IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL GEMEENTERAAD BESPREEKT STEUN K.M.S. HOGERE HUUR? WAT KAN? WAT MAG? VLISSINGSE SPORTKAMPIOENEN IN 'T ZONNETJE Informatiepagina van de gemeente Vlissingen DE VLISSINGER Woensdag 25 mei 1983 Redactie: Stafbureau voorlichting en inspraak., stadhuis Vlissingen, tel. 01184-15100, toestel 333, 335 en 337/ Vrijdagmiddag a.s. aanvang 14.00 uur KANAAL STRAAT VOOR VERKEER AFGESLOTEN TIJDENS JAARMARKT COMMISSIES VERGADEREN //AW k-^7// ,7/^ y/y AiA/AW//AM VKx y/^/ Het is weer al de laatste week van mei, dus is de komende vrijdag ook de laatste van de maand. Het is een goed gebruik dat dan in het stadhuis de Vlissingse gemeenteraad vergadert. Er is geen reden daarvan deze maand af te wijken. En al is het aantal te bespreken onderwerpen niet zo omvangrijk, er zitten er misschien toch enkele tussen die ook voor u interessant kunnen zijn. Om maar een voorbeeld te noemen: de statutenwijziging van de P.Z.E.M. en, daaraan gekoppeld financiële steun aan de K.M. De Schelde. Als u geïnteresseerd bent in wat de gemeenteraad daarmee 'doet'! hartelijk welkom. De raad begint met vergaderen om 14.00 uur. De publieke tribune in de raadzaal is bereikbaar via de trap naast de boden balie, beneden in de hal. Er ligt een populaire raadsagenda gereed. Deze omvat onder meer onderstaande tekst. Daaraan is echter toegevoegd de deze week nagekomen voorstellen voor de raad en een overzicht van de over te leggen stukken. Aanstaande zaterdag 28 mei wordt in de openlucht in de Kanaalstraat in Oost- Souburg weer de Jaarmarkt gehouden. Tijdens dit "bui- tengebeuren" zal de Ka naalstraat tussen de Braam- straat en de Paspoortstraat voor verkeer zijn afgesloten. Het kruisen van de Kanaal straat vanuit de straten die daarop uitkomen zal echter mogelijk blijven. De hekken die de Kanaalstraat afslui ten zullen al op vrijdag 27 mei om 16.00 uur worden ge plaatst. Wilt u meer over een raadsvoorstel weten dan in onderstaand over zicht te vinden is, dan kunt u naar de informatiehoeken. Daarin staan kleine blauwe mapjes met de complete verzameling stukken. Wilt u zich nog verder oriënteren dan kan dat ook. Stap even binnen bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Daar kunt u de stukken inzien, die bij de raadsvoorstellen horen èn zoals ze voor de raadsleden ter inzage lig gen. De agenda voor de raadsagenda (voor zover bekend bij het inle veren van de kopij voor deze pa gina op donderdag jl.) ziet er als volgt uit: Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 25 maart jl- Mededelingen Over te leggen stukken. HOOFDSTUK 1: ONTSLAGEN EN BENOEMINGEN 1-1 Vacature Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor de heer J.H. Smitz eervol te ontslaan als lid van de commissie detail handel. Dit in verband met zijn overplaatsing naar Oosterhout. Gevraagd wordt in zijn plaats in de commissie te benoemen de Th.H.J. Kruis. HOOFDSTUK 2: ALGEMEEN BEHEER 2-1 Voorbereidingsbesluit Be schermd Stadsgezicht, gedeelte Molenstraat. Om het bouwplan 'Kopbebouwing Bellamypark' te kunnen realiseren is het nodig Een deel van het wagenpark van de Vlissingse brandweer en de regionale ambu lancedienst, dag en nacht paraat. Onmisbaar bij bestrijding van (de gevolgen van) rampen. Zie agendapunt 3-1. (foto Cor Schuilwerve) voor een deel van het bouwper ceel een voorbereidingsbesluit te nemen. De raad wordt gevraagd dit besluit te nemen. 2-2 Aanvaarden schenking De directie van de Nederland- sche Middenstandsbank Vlissin gen heeft de gemeente een be drag geschonken van 1500,- Dit, ter gelegenheid van de ope ning van haar nieuwe kantoor aan de Aagje Dekenstraat 1. B. en w. hebben besloten dit bedrag te verdelen tussen de Stichting 'Vrienden van het Museum' en de bejaardenbibliotheek van Bach- ten Reede. Het college stelt voor de schenking in erkentelijkheid en dank te aanvaarden en dit de bank mede te delen. 2-3 Uitkeringsverordening Voorgesteld wordt deze verorde ning te wijzigen. Het gaat daar bij om het onderdeel dat betrek king heeft op een aantal dagen dat men gewerkt moet hebben voordat men in aanmerking komt voor een werkloosheids uitkering. HOOFDSTUK 3: OPENBARE VEILIGHEID 3-1 Rampenplan. Volgens de Wet rampenplannen moet iedere ge meente vóór 1 september 1983 een eigen rampenplan hebben. Dat plan is nu, in ontwerp, gereed. De gemeenteraad wordt gevraagd het plan en de bijbehorende ver ordening vast te stellen. De raamverordening rampbestrij ding kan daarbij worden inge trokken. Voor alle duidelijkheid: het is geen plan waarmee ram pen voorkomen kunnen worden. Daarvoor zijn vele andere wet ten en regelingen. In de gemeen telijke rampenplannen, dus ook in het Vlissingse, is wel opgeno men welke rampen de gemeente in principe zouden kunnen tref fen. Daarvan uitgaand is er ook een overzicht te vinden van de meest daarvoor in aanmerking komende diensten, functionaris sen, organisaties en individuele personen die bij de rampenbe strijding betrokken kunnen worden. Uiteraard is daarbij op genomen wie er zoal de leiding heeft, hoe de bevolking kan wor den gewaarschuwd, voorgelicht en geëvacueerd. HOOFDSTUK 5: VOLKSHUIS VESTING 5-1 Beroepsschrift. Voorstel is beslissing over een beroeps- schrift van de heer M. Kaljouw voor ten hoogste twee maanden te verdagen. De heer Kaljouw tekende beroep aan tegen het besluit van b. en w. hem.geen vergunning te verlenen voor de bouw van een berging voor landbouwwerktuigen in Groot Abeele. HOOFDSTUK 6: OPENBARE WERKEN 6-1 Electrische bekabeling Sint Jacobstoren. De P.Z.E.M. heeft de electrische bekabeling van de Sint Jacobstoren afgekeurd. B. en w. stellen daarom voor ƒ40.000,- uit te trekken om een en ander te vernieuwen. 6-2 Investeringen afdeling on derhoud van de dienst gemeen- De meeste huurders krijgen op 1 juli as. weer te maken met de jaarlijkse huurverhoging. Volgens de wettelijke regels moet dan minstens een maand daarvoor al een brief van de verhuurder in de bus zijn gevallen. In die brief geeft de huisbaas aan met hoeveel procent hij de huur wil verhogen. Het parlement is voor 1983 akkoord gegaan met een verhoging van vijf procent. Dit percentage geldt echter alleen als de huurprijs redelijk is voor de grootte en kwaliteit van de woning. Veel huurders zullen een huurverho ging krijgen van tien procent. Deze groep heeft te maken met huurharmonisatie. Dat is het aanpassen van een te lage huur aan de grootte en kwaliteit van de woning. Het percentage van de huurver hoging waarmee u als huurder te maken krijgt hangt dus af van de grootte en kwaliteit van de wo ning en de prijs die daarvoor moet worden betaald. De kwali teit van de woning wordt uitge drukt in punten. Er worden pun ten gegeven voor, bijvoorbeeld, de oppervlakte van de vertrek ken en voor voorzieningen in huis als centrale verwarming, douche en isolatie. Zodoende krijgt een grote, comfortabele woning meer punten dan een klein, eenvoudig huis én dus ook een hogere huurprijs. Weet u niet hoeveel punten uw huis 'ver dient'? Geen punt, dat staat in de brochure 'Huurprijzen van woonruimte'. Die zal binnenkort verkrijgbaar zijn in de vijf ge meentelijke informatiehoeken. Wanneer het gaat om kamers of gedeelten van woningen, dan kunt u in dezelfde info-hoeken de brochure 'Huur en verhuur van kamers' halen. Als u het aantal punten van uw woning en de huurprijs op 30 juni weet, kunt u nagaan welke huur verhoging in uw geval redelijk is. Daarvoor heeft u de tabel nodig in het vouwblad 'Huuraanpas- singen 1983'. Ook dat vouwblad kunt u krijgen in de gemeente lijke informatiehoeken. De ver hoging met vijf procent is trou wens wettelijk verplicht voor nieuwbouwwoningen, die nog geen vijf huurverhogingen heb ben gehad. Ze geldt ook voor wo ningen die na 1 juli 1979 ingrij pend zijn verbeterd. Als u met die verplichte huurverhoging te maken krijgt, kunt u geen be zwaar bij de verhuurder maken. HUURHARMONISATIE Er staan in Nederland nog altijd veel huurwoningen, waarvan de huurprijs te laag is voor de grootte en kwaliteit van rfèt huis. Er wordt al een aantal jaren aan gewerkt om die te lage huren op te trekken. Dat optrekken van te lage huren heet, zoals reeds ge schreven, huurharmonisatie. Daar bestaan twee vormen van: - Huurharmonisatie ineens. In dit geval wordt een te lage huur ineens opgetrokken als de wo ning aan een nieuwe huurder wordt verhuurd. Zittende huur ders hebben hiermee niet te ma ken. Voor velen van hen geldt: - De geleidelijke huurharmoni satie. Als de huur volgens het puntensysteem te laag is krijgen zittende huurders een aantal ja ren te maken met een grotere huurverhoging. Dit jaar is dat maximaal tien procent. De har monisatie gaat door tot ze een volgens de wet redelijke huur betalen. BEZWAAR MAKEN Huurders van woningen, etages of kamers kunnen in een aantal gevallen bezwaar maken tegen een voorstel om de huur te ver hogen. Als u dat wilt doen moe ten daarvoor natuurlijk wel re denen zijn. Dat is het geval als de verhuurder niet aan zijn ver plichtingen voldoet, noodzake lijke reparaties achterwege laat of het onderhoud aan de woon ruimte ernstig verwaarloost. U moet hem van die klachten dan wel eerst - liefst schriftelijk - op de hoogte hebben gebracht. Een andere reden om bezwaar te ma ken is, dat het voorgestelde per centage hoger is dan volgens het puntenstelsel en bijbehorende tabel redelijk is. Die tabel kunt u (zoals geschreven) vinden in het vouwblad huuraanpassingen 1983. In deze gevallen heeft be zwaar maken zin. In veel andere gevallen niet. De huurcommissies krijgen bij voorbeeld nogal eens bezwaar schriften die in verband staan met de financiële situatie van de huurders. Deze huurders maken gebruik van de mogelijkheid om bezwaar te maken, zonder daar voor een wettelijke grond te hebben. Dat is uiteraard niet de bedoeling geweest van de wetge ver. Deze bezwaren worden dan ook niet toegewezen. Als u vindt dat u een te hoge huur betaalt voor uw inkomen komt u mis schien wél in aanmerking voor de individuele huursubsidie. Als u wel een gegrond bezwaar heeft tegen de voorgestelde huurprijs, maakt u dat dan ken baar aan de verhuurder. Dit moet schriftelijk na de voorgestelde datum waarop de nieuwe huur prijs ingaat. De verhuurder kan dan binnen twaalf weken na die datum op zijn beurt de zaak aanhangig maken bij de huur- commissie. Het is belangrijk dat alle bezwaren in het bezwaar schrift worden genoemd. Tijdens de zitting van de huurcommissie - waarvoor huurder èn verhuur der worden uitgenodigd - kunt u geen nieuwe bezwaren meer op peren. De huurcommissie kan daarmee dan geen rekening meer houden. De uitspraak van de commissie is voor huurder en verhuurder bindend, tenzij een van beiden binnen twee maanden de kan tonrechter inschakelt. MEER INFORMATIE? Als u nadere informatie wilt over de huurverhoging of het bezwaar maken kunt u terecht bij: - de huurcommissie in de ressorten Bergen op Zoom, Middelburg, Oostburg, Terneuzen, Zevenber gen en Zierikzee, Singelstraat 15, Goes; tel. (01100) 11891. - het Bureau Persoonlijke Voor lichting van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer in Den Haag, tel. 070-26.42.01, toestel 2676/2677/2678. tewerken. Voorstel is 62.000,— uit te trekken voor vervanging en uitbreiding van materieel bij deze afdeling. Het betreft onder meer vervanging van enkele au to's en aanschaf van een auto geen lasapparaat met flessen en een aanhangwagen. 6-3 Aanvullend krediet riole ringswerken. In februari 1979 verleende de gemeenteraad een totaalkrediet van 10.948.000 voor uitvoering van noodzake lijke aanpassingen aan de ge meentelijke rioolstelsels. Met uitzondering van de zogenaamde circuitleiding zijn deze inmiddels uitgevoerd. Het bedrag dat er voor werd uitgetrokken bleek echter 1.680.000 te laag. Zo is voor de circuitleiding ruim één miljoen gulden meer nodig dan aanvankelijk geraamd. Dat was weer het gevolg van het feit dat een nieuw tracé moest worden vastgesteld, doordat gedeputeer de staten goedkeuring onthiel den aan noodzakelijke grond aankopen. Verder was er, bij voorbeeld geen rekening gehou den met de schadevergoeding wegens stankoverlast. De totale kosten daarvan kwamen op 200.000,-Burgemeester en wethouders stellen de gemeente raad voor een aanvullend krediet van 1.680.000 te verlenen. 6-4 Aanvullend krediet t.b.v. aanleg koppelleiding. B. en w. stellen voor een aanvullend kre diet te verlenen van 288.500,- Dit, ten behoeve van de aanleg van de zogenaamde koppellei ding. Deze moet komen tussen de Vlissingse- en Meliskerkse wa tergang. Dit houdt verband met het feit dat er een nieuw tracé moest worden ontworpen. HOOFDSTUK 7: EIGENDOM MEN. NIET VOOR DE OPEN BARE DIENST BESTEMD 7-1 Verkoop Dorpsstraat 9a. De raad wordt gevraagd te be sluiten tot verkoop van het pand Dorpsstraat 9A te Ritthem. De gegadigde, het aannemingsbe drijf Poelman, wil op de plaats De toren van de Sint Jacobskerk. De electrische bedrading hiervan is aan vervanging toe. Zie verder voorstel 6-1. van deze bouwvallige woning een opstellingsplaats van bouw materialen creëren. De koopsom is 14.8^0,— 7-2 Ontsluiting bedrijfsterrein V eerha ven weg. Voorgesteld wordt 171.000,- uit te trekken voor de aanleg van een weg, waarmee het bedrijfster rein ten oosten yan de Veerha- venweg kan worden ontsloten. De P.Z.C., die op dit terrein ge vestigd is, draagt ƒ35.000,- bij. De nieuwe weg is nodig omdat de Oostsouburgseweg onvoldoende geschikt is voor zwaar verkeer. Overigens is in de aanleg van de nieuwe weg ook die van een fiet- soversteekplaats over de Prins Hendrikweg. HOOFDSTUK 8: ONDERWIJS, CULTUUR EN RECREATIE 8-1 Bezwaarschriften tegen wel- zijnsprogramma 1983. Drie instellingen hebben be zwaar aangetekend: de stichting Een overzicht van de terreinen van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. Letterlijk en figuurlijk onmiskenbaar met Vlissingen vergroeid. (Zie agendapunt 10-1) (luchtfoto Slagboom en Peelers) Vormingswerk jonge volwasse nen te Vlissingen, de stichting Zeeuwse volksuniversiteit te Middelburg en de stichting voor kerkelijk jeugdwerk te Oost- en West-Souburg. Deze zouden vol gens de regels binnen zestig da gen door de raad behandeld moeten worden. Omdat dat niet lukt wordt gevraagd de behan deling met maximaal dertig da gen te verdagen. 8-2 Wijziging cursusgeld-veror dening. Voorstel is enkele arti kelen te wijzigen in de cursus geldverordening gemeentelijke cursussen. 8-3 Ontwerp-begroting Zeeuwse Dag-avond Scholengemeen schap. De directie van deze school (ZDASG), een gemeenschappe lijke regeling waarin wordt deelgenomen door verschillende Morgen, donderdag 26 mei, ver gadert in het stadhuis de com missie voor economische zaken en werkgelegenheid. De aanvang is om 16.30 uur. Tijdens deze bij eenkomst zal onder meer de sta tutenwijziging van de n.v. P.ZJE.M. aan de orde komen. Verder vergadert volgende week maandag (30 mei) in het stadhuis de beheerscommissie dienst wel zijnsvoorzieningen, aanvang 17.00 uur. Het algemeen bestuur van de Jeugd- en Recreatieraad komt dinsdag 31 mei bijeen in dienstencentrum 'Bachten Kom- me'. Deze vergadering begint om 20.00 uur. gemeenten, heeft de ontwerp begroting ingediend. B. en w. hebben hierover enkele opmer kingen. Ze stellen de raad voor deze aan het algemeen bestuur van de Z.D.A.S.G. mee te delen. 8-4 Subsidie activiteiten voor culturele minderheden. Voorgesteld wordt om een subsi die van 1.715,90 uit te trekken voor het projekt educatieve acti viteiten voor culturele minder heden 1982. Het gaat hier met name om subsidiëring van een cursus praktisch Nederlands voor Joegoslavische vrouwen. 8-5 Vernieuwing drainage De zandbak van de openbare kleuterschool 'De Kubus' te Oost-Souburg stond regelmatig vol water. Tegelijk met het ver nieuwen van het zand heeft men daarom de drainage laten ver nieuwen. Het college stelt voor achteraf akkoord te gaan met deze werkzaamheden en daartoe 4200,— uit te trekken. HOOFDSTUK 9: SOCIALE ZORG EN MAATSCHAPPE LIJK WERK 9-1 Subsidie dagcentrum school gaande jeugd. B. en w. stellen voor de exploitatierekening over 1981 van het dagcentrum voor schoolgaande jeugd goed te keu ren. De te verlenen subsidie komt op 139.696,61. Na aftrek van de rijksbijdrage komt het gemeen telijk aandeel op 14.517,05. 9-2 Geldlening aan Ter Reede. Het bestuur van bejaardencen trum Ter Reede wil enkele voor zieningen treffen aan de flats in de Vredehoflaan. Deze bestaan uit het aanbrengen van een be tere toegang tot de entreehallen en het aanbrengen van een be veiligingssysteem ten behoeve van de bewoners. De totale kos ten komen op 325.000,- Hier van wordt 200.000,- geleend bij een pensioenfonds van de N.V. Kon. Mij. 'De Schelde'. Voorstel is de tijdige betaling van rente en aflossing van deze lening te ga randeren. HOOFDSTUK X: ECONOMI SCHE AANGELEGENHEDEN 10-1 Statutenwijziging N.V. P.Z.E.M./Financiële steun K.M.S. Om het voortbestaan van de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' mogelijk te maken is het onontbeerlijk dat naast finan ciële steun van het rijk, ook van uit de provincie financiële steun komt. Gezien de grote belangen voor de Zeeuwse gemeenschap wil de raad van bestuur van de N.V. P.Z.E.M., ten laste van de algemene reserve, vijftig miljoen vijfenzestig duizend gulden ter beschikking te stellen. Dit wordt, na wijziging van de statuten, dan eerst uitgekeerd aan de aandeel houders. Daartoe behoort ook de gemeente Vlissingen, die 2.380.000,— zal ontvangen. Het is de bedoeling dat de aandeelhou ders het ontvangen bedrag lenen aan de op te richten stichting voor economische ontwikkeling Zeeland. Deze stichting zal het bedrag in de K.M.S. investeren., B. en w. zien de toekomst van dit zo nauw met Vlissingen verbon den bedrijf met optimisme tege moet: 'de verwachting is dat de stichting een renderende inves tering zal doen met een risico dragende participatie in de 'nieuwe' K.M.S. Het voorstel aan de raad luidt dan ook: instemmen met de benodigde wijziging van de statuten van de N.V. P.Z.E.M. en het college machtigen een le ningsovereenkomst aan te gaan met de genoemde stichting. HOOFDSTUK XII: BEGRO TINGEN 12-1 en 2. Wijziging gemeentebe grotingen. Voorstel is de begroting van on der meer de gemeente en het grondbedrijf te wijzigen. Dit, overeenkomstig de ontwerp-be- sluiten die bij de raadsstukken ter inzage liggen. RONDVRAAG SLUITING Maandag 30 mei zullen burgemeester en wethouders de Vlissingse sportkampioenen uit 1982 huldigen. Dat gebeurt in de burgerzaal van het stadhuis. De aanvang is om 19.30 uur. Deze ontvangst is een blijk van waardering van het gemeentebestuur aan de sportverenigingen voor hun onmisbare bijdrage aan het wel- zijnspeil in de gemeente. Daarbij wil men de huldiging een trefpunt laten zijn voor de omvangrijke Vlissingse sportwereld. Niet alleen waar het gaat om contacten tussen sporters onderling, maar ook voor (informele) contacten tussen sporters en bestuurders. DEMONSTRATIE V.T.V. Het programma zal worden opgeluisterd door de Vlissingse Turn Vereniging. Leden daarvan zullen een demonstratie trampoline springen verzorgen. Bij goed weer gebeurt dat rechts voorhet stad huis, bij slecht weer binnen. Overigens zal de reeds aangekondigde expositie niet doorgaan. Het programma meldt verder voor de pauze uitreiking aan de individuele kampioenen van legpenningen (met gemeentewapen) plus oorkonde. Dit gebeurt door de wethouder voor onder meer welzijn en sport D.J.P. Bruinooge. Na de pauze is het de beurt aan de kampioensteams. Zij krijgen per vereniging een wand bord met inscriptie èn bijbehorende oorkondes, ook van wethouders Bruinooge. Na afloop is er, bij een hapje en een drankje, gelegenheid om bij te praten. Welke Vlissinger kent dit gebouw - het stadhuis - niet? Vrijdagmiddag kunt u er de raadsvergadering bijwonen. Maan dagavond wordt u er wellicht verwel komd bij de huldiging van de sport kampioenen.

de Vlissinger | 1983 | | pagina 5