Braderie '83 1 miljoen verkeersslachtoffers 350 doden en een trieste toekomst GEOPEND Gekoesterde vierwielers pronken in Walcherenrit HET WEEKBLAD VOO (derde) ronde veerse meer weer een groots festijn solidair mei argentijnse moeders Stille tocht uit solidariteit met 'dwaze moeders van Plaza de Mayo' □e\/Lissinger iimniiiii hui 65- Groeneveld Simon Tahamata in Molukse ploeg tegen Vlissingen ZESDE WALCHEREN RIT VOOR OLDTIMERS c,<rt 6 Hulp bij invullen huursubsidieformulier Middelburg u>-i7 ïHjuni l'olklorestad Iedere dag een wedstrijd waarmee fraaie prijzen zijn te winnen. Zesdeklassers boenen eigen wijk schoon Braderiestilte Cijfers 'Verliefdheid' SIGG voofded prijzen U bespaart 30%! Voor nog meer service zijn wij ook maandagmiddag lllll li mimi li oplaqe 22 305 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 43.200. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 011Ö0-Z/651. aavertentie: walstraat 56-60, postbus 18 4380 aa vlissingen 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 Al vroeg in het seizoen is de Ronde van het Veerse Meer een topper voor iedere plank zeiler die zich al redelijk staande weet te houden op de wiebelende plank. Op zondag 12 juni wordt deze ronde voor de derde keer gehouden voor zowel prestatie- als wedstrijd surfers. A.L. van Geesbergen, directeur recreatieschap Het Veerse Meer reikt de prijzen uit. H. Batus, technisch hoofdambtenaar van de In spectie der Domeinen lost het startschot. Aanvang van de snelheidswedstrijd is kwart voor twaalf zondagmorgen en de prestatiezeilers beginnen om een uur later aan de tocht. Het evenement vindt plaats in Kamperland bij camping de Schotsman. Op deze camping is de mogelijkheid om te overnach ten en op zaterdagavond is het surfersbal voor de deelnemers. De deelnemers kunnen kiezen uit een snelheidswedstrijd over veer tig kilometer en een prestatietocht van achttien kilometer. Voor de snelheidswedstrijd is er naast de Schotsman-wisselbokaal een fraai pakket prijzen en iedere deelnemer ontvangt een herinne ringmedaille. Na de prijsuitrei king op zondag is er onder de deelnemers een gratis verloting met vele waardevolle prijzen, waaronder een complete SSC Surfplank. Het Pall Mall Service to sailing team in boten mee zodat even tuele pechtvogels opgepikt kun nen worden. Het bijzondere aan dit evenement is dat de deelnemers een lange af standwedstrijd kunnen varen met materiaal naar eigen keuze. Er worden namelijk geen beperkin gen gesteld aan de maten van plank en zeil. Door de grillen van het Veerse Meer heeft elke mate riaalkeuze zijn voor en nadelen. Aanmelden kan in de grote schuur van de camping op zaterdag 11 juni van 17 - 20 uur en zondag 12 juni van 8.30-10.30 uur. Er kunnen maximaal 400 deelne mers voor dit evenement inge schreven worden. Meer informa tie bij Frits van der Pluijm, tele foon 01180-13781. Uit solidariteit met de 'dwaze moeders van de Plaza de Mayo' wordt op donderdag 16 juni in Middelburg weer een stille tocht gehouden. De stoet, waarbij de meeste vrouwen net als de treu rende Argentijnse vrouwen, witte hoofddoekjes dragen vertrekt om kwart over tien 's morgens. Na een route door de binnenstad wordt om elf uur op het Abdijplein aan de commissaris der Koningin in Zee land, dr. C. Boertien en de gede puteerde mevrouw E. Maris-Kos- ter een petitie aangeboden. De tocht wordt besloten met een korte gebedsdienst in de Hofpleinkerk. Vrouwen uit dëverse Zeeuwse or ganisaties vormen een werkgroep die ervoor zorgdraagt dat deze tocht telkens plaatsvindt. "We gaan door met deze tochten omdat de vrouwen in Argentinië er ook mee doorgaan", luidt de verklaring van Wilma Bielok uit Middelburg. Ze doelt daarmee op de verklaring die de militaire jun ta van Argentinië in april aflegde. De junta verzekerde dat alle ver misten als dood voor de wet moesten worden beschouwd. Tij dens de strijd tegen de Guerilla - zo betoogde de militaire regering - was soms sprake geweest van ex cessen. Deze verklaring veroor zaakte een storm van verontwaar diging, zowel binnen als buiten Argentinië. Amnesty Internatio nal noemde de verklaring onaan vaardbaar en meldde over aan wijzingen te beschikken dat er in Argentinië geheime gevangenis sen bestaan, waar verdwenen ge vangenen in leven zijn. En tijdens een onderzoek van de commissie voor' de rechten van de mens in Sao Paolo werden zeven als verd wenen gemelde kinderen terug gevonden. £r..,j Zeeuwse vrouwen solidair (foto Ruben Oreel) Deze stille tocht op 16 juni is de vierde die in Zeeland plaatsvindt. Het Zeeuwse comitee heeft drie per jaar op het programma staan. Maar het begon allemaal in no vember 1979 tijdens een bijeen komst in Amersfoort waar zes Ar gentijnse moeders aanwezig wa ren. Hetgeen zij vertelden over de situatie in hun land was zo aan grijpend dat onmiddellijk beslo ten werd om in Nederland uit so lidariteit tochten te gaan organi seren. De eerste was al vier maanden la ter in februari 1980. Na afloop van die tochten werden petities aan geboden aan de Argentijnse am bassade in Nederland of de vaste kamercommissie voor buiten landse zaken in Den Haag. Elke twee maanden wordt een derge- Deskundigen van de woning bouwvereniging Basco helpen ouderen bij het invullen van het huursubsidieformulier. Dat ge beurt op uitnodiging van de Stichting Welzijn voor Ouderen op vrijdag 10 juni voor de bewo ners van de bejaarden-service woningen aan de Gouwe- en Geulstraat in Oost-Souburg in de grote zaal van het dienstencen trum Bachten Poorte van negen tot twaalf uur. Voor hen die de eerste keer een aanvrag indienen voor huursubsidie zijn formulie ren Ipeschikbaar. Oude ambachten in het hartje van de stad. Dat mag u verwachten tijdens de folkoristische braderie. En er is natuurlijk veel meer, maar dat is u inmiddels zeker wel duidelijk. Onder de slogan 'houd uw wijk schoon' togen de zes deklassers van de openbare lagere school De Sanden- burch in Middelburg de wijk in. A lie hulpmaterialen die de kinderen konden bemachtigen namen ze mee. Het resultaat was dat er in de verre omtrek geen papiers nippertje meer te vinden was tussen de bloemen in de plantsoenen en op de trottoirs van de Stromenwijk. Woensdag 1 juni begon de schoonmaakbeurt. Het idee was afkomstig uit een actiekrant, die de leer lingen Hanneke Vliet-Vlieland en Cindy Dorenbos sa menstelde. Gerekend werd ook op hulp van gemeente werken in Middelburg. Maar toen die dienst gevraagd werd om materiaal, kregen de nijvere schoonmakertjes nul op het rekest. Blikken, vegers, prikkers en harken werden nu van huis meegenomen. Mevrouw E. Hen- drikse- van der Ende, die ons van dit initiatief op de hoogte stelde hoopt dat deze spontane actie elders ook wordt gevolgd. "In elk geval is het bewijs geleverd, dat de jeugd een voorbeeld kan wezen", aldus mevrouw Hendrikse. DEZE WEEK IN Op de voorlichtingspagina van de gemeente Vlissingen tips voor een plezierige en veilige vakantie. Fietswinkeliers bundelen zich tegen moordende con currentie groot winkelbe drijf, in onze rubriek 'zaken zijn zaken'. •r Leerzame informatie op onze autopagina: tussen bougie en bumper. Boekbindster Juliette Pe tri in 'Uit het zakenhart'. DRANKGELAG Over het gebruik van alcohol luiden driftig de alarmklokken. Die hikkende en lallende meneer met feestmuts hangend aan een lantaarnpaal, daarvoor mogen eigenlijk de lachspieren niet meer in werking worden gezet. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (NCA) toonde de afgelopen weken kort voordat Loeki zonder bierglas op zijn piano de sterspots aankondigde over onder meer likeurtjes, die betoverende romances zouden inluiden en de schat wiens drankje koud moest staan, filmpjes die juist deze vermeende lekkernijen afraadden. Ook hield de NCA een collecte. Wetenschappelijk onderzoek had namelijk aangetoond dat de bijverschijnselen van alcohol de volksgezondheid in Nederland onrustbarend aantasten. En daar moet paal en perk aan worden gesteld, oordeelde de NCA. Is dat zo? En hoe ligt dat dan in Zeeland? Drs. Henk van Bilsen, coördinator van de Walcherse afdeling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de maatschappelijk werker André van Kessel van dat bureau geven opheldering. "We spreken bij ons bureau liever niet van alcoholisten. We spreken in het algemeen over mensen die lichamelijk of geestelijk afhanke lijk zijn van een middel. Dat kan alcohol zijn. maar ook koffie sui ker of heroine etcetera. Over de ene afhankelijkheid hoef je je be trekkelijk weinig zorgen te maken. •.w.WiW.;. lijke tocht gehouden in de resi dentiestad. De organisatie is in handen van de SAAM (Steun Aan Argentijnse Moeders), onder lei ding van Liesbeth den Uyl. Overigens valt de tocht samen met de braderie in Middelburg. Voor zitter Bram Schuitema van de braderiecommissie heeft de orga niserende vrouwen beloofd, dat de braderie-omroeper de markt en braderie-deelnemers die donder dag zal vragen stilte te betrachten als de stoet passeert. Verder meldt het Zeeuwse Comité Stille Toch ten dat deelnemers niet persé een wit hoofddoekje hoeven te dragen. Sommigen dragen een witte band om de arm, aldus Wilma Bielok. al zijn 180 koppen koffie op een dag levensgevaarlijk, maar over de andere wél", openen beide ZCAD-ers hun betoog. Maar er zijn bij de gevaarlijkse verslavingen ook verschillen, zo constateert Van Bilsen. "Heroine bijvoorbeeld staat permanent in de belangstelling. Naar schatting zijn er in Nederland echter slechts tienduizend heroine verslaafden. Heroine is daarentegen een ver boden drug. Een andere drug is alcohol. Het aantal alcoholver slaafden is ettelijke keren hoger". Uit cijfers die de eerder genoemde NCA bekend maakte, blijken de elf miljoen Nederlanders boven de vijftien jaar per week zo'n slordige 170 miljoen glazen bier te verorberen. Ervan uitgaand dat niet elke Nederlander in die leef tijdscategorie bier drinkt, moeten sommigen er toch wel pap van lusten. Datzelfde NCA komt na onderzoek tot d% conclusie, dat onder bepaalde groepen jongeren, werklozen en alleenstaanden enorm veel probleemdrinkers voorkomen. Soms zelfs één op de drie. "En in Zeeland ligt dat niet an ders", oordeelt André van Kessel. "Toen ik zo'n twaalf jaar geleden bij het ZCAD in dienst kwam, wa ren de probleemdrinkers vooral onder mensen van middelbare leeftijd te vinden. Zij deden er soms jaren over om afhankelijk van alcohol te worden. Tegen woordig zijn er veel jongelui die in enkele jaren zoveel alcohol ge bruiken dat ze al rond hun twin tigste in de problemen zitten"./ hun twintigste in de problemen zitten". Van Kessel, Zeeuw van geboorte, weet dat Zeeuwen vroeger anders met alcohol omgingen. "Alleen op feestdagen werd een flesje wijn tevoorschijn getoverd. Tegen woordig tel je stomweg niet mee als je bij wijze van spreken niet twee soorten wodka kunt aanbie den op een doordeweekse dag. Onze hele houding tegenover al cohol is veranderd". En Henk van Bilsen vult aan: "Als een moeder een zilverpapiertje in de broekzak van haar zoon vindt is ze ongerust. Zoonlief zou wel eens aan de drugs kunnen zitten. Komt die zelfde jongen op een zaterdag avond dronken thuis, dan wordt er opgelucht gelachen". Van Bilsen stelt vast dat alcohol mede door de media een geac cepteerde consumptie is. Dit in tegenstelling tot heroine waarom heen een waas van geheimzinnig heid hangt. "En dat terwijl som mige onderzoekers beweren dat UUiUiutt heroine op zich minder schadelijk is dan alcohol". Alcohol op de tv bijvoorbeeld. Buiten de Ster om, als de Ewings in Dallas hun problemen ver zachten met weer een spirituaal drankje. En niet alleen Dallas. Van Bilsen weer: "Op een avond je tv turfde ik veertig situaties waarbij alcohol als een plezierige drank werd voorgesteld. En dat heeft zijn uitwerking. Het lijkt er soms op alsof we in Nederland niet meer zonder alcohol kunnen leven. Veel gebeurtenissen zijn onlosmakend verweven met het gebruik van een pilsje of een bor reltje". Zeeland scoort hoog op de rang lijst van het aantal café's per dui zend inwoners. Na Limburg staat Zeeland met het cijfer 2,1 geno teerd op de tweede plaats. Sluis heeft de meeste café's, namelijk 10,6, gevolgd door Westenschou- wen (6,1), Domburg (4,8) en Westkapelle (4,7). Nederland loopt trouwens op wereldniveau voorop als het gaat om alcoholge bruik. Van Kessel: "De stijging is de afgelopen tien jaar het hoogste in Nederland. We zouden er, als die bestond, jaarlijks een gouden medaille mee kunnen verdienen". Op Walcheren - aldus Van Bilsen - zijn er tussen de zeven en acht duizend mensen die 'een riskante wijze' omgaan met alcohol. "Het betreft mensen die er al last van hebben of nog last van zullen krijgen. Een onderzoek in Nijme gen toonde aan dat er per huis artsenpraktijk 170 mensen op spreekuur komen met problemen vanwege alcohol. Datzelfde cijfer zou ook naar Walcheren kunnen worden doorgetrokken". Gebruik van alcohol is schadelijk voor de gezondheid. Zo wordt de leverfunctie aangetast en per on schuldig lijkend glaasje bier of borreltje, sterven duizenden her sencellen af. Behalve deze licha melijke konsekwentie voor de drinker zelf zijn er uiterst verve lende nevenverschijnselen. Vol gens Van Bilsen en Van Kessel telt Nederland rond de tien miljoen verkeersongevallen per jaar als gevolg van alcoholgebruik. Tien procent - één miljoen dus - heeft een lichamelijk letsel tot gevolg. Ongeveer 350 slachtoffers overlij den na een verkeersongeval waar alcohol in het geding is. "Die jon gen die vrolijk werd ontvangen door zijn moeder omdat hij dron ken was, kan met de brommer op pad zijn geweest, met het gevaar dat hij zichzelf of iemand anders aanreed", waarschuwt Henk van Bilsen. Een andere bijkomende zaak met vervelende gevolgen is dat de omgeving veelal schade kan on dervinden. "Afhankelijke drin kers komen nog wel eens in de WAO terecht", stelt Van Bilsen. "Overigens zondar dat de alcohol als oorzaak staat vermeld. Maar ook relaties kunnen stuklopen. Ruzies met de partner bijvoor beeld. Ruzie die niet opgelost kan worden". Over wat verslaving nou precies inhoudt is moeilijk een definitie te geven. Van Kessel probeert: "Een overheersend kenmerk is het on vermogen om van het middel af te blijven. Ik omschrijf het wel eens als verliefdheid. Er is geen verkla ring voor, maar je wordt er naar toe gezogen- Van Bilsen en Van Kessel ont kennen overigens niet dat een borreltje, een pilsje of een glaasje wijn soms tot de gezelligheid kan bijdragen. "Maar we moeten wel weten waar we mee bezig zijn. Gezien het aantal jongeren dat afhankelijk is, kunnen we niet anders dan een trieste voorspel ling maken voor de toekomst van onze samenleving. Als het zo doorgaat hoeven we op den duur geen bejaardenhuizen meer te bouwen, maar alcoholklinieken. Een internist die niet met naam genoemd wil worden, voorspelde mij (Van Bilsen ooit eens dat als we zó blijven nuttigen over tien jaar de ziekenhuisbedden voor negentig procent zijn bezet met patiënten met lichamelijke klach ten als gevolg van alcohol. En de 51(5(5 SAO/ in plaats van hfl. 95.- Kook - en serveerpan met deksel, 18 cm 0 nu slechts 'SERVICE KWALITEIT - GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 meest voorkomende diagnose bij mannen als ze worden opgeno men in een psychiatrisch zieken huis, betreft alcohol". Middelburg, Lange Delft 24, tel. 01180-12083 iMii Na de gebruikelijke voorbereiding, die ieder jaar vier vijf maanden in beslag neemt, is de Stichting Vlis- sings Aktiviteiten Fonds er voor de zesde keer in geslaagd de Walche renrit voor oldtimers (oude auto's) te organiseren. De stoet van circa 75 oude Fords, Rolls Royces, Chevrolets van Nederlandse, Bel gische en Engelse eigenaars ver trekt zaterdag 18 juni om 10.00 uur vanaf Maritiem Hotel Britannia, Boulevard Evertsen te Vlissingen. De Vlissingse wethouders Daan Bruinooge geeft het startsein. Naast de voorbereidende werk zaamheden door de werkgroep Walcherenrit, bestaande uit de heren Gillissen De Graag, Lou- werse en Marquinie kwam de tocht mede tot stand door de hulp van de betrokken gemeentebestu ren, rijks- en gemeentepooitie ge meentepolitie van Vlissingen en Middelburg en verder de provin ciale, .streek- en plaatselijke VVV's. Vanuit Vlissingen rijdt de groep door Souburg naar Mid delburg. Op het Abdijplein wordt de laatste braderie-dag aldaar op geluisterd door een 'tentoonstel ling' van de oldtimers. In de Zeeuwse hoofdstad namelijk vindt de eerste stop plaats, die één uur duurt (van 10.30 tot 11.30 uur). Via Veere, Vrouwenpolder en Oostkapelle arriveert de kara vaan in Domburg (circa 12.45 uur) waar bestuurders en inzit tenden (in totaal zo'n 225 perso nen) een Zeeuwse koffiemaaltijd gebruiken in het Badpaviljoen. In Domburg zal. onder voorbehoud voor de deelnemers aan de rit een klederdrachtenshow worden op gevoerd onder leiding van me vrouw De Jager. De tocht gaat verder via Westkapelle en Zoute- lande, de volgende stopplaats. Daar worden de Old Timers ge parkeerd aan de voet van de zee wering en aan de zeezijde, de zo genaamde Boulevards. Het mu ziekgezelschap Luctor et Emergo vrolijkt het gebeuren in Zoute- lande op (rond 15.00 uur). Het laatste stuk van de tocht vindt langs de duinenrij richting Vlis singen plaats. Om 15.45 uur wor den de auto's in laatstgenoemde gemeente verwacht. Op het Bella- mypark te Vlissingen. na een ron drit door de stad over de Boule vards, Nieuwedijk, Walstraat, Lange Zelke en Spuistraat is de 'finish' van de rondrit over Wal cheren. Ook in Vlissingen worden de oldtimers feestelijk binnenge haald, door de Deltaband en ma jorettes ditmaal. Evenals voorgaande jaren reikt de organisatie ditmaal opnieuw prij zen uit voor de meest in originele staat zijnde auto én kleding van de bestuurder. Een jury met daarin de dames W. van Son, W. van Nassau en de heer J.C. Cats beoordelen oldtimers en inzitten den. De prijzen (hoofdprijs: de grote wisselbeker, daarnaast nog negen andere prijzen) worden uitgereikt door de heer Bruinoog- e. De prijsuitreiking betekent te vens het slot van de zesde Wal cherenrit. Het is vrijwel zeker dat de Stan daard Luik sterspeler Simon Ta hamata zaterdag speelt in de Zuid-Molukse nationale ploeg, die in Middelburg een wedstrijd speelt tegen Vlissingen. Het treffen vindt plaats in het kader van het vijfent wintigjarig bestaansfeest van Jong Ambon uit Middelburg. Bert Pen- tury, de trainer van Vlissingen, verruilt zaterdag 11 juni zijn plaats. Hij coacht het Molukse elftal. De wedstrijd begint om half zeven zaterdagavond. Scheids rechter Gerard de Schepper uit Hulst leidt de wedstrijd, die wordt gespeeld op het veld aan de Kruit- molenlaan. Het Molukse fluitor- kest omlijst het sportieve gebeuren muzikaal. De wedstrijd Zuid-Molukken- Vlissingen is overigens de afslui ting van een voetbaltoernooi dat die zaterdag tussen Zuid-Molukse ploegen wordt.gespeeld vanaf tien uur 's morgens. Zondag 12 juni is er een toernooi voor Hollandse ploegen vanaf tien uur en vanaf negen uur is er in de zaal Kruit- molen een dames-zaalvoetbal- toernooi. In de ploeg van de Zuid Moluk- ken spelen naast Tahamata diver se .bekende profvoetballers onder wie Tonnie Pattinama (Excelsior), Johnny Taihuttu (VVV) en Joop Titelay (Ex-Fortuna SC). Het echte feest voor het vijfent wintigjarig bestaan is zaterdag 18 juni. Dan is er een receptie tussen 16 en 18 Uur in de Kruitmolen en in de Wellinge aan de Koude- kerkseweg in Middelburg is er vanaf 19 uur een feestavond.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 1