IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL VLISSINGEN SPORTSTAD WILLEM III KAZERNE WORDT HEROPEND BRAND WEER-WEDSTRIJDEN: EEN BOEIEND GEBEUREN Informatiepagina van de gemeente Vlissingen WAAROM DE JEUGD OLYMPISCHE DAGEN? JEUGDBRANDWEER VLISSINGEN: 10 JAAR SAMEN STERK! WONINGBOUW MOGELIJK OP DIVERSE PLAATSEN IN DE BINNENSTAD HERSTEL 'HET FORT' KOMT IN ZICHT! DE VLISSINGER Woensdag 1 juni 1983 a Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ Na fikse opknapbeurt VERGADERING PROJECTGROEP SCHELDEBUURT MIHHK sas* ///w ^*7/ //ajjz' w Ruim duizend Zeeuwse sporters zullen zaterdag 4 juni in Vlissingen hun beste beentje voorzetten tijdens de Jeugd Olympische Dagen. Een boeiend gebeuren en zeker wanneer u ook maar enigzins geïnteres seerd bent in sport, de moeite waard om er eens naar toe te gaan. Want zelden zullen er in deze Scheldestad zoveel sporten tegelijkertijd op een steenworp afstand van elkaar plaatsvinden. Bovendien worden er demonstraties gegeven van wat minder bekende sporten. En wat te denken van de mogelijkheid penalties te nemen tegen een bekende voetbalkeeper? Of tegen de keeper van het Nederlandse handbal team, Ron de Jonge. Alsof het niet op kan kunnen ook nog eens jon gens en meisjes hun hart ophalen aan een demonstratie fietscrossen van een bekend team uit Noord-Brabant De Jeugd Olympische Dag-Zee land wordt op een wat ongebrui kelijke wijze geopend. Zes esta fetteploegen van elk acht lo pers/loopsters overbruggen de afstand van de Boulevard de Ruyter naar sporthal Baskens- burg. De lopers dragen fakkels mee die op de boulevard worden aangestoken door Michiel de Ruyter, die met een snelle boot de Westerschelde is komen opvaren. Na hun komst in de sporthal zal mevrouw E. Maris-Koster, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, de dag officieel openen. Kort daarop gaan de wedstrijden van start. Het programma daar van ziet er als volgt uit: - voetbal, van 10.30- tot 15.00 uur op de velden van het complex Irislaan - wielrennen, van 10.30- tot 15.15 uur op het sportcomplex aan de Irislaan; - hockey, van 11.00- tot 15.15 uur op het sportpark Bonedijke; - handbal, van 11.00- tot 15.30 uur op het sportpark Irislaan; - judo, van 11.30- tot 14.30 uur in de turnzaal van V.T.V. (Bas- kensburg); - turnen, van 13.00- tot 15.00 uur in sporthal Baskensburg; - atletiek, van 12.00- tot 15.00 uur op de atletiekbaan Baskensburg; - zwemmen, van 12.00- tot 14.00 uur in het sportfondsenbad aan het Baskensburgplein. De prijsuitreiking begint om 15.50 uur en wordt verricht door wethouder D.J.P. Bruinooge. mammmmmnammm Een al wat oudere opname van de sporthal Baskensburg. In deze hal zullen tijdens de Jeugd Olympische dag tal van sportieve activiteiten plaatsvinden, (foto Adri van Wyngen). DEMONSTRATIES Enkele sport-organisaties hebben in hun wedstrijdprogramma een attraktie of demonstratie ingebouwd. Zo geeft de Koninklijke Ne derlandse Wielerunie een demonstratie fietscrossen. Daarvoor is het stuntteam 'The Flying Eagles' uit Veldhoven aangetrokken. Deze de monstratie wordt gegeven van 12.15- tot 13.15 uur op het parcours aan de Irislaan. De turnvereniging Volharding uit Goes geeft in sporthal Baskensburg een demonstratie trampolinespringen, aanvang 15.00 uur. Na hen, vanaf 15.40 uur, kan in dezelfde sporthal de vereniging Olympic uit Kapelle worden bewonderd tijdens een demonstratie jazz-gymnastiek. De Budo Bond verzorgt in sporthal Baskensburg een demonstratie judo die om 15.20 uur begint. De liefhebbers van handbal kunnen terecht op het veld bij het clubhuis van Olympia aan de Irislaan. Daar kan iedereen die dat wil om 12.30 uur penalty's nemen op de bekende keeper van het Nederlandse handbalteam, Ron de Jonge. In het Sportfondsenband houdt de zwembond plaatsingswedstrijden voor de Nederlandse kampioenschappen. De top van Zeeland zal hier vertegenwoordigd zijn. Sportiviteit staat hoog in het vaandel van de Jeugd Olympische Dag, die komende zaterdag zo'n duizend Zeeuwse sporters naar Vlissingen zal trekken. Natuurlijk doen ook vele Vlissingse sporters meel Daar is het het Nederlands Olympisch Comité (N.O.C.), de initiatiefnemer, dan ook om begonnen. Want ook dit comité maakt zich ernstig zorgen over de toename van geweld en ander onsportief gedrag in de sport. Het riep er de vraag op van 'Hoe kunnen we de oudere jeugd vragen zich hierop te bezinnen'. Het bedrijfsleven, instanties uit de sportwereld en de N.C.R. V. wilden graag helpen deze vraag aan sportend Nederland voor te leggen. Dat gebeurt op drie manieren: - in iedere provincie een groots opgezette Jeugd Olympische Dag, met als hoogtepunt een nationale finale op 26 mei vol gend jaar; - een landelijke theorietest via de N.C.R.V.-t.v. voor sport verenigingen; - de uitgifte van enkele boekjes. Door op deze manier theorie en praktijk te combineren hoopt men een aanzet te geven tot de discussie over 'fair play' (letter lijk: eerlijk spel) in de sport. Stel: er is brand in het machine laboratorium van de Zeevaart school aan de Boulevard Ban- kert. Wat zou u doen? Geen ge makkelijke vraag, maar wel een waar adspirant jeugdbrand- weer-lieden uit het gehele land zaterdag voor komen te staan. Gelukkig is het geen echte brand. De vlammen staan geschilderd op borden, het geluid komt uit 'knetterkasten' en er komt geen druppel water aan te pas. Echt vuur komt er dus niet aan te pas, of het moet het 'vuur' van de inzet van de deelnemers zijn. Vuur is echter ook niet nodig. Want waar de jury op let is hoe de bevelvoerder de zaak beoor deelt en leidt, hoe de aanvals- ploegen en pompbediener hun opdrachten uitvoeren, hoeveel tijd men er voor nodig heeft. In totaal vijftien ploegen adspiran ten uit het gehele lanfl zullen zo worden beoordeeld. De kop wordt hier om 9.30 uur afgebeten door de jongens uit Ouddorp. Daarna is het, om 9.50 uur, de beurt aan de Vlissingers. JUNIOREN Bij de junioren gaat het heel an ders toe. Hun wedstrijdterrein is te vinden tussen het Strandhotel en de tussenweg van de boule vards naar de Kenau Hasselaar straat. Daar is een zeer geva rieerde wedstrijdbaan uitgezet. Eerst moet ze over een klimrek, vervolgens door een soort koker kruipen, daarna samen met een ladder om een aantal palen heen en tot slot een 'brand' in een pakhuis blussen. Overigens zul len in deze categorie veertien ploegen aan de startlijn ver schijnen. De jury zal hen op de zelfde punten beoordelen, als de adspiranten. WANNEER? In beide categoriën gaan de eer ste teams om 9.30 uur van start. Per team is er daarbij steeds maximaal twintig minuten be schikbaar. Tussen 12.10 en 13.45 uur wordt er gepauzeerd. De laatste ploeg verschijnt bij de adspiranten om 15.45 uur aan de start en bij de junioren 25 minu ten eerder. De jury krijgt ver volgens een uur de tijd om een en ander op rijtjes te zetten. Die zullen dan omstreeks vijf uur in het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat worden bekend gemaakt. De burgemeester van Vlissingen, drs. Th. J. Wester hout, zal daarbij de prijzen ui treiken. Tot slot: de organisatie van de Natio nale Jéugdbrandweerwedstrijden in Vlissingen is in handen van: het Algemeen Brandweer Wedstrijd Comité; het brandweerkorps van Vlissingen; de Commissie Jeugdbrandweer Ne derland. Ze zijn met z'n 24-en: de jeugdbrandweerlieden van de gemeente Vlissingen. Twaalf zitten er bij de junioren. Zij zijn van pakweg twaalf tot zestien jaar oud. De andere twaalf zitten bij de adspiranten. Zij zijn wat ouder, zestien tot achttien jaar, en hebben wat meer ervaring. Echt niet alleen ervaring in waterballetten of spuitvoetbal. Wie naar de nationale wedstrijden zaterdag gaat kijken kan het zien. Zien, dat 'de jongens' nauw, in teamverband, samenwerken. Dat is ook iets wat ze leren bij de jeugdbrandweer: saamhorig heid. Bijvoorbeeld door sport en spel. Of, zoals de Vlissingers doen, door samen op kamp te gaan, samen lessen volgen. Zo krijgen ze niet alleen een stuk inzicht, maar ook een brok erva ring. Dat komt dan weer van pas als ze later bij de gewone brand weer komen. Het is echter geen wet van Meden en Perzen dat een lid van de jeugdbrandweer auto matisch overstapt naar de gewo ne brandweer. "Zeker niet", zegt de heer A.J. de Smit. Hij is 'be roeps' bij de Vlissingse brand- bestrijders, tien jaar geleden de mede-oprichter van de jeugd brandweer. Bovendien is hij de vaste begeleider van de jonge 'spuitgasten'. Zes collega's helpen hem bij deze taak. Om terug te komen op de overstap naar de vrijwilligers of de beroeps. De Smit stelt dat de jongens het zelf waar moeten maken. "Kijk, sommigen vallen af omdat de interesse verdwenen is of om dat ze elders gaan studeren. Maar je hebt er ook die de capa citeiten toch niet blijken te heb ben. Of niet tegen de toch wel behoorlijk strenge discipline kunnen. Toch blijven er dan nog al wat over die de stap naar de vrijwilligers zetten. Sterker nog, d'r zitten er ook al een paar bij de 'beroeps', aldus de 'vader' van de 24. Meer dan twee keer een dozijn mogen en kunnen het trouwens niet worden. Dat is zo in ge meentelijke reglementen vast gelegd. Toch melden er zich re gelmatig jongens aan die ook wel lid willen worden. Zij komen dan op de wachtlijst. Na enige tijd kunnen ze er dan bij, zich ook in de zwarte jassen hullen met daaronder laarzen, erboven een helm. In hun eigen lokaal han gen, liggen en staan die, keurig op een rij. Dat lokaal is te vinden in de brandweerkazerne aan de Van Dishoeckstraat. LEERZAAM De Vlissingse jeugdbrandweer- Op diverse plaatsen in de Vlissingse binnenstad is, hetzij in monu mentenpanden, hetzij in zogenaamde beeldbepalende panden, nog woningbouw mogelijk. Deze bouwmogelijkheden komen aan de orde tijdens een openbare vergadering van de projectgroep Beschermd Stadsgezicht op donderdag 2 juni a.s. om 20.00 uur in het stadhuis. De bouwlocaties betreffen de monumentenpanden Bellamy- park 28 en Nieuwstraat 23, 24, 27 en 41 en de beeldbepalende pan den Branderijstraat 2 en 4, Dort- mansstraat 8 en 10, Nieuwstraat 31 en Groenewoud 13 en 45. Op de agenda voor de vergadering staan verder o.a. de rij-richting van de tussenweg door het Bel- lamypark, de voortgang van de bouwplannen voor de "kop" be bouwing van het Bellamypark en de panden Beursstraat 3, 5, 7 en Bellamypark 1 en een voorstel voor het maken van bergingen en parkeerplaatsen tussen Hofje de Pauw en de Noordzeestraat. Na een behoorlijke opknapbeurt zal zaterdag a.s. de Willem-III-ka- zerne worden heropend. Dat wordt gedaan door wethouder D.J.P. Bruinooge van onder meer welzijn. Hij zal daarbij omstreeks half elf 's morgens een aantal postduiven loslaten. Daarna begint om elf uur de 'open dag', die wordt georganiseerd door de zes verenigingen die van de 'Willem-III' gebruik maken. 'ACCORDEOLA' Zo geeft de accordeonvereniging 'Accordeola' maar liefst vier concerten. Om 11.00 uur begint dat van het jeugdorkest, om 14.00 uur dat van de leerlingen van de verenigingen, om 14.30 uur is het de beurt aan de accordeon-groep en om 16.00 uur tenslotte aan het Accordeola -orkest. 'DE POSTHOORN' Postduivenvereniging 'De Post hoorn' toont verschillende zaken, die bij het houden van postdui ven komen kijken. 'DE WATERGEUZEN' Iets heel anders laten de leden van de zeeverkennersgroep 'De Watergeuzen' zien: het opzetten van verschillende, compleet in gerichte tenten, schiemanswerk en verschillende welpenactivi teiten. •WELZIJN SURINAMERS/AN- TILLIANEN' De Stichting welzijn Surinamers en Antillianen neemt de bezoe kers - figuurlijk - mee naar Su riname en de Nederlandse Antil len. Zo vertonen zij de diaserie met geluid, getiteld 'Inro, een jongen in Suriname' èn diverse films over de Nederlandse Antil len. Verder zijn er Surinaamse hapjes verkrijgbaar en, niet te vergeten, kan vanaf 15.00 uur het optreden van een Antilliaanse volksdansgroep worden bewon derd. •WILLEN IS KUNNEN' Deze wandelsportvereniging verzorgt een monumentenwan deltocht vanuit de 'Willem III'. Dit, vanaf 11.00 uur. 'SCHAAKCLUB VLISSINGEN' Deze vereniging 'daagt' de Vlis singse schakers uit deel te nemen aan simultaanschaken. Men kan daarvoor vanaf 11.00 uur terecht. lieden doen, zoals gezegd, veel leerzaams. Zo kan men desge wenst worden opgeleid voor het afleggen van een zware lande lijke toets. Daarbij krijgt men leerstof, die overeenkomt met die voor beginnende vrijwilligers. Bovendien worden er regelmatig demonstraties gegeven voor de Vlissingse bevolking. Zo waren ze op Koninginnedag in. aktie in Oost-Souburg. En daar zijn dan natuurlijk de wedstrijden. Omstreeks april zijn er, voorafgegaan door veel training jaarlijks selectiewed strijden voor de nationale kam pioenschappen. Haalt men die, wat meestal het geval is, dan kan de eerste zaterdag in juni worden gereserveerd voor het nationale kampioenschap. (Zaterdag is het dus weer zover). Bij de nationale wedstrijden slaan de Vlissingse adspiranten en junioren overigens lang geen slecht figuur. De bekerkast in hun theorielokaal staat vol met bekers en ereblijken. Daaronder die bekers die ze kregen toen ze in 1977 en 1980 het landskampioen schap behaalden. Het zou mooi zijn als ze op de tiende verjaar dag van de jeugdbrandweer we derom de eerste prijs in de wacht zullen slepen. Zowel de heer De Smit als brandweercommandant van Leersum hopen het. Toch houden ze een slag om de arm: "Zowel het feit dat ze spelen voor eigen publiek als dat zij als eerste op moeten brengt een zekere spanning met zich mee. Dat kan van invloed zijn. Maar alleen het feit al dat de wedstrijden in Vlissingen worden gehouden zet ons jubileum veel luister bij", (foto's Brandweer Vlissingen). Volgende week woensdag 8 juni vergadert om 20.00 uur de pro jectgroep Scheldebuurt in het openbaar in welzijnscentrum Bachtenkomme, Badhuisstraat 104. Deze projectgroep is een sa menwerkingsverband van o.a. ambtenaren en buurtbewoners voor de totstandkoming van de stadsvernieuwing in deze buurt. Op de agenda staat o.a. de wo ningbouw op de plaats van de voormalige Scheldecentrale op de hoek van de Scheldestraat en de Aagje Dekenstraat. VERBOUWING De Willem-III-kazerne in de Oranjestraat dateert uit 1849-1850. Het bestaat, zoals de foto laat zien, uit een middengebouw met twee zij vleugels die beiden twee verdiepingen hebben. Zijn oorspronkelijke functie heeft het gebouw tot en met de Tweede Wereldoorlog vervuld. Daarna werd het onder meer gebruikt voor de opvang van daklozen en als jeugdherberg. Sinds het eind van de jaren zestig zijn de vere nigingen het gaan gebruiken. In de 133 jaren van zijn bestaan is de kazerne nogal eens verbouwd. Daarbij was het de laatste jaren nogal verwaarloosd. Dit was een gevolg van het feit dat er jarenlang plan nen hebben bestaan het pand te restaureren. Daar moest echter van worden afgestapt. Ondertussen waren wèl ingrijpende onderhouds werkzaamheden achterwege gebleven. Voor het alternatieve plan dat toen werd gemaakt, legde de gemeenteraad zes ton op tafel. Voor dat bedrag kon onder meer deugdelijke verwarming worden aange bracht, een nieuwe electrische installatie aangebracht en vloeren, plafonds, trappen en deuren hersteld of vernieuwd. Daarbij kreeg het monumentale pand ook weer een stukje van z'n oorspron kelijke architectuur terug, doordat er weer een doorgang werd ge creëerd tussen het middengebouw en de rechtervleugel. Voeg daarbij de opknapbeurt die de verenigingen aan hun eigen lokalen gegeven hebben en de conclusie is duidelijk: het gebouw is weer zeer bruik baar geworden voor de verenigingen! (Foto Cor Schuilwerve). De kans op herstel van de woonwijk 'Het Fort' en daarmee het einde van veel leed - is aanzienlijk vergroot. Zoals u wellicht al in de krant heeft gelezen, hebben Burgemeester en wethouders in beginsel een akkoord bereikt over de aankoop van de Fortress-woningen op het Fort. Het gaat daarbij om 197 woningen, waarvoor in totaal 2.955.000,- 15.000,- per woning) neergeteld moet worden. Bovenstaande mededeling kon wethouder W. Wisse van onder meer volkshuisvesting en stads vernieuwing vorige week vrij dag tijdens de raadsvergadering doen. Hij stelde daarbij dat met dit beginsel-akkoord een be langrijke stap is gezet in een nu al jarenlang slepende zaak. "Een zaak, waarvan de oplossing voor allen, die de volkshuisvesting in Vlissingen ter harte gaat, een hoge prioriteit heeft", aldus de wethouder. BEHOEDZAAM Hij benadrukte dat het college uiterst behoedzaam naar dit ak koord heeft toegewerkt. De heer Wisse: "Allereerst ging het erom dat we te maken hadden met verpauperde woningen. De eige naar daarvan bleek, om welke reden dan ook, niet in staat het onderhoud te verzorgen. Er ont stond leegstand, huizen werden letterlijk en figuurlijk leegge haald. Nu stond Basco niet on welwillend tegenover aankoop, uiteraard tegen voorwaarden. Zoals een redelijke exploitatie- opzet. Maar daarvoor was weer steun van de rijksoverheid no dig". "Normale regelingen voor cor poratie-woningen bleken", aldus nog steeds de wethouder, "ontoe reikend. Gelukkig zag de hoofd inspecteur-directeur Volkshuis vesting in Zeeland de ernst in van de zaak. Hij verklaarde de regeling verbetering particulier woningbezit van toepassing. Op basis daarvan kon weer een ex ploitatie-opzet worden gemaakt en gereageerd op de vraagprijs van Fortress, de huidige eige naar. Die ging donderdag met ons bod akkoord". Wethouder Wisse wees er nog wel op dat er diverse voorbehouden moeten worden gemaakt. Zo moet er uiteraard goedkeuring van de raad en gedeputeerde staten worden verkregen. Bovendien moet nog een voorbehoud wor den gemaakt voor het verkrijgen van een bijdrage van het rijk voor verbetering van de wonin gen. De wethouder beloofde ech ter "dat in de komende weken en wellicht maanden - want het gaat om een probleem dat niet in een handomdraai is op te lossen - met man en macht zal worden gewerkt aan de oplossing van het probleem dat de naam Fort draagt. Dit, in samenwerking met bewoners, met de directie volkshuisvesting Zeeland en met Basco".

de Vlissinger | 1983 | | pagina 3