De kerk van Wilhelminadorp DE LENTE IN MET EEN NIEUWE KEUKEN! 2900.00 4000.00 FA. KOOLE RUWA JACHTLAKKEN L.Wey ts Zonen* Verpleeghuisplan ter sprake 2.00 ZEELAND IN DE PEN Sluiting provin ciale gebouwen 32.00 KEUKENS 27.50 18.00 m2 1 9.00 m2 de vakman elektro-le verander ARISTONA 1485.- ERRES VIDEO RECORDER 1785.- AEG TURNAMAT TS 1099.— Laat L.Wey ts Zonen" u adviseren bij de keuze van interieur-stoffering. Tempel voor uw interieur. ÏÏÏUGDIG STRAPLESS DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 11 mei 1983 Provinciale staten moeten zich in hun vergadering van 27 mei uitspreken over de juridische vorm, waarin de bijdrage van 50 miljoen als bijdrage in behoud van de werkgelegenheid bij de Koninklijke maatschappij De Schelde, moet worden gegoten. Nieuwe stichting Vier besluiten OM M ISSI i;s IN HEHOEP Komt U dan snel even kijken in onze showroom, want die staat vol met leuke aanbiedingen zoals; Kunststof/eiken keuken 270 cm lang met blad, spoelbak en apparatuur. Eiken landhuisstijl of kassette keuken 270 cm lang met blad, spoelbak en apparatuur. Voor Keus uit Etna, Bauknecht en Junker en Ruh apparatuur. Nu speciaal in de maand April Atag apparatuur met zeer luxe spoelbak met douchekraan voor een meer prijs van 400.00 Vloertegels bruin/beige van 42.— m2 NU m2 Al jaren een vertrouwd adres. Korendijk 48-56 Middelburg 13275 b.g.g. 37540 Vloertegels beige van 42.00 m2 NU Boerenplavuizen verglaasd en onverglaasd NU Wandtegels Vanaf Mozaiken Per matje Vanaf m2 GRATIS THUISBEZORG i GEDEMONSTREERD. GRATIS ADVIES ABDIJ "Het dorp Wilhelminadorp be schikt over een fraai en rustiek kerkgebouwtje. Weliswaar is deze kerk vrij jong (1841), maar het loont toch wel de moeite nader op de geschiedenis van dit gebouw in te gaan", aldus de aanhef van het artikel over de kerk in 't Tel- merk", een uitgave van de Stich ting maatschappelijke belangen en de Stichting stadsherstel Goes. De bouw van de kerk maakt deel uit van de nederzettingsgeschie denis. In 1809 werd de Lode- wijkspolder, genoemd naar ko ning Lodewijk Napoleon, bedijkt. In 1815 werd de naam veranderd in Wilhelminapolder. Het gaat om Wilhelmina, gemalin van koning Willem I. In deze grote, nieuwe polder, ten noorden van Goes, kwam de nederzetting met de zelfde naam: Wilhelminapolder. Rond 1825 woonden er ongeveer 300 mensen. De bewoners waren niet in staat de bouw van een kerk te financieren. De Rotterdamse maatschap die het bestuur over de polder had, wilde niet bijdra gen, dit tot verdriet van polderdi recteur G.J. van den Bosch; die bijdrage was nodig om in aan merking te komen voor een rijks subsidie. Wat Vader Van den Bosch niet lukte, lukte zoon Iman wel: het bestuur besloot de bouw zelf te financieren toen de overheid wei gerachtig bleef, 28 maart 1840 werd de bouw van de (Neder landse Hervormde) kerk gegund aan de timmerlieden Hendrik Boshoof en Govert Kleinkerk uit Wilhelminadorp en Goes. Aanne mer van het metselwerk was D. Hiele uit Tholen. Architect Isaac Warnsinck maakte er een kerkje van in "waterstaatsstijl". "In het tweede en derde kwart van de vorige eeuw werden veel van dergelijke kerken met steun van de overheid gebouwd. Daar- bij traden architecten op, die ei genlijk in dienst waren van het Departement van Waterstaat -i vandaar de naam waterstaats kerk. Deze kerken werden zo Met ingang van volgende week starten de informatie- en inspraak bijeenkomsten voor het verpleeghuisplan van de provincie. Het plan werd dit voorjaar gepresenteerd en het is de bedoeling het in het najaar vast te stellen. Het provinciaal bestuur wil vooraf peilen hoe er over het plan wordt gedacht en er nadere informatie over geven. De bijeenkomsten zijn op: 16 mei. Der Boede, Ter Poorteweg 15. Koudekerke, paviljoen De Vliedberg; 17 mei. De Blaauwe Hoeve, Truffinoweg 2, Hulst; 25 mei. Ter Valcke, Valckeslotlaan 200, Goes; 26 mei. De Stelle, Veerhoeklaan 7, Oostburg; 26 mei. Ter Schone, Churchill-laan 1188. Temeuzen. Alle bijeenkomsten beginnen om half acht 's avonds, behalve die in De Stelle in Oostburg. want die start om vier uur 's middags. Medewerkers van de provinciale raad voor de volksgezondheid zijn er om nadere informatie te geven en mee te doen in de discussie. De bijeenkomsten zijn voor iedereen toegankelijk; speciaal natuurlijk voor de mensen die met de verpleeghuizen hebben te maken, hetzij er in werken, hetzij tot het bestuur horen, dan wel gebruik maken van deze gezondheidsvoor ziening: de patiënten.; maar zij zijn ook bedoeld voor huisartsen (wijk)verpleegkundigen, bejaardenhelpsters, kortom allen die met de gezondheidszorg hebben te maken. Brochures over het verpleeghuisplan kunnen worden aangevraagd bij het bureau voorlichting. Sim Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31395. IEUWS Vrijdag na Hemelvaartsdag -13 mei- zijn de provinciale gebouwen gesloten. Het gaat om: provinciale griffie. Sim Pieter straat 42; provinciale waterstaat. Het Gróene Woud 1 provinciale planologische dienst. Groenmarkt 13; kantoor, provinciale stoom bootdiensten, Prins Hendrik- weg 10. Het kantoor van de bootdiensten is in Vlissingen; alle andere pro vinciale gebouwen staan in Mid delburg. goedkoop mogelijk uitgevoerd; vaak met pleisterwerk. Ook werd vaak in plaats van marmer ge schilderd hout toegepast. In deze kerk zijn bijvoorbeeld de kolom men onder de gaanderijen en de grenen banken eiken geschil derd". Hoewel het rijk niet in de bouw meebetaalde, moest het bestek worden goedgekeurd door de toenmalige hoogdingenieur-di- recteur van rijkswaterstaat in Zee land. A. Caland. Het kerkgebouw is constructief nog in goede staat, maar het dak en de toren zijn aan verbetering toe. 50 miljoen steun voor De Schelde De principiële beslissing om voor dit doel zo'n bedrag beschikbaar te stellen was al eerder genomen. Onderzoek heeft geleerd dat het bedrag het best kan worden ont trokken aan de vrije reserves van de nv PZEM, het energiebedrijf van Zeeland met als aandeelhou ders de provincie en de Zeeuwse gemeenten. Voorwaarde is daar bij wel dat de statuten van de PZEM moeten worden veranderd. Onder de huidige omstandighe den is het namelijk niet toege staan dat de 50 miljoen ter be schikking wordt gesteld. Gs stellen de staten voor hun ver tegenwoordigers in de vergade ring van aandeelhouders bindend mandaat te verlenen in te stem men met de statutenwijziging. In dezelfde vergadering van aan deelhouders kan dan worden be sloten tot uitkering van die 50 miljoen uit de algemene reserves. De staten moeten ook hiervoor aan hun vertegenwoordigers bin dend mandaat geven. Gs schrij ven in hun voorstel aan de staten, dat de vermogenspositie van de PZEM door de transactie wel minder sterk wordt, maar dat zij dat alleszins te rechtvaardigen achten. Zij noemen twee overwe gingen: Ten eerste zijn dat de grote be langen die op het spel staan voor de werkgelegenheid in Zeeland en de ontwikkeling van de economie. Tweede overweging is, dat de vermogenspositie van het ener giebedrijf niet onaanvaardbaar wordt aangetast. De winsten van de afgelopen tien jaar zijn groten deels in het bedrijf gebleven, waardoor een stevige positie kon worden opgebouwd. Ook na af trek van de 50 miljoen ontstaan er geen problemen als zich on voorziene uitgaven zouden voor doen. Er is geen gevaar voor ta riefsverhogingen, aldus gs. De aandeelhouders -de provincie en de gemeenten- krijgen dus voor de uitkering uit de algemene re serves 50 miljoen. Om dit geld nu te kunnen gebruiken voor steun aan De Schelde wordt voorgesteld een stichting in het leven te roe pen met als leden de provincie en de gemeenten. De "Stichting voor economische ontwikkeling Zee land" krijgt een bestuur dat be staat uit de leden van gedepu teerde staten (zes) en vier leden die worden aangewezen door resp de colleges van burgemees ter en wethouders van Vlissingen, Middelburg, Temeuzen en Goes Deze gemeenten hebben alle één of meer Scheldevestigingen. De provincie en de gemeenten moeten hun PZEM-uitkering le nen aan de stichting,waarna de stichting op haar beurt het geld ter beschikking stelt van De Schelde. Op basis van de aandelenverhou- ding moet de provincie 34 mil joen lenen aan de Stichting voor economische ontwikkeling Zee land. Het gaat om renteloze le ningen, maar als de stichting winst maakt moet die worden doorgegeven aan de geldgevers: provincie en gemeenten. In totaal moeten de staten vier beslissingen nemen: bindend mandaat geven aan hun vertegenwoordigers in de vergadering van aandeelhou ders om de staten van de nv PZEM te veranderen; eenzelfde mandaat voor uitke ring van 50 miljoen uit de al gemene reserves; instemmen met de statuten van de Stichting voor econo mische ontwikkeling Zeeland; gs machtigen tot het aangaan De statencommissie voor water staat en verkeer vergadert maan dag 1 6 mei, 14.00 uur. Besproken worden de verkeers situatie bij Zaamslag en die op Noord-Beveland bij de kruising Hoveijn. De commissie moet zich uitspreken over de reactie op de hoofdlijnen van het provinciaal beleid voor wat haaf werkings sfeer betreft en de jaarstukken van de Zeeuwse brugmaatschap- pij en de WOV over 1982 komen ter sprake. De stuurgroep werkloosheid buigt zich op woensdag 18 mei om 10.00 uur over de toetsingscrite ria bij vrijwilligerswerk. Donderdag 19 mei, 9.45 uur, is er een vergadering van de com missie geestelijke gezondheids zorg in het gebouw van het zie kenfonds Walcheren, Achter de Houttuinen, Middelburg. Op de agenda staan een nota over be middeling bij klachten van patiën ten en een pre advies over opvang van sterk gedragsgestoorde licht geestelijk gehandicapten. Verder, zijn er een advies over aanpassing van een paviljoen van De Sterre in Clinge en de toetsingscriteria voor het bouwbeleid in de gezond heidszorg. Donderdag 1 9 mei vergadert de provinciale onderwijsraad om 15.30 uur in de statenzaal. Abdij 11, Middelburg. Vooral het voortgezet onderwijs komt ter sprake: het concept-plan van scholen 1 984-1 986; de uitgangs punten voor de wet planning voortgezet onderwijs en de minis teriële nota "tweede fase voort gezet onderwijs". Ter discussie staat verder de werkwijze van de raad en zijn relatie tot de afdelin gen. Vrijdag 20 mei, 13.30 uur, be spreekt de emancipatiecommissie de knelpunten bij kinderopvang; in de staten is gevraagd of voor provinciaal personeel een beroep kan worden gedaan op bestaande kinderopvang-voorzieningen. Er wordt gepraat over emencipatie- subsidies over 1 983 en 1 984 en de commissie bekijkt welke zaken zij het eerst moet aanpakken. van een leningsovereenkomst met de stichting voor econo mische ontwikkeling Zeeland en op basis van die overeen komst 34 miljoen ter be schikking stellen van de stich ting. Zoals gezegd vallen de beslissin gen in de statenvergadering van 27 mei. Alle vergaderingen zijn openbaar; de waterstaatscommissie en de emancipatiecommissie beginnen met spreekrecht voor het publiek. Met uitzondering van de onder wijsraad en de commissie geeste lijke volksgezondheid zijn de bij eenkomsten in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De derde kamer uit gedeputeerde staten houdt dinsdag 17 mei driemaal zitting. Begonnen wordt om 10.00 uur met het beroepschrift van de fa milie Ronteltap uit Geersdijk. Er is beroep aangetekend tegen de weigering van burgemeester en wethouders van Wissenkerke een tegemoetkoming te geven in de vervoerskosten van de dochter voor schoolbezoek in Wissenker ke. Half elf wordt het bestuur van de Protestants Christelijke school voor basisonderwijs in Oostkapel- le in de gelegenheid gesteld zijn beroepschrift toe te lichten. De raad van Domburg heeft een ver zoek om aanschaf van leermidde len afgewezen. Het schoolbestuur is het met die beslissing niet eens en baseert zijn beroep op de Lager Onderwijswet 1920. De stichting tot het verstrekken van onderwijs op Gereformeerde grondslag uit Stavenisse heeft beroep aangetekend tegen het Thoolse raadsbesluit over de vaststelling van het bedrag per leerling in het lager onderwijs. De beroepszitting begint om 11.00 de tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt het beroep schrift van een inwoner uit Rei- merswaal; in het geding is een beslissing van burgemeester en wethouders van Reimerswaal op een aanvraag voor bijstand. De zitting start om half twaalf. Alle beroepszittingen zijn open baar; zij worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 \Joor Dagelijks geopend van 9 tot 12 u. -13 tot 18 u. 's Zaterdags van 9 tot 13.00 uur. Donderdagavond koopavond Torenstraat 38 Serooskerke Tel. 01189-1274 66 cm K.T.V. Allernieuwste moderne vormgeving. Onze prijs VR 2023 onze prijs De welbekende wasautomaat Wij leveren 'm nog steeds voor MOPSOOOgCCOOOOCeOSCGCCOOGOOOOOGCOO» Het is een specialiteit waarin L. Weyts& Zonen al veel sporen heeft verdient. Kremerstraat 15-19 - Kortemeestraat 22-24 (in 't Vierkantje) Bergen op Zoom 01640-34864 Uw schip op de helling? Ook dan komen wij voor SPECIALE PRIJZEN: "W.S. Schelde" W.S Arne" "W.S. Arnemuidenleden W.S. Deurlo SURWOARD Uil SLIP (transparant - wit) Verf - Glas - Behang - Handenarbeid Grafisch Centrum Walstraat 8-10 Vlissingen. telefoon 12830 HJ». V f

de Vlissinger | 1983 | | pagina 13