). Hij oppert als mogelijkheid voor die onbe kendheid. dat de provinciale pers schijnbaar geen letter over een Slib-boekje wenst te'schrijven. Blijkbaar - zo verzucht Aarnout de Bruyne - hebben die redacties meer interesse voor nationale of zelfs internationale kunst. Het begon allemaal in 1975 toen het ZKC werd opgericht. De ini tiatiefnemers van het kunste naarscentrum achtten het van groot belang dat behalve de beel dende kunst ook de schrijvende kunstenaars aan bod moesten ko men. In de beginjaren gaf de lite raire poot van het ZKC het tijd schrift Slib uit. Dat ging echter na' twee jaar ter ziele. In 1978 werd toen begonnen met de Slibreeks, boekjes waarin vooral (Zeeuwse) debutanten hun pennevruchten kwijt konden. AAV| ver commercieel met interessant. Een voorbeeld is 'Ernie Wever' van Dirk de Witte. Toen hij zelf moord pleegde was hij aan een roman bezig. Een fragment daar van is ooit geplaatst in een Vlaams tijdschrift. Wij hebben het in 1982 in een boekje geplaatst, zodat dit f "de betere geschenken vorm: bistro diverse maten en kleuren bijpassende thee- en koffieglazen en lepels Wie echter de reeds verschenen boekjes door snuffelt komt dra tot de ontdekking dat er slechts wei nig Zeeuwen debuteerden in de Slibreeks. "Dat komt", zo legt De Bruyne uit, „omdat we het peil "Van de werken op een hoog niveau willen houd en. Komt er dus een debutant in aanmerking voor uit geven. dan i:s hij er verzekerd van. dat zijn werk in een stevige reeks is terecht ge komen". In de reeks komt men klinkende namen tegen als Ward Ruyslinck, (Signalememt), Hans Warren (met homo-eroti'iche gedichten), Jac ques Hame link (Appendix bij Af daling in de Ingewanden), J.C. van Schagen (Kantels), Bob den Uyl (Het Onbereikbare) en J.M.A. Biesheuvel (De Verpletterende Werkelijkheid). De Bruyne geeft uitleg. "W e krijgen veel manus cripten binnen. De redactie leest dat manuscript. Gelet wordt op taalbeheersing en literaire waarde. En met die beide waarden geme ten, haalt niet iedere debutant de eindstreep naar de uitgeverij". Hij vervolgt lachend: „Wat litera tuur is kun je niet zo één-twee-drie uitleggen. Het komt er op neer, dat iets dat de werkelijkheid an ders voorstelt, en wat gemakkelijk is neergeschreven, literair kan worden genoemd. In de poëzie merk je dat een dichter vooral speelt met de meerwaarde van woorden. De groep beoordeelt overigens redelijk objectief'. De Bruyne noemt hen. Wim Hof man (kinderboekenschrijver), Marjan Rijken (lerares Neder lands). Frans van Dixhoorn (dichter en onderwijzer), Rien Rooker(leraar Nederlands) en De Bruyne zelf. En om de redactie te completeren: Teun de Lange en Leonard Snelders verzorgen de lay-out. In het redactieteam, zo verzekert arnout de Bruyne (foto Ruben Oreel) De Bruyne, zitten vogels, vogels van diverse pluimage. "Zowel de moderne als de klassieke stroming is vertegenwoordigd". Zorgvuldigheid bij het lezen van de ingezonden manuscripten staat voorop. "De inzender heeft een serieuze poging ondernomen lite ratuur te produceren. Bij de beoordeling van het werk dien je daar rekening mee te houden". Naast het kader scheppen voor debuterende schrijvers om te pu bliceren stelt de ZKC-werkgroep zich tot doel 'verbreding en ver spreiding van de literatuur tegen kostprijs'. "We willen lezers be reiken die voor een paar gulden in contact kunnen komen met goed werk. We zijn trouwens op geen enkele manier concurrerend voor grote uitgevers. Over het alge meen zijn de teksten in de Sli breeks vrij kort en voor een uitge- 'SERVICE - KWALITEIT - GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG V 01180-13221 schitterende werk voor het nage slacht bewaard bleef'. Uit de vele manuscripten selec teerde de Slibredactie voor de vol gende uitgaven een boekje van Roeland Fossen uit Goes en van Pirana (Wielemaker) uit Koude- kerke. Voor het onderwerp beel dende kunst, dat eenmaal per jaar aan de orde komt, werd een reis verslag van de beeldende kunste naar Gerrit van der Ven, die on langs bij galerie Marquis expo seerde, door Indonesië gekozen. Behalve het uitgeven van boekjes in de Slibreeks, organiseert het redactieteam regelmatig 'schrij versavonden', waar amateurschrij vers hun werk kunnen voordragen. Een bundeling van dat werk wordt ook uitgegeven. Hoewel de boekjes in de Slibreeks slechts vier gulden per stuk kosten (een abonnement 22.50) lijdt de ZKC-redactiegroep geen verlies. "We springen er nipt uit", zegt Aarnout de Bruyne tot slot. Voor informatie Zeeuws Kunstenaars centrum Middelburg. De ANWB heeft weer een techno mobiel. terug van weggeweest. Zo rond 1950 was het een vertrouwd beeld in de straat. Een autokeu ring aan huis. De technomobiele dienst van de ANWB - de grootste organisatie van automobilisten in Nederland die dit jaar het hondja rig bestaan viert - kwam in de jaren aan huis om een gekochte of nog aan te kopen auto te controleren op mankementen en de waarde van de aankoop te beoordelen. De technomobielen doorkruisten toen het hele land, omdat, zo schreef men in 1948: 'het een dringende noodzaak is zuinig met ons wagenpark om te gaan'. Na verloop van tijd werden deze technomobielen van de weg ge haald. Er werd een begin gemaakt met ht:t landelijk net van keu ringsstations. waar nu de wagens van de leden gekeurd worden. Toch heeft de ANWB weer een technomobiel. Het stokpaardje van Ton van Noorden, in het da gelijks leven chef van het team van spteciale acties bij de afdeling Techriokeuringen van de ANWB. Hij heeft stad en land afgereisd om z:o'n technomobiel terug te vinde n. Samen met zijn collega Gerrit Corbeij heeft hij vele kilo meters afgelegd om een Chevrolet bestel van het bouwjaar 1949 op de kop te tikken. Via Amerika en Duitsland werd er uiteindelijk één in België gevonden. Het voertuig was in gebruik als kippenhok, maar overigens nog in goede staat. Enkele uren sleutelden brachten de Chevy weer aan de praat en kon het tweetal met het felbe geerde voertuig naar Nederland. terugkeren. De Chevy werd tot op het bot gesloopt. Het chassis bleek nog in uitstekende staat en de carrosserie was ook nog meer dan voldoende in orde. Het tweetal maakte de Chevy weer als nieuw. Maar ook de in richting van de technomobiel moest weer in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. En ook dat gaf de nodige problemen. Bij de ANWB vonden Gerrit en Ton nog een complete gereed schapsset zoals die in 1949 in de technomobielen werd gebruikt, inclusief de verschillende meetin strumenten, Het karwei was gek laard. De technomobiel was weer terug. Op de klok na. In die tijd voerden Watersnoodramp 1953: technomobielen werden ingezet om de buiten boordmotoren te repareren. Rinus de Winter (bedrijfsschool De Scheldeplaatst de klok. Leermeester Joop Öele kijkt toe. (foto John Siwabessy). de technomobielen boven op het dak van de wagen een ijkklok mee. Deze klok gaf de snelheid aan waarmee werd gereden. In die ja ren was het nog niet zo druk op de Nederlandse wegen. Wie een poosje achter de technomobiel bleef rijden, kon zodoende zijn ei gen snelheidsmeter controleren. Maar zo'n klok was nergens meer te krijgen. Toch wilde het tweetal de technomobiel compleet hebben. En ook dat is gelukt. In samen werking met de bedrijfsschool van 'De Schelde' in Vlissingen werd een klok ontworpen. De 18-jarige Rinus de Winter uit Baarland, leerling plaatwerker aan de be drijfsschool, klaarde het karwei. Hij werkte vele uren aan zijn werkstuk en vrijdag 17 juni werd de ijkklok op de technomobiel geplaatst. Dat gebeurde in het keuringsstation van de ANWB in Middelburg. Rinus de Winter plaatste toen de klok - identiek aan de exemplaren die aan het eind van de vijftiger jaren de technomobielen sierden - op de oldtimer. Hij deed dat samen met Joop Oele uit Goes, één van zijn leermeesters van de bedrijfs school. De volgende dag. zaterdag 18 ju ni. reed de trots vari Ton van Noorden en Gerrit Corbeij. al mee in de Walcherenrit voor old timers en ook tijdens de jubi- Ieuhireceptie ter gelegenheid van de 100-jarige ANWB (woensdag 22 juni in het Middelburgse keu ringsstation) is de Technomobiel te bewonderen. Tërug van weggeweest.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1